I DREIGENDE TAAL VAN GENERAAL NAGUIB KRIS-KRAS door Nederland II •I ós hjoed to sizzen Belangwekkende rede van Churchill Wie Indo-China zegt, zegt Korea Brand te Piaam Tornade eist 100 doden in Texas Eisenhower geeft toe aan Taft conferentie Straaljager neergestort Paus ook voor No. 37 49e Jaargang Vrijdag IS Mei 1953 Streekblad voor West' en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OS INGA - Bolsward Buitenlands Overzicht i •1 yAN speculaties over het aandeel, dat Rusland hoeft in de tegemoetkomend Hwat hat Gabe Skroar 1 Bolswards Nieuwsblad I v De brandweer uit Witmarsum en Makkum 1 e. 'E i Leeu- tar hoe >lgd. jheid de zan wa- enwoor- vjjf ge- klelllnie >ren om t, waar ariniers i eigen- n geen ireer en iten we gaan, gevaar- ,an toe: >eert-ie. ’en. De p naar id. Het en Nol weer In de le fiets o. Toen vam by kanaalzöne zou moeten beschikken. Maar veel verder komt men met zo’n ver- aan dat zijn Franse vrienden betere ver houdingen In Indo China zouden scheppen, opdat de V. N. zich niet met de kwestie zouden behoeven te bemoeien. In Parijs heeft die opmerking' weinig waardering ge vonden evenals Sir Winstons suggestie voor een ontmoeting op hoog niveau der drie grote mogendheden, dus zonder Frankrijk. Het Engelse Lagerhuis stond echter als één man achter de Engelse premier. Dinsdagmorgen omstreeks kwart voor ne gen ontstond er brand in een houtloods van fa Draaisma te Piaam. Voor een be drag van ongeveer 10.000 gulden aan hout en bouwmaterialen ging verloren. De brand ontstond doordat enkele kinde ren met vuur speelden en een hoop riet in brand staken. 1. Voor- zellko- n praal- aie wa- allego- Friese punt in >-burge- g sloeg a volks- Ploech” zen lag knuist Teemds stroom, Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie: Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Wervelstormen hebben Maandag twee ste den in de Amerikaanse staat Texas ge troffen, minstens 75 en misschien wel hon derd mensen gedood, meer dan vijfhonderd gewond en een schade van tientallen mil- lioenen dollars aangericht. Van het centrum van Waco is slechts een puinhoop overgebleven. San Angelo 300 km meer naar het westen, is minder zwaar ge troffen door de tornado, die met ontzetten de slagregens gepaard ging, maar betreurt toch ook minstens acht doden. Tweemaal trok de wervelstorm door. Waco. Een gebouw van acht verdiepingen stortte als een kaartenhuis ineen: acht mensen vonden daarbij de dood. De ravage was zo groot dat men na een gehele dag zoe ken naar slachtoffers thans het aantal doden en gewonden nog niet met zeker heid heeft kunnen vaststellen. Voor het centrum van Waco is de staat van beleg afgekondigd. De ziekenhuizen werden overstroomd met gewonden; men kon eerst niet veel meer doen dan een haastig noodverband leggen en een injectie tegen de pijn geven. Abonnementsprl)i f 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 12 cent pet tn.tn. Giro 87926 e Fenna i, die in skleuren zij Za- Iseizoen, ituurlijk Het Paleis op de Dam in. Amsterdam is weer voor het publiek te bezichtigen. De Burgerzaal met op de achtergrond Atlas. enaam” larteljjk agrepen en.” als het ar zegt ik ben dat is 31. h. Actie tegen M.U.Z. zal werk in rampge bied niet vertragen. Naar aanleiding van het bericht, dat een actie is begonnen om de Mtf tot uitvoering van Zuiderzeewerken M.U.Z. te dwingen het werk op Schouwen- Duiveland stop te zetten, verneemt het A.N.P. van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, dat deze actie niet tot enige vertraging in de uitvoering van de werken op Schouwen-Duiveland zal leiden. men, naar wier gunst beide bovengenoem de