11 HOE MOET ONS BURGERLIJK WETBOEK HERZIEN WORDEN? „VOOR VRIJHEID EN TOLERANTIE” üs hjoed to sizzen Malik's onverwachte visite bij Churchill Hengelsport Is de tijd er geschikt voor? F Reger ing-W ilopo treedt af Bestand nu „zeer nabij” en? 1 No. 43 Vrijdag 5 Juni 1953 Streekblad voor West, en Zuidwest Friesland Drukkerij Fa A.J.OS1NGA - B olsward Buitenlands Overzicht i I, 5 KONINGIN ELIZABETH TOT HAAR VOLKEN: Hwat Hat Gabe Skroar Uitgave van 49e Jaargang Bolswards Nieuwsblad ie zoden. beat, n. a. b. root, c. tü- KAMERO VERZICHT 1. 2. 3. J. 8. kruide- rolgd. dag met de staf- orea ge- vastbe- commu- Coreanen it om de strijd- ding Is p die te dan zal >otste en Een herziening van het burgerlijk wetboek Is dringend nodig. Het is een oud beestje met vele wijzigingen van kracht sinds 1 October 1838. Daarom Is zo langzamer hand niet meer de tekst van de wet, maar de jurisprudentie, gevormd door de uit spraken van de rechter, het burgerlijk recht geworden. Met het burgerlijk wet boek zonder jurisprudentie doet men niets. Vandaar dat de regering het de hoogste tijd achtte om het B.W. eens behoorlijk te moderniseren. te Bonn verschijnende, regeringsgezinde dagblad „Generalanzelger”, waarin wordt gezegd: „Wellicht was he>t onhandig de Fransen en vooral de Engelsen met deze eenzijdige visites voor het hoofd te stoten”. vragen besproken hebben? Zodoende heb ben we geen tijd om de wetenschappelijke litteratuur, die daarover verschijnt, behoor lijk te bestuderen. Het hengelseizoen is weer open, Je gaat nieuwe spullen kopen. De zaak gereed, Je gaat van sneed. En als hengelaar vroeg op stap, ’n Daalder waard is de eerste klap; Dan plots is ’t stil, Een visse-gril. Je haalt de hengel langzaam op, En weet vooruit: alweer een strop. De haak is bloot, Weg vette moot. Dan geprobeerd met ander aas, Maar ’t visje dat Is jou de baas. Hij bijt niet toe, Speelt kiekeboe. Je gaat verhuizen, naar een andre plek En daar, ’t is vreemd, een beetje gek, Ingelegd, 't Pleit beslecht, Haalt op, trekt en het is raak; Precies het visje van je smaak. Een dikke voorn, Had het aas verkoren. •rbij, len, reiden; iden anden. J. S. iel heeft id-Korea sr, om ’t ■opstellen jn bood- ident de jrnemen, rdelijken ook be- aan Z.- nmiddels ideur te televisie in geval d alleen Ja, wat Bink ook Meld, jfl dien ben n tot die van tijd met el- s ik uit niet de gezouten het ge- Abonnementsprijs f 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 12 cent per m.m. Giro 87926 Dan is oeiljjk in t.” als het ak thuis, niet met' „dat is zijn met wachten toud van at komt gewend jou moe- m Veen, lierszaak rf?” zelf, dat et alleen generaals 'oor een naar de zich de TVTADAT zij er op gewezen heeft, dat zij bij haar zware taak de steun van haar echtgenoot, „die mijn idealen en liefde voor u deelt”, heeft en haar ouders en grootouders als voorbeeld, zei ze: „Mijn kroning, daar ben ik zeker van, is niet alleen het symbool van macht en luis ter uit het verleden, maar tevens een uiting van onze hoop voor de toekomst.” Dan, de rijkste boodschap, die Engeland aan de wereld heeft geschonken, noemde zij: „Parlementaire Instellingen, met haar vrijheid van spreken, de eerbied voor de rechten van de minderheden en de inspi ratie van een veelomvattende verdraag zaamheid in het denken en het uitdrukking geven aan die gedachten dit alles be schouwen wij als een waardevol deel van onze levens- en beschouwingswijze.” QIR Winston Churchill leidde haar in en met zijn karakteristieke, enigszins verrookte stem zei de premier: „Wij heb ben een dag achter de rug, waarvan de ouderen zullen zeggen, dat zij trots zijn hem te hebben mogen beleven en die de jongeren zich hun hele leven zullen her inneren.” Daarna, voorafgegaan door een trompet- fanfare, sprak de koningin. Zjj begon haar boodschap met de