*1*1 s VREDESOFFENSIEF OP SLAKKENGANG RECHTSHANDELINGEN LANDBOUWGRONDEN I KRIS-KRAS door Nederland Hwot hat (jcibc Skroar üs hjoed to sizzen K.L.M.-route ek ten Abe Lenstra Ontwerp geldt voor 5 jaar De Gaulle leed grote verliezen Prijsregelende bevoegdheid in handen der Regering Dreigt Communistische penetratie in Z.O. Azië? Geen pact der vijf grote mogendheden? voetbalmoe door Russen versperd Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A.J.OS1NGA - Bolsward Buitenlands Overzicht 1 I’ r «R No. 33 49e Jaargang Vrijdag 1 Mei 1953 Bolswards Nieuwsblad om aan n toe: KAMEROVERZICHT Led. alles d. 9 V In dreech en eamstich man biteammet, Syn kennen en hAldt it ünder him. In sotten ien dy smyt en kreammet Der alles üt mei lüde stim. nen een list nog fevoegd, 1 maal .Nflland se weg, ;aat in- n Wijn da lel ie Chr. Johan loster- •oekele Oos- eldig, voor bent, over. Sneek istric- TTET zal heel wat inspanning kosten jn hof Wp.qfpn fpp-pn hot Russif vredesoffensief één front te vormen, dat zijn beleid tegenover Moskou zowel met het vereiste geduld, de nodige soepelheid als de even nodige vastbeslotenheid voert. Er spelen immers zoveel belangen en fac toren mee bij het bepalen van de houding De Russische suggestie uit een hoofdarti kel van de Prawda en uit een telegram van Molotow (aan de leiders der „wereldvre- desbeweging”) over de wenselijkheid van een vflf-mogendheden-vredesverdrag is in Westerse politieke kringen met veel reser ve ontvangen, al heeft de communistische Chinese premier Tsjou En-lai zich aange sloten bij Molotow. Doch de regering te Peking is geen lid van de V.N. en de V.S vooral zal haar in dit stadium niet aan vaarden als vertegenwoordigster van China zo meent men te Londen. Abe Lenstra heeft in overleg met het be stuur en de elftalcommissie van de voet balvereniging Heerenveen besloten enige voetbalrust te nemen. Hoelang dit non-actief zal duren is niet bekend, doch vast staat, dat Lenstra Zon dag 3 Mei te Amsterdam tegen Blauw Wit niet zal meespelen. Lenstra zelf schrijft zijn slechte vorm in de laatste wedstrijden toe aan voetbalmoe- heid, als gevolg van het zware competitle- en interlandseizoen. I 1953. i Her- Jelte facoba Trfln- kama tske’s :ewie- Venchijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie: Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Effectieve controle. Men had dus het bezwaar, dat de prijscon trole niet effectief kan zijn. Nu was het verrassend, dat juist een artikel, dat effec tief zou kunnen werken, uit het ontwerp verdween. Dat was de kwestie van de te rugvordering. De prijzen worden aan een maximum gebonden. Maar het is de kunst om het betalen van zwarte prijzen te voor komen. Daar had Minister Mansholt iets op gevonden. De koper, die te veel betaald heeft, mag het te veel betaalde binnen een jaar terugvorderen. Dat betekent, dat er Abonnementsprijs f 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 12 cent per m.m. Giro 87926 compe- n, trad :rachts- eer mi met de e gast en. Het en paar r schot, ieze na or rust mg. irhoede erscho- in de ag een ;e wed- d I”. En- iwik- delen want Gebr. f” te I was g van ordig, ’onse- door nder- t 650 orden vloed :hten, aende rijke- staan Wol- udema Dille 73 p.; Brou- ister- gë- sbben een- be- uwe- met it te mge- n en rdde: met Lut- an P. niew. dman, i be- oude was mwe- i ge maal in en In of ende, in en gees- yj’OORTS verwaten ze deze van alles van Rusland eisen, doch