i KRIS-KRAS door Nederland Martinytoer Amerikaanse hulp aan het buitenland van vitaal belang voor het behoud van de wereldvrede ós hjoed to sizzen Fan de Kaats-agenda Scheepsramp in het Kanaal Busongeluk eist 43 doden 3 Belgische Meteoors verongelukt Forhüzje Het volle gewicht van gezag en prestige in de schaal DE minister van Financiën, George M. I Humphrey, die eveneens voor de belde commissies verscheen, verklaarde, dat het voorgestelde programma „de beste midden weg” aangeeft, welke momenteel mogeiyk is „tussen het verzekeren van de veiligheid 26000 voor slachtoffers van watersnood No. 36 49e Jaargang Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A, J, OSINGA - Bolsward Dinsdag 12 Mei 1953 «7/ I Q.g.a... I y^-AT de vermindering van de hulp aan Europa en de uitbreiding van de steun aan het Verre Oosten betreft, deze ont- Hwat hat Gabe Skroar Bolswards Nieuwsblad PRESIDENT EISENHOWER i PYT. H. M. de Koningin en Z ,K. H. hoge watervloeden en overstromlngsgevaar 4 kampioen. Mieremet krige in earste priis En hwat it wichtichst is, de molkpriis is afd. jongens. S Bjj Bitlis in Oost-Anatolië (Turkije) is een ^autobus in een ravijn gestort. Drie en veer tig inzittenden zijn om het leven gekomen. Negen en dertig hunner werden meege sleurd door de rivier, die door het ravijn stroomt. De lijken van de vier andere slachtoffers konden worden geborgen. In Het Kanaal heeft zich een drama van de zee voltrokken, dat vermoedelijk aan veertien mannen van de Britse marine het leven heeft gekost. De Franse tankboot „Gap Cos” vond Zondag een gekapseisde vlet van het Britse slagschip „Vankuard”, waarvan de mannen een tocht op zee had den gemaakt. Onmiddellijk na de S.O.S.-seinen van de tanker voer de reddingboot van Bembridge op het eiland Wright, uit. De eerste be richten hadden nog gemeld, dat er een zwemmende man in de buurt was gesig naleerd, maar de reddingboot vond geen spoor van leven rond de plaats, waar het bootje was gevonden. Hja gean noch efkes troch de buorren, In koart bisyk, in hAn, in groet. Ja ’t forbliuw hjir hat koart mar duorre, ’t Béste, oant sjens, it giet jim goed. En tink der om, foaral ris komme! Jim wit it, 't jowt üs gjin bilet, 't Wurdt oannomd, letter meast forsomme, Ut it each, ornaris üt it hert. Nou, ik gean! ja 'k mocht hjir hiel graech wêze, Jild ia in goede tsjinner, mar in minne master. afd. juniores, d.e.l., jongens. d.e.l., seniores. d.e.l., seniores. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie: Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Drie Meteoor-straaljagers van de Belgi sche luchtmacht zijn Zaterdagochtend bo ven het Vliegveld van Chievres (Henegou wen) met elkaar in botsing gekomen en neergestort. De drie piloten kwamen om het leven. Elk jier weroan dy tolfte Maetye, Dyselde drokte en ünrést, De heech opladen auto’s swaejje, It holle, keale tydlik nést Lelt iensum, grüzich en forlitten, Untdien fan alle opleine glAns, Der wanket blierkjend yn ’e fierte, In njje, better, libbenskéns. Abonnementsprijs f 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs; 12 cent per m.m. Giro 87926 Lollum. Achlum. Cubaard. Lollum. Tzum. Tzum. Achlum. Arum. Tzum. Lollum. Hwa fan de trjje it measte wille hawn hat de öfroune wike, dat sille wy mar net ütsykje, mar in stik büter yn ’e brij wie it foar harren al. De eigners, de fiscus en de notaris, hja hawwe alle trije in skoa- ne dei hawn, derre yn Boazum by it boel- guod fan de famylje E. S. de Groot. Tragysk wie, dat de fokker seis deis to foaren to hóf brocht waerd, dy hat it net mear bilibbe. Doch is der op dy kreaze, alderwetske pleats mei de molkenkelder jit Onder it hege