EISENHOWER NODIGDE UIT TOT CONFERENTIE KRIS-KRAS door Nederland l te wtheeft Eisenhower ook zijn moeilijk- heden met het Congres, maar dat is toch een kwestie van een heel andere orde dan in Frankrijk, waar in de nationale vergadering een vast aaneengesloten meer derheid ontbr^pkt, die achter de regering staat om haar de bevoegdheden te verle nen welke zij behoeft om het land inwen dig weer op gezonde basis te brengen. Wat Frankrijk betreft mag die vraag wel ontkennend worden beantwoord. us hjoed Nationalistisch streven in Frans N.-Afrika blijft zorgen baren Touwtrekken om erkenning van Rood- of Nationalistisch China? Schutterij-muziek front Vluchteimgen- vloedgolf in W.-Berlijn West-Berlijn is besprongen door een nieuwe vloedgolf van vluchtelingen uit Oost-Duits- land. Woensdag werden er niet minder dan ruim 3100 ingeschreven, terwijl een 1500 anderen niet eens meer aan de beurt kon den komen en de nacht moesten doorbren gen in een „quarantainekamp”. Spionnage-zaak in Rusland No. 41 49e Jaargang Vrijdag 29 Mei 1953 en Zuldwes' Friesland Streekblad voor West- Uitgave van Drukkerij Fa A.J.OSINGA - B oliward Buitenlands Overzicht to sizzen :rd als Land- s al in foun is rhaven, at gjln n slm- rjocht Zui- n, de kezijl. en D. S. de I Hwat hat Gabe Skroar - Bolswards Nieuwsblad 4 J jaagde or re nte de six keu- leld de igeren- erband zerkie- ischlen 1 deze oor de U aan üet zo verder ti ver- 'weede d nog de rerkie- nieren vraag g van dienen :unnen regeld tanden g aan tv, die s toch en te Maatschappij Klazienaveen gingen 100.000 turven verloren. De brandweer van Emmen en die van de Maatschappij Klazienaveen blusten het vuur. Omstreeks dezelfde tijd woedde een turfbrand aan de Pottendljk te Slepelveen. Van de 500.000 stuks persturf die hier op het veld stonden, gingen er 80.000 verloren. oroare, 'enners hwant ommel, brocht le nou :ns fan us joen greate en as haven unten, betoog dezln- n vra- door rakter waar- Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie: Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) tact is uit de Frane- dank- en. k wel meen- tfn, ja Vel, ik rocent Maar elkaar mor- r. Als hielp :en en ch en die jij zake- it wij willen m?” gd. vrurdt, >arp. strak Maan- k ben r toch ikman >rmale ten en ermijn rigens ren en man- oet ik ed be ar toe- i mijn st een :e dan t voor die ik tenrijkse vredesverdrag; het meent dat de discussie over een dergelijk verdrag dient plaats te hebben via de normale diploma tieke kanalen. Maar niet alleen Amerika, ook Enkeland en Frankrijk zouden het als een blijk van oprechte vredeswil beschouwd hebben al de Russen nu hun oude bezwaren tegen een verdrag met Oostenrijk die geen andere bedoeling hadden dan de be zetting van Oostenrijks gebied door Rus sische troepen te handhaven hadden op gegeven. Intussen kan men de houding der Russen in dezen toch ook wel begrijpen. Als er een aparte conferentie over het verdrag met Oostenrijk komt, zouden van hen conces sies worden verwacht, waartegenover geen voordelen voor hen zouden staan. Op een conferentie over alle problemen zouden echter wederzijds concessies worden ge daan. heet- gebed, irtelijk Nie- er de thans i werd ippige Wor- s) en ik „It De gevaarlijke peuk. Dat het gevaarlijk kan z(jn, uit een trein een brandende si garen- of sigarettenpeuk weg te werpen, is op de tweede Pinksterdag gebleken in Overveen. De vrijwillige brandweer moest er namelijk in actie komen voor een bos brand langs de spoorlijn Overveen-Zand- voort, ontstaan door een achteloos uit de trein geworpen sigarettenpeuk. De