SCHIJNWERPERS OP AUSTRALIË w KRIS KRAS door Nederland Martinytoer ós hjoed to sizzen Fan de van Bestand enbommen te Seoel Rus speelt Tito Mig in handen Nederlands protest in Sofia Ihutr In dit jaar wok nog werk voor 10.000 Nederlanders Ekselsior r Verbetering vaarwaters in Friesland en Zuidwest Friesland Streekblad voor West- DruKRerlj Fa. A. J. OS IN GA - Bolsward DE PERSOONLIJKE GESCHIKTHEID VAN DE EMIGRANT GEEFT DE DOORSLAG f. L- 8 h Hwat hat Gabe Skroar Uitgave van No. 44 49e Jaargang Dinsdag 9 Juni 1953 Bolswards Nieuwsblad >0 ir •g r. ‘P sr PYT. In ‘g beschouwd, omdat hij volgens Bulgaarse autoriteiten betrokken zou zijn by spion- nage-activiteit. De taxateurs fan de Grounkeamer hawwe wolris de opmerking krige, dat hja de stikken Ifin of pleatsen mar komselden op it maksimum setten en dan waerd har fre- ge:~yn dy hoeke of yn dy hoeke der ha jo dochs pfirbêst lan? Har antwurd wie dan meast: ja, mar bést lan mei in prima frucht en in goede lizzing, dat fyn jo mar in inkeld stikje; yn eltse pleats binne ek wer minder goede stikken, to knippich, of to leech, to laeijich of to „sacht”, fil- tich of koppich, skalterich of ynpannich, ja hwer soe ik ophfilde as ik alle termen op in rychje sette. Fryslfin hat yn de oare dielen fan fis Ifin de namme fan earste klas lan to hawwen en as in net-Fries dat seit, sette wy al gau in krop. Mar, dy’t it fjild ynkomt, sjocht hiel hwat lekken en brekken. En dat nettsjinsteande der yn de léste tsien- tallen jierren gans hwat oan dien is. Op de swiere klaei hjir oan de Noardkant fan de stêd, nei Wommels en Easterein, is it de knip, dy’t de fruchtberens en de brfik- sumens fan it Ifin tige tsjinkeart. En al hwat der oan dizze tiid dien is om mei bimesting en bihanling der foroaring yn to krjjen is oan de bütenkant sitten bleaun. Knippich Ifin freget in tfike boer, dy’t mei fordrach it Ifin brfikt en o sa sekuer acht jowt op it waer en de weiderij; mannich jong, driftich baeske hat him mei sok Ifin djip yn ’e finger^ snien. Kalk en slakke- moal kinne soms aerdich helpe, tulke tuike mei de stikstof en in bulte weidzje, sadat it net yn ’e simmer keal finder de sinne komt to lizzen. Yn in wiete rite is it ek wer tige nuodlik to brfiken, hwant it tra- ’t Bliek ek hjir, de weager wint, ’t Waerd oer hiel; de wrfild bikend. Jong sportive mannen Slaggen yn har plannen. Planten enersjyk sukses Har flagge op de Mount Everest. Dit felt twong elts biwfindering óf, Keningen, ministers jow’ Lokwinsktillegrammen, Unbikende nammen, Bliuwe neist by jong en fild Mei heldenglans yn it finthfild. In bench massyf fan stien en iis Dizet wei yn it wolkengriis. Hoe dy reus to timmen? In noedlik findernimmen! Op to kleauwen nei syn top, De sterkste krêft joech it seis op. It steil, hast fintagonklik paed, Nei it Himalaege-haed; Hwa sil it doel birikke? Lit him net öfskrikke, Folie haget it aventfir; Ekselsior! Wy jow1 ’t net oer! Abonnementsprijs f 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 12 cent per m.m. Giro 87926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie: Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) SI >- D t. E !t n 2 2 n >t te I. f, 7 n J- f, 1- n it In de vredestent van Pan-Moen-jon heb ben de geallieerde en communistische on derhandelaars Maandagochtend principiële overeenstemming bereikt over de wapen- stilstandsovereenkomst, waar reeds sinds twee jaar over onderhandeld werd. Het (moeizaam verkregen) accoord over de uit wisseling van krijgsgevangenen is thans in kannen en kruiken. Slechts enkele tech nische details, zoals het in overeenstem ming brengen van de wapenstilstandslijn met de frontlijn moeten nog geregeld wor den. Binnen vier of vijf dagen kan de offi ciële ondertekening plaats vinden. Maar tegelijkertijd doen zich nieuwe moei lijkheden voor. Zuid-Korea blijft weigeren accoord te gaan met deze bestandsover- eenkomst. Het