foarein in minskelibben lang arbeide oan de risseltaten, hwer’t boer en boarger stil fan wurde. Sa is it hjir yn Fryslên noch net earder fortoand. In gewoan spul, hwat de great- te oangiet, sahwat 25 melkekij en fierder jong guod, twa hynders, hwat weinen en kroaden, gjin masines, oars net as hwat deagewoan greidboersspul, dat brocht my der yn ien dei mear as hündert en treije en tweintich tüzen goune op. It siet him net yn djüre nijmoaderige dingen, hwant dy wiene der net, allinnich it fé, de kij, de rier- ren, hokkelingen en kealtsjes, dy wiene goud wurdich, sa’t it like. Ja, der sit wol gong yn tsjintwurdich med it fokfé. Hwant hwa hat dat ea heard, goed seistüzen goune foar in kou, sa as by Ts jerk je 109 en Hieke 81, de léste al in bist fan hast tsien jier Ö.ld. En it. rier .Tsjerkje 117 foar f 4600.wylst Tsjerkje 119 in hokling de trijetüzen krapoan helle. En hwat sizze jo fan Jacob, in bollekeal fan noch gjin heal jier, dy’t mar efkes f 6000.yn ft laed- tsje brochte. It like wol, hoe fierder men nel de ein kaem, hoe fülder de keapers waerden. Der wie op it lést noch in bolle- kealtsje fan in dei as filf, dat wie fuort al CHR. FRIESE KAATSBOND Seizoen 1953. Kalf verorbert 700 gulden. De veehouder P. Homan te Winsum (Gr.) die een zakje met melkgeld ontving, met een inhoud van ongeve«r f 700, borg het in zijn jas en hing het kledingstuk in de stal in de buurt van een kalf. Na enige ttjd ontdekte hy tot zyn grote schrik, dat het argeloze dier de kostbare geldpapleren had opgegeten. In allerfll werd de maag van het kalf leeggepompt. Resultaat: van de resten, die te voorschijn kwamen, kon zoveel by el kaar geplakt worden, dat waarschijnlijk ongeveer f 400.is gered. Apparaat, dat gevaar by hoog water meldt. De heer D. Blokland, radio- en electro- technicus te Middelharnis, heeft een auto matische hoogwatermelder met alarmsy steem uitgedacht, die, naar hy meent, by oan*molkjild binnen komt. Salang dy molkpriis sa bliuwt, bliu- we de féprizen heech en sil in béste fok- kou en jit mear in prima bolle in hiele wearde hélde. En as léste mar net it min ste is de K. I. dwaende om stoarmender- hén de wréld to foroverjen. En K. I. bitsjut hege prizen foar de béste fokbollen. As men tüzen kij de kosten drage litte kin, makket tüzen goune mear as minder net safolle mear üt. Dat is ien goune mear dekjild. Wol dat sizze, dat der gjin grins mear is? Perfoarst net, mar der sitte wol folie mear kansen yn as eartiids. En de serieuze fokker stiet yn üs tiid yn in folie gunstiger posysje as ea tofoaren. Hwa nou de wielde mar drage kin en de fuotten op ’e groun hftldt, kin syn trekken mar waer- nlmme. Notaris en fiscus m^jje hjir wol oer. Dy tinke sa: as it by in oar reint, dan drlpt it by üs ek wol aerdich. En hwa jowt har üngelyk? Tj. de J. Ik hie ek noait mei immen mot, Wis, ik sil trou jim streekblêd léze, Dan wit men letter nochris hwat! Jawis, elk libbet by foroaring, Op hoop dat ’t nye better is! Yn it forwachtsjen leit bikoaring, It héldt de moed optein en fris. Elk jier weroan dy tolfte Maeye, Itselde flechtich, holle praet. Men fielt de moannen, jierren draeye, En oeral fynt men Ijocht en skaed. De swletste blidens wurdt meast smakke, Foar ’t kommend nye echt bigjint, Letter is gau de geastdrift sakke, Dat is en bliuwt it wréldsk birin. op de fomeamde jubileumkeuring fan de j sadanich, dat in béste kou mei flink molke Fryske Mij. en dan de wiidforneamde „Jan” I en goed fet in produksjemasine is, hwer- nuttige diensten kan bewyzen. Het appa raat kan in een metalen zuil op bepaalde punten worden geplaatst; het heeft een kleine inlaat van water voor de golfslag en wordt èlectrisch