zelf niet bereid zijn concessies te doen en dat communistisch China zelfs niet eens in Eisenhowers rede werd genoemd. Een Dr Adenauer, die aanvankeliflk van plan was dit besluit van de Bondsraad te ne geren, heeft dat standpunt niet kunnen volhouden, omdat de Duitse bondspresident Heuss weigerde in zo’n geval de wetsvoor stellen met zijn handtekening te bekrachti gen. Dit is een lelijke streep door de re kening van dr Adenauer, die zfln hele po litieke carrière- verbonden heeft aan een Duits samengaan met het Westen en een belangrijk succes voor de Duitse sociaal democraten, die Immer hebben betoogd, dat een Duits toetreden tot de Europese De fensie Gemeenschap plannen om Duitsland Voor vijf jaar. Is een effectieve prijscontrole mogelijk De meeste Kamerleden ontkenden dit. Ook zij, die voor een prijsbeheersing waren. Zelfs de Minister meende, dat men de wer king van de wet moet afwachten. Voor alle fracties, behalve de p.v.d.a. en c.p.n., was dit aanleiAng om de wet een be perkte duur te geven. En wel voor vijf jaar. Dat is een mooie tijd om ervaring op te doen; om de wet in de practijk te kunnen toetsen. Minister Mansholt en de tegenstanders van deze gedachte even eens een amendement Droesen vonden, dat de prijsbeheersing moest blijven be staan. Een termijn van vijf jaar kan, zo zeiden zfl, rechtsonzekerheid scheppen, om dat men niet weet of er na die tijd ook nog prijsbeheersing zal zijn. Bovendien heeft de Kamer voldoende middelen om de wet te wijzigen. Bij de herziening van de Pachtwet moet zij weer op de helling komen. De voorstanders van de beperkte tijdsduur zagen te veel onzekerheden in dit ontwerp. Hoe zullen de algemene re gelen er uit zien en hoe de normen? Zou over vijf jaar prijsbeheersing nog noodza- kelflk zijn, dan zullen zij niet aarzelen om voor de verlenging te stemmen. Dit geldt althans voor een deel der voorstan ders, want er waren ook afgevaardigden, de heer v. d. Heuvel (ar), en de knp bijv., die tegen iedere prijsbeheersing waren. Zij zagen dit „vflf-jaren-plan” slechts als een gelukkig compromis. l om in het Westen tegen het Russische den”. De globale inhoud daarvan hebben we twee weken geleden weergegeven, zo dat we ditmaal kunnen volstaan met het aanstippen van de voornaamste punten in het debat. Men zal zich herinneren, dat bij Algemene Maatregel van Bestuur (door de Centrale Overheid dus) algemene regelen voor de maximumprijs gesteld zouden worden, de prijs die verschuldigd is voor de verkoop van land of het zakelijk recht daarop. Daarnaast zou, gehoord de Grondkamers, door de Minister van Landbouw normen voor de maximumprijs worden vastgesteld voor elk gebied van de grondkamer. Het was dus duidelijk, dat Minister Mansholt het prijsbeleid in eigen handen wilde hou den. Daarvoor had hij goede argumenten. Veel opgeschoten is men in deze overzichtsperiode niet met de toenade ringspogingen, of wat men daarvoor aanziet, tussen Oost en West. In de Russische bladen is een blijkbaar officieus antwoord op de rede van Eisenhower verschenen, waarvan de gematigde toon trof. De Russen verklaren zich bereid over alle kwesties met het Westen te overleggen om een vreedzaam naast elkaar bestaan van communistische en demo cratische staten mogelijk te maken, ze verwerpen echter, zoals te ver wachten was, het voorstel van Eisenhower dat ze hun satellietstaten de vrijheid zullen schenken, en betogen dat zij zich niet met de binnen landse aangelegenheden