figuren zouden dingen. Nu de binnen landse toestand dus aller aandacht vraagt, zou men een pauze in de buitenlandse ont wikkeling wensen en zou men zelfs bereid zjjn zich van Zuld-Slaviö te bedienen om voorlopig vriéndelijker betrekkingen met het Westen tot stand te brengen, waarom Moskou dus weer toenadering tot Belgrado zou zoeken. Het is onder deze omstandig heden begrflpcljjk dat de suggestie van de Engelse premier een conferentie der Grote Drie te houden, in Moskou in goede aarde gevallen is. „Sir Winston eist geen onvoorwaardelijke overgave van ons, zoals de Amerikaanse regering dat doet,” is het Russische com mentaar. Ten slotte zij nog terloops vermeld de bij eenkomst van de Assemblée van de Raad van Europa te Straatsburg, waar men druk gepraat heeft over het ontwerp Europese grondwet en over de wenselijkheid dat de eenwording van „Klein Europa” snel ver werkelijkt wordt. Maar voorlopig zal dat nog wel een illusie blijven. Belangrijk zou het echter zijn als op de suggestie vanuit Straatsburg werd ingegaan om een Euro pees coördinator voor de werkzaamheden inzake het vluchtelingenvraagstuk te be noemen, want dat ontzettende probleem schreeuwt om een oplossing. Voor de be noeming tot zo’n hoge functie werd Prins Bemhard genoemd. De onderhandelingen tussen Engeland en Egypte over de Suezkanaal- zone zjjn afgebroken en generaal Naguib heeft dreigende taal tot Enge land gesproken, dat hij de vijand noemde, van wie men alleen door het vergieten van bloed de vrijheid zou kunnen krijgen. Dat klinkt nogal wild, maar men moet rekening houden met het moment waarop Naguib zich aan deze taal overgaf. Dat was net toen Foster Dulles, de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, op zijn rondreis door het Midden oosten in Egypte aankwam. Blijkbaar hoopt Naguib met zijn felle taal te bereiken dat Dulles druk op Engeland zal uitoefenen om maar aan de Egyptische eisen (onvoorwaardelijke ontruiming van de Suezzöne, zonder vooraf een toezegging van Egypte of het bereid is deel te nemen aan een defensiestelsel voor het Midden-Oosten) toe te geven, ter wille van de goede Westelijke betrekkingen met de Arabische wereld. se, die een bevrijding der Russische satel lietstaten voorstaat, genoegen zou willen nemen met de huidige positie der rand staten, nu slechts een oorlog deze vrij zou kunnen maken. De Engelse premier kon dat natuurlijk niet met zoveel woorden zeggen en gaf dus maar een wat eigen aardige uitlegging aan het woord buffer staat. Tegenstand tegen EDG In Tweede Kamer. Het voorstel der regering tot goedkeuring van het verdrag der Europese Defensie Gemeenschap heeft in de afdelingen der Tweede Kamer, naar de Tel. ter ore komt, allerminst algemene instemming gevonden, ook niet bij de nlet-communistische frac ties. De CPN is, gelijk bekend, fel tegen de E.D.G. gekant. Het voorlopig verslag, dat welhaast een boekdeel vormt, zal, naar verwacht wordt, over 14 dagen verschij nen. Mannlch breidspakje Is mei rouguod fuorre. Het Witte Huis heeft ingrijpende wijzigin gen aangebracht in de leiding van de Ame rikaanse strijdkrachten, als gevolg waar van ook de NATO-strijdkrachten in Europa een nieuwe opperbevelhebber zullen krij gen: generaal Ridgway, de tegenwoordige opperbevelhebber, die vorig jaar generaal Eisenhower opvolgde, wordt chef van de staf van het Amerikaanse leger in de plaats van generaal Lawton Collins en de stafchef van de NATO, generaal Eisenho wer’s vertrouweling, generaal Gruenther, volgt hem op. Ook de voorzitter van het Amerikaanse comité van stafchefs, generaal Bradley, gaat heen en zijn plaats wordt ingenomer door admiraal