verbonden met de dorpskernen. By normale waterstand brand een groene lamp; stygt het water, dan gaat een gele lamp branden, komt het wa ter nog hoger, een rode. Dreigt er ten slot te gevaar, dan wordt automatisch een’Si rene in werking gesteld. Voor phllatellsten. De Nederlandse Bank heeft de in- en uitvoer van postzegels vryer gemaakt, zodat iemand die naar het bui tenland gaat of ervan terugkomt voor f25 aan postzgels mag meenemen. WUzlging der BB-wet. Overwogen wordt de wet Bescherming Burgerbevolking zoda nig te wyzigen, dat zy ook in vredestyd by natuurrampen toepassing kan vin den. npERWIJL in het Congres een aanvang werd gemaakt met de behandeling van Eisenhowers begroting, verschenen ach tereenvolgens voor de gecombineerde com missies van Buitenlandse Zaken uit het Huis van Afgevaardigden en de Senaat de ministers Dulles, Wilson en Humphrey om hun visie te geven op het door de rege ring voorgestelde buitenlandse hulppro gramma. Dulles, de voornaamste regeringswoord voerder, deelde de commissie mede, dat het eerste doel van het programma bestond in „het bewerkstelligen van een zo groot mo- geiyke mate van veiligheid tegen een zo laag mogeiyke prys”. Hij betoogde dat de Steunverlening bovendien diende om het vredes-initiatlef, dat President Eisenhower wikkeling lag in de iyn der verwachting, aldus het blad. Het gehele Verre Oosten staat onder zware Russische druk en de militaire toestand aldaar is van dien aard, dat met het nemen van krachtige tegen maatregelen niet langer gewacht mag wor den. Het bedrag van 400 millioen, dat voor de verbonden staten van Indo-China is aangevraagd en waarmee ongeveer 40 pct. van de Franse defensie-uitgaven in Indo-China gedekt kunnen worden, zal Frankrijk in staat stellen zfjn defensie-in- spanning in Europa te vergroten. Dit laat ste kan voor de Franse Kamer van Afge vaardigden wellicht aanleiding zyn, om op korte termijn haar goedkeuring te hech ten aan het EDG-verdrag, zo besluit The New York Times. Dronken op lijkwagen. Twee weken voor- Waardeiyk met een proeftyd van twee jaar en ’n boete van f 30 kreeg van de Dordtse politierechter een koetsier, die dronken op de lijkwagen van een begrafenisstoet had gezeten en daardoor een aanrijding ver oorzaakte. „Gevaarlijk, schandalig en in- droevig” noemde de officier van justitie het gebeurde en alleen zijn hoge leeftijd behoedde de dader voor hogere'straf. Grootvader verborg baby. In Juni 1951 was de ongehuwde dochter van de 45-ja- rige arbeider H. P. te De Kiel bevallen. Nog diezelfde dag is de baby door de groot vader, met toestemming van de moeder, uit het huis weggehaald. Ondanks alle na- sporingen heeft men niets meer over het kind gehoord. De man heeft gezworen dit geheim nimmer prijs te geven. De recht- Prins der Nederlanden hebben het voorne men te kennen gegeven op Donderdag 14 Mei a.s. de viering van het eeuwfeest van het CJMV in de Houtrusthallen in Den Haag gedeelteiyk te willen bywonen. Blokker is klaar. De gemeenteraadsver kiezingen in Blokker (NH) zyn by enkele I candidaatstelling geschied. Na de oorlog zyn in deze gemeente geen gemeenteraads verkiezingen gehouden. Gekozen zyn vyf leden van de KVP en twee van de PvdA ■pUSENHOWER waarschuwde het Con- gres dat de V. S. en d<^ andere vrije landen waarschijnlijk nog vele jaren meu de mogeiykheid van verdere Russische agressie rekening zullen moeten houden, hetgeen dus betekent, dat zy nog geruime tijd de grootst mogelyke aandacht aan hun defensie zullen dienen te besteden. De President liet er evenwel geen twijfel aan dat,, ofschoon de militaire paraatheid ook in de naaste toekomst niet zal mogen verzwakken, de