brand weer slaagde er gelukkig in, de brand vrij spoedig te bedwingen. Twee kinderen verdronken. In het Beatrix- bad te Herkenbosch is een twaalfjarige jongen uit Geleen bij een zwemles van leer lingen van het internaat Vlodrop verdron ken. Het achtjarige zoontje van de land bouwer Van Schtjndel te IJsselstein (L.) is met zijn fiets in het Defensiekanaal ge reden. Enkele jongens slaagden er spoe dig in het ventje op het droge te brengen, doch de levensgeesten bleken reeds te zijn geweken. Twee ongelukken onder IJsbrechtum. Om streeks negen uur is Zondagmorgen op de Rijksweg 43 onder IJsbrechtum een auto tegen een motor aangereden, waardoor de duopassagier, uit Zaandam afkomstig, werd verwond aan zijn kuitbeen en naar het hunne toe bijgedragen het wantrou wen in him bedoelingen aan te wakkeren door zich wel accoord te verklaren met een conferentie van Vier, waartoe Chur chill het plan opperde, doch de conferentie van Drie op de Bermuda’s ten scherpste te veroordelen. Deze zou enkel de bedoe ling hebben het oude complot van het Wes ten tegen Rusland voort te zetten en de eenheid van het Westelijk front te herstel len, aldus Moskou. Uit deze Russische kri tiek krijgt men de indruk dat de Russen teleurgesteld zijn dat ze niet zonder meer gelegenheid krijgen, de Grote Drie on voorbereid in een conferentie te ontmoe ten om daar hun onderlinge geschillen te gen elkaar uit te spelen. Een ongunstige indruk heeft ook het feit gemaakt dat Rusland geweigerd heeft deel te nemen den, zal het vraagstuk van het herenigd Duitsland steeds verder op de achtergrond geraken als de Fransen hun zin krijgen. De W.-Duitsers voelen dit wel, zij zijn het natuurlijk hartelijk eens met het Ameri- echter voldaan zijn. De Russen hebben er kaanse standpunt en vrezen conferenties Trein reed „over” kind heen. Een 1 Va-ja rig kind speelde dezer dagen tussen de spoorrails nabij de Denneweg te Doetin- chem, toen voorbijgangers met schrik za gen hoe een trein naderde terwijl er geen gelegenheid meer was om het kind van de spoorbaan te trekken. De trein raasde over het kind heen. Toen de trein voorbij was bleek het kind nog rustig op dezelfde plaats met steentjes te zitten spelen. Duizenden dode vissen. Duizenden vissen hebben tijdens de Pinksterdagen de dood gevonden in het Twentse riviertje de Din- kel. Vermoedelijk heeft een van de fabrie ken in het Duitse plaatsje Gronau weer een giftige vloeistof In het riviertje geloosd. Der blnne hiel hwat lodden foar nedlch, om de wierheit to bigraven. van Drie of Vier omdat de mogelijkheid toch altijd bestaat dat daar een compromis over de Duitse kwestie wordt gesloten dat niet beantwoordt aan hun verlangens. De Franse premier, wie dat ook is, zal zich op de Bermu<jp.s wat verlegen voelen als hij er Churchill ontmoet, die op een Lager huis kan bogen, dat vrijwel eensgezind achter hem staat in de buitenlandse poli tiek. Legercomminuqué No. 2. Over het algemeen nog weinig nieuws, om dat de strijd zich beperkt, bij voorposten gevechten en verkenningspatroullies. Van beide kanten is de gehele Mobilisatie afgekondlgd, en de organisatie hiervan is in volle gang, zodat we verwachten, dat de komende weken, zeer spoedig het zware materiaal in de strijd zal worden ingezet. Door het beschikbaar stellen van een kepie door de heer E. van Dijk, werd het tram station weer op de oud Bolswarders her overd. Heuvel nummer 63, U wel bekend als laadheuvel, achter de Zulvelschool is twee maal in andere handen overgegaan. Eerst wist de heer E. Bolta met een kepie, deze weer op de oud Bolswarders te