Radford, de grote pleite; voor een maritieme strategie met een sterke marine-luchtmacht en zeer grote vliegdekschepen. Radford was tot dusver marine-commandant in de Stille Oceaan. President Eisenhower heeft deze reorgani satie uitgevoerd op aandringen van sena tor Taft en enkele andere invloedrijke republikeinen, die betogen, dat de gehele militaire „planning”, zoals die onder Tru man werd opgesteld, door een nieuwe groep mannen moet worden herzien. dat verschil van opvatting zou 1 x dan toch meer betrekking hebben op de houding door Amerika ten opzichte der Helden op sokken. Een Apeldoornse groot handel, die onder meer Zwitserse garens invoert, wil op een merkwaardige manier het bewijs leveren, dat deze sterker zijn dan gewone sokkenwol: men heeft een vierta Ibekende wandelaars uit Apeldoorn gevraagd op sokken een mars van dertig kilometer te maken. Achter de wandelaars rijdt een auto met twee getuigen en een notaris om er voor te waken dat onder weg sokken worden verwisseld. Men hoopt de ware helden-op-sokken met een muziek corps Zaterdagmiddag om half drie uitge leide te doen bij het politiebureau. Prins bjj proefvaart kruiser. Prins Bem hard heeft Maandag zeven uur doorge bracht aan boord van de nieuwe kruiser „De Zeven Provinciën”, die ter hoogte van Schotland snelheidsproeven aflegt, ’s Mor gens kwam de Prins per vliegtuig in Ren frew bij Glasgow aan. Gekleed in admi- raalsuniform ging de Prins, in gezelschap van officieren van zee- en luchtmacht aan boord van de nieuwe oorlogsbodem. Staan de op de brug zag de Prins het schip met een snelheid van bijna 40 mijl per uur de gemeten afstand afleggen. De Prins vloog ’s avonds weer terug. VVJIE tegenwoordig Indo China zegt, zegt meteen Korea, zozeer worden deze kwesties thans, vooral in Amerika, met elkaar in verband gezien. Opmerkelijk is wel dat tegelijk met de terugtocht der communisten in Laos, welke voor het Westen verademing in Indo China bracht, de Noordelijken in Korea concessies inzake het krijgsgevangenenvraagstuk deden, wel ke ook daar nieuwe hoop wekten. Ze ac cepteerden nl. het voorstel van het Westen dat de krijgsgevangenen, die niet wilden terugkeren in Korea, zullen blijven onder toezicht van een neutrale commissie. De Noordelijken willen echter deze krijgsge vangenen door eigen landgenoten laten be werken toch naar hun land terug te keren. Over het lot van hen, die dat ten slotte toch niet willen, zal dan ’n politieke con ferentie moeten beslissen. Het lijkt nogal ingewikkeld, zo ingewikkeld zelfs, dat de Amerikaanse onderhandelaars wantrouwig tegenover dit denkbeeld staan, ze zoeken er iets achter en waren aanvankelijk nogal stroef. Heeft Sir Winston toen hij in zijn rede, wat Korea betreft, zeide, dat hij zeer hechtte aan het spoedig tot stand komen van een wapenstilstand, Amerika een wenk willen geven wat soepeler te zijn? -communistische landen aan te nemen dan die jegens de Arabische en de vrfle Azia tische staten. Dulles heet onverzoenlijker jegens Moskou dan Eisenhower, die ten deze meer naar het „Europese” standpunt zou overhellen. Iets van dat Europese standpunt is door Sir Winston in zijn hier voor genoemde rede weergegeven, toen hij in verband met het Russische vredesoffen sief zeide, dat het gewenst zou zijn dat de grote mogendheden zo weinig mogelijk, zeide hij dus: Amerika, Rusland en Enge>- land elkaar zo spoedig mogelijk in een conferentie op hoog niveau ontmoetten om eikaars standpunt eens te peilen. Zoals bekend wordt zo’n conferentie door Washington nog niet nodig geacht. Ter geruststelling van dr Adenauer, die tussen twee haakjes, nu weer een