ja WESTERSE TWIJFEL AAN RUSSISCHE GOEDE BEDOELINGEN OM HET NIEUWE EUROPA ós hjoed to sizzen In Korea vlot het nog niet India vraagt een andere tactiek Eisenhowers Nieuwe voorstellen Korea nieuwe program Directe verkiezingen voor Europees Parlement? MOEDERDAG „Duke of York” verloor voorsteven No. 35 49e Jaargang Vrijdag 8 Mei 1953 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A.J.OSINGA - Bolsward Buitenlands Overzicht in Overzicht overdracht voorgrond Hwat hat Gabe Skroar Bolswards Nieuwsblad RINTSJE KLAZES. hulpprogram eens. KAMEROVERZICHT de de Moederliefde Moedertrots, Was uw on-ontwrikbre rots! Moederliefde kon geen smaad, Moederliefde was de daad Dit alleen gaf Moeder! Brengt dus Moeder zonneschijn, Laat haar geest met d’uwe zijn! Met uw moeder zijt gij rijk, Geeft van uw gevoelens blijk, Eert uw lieve Moeder. President Eisenhower heeft Dinsdag program voor militaire en Dan uw dankbaarheid gewijd, Dan uw hart opnieuw verblijd, Dan uw offerzin bereid Tot de meeste erkent’Hjkheid, Jegens haar uw Moeder. Zij toch was u schatten waard, Sinds uw kindertijd op aard! Zij beschermde U in nood; Zij bleef trouw tot in de dood, Zij, uw lieve Moeder. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie: Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Overdracht van het Na tionaal Legermonument op de Grebbeberg door de Stichting Nationaal Legermonument Grebbe berg aan de Staat der Nederlanden. dat misschien Dr Kortenhorst wel de eer ste Minister-President zal worden. Eigenlijk voerde de Kamer geen debat, maar slechts een bespreking. De tegenspe ler, de Regering, ontbrak namelijk. Minis ter Beyen was wel aanwezig, doch uit sluitend als toehoorder. Men zal zich her inneren, dat krachtens artikel 38 van het verdrag over de Europese Defensie Ge meenschap, gestreefd zal worden naar de oprichting vaneen Europees Parlement. Een constitutionele commissie is daarvoor aan het werk geweest. De Assemblée ad hoc, die dit werk heeft besproken, is in grote lijnen accoord gegaan met de opvat tingen van de commissie. Nu is deze As semblée ad hoe niet veel meer dan de Assemblée van de Kolen- en Staalgemeen schap, uitgebreid met enige leden. Het is begrijpelijk, dat dit lichaam geen directe macht heeft om de Europese Politieke Ge in lAn, dat troch de sé omspield wurdt, is nea lyts. Vanuit Moskou is te kennen gegeven, dat er nu lang genoeg in het openbaar is gepraat en dat men nu maar eens aan de conferentie-tafel moest plaats nemen om te zien of Oost en West het over de grote vraag stukken eens kunnen worden. Aan Westerse zijde voelt men daarvoor met; al is men bereid over een bepaald vraagstuk als bijv, het al zo vaak behandelde Oostenrijkse vredesverdrag te confereren, voor een algemeen overleg op het hoogste niveau tast men naar het oordeel der Westerse diplomaten nog te zeer in het duister omtrent de bedoelingen van de tegenpartij, ja, men is zelfs meer en meer gaan twijfelen aan de oprechtheid van de Russische bedoelingen. Grond voor die twijfel heb ben vooral gegeven de gebeurtenissen in Azië. welke in meer of mindere mate in alle Latijns Amerikaanse landen van ouds ten opzichte van Noord-Amerika bestaat. Als we ten slotte nog even de Engels Egyptische onderhandelingen over de Suez- kanaal-zöne vermelden hebben we onze ron de weer gedaan. Er is daarover nog niets uitgelekt, maar in Israël balanseert men tussen hoop en vrees. Men hoopt, dat En geland als een der voorwaarden voor ont ruiming zal stellen, dat Egypte vrede met Israël zal sluiten, wat tot stabilisatie van de toestand in het Midden-Oosten zou bij dragen, men vreest dat als Engeland het Egypte dat een republiek wordt te gemakkelijk maakt en de Suezkanaal-zóne zonder meer een Arabische militaire basis wordt, de positie van Naguib zo zal wor den versterkt, dat hij agressief jegens Is raël zal worden. hun bedlenlngsmanschappen In W.