woorden: „Toen ik met Kerstmis het woord tot u richtte, vroeg ik u, ongeacht uw gods dienst, voor mjj te bidden op de dag van mjjn kroning.” Zjj zegt dan, dat zij deze dag gesterkt was door de wetenschap, dat „de gedachten en gebeden” van haar volk met haar waren. En zij was zich bewust, dat niet alleen de vele duizenden, die naar Londen waren ge komen, aan de plechtigheid hadden deel genomen, maar ook de „millioenen anderen, die door middel van radio en televisie” verenigd waren „in één doel”. „Het is moeilijk voor mij woorden te vin den om te vertellen van de kracht, welke deze wetenschap mij geschonken heeft.” Met een stem, waarin ontroering door klonk, vertelde de Engelse koningin ver volgens, dat „de plechtigheden, die gij hebt gezien, zeer oud zijn en dat somtijds de oorsprong er van in de mist der tijden is ondergegaan, maar haar geest en bedoe ling schijnen door de eeuwen heen nu mis schien helderder dan ooit.” Het Indonesische kabinet-Wilopo is Dins- j dag afgetreden. President Soekamo heeft het ontslag aan- vaard. Het besluit om af te treden werd genomen tijdens de zitting van de ministerraad van Dinsdagochtend. De reden van de ontslag aanvrage zal worden bekend gemaakt in een regeringsverklaring die Woensdagoch tend zou worden gepubliceerd. De kern van deze verklaring zal volgens Antara ongetwijfeld bestaan in de mede deling, dat verdere samenwerking van de partijen der regeringscoalitie zeer moeilijk is geworden door de gerezen meningsver schillen. De regering is afgetreden daags voordat 't parlement zou beginnen met de behande ling van de motie van het parlementslid Sidik Kertapati over de kwestie Tan- djoeng Morawa. In deze motie wordt cri- tiek geoefend op de politiek van grondver- deling der regering in Oost-Sumatra. Koningin Elizabeth H heeft aan de avond van haar Kroningsdag dens een radiorede tot haar 600 millioen onderdanen over de gehele wereld een oproep gedaan de vrjjheid te behoeden en de verdraagzaam heid te betrachten, „zodat wjj te zamen in vrede voorwaarts kunnen gaan.” Zjj beloofde haar leven te zullen wjjden aan de dienst van haar volk en steeds te zullen trachten het vertrouwen van dit volk waardig te zjjn. Een frisse worm aan de haak; Ja soms, dan is het heel gauw raak. Maar wordt niet kwaad, Als 't anders gaat. Soms gaat de dobber: tuk, tuk, tuk, Zo maar geregeld aan één stuk, Zo is ’t een hele tjjd gegaan. Net zo lang tot je was voldaan. Toen ’t fietsje gepakt, En naar huis afgezakt. De dag was goed, de vangst enorm, Als hengelaar was je prima in vorm. It akriemen fan in erfgenamt is forhoalen laitsjen. TVEZE boodschap, zo betoogde koningin ■*-' Elizabeth, is gedurende de laatste eeuwen gesteund door de landen van het Gemenebest. „Zjj brengt tot uiting geljjk ik bid, dat zjj altjjd doen zal levende beginselen, even heilig aan de troon en de monarchie, als aan de vele parlementen en volken.” Zjj vervolgde: „Ik vraag u deze beginselen lief te heb ben en ze eveneens in practjjk te brengen. Dan kunnen wjj te zamen voorwaarts gaan in vrede, strevend naar gerechtigheid en vrjjheid voor alle mensen.” „De bljjvende herinnering aan deze dag,” aldus de koningin aan het slot van haar boodschap, „zal niet slechts zjjn de schoon heid en plechtigheid van de ceremonie, maar ook de inspiratie van uw trouw en toewijding. Ik dank u uit een overvol hart. God zegene u allen.” nationale situatie. Behalve de verhouding tussen Rusland en het Westen beroeren zjj ook de vraagstukken, die samenhangen met: Het Engels-Egyptische geschil over de Suezkanaalzöne. De tussen Engeland en Perzië heersen de „petroleumoorlog”. De perikelen in het Verre Oosten (Ko rea!). Wat 't Suezconfllct betreft: Naar verluidt heeft India’s premier, Nehroe, een memo- j random meegebracht van zijn Egyptische collega Naguib. De acht