van deze landen kunnen bemoeien, die regeringen nebben, welke het volk wenst, terwijl Amerika er blijkbaar reactionnaire elementen aan het bewind wil brengen. schaarste aan landbouwgronden In de toé- komst minder groot zal zijn? Zij wordt ieder jaar groter. En daarom moet de re gering het prijsbeleid in handen houden. De heer Droesen (kvp), die zich princi pieel tegen het standpunt van de Minister bleef verzetten, had een tussenoplossing. Laat de Centrale Grondkamer de algemene regelen maken en niet de Regering. Deze gedachte bleek niet houdbaar. Zij werd dan ook heftig door de bewindsman bestre den, want de Centrale Grondkamer is een lichaam, dat niet kan spreken namens het georganiseerd bedrijfsleven. Dit amende ment was voor de Minister „onaanvaard baar”, maar Prof. Romme zette door. Hij wenste geen blijvende prijsregelende be voegdheid in handen van de Overheid te zien. Het werd een debat met rode hoofden. Maar na een nachtje geslapen te hebben had èn de heer Romme (via zijn partij genoot Droesen) èn de Minister water in de wijn gedaan. De prestige-kwestie was daardoor van de baan, maar de tegenstel lingen bleven bestaan. De heer Droesen liet de gedachte van het stellen van alge mene regelen door de Centrale Grondka mer dus vallen. Daarvoor kwam in de plaats een amendement om een P.B.O.- orgaan (het georganiseerd bedrijfsleven dus) of een nieuw op te richten orgaan de Raad voor Grond- en Pachtzaken deze taak te geven. De bewindsman hield vast aan zijn Algemene Maatregel van Be stuur, maar was bereid de P.B.O.-organen en eventueel andere instanties te horen, voordat de A. M. V. B. wordt uitgevaar digd. Men ziet, de principiële tegenstelling werd niet opgelost. De stemming wees uit, dat de k.v.p. slechts gesteund werd door de a.r., zodat de Mi nister zijn bevoegdheid op dit gebied be houdt. waarschijnlijk niet één verkoper zal zijn, die zich niet aan de vastgestelde prijs zal houden. Het betekent echter ook, dat de fatsoenlijke koper, die zich aan de wet, dus aan de maximumprijs houdt, het altijd ver liest van de onfatsoenlijke koper. Deze be taalt wat gevraagd wordt en vordert het te veel betaalde binnen één jaar terug. De heren Hanzenbosch en Riewenga (ar), de socialisten en communisten vonden het voordeel van de preventieve werking over wegend. De meerderheid der Kamer vond het onjuist om „immoraliteit” in de wet te sanctlonneren. En daarmee verdween de mogelijkheid tot terugvordering uit deze wet. Dit zal echter mogelijk blijven via de wet op de economische delicten. De Grondkamer kan een overeenkomst slechts goedkeuren als zfl aan bepaalde voorwaarden voldoet. Een daarvan was, dat de overeenkomst niet mag leiden tot een verkleining van de omvang van de be staande bedrijven tot minder dan de ge middelde omvang van het bedrflfstype in de streek. Er was niet één Kamerlid, dat daar geen bezwaren tegen had. En deze yoorwaarde verdween dan ook uit het ont werp. Ging er iets uit, er kwam ook iets be langrijks in, n.l. het voorkeursrecht voor de pachter. Bij verkoop van land krijgt de pachter voorkeur, tenzij de Grondkamer van oordeel is, dat de pachter een slecht landgebruiker is. Over deze bepaling is veel te doen geweest. Juist omdat, de wet een tijdelijk karakter heeft gekregen. Nu is dit voorkeursrecht ook tijdelijk gewor den. Het is mogelijk, dat de pachter van zfln voorkeursrecht afziet. Zouden er dan meer gegadigden zijn, die de maximum prijs