buitenlandse hulp-pro- gramma’s van dien aard zyn, dat zy het economisch weerstandsvermogen van de V. S. in geen enkel opzicht aantasten. Hij verklaarde, dat alle met de steunverlening samenhangende problemen door de rege ring nauwkeurig bestudeerd waren en dat het door hem aangevraagde bedrag een minimum vormde. De militaire toestand in Indo-China zou het waarschynlijk zelfs noodzakeiyk maken om nieuwe toewy'zin- gen te verzoeken ter ondersteuning van de Franse strydkrachten en de legers der Indo-Chinese deelstaten by hun stryd te gen de Viet-Minh. 834 jeeps voor Nederland. Canada stuurt op het ogenblik 834 jeeps naar Nederland voor het Nederlandse leger als bydrage op grond van het wederzijdse hulpprogramma aldus heeft de Canadese minister van de fensie Brooke Claxton meeggedeeld. Turfbranden In Z.O.Drente. Door onbe kende oorzaak ontstonden in de omgeving van Emmen turfbranden, waardoor 1.3 mil lioen persturven in vlammen opgingen. Minister Van de Kleft naar Friesland. Op Donderdag 21 Mei zal de minister van Fi nanciën, de heer- J. van de Kieft, een ge denksteen aanbrengen in de eerste boerde- ry, die in het Friese ontginningsgebied De Zwette wordt gebouwd. De boerdery komt te staan aan de nieuwe weg van Oldeboom naar het centrum van het Zwette-ge- bied. Erefonds oud-verpleegsters. Het kapitaal, dat thans, dank zy de offervaardigheid van het Nederlandse volk byeen is gebracht door het erefonds voor oud-verpleegsters, is zo groot geworden, dat dezer dagen een begin kon worden gemaakt met de uitke ringen van een aantal oud-verpleegsters, die in de diepste financiële nood waren ge raakt. bryk in pear tige goede bisten, wylst dan de oaren lang net mei komme koene. En twad; dy wiene sünder ütsündering fan Frysk bloed. Yn Ljouwert koe men hast net op it tal komme, sa ticht sieten de bollen elkoar op ’e hakken. De uniformi teit wie stikken better. De bütenlanners koene hast net leauwe, dat dit bistean koe en de südlike fékenners wiene gewoan wyld fan enthousiasme. Mar, sil men freegje, wurdt dy beam noch mer al dikker en dikker? Komt der nea in ein oan? Men heart sifers en prizen, hwer’t men stil fan wurdt. Sil dat net op in „dwa ze tulpenhandel” ütdraeye? En komme der mei in koarter of langer skoft gjin slacht offers? Ja, hwa der in antwurd op jaen koe, dat wie in baes keardel. Mar inkelde feiten kin elk sjen. Foarst, dat de kwaliteit fan it fé hjirre de for- tsjinne biwündering lükt fan de hiele wréld. En de wréld is great, Fryslén kin jit jierren en jierren trochgean mei fokfé üt to fleren, it bliuwt in drip yn de greate amer. Twad leit üs jild mei syn wearde Drs W. Drees Jr. naar Financiën. Naar het ANP verneemt, is binnenkort de be noeming te verwachten van Drs W. Drees Jr tot hoofd van de in te stellen afdeling multilaterale zaken van het ministerie van Financiën. Drs Drees is ^thans financieel adviseur van het Nederlandse Hoge Com missariaat in Djakarta. Hy zal begin vol gende maand naar Nederland vertrekken. Drs Drees is een zoon van de minister president, dr W. Drees. Koninkiyk Paar by viering eeuwfeest CJMV. 1 door zyn rede voor de Amerikaanse Ver eniging van Dagbladredacteuren op de Russen had weten te veroveren, stevig in handen te houden. De Amerikaanse minister van Buitenland se Zaken vestigde speciaal de aandacht op de grote gevaren, die de V.S. in geval van een Russische aanval op West-Europa zouden bedreigen. De V.S. en de andere NATO-landen tezamen produceren drie maal zoveel staal als de Russen, zo zeide hy, maar indien Europa voor de vrye we reld verloren gaat, verliezen wy ook deze productievoorsprong. Hetzelfde geldt voor de productie van steenkool