SI KRIS KRAS door Nederland Martinytoer EEN FUNKE, GOEDE HUISVROUW OP DE NEDERLANDSE TROON üs hjoed to sizzen Fan de GS- Half millioen toeschouwers Grote Zwitserse waardering voor het Nederlandse vorstenhuis LES SPREKKERS! Churchill geridderd Mijnramp eist 25 doden zagen bloemencorso IB Dinsdag 28 April *53 No. 32 49e Jaargang Uitgave van DruKKerij Fa. A. J.OSINGA - Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland B olsward Hwat hat Gabe Skroar I DONDERDAG A.S. VERJAART H.M. KONINGIN JULIANA ZWITSERS WEEKBLAD: Bolswartls Nieuwsblad in. BYT. Nog zes arbeiders worden vermist. 1 Bols- Hoofd sbreid gas ii Abonnementsprijs f1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 12 cent per m.m. Giro 87926 Prinses Beatrix, origineel type. Prinses Beatrix is een origineel type. Toen de inwoners van Bilthoven, waar de school van Boeke is gevestigd, haar in het begin te veel aankeken, moet zij eens gezegd hebben: „Zo ben ik van voren en zo van achteren. En laat me nu met rust.” In probleem, hwer’t Boalsert ek mei to krjjen hat, is de kwesje fan it gas. Dy leit wer hiel oars, mar is net sünder great gemeentelik bilang. Minister Zijlstra, dy’t lêstendeis hjir west hat, hat in konferinsje hawn mei de autoriteiten en derüt is wol safolle düdlik wurden, dat men de kwesje fan it ierdgas as tige reëel en driuwend bisjen moat. BIn ik net to fier mis, dan is de prils, hwer’t men dit nije gas foar krije kin, aerdich foardiellger as it fabryks- gas. Tominsten foar de measte plakken. Inkele moannen lyn is de nije keameroun Kursist? Ik hie it swier oerweage, Oant immen my syn ried oanbea, Dyjinge brocht my ünder eagen, „Och, jong, dat sprekken kin net leard, Men ken in rou stik stienkoal slypje, Mar wurdt it dan in diamant? Ken ea yn stiengroun siedden rypje, En makket men in sirkel kant? Sprekken heart ta de oanbeme jeften, Dy’t ien op hündert mar bisit, En dy’t men mei de béste krêften, Net samar yn in müle oerjit. Men kin allinne „skroorn” genêze. Doe naem ik nelst in stom bislüt, Lit my mar net in sprekker wêze, ’k Bitankje foar it Ynstitüt. 1.50 i.65 'endier Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie: Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) arantii De measten ha ’t wol yn ’e gaten, It is ornaris in great geriif, Hat men in goejje hén fan praten, Hwant wierlik, it stiet net yn ’e kiif, Dy’t op in gearkomst altyd swije, Ha neistenby noait it aventür Dat hja ek ris in baentsje krge, Yn ’t ienp of oare heech bistjür. ’t Is gaedlik dryst fan wél to stekken, Sjoch fry nel alle kanten üt, Skoarje net langer Lear it sprekken! En jow jim op foar ’t Ynstitüt. iUGD lP lei a.s. HTEN m. aat ii; I te Dijl- Koningin Elizabeth H heeft Vrijdagavond Winston Churchill geridderd en hem de versierselen van de orde van de Kouseband uitgereikt. De Britse premier zal dus voortaan de titel Sir dragen en officieel „Sir Winston Churchill, ridder in de orde van de Kouseband’’ heten. Eèn 'ontploffing in een Amerikaanse zil vermijn op 120 km van de stad Mexico heeft naar men vreest, 25 doden geëist. j kenden de prinses bijvoorbeeld tot hen sympathiserenden. Ook was zij, aldus Koningin Juliana heeft, aldus begint een artikel in het Zwitserse week blad „Die Weltwoche”, uiterlijk niets van een sprookjeskoningin. Eigen lijk lijkt zij op het eerste gezicht veel meer te hebben van een flinke goede huisvrouw met in haar persoon verenigd alle deugden van de Ne derlandse vrouwen. Maar als zij glimlacht komt zelfs de meest verstokte republikein onder haar bekoring. Op het ogenblik is* er nergens in de wereld een regerende monarch (de BO-jarige Haakon van Noorwegen inbegrepen), die zozeer de bewonde ring en sympathie heeft van de Nederlandse pers, van de wereldpers en van de man in de straat, dan