willen betalen, dan zal het lot beslis sen. De heer Vondeling (arb.) probeerde nog de Grondkamer een keus te laten doen tus sen de gegadigden, maar de meerderheid der Kamer vreesde dan een gebrek aan objectiviteit. Dit zijn dan zo enkele hoofdtrekken uit het debat, dat bijna, veertig amendementen heeft opgeleverd. Bfl de eindstemming bleek, dat de waardering voor dit ontwerp nogal verschillend was. Het ontwerp Is met 66 voor en 11 tegen aangenomen. Tot de voorstemmers behoor den de PvdA, de kvp, de chu, de wd de knp en vier leden van de arp (de heren Ble- wenga, Bruins Slot, Stapelkamp en Hazen- bosch). Tegen waren dr Schouten en zes andere anti’s, de cph en dr Lucas van de kvp. Duitser verdronken. In de IJssel bij Steen deren is het stoffelijk overschot opgehaald van de Duitse schippersknecht R. J. J., die op 3 December j.l. bij Giesbeek ver dronk. Het stoffelijk overschot zal naar Duitsland worden vervoerd. Willem Barendsz thuis. De Walvisvaarder „Willem Barendsz” is dezer dagen na een vangstperiode in de antarctische gebieden in de Amsterdamse haven binnengelopen. Het schip heeft ligplaats gekozen aan de Arnatex-steiger aan de Zeeburgerkade. Koos Vorrlnk houdt rustkuur. De voor zitter van de Partij van de Arbeid, de heer K. Vorrink, is Zondag opgenomen in het Centraal Israëlitisch Ziekenhuis te Amster dam voor een rustkuur van vier tot zes weken. Staten de be- De Russische bezettingsautorltelten hebben Woensdag de KLM toestemming gewei gerd om over de Russische zone te vlie>- gen. Het lijnvliegtuig van Amsterdam naar Wenen zou om 14.30 uur Ned. tfld op het vliegveld Schwechat buiten Wenen moeten landen. De KLM-autorlteiten op het vlieg veld Linz in de Amerikaanse zone ontvin gen echter van de Russen bericht, dat het toestel niet door de luchtcorridor van Linz naar Schwechat mocht vliegen. Er werd geen reden opgegeven. Dagenlang heeft de Tweede Kamer de af gelopen week gedebatteerd over het ont werp „rechtshandelingen landbouwgron- „Oranje” de schuld. De Raad voor de Scheepvaart heeft nog Maandagavond uit spraak gedaan in zake de schuldvraag bij de aanvaring tussen het m.s. „Oranje” en het m.s. „Willem Ruys” op 6 Jan. in de Rode Zee. De Raad heeft de kapitein van de „Oranje”, de heer H. W. Hemmes, schuldig verklaard aan de aanvaring en heeft hem de bevoegdheid als kapitein te mogen varen ontnomen voor de tfld van één week. De Raad is voorts tot de conclusie geko men, dat de kapitein van de „Willem Ruys” de heer C. C. Goedewaagen, onschuldig is aan de aanvaring. Want, zo redeneerde hfl, het prijsbeleid is een der pijlers van de landbouwpolitiek. Wil men een redelijk bestaan voor de boer garanderen, dan moet de overheid het prijs- wapen kunnen hanteren. Hij vond dit een „principieel standpunt”. Maar als het woord „principieel’’ in de Kamer valt dan zet men bij voorbaat zijn stekels op. Een principiële uitspraak voor prijsbeheer sing krijgt U van ons nooit, aldus ant woordden de heren Droesen (kvp), v. d. Heuvel (ar), den Hartog (vvd), de Ruiter (ch) en Lenaire (knp). Sommigen van hen wilden de prijsbeheer sing wel aanvaarden, maar als een kwes tie van opportuniteit. Omdat zij wel in zien, dat door de spanning tussen vraag en aanbod in landbouwgronden prijsbeheer sing noodzakelijk is. Goed, geen principiële uitspraak dan, zo antwoordde Minister Mansholt, maar denkt U heus, dat de geren zijn de Duitsers zelf en misschien de Amerikanen, die nimmer hun denk- i beeld de Russische satellietstaten te be vrijden, verwezenlijkt zullen zien als niet ook Oost-Duitsland gezuiverd wordt van de Russische invloed. Die kwestie van een verenigd Duitsland 'zit trouwens dr Adenauer lelijk dwars bij zijn pogingen W.