kansje heeft, dat het verdrag inzake de Europese De fensie Gemeenschap door zijn Bondsraad wordt aangenomen, omdat een der vroe gere tegenstemmers nu voor zal stemmen, zei Sir Winston, dat vóór zulk een confe rentie werd gehouden het Westen Bonn een garantie diende te geven dat West- 1 Duitsland niet zou worden opgeofferd bij de onderhandelingen met de Russen. Deze I laatsten wenste de Engelse premier echter I ook een geruststelling te geven, hij meen- de dat Polen een bufferstaat tussen Rus land en Duitsland moest blijven vormen. Churchill omschreef niet nader wat men in de gegeven situatie onder zo’n buffer staat zou hebben te verstaan, maar wij mogen wel aannemen, dat de Engelse re gering, in tegenstelling tot de Amerikaan- Amerika bleek Sir Winston het eens, dat de Russen hun werkelijke Paus Pius XII heeft Dinsdag een beroep gedaan om een openhartige en loyale be spreking te beginnen als eerste en abso luut noodzakelijke voorwaarde voor de wereldvrede. De Paus ontving voor de eerste maal bui tenlandse correspondenten in Rome. Een vergadering van de grote mogend heden betekent nog wel niet, dat de vrede verzekerd is, maar het is de eerste voor waarde daartoe, zei de Paus. „De katholieke kerk is geen politieke macht en wil dat ook niet zijn; zij is geen macht die politieke doeleinden met poli tieke middelen nastreeft. Zjj is een religi euze en morele macht.” het Suezkanaalprobleem is terecht geko men, zal geraken is wel zeer duister. Egypte dreigde mei geweld, Sir Winston antwoordde dat als Engeland hier zal wor den aangevallen, het zich zal verdedigen. Met wapengeweld zal de verwijdering tus sen de Arabische staten en het Westen slechts groter worden. We zijn benieuwd of Dulles de man zal zijn, die het verlos sende woord zal weten te spreken. Men weet allicht dat Europese diplomaten hem nogal stroef en scherp vinden en enig ver schil in opvatting tussen hem en president Eisenhower hebben menen te ontdekken. Nieuwe diesels naar Sneek. Vanaf vol-1 gende week worden 30 diesel-electrische motorrijtuigen en 46 diesel-electrische tweewagentreinstellen in dienst genomen op de niet-geëlectrificeerde baanvakken Van de Ned. Spoorwegen, het eerst op de lijnen LeeuwardenSneek, ArnhemWin- terswijk, DordechtNijmegen en Gouda- Alphen a.d. Rijn. Tweede olieveld in ons land? Het ziet er naar uit, dat in ons land naast dat van Schoonebeek een tweede olieveld tot ont wikkeling komt in het Land van Altena. Te Andel heeft een boortoren eerst' op 700 m. en daarna op 1400 m. diepte olie- lagen aangeboord. Ook werd aardgas aan? geboord onder een druk van 36 atmosfeer. De olie schjjnt even dik en zwaar te zjjn als die te Schoonebeek. Tien personen werden gewond (van wie twee levensgevaarlijk), 17 gezinnen dak loos en twee huizen en een werkplaats in brand gestoken en gedeeltelijk vernield, toen een Nederlandse Thunderjet-straal- jager Woensdag met vernielende kracht neerstortte in het centrum van de West- faalse industriestad Bielefeld. De piloot, de 21-jarige sergeant-vlieger L. J. Duik uit Badhoevedorp, diebehoorde tot het 314e squadron te Eindhoven, werd met zijn toestel onder de puinhopen begraven. Bij het reddings- en blussingswerk liepen een politieman en twee brandweerlieden brandwonden op. Acht van de tien ge wonde burgers bevinden zich nog in het i stadsziekenhuis en het Gilead-hospitaal. de cshade aan de uitgebrande panden en hun inventaris wordt ruw op 200.000 Mark geschat. Dit is het eerste ongeluk in de geschiede nis der Kon. Luchtmacht, waarbij een ma chine op woonhuizen is neergestort. heid der Noordelijken in Korea zullen we ons onthouden. Er