DE ELFSTEDENTOCHT F CHR. NATIONAAL MUZIEKCONCOURS TE BOLSWARD lopprestaties, mede dank zii ideaal netsweer zeedijk, kortom, wat al verscheidenheid. De prijswinnaars vanaf 1947 zijn: Hwat h«t Cicibc Slcroar '5. in: r man, P. Post flitst als le nieuweling over de eindstreep Wesselius voor de 3e maal winnaar in de Vaardigheid üs hjoed to sizzen Vliegongeval op Schiphol (2 doden) Erkentelijkheids- concert Tito zal Westen trouw bij ven No. 40 49e Jaargang Dinsdag 26 Mei 1953 spel- Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. O8INGA - Bolsward rard. I 5 en bu- prijs *1 ij A. Wit- Ach* voor ris :eel- wel ris un sma 39. riek. gens met d. N blad. r tens. I K Van Steenselen onbetwist de sterkste amateur men geen groepsprijzen of iets dergehjks Bo'swards Nieuwsblad l F l in'48 in’49 :weg 99 in'50 99 99 I kwam hier als r 275. IEL iels. I looi 3 in ’51 in ’52 in ’53 Abonnementsprijs f 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 12 cent per m.m. Giro 87926 3ols- 280. ima- :iale Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie: Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) M van iterl. iedk. lette Beh. t te ijG. 'mg- 5 te en. U r. sser, t .S e telijke geallieerden in de steek tq laten. In een toespraak op een militair vliegveld bij Belgrado sprak de maarschalk geruchten uit [e over de terugkeer in geallieerden leze correct aldus verklaarde hij. Sedert Stalins overlijden was het aantal incidenten aan de Zuidslavische grens ver dubbeld, doch men zou blijven streven naar normale, draaglijke betrekkingen met alle buurstaten. Inzake Triest gaf Tito uiting aan zijn vertrouwen in de zin voor realiteit van de Westerse staatslieden. I han- nes- i 1 Om precies 16.35 uur is Maandagmiddag de HJnmachine van de K.L.M. de Convadr- liner FH-TEI „Paulus Potter” tot ontzet ting van de tienduizenden Schlpholbezoe- kers vlak na de start neergestort in een grasveld dat in het verlengde van de start baan ligt. Het vliegtuig brak in tweeën, doch geluk kig voor bemanning en passagiers brak er geen brand uit en konden allen veilig uit het zwaar beschadigde toestel kruipen. Helaas waren er toch twee doden te be treuren en wel onder de kfjkers op de Schlpholweg. Twee meisjes, één van 16 jaar (Annie Holshuysen uit Amsterdam) en één van 4 jaar, werden door het zeer laag vliegende toestel zo ernstig getroffen, dat z(J vrijwel onmlddelUJk werden gedood. De heer Ir J. Luymes, technisch directeur van de K.L.M. verklaarde, dat de piloot bewust een noodlanding maakte, omdat kort na de start de romp In het midden scheurde; een normale landing kon toen niet meer worden uitgevoerd. definitief Halfweg, R. öijens, Drachten en r. Ruypen, Amsterdam. Deze uitlooppoging werd teniet gedaan, want te Holwerd arriveerde om 8.04 een groot peloton, waarbij geen uitlopers waren. Men bereikte deze plaats dus 13 mi nuten na de eerste amateurs, d.w.z., dat het verschil in tijd bij de start 8 min. nog maar 5 min. was vergroot. Tussen Holwerd en Dokkum werd weer een uitlooppoging ge daan. Er passeerde om 8.18 uur (ver schil met amateurs dus teru. slechts 2 minuten!) een drietal renners met de Friese Joco-rijder G. Mulder aan de kop, venkarspel en P. .1- minuut li uit blijkt dus met welk Nieuwelingen, vooral het eerste gedeelte van hun traject hebben gereden. Vanzelfsprekend konden ze dit tempo niet volhouden en na Leeuwarden werd de leiding dan ook afwis selend. AUe tekening in de strij d scheen ver loren, totdat tussen Dronrijp en Wommels de Amsterdammers