deze bescheiden 43-jarige vrouw. Toen zij in April 1952 een officieel bezoek bracht aan de Verenigde Staten, werd zij door de Amerikanen met veel grotere geestdrift ontvangen dan Eliza beth, destijds kroonprinses van’ Engeland. De huisvrouw won het van de sprookjesprinses. Na een rede voor het Congres brachten de Amerikaanse vertegenwoordigers haar een ovatie, die een kwartier duurde. Ook met de Amerikaanse journalisten kon zij bijzonder goed opschieten. door koningin Juliana afgeschafte ceremo nie van kniebuiging, die aan het Britse hof nog in ere wordt gehouden. Tenslotte werd men het er over eens, dat de dames, die in het Britse koninklijke paleis aan de Nederlandse koningin zouden worden voor gesteld wel de buiging zouden maken, doch dat dit niet het geval zou zijn in de Ne derlandse ambassade. de stuurknuppel van zijn vliegtuig in de hand. Hij is een charmant gesprekspartner, die echter tegelijkertijd 'n prins-gemaal is vol tact en die precies zijn plaats weet. Met de politiek laat hij zich dan ook niet De chef van haar kabinet is geen deftige ambtenaar in een of ander prachtig uni- De maitiid is op kommende wei, al kin it nachts noch frieze, dat it knapt. De grei- den, hwer’t de boer net oan foarby gien is mei dong, jarre of kunstmest, lizze bést, de oaren skine üt in readens, fan earmoede of skamte, dat stiet der net by. Oan de tagongsdyk fan de Gysbert Japiksbrêge bigjinne de nijplante beammen al üt to rinnen, dat kin in kreas kuijerpaed wurde. Fierderop in leantsje nei it Tsjerkhóf mei de ütwreiding en sa wer op ’e Frentsjer- terdyk, dat sil it paed wol wurde, Snein- tomiddeis. Nou’t de tünoanliz fan de Tech- nyske skoalle sichtber wurdt, komt it manske gebou jit better üt en fan de nije strjitten yn plan-Noard binne de earste huzen sa goed as klear. Kómt men jouns nei de stêd, dan is ek de forbettere forljochting düdlik sichtber en ropt de reizger it wolkom ta. Yn Süd sjit it nije blokje huzen ek al op en reitsje de huzen fan forline jier al mear yn grien en blommen. Sa is der in bulte to weardearjen yn de stêd, dy’t nei de oarloch toane wol, dat hja libbet en strib- bet. Lykwols is der ien ding, dat nou al sa lang ta argewaesje west hat, dat men der net langer oer swije kin. En dat is de tsjinst fan de „gemeentereiniging”. Men hoecht wier net oer in strie to strof- feljen as inen seit, dat dit langer neame nei roait. It is wier, ek foar jierren wie it net in modem bidriuw, mar it wie wol tige forsoarge en men koe oan alles merkbite, dat der oarder en regel yn siet. It materiael wie net lüks, mar goed Onder holden en de wurklju evenredige en bi- helpsume minsken. Mar de léste tiid is it I Granaat 8 Jaar onder spoorlijn. Bij werk zaamheden aan de spoorlijn onder Holtnees is een granaat gevonden, die het 8 jaar lang onder het geweld der passerende trei nen heeft volgehouden. Tijdens veldwerk te Holthees heeft de landbouwer H. L. verschillende granaten en een bom van 50 kg blootgelegd. Dit oorlogstuig, dat inmid dels door de opruimingsdienst uit Venlo onschadelijk gemaakt is, is afkomstig uit de dagen dat in deze omgeving de tank- slag om Overloon woedde. fier ünder de mjitte. Hwer’t it krekt yn sit, dat doar ik net to sizzen, mar de wize hwerop de jiskefetten en sa ophelle wur de, is koart mar düdlik sein: in skandael. De skurve, skeinde wein, hwermei in pear hastige knapen de stêd trochfleane, sün der lüken of dek, spot mei alles, hwat men oars yn Boalsert fynt. It liket mear op in maskerade-rit op éldjiersjoun, as op in forantwurde gemeentellke tsjinst. Soms, as de Noardewyn blaest, dan stout alles de strjitten oer en moat men mar meitsje fan de strjitte óf to kommen, wol men net mei jiske yn it hier thüs komme. Hwat is de reden dochs, dat dizze saek sa by de gemeentlike