-Dulsland zo spoedig mo gelijk aan de Europese Defensie Gemeen schap te doen deelnemen. De Bondsraad heeft de beslissing tot toe- te herenigen voorgoed zou verijdelen. Zfl vinden dit argument nog klemmender nu hun uit Moskou weer het lokaas van een herenigd Duitsland wordt voorgehouden. Wisselen bfl automaat niet strafbaar. Het wisselen van geld bij een sigaretten-auto- maat na sluitingstijd is niet strafbaar. De Hoge Raad heeft dit definitief uitgemaakt in een zaak tegen een Rotterdammer, die bij een automaat aan een tafeltje geld zat te wisselen. De man is van rechtsvervol ging ontslagen. Kind onder stapel hout bedolven. De 9- jarige Johannes Pauw uit de Merelstraat te Utrecht is Dinsdagavond bij het spelen onder een stapel hout geraakt en om het leven gekomen. De jongen was in de buurt van zijn ouderlijk huis over een schutting geklommen en zo op het terrein van een meubelfabriek gekomen, waar het ongeluk gebeurde. Kind verdronken in gierput. Een 4-jarig kind van de landbouwer Korenblik te Von den is Dinsdagmiddag bij het spelen in een gierput gevallen en verdronken. de Ver. Staten, dat van verschillende landen. Daar is de kwes tie van een verenigd Duitsland, een ideaal i zowel door de huidige Russische als Fran- 1 se staatslieden met de mond beleden, maar waarvan de verwezenlijking door geen van totaal Indruk welke men uit het Russisch beide werkelijk begeerd wordt, tenzij het antwoord misschien kan krijgen is, dat een Duitsland wordt dat tot het Russische Moskou wel wil praten mits het Westen i resp. het Franse kamp behoort. De enigen de huidige grenzen van de Russische in- i die werkelijk het verenigd Duitsland be- vloedssfeer in Europa erkent. Over Azië zegt het Russische antwoord niet veel en dat moest wel omdat de Russen daar aan China de voornaamste rol moeten laten. De invloedssferen zijn daar ook nog veel minder duidelijk afgebokcnd, er is daar nog geen rust, men denke aan Korea en Indo China en aan de labiele toestand in tal van Zuid-Oost-Aziatlsche landen. In feite zou men zelfs uit het Russische ant woord kunnen afleiden, dat de Russen een afbakening der posities in Europa willen te samen met communistisch China treding tot de E.D.G. ultgesteld. vooral aandacht te kunnen wijden Azië. DE Amerikanen verbergen hun misnoe- gen over dit echec van hun favoriet Adenauér niet nu, naast de Franse, ook de Duitse deelneming aan de E.D.G. weer op losse schroeven staat. Voor 30 Juni moet immers het Amerikaanse Congres beslissen, hoe groot de toewijzingen voor de militaire hulp aan Europa zullen zijn en als de Amerikaanse regering dan voor het Congres moet verschijnen met de er kenning, dat de W.-Europese grote mo gendheden de Europese Defensie Gemeen schap niet begeren, zal de Amerikaanse volksvertegenwoordiging niet bar veel ver trouwen in de mogelijkheid van de verde diging van W.