-Europa aankomen en zal Europees personeel in de bediening er van worden opgeleid. In het algemeen neemt men nu wel aan, dat de Russen geen oorlog in Europa wil len en hun vredesoffensief gericht is op een bevriezing van de invloedssferen hier, om mèt de Chinezen hun aandacht vooral aan Azië te schenken, maar oppassen blijft Voor W.-Europa toch het parool. Boven dien kan het Westen als geheel ook geen adempauze in Europa aanvaarden en Rus sen en Chinezen gedurende die pauze in Azië de vrije hand laten. Dat zou tenslotte toch de ondergang van het Westen beteke nen. Die pauze in de koude oorlog, welke de Russen in Europa zouden verlangen, zou hun volgens deskundigen goed te pas komen, omdat Móskou zijn industrialisa- tleplannen dan met nog meer kracht zou kunnen voortzetten, vooral als het de daar voor nodige machines en materialen uit W.-Europa kon ontvangen. Te Genève, waar geheime besprekingen tussen 26 landen over de handel tussen Oost- en West-Europa zijn gevoerd, waren de Russen dan ook bijzonder toeschietelijk, zoals dat geheel past in deze tijd van hun vredesoffensief. Zondag ia het Moederdag, Dag van eerbied en ontzag, Dag van lof en moedermin, Dag van reine waarheidszin, Jegens haar uw Moeder. TIET Is twijfelachtig of die steun vol- doende zal zijn, men schijnt in het Westen te hopen, dat de vorsten van de staten, welke samen Indo China vormen, n.l. van Vietnam, Laos en Cambodja met hun eigen nationale legers tenslotte nog zoveel gewicht in de schaal zullen leggen dat zal worden voorkomen, dat dit ge bied een vazalstaat van communistisch China wordt, maar hoe dit ook zij, een ne derlaag van Frankrijk hier zal een neder laag van het Westen zijn en de Westerse invloed in Azië weer verder doen ineen schrompelen. Want ook deze vorsten en hun volken willen geen afhankelijkheid van hun staten van Frankrijk meer, maar een zelfstandigheid, welke onafhankelijkheid nabij komt, zo niet daarmee gelijk staat. Het is hetzelfde probleem waarmee Parijs te maken heeft in zijn Noord-Afrikaanse gebieden, waar het'dezer dagen nog eens om de hoek kwam kijken bij de gemeente raadsverkiezingen in Tunesië, welke door de nationalisten werden geboycot, zodat 45 tot 60 pet. der Arabische kiezers hun stem niet uitbrachten. Ook deze kwestie blijft dus het vermoei de Frankrijk plagen, welks kiezers zelf j.l. Zondag voor de Franse gemeenteraden nog eens de uitspraak bevestigden, welke ook reeds een week daarvoor was gedaan, nl. dat zij een rustig constitutioneel bewind wensen, zoals de vorige regering van Pinay had gevoerd, de Gaullisten verloren nl op nieuw en soms steunt de huidige regering Mayer op deze laatsten, die dictatoriale neigingen hebben. Het spreekt, dat de ge beurtenissen in Indo China ook in Frank rijk zelve grote zorg veroorzaken, temeer omdat men er vreest, dat de Ver. Staten druk te Parijs zullen oefenen om Vietnam TTIER in India is dus een geheel andere Amerikaanse tactiek nodig dan jegens de Westerse bondgenoten var Amerika. In de onderhandelingen met dezen kan de Amerikaanse partner zich we! eens veroor loven met de vuist op de tafel te slaan. De Fransen vrezen dat het Amerikaanse Congres niet alleen aan hen voorwaarden ten opzichte van Indo China zal stellen als het de toch al reeds door Eisenhower besnoeide toewijzingen voor hulp aan het buitenland krjjgt te behandelen, maar ook in ruil voor dergelijke hulp de Franse aanvaarding van het verdrag inzake de Europese Defensie Gemeenschap zal eisen, zonder hetwelk de Amerikaanse regering beweert het West-Europese verdedigings- probleem niet te kunnen oplossen. Zoals bekend is Amerika wel bereid accoord te gaan met de plannen van alle West-Euro pese landen om de defensie-uitgaven over een langere periode uit te smeren daar ze anders de economie dezer landen in gevaar zouden brengen. Om de militaire gevaren van de periode, tot de hoogste graad van paraatheid is bereikt, zo gering mogelijk te maken zullen in W.