ver overen, maar prompt hierop stelde de heel Knol van SteenwiJk, oud leerling van de Rijks Zulvelschool een kepie beschikbaar, en wist zodoende, dit zeer belangrijk stra- techlsch punt voor de oud Bolswarders te heroveren. De Generale Staf van de SchuttertJ-muziek Bolsward. Stand fruitbomen In Zeeland slecht De stand van de fruitbomen in de Zeeuwse inundatlegebleden is de laatste maand zeer snel achteruitgegaan. Van de circa 1200 met fruitbomen beplante hectare die werd getroffen zal zeer weinig in zodanige staat overvlijven dat een rendabele exploi tatie mogelijk is. Zeer voorzichtig uitge drukt maakt honderd hectare een rede lijke kans de ramp behoorlijk te overleven. Verder mag nog circa honderd hectare op dit ogenblik niet als verloren worden be schouwd omdat o.a. al of niet ongunstig weer een grote rol kan spelen. Voor de overige duizend hectare ziet het er reeds nu hopeloos uit. Saturday Evening Post over Ramp. In de Saturday Evening Post van 9 Mei schreef mr Ernest O. Hauser een verslag over de Februari-vloed en de maatregelen die tot leniging van de ramp genomen werden. Mr Hauser vertelt de lezers over de dak organisatie in Nederland in het algemeen en. over de herstel-werkzaamheden in het bijzonder. Het artikel is zeer complimen teus en brengt hulde aan de nuchtere za kelijkheid en energie waarmee de Neder landers hun erfvijand, het water, tegemoet, treden. Turfbranden in Drenthe. Verscheidene veen en turfbranden hebben van Zaterdagmid- De autoriteiten staan voor een raadsel. In de eerste drie weken van Mei kwamen ge middeld 8000 vluchtelingen per week bin nen. Zaterdag j.l. waren het er 850. Maan dag zelfs 1037. Dinsdag 1894 en Woens dag welgeteld 3119. Daarmee is het totaa' voor deze maand nu reeds 32.476 vluchte lingen. Men is geneigd deze vluchtelingenstroom toe te schrijven aan twee hoofdzaken: een Oostdultse maatregel, waarbij ongeveer 2 millioen burgers van hun voedselkaarten beroofd zijn, zodat zij aangewezen zijn op de zwarte markt, en een dreigement van de communistische partij aan dë boeren, dat de oogst van dit jaar goed moet zijn, of anders De Russische regering heeft medegedeeld, dat vier personen, die als „Amerikaanse spionnnen” worden aangeduld, zijn gegre pen en terechtgesteld. De mannen zouden in de nacht van 25 op 26 April door een viermotorig Amerikaans vliegtuig zonder kentekenen boven de Oe kraïne met parachutes zijn afgezet. Hun namen zouden zijn: Lakhno, Makov, Gorboenov en Remiga. In de bekendmaking, die in de „Prawda” en de „Izwestia’’ verscheen en ook door de radio werd omgeroepen, zouden zij bewa pend zijn geweest en in het bezit van vier korte-golfzenders van Amerikaanse make lij. Ook zouden zij Oosteuropees geld materiaal om anti-Sowjetpamfletten drukken bij zich hebben gehad. nenkort komt een Islamietisch congres te Kaïro bijeen, dat dit nog eens extra zal doen, en dat ook Egypte wil aanmoedigen geen duimbreed te wijken in de kwestie met Engeland. Het is geen wonder dat Fostor Dulles in Turkije, waar hjj begin van deze week was, te horen kreeg dat waar Engeland zich in de ogen der Mo hammedanen gecompromitteerd had in Egypte en Perzië, Frankrijk in Noord Afri ka en Amerika zelf door Israël te veel te begunstigen, de Westelijke mogendheden het maar aan de Turken moesten overla ten om te trachten een defensieverdrag voor het Midden-Oosten op te stellen. Na tuurlijk met de nodige economische en mi litaire steun van het Westen aan Turkije en zijn eventuele Arabische bondgenoten. Steeds weer brokkelt die meerderheid af als een Franse regering