I RUSSEN „GENIETEN” VAN RUZIE OVER CHURCHILLS REDE BELASTINGVOORSTELLEN NIET VOOR SEPTEMBER IN BEHANDELING? o°± in Amerika zelf zijn stemmen op- gegaan die de vrees uitten dat deze ós hjoed to sizzen Principieel verschil in Aziatische politiek Verslapping in Franse defensie-inspanning Prof. Anema sprak één minuut It Roazebeamke DE. regeringen te Londen en Washington U hebben later getracht de spanning tussen belde höofdsteden wat te vermin deren, zelfs werd er gezegd, dat het goed was dat het onweer eens was losgebarsten om de atmosfeer te zuiveren voor ’n meer zakelijk gesprek. Dat, naar verondersteld wordt, ook zal plaats hebben tussen Eisen hower en Churchill, nadat de laatste met de premiers van het Gemenebest heeft overlegd. Maar toch redeneert men de be staande geschillen niet weg, men verdoe zelt ze maar wat, en evenmin is de in vloed der senatoren ter zijde gesteld, die naar West-Europese opvatting de buiten landse politiek der Ver. Staten een koerS' trachten te doen nemen, welke de span ning tussen Oost en West eerder zal doen toe- dan afnemen. Er is natuurlijk geen sprake van dat uit het nu nog eens dui delijk gebleken verschil van inzicht tus sen Amerika en „Europa” een volslagen breuk zal volgen en dat Stalins woorden nog eens zullen worden bewaarheid, dat de Westelijke staten elkaar eerder onder ling zullen te lijf gaan, dan zij samen met Rusland, al moge Moskou daarop vlassen. Maar het ontbreekt aan een stabiel front van ’t Westen en dat is al erg genoeg. MET Spanje is dan, op Zweden na, het laatste land langs de Europese kusten in de Am. verdedigingsplannen betrokken. Zuid-Slavië was het voorlaatste. De reeds in een vorig overzicht vermelde geruchten over'toenaderingspogingen van Rusland tot Zuid-Slavië houden aan, doch worden door Tito ontkend. Wat er van waar is, is dus niet na te gaan, maar het zou niet onlo gisch zjjn, als Moskou tijdens zijn vredes offensief ook via Z.-Slavië een brug naar het Westen trachtte te slaan. Gezocht door Oost en West zou Zuid-Slavië dan wel een zeer gunstige diplomatieke positie innemen welke het allicht zou trachten uit te bui ten bij de onderhandelingen met Italië over Triëst. Nu we Italië genoemd hebben zij vermeld, dat daar de verkiezingscampag ne in volle gang is. In Juni moet er een nieuwe Kamer van 590 leden en een se naat van 237 senatoren gekozen worden. Als de vier verbonden democratische par tijen (Chr. dem., liberalen, republikeinen en soc. dem.) de helft plus één der stem men krijgen, zullen ze volgens de nieuwe kieswet 370 zetels in de Kamer krijgen. Protest tegen infiltratie op N.-Guinea verplegenden jubileert Nationale Bond van No. 39 49e Jaargang Vrijdag 22 Mei 1953 StreeKblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa A. J. OSINGA - Bolsward commandowissellng de verhouding tussen Buiten landt Overzicht I Af aar “-’A. X b goede komen, al moet worden toegegeven dat de benoeming van generaal Gruenther inplaats van generaal Ridgway tot opper bevelhebber van de Atlantische strijdkrach ten in Europa een goede indruk heeft ge maakt. Gruenther, die de chefstaf van Eisenhower en Ridgway is geweest, kent de Europese verhoudingen. Radford schijnt echter de militaire ideeën van Taft toege daan te zijn en voorstander te zijn van een concentratie van Amerikaanse krachten in het Verre Oosten. In dit kader past ook het Amerikaanse verdrag met Spanje, dat nu werkelijk tot stand is gekomen, en waarbij de Spaanse regering 900 millioen gulden voor economische en militaire hulp krijgt in ruil voor bases voor de Ameri kaanse marine en luchtstrijdkrachten op Spaans gebied. Zoals bekend hadden de Europese partners bezwaar Spanje toe te laten tot het Atlantisch pact en is daarom door Amerika deze oplossing gezocht voor het probleem het gehele Iberisch schier eiland bij de verdediging te betrekken. Een oplossing echter, welke van de beginne aan in Frankrijk ongerustheid heeft gewekt, omdat ook zy er op kan wijzen, dat Ame rika de defensie van Europa meer wil ver