bistjürders forwaerloaz- ge wurdt? As it my net mist, is der al jierren lyn praet oer reorganisaesje fan dizze tsjinst. Ik ha wol ris heard, dat men der efkes mei wachtsje woe oant men in nije baes op ’e jiskepólle hie. Nou, dy is der nou al in moai skdfke en liket my in fiks jong, keardel. Mar ik leau net dat de hear Yssels ea tastien hie, dat syn tsjinst sa’n skandalige rommel wurden wie as it nou is. Jitteris, hwer’t it oan leit, wit ik net, mar it liket my ta, dat sawol de Ried as de leden fan it Deistich Bistjür hjir handich in ein oan meitsje moatte, sil it net „berucht” wurde foar eigen en frjemd. Né, hwer’t men it bistjür ek om prilzgje kin, hjirom grif net. Dit komt oan de eare fan üs skjin en himmel stedtsje hwer’t safolle goede nije dingen bard binne, op in rare wize to nei. It roer moat om, mannen, it kin sa net mear en men mei net forjitte, dat men op sa’n wize ek alle arbeidsfreugde by de lju, dy’t ta dizze tsjinst hearre weinimt. Dat se dan ünfor- skillich wurde, kin men skoan bigripe. Hwannear’t in folk strlidt foar syn frjjhelt, kriget it troch syn oerwinning fakentiids neat oars as nije masters. En dy’t sa’n leargong nea bisochten, Hja moat üt eigen bést oanret, Bliuw op sa’n gearkomst üt ’e Ijochten, Oars wurd’ hja sa mar skaekmat set, Kursisten sil har müle snuorje, En der is net nel üt to sjen, Ik doar soks lang net aventürje, Ik hie direkt de slach forlem. En ’k grits al fan it debatteren, ’k Waerd kreake as in hazzenüt, Troch ien fan dy bitüfte hearen, De stjerren fan it Ynstitüt. Een bijzonder nieuwsgierige verslaggever vroeg de koningin, of prinses Beatrix wel eens een afspraak had met jongeheren. Bijzonder slagvaardig antwoordde zij: In Nederland zijn jongens voor de meisjes van de leeftijd van Beatrix alleen maar vervelende verschijnselen. En onder het ge lach van de aanwezigen voegde de ko ningin er aan toe: Is het echter waar, dat meisjes van veertien jaar in Amerika al afspraakjes maken met jongens? Een verslaggever antwoordde geruststellend: Niet alle meisjes. Ook het in 195,0 aan Londen gebrachte be zoek had veel succes. In het bijzonder toen bekend werd, dat de hofmaarschalken van de beide hoven het met elkaar oneens wa ren!. Die onenigheid had betrekking op de Spreker in de cel. De metselaar J. S. uit Finsterwolde heeft in een openbare ver gadering van de OPN te Beerta verkon digd, dat de oorlogsmisdadigers uit Breda niet waren ontsnapt, maar werden vrijge laten, teneinde hun oude beulswerk, deze keer tegen de arbeiders, wederom op te vatten. De officier van justitie eiste hier voor zes maanden gevangenisstraf. Rusthuis uitgebrand. Tot grote conster natie van de patiënten, die voor het me rendeel op de bovenverdieping in bed la gen, brak Vrijdagmiddag brand uit in het rusthuis Pasadena” aan de Verlengde Slotlaan in Zeist. In een ommezien ver spreidden de vlammen zich langs het rie- Het Zwitserse weekblad „die Welt woche” heeft enige tijd geleden een artikel gepubliceerd van de hand van de journalist Hans Tasiemka, over het koninklijk huis en met name dan over H. M. Koningin Juliana. Het leek ons interessant om onze lezers ter gelegenheid van de verjaardag van Hare Majesteit eens kennis te laten maken met een buitenlandse mening over ons vorstenhuis. Wij laten dit artikel, zoals dat door de Nw. Apeld. Crt. gepubliceerd werd, volgen. Zoals begrijpelijk is, staat een buitenlandse journalist an ders tegenover het Nederlandse Ko ningshuis, dan wij, Nederlanders. Maar in waardering blijken de Ne derlandse en de Zwitserse visie niet of vrijwel niet uiteen te lopen. Jongen gedood. Zaterdag omstreeks vijf uur raakte het 12-jarig zoontje» van de heer R. Tjoelker te Buitenpost, ter hoogte Van de begraafplaats aan de Kulpersweg, onder een vrachtauto