met de daarvoor noodzakeljjke maar onaangename voorstel len komt. Dan onttrekken bepaalde groe pen die hun belangen en die van hun kie zers geschaad zien, de regering hun steun. Ook premier Mayer viel, nu hjj blanco vol- TTit niets is gebleken, dat de Amerikanen een conferentie met de Russen wil len voor deze bepaalde Amerikaanse eisen hebben ingewilligd. Practisch maakt deze kwestie echter voor de gang van zaken op Bermuda niet zoveel uit, omdat ook die Amerikaanse eisen daar ter sprake zullen komen en ook deze zullen moeten worden bekeken in het kader der gezamenlijke we reldproblemen en van een mogeljjk com promis tussen de uiteenlopende standpun ten der Westelijke mogendheden. Men zou zich kunnen voorstellen dat zelfs al mis lukte de conferentie op Bermuda en wer den de Grote Drie het er niet eens over bepaalde problemen, ze toch nog een com promis over een ontmoeting met de Rus sen zou kunnen opleveren. Dat zou n.l. het geval zijn als de Amerikanen zozeer over tuigd waren, dat bij zo’n ontmoeting zo in het ooglopend aan het licht zou komen dat het de Russen slechts te doen was om de Westelijke mogendheden te ver jongen onder landrol. De 14-jarige Roelof Tjeerdsma uit Terwispel is op ,t land ach ter de ouderlijke woning door onbekende oorzaak onder een zware ijzeren landrol (een z.g. egalisator) terecht gekomen en daarbij zo ernstig gewond, dat hij enkele ogenblikken later overleed. Nederland heeft 3000 Alpinisten. Dezer da gen werd het 3000ste lid van de Neder landse secte van de Oostenrijkse Alpen vereniging geregistreerd, welke vereniging eerst in 1949 werd opgericht. Ongeluk door dronkenschap. Op de Waal brug te Nijmegen reden twee Nijmegena- ren, die onder invloed van sterke drank verkeerden, in de richting Arnhem. De wagen zwenkte plotseling naar links en kwam in botsing met een uit tegengestelde richting komende vrachtwagen. Uit de personenauto haalde de politie twee ge wonden. De bestuurder was licht gekwetst. Hij werd overgegeven aan de politie te Nij megen. De tweede 47-jarige inzittende overleed op weg naar het ziekenhuis. De man was gehuwd. De bestuurder van de vrachtauto kwam met de schrik vrij. Ritmees ter-fabriek heft bedrijf te Culum- borg op. Door de opheffing van het neven- bedrjjf van de Ritmeester Sigarenfabrie ken te Culemborg zou tussen 60 en 70 man personeel Zaterdag a.s. werkloos worden. Er zullen echter 21 sigarenmakers in het hoofdbedrijf in Veenendaal te werk worden gesteld. Verpleegsters per parachute. Het Neder landse Rode Kruis heeft een plan ontwor pen om in tijden van oorlog of rampspoed een compleet verpleegstercorps uit vlieg tuigen te parachuteren en een helicoptèr in dienst te nemen. Verder hoopt men bin nen afzienbare tjjd ook boten met buiten boordmotoren en mobilofoons ter beschik king te hebben op door watersnood be dreigde plaatsen. Colorado-kevers. In Zeeland zijn dezer da gen de eerste coloradokevers gesignaleerd. Op Walcheren spoelden bij Ritthem zeven coloradokevers aan en in Oostkapelle veer tien. Ook elders in het land schijnen reeds kevers gevonden te zijn. De Plantenziekten- kundige dienst heeft besloten ook dit jaar weer zijn volledige aandacht aan de kevers te schenken. Heli-dienst op Rotterdam. De eerste vaste helicopterdienst ter wereld, voor passa giers, tussen Brussel, Antwerpen en Rot terdam, zal op 1 Augustus a.s. worden ge opend. De Sabene heeft gisteren bekend gemaakt, dat met de Nederlandse regering over deze datum overeenstemming is be reikt, zo meldt Associated Press. Inbraak by philatelist. Inbrekers hebben zich