en andere on misbare grondstoffen. Wat de NATO betreft, vervolgde Dulles, de bewering dat deze organisatie op haar retour is, wordt door de feiten gelogen straft. Europa beweegt zich gestadig in de richting van een grotere eenheid en de regeringen van de landen van Klein- Europa hebben zich allen reeds voor de vorming van een Europese Defensie Ge meenschap uitgesproken. jierren. Lindberg én Lindberg 2, beide Pre- dus mear dan as it byt. Tred lizze hieren ferint B. wiene* hjir fokt. De bolle Brand- en ISnprizen hjir bysünder leech, wylst sma gie nei Süd-Afrika en waerd dêrre j ek’it leanpeil leger leit as yn it bütenlén. van onze vrienden en onszelf en de nood- zakeiykheld om onze uitgaven te vermin deren.” Humphrey voegde er aan toe, dat by het opstellen van dit programma „grote aan dacht is besteed aan de wenseiykheid de particuliere belegging van Amerikaans ka pitaal in het buitenland te bevorderen”. rpHE New York Times schreef, dat pre- x sident Eisenhower „het volle gewicht van zyn gezag en prestige’’ in de schaal gelegd had om het Congres tot goedkeu ring van zyn begroting door de steunver lening aan het buitenland te bewegen. In een hoofdartikel, gewijd aan de presi dentiële boodschap aan het Congres, waar in Eisenhower 5.828.000 aanvroeg voor de wederzijdse beveiliging, wyst het blad er op, dat het door de Republikeinse regering gefixeerde bedrag weliswaar een stuk lager ligt dan het door Truman aan gegeven „minimum”. doch anderzijds slechts weinig verschilt van de 6 milliard dollar, die voor het lopende belastingjaar werd toegewezen. Bovendien resteert er van vroegere toewijzingen nog een bedrag van meer dan 10 milliard dollar, waarvoor tot dusver nog geen bestemming is gevon den. Het blad vestigt speciaal de aandacht op het feit, dat de Amerikaanse defensie-uit gaven waarschijnlijk sterker besnoeid zul len moeten worden dan de militaire hulp aan het buitenland, aangezien de President zich op het standpunt stelt dat de veilig heid der V.S. meer gediend is met de ver sterking, van de Westerse bondgenoten dan met uitbreiding van de Amerikaanse strijd krachten. TTET grootste deel van de presidentiële -T*- boodschap was gewyd aan de militaire steunverlening en de aankoop van mili taire goederen in het buitenland. Eisenho wer verzocht het Congres voor het ko mende belastingjaar ongeveer 5250 millioen dollar te voteren voor wapenleveranties en andere defenslesteun en circa 550 millioen voor technische en economische hulppro gramma’s ter bevordering van de weerbaar heid en/of de economische ontwikkeling van bepaalde vrye landen. Het totaal van 5.8 milliard dollar ligt ongeveer 1.8. mil liard dollar lager dan het destyds door President Truman aangevraagde bedrag. Accyns op alcohol dalende. De accyns op gedistilleerd bedroeg in de eerste twee maanden van 1953 f 17.402.000 tegen f 17.907.000 in 1952. Een vermindering van f 505.000. De accyns op bier bracht in de eerste twee maanden van 1953 f 1.692.000 op tegen f2.131.000 in 1952. Ook hier een vermindering dus en wel met f 439.000. De raming voor 1953 voor accyns op gedistil leerd is 100 millioen gulden en op bier 17 millioen gulden. IVTINDER optimistisch gestemd was de ■L’r Minister ten aanzien van de toestand in Indo-China, die volgens hem ernstige gevaren opleverde voor de vrye wereld en als een „uiterst pyniyke affaire” geken schetst diende te worden. (De Amerikaan se regering heeft op haar begroting 400 millioen dollar uitgetrokken voor de mi litaire hulp aan de Franse en Indo-Chi nese strydkrachten). Dulles wees er verder op, dat ook Japan door zyn verdediging, zowel naar binnen als naar buiten, Amerikaanse