-Europa hebben en niet scheutig zijn. Al zullen vele Fransen misschien in hun vuistje lachen over het feit, dat het nu eens de Duitsers waren die de E.D.G. op losse schroeven stelden, de Franse regering zal wijs doen haar leedvermaak wat te verbergen. Zij heeft Amerika al te zeer nodig. Niet alleen omdat zij de Amerikaan se bijdragen voor het produceren van oor logstuig, gezien de berooide toestand van haar schatkist, best kan gebruiken, maar in het bijzonder vanwege de toestand in Indo China, in Laos, waarin de Vietminh troepen, gesteund door rood China, diep zijn doorgedrongen. Het is niet alleen een Frans belang maar een Westers belang van de eerste orde, dat dit offensief gekeerd wordt, want Noord Laos grenst aan Siam en aan Birma, in beide landen schijnen vele stammen met de Vietminh te sympathise ren, zodat er gevaar bestaat voor een communistische penetratie in het hart van Z.O.-Azië. Officier veroordeeld wegens knoeierijen. De Krijgsraad te velde West heeft een 48- jarige reserve-kapiteln veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van voor arrest en ontslag uit de militaire dienst, zonder ontzetting. De kapitein heeft gif ten aangenomen van leveranciers en mede delingen verzwegen, waardoor het leger fi nancieel is benadeeld. De eis luidde een jaar en zes maanden. Minister Staf als minister van Landbouw a.l. De Minister van Oorlog, ir C. Staf, is gedurende de maand Mei met de waar neming van de portefeuille van Landbouw, Visser^ en Voedselvoorziening belast, zulks in verband met het verblijf van Minister S. L. Mansholt in de Verenigde Staten en Canada. GTOALS bekend, wensen de Ver, echter geen bevriezing van staande toestand In Europa, maar bevrfl- dlng der satellietstaten en geen erkenning van rood China. In Europa denkèn de Westelijke mogendheden er anders over en zou men het er bij willen laten. Er ligt zoveel verschil van Inzicht tussen het Amerikaanse en Europese standpunt, dat men het Russische antwoord, dat de kwestie der satellietstaten en rood China naar voren schuift, ook wel eenvoudig zou kunen beschouwen als een poging verdeeld heid in het Westen te zaaien. De gematig de toon der Russen, welke in W.-Europa meer indruk maakt dan In Amerika, zou het zijne daartoe kunnen bijdragen. Ook na dit Russische antwoord is dus nog niet uitgemaakt of de Russische toenaderings pogingen ernstig zfln bedoeld, in het al gemeen is men In het Westen wat ontmoe digd door hetgeen de hervatte onderhan- delingen over de wapenstilstand In Korea en de krijgsgevangenen daar hebben op geleverd. Aanvankelijk werd Immers vermoed, dat men ook over het lot der valide gevange nen spoedig een overeenkomst zou berei ken. Maar terwfll wfl dit schrijven, lijkt dat er nog niet op en de Amerikaanse legerleiding gaf al blflk van ongeduld. De R.P.F., de partfl van generaal de Gaulle, heeft bij de Zondag gehouden gemeente raadsverkiezingen in Parijs meer dan een half millioen stemmen verloren. Ook in Lyon, de derde stad van Frankrijk, leed zij aanzienlijke verliezen, zo bleek uit een analyse van de uitslagen. Het merendeel van de vroegere Parijs Gaullisten stemde thans op de. radicalen of de gematigde conservatieven, welke respect. 273.612 en 116.923 stemmen kre gen. Eveneens Is komen vast te staan, dat de communisten, met 1947 vergeleken, over het algemeen achteruit zijn gegaan. Zfl Verloren ruim 300.000 stemmen en wisten thans slechts 15.6 pct. van de uitgebrachte stemmen, tegen 18.3 pet. in 1947 op zich te verenigen. H. M. Koningin Juliana en Z. K. H. Prins Bemhard zullen van 6 tot en met 8 Mei a.s. een bezoek brengen aan Noorwegen. Op het programma staat o.a. een bezoek aan het Nationaal Theater in Oslo. De foto toont het exterieur van dit gebouw.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1