dreigt de oorlog alleen voort te zetten. „Het nationale leger zal alleen naar het Noorden optrekken,” schrijven de kranten. Midden in deze gespannen toestand werd Seoel opgeschrikt door een reeks bom-ex- plosies. Uit berichten bleek, dat deze aanval was ondernomen door negen Noord-Koreaanse Vliegtuigen. Blijkbaar was dit een ant woord op de Zuid-Koreaanse mededeling, dat men van plan is de strijd alléén voort te zetten. Zeven personen werden gewond. Er vielen ook bommen op het vliegveld van Seoel. dialect, dan degenen, die perfect Engels spreken. Uit geiprekken met verschillende personen, die goed Engels spreken, bleek dikwijls, dat zelfs zt) veel moeite hadden een gesprek tussen Australiërs te volgen. In de practljk zijn zij, die de taal niet ken nen, natuurlijk extra in het nadeel. Veel financiële moeilijkheden ontstaan door het totaal gebrek aan kennis van de En gelse taal. Velen komen daardoor zonder werk, ook als ze reeds aan het werk wa ren. Veel advertenties ziet men in de Australische bladen, waarbij vermeld staat „New-Australians not wanted”. Dit ook in verband met de omstandigheid, dat velen geen woord Engels kennen. Een gewezen Nederlandse politieagent, die reeds twee jaar in Australië was met een groot gezin, had een afspraak met een an dere Nederlander, ’s Avonds ging hij naar diens huis, maar kreeg geen gehoor. Hij rammelde wat aan de deur. Dit wekte ’t wantrouwen op van een Australische politieagent, die hem vroeg, wat hij daar deed. De Nederlandse ex-agent poogde het zijn Australische collega duidelijk te ma ken, maar dit lukte niet. De Australiër vond dit zeer verdacht en nam hem mee naar het politiebureau. Na vier uur tijds kon de Nederlandse agent eindelijk duide lijk maken wat er aan de hand was, nadat een andere Nederlandse vriend te hulp was geroepen. In dergeljjke situaties kan men komen te verkeren als men zich zelfs na twee jaren verblijf aldaar, niet duidelijk uit kan drukken. Een volgende keer hopen we op dit ge sprek nog nader terug te komen. De léste eare, dy’t men in deade biwiist, is soms de earste. 'ANNEER U bij een der emlgratle- aanmeldingskantoren zou komen als adspirant-emigrant en U zou dan te horen krijgen: Meneer, emigreert U maar liever niet, dan zou U daar wel even raar van ópkijken. Toch kan U dat gebeuren. Hoe zit dat dan? Is het emigratie-appa- •raat hier te lande er dan niet om U zo vlug en zo vlot mogelijk weg te helpen, als U zich] eenmaal hebt aangemeld? Ja en nee. Het emigratie-apparaat overheid zowel als particuliere emigratie- organisaties geeft iedere adspirant- emigrant naar beste weten en kunnen de service, die hij nodig heeft. Maar dat wil niet zeggen, dat het dan ook klakkeloos iedereen het land uithelpt, zonder te let ten op zijn persoonlijke geschiktheid als emigrant. Volgens het semi-officiële persbureau Joe- gopres heeft Nederland besloten om de di plomatieke vertegenwoordiging in Bulga rije op te heffen. Het besluit vloeit voort uit het Bulgaarse verzoek om de heer»A. M. E. Brink, de Nederlandse zaakgelastigde te Sofia terug te roepen. Hfl wordt als persona non grata TZUNT U nog iéts vertellen over het pro- bleem nummer één van de emigrant: de taalmoeilijkheden? vragen wij. Van verschillende zijden vernamen wij, aldus het antwoord, dat het niet gemak- keltfk is aan het Australisch Engels te wennen. Soms leert iemand die gebrekkig Engels spreekt, vlugger het Australische Ook Joegoslavië heeft thans een in Rus land gebouwde MiG-straaljager in handen gekregen en wel van een type, dat nog nieuwer is dan de beide Poolse MiGs, die op Bomholm zijn geland. De week voor Plnksteren werd in ’t kort door radio-Belgrado gemeld, dat een vlieg tuig van „onbekende herkomst” in de buurt van Agram was neergekomen en dat de piloot, de Russische 1ste luitenant-vlieger Bondarenko Petrovic niet ver van het vliegtuig was