plaatsen naar de randen. Al met al kan men dus niet zeggen, dat de laatste ont wikkelingen in Amerika in de.richting van een versterking van de Atlantische ver bondenheid wijzen. Eer Is het tegendeel 't geval. En dat is een zeer ernstig feit. dat Engelands militaire samenwerking met de Europese defenslegemeenschap in tijden (.Amerika en de bondgenoten niet zal ten van nood verzekerd was. De verhouding Dultsland-FranKiflk kent men. Nog steeds belet de kwestie van het Saarland harteltjke betrekkingen tussen beide landen. En wat de E.D.G. betreft Adenauer kreeg die er nu ook in de Duitse bondsraad door, maar het hof te Karlsruhe kan nog altijd een spaak in het wiel ste ken in Frankrijk wordt men schichti ger voor dat orgaan, naarmate W.-Duits- land meer en meer naar voren komt en dreigt er de boventoon in te gaan voeren. Dr Adenauer heeft het allicht niet beter gemaakt, toen hij de opmerking maakte dat als er een Polen zou komen, dat als bufferstaat tussen Rusland en Duitsland zou staan overigens een hersenschim men eerst eens moest praten over de ge bieden die aan Duitsland hadden behoord en na de oorlog aan Polen zijn toegevoegd. Een Duitse revanche idee, welke natuurlijk geen weerklank te Parijs vindt. H Hwat hat Ga be Skroar Bolswards Nieuwsblad i KAMEROVERZICHT RINTSJE KLAZES. Na enige weken rust is de Tweede Kamer deze week weer bijeen gekomen. Het par lementaire jaar is zelden zo rustig ver lopen als nu het geval is. Behalve in de inspannende begrotingstijd doen beide Ka mers het kalmpjes aan, wetende, dat er nog een zwaar programma te wachten staat, n.l. de behandeling van de Regerings voorstel tot huurverhoging en belasting verlaging. Het hele jaar heeft men daar naar uitgekeken. Men verwacht, dat de wetsontwerpen ongeveer half Juni bij de Tweede Kamer zullen worden ingediend. Deze zal waarschijnlijk niet veel meer kun nen doen dan een Voorlopig Verslag uit brengen. Tijdens de zomervacantie kan de Regering gaan werken aan’ de Memorie Taheakke: Nei it wiere barren werjown dizze hjir bidoelde jonge kaem yndertiid sa hommels en needlottich oan syn ein fanwege in traep fan in hynder. Minsken, dy’t it nea oan tlid hawwe, dogge it minste. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie: Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) en einlings wie it Pinkster. Abonnementsprijs f 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 12 cent per m.m. Giro 87926 steeds verder schijnt zich de mo- gelijkheid te verwijderen, dat het bin nen afzienbare tijd daartoe zal komen. Bij zijn bezoek te Londen heeft dr Ade nauer nog eens hartstochtelijk gepleit voor de Europese eenwording, doch Churchill had in zijn rede ten overvloede nog eens verklaard, dat Engeland daaraan geen deel wenste te hebben, al gaf hi) de verzekering 1 De skoalle joech fakhnsje En ’t jonkje gyng fan honk, Hwat him, lyk as de oaren, Sa bllid tomjitte blonk. Nei omke yn ’e frjemdte In toarntsje ütfanhüs, Dér hie hy as tofoaren Fortier dochs by de rijs! Dêr seach hy wer it blomte Yn omke’s tün, o sel, Dan gyng it hert him iepen Dit lei him o sa nei! Nou seach hy blommen, roazen Mei preal yn mem Natür! En o, dat byld fan skientme Wie him sa leaf en djür! En dêmei teach de jonge Wer nel syn Alden ta; Syn mem moast, ta forearlng, In roazebeamke ha. It beamke krige in plakje Yn ’t höf op harren sté, En hwat wie mem fomoege Mei dit, sa moai, idee! De Russen hebben stellig genoten van de ruzie welke tussen Engeland en de Ver. Staten is ontstaan naar aanleiding van de redevoeringen, welke Churchill en Attlee in het Britse Lagerhuis hebben gehouden. Kwamen er in Churchills rede (die naar men beweert zijn partij zelfs de over winning in een tussentijdse Lagerhuisverkiezing bezorgde) belangrijke verschillen van opvatting met Amerika aan het licht ten opzichte van tal van kwesties van buitenlandse politiek, Attlee oefende critiek op het Amerikaanse staatsbestel, dat de Amerikaanse regering niet die vrij heid van beweging op buitenlands politiek