P. Post en D. Olivier zich los wisten te maken. Ze wisten hun voor sprong te behouden en zo passeerden ze Wommels te 9-35 uur om te 9.47 uur te Bolsward als eersten te eindigen. Het verschil met de rennerstijd was dus 11 minuten, een prestatie die wel niemand had verwacht. De volggroep, die enige minuten later de eind streep haalde bestond uit: G. Cornelisse, Halfweg, A. v. Wetten, Noordwijkerhout, J. Edelenbosch, Enkhuizen, G. Mulder, Nijezijl, L. Sloove, Sloterdijk, P. Ruypen, Amsterdam, G. H. v. d. Veen, Augustinusga, N. de Boeren en P. van Os. Amsterdam. Tot en met Edelenbosch ontvin gen ze een prijs. MET AVONDCONCERT VAN DE MARINIERSKAPEL DER KONINKLIJKE MARINE, OP PINKSTERMAANDAG 25 MEI 1953, IN HET JULIANA-PARK Pinkstermaandag en Bolswarder muziekconcours zijn twee begrippen, waartussen voor zeer velen nauwe relaties bestaan. Het muziekconcours in het Julianapark, bij toerbeurt georganiseerd door het Stedelijk Mu ziekcorps Bolsward (thans Schutterij-muziek) en het Chr. Muziekcorps „Oranje”, is met recht traditioneel. Traditioneel is daarbij ook het grote en met intense belangstelling luisterend publiek en de enorme belang stelling voor de marswedstrijd en avondfeest. Op deze warme voorzomer- dag is ook ditmaal alles naar wens geslaagd. Het Julianapark, in zijn schoonste pronk, werd over het algemeen zeer ontzien en al werden er ’s middags vele gratis zonnebaden genomen té warm was het toch niet. Het was integendeel een hoogst sfeerfol concours, waarbij gezien ook het groot aantal le prijzen veel viel te genieten. De Nieuwelingen. De klasse der Nieuwelingen, waarvoor dit maal grote belangstelling bestond (’t aantal deelnemers, was even groot, zo niet groter dan bij de amateurswedstrijd) vormde een waardige bijdrage tot het verhogen van de 11 steden sfeer. Door de Nieuwelingen be hoefde alleen de noordelijke helft van de 8 te worden afgelegd, een afstand van onge veer 140 km. Gezien de tijden, die hierbij I werden gemaakt, kunnen we gerust zeggen, pijl- dat de nieuwelingen een uitstekend figuur vielen op dit 30 km lange traject een 6-tal Jus g nunute'n later dan de renners. Reeds slachtoffers, waaronder ook de Leeuwarder j om 7.01 uur kwam er bericht, dat oj Charisisus. Onder enorme belang eerste door J. Matena, den Haag om 9.28 uur die hierdoor ook winnaar werd van de uitge loofde sprintpremie. Drie minuten na aan komst van het peloton, volgden v. Steense len, Verhoeven en W. Bos. Na nog 10 km van harde strijd, gelukte het dit drietal op nieuw aansluiting te krijgen, en itï gesloten peloton ging het verder naar Spannenburg. Zoals later bleek, viel even na Spannenburg de beslissing, want toen op een gegeven mo ment van Steenselen met een geweldige spurt naar voren trok, waren z’n maten Verhoeven en Bos direct op hun qui vive. Onmiddellijk drukten deze twee het tempo van het peloton en voor dezen er erg in hadden, was van Steenselen reeds meer dan 1 km uitgelopen. Wel rukten van de Berg van Sliedrecht en Mik van Groningen verschillende malen naar voren, maar verder dan een poging kwamen ze niet. Van Steenselen beet ondertussen de tanden op elkaar, gooide er nog een schepje op, waardoor hij bij Balk reeds een voor sprong genoot van 4 minuten. Blijkbaar zag het peloton het nutteloze van een inloop- pogirig in, want na Balk ging het in een sukkelgangetje op Staveren af. In Staveren was de voorsprong van v. Steen selen reeds uitgegroeid tot 5 minuten en toen was het te voorzien, dat het fraaie Joco rij wiel dit jaar naar