wapens zal ontvangen. Bovendien zyn kleine bedra gen beschikbaar gesteld voor Thailand, de Philippynen en Indonesië. President Eisenhower heeft het Amerikaanse Congres bezworen, dat het door hem gevraagde bedrag van ruim 5.8 milliard dollar, voor de steun verlening aan het buitenland, absoluut noodzakelijk is om de vrede te handhaven en de vrije wereld, en dus ook de Verenigde Staten, tegen een Russische aanval te beveiligen. „Zolang de Sowjets geen bewyzen van hun goede trouw leveren,” aldus de President in zyn boodschap aan het wetgevend lichaam, „zullen de vrije landen zich by hun stryd voor de vrede op eigen kracht moeten verlaten.” de Boazumer Jan, sa’t men him neamde, i fan jierliks f 1250. wie alwer by de Groot fokt. As léste mei dan jit neamd wurde: Tru man, in bolle mei 82 punten. De léste tiid brükten hja de bolle Zylstra, dy’t 83 pun ten helle en fan it Adema-laech fokt wie üt in mem mei 89 punten. Ja, as men de bloedlinen fan dizze stél neigiet, dan kri- get men gans in rige fan it béste bloed foar eagen. It wie my tige nei it sin, dat in great diel fan dit bislach nei Fryske keapers forhüze, hwant hjir sit safolle edel materiael yn, dat wy der net al to ry mei omspringe kinne. Dit is winlik de iennich- ste natuerlike rykdom fan de greidhoeke en der moatte wy wils mei wêze. Sa net, de Ljouwerter keuring liet oan eigen en frjemd wer in kolleksje fé sjen, dy’t syn weargea yn de wréld net fynt. De wike derfoar wie de greate keuring yn Alk- maer. Ek der wie bést fé to sjen, mar twa dingen foelen op. Alderearst yn eltse ru- 16 Mei: 13 Juni: Bondswedstr., jongens. 20 Juni: d.e.l., jongens. 4 Juli: 4 Juli: 11 Juli: 18 Juli: 1 Aug.: d.e.l., seniores. 15 Aug.: afd. seniores. 5 Sept.: afd. seniores. ynsetten op f1400.in jong fan de pre- ferinte stammen: Hieke 81, dy’t seis f 6000.opbrochte en der is noch om stri- den, dat it sahwat die. It bistke waerd forhege oant f2300.ta. Tiden hawwe tiden. Wy hawwe it mei- makke, dat sa’n ding foar twa ryksdael- ders fuort moast en dat in knappe kou mei goed hündert goune de dyk ütsette. It is nou de gouden üre foar de fokkery. Hwat jierren en jierren oan wurk, soarch en foer ten koste lein is, komt nou werom. Hwant om sa’n stél op te bouwen, dat is in libbenswurk en fakentiids famyljewurk fan heit op soan. Soks kriget men net yn in dei en in moamsskoft. Mar hwat is it ek in edel bidriuw, sa’n fokkery en hwat is it libben fan sokke fokkers folie riker fan ynhêld as de boeren, dy’t allinnich melke. Fanseis it is elk net jown om it to wêzen. Dér sit hiel hwat oan fêst, kennis, leafde, üthélden, gelok, soarch en noed, kosten ek net to min, toloarstellings net sa’n bytsje, mar hwat is it foar in greidboer yn dizze hoeke in pracht-bidriuw. De Groot hie al folie leger as wy seis miene. hiel hwat suksessen bihelle yn de eardere i Tüzen goune is mar 260 dollar. It gappet Generaal-majoor Charles I. Carpenter, hoofdveldprediker by de Amerikaanse luchtstrydkrachten, heeft ambassadeur J. H. van Royen op de Nederlandse ambas sade in Washington 261 cheques overhan digd, die in totaal een bedrag van 26000 vertegenwoordigen, dat bestemd is voor de slachtoffers van de watersnood. Dit bedrag vormt de opbrengst van een collecte, die op Palmzondag in alle delen van de wereld onder de leden van de Ame rikaanse luchtmacht gehouden is. Het plan hiertoe ging uit van Gen. Carpenter, die ten tyde van de watersnood juist in Euro pa vertoefde en per vliegtuig een bezoek aan de overstroomde gebieden bracht. Het personeel van de Amerikaanse lucht macht in Europa zond reeds eerder een geldeiyke bydrage.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1