gebied geeft, welke zij nodig zou hebben om met haar bondgenoten eendrachtig samen te werken. OPBOUWDAG TE ROTTERDAM. Maandagmiddag om 4 uur landden aan de Katsehoek te Rotterdam de eerste 2 helicopters van de Sabena uit Brussel, die in de nabije toekomst de verbinding RotterdamBrussel gaan onderhouden. Zy landden op het nieuwe vliegveld midden in de stad. Foto: Een der helicopters tankt benzine bij na de geslaagde landing. Op de achtergrond het stadhuis van Rotterdam. A LS we nog even aan enkele kwesties, welke Amerika en zijn bondgenoten verdeeld houden, mogen herinneren, dan wijzen wij op het principiële verschil in de Aziatische politiek, dat bij de Koreaanse wapenstilstandsbesprekingen aan het licht komt. De Amerikanen zijn schuw voor een politieke conferentie, welke ten slotte over het lot van de krijgsgevangenen, die niet Maar de Senaat wordt volgens het distric tenstelsel gekozen en daar zal het verove ren van de meerderheid meer moeite kos ten. De onderhandelingen tussen Engeland en Egypte zijn nu definitief gestaakt en generaal Naguib heeft aangekondigd, dat Egypte nu het recht in eigen hand zal ne men. Van Amerikaanse zijde wordt echter nog een bemiddelingsvoorstel verwacht. De minister zonder portefeuille, Mr Luns, heeft op het departement van Buitenland se Zaken aan de waarnemend Hoge Com missaris van Indonesië, Mr Susanto, mee gedeeld, dat de Nederlandse regering krachtig protesteert tegen de op Njeuw- Guinea door gewapende Indonesische mili tairen gedane poging tot infiltratie. De minister heeft tevens het verzoek ge daan dat de Indonesische regering harei- zijds een diepgaand onderzoek zal instellen en de Nederlandse regering op de hoogte zal stellen van. de maatregelen ter bestraf fing van hen, die voor deze infiltratie ver antwoordelijk kunnen worden gesteld, als mede van die ter voorkoming van herha ling. TN die critiek zit veel waars, de diverse commissies in de Amerikaanse senaat en vooral die voor buitenlandse zaken heb ben zoveel in de melk te brokken, dat zy de regering aan handen en voeten kunnen binden. En dat is vooral lastig, om niet het sterkere woord funest te gebruiken, als er in die Saat senatoren zitten, die nauwelijks benul hebben van de kwesties waarom het gaat en de regering, om de gunst van deze senatoren in belangrijke binnenlandse kwesties te behouden, met hun opinie op buitenlands politiek gebied rekening moet houden. Het is dan ook heel begrijpelijk, dat een dezer beruchte sena toren, Mac Carthy, Attlees critiek beant woordde met de opmerking, dat deze En gelse labourleider een communist was. Maar daarmee is de onjuistheid van At tlees critiek allerminst bewezen. De Nationale Bond van verplegenden vier de haar 25-jarig jubileum in het Wood- brookershuis te Bentveld. Uit alle provincies waren tal van verpleeg sters samengekomen om dit heuglijk feest te vieren. A Zuster Tiemstra, bestuurslid van de afde ling Friesland liet haar gelukwensen ver gezeld gaan van een enveloppe met inhoud, bestemd voor de aanschaffing van meubi- ’’•I lair in het nieuwe kantoor. 'De Bond telt thans 3555 leden. De fusie net de Nederlandse Bond van Ziekenhuis- rpleging kwam niet tot stand. De Natio- 33pnd staat n.l. op het standpunt dat dooï%»^?elf moet besturen, terwijl de door mfu’kenhuisverpleging ook niet- gelegd. tsen) in de besturen kiest. De heer VA1\ had hij daarover uitvoerig zijn visiei gege ven. Nu het voorstel tot grondwetswijzi ging voor de tweede maal in de Eerste Kamer aan de orde kwam, hield prof. Ane ma een speech, die als volgt luidde: „In vergelijking met de vorige keer is er niets veranderd. Wij zullen gaarne onze stem aan het ontwerp geven.” Zo gaf de oudste Nederlandse politicus al zijn collega’s een lesje met een speech van één minuut. Het wetsontwerp was al twee maal in de Tweede Kamer geweest en nu voor de tweede maal in de Eerste Kamer. Kan men na vier debatten nog iets nieuws bedenken? Ach, velen probeerden het, maar het vermocht weinig indruk te maken. In de Tweede