Gemenebestpremiers hebben hun bjjval betuigd met Churchill’s (enkele we ken oude) oproep voor het houden van een samenspraak tussen Moskou en het Wes ten. Tevens hechtten zjj hun principiële goed keuring aan de voorgenomen conferentie op Bermuda, waar de premiers van Ame rika, Engeland en Frankrjjk zullen samen komen. heeft in Londen sterk de aandacht x getrokken, dat, daags voor de Gemene- bestconferentie begon, een boodschapper van Adenauer op de deur van de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, heeft geklopt. Het was Herbert Blankenhom. Zjjn komst was strikt geheim gehouden. Hjj sprak met Dulles over de bjjeenkomst van Ber muda èn over de mogeljjke samenspraak tussen de Grote Vier. Uiteraard onderstreepte hij Adenauer’s be kende standpunt, volgens hetwelk een over brugging van de kloof tussen Moskou en het Westen nimmer mag gaan „ten koste van Duitslands eenheid en paraatheid”. Men vindt het in Londen enigszins betreu- renswaardig, dat Adenauer gemeend heeft het West-Duitse standpunt inzake Bermu da alleen aan Amerika te moeten uiteen zetten. Men nam dus in Londen met waar dering kennis van de critiek, geuit in het Maarteweer op Kroningsdag. De dag waarop Elizabeth H tot ko ningin werd gekroond zal in de her innering van alle Nederlanders bljj- ven voortleven als een van dé koud ste dagen, die ooit in Juni is voor gekomen. Voor de Bilt werd het de koudste Junidag van de laatste 100 jaar. Tot nu toe kan de 12de Juni 1916 met een maximum van 10.8 gr. aanspraak maken op deze titel. Dinsdag werd dit record met stuk ken geslagen toen in de Bilt de tem peratuur niet boven 9.2 graden kwam. Het was een middagtempe- ratuur, die normaal is voor half Maart. Hoe verder men komt, hoe moeiljjker het wordt. Prof. Mejjers is in staat om aan het eind van dit jaar een voor-ontwerp klaar te hebben. De moelljjkheid is echter, dat hjj niet precies weet welke kant hjj met verschillende problemen op moet. Na- tuurljjk heeft hjj zjjn eigen gedachten. Maar de grote vraag is op welke wjjze de Kamer verschillende problemen wil oplos sen. Want zjj is het, die in samenwerking met de regering, de wetten maakt. Zjj heeft het laatste woord. En om nu te voorko men, dat Prof. Mejjers vergeefs in een bepaalde richting zal werken, heeft hjj in samenwerking met Minister Donker een aantal vraagpunten opgesteld, waar de Ka mer zich over moet uitspreken. Is dat ge beurd, dan kan Prof. Mejjers verder wer ken. Is deze methode juist? Men kan er verschillend over denken. Dat is uit de de batten wel gebleken. Prof. Oud (v.v.d.) en Prof. Gerbrandy (a.r.) betwistten de juist heid. Zjj meenden dat de verantwoordelijk heid van de Kamer en de Regering daar door gaan ineenvloeien. De Kamer heeft primair een controlerende taak. Nu maakt de Regering van haar een verlengstuk van de ambtenaren, door haar een advieska rakter te geven, terwijl zjj een politiek col lege is. Het beste is, dat de Kamer oor deelt over het voor-ontwerp, dat dan voor de volledige verantwoordelijkheid van de Regering komt. Andere fracties, Mej. Zeelenberg (arb.) en de heer van Rjjckevorssel (k.v.p.) juichten deze methode toe. Men moet voorkomen dat Prof. Mejjers onnodig werk doet, zo oordeelden zjj. Het is .maar hoe men het bekjjkt. Een feit is, dat de Kamer deze methode toch wel zal volgen. Vandaar dat Prof. Oud waarschuwde: doe het dan niet te overhaast. Waarom moeten we aan het eind van het jaar de bijna 50 kardinale Na drie jaar oorlog en twee jaar onderhandelingen over een wapenstilstand schjjnt thans de tjjd dichter dan ooit nabij, dat de stem van het kanon eindeljjk op Korea zal zwjjgen: De delegaties van de communisten en da Verenigde Naties heb ben bijna een algehele overeenstemming bereikt over een bestand, zo wordt zowel uit Washington als van betrouwbare