van de firma De Rui ter te Blauwverlaat. Het kind was op slag dood. Zeiljol omgeslagen. Do zelljol, waarmee de 23-jarige Theo en de 13-jarige Adriaan Maigret omstreeks één uur uit de haven van Den Helder het Marsdiep opvoeren, is Zondagmiddag omgeslagen. Beide broers hebben zich aan het bootje kiftmen vast houden, doéh de jongste bleek bij zijn red ding reeds overleden te zijn. De oudste broer is in zorgwekkende toestand naar het gemeentelijk ziekenhuis te Den Helder vervoerd. form, maar haar vriendin uit de studen tentijd in Leiden; haar naam is Marianne Tellegen en zij is een energieke, flinke vrouw, die van plechtigheden niets moet hebben. Het huwelijk met prins Bemhard, dat op 7 Januari 1937 werd gesloten, is zo geluk kig als maar mogelijk is. Degenen, die 250.000ste Flora-bezoeker. Dezer dagen heeft de Flora haar 250.000ste betalende bezoeker gehad. Het is de laatste dagen, dank zij het zonnige weer en nu tulpen zo wel als narcissen en hyacinten in voilé bloei staan, zeer druk op de tentoonstel ling geweest. lag 38. literlijk 15 ct. Fries vee naar rampgebieden. In Fries land zijn 1500 stuks rundvee geschonken ten behoeve van de rampgebieden, met een geschatte waarde van een millioen gulden. In totaal werden in Nederland circa 2000 stuks vee ingezameld. Friesland spant hierin dus wel de kroon. Binnenkort zal met de verzending van het vee worden be gonnen. Zestien koeien bij brand omgekomen. Op de boerderij van de heer M. Selles te Zwol- lerkerspel is Vrijdagmorgen een felle brand uitgebroken, waarbij zestien melk koeien zijn omgekomen. As dy kursisten strak los komme, Hoe sil it in gearkomst dan forgean. In sprekker spilet net foar stomme, De ien nei de oare giet grif stean. „Mei ik it wurd, menear foarsitter?” „Hou hou, meniear, ik frege earst!" Dat mei in einebyt straks hjitte, Hja krjje allegear de geast. Hoeg’ om har wurden net to sykjen, Hja sjogge net op in minüt, ’t Is plicht de neiste to forrykjen Mei fruchten fan it Ynstitüt. Product van opvoeding. Ook koninginnen zijn, als alle mensen, het product van haar opvoeding. Het is prins Hendrik geweest die wenste, dat zijn doch ter een moderne opvoeding zou krijgen. Daarom studeerde prinses Juliana aan de Leidse universiteit rechtswetenschappen, deed daar haar doctoraal examen in de letteren en wijsbegeerte, dichtte een nieuw universiteitslied en deed alles om niet als een prinses te worden behandeld. Prinses Juliana was een voortreffelijk studente en zij zou zonder twijfel een groot advocate geworden zijn. Ook had zij geen politieke vooroordelen. Socialistische studenten re de met yn gebrük nomd en men wie doe nochal greatsk op de modemisearre ynrjochting. It sil de fraech wêze oft dit in forstan- nige ynvestearing west hat. Men wist doe ek al, hwat der op kommende wei wie en mear as in jier lyn haw ik hjir op itselde plak al op wiisd. De produksje fan ierd gas is folie greater as 'de earste birjuch- ten üs fortelden en de nije Minister hat datoangeande flergeande plannen. It kin jin derby hwat oan it hert gean, dat men de eigen produksje yn it gemeentelik bi driuw priis jaen moat, mar it algemien bi lang en it gemeentelik bilang wize de kant fan it ierdgas üt. En ek in gemeente moat as, goed keapman witte, dat by in werom- rinnende merk it earste forties it foardie- lichste is. Al sitte oan dizze saek dan ek minder oangename konsekwinsjes, hwant as it tjj forrint moat men op 'e tiid de beakens forsette. Sünder safolle geroft giet de electriciteits- oansluting hjir syn gong. Wiene nei de oarloch, yn 1947 mar 45 pct. fan de biwen- ners op it net oansluten, der is nou al frij- hwat foroaring yn komd. Yn 1949 wie dat 57 pet., yn 1950 jit 67 pet. en yn 1952 jit 78 pet. En dizze foroaring sil. jit fierder rinne, der kin