Kamer waren het grote da gen voor Mevrouw Fortanier de Wit (wd) Zij had tijdens de behandeling van het ont werp om een tweede Technische Hoge school op te richten, een motie ingediend over de verruiming van het beurzenstelsel. Een voortreffelijke motie. Maar niemand kon het verband tussen het wetsontwerp en de motie zien. Dat was ook ver te zoe ken. En daarom werd besloten de motie TIET vermoeden dat Rusland ontspan- ning in de politieke sfeer wil, schijnt in het algemeen verslappend op de Franse defensie-inspanning te werken. De minis ter van de luchtmacht heeft er ontslag ge vraagd omdat premier Mayer te veel op zijn begroting wilde bezuinigen. Mayer deed dit echter, naar moet erkend worden, als uiterste noodzaak en niet voordat hij ook in andere hoofdstukken diep het mes had laten zetten en ook andere bezuini gingsmaatregelen had genomen. Deskundigen menen echter, dat Frankrijk in de eerste plaats behoefte heeft aan een beter belastingstelsel, waarvoor het par lement echter terugdeinst. Intussen heeft Mayer inzake de thans Ingediende maat regelen de vertrouwenskwestie gesteld. Bezuiniging op defensie is mede gevaarlijk omdat men in het Amerikaanse Congres waar Parijs toch al niet in een goed blaadje staat, bezig is de toewijzingen voor eco nomische en militaire hulp aan de bond genoten te behandelen en nog op Eisenho wers voorstellen wil beknibbelen. Het Con gres wil dat de Europese bondgenoten in de eerste plaats zelf offers brengen en in de Amerikaanse volksvertegenwoordiging is, door het getreuzel met de Europese defenslegemeenschap, de aanhang van hen, die weinig voelen voor Amerikaanse deel neming aan de verdediging van het West- Europese vasteland toegenomen. Zoals bekend is senator Taft voorstander van een Amerikaans defensiestelsel in Europa dat alleen aan de randen van ons werelddeel bases heeft, en waarbij Amerikaanse troe pen op het vasteland gemist zouden kun nen worden. Deze senator schijnt ook zijn zin gekregen te hebben wat de Amerikaan se bevelvoering betreft, nu admiraal Rad ford voorzitter van hét Amerikaanse col lege van chefs der staven is geworden en generaal Bradley, een voorzichtig man, heeft vervangen. It oare jier? wie ’t Pinkster,. Men hearde yn it gea, Der wie in offer fallen Yn bannen fan 'e dea. In knaep, sa jong fan jierren, Kaem hastich oan syn ein, En ’t lok fan beide aiden Wie wreed to-pletter slein. It wie deselde jonge Dy’t stil syn leed fordroech, Dy’t ienris oan syn memke In roazebeamke joech. En wylst de deaklok lette Mei ’t ,,blm-bam” djlp en dröf, Stle ’t jonkje’s roazebeamke Fol knoppen yn 't höf. Woe ’t beamke faeks hwat slzze? Sei ’t net in heimich wurd? Joech ’t net in sêft geflüster Troch klanken, wreed en hurd? O ja, ’t woe d’AIden sizze: „Die ierdske bloei foei wei, Mar hwat hjir nils fortige, Krig’ Pinksterbloeisel mei!” van Antwoord, hetgeen zal betekenen, dat de voorstellen niet vóór September in openbare behandeling zullen komen. Dit kan zijn vóór of na Prinsjesdag. Het zijn de parlementaire tijdrekenmeesters, die dit programma hebben ontvouwd. Maar in een parlement is alles mogelijk en het zou niet onredelijk zijn om Regering en Volksver tegenwoordiging tot meer spoed te manen. De moeilijkheid is, dat ook de Eerste Ka mer de voorstellen nog vóór Januari 1954 moet behandelen. Nu kan zij dat vlugger dan haar jongere collega aan de overzijde van het Binnenhof, omdat zij het recht van amendement mist. Maar iedereen weet, dat de heren Sena toren er op gebrand zijn om de stukken degelijk, dus rustig, te kunnen bestuderen. Zij wensen zich niet door de Tweede Kamer het tempo te laten voorschrijven. Dat zijn zo van die gevoeligheden, waarmee men rekening moet houden. Momenteel is het dus zo, dat naar alle waarschijnlijkheid de behandeling van de belastingvoorstellen naar het volgend zittingsjaar wordt ver schoven. Tenzij men zich met ongekende ijver op de voorstellen zal werpen. We spraken over de Eerste Kamer, die rus tig en degelijk zou zijn. En inderdaad, deze