M. Heerenland zou gaan. Zonder veel moeite slaagde v. Steenselen er dan ook inderdaad in z’n voorsprong te be houden, wel knibbelde het peloton er nog 1 minuut af, doch hierbij bleef het en met 4 minuten voorsprong schoot hij om 12 uur 2 minuten over de finish-lijn. Nauwelijks had de overwinnaar zijn ere rondje gereden, toen ruim baan gemaakt moest worden voor de 10 renners die de nog 9 beschikbare prijzen in de wacht zouden slepen. De laatste 2 kilometer werden in razend snel tempo afgelegd. Wat in 100 kilometer niet was gelukt, ges< peloton were strijd geheel uiteengerukt. In een prachtige eindspurt vloog als 2e over de streep W. Bos van Greup, direct gevolgd door Mik Overschie. Enige meters daarachter volgden De toertocht. töZas het ideaal rennersweer, ideaal toertocht- weer was het zeker. Ruim 200 deelnemers startten, waarvan het overgrote deel de 230 km uireed, gemiddeld in 2 uur minder tijd dan de laatste jaren. We mogen dus zeggen, Lytse bem en dranken lju, ■izze de wlerhelt. In dit blad vindt U allereerst vermeld het algemeen verloop van dit jaarlijks weder kerend festijn, om in het volgend nummer een meer gedetailleerd verslag aan te tref fen. Tegen 12 uur dan, toen uit de aard der zaak nog maar weinig publiek aanwezig was, opende de voorzitter met een harte lijk woord van welkom, op deze schone Meimaanddag het concours, nadat hij in gebed was voorgegaan, om daarna de aan wezigen gelegenheid te bieden Ps 33 1 aan te heffen, onder begeleiding van de muziekvereniging „Prijst den Heer” uit Tzum. Daarna trad als eerste mededinger het hiervoor genoemde corps in de 3e afd. op, waarvan de jury haar kunnen waardeerde met 208 punten voor een 2e prijs. In dezelfde afd. hoorden we daarna „Oe fening Baart Kunst” van A’dam (N.). Zij zag haar oefening beloond met het beha len van een le prijs voor 231 punten. In de 2e afd. verschenen daarop „Eensge zindheid” van Tjerkwerd, die met 210 punten een 2e prijs verwierf. En „Excel sior” van Burgwerd, dat een goed figuur sloeg door het bemachtigen van een le prijs met 248 punten. De eerste afd., waarin 3 corpsen optraden, n.l. „Wilhelmina” van Oosterend, „Con cordia” van Sexbierum en „Excelsior” van Scharnegoutum, die ieder een le prijs ver wierven en elkaar in puntental niet veel ontliepen, resp. 230, 239 en 236. De afd. Uitmuntendheid was zo gelukkig niet. De beide corpsen daarin moesten zich tevreden stellen met een 2e prijs. „Olympia’ s Fanfare” uit Monnikendam kreeg er een met 223 punten en „Oranje” te Witmarsum met 218 punten. Geen groot verschil dus. dat de toertocht waaraan ook werd deel genomen door een viertal dames buiten gewoon is geslaagd. Wat hebben deze rustige rijders kunnen genieten van de juist in deze dagen zo prachtige natuur. De greidhoek, de bouwstreek, de Dokkumer wouden, het rp merengebied, de Gaasterlandse bossen, de 11 J Het verdient 0.1. daarom aanbeveling in ko mende jaren juist deze tocht te propageren. instellen voor de beste groepsprestatie, zoals men dit ook bij wandeltochten heeft? Dit zou de animo zeer vergroten. En moet men er ook niet eens over nadenken af te stappen van de „8” van Bolsward, vooral voor deze tocht, waarbj) het 20 verleidelijk is na vol brengen van de bovenste helft te Bolsward te blijven „hangen”? (Dit euvel komt ook bij de renners voor en is hier wel zeer on- sportticf!) Men zou b.v. van Bolsward, Harlingen, Franeker naar Leeuwarden kun nen gaan, van hier over Ferwerd, Reitsum, Genum, Lichtaard naar Dokkum (deze bin nenweg is vlugger