in de nacht van Maandag op Dinsdag toegang verschaft tot een woning aan de Lefèvre de Montignylaan te Rotterdam. Zij ontvreemden vellen postzegels uit ne gen losbladige postzegelalbums.. Totaal mist de gedupeerde postzegelverzamelaar I thans 25.000 zegels uit verschillende Euro pese landen; zij vertegenwoordigen een waarde van f 15.000. Welterusten. Toen de heer L. Bal uit Brui ns sse dezer dagen een oude matras op ruimde, die bij de overstroming nat was geworden, kwam hij tot de ontdekking dat hij sinds 1945 op een niet-ontplofte vlieg- tuig-granaat had geslapen. Hij had er des tijds wel een gat in aangetroffen, maar vermoedde dat de muizen dit hadden ver oorzaakt. K.L.M. Lijntoestel naar Parijs is Tweede Pinksterdag om streeks drie uur bij Schiphol bij de start verongelukt. Het toestel werd totaal vernield en vele passagiers werden ge wond. Passerende wielrijders werden door het toestel mede- gesleurd, waarvan twee het leven verloren. Op uitnodiging van president Eisenhower zullen in de tweede helft van Juni Churchill en de Franse premier wie dat ook zal zijn, want op het moment dat we dit schrijven is er een kabinetscrisis in Frankrijk met hem in conferentie bijeenkomen. De conferentie zal op Engels gebied vOór de Amerikaanse kust n.l. op Bermuda worden gehouden. Het doel is te onderzoeken of men het eens kan worden over de grote problemen van de wereldpolitiek. AbonnemenUprlja f 1.50 per kwartsal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 12 eent per m.m. Giro 87926 l_Tet ia echter even onaannemelijk dat do J V. St. inzake de erkenning van Rood China hun standpunt prijsgeven als de En- gelsen het hunne n.l, dat de regering to Peking moot erkund worden als de echte over China, al ware het alleen maar om- I dat dit het standpunt van gemenebestlan- den als India en Pakistan is, wat de re geringen dezer landen Foster Dulles ook hebben meegedeeld bij diens bezoek aan deze landen. In Europa is daar het pro bleem van een herenigd Duitsland, waar aan allerlei haken en ogen zitten. De Ver. Staten hebben hun zin gezet op deze her eniging; in die mate zelfs, dat ze aan vankelijk van Rusland als bewijs van goede wil hebben geëist, dat het Oost- Duitsland direct moet vrijgeven. Ook En geland en Frankrijk hebben met de mond beleden dat ze voor een herenigd Duits land zijn, of ze het menen is een andere vraag. Het wenst geen, nieuw grbot Duitsland dat vrij Is zich te bewapenen als hart van Eu ropa en een ontwapend Duitsland willen juist de Amerikanen niet. De Fransen wil len een Duitsland dat zwakker is dan hun eigen land en aangezien Frankrijk zelfs al delen, dat men geen vrees behoefde te maar door inwendig vozer schijnt te wor- koesteren dat Moskou’s verleidingspogin gen ook maar bij een der Westelijke Drie succes zouden hebben. Aan de wens der Europese volken dat de Russische bedoe lingen zouden worden getoetst zou dan Tiet is haast ondenkbaar dat de confe- ‘,"1’rentie op Bermuda wat de grote we reldproblemen betreft werkelijk tot een grotere eenheid van de Ver. Staten, Enge land en Frankrijk zal leiden. Eisenhower moge dat nog zo wensen, hjj heeft reke ning te houden met zijn lastige partijge noten in het Congres, die de nadruk op Amerika’s positie in Azië willen leggen. Dat eist de handhaving van Amerika’s in vloed in Japan en op Formosa. Erkenning van communistisch China, door Europa voorgestaan en nu ook door Canada, als er vrede in Korea komt zou echter For mosa rechtens weer onder Peking plaat sen en waarschijnlijk leiden tot een ster kere binding van Japan aan China, waar meer Japanse belangen liggen dan in Ame rika. Overigens is de vrede in Korea, door Canada als voorwaarde voor de erkenning van communistisch China gesteld, er nog J dag af gedurende de beide Pinksterdagen niet. Niet alleen zijn de onderhandelaars j in de Zuidoosthoek van Drenthe gewoed, het nog niet eens, maar Syngman Rhee i De grootste brand brak op Zaterdagmid- wil regeren over heel Korea, voor hij tet 4aS' ^rie uur uit, in Smeulveen. 