eigenschappen kan men haar niet ontzeg gen. Zo degelijk dat zij vaak een doublure vormt van de Tweede Kamer. Zij heeft een revisietaak. Zij moet corrigeren, zowel in politiek als in wettechnisch opzicht. Dat betekent, dat zij veel korter van stof kan zijn, omdat zij toch niets aan de voorstel len kan veranderen. Er, zijn Senatoren, die niet weten wat kortheid is. Zij spreken lang, zonder vaak in staat te zijn nieuwe argumenten naar voren te brengen. Er is één man, die deze week al zijn collega’s beschaamd maakte, We hebben al meer over hem geschreven; het is de nestor vjm de Eerste Warner, de grote rechtsgeleerde en knappe politicus, de 81-jarige prof. Anema (a.r.). Het onderwerp, dat aan de orde was, zal hem geboeid hebben. Als hoogleraar in het internationaal recht heeft hy grote be langstelling voor de vraag hoe onze grond wet aan de internationale verhoudingen moet worden aangepast. In eerste lezing T, hier zou het verschil er ook al -weer een van principe worden als de Amerikanen vast bleken te houden aan hun els dat de Russen eerst maar eens een bewys van goede wil moesten leveren door hun satellietstaten de vryheid te ge ven, een eis welke de Russen nimmer zul len inwilligen, welke alleen door een oor log zou zijn te verwezeniyken en die daar om door W.-Europa niet zou worden on derschreven. Wy zouden hier nog meer punten van verschil tussen Amerika en zyn Europese bondgenoten aan de orde kunnen stellen, doch dat is niet nodig om te bewy- bgn dat dit een zeer ernstig verschijnsel is, dat belet dat Oost en West elkaar ont moeten in een atmosfeer, waar het Wes ten eensgezind kan optreden. Steeds klemmender wordt daarom ook de noodzakelijkheid dat in ieder geval West- Europa eensgezind is, ja een eenheid gaat vormen, waarmee men niet alleen te Mos kou maar ook in Washington meer reke ning moet houden. Hy wie sa froed fan wêzen Wie ryklik fyftsjin jier En wiej foar beide tilden De sinneskyn, sawier! Spriek hy, de bliere jonge, Stees net fan hegere sin? En joech it alledeiske Him faeks net hwat to min? O ja, it bern bigearde Hwat oars en ’t woe hwat rnear, En sa koen’ mannich greaten By him wol yn 'e lear. Dat dus de memmeleafde Hwat tear oer ’t jonkje wie, ’t Mocht grif gjin wünder hjitte, Dat dit syn reden hie. O né, it koe net iye Joech mem har tinzen oer Oan bilde takomstdreamen, It makke har oerstjür! Dy jonge wie har libben, En ’t ierdske lok wie bros, Soks makke ’t memmeherte Net fan ’e noeden los. naar huls terug willen, zou beslissen, om dat deze conferentie de kwestie der erken ning van communistisch China op het ta- pyt zou brengen. Washington houdt het nog altyd op Tsjang Kal Sjek en zyn mi niatuur Chinees rykje op Formosa. Enge land, de meeste West-Europese en ook de Z.O.-Aziatische staten hebben de rode regering te Peking echter allang erkend als de werkeiyke in China. Londen meent dat vooral via de Koreaanse kwestie door het Westen een poging kan worden ge daan de regering te Peking te laten bewy- zen, dat zy geen marionet van Moskou is, zoals de Amerikanen maar steeds bewe ren. Ogenschijnlijk van minder principiële aard is het verschil van inzicht tusen Ame rika ener- en Engeland en de meeste W.- Europese landen anderzijds over het hou den van een conferentie der Grote Drie of Vier. De Amerikaanse regering is nog niet voor een conferentie op dit tydstip en zo er al een moet komen wil zy er een met een vastomschreven program. Churchill wenst echter een conferentie op hoog niveau zonder program en zonder veel deskundigen. Hy wil eigeniyk alleen maar een soort vertrouweiyk gesprek tussen Malenkow, Eisenhower en hemzelf om te trachten te weten te komen of Malenkow nu inderdaad op ontspanning aanstuurt. Het idee is niet gek en vond in de meeste Europese hoofdsteden byval in Parys alleen als ook de Franse premier er by mag zyn maar in Washington niet. Nu kan dit laatste het geval zyn omdat de Amerikanen het moment er voor nog niet gekomen achten.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1