dan het „ommetje over Holwerd enverandering van spijs doet eten!) en vanaf de Bonifaciusstad een duik kunnen nemen in de Friese Wouden door via Veenwouden, Bergum enz. met een wijde boog Sneek te bereiken. Wij geloven dat dit het toerisme zou bevor- deren en deze tocht is bovendien én histo- risch én financieel de basis van de Friese Elfstedenvereniging. Luyks van Halfweg en Kloosterziel van Wezep en 1 seconde later flitsten G. v. d. Berg uit Sliedrecht en Broers van Wognum over de eindstreep. Weer enige seconden la ter arriveerden Matena, den Haag en Ede lenbosch, Enkhuizen. Het is een prachtige race geweest, waarin alle records van vorige jaren zijn verbroken. Werd vorig jaar het 238 km lange traject afgelegd in 6 uur 25 min., dit jaar deed men het maar eventjes in 5 uur 55 minuten, een ver schil van niet minder dan 30 minuten. ward. De drie eersten wisten een le prijs te bemachtigen met resp. 32, 33, 32 pun ten. Van deze 3 marcheerde Scharnegou tum het best. Bolsward maakte voor zijn doen een wel wat pover figuur. Met 30 punten moest het zich tevreden stellen met een 2e prijs. Te ongeveer half 8 maakte de Marine- kapel zich op om onder het spelen van een pittige mars, parkwaarts te marcheren. Talloos velen spoedden zich daar ook heen om getuige te zijn van het vele schoons, dat dat corps (en dat was bij velen van een vorige keer bekend) op muzikaal gebied te genieten zou geven. Het avondfeest werd geopend door de Edelachtbare heer Burgemeester, met een hartelijk woord van welkom op deze feest dag aan de Marinierskapel. Hij dankte verder de Muziekver. „Oranje” voor het vele voorbereidende en uit te voeren werk aan het organiseren van zo’n concours verbonden, er tevens op wijzende, hoezeer het publiek prijs stelt op een marswed strijd, die meerdere deelname waard is. Een woord van lof komt toe aan wat de Marinierskapel het publiek, dat in groot aantal parkwaarts was getogen, heeft ge boden. Het heeft er met stèeds groeiende belangstelling naar geluisterd. In zijn slotwoord kon de voorzitter dan ook dankbaar getuigen, ten eerste, van zo veel schoons dat op deze dag en avond op muzikaal gebied weer was genoten; ten tweede, voor het feit dat het publiek zich bijzonder rustig heeft gedragen. Verder dankte hij ieder, die, op welke wijze dan ook, het zijne er toe heeft bijgedragen, dit concours en avondfeest schitterend te doen slagen. Met gebéd en het zingen van de Avond zang, onder begeleiding van de de muziek der Marinierskapel, werd deze mooie dag gesloten. De vaardigheid. Alhoewel de deelname in deze klasse iets geringer was dan vorig jaar, bestond voor de vaardigheid toch grote belangstelling. De grote vraag bij velen was, zal Wesselius van Halfweg, ondanks de handicap van z’n ene arm, in staat zijn de wedstrijd langs de Friese elf steden voqr de 3e maal te winnen? Heel even leek het er op dat het een dubbel tje op de kant zou worden, maar toen Bols ward eenmaal gepasseerd was, stond het voor de insiders reeds vast, dat Wesselius thans definitief eigenaar zou worden van de grote wisselbeker, uitgeloofd door fa. A. J. Osinga. In de 2e phase van de strijd had hij zich dan ook al spoedig los gereden, na elke 5 km werd z’n voorsprong groter en toen hij om 1.30 u. onder een geweldig enthousiasme het einddoel bereikte, bleek z’n voorsprong na derhand niet minder dan 15 min. te be dragen. De 2e prijs werd gewonnen door D. Tesse- laar, Bergen, N.