aangetroffen. De piloot had medegedeeld, dat hij op een luchtbasis bij Wenen was gestationneerd geweest en boven Joegoslavisch gebied was terechtgekomen, waar hij bemerkt had, dat er vlammen uit zijn motor sloegen. Dit had hem doen besluiten een noodlanding te maken. Landbouwactualitelten. Minister Mansholt heeft in de Tweede Kamer in antwoord op desbetreffende vragen van de heer Von deling (arb.) gezegd, dat de varkensvlees productie vermoedelijk ongeveer 5 pet. ho ger zal zijn dan in de overeenkomstige peri ode van verleden jaar. De productie van eieren 30 pet. hoger en dat over de export mogelijkheden niet veel kon worden ge zegd. Engeland heeft juist bericht, dat 7500 ton meer zal worden afgenomen. In totaal zal het dan 36000 ton worden. De minister zei vervolgens dat voorzichtigheid moest; worden betracht met de uitbreiding van de varkensstapel. In Augustus proefvordering van auto’s. In Augustus zal voor de 3e divisie een proef- mobilisatie gehouden worden, met daaraan verbonden een proefvordering van auto’s. Deze zal in totaal ruim 600 motorrijtuigen omvatten en wel 56 personenauto’s, 352 bestelauto’s en 213 vrachtauto’s. De burge meesters zullen aan bezitters van daar voor in aanmerking komende auto’s oranje z.g. „lastgevingen proefvordering” zen7 den. Met dit biljet zal men zich dan op de dag van de proefmobilisatie moeten melden by een verzamelpunt dat door de burge meester zal worden aangegeven. Nieuwe Tonge krijgt nieuwe woningen. De raad van Nieuwe Tonge heeft een voor stel van B. en W. aanvaard tot het bou wen van 120 nieuwe woningen, waarmede voor een bedrag van ruim een millioen ge moeid zal zyn. Voor het bouwryp maken van de grond wordt een bedrag beschik baar gesteld van ruim honderdduizend gul den. him tige. Jit lizze der nel rfige skatting 10.000 H.A. stadich en min Ifin yn dizze hoeke en rounom yn it feangebiet, fan Snits nei de Jouwer en fan Snits nei de Lemmer en op nei Akkrum en Grou is it in lyts kunstke stadich en min Ifin to finen. Mar tusken Grou en Aldeboarn, njonken de Botmar, der is de oanfal nou blgoun op it hert fan it wetterlfin. It Swettegeblet kriget de oanfal fan technyk en boerekun- de to forduorjen en nou’t it gemael der stiet en de lannen fit it wetter tild hat, is men drok dwaende oan de nye strjitwei de earste trye pleatsen to bouwen. Doe’t wy dizzer dagen it spul ris ‘troch it gat seagen koene wy sjen, dat hjir mei man en macht de striid bigoun is. Hwant mei fint- wettering en it meitsjen fan in strjitwei en it delsetten fan pleatsen is men net klear. Dit wetterlfin is, as it droech komt to lizzen, noch net folie wurdich. Dè wet- terfrucht giet dea en in tsjfike filtseadde komt foar it Ijocht. Op trye manearen wurdt dan bisocht der goed Ifin fan to meitsjen. Alderearst troch dy seadde om to ploegjen en der ng sied yn to siedzjen. Dat like noch net bést. In twadde manear wie, de seadde to biwurkjen mei de skiif- eide en dan ynsiedzje. Ek dat koe jit gjin sprekken lije. It béste wie, mei de frees- masine de seadde alhiel fomiele en dan yn siedzje. Dat stik stie der goed foar, wie moai flak en ticht biset mei gers en kla ver. De bidoeling is, dat de Domeinen, dy’t sok wurk yn hannen hawwe, der dan wer ófsjogge en it yn boerehannen weromjowe. En dan komt it yn boerehannen, dy’t hjir .in libbenstaek fine sille. Hwant allinnich as hja der de hiele hfid opsette, net bang binne fan slakkemoal en super, in bulte fine dong oer it Ifin bringe en de ótwet- tering yn oarder hfilde, sille hja de striid tsjin it aide bfitlfin winne kinne. Hjir is de wrotterspólle, wurk, wurk en jitteris wurk, foar heareboeren is it gjin trewis yn it Swettegebiet. Mar dan kin hjir ek hwat goeds en hwat fruchtbers fintstean. Hwant sok lAn kin tige hwat jaen, jowt winlik de hiele simmer frucht en as men op de hege klaei siket om de fine sprfitsjes, sit men hjir noch yn it