Zuid- Koreaanse zijde vernomen. De Noordelijken zouden slechts enkele kleine bezwaren hebben ingebracht tegen het laatste plan van de geallieerden. Vol gens woordvoerders uit kringen van de Britse Gemenebest-conferentie, die op het ogenblik in Londen wordt gehouden zou het slechts om één punt gaan: Het voor stel om de Koreaanse krijgsgevangenen, over wier toekomst 90 dagen na het be stand, geen beslissing is gevallen, aan de Algemene Vergadering der Verenigde Na ties over te dragen. Zaterdag zullen de beide delegaties opnieuw te Pan Moenjon bijeen komen. Het hoogtepunt van de Kro ningsplechtigheid had plaats, toen de bisschop de eeuwen oude St. Edwards-kroon op ’t hoofd van de Koningin plaatste. Foto: De pas gekroonde Ko ningin op haar kroningszetel. Z^HURCHILL heeft op de eerste zitting van de Gemenebest-conferentie doen weten, dat de bijeenkomst van Bermuda wellicht wat later zal plaats vinden dan 'men aanvankelijk wacht. Men hoopte eerst in midden Juni te kunnen samenkomen. Waarschijnlijk zal dit nu echter, wegens de vertraging, veroorzaakt door de Franse re geringscrisis, niet voor het einde van deze maand kunnen gebeuren. Behalve Churchill namen aan deze confe rentie van het Gemenebest deel de pre miers van Canada, Australië, Nieuw-Zee- land, Zuid-Afrika, India, Pakistan, Ceylon en Zuid-Rhodesia. De Woensdag aangevangen conferentie is begonnen met een toespraak van Churchill Hij gaf een algemeen overzicht van de we reldsituatie gezien in het licht van de Russische politiek sinds Stalin’s dood. A LLE andere premiers gaven op deze bfl- eenkomst hun mening over de inter- Is deze tijd geschikt om een nieuw B.W. te maken? Op dit punt verschilde de Ka mer eveneens van mening. Met al weer 't resultaat, dat het huidige B.W. toch wel herzien zal worden. Voor Mej. Zeelenberg was dit noodzakeljjk, omdat zjj een nieuw monument wilde scheppen. De geleerde hebben we bij de hand, Wij kunnen nu de wettekst moderniseren, althans aanpassen bjj de nieuwe verhoudingen. Als ideaal stelde zjj, dat het nieuwe burgerlijk wet boek niet zo individualistisch ingesteld moet zijn als het huidige. Neen, men zal de mens daarin moeten duidelijk maken, dat hjj zjjn medemensen dient te respecte ren. Prof. Gerbrandy vond de tijd volkomen on geschikt. Met grote eerlijkheid bracht hjj Veel hulde aan ’t duo Donker-Mejjers. Hun kennis is buiten twijfel, maar toch had hij tegen hen wezenlijke, principiële bezwaren. De Minister is socialist, dus lid van een party, die heeft bewezen in het jongste verleden de grondwet te willen schenden als de meerderheid daar maar voor is. So cialisten zjjn utilisten en naar zijn mening gegrond op verschillende uitlatingen van de hoogleraar, was Prof. Meijers ook een aanhanger van dit utilisme. Zijn bezwaar daartegen was, dat de utilisten alles van bovenaf willen regelen. Prof. Gerbrandy nam als richtsnoer dat rechtvaardig is alles wat overeenstemt met de orde van de Schepper. Hij betreurde het, dat nu aan een nieuw B.W. wordt begonnen, omdat er in het buitenland vele denkers zijh, die ernst gaan maken met het begrip „gerech tigheid”. Bovendien betreurde hij het, dat de Rege ring verschillende uiterst principiële vraag stukken onaangeroerd laat. Eén zo’n prin cipiële hoeksteen, het echtscheidingsrecht, wordt niet behandeld. Ook voor de heer Oud was dit een punt. De Regering kan zich van principiële vraagstukken onthouden, zo zeide hij, maar de Kamer behoeft dit niet te doen. Dat is een moeilijkheid. En meteen voor hem een argument om er op te wijzen, dat men beter een gedeelte van het B.W. had kunnen wijzigen dan een geheel nieuw te maken. De kamergeleerde Prof. Meijers zal nog wel eens vreemd in deze Kamer hebben rondgekeken. Hij zat naast Minister Don ker achter de Regeringstafel. Om dit te kunnen doen, was er een