-Europa de modern ste Amerikaanse wapens worden gesta- tionneerd. Voor het eind van dit jaar zullen waar schijnlijk Amerikaanse atoomkanonnen en TN Korea vlot het nog niet met de wa- penstilstandsonderhandelingen. Enigszins begrijpelijk was het verlangen van de Noordelijken dat een neutraal Aziatisch dus niet-Europees land zou worden aan gewezen om toezicht te houden op de krijgsgevangenen die niet naar hun eigen land willen terugkeren, maar onuitvoer baar hun wens, dat deze krijgsgevangenen naar dat land zouden worden gebracht; de Ver. Naties stellen terecht de eis, dat dit toezicht in Korea zelf zal plaats heb ben. De wens der Noordelijken lijkt veel op een poging deze kwestie op de lange baan te schuiven, maar zij krijgen - daar voor waarschijnlijk geen kans, want de Amerikaanse opperbevelhebber is nog al kort aangebonden, misschien naar West- Europees oordeel wel eens te kortf In het bijzonder is het Westen echter verontrust over het opdringen van de Vietminh-troe- Woensdagmorgen om half vijf is de Har- wichboot „Duke of York”, die om kwart voor twaalf Dinsdagavond van Hoek van Holland naar Harwich was vertrokken, in aanvaring gekomen met het Amerikaanse vrachtschip Haiti Victory. De ramp met de Harwichboot „Duke of York" blijkt aan één, en mogelijk zelfs aan twee of drie opvarenden het leven te hebben gekost. Onder de meer dan 400 passagiers, die rillend van kou, met de kens over pyama’s geslagen of gehuld in geleende kledingstukken in Dover of Har wich aan land zijn gezet, bevinden zich ook enige meer of minder ernstig gewon den. Van de 72 Nederlanders onder de ge redden, blijken er twee te zijn gewond. Van het schip zelf, dat Dinsdagnacht tien minuten na middernacht uit Hoek van Holland naar Harwich was vertrokken, verdween het voorschip in de golven. Het achterschip waarvan men eerst vreesde, dat het ook zou zinken, kon op sleeptouw worden genomen en de zeeslepers „Sun” en „Empire Race” trekken het thans lang zaam op naar de thuishaven Harwich. TAAARBU komt echter nog, dat de Rus- sen, door West-Europa grote leveran ties in het vooruitzicht te stellen, ook de Amerikanen dwars zitten, die immers door hun handelsbelemmeringen dichter bij huis is over dergelijke zaken trouwens al krakeel genoeg, men denke aan de verhou ding BelgiëNederland hun eigen part ners met werkloosheid bedreigen en hun beletten de zo nodige dollars te verdienen. Dit is inderdaad een verwijt dat men het Amerikaanse congres terecht mag maken en dat meer grond heeft dan de verwijten die de Argentijnse dictator Perón dezer dagen tot de Ver. Staten richtte, nl. dat zij eigenlijk de oorzaak van alle moeilijkheden in Argentinië zouden zijn. Perón tracht waarschijnlijk met dergelijke beschuldigingen de aandacht van het Ar gentijnse volk van zijn eigen wanbeheer en zijn mislukte politiek om Latijns Ame rika te verenigen, af te leiden. Daarbij meenschap tot stand te brengen. Daarvoor maakt hij dan gebruik van de antipathie, zijn <ie Regeringen en de Parlementen van de zes deelnemende landen nodig. Binnen kort gaan de besprekingen tussen de Mi nisters beginnen. En om te> weten hoe de Kamer over de Straatsburgse voorstellen denkt, is verleden week in Dèn Haag het debat gehouden. Dat kan de onderhande lingspositie van onze Minister van Buiten landse Zaken vergemakkelijken. Er is nog een andere kant aan deze zaak. De zeven Nederlandse parlementsleden die steeds de vergaderingen in Straatsburg, Parijs en Luxemburg bijwonen, en die dus federalist pur sang zijn, weten officieel niet of zij gesteund worden door hun fracties en dus door de rest van de Kamer. Daarom was het goed, dat nu eens andere afgevaardig den dan de Straatsburgers het woord voer den over de eenheid van Europa. Nu, te leurgesteld zullen zij niet zijn. Is er een Parlement in Europa te vinden, dat zulk een begrip toont voor de noodzakelijkheid van een Europese eenheid? Over de grote lijn was men het Slechts in details verschilde men. Een der strijdvragen was of het Europese Parlement twee Kamers moet hebben. Vol gens het