folop. Dizze earste oanrin mei yn koarten folge wurde fan hiel hwat oaren, der is ek yn FryslAn op dit geblet, jit foar hfinderten skoander wurk. Tj. de J. Ji pet gau en djip en komt der in droege tiid efteroan, dan kin it forgoed mis wêze. Knippich Ifin freget in tfike buorker, in rfichhouwer rekket der med yn it laberet. Al jierren siket men nei in oplossing, mar dy is jit net foun. Ir. van der Molen fortelde fis fan ’e wike, dat hja blsykje sille omt by in boer finder Easterein in middel ta to passen, hwat 1 men yn it Suderleech ek al brfikt hat en lêstendeis ek yn de; Wieringermar, to wit- ten: it Ifin oardel meter om to ploegjen. Dat is hast in manshichte! As jo neist de losse groun yn de fuorge stean geane, kin men jo net meat sjen, sa’n berch modder komt dan om. Dit is wol in hynstemiddel mar as de findergroun fit goede, kalkrike klaei bistiet, is dit ek, mei ien sé oan Ifin. Fan it hjerst sil dit oangean en der sil grif gfins bilangstelling foar wêze. Ik hearde, dat de boer, hwer’t men dit blsykje sil, dit Ifin dan fierder as bou brfike wol, foar biten, kunstgreide en sa mear. De kosten sille der lykwols ek net om lige, hwant sok ploegjen freget hiel hwat oan mate- riael en brfinje foar de swiere traktoaren, dy’t der foar komme. Dizze earste proef sil wol finder ryksflagge gean, mar as it goed fitpakt, komme der grif mear. Bfiten de swiere klaeihoeke fine wy lyk wols de measte greide op it fean. De lege midden fan fis provinsje en ek hiel hwat stikken derbfiten binne feangroun. Eartiids wie dat de streek fan de bfitlfin- nen, winterdeis fakentiids finder wetter en simmerdeis de ffigelhoeke, mei it reade klaed fan kfikfitsblommen en sfirstallen, weetgers, lizen en snilen. It Ifin hwer’t haeid waerd mei de pream en de bok, mei tinten foar de fingetiders, dy’t jouns net thfis komme koene en mei stikken, sa sêft en wiet, 'dat hja de meanmasine net iens brfike koene. Sommige stikken -moasten op sokken meand wurde. Dit wetterlên stiet op de list fan de foroardielen. Al sfint 1911 sette Provinsjale Steaten en boeren harren derfoar om it op in fredige wize to foroverjen op it wetter. Betters bimealling fan dizze oarde wie it earste, dêmei moas- ten der diken komme, pleatsen boud, Ifin forkavele en forbettere. Fan de bfitenkant óf drongen de binlannen yn de bfitlannen op en stik foar stik moasten hja, meast nei jierren lange striid, it oerjaen. Mar hwa mient, dat dit histoarje is, forslnt Weer ansjovis op Urk aangevoerd. Voor het eerst sinds 1922 is in de nacht van 3 op 4 Juni op Urk ansjovis aangevoerd, die daar verwerkt en ingezouten zal wor den. In 1931, het laatste goede „ansjovls- jaar” voor Urk voordat de afsluitdyk ge sloten werd, is voor enkele honderdduizen den -guldens ansjovis verwerkt en verhan deld. Gevallen van para-typhus op Rllland-Bath. In Rilland-Bath zijn verschillende gevallen van para-typhus geconstateerd. Naar het ANP van de zijde van de inspectie voor de Volksgezondheid verneemt, is er geen gevaar voor het overige deel van de be volking. De gevallen zijn namelijk niet 't gevolg van infectie door waterleiding of riolering, die mogelijk door de ramp zou kunnen zijn ontstaan en de patiënten zijn in het ziekenhuis te goed geïsoleerd. En kele verschijnselen moeten nog bacterio logisch worden vastgesteld. Nieuwe attracties In Amsterdamse Bos. Het volgende jaar zal in het Amsterdamse Bos en wel in de Zuidzijde een tweede boerderij worden gebouwd, waar een thee- schenkertf aan zal worden verbonden. Thans is men bezig met de aanleg van een bosvifver annex kinderspeelplaats, ten zuidwesten van de grote vijver. Het laat ste werk zal nog deze zomer gereed ko men. Kersen op hout. Onder buitengewoon gro te belangstelling hebben Donderdag de grote publieke verkopingen van kersen op het hout plaats gehad. De grote verkoop- lokalen waren tjokvol, velen moesten zich met