800.000 vrede bereid is en dat vertroebelt de toe- stuks persturf werden een prooi van de stand nog meer. vlammen. Op het nabijgelegen veld van de machten voor beperkte t|jd vroeg om orde op zaken te stellen door allerlei financiële en economische maatregelen. Tanend bin nenlands gezag dus In Frankrijk in een tijd dat slechts een zeer krachtige rege- j ring de binnenlandse en buitenlandse moei- j J lijkheden de baas zou kunnen worden. De- j zo laatste liggen niet alleen in het vlak van de wereldproblemen welke op de Ber muda’s aan de orde komen, maar ook in de betrekking van liet moederland met de overzeese gebieden. Naast de bekende moeilijkheden in Indo China, blijft het na- tionalistisch streven in Frans Noord Afri- net ziekenhuis te Sneek moest worden over- ka Parijs zorgen baren. Dat nationalistisch i gebracht. Maandagmiddag vond op de streven wordt in de gehele Mohamme- i Hemdijk een aanrijding plaats tussen twee daanse wereld sterk aangemoedigd; bin- motoren, die elkaar ontmoetten bij de on overzichtelijke bocht bi) het watergemaal. Beiden reden met te hoge snelheid, waar door zij tegen elkaar opreden. Eén der rij ders, de heer C. v. W. uit Amsterdam, liep vleeswonden en ontvellingen op, die overbrenging naar het ziekenhuis noodza kelijk maakten. Botsing op berucht kruispunt. Op het be ruchte kruispunt in Marssum is Maandag ochtend omstreeks negen uur de motor rijder D. Zwager uit Firdgum in botsing gekomen met een personenauto, bestuurd door de veehouder H. Zijsling uit Parrega. De motorrijder en zijn duopassagier werden van de motor geslingerd en beiden zijn vrij ernstig gewond. De heer Zwager liep een gebroken onderarm en een paar ka potte vingers op, zijn passagier bleef met een hersenschudding liggen. Beiden zijn naar een ziekenhuis in Leeuwarden ver voerd. Tn onze vorige overzicht hebben wij al meegedeeld om welke kwesties het hierbij Vooral gaat. Het is ter wille van de Atlan tische verbondenheid dringend nodig dat Amerika en Europa een grotere overeen stemming in hun buitenlandse politiek brengen en het ook 'over economische vraagstukken als de uitvoer van Europa naar Amerika eens worden, anders drijft men steeds verder uit elkaar. Bovendien dwingt de huidige politieke ontwikkeling tot een poging tot die overeenstemming te komen. Er moet meer klaarheid omtrent de bedoelingen van het Russische vredes offensief komen. De Amerikanen menen, dat die verkregen zal zijn als Moskou, voor er ook maar sprake kan zijn van een con ferentie van de Grote Vier, een aantal Amerikaanse eisen inwilligt, waaronder een paar onaanvaardbare (het vrijlaten van de satellietstaten). In Europa en ook in Z.O.-Azië meent men dat men die klaar heid beter kan trachten te verkrijgen door een gesprek met de Russen in een confe rentie, zonder dat men van te voren van Moskou iets vraagt. Churchill beschouwt daarom de conferentie op de Bermudas aan een nieuwe conferentie over het Oos- eigenlijk als een voorspel op een conferen tie met de Russen, maar Eisenhower heeft in z|jn uitnodiging niets daarvan gezegd.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1