zijn trouwens specula ties te over wat betreft de houding van Rusland in het algemeen. Mag men enige deskundigen betreffende Russische toe- Doze riethoop stond in de nabijheid van de standen geloven, d^n is de strijd om de houtloods, die spoedig vlam vatte. macht te Moskou tussen Malenkof en Beria in volle gang, met de laatste aan snelde spoedig te hulp, maar toen had het de winnende hand, maar met de uiteinde- i vuur reeds om zich heen gegrepen en aan- Hjke kans, dat de militairen de leiding ne- zienlijke schade aangericht. Strop voor Brulnlsse. De droog gevallen polder Bruinisse kan dit voorjaar niet meer worden ingezaaid; daarvoor zijn de zoutcijfers te hoog en is het seizoen te ver gevorderd, zo is de conclusie van de Rflkslandbouwconsulent dr ir C. W. van Beekom. De zoutcijfers bedragen voor de meeste percelen twintig gram of meer per liter bodemvocht. Het enige gewas dat nog voor inzaai in aanmerking komt, zou gerst zijn, maar dit is zeer gevoelig voor zaai- data en het is nu te laat in het jaar. Zware elk valt op man en jongetje. In Enschedé viel Maandagmorgen bij het vel len van bomen aan de Lipperkerkstraat een zware eik, doordat het hart van deze boom vermolmd bleek te zijn, te vroeg om. De houthandelaar H. Denneboom en het 4-jarige jongetje Bennie Blokstra, wo nende aan de Leeuwenhoekstraat, werden door het gevaarte getroffen en moesten naar een ziekenhuis worden gebracht. Vooral het jongetje bleek er slecht aan toe te zijn. Ook helicopters naar Groningen? Tussen de K.L.M. en het gemeentebestuur van Groningen zijn onderhandelingen gaande om deze stad een helicopter-verbinding te geven, zo deelde wethouder J. H. Hulsman Maandagavond in de raad mee bij de be handeling van een industrialisatie-rap- port. Justitie op zoek naar Melne Pot. De poli- tie-autoriteiten in geheel Nederland kijken op het ogenblik uit naar Meine Pot, een van de twee veroordeelde daders van de aanslag op .de Indonesische overste Har- jono. Weliswaar is Pots aanhouding niet bevolen, maar de berichten, dat hif niet meer op zijn Haags adres vertoeft, hebben de justitie er toe gebracht na te gaan, waar Pot momenteel verblijft houdt. In 't nieuwe opsporingsblad van de politie is een foto van Meine Pot gepubliceerd. RULLEN de Ver. Staten inderdaad bereid zijn deze Suezzöne, deze sleutelpositie van het Westen prijs te geven op goed vertrouwen, dat Egypte ten slotte toch wel met het Westen zal gaan samenwerken? En zo ja, zal de Engelse Regering wijken voor eventuele Amerikaanse druk en d’e zóne, die voor Engeland, behalve zeer grote strategische betekenis, ook nog gevoels waarde heeft, want een symbool van Britse macht is, aan Naguib uitleveren. Dat zou wel een zeer zwaar te verteren brok zijn voor het Engelse volk, vooral in deze da gen vóór de kroning van koningin Eliza beth nu de nationale trots wat extra ge voelig is, bovendien moet de conservatieve regering van Sir Winston wat voorzichtig zijn, want uit de uitslag der gemeente raadsverkiezingen bleek een voor de Ar beiderspartij gunstige wind. Luchtpostzegel. De in 1838 uitgegeven en door de kunstenaar Aart van Dobbenburgh ontworpen luchtpostzegel voor bijzondere vluchten, vooretellende een kraai in de vlucht, zal over enkele maanden opnieuw worden uitgegeven in de waarde van f 0.25. k Moord gestraft met 20 jaar. Conform de els heeft de Utrechtse rechtbank de 26- jarlge mr. W. K. F. uit Bilthoven wegens moord op zfln vader, de oud-gemëente- secretaris van Amsterdam en poging tot moord op een van zijn broers, tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld met aftrek van voorarrest. het is helemaal niet zeker, dat Amerika bereid zou zjjn een dergelijke druk op Londen uit te oefenen. De En- gelsen zelf geloven dat ook niet, want zij zouden zelfs graag zien dat Amerika mee deed aan de onderhandelingen met Naguib. 