staanplaatsen aan open deuren en ra men tevreden stellen. Men verwachtte be langrijk hogere prijzen dan vorig jaar, doch de verkopers zijn op dit punt wel wat te leurgesteld. Voor de grote, goed verzorg de percelen werden behoorlijke prijzen be taald, doch de minder goede percelen brachten de kosten aan bemesting en be- spuiting nauwelijks op. Faillissement „Ommelanden” aangevraagd. Aan de reeks verrassende wendingen in het „Ommelanden’rconflict is een nieuwe toegevoegd. Donderdagmiddag is n.l. bij de rechtbank in Groningen 't faillissement van de Coöp. Fabriek voor Melk- en Zui velproducten „De Ommelanden” aange vraagd. Gedeputeerde Staten van Friesland stel len de Provinciale Staten voor een bij drage te verlenen in de kosten van het in gereedheid brengen van industrieterrei nen ter uitvoering van het ontwikkelings plan Oostelijk Friesland. Voor de provincie komt dit neer op een bijdrage van 10 pet. der onrendabele kos ten. Bij begrotingswijziging is voor het lo pende dienstjaar bereids een bedrag van f 82.800 geraamd. Voorgesteld wordt aan de Vereniging voor Openbare Leeszaalwe- zen in Friesland een subsidie te verstrek ken van maximaal f6420 per jaar. Voorts wordt voorgesteld over te gaan tot verbetering van het kanaal van de Kruis waters naar Drachten, overeenkomstig ’t door de hoofdingenieur-directeur van de Provinciale Waterstaat overgelegde plan, wat het tracé ten Zuiden van Eernewoude betreft, enigszins gewijzigd. Ook het ka- naalvlak van de Nieuwe Wetering tot de Meinesloot, het eerste gedeelte van de zg- tak voor ’t kanaal Lemmer-Stroobos naar Heerenveen behoeft geen verbetering. Hiervoor is in het ontwikkelingsplan een bedrag van f 2.500.000 uitgetrokken, waar van 2/3 deel ten laste van het Rijk komt. Met betrekking tot het tienjarenplan voor landaanwinning wordt meegedeeld, dat de aanleg van het zeehoofd bij Peasens is ge gund aan het aannemersbedrijf E. Blok te R’dam voor f870.000 (raming f951.907). Tot dusverre zijn er in 1953 ruim 3500 Nederlanders naar Australië geëmigreerd. In de nog resterende zeven maanden van dit jaar zullen nog meer dan 10.000 landgenoten naar Australië kunnen vertrekken. De werkgelegenheid in dit land biedt in sterke mate mogelijkheden, waarvan door geschikte emigranten op vrijwel leder gebied kan wor den geprofiteerd. De nadruk ligt hierbij evenwel op de persoonlijke geschiktheid van de emigrant. Gebleken is, dat| deze de doorslag geeft bij het opbouwen van een goede toekomst in Australië, niet alleen in materiële zin. Over deze medaille (goede toekomstmogelijkheden) en haar keerzijde (de noodzaak ener werkelijke emigratie-geschiktheid bij hen die vertrekken) is in de laatste weken het een en ander gezegd in de radiopraatjes door de heer H. A- van Luyk van het Commissariaat voor de Emigratie, waaraan wij in het hier volgend artikel iets ontlenen. aanpassingsvermogen en doorzettingsver mogen, geestkracht, initiatief en durf. Heeft hij die niet, dan is zijn emigratie niet verantwoord en dan kan het ook zeer zeker gebeuren, dat hü na aanmelding te horen krijgt: „Meneer, emigreert U maar liever niet Al doende leert men. In het verleden is wel eens onvoldoende aandacht geschonken aan deze bijzondere vereisten met als ge volg, dat velen zijn geëmigreerd, die eigenlijk beter hier hadden kunnen blijven. Met name naar Australië is er in de afge lopen jaren een aantal mensen vertrok ken, die niet altijd uit het juiste emigran tenhout waren gesneden. Gevolg: extra moeilijkheden, mislukkingen, terugkeer van teleurgestelde emigranten en.sombere verhalen schrikken dan weer anderen af. Dat kan zijn nut hebben. Het kan n.l. hel pen voorkomen, dat er nog méér mensen naar Australië gaan, die daarvoor in we zen ongeschikt zijn. Beespreldngen in confessionele kring. De Confessionele Vereniging van Ned. Her vormden heeft op de Ernst Sillem-Hoeve te Lage