ontwerp-grondwet zullen er twee Kamers komen: een Kamer der Volkeren en een Senaat. De leden van de Kamer der Volkeren zullen direct worden gekozen, dus door de mannen en de vrouwen uit de deelnemende landen. Duitsland krijgt daarin 63 leden, België 30, Frankrijk 70, Italië 63, Luxemburg 12 en Nederland 30. Om de vijf jaar krijgt men verkiezingen. De Senaat wordt gekozen door de natio nale parlementen. Duitsland krijgt hier 21 leden, België 10, Frankrijk 21, Italië 21, Luxemburg 4 en Nederland 10. Over de verdeling was niet veel strijd. Deze is na zorgvuldig beraad tot stand geko men. Moeten er echter twee Kamers ko men? De heren Kortenhorst en Schouten verzetten zich tegen deze gedachte. Waar om twee Kamers, als zij alle twee hetzelf de werk moeten doen? Het is nl zo, dat niet de regering van Europa die is slechts uitvoerend orgaan maar het par lement de wetgevende arbeid verricht. Voorstanders van de directe verkiezingen waren slechts met een lantaarn te vinden. Dit probleem is niet eenvoudig. Men zal moeten toegeven, dat een Parlement het beste rechtstreeks gekozen kan worden. Maar is de tijd daarvoor rijp? Wie denkt er in Nederland aan, dat we over twee jaar de Europese verkiezingsstrijd zullen moeten voeren? Is daarvoor internationale partijvorming niet noodzakelijk Zover zijn we nog lang niet. Bovendien hebben di recte verkiezingen het nadeel, dat men on gewenste elementen in het Europese huis binnenhaalt. Wat doet men met commu nisten in een Europees parlement De Ne derlandse Regering voelt niets voor deze directe verkiezingen, zodat zij op dit punt gesterkt aan de onderhandelingen zal kun nen beginnen. Ook in ander opzicht ondervond zij steun van de Kamer. De politieke integratie zal niet los mogen staan van de economische eenwording. De Nedrlandse afgevaardig den in Straatsburg hebben op dit punt hun wensen duidelijk gemaakt. Zij hebben iets bereikt, maar nog niet voldoende. Uit de bespreking in de Tweede Kamer Is wel gebleken, dat de E. P. G. in de lucht komt te hangen, als de economische integratie niet volgt. Moties zijn er niet uit deze besprekingen voortgevloeid. De> heer Kortenhorst waar schuwde daarvoor. Want een motie zou betekenen, dat de Regering tijdens de on derhandelingen geen vrije positie kan In nemen. Laos en Cambodja zo spoedig mogelflk on afhankelijkheid te verlenen. Njet alleen zouden de vorsten dezer sta ten dan bereidwilliger worden hun natio nale legers tegen de communisten in te zetten, maar deze vorsten zouden dan ook in staat zijn de inval van door China ge steunde co imunisten in Laos voor de Ver. Naties te brengen, wat Frankrijk thans niet wil omdat heit in deze z.g. binnenland se kwestie geen inmenging wenst te aan vaarden. Als eenmaal deze zaak voor de Ver. Naties was gebracht, zou de Assem blée van dit lichaam kunnen besluiten tot hulp aan de Indo Chinese staten en zou de Amerikaanse militaire steun dus, even als in Korea aan de Z.-Koreanen, een V. N.-karakter krijgen, zou dus die steun niet naar kolonialisme rieken en meer accep tabel zijn voor de Z.O.-Aziatische landen als bijv. India. Dulles, de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken zal dezer dagen dat India bezoeken, het grote land dat nog pas heeft aangekondigd, dat het onder alle omstan digheden ook bij een nieuwe oorlog neutraal zal blijven, en dat dus uiterst voorzichtig moet aangepakt. Het is er Amerika niet in de eerste plaats om te doen dat India zich bij het Westen zal aansluiten, al zou Washington dit gaarne wensen, maar wel dat het zich zo sterk zal maken dat het aan een eventueel van buiten af aanvallende communistische vijand (rood China) en aan het van bin nen wroetende communisme weerstand zal kunnen bieden. Daarvoor is Amerikaanse hulp nodig en het is Dulles’ delicate taak te onderzoeken of India dat inziet en in welke vorm het deze hulp eventueel zal Willen aanvaarden. pen, de door China ondersteunde opstande lingen, in Indo-China, n.l. in Laos, waar door de grendel voor de deur van Z.O.