-H., 3e prijs Portegijs, West- landerweg, 4e prijs J. Dekker, Grotebroek, 5e prijs J. Broertjes, Abbekerk. W egwedstrijd De wisselbeker voor de renners (aangeboden door het Leeu warder Autobus Bedrijf) is in ’47 gewonnen door T. de Boer, Harlingen, in 7.04 uur. in ’48 Bep Andriessen, Leeuwarden, in 6.56 uur. in ’49 W. Dielissen, Beek en Donk, in 6.25 uur. in '50 W. Dielissen, Beek en Donk, in 6.26 uur. in '51 definitief W. Dielissen, Beek en Donk, in 6.23 uur. De nieuwe Jubileumbeker (ook nu weer aangeboden door het Leeuwarder Autobus bedrijf) is in ’52 gewonnen door J. Bruggenkamp, IJmuiden, in 6.25 uur. in '53 A. J. v. Steenselen, M. Heerenland in 5 uur 55 min. Bolsward heeft in geen jaren zo’n mooie Pinkstermaandag gevierd. Geen storm, geen sneeuw- en hagelbuien, maar welhaast ideaal zomerweer, ideaal zowel voor sportgebeuren als voor het Muziekconcours. Allerwegen is er dan ook volop genoten en ondanks de overweldigende drukte in en om de stad had alles toch een uiterst rustig verloop. Vooral bij de 11 stedentocht werden zeer goede prestaties geleverd, al was de spanning aan de finish wel eens groter. Het muziekconcours en avondfeest slaagde uitstekend, terwijl er ook voor de interlandvoetbalwedstrijd grote belangstelling bestond, Bovendien werd Bolsward nog aangedaan door de honderden motoren van de motor elfsteden tocht. Idieuwelingenklasse. Deze wedstrijd werd in 1951 voor het eerst gereden. in ’51 gewonnen door A. van Andel van Harlingen in 4.25 uur. in’52 M. Edelenbos, Enkhuizen, in 4.11 uur. in ’53 P. Post, Amsterdam, in 3 uur 32 min. Vaardigheidsrit. in ’47 gewonnen door D. Zoek, Babberich bij Zevenaar, (Gld). in 8.21 uur. G. ’N. v. d. Poel, Oude Ade bij Leiden, in 7.51 uur. N. H. Dickentman, Amsterdam, in 7.38 uur. A. Verhoeven, Dussen (N.-Br.), in 7.21 uur. H. Wesselius, Halfweg, in 7.20 uur. H. Wesselius, Halfweg, in 7.21 uur. H. Wesselius, Helfweg, in 7 uur. Schakelen we nu over naar het enige Har- moniecorps, dat is er een met houtwerk (veelal clarinetten). Het was het Stedelijk Muziekcorps Bolsward, dat zijn prestaties belBond zag met een le prijs, die 252 pun ten aanwees en wel het hoogst aantal van het concours. Daarmee verwierf het te vens de wisselprijs, inderdtijd door de Weled. heer J. Heeres aangeboden. „Concordia” van Gaastmeer, die daarvan in 1949 en 1951 in het bezit was geraakt, moet hem dus nu aan Bolsward afstaan. In de Ere-afd., die 2 corpsen bevatte, n.l. „Soli Deo Gloria” van Blija en „Adven- do” uit Hallum, ontving de eerste een le prijs met 229, terwijl de tweede zich tevre den moest stellen met een 2e prijs voor 212 punten. „Concordia” van Gaastmeer, in de Superi eure afd., behaalde met 244 punten een le prijs. Het bij uitstek fraaie zomerweer, dat zich kenmerkte door veel zonnewarmte bij vrij wel windstil weer, had in de loop van de middag zeer veel toehoorders naar het fraaie park gelokt, om met klimmende aan dacht te luisteren naar werkelijk hoog staand muzikaal genot, dat door de corp sen te genieten werd gegeven, vooral toen hogere afd. optraden. Het publiek ver dient een woord van dank, dat het zich zeer ordelijk heeft gedragen. Na afloop van het eigenlijke concours stelden 4 corpsen zich op voor de mars wedstrijd. Het aantal deelnemende corp- sen was zeer gering. Het zeer talrijke pu- 1 bliek, dat zich in de straten had opgesteld om getuige te zijn van zo’n gebeuren, 1 waarop het zeer veel prijs stelt, zag op een volgende keer zeer gaarne een dubbel zo 1 groot aantal verschijnen. Scharnegoutum, Amsterdam (N.) en Bols- Uit erkentelijkheid voor wat Bolswards