speciale ambte- lijke functie voor hem gecreëerd, n.l. als raadsadviseur in tijdelijke dienst. In ieder geval wordt het duidelijk, welke kant hij op moet en dat hij voor de methode van de vraagpunten voldoende steun krijgt, bleek reeds toen de twee grote fracties, de k.v.p. en de p.v.d.a. zich daar vóór ver klaarden. TJEZE rede was het welgekozen einde van u een glorieuze kroningsdag, die in de wereld- en landelijke pers al het andere buitenlandse nieuws op de achtergrond schbof. Toch gaat het leven ook het po litieke leven door. ’s Daags na het Kroningsfeest zijn in de ambtswoning van Sir Winston Churchill de premiers van acht landen van het Ge menebest bijeengekomen om met de Britse premier te spreken over: Een mogelijke conferentie van de Grote Vier; De vraagstukken, welke verband hou den met een staking der vijandelijkhe den op Korea; Andere internationale vraagstukken, waar het Britse wereldrijk bij betrok ken is. Sensationeel en verrassend is het feit, dat de Russische ambassadeur in Londen, Ja cob Malik, enkele uren vóór het begin van de Gemenebest-conferentie (welke een week zal duren) op eigen verzoek een be zoek bracht aan Churchill. Bijzonderheden over deze surprise-visite werden niet ge geven des te meer schijnt de veronder stelling voor de hand te liggen, dat Malik nog eens de klemtoon kwyn leggen op het Russische standpunt, volgens welke ’n ontmoeting der Grote Vier, dus tussen Ma lenkov, Eisenhower, Churchill en de Fran se premier, wél aanbevelenswaardig zou zijn, doch daarentegen een samenspraak tussen de Westelijke Drie op Bermuda è.f- keurenswaardig. Om eerst te zijn Is altijd fijn. In 'n uitverkoren plaats in ’t riet, Waar een ander je niet ziet. Dan maak je ras Je spul te pas. Op 25 April 1947 heeft Prof. Mr. E. M. Mejjers van de Regering opdracht gekre gen om een nieuw burgerlijk wetboek te maken. Eén man moest dit dus doen. Men begrijpt, dat dit een ontzaggelijk werk is. Alle soorten van recht moeten door hem worden herzien: het personen- en familie recht, vermogensrecht, verbintenisrecht, zee- en binnenvaartrecht, rechten van de scheppende mens, erfrecht, handelsrecht, om maar een willekeurige greep te doen, teneinde aan te tonen, dat dit inderdaad een gigantisch werk is. Bjjna te veel voor één man, tenzij deze van uitzonderlijk groot formaat is. Gelukkig is Prof. Meijers dat. En wanneer men het juridisch vernuft een maal heeft, is het gemakkelijker om alleen het werk te doen dan zich te moeten sto ren aan een vervelende commissie, die maar remmend werkt. Zo heeft men destijds ook in Zwitserland geredeneerd, toen men prof. Huber belastte met het samenstellen Van het Zwitserse burgerlijk wetboek. En deze I grote, internationaal bekende hoogleraar, i die enige jaren geleden een ere-doctoraat I kreeg aan de Vrije Universiteit te Am sterdam, heeft zich daar schitterend door heen geslagen. Ook van Prof. Mejjers kan men zeggen, dat hij bijna gereed is. JN de Amerikaanse pers verschijnen ten slotte geruchten, volgens welke Malen kov er dezer dagen zowel bjj Elsenhower als by Churchill op zou hebben aangedron gen, een bijeenkomst van de Grote Vier (Amerika, Rusland, Engeland, Frankrijk) I te doen houden vóór de conferentie van Bermuda tussen de Westelijke Drie plaats vindt. „Ons is daarvan niets bekend,” zo ver klaarden de perschef van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, Lincoln White, en de perschef van het Witte Huis, James Hagerty, eenparig. Voorts herinnert men er in Amerika aan, dat Eisenhower zijn standpunt getrouw blijft, volgens hetwelk een samenspraak der Grote Vier geen zin heeft, zolang Rus land niet door daden van zijn vredeswil heeft blijk gegeven, aldus Reuter. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie: Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1