1 Dat willen juist de Egyptenaren niet die niet aan de conferentietafel met Engeland 1 en de Ver. Staten samen willen gaan zit ten, dus met Engeland alleen willen pra ten en Amerika slechts willen gebruiken om Engeland onder de schroef te zetten. Zij hebben niet ten onrechte de indruk dat de Amerikanen tegenover de Arabische en sommige Aziatische volken wat gemakke lijker zijn dan Engeland en Frankrijk. Maar misschien vergissen ze zich ditmaal in Washington; uit Sir Winstons redevoe ring over de buitenlandse politiek begin dezer week in het Lagerhuis gehouden, kregen we de indruk, dat hij wat de Suez- I kanaalzöne betreft, vastberaden aan het Engelse standpunt vasthoudt en vertrouwt dat Dulles eerder zal trachten Egypte in zijn eisen te matigen dan Engeland tor verdere concessies zou willen nopen. Dui- les, die een onderhoud met Naguib had verklaarde later, dat z.i. de Engelse troe pen zich geleidelijk moesten terugtrekken bereidheid tot vrede konden demonstreren en dat Egypte als souvereine staat over <3 door nu eens mee te werken aan het tot- 1 standkomen van het vredesverdrag met Oostenrijk, Engeland had dan ook het ini- klaring niet. Hoe men uit het slop, waarin tiatief genomen tot het bijeenroepen van een nieuwe conferentie over deze kwestie. Maar enig verschil van opvatting met Washington kwam weer aan het licht in Sir Winston’s behandeling van de Indo Chinese kwestie. Zoals bekend schrijven de Amerikanen de inval der Vietminh troepen in Laos ook toe aan Russlsch-Chinese in triges. Churchill zeide, dat men niet te vlug moet geloven dat Rusland ook achter deze actie zit. Overigens zijn genoemde troepen al weer op de terugtocht. De Fransen beweren, dat de Amerikaanse on derstelling, dat Peking dit heeft gewild, omdat het bang is voor een nieuw conflict met de V. N. onjuist is en dat de terug tocht louter om militaire redenen ge schiedde nl. dat met het natte jaargetijde in het vooruitzicht de verbindingslijnen te lang werden. De Fransen hebben alle redenen het zo voor te stellen, omdat zij het Indo Chinese vraagstuk als een h.i. binnenlandse kwestie der Franse Unie bui ten elke V. N. bemoeiing willen houden, maar de Vietminh terugtocht is toch wel mysterieus. Intussen geeft ze Frankrijk enig respijt, dat het kan gebruiken om zich militair hier sterker te maken en te pogen ook meer sympathie bij de volken en vorsten van Indo China te verwerven. Parijs schijnt nu bereid de Indo Chinese staten sneller onafhankelijkheid te schen ken, het aanstaand bezoek van de vorst van Laos aan Parijs staat daarmee in verband. Een verbetering van de betrek kingen tussen de regeringen der Indo- Chinese staten en die van het Franse moe derland zou er ook toe kunnen leiden, dat de Franse legers in Indo China versterkt werden met inheemse troepen, die slechts van lichte wapenen voorzien, de tegenstan ders door hun beweeglijkheid in de wouden beter te woord zouden kunnen staan dan de van zware wapenen voorziene Fransen zelf. Maar op het moment is er weer enige wrijving tussen beide partijen omdat de Franse regering een devaluatie van de In do Chinese munt heeft doorgevoerd, welke Wel de Franse schatkist ontlast, en eco nomisch ook een juiste maatregel lijkt, maar in Indo China zelf weinig sympathie geniet, omdat ze het leven duurder maakt. Sir Winston drong er in zjjn rede ook op

Bolswards Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1