burgerij gepresteerd heeft, om het moge lijk te maken, dat het Chr. fanfarecorps „Oranje” in het zeer te waarderen bezit is gekomen van uniformen, bood genoemde vereniging Zaterdagavond de inwoners een concert aan in het prachtige Juliana park. Bij de opening verzocht de voorzitter, dat men met het oog op de verwisseling van directeur en de korte voorbereiding, enige clementie wilde betrachten. Dit was een erkenning van het feit, dat men, wat mu zikaal kunnen betreft, nog niet het peil had bereikt, waarop men hoopt te komen. Het spelen van Psalm 150 en de Bachbal- laden was een bewijs daarvan. Het orge- lende, de homogene klank, het melodi euze ontbrak er nog te veel aan. Jammer was bovendien, dat de stemming soms ook aanvechtbaar was. We adviseren de muzi kanten, zich vooral te trainen in het zacht spelen, van hele noten in een langzaam tempo en daarbij het crescendo en decres cendo terdege in acht te nemen. Het be heersen van het instrument en het embou chure zijn daarbij ten zeerste gebaat. Ook moeten de verschillende partijen vooral voeling met elkaar houden in het belang van de samenklank. Vaak speelden de muzikanten nogal eens te veel hun eigen partij. Toch waren er in de voorgedragen num mers heel vaak momenten, waarin de sa menklank te prijzen viel, zoals in de Un- garische Lustspiel Ouverture, waarvan het karakter goed begrepen was. Behalve en- geschiedde nu, n.l. het gehele •d in deze laatste phase van de prachtige eindspurt vloog als 2e ep W. Bos van C J-3- van Groningen en Verhoeven van Maarschalk Tito is niet van plan zijn Wes- toespraak militair vliegveld bij de Italiaanse Slavië onder! 8.18 uur iggelopen tot il renne van Nijezijl gevolgd door J. Druif van Bo- :n P. .Duim van Hauwert, een minuut later gevolgd door het peloton. Hier- "”t dus met welk enthousiasme de Nieuwelingen, vooral het eerste gedeelte niet volhouden en na leiding dan ook afwis- pers tegen, volgens welke Zuid- :handeldc het Sovjetblok. „Wij zullen onze g< nooit in de stede laten, zolang d< zijn in hun betrekkingen,” aldu, incidenten aan de Zuidslavische grens normale, draaglijke betrekkingen met buurstaten. Inzake Triest gaf Tito uiting o nu op Dokkum af en weer moest een 5-tal de kop loslaten. Toen reeds gedund tot 19, waarna ging het snelle vaart op Bolsward aan, en c vielen op dit 30 km lange traject Amateurs'wegwedstrijd. Begunstigd door fraai zomerweer, startten Maandagmorgen 6.10 uur 72 amateur ren ners voor de zware tocht van 238 km langs de Friese 11 steden. Nog voor Harlingen werd bereikt, ontsnapten J. Petersen van Leidschendam, W. Holleder van Amsterdam en A. Luyks van Halfweg aan 't peleton, doch toen Petersen bij Marrum wegens een lekke band uit de kopgroep verdween, was ’t voor ’t gesloten peloton een kleine moeite de overgebleven twee renners op de knieën te krijgen. Even voor Ferwerd werd plotseling een felle jacht ontketend, waardoor vele ren ners moesten loslaten. Toen na Ferwerd de favoriet van Steenselen van M. Heerenland een lekke band opliep, waarbij Verhoeven van Overschie en wBos van Greup hem niet in de steek lieten, was dit het sein voor ’t grote peloton om er nog een schepje op te gooien. Razend snel ging het nu op Dokkum af Leeuwarden werd bereikt was het peloton - - t in p1 o opnieuw hebben geslagen. Ze startten om 6.15 uur, >p dat moment Franeker was gepasseerd en wel door een kleine kopgroep, bestaande uit C. Jansen, Halfweg, R. Sijens, Drachten en P. Ruypen,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1