Vuurse onder leiding van Ds C M. Luteijn uit Groningen een conferentie ge houden. Prof, dr Th. L. Haitjema besprak „Spanningen onder de huidige confessio nelen”, dr A. Steenbeek hield een referaat over „Bezwaren inzake de prediking” en dr L. D. Terlaak Poot over „Foutief ker kelijk bestek”. Twaalf jaar voor moord. Wegens moord op de 29-jarige arbeider Van Beek ver oordeelde de Rechtbank te Breda een 31- jarige Roosendaalse chauffeur tot een ge vangenisstraf van 12 jaar met aftrek. De 30-jarige vrouw van het slachtoffer kreeg wegens medeplichtigheid aan deze moord 7 jaar met aftrek. Veertien dagen geleden had de officier van Justitie tegen ieder 15 jaar gevangenisstraf geëist. Geheelonthouding en massa. Volgens het jaarverslag van de Nederlandse Vereniging tot afschaffing van alcoholhoudende dran ken, die haar jaarvergadering zal houden op Zondag 14 Juni in Apollo te Groningen, is het de laatste jaren duidelijk geworden dat ondanks hard werken terrein is ver loren en dat de drankbestrijding de greep op de massa dreigt te verliezen. Speeltuinen voor rampgebied. De Zweedse verenigingen „Red de kinderen” en „Hulp Holland’’ hebben besloten een hulpactie te beginnen om ongeveer 60 kinderspeeltuinen In Noord-Brabant, Zuid-Holland en' Zee land, die geheel of gedeeltelijk werden ver nield tijdens de watersnoodramp, te her bouwen. Jk/TAAR die sombere verhalen kunnen ook een funeste uitwerking hebben. Na melijk op hen, die van plan waren naar Australië te emigreren en die uit het goe de hout zijn gesneden. Zij kunnen onder de indruk van al die verhalen, er eveneens toe komen van hun plannen af te zien en daarmee verspelen zij dan de goede toe komst, waarop zij zich, dikwijls ten koste van grote offers, reeds hadden voorbereid. Tegenover deze laatste groep adspirant- emigranten voelt men het als een plicht te zeggen: Laat U niet van de wijs brengen Vertrouw niet op die sombere verhalen en die klaagzangen. Vertrouw op de objec tieve emigratie-voorllchting en. op U zelf. We hebben daarom een praatje gemaakt met een voorlichtingsambtenaar van een der aanmeldingskantoren in ons land, die dezer dagen van een reis naar Australië is teruggekeerd. Natuurlijk is zijn verblijf daar te kort geweest om. een duidelijk beeld te krijgen van de hele situatie, maar we konden toch de gelegenheid niet laten voorbijgaan om te informeren naar zijn in drukken. TC7AAR het meeat over geklaagd wordt is de gezelligheid, die emigranten missen. Velen bemoeien zich uitsluitend met de andere Nederlandse emigranten. In de vrije tijd zoeken-z(j ook alleen met Ne derlandse emigranten contact, want „bü do Australiërs kom je er toch nooit iir.” Maar verschillende goede huisvaders en -moeders zijn niet zo somber gestemd en menen, dat je er altijd in komt bij de Australiërs, als je ze maar weet aan te pakken. Je zelf blijven en niet de Austra lische gewoonten navolgen wat betreft het houden van fuifjes, waar staande bier ge dronken wordt en dergelijke. Maak er een Hollands avondje van en nodig Australiërs uit. Begin met het drinken van thee en daarna een etentje, op eigen manier klaargemaakt. De Australiërs vinden het prachtig. Op deze manter kim je jezelf blijven en de Australiërs gaan de Neder landse manier van leven waarderen. Voor de een is het makkelijker dan voor de ander. Maar vindt men een goede Australische vriend, dan zorgt men dat men deze houdt en men zal spoedig mer ken, dat ook Australiërs prettige mensen zijn. De Australiër is nu eenmaal anders ingesteld dan de Nederlander. pjE laatste tijd wordt nl. de adspirant- emigrant meer en meer beoordeeld op deze persoonlijke geschiktheid. Daarmee bedoelen wij niet zijn geschiktheid in een bepaald vak of beroep. Wij bedoelen, dat een emigrant moet beschikken over een aantal bijzondere eigenschappen zoals:

Bolswards Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1