men wis fan wêze. Yn de stêd binne jit 412 wenten, dy’t jit gjin electriciteit hawwe tsjin 1466, dy’t al oan- sluten binne. Goed fiifhündert wenten bin ne yn dizze nei-oarlogse jierren by it net komd en ek dat hat syn ynfloed op de gasleveransje. Ljouwert en Dokkum binne nou kompleet electrificeard en de oare Fryske stêdden sille, de ien hwat earder en de oare hwat letter, wol folgje. Op it plattelan giet it folie stadiger, mar ek dêrre binne der risseltaten. De lytste helt fan de perselen, dy’t nei de oarloch jit sünder stream sleten, binne nou oan sluten. Goed 15000, foar in bilangryk diel buorkerijen, wachtsje jit noch. Mar alle wiken reitsje wer inkelden üt dizze bi- swierlike situaesje wel, al moat it dan ek bloed kostje. Wy hoopje, dat der mei gauwens bettere birjuchten to jaen binne oer dizze swakke stéën yn üs stedtsje, hwant wy binne it hjir meastentiids wol lens mei de mannen op it stedshüs. Mar dit rint oer de hege skuon. Tj. de J. nog steeds Die Weltwoche, allesbehalve ’t tipe van de blauwkous. Zij dronk bij gele genheid een cocktail, rookte tamelijk veel en was bijzonder levendig. Koningin Juliana heeft het systeem van haar opvoeding ook voor haar eigen kin deren in de practijk gebracht. De prin- I sesjes bezoeken bijvoorbeeld de meest voor uitstrevende school in Nederland, die door Kees Boeke, Quaker en overtuigd paci fist, werd opgericht. De leraren op deze school worden door de kinderen bij him voornaam genoemd. De leerlingen mogen zelf uitzoeken wat zij willen leren en zon der uitzondering moeten zij nu en dan de vloeren schoonmaken en de ramen lap pen. Sindsdien worden zij en haar zusjes niet graag spreekwoorden gebruiken, kunnen in meer door nieuwsgierige mensen lastig ge-dit geval gemakkelifk het „uitersten raken vallen. elkaar” aanhalen. Immers, prins Bemhard Op paleis Soestdljk dragen de bedienden is vol temperament, impulsief en een spor- geen llvrelën. De audiënties worden meer 1 tlef man, die zich het plezierigst voelt met gevoerd als informatieve gesprekken en de koningin doet alles om het de bezoekers zo prettig mogeljjk te maken. Daarbij ko men haar humor en haar grote kennis van allerlei kwesties haar te hulp. Meer dan een half millioen- mensen heb ben Zaterdag in ademloze bewondering het fraaijste bloemencorso, dat~ooit is vei<- toond, aan zich voorbij zien trekken. Tien minuten voor halftwee begonnen bij Bènnebroek de eerste praalwagens weg te glijden, voorafgegaan door de stram marcherende Kon. Militaire Kapel, gesto ken in schitterende galatenues. Een „bloemrijke” Veelkleurige slang van bijna 2% km lengte zocht zich een 15 km lange route door de bollenstreek. De exo tisch met bloemen versierde wagens waren soms 10 tot 15 meter lang en vier tot v|jf meter hoog. In Hillegom arriveerden kort voor ’t corso prins Bemhard en prinses Margriet, die telkens als een prachtige corso-wagen voorbijgleed, enthousiast applaudiseerden. Verheugende invloed. Maar terzake vele kleine dingen heeft hij, aldus het Zwitserse blad, een verheugen de invloed op de kóningin. Voor haar hu welijk hield zij van felle kleuren voor haar kleding; zij at te veel en te goed. Nu is de koningin slanker dan vroeger en zfl kleedt zich met een uitstekende smaak. In deze dingen heeft de prins een beslis sende stem gehad. Dit huwelijk is dan ook een gelukkige verbintenis van impulsivi teit en intellect, van temperament en overleg, van intuïtie en wetenschap. Nederland, zo besluit Die Weltwoche dit artikel over het koninklijk huis, heeft zich geen zorgen te maken over een revolutie. De huisvrouw op de troon heeft niet slechts de bewondering weten te verwerven van dit sympathieke, ijverige volk, maar ook van vele andere in de Wereld.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1