- Azië ten behoeve van het communisme dreigt te worden weggeschoven, Siam mo biliseerde daarom reeds. Het Westen kan de Fransen moeilijk verwijten dat ze niet voldoende weerstand boden aan de com munistische druk, veel te lang hebben de andere grote mogendheden geaarzeld Frankrijk hier bij te staan, in het bijzon der de Ver. Staten, die als in zovele ge vallen waar koloniale kwesties bij betrok ken zijn, aarzelen Westerse landen te hel pen, die in overzeese gebieden het met de Inheemsen aan de stok hebben. Principieel wil Washington zich in derge lijke kwesties niet mengen omdat het niet aan „kolonialisme” wenst te doen en daar van ook niet wil worden verdacht door de gekleurde volken. Maar dat standpunt kan het in een geval als Indo-China niet hand haven, omdat er te grote Westerse belan gen mee zijn gemoeid, direct doordat ge heel Z.O.Azië via een ketting-reactie met een communistische overstroming wordt bedreigd, indirect omdat een te zeer ver zwakt Frankrijk ook een verzwakking van de W.-Europese verdediging betekent. Daarom zenden de Ver. Staten nu wapens maar geen mannen naar de Franse legers in Indo China. tijdens met op het nieuwe gedeelte van het monu ment met klok en links naar achter het reeds bestaande gedeelte van het monument met Kruis en Leeuwen Dezer dagen heeft de voorzitter van de Tweede Kamer, dr Kortenhorst, zijn eer biedwaardig gestoelte verlaten om deel te kunnen nemen aan de beraadslagingen over het nieuwe Europa. Wie alleen daaruit de conclusie zou trekken, dat dit een belang- rijk debat is geweest, zou tekort doen aan de waarheid. Er waren nog andere hoogte punten. Maar toch is het waard te ver melden, dat voorzitter Kortenhorst gedu rende twee dagen de hamer uit handen heeft gegeven, want dat is in de afgelo pen honderd jaar slechts vier keer voor genomen. Zijn voorgangers waren baron van Goldstein in 1849, de heer Van Rees in 1822 en mr. Fock in 1919. De eerste en de laatste verlieten het voorzittersgestoel- te om deel te kunnen nemen aan Indië- debatten. Zij waren experts en beiden heb ben het tot Gouverneur-Generaal gebracht. Prof. Oud lanceerde de stoute gedachte, een militaire en economische hulp aan het buitenland aanbevolen ten be drage van 5.8 milliard dollar. Dit is 1.8 milliard minder dan het door president Truman aanbevolen hulpprogram voor 1953—’54. In een boodschap tot het Congres, zegt president Eisenhower, dat de V. S. zich niet kunnen permitteren de inspanning voor de verdediging te verslappen totdat duidelijk is gebleken, dat de Sowjet-Unie oprecht vrede wenst. Indien de V. S. het program voor hulp niet uitvoeren, kan de vrije wereld uiteen vallen op een ogenblik van groot gevaar, aldus Eisenhower. Tot dat de goede trouw van de Sowjet-Unie is gebleken, moeten de vrjje volken op hun eigen kracht vertrouwen voor het be houd van de vrede. In de boodschap legt Eisenhower er speciaal de nadruk op, dat er meer hulp moet worden besteed in het Verre Oosten. Dinsdag hebben de communistische onder handelaars in Pan Moen Jon nadere inlich tingen gevraagd over het geallieerde voor stel, om de krijgsgevangenen, die niet wil len repatriëren, in- Korea te laten onder neutraal toezicht. Zij vroegen of het militaire toezicht zou worden opgeheven, welke bevoegdheden dan de neutrale „voogd’’ zou krijgen in Korea, en wie de rust en orde onder de ge vangenen zou handhaven. Woensdag stel de de leider van de geallieerde delegatie, Harrison, voor, om aan de bedoelde gevan genen (voorzover zjj Koreanen zijn) een burgerlijke status te geven, hen onmiddel- lijk na een bestand vrij te laten en hen toe te staan, zich te vestigen, waar zij wil len. Dit voorstel werd door de communiste-' verworpen. Donderdag komen de delega ties weer bijeen. Abonnementsprijs f 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 12 cent per m.m. Giro 87926

Bolswards Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1