i PLUVIUS WAS NOCH HOOIOOGST NOCH HEAMIEL GOED GEZIND BERMUDA-CONFERENTIE UITGESTELD KRIS-KRAS door Nederland r I J or No. 51 StreeKblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OSINGA - Bolsward üs hjoed to sizzen Toch Ileamiefeest met aardige vondsten Vóór en tegen van Rhee’s voorstel a. E* zjjn ten slotte heel wat comments- r 1 P sn sn de >1- >8 rk m te 1 I Heamieltaspraek Hwat hat Gabe Skroar Witmarsumer vlieger met Thunder jet neergestort 49e Jaargang Bolswartls Nieuwsblad Vrijdag 3 Juli 1953 en id n; De Intocht. d; Buitenlands Overzicht F n "VA T n.n "L-. 4* a 4- i T» I >k k Markt. !t ir l- De Amerikaanse c Etalages, enz. De etalages in de stad zijn goed verzorgd n n land gemist kon worden, kon toch niet nalaten even een kijkje te Bols- I ward te nemen. „Mechanische speeltuin”. Ten slotte is er de mechanische speeltuin, die vermaak wil geven aan jong en oud. Vele varkens maken de spoeling dun en om draaiende te bleven, drie volle dagen lang, moet er de Bolswarders heel wat geld uit de zak worden geklopt, want de gelegenheden waar men dit kwijt kan, zijn legio. De raad heeft het n.l. goed gevonden dat aan de mechanische speeltuin „enige” uit breiding werd gegeven, hetgeen blijkt uit het feit, dat niet alleen het Broereplein, maar ook het .Marktplein, de Jongema- straat, de Snekerpoort en (gedeeltelik) de Gasthuissingel voor diverse attracties zijn beschikbaar gesteld. Ook al houdt men als zodanig veel van dit soort vertier, aan de eigenlijke betekenis van het folkloristisch bedoelde heamiel, als uiting van dankbaarheid, zal ze volgens ons en velen met ons weinig goeds doen. De beste zaken zfln ongetwijfeld gedaan door de autoscoter. Ook de Octopus had het druk, drukker dan het ontzaggelijke draaiend rad, dat velen wellicht te hoog was. De apenstand en klein Artis (met vliegende honden) zijn vooral voor kinde ren interessant, terwijl Broadway goede acrobatiek geeft en.de dikke dame 420 pond, het gesprek van de dag, enz. wel wat meevalt. It spyljen hie treflike mominten en der foei dan ek in bulte to genietsjen. Binammen jildt dat foar de sketskes, dy’t fakentiids efkes mear oansprekke as de monologen. (De klden van dagen- en de „flleë"-scène wiene b.g. treflik. Wy hoopje dat as der wer in heamiel- feest komt ek Tetman en syn mannen wer komme sille. weldadig aan. In „Marionetten Wachtpa- rade”, een karakterstuk, werd dit karak ter juist getroffen. De partijen waren hier in netjes op elkaar afgestemd. De bassen deden het vooral bijzonder goed, evenals de begeleiding, wanneer de solo's werden voorgedragen. De Snitser Skotsploech o.l.v. Abe Brouwer leverde rhythmlsch mooi werk. Heel jam mer was heit voor de Schutterij-muziek van Bolsward voor wie het saldo ten behoeve der uniformen was bestemd, dat er zo wei nig publiek was. Echt cultureel genot wordt nog door veel te weinig mensen op prijs gesteld. Gratis voorstelling. De enige gratis voorstelling, die gister werd gegeven betrof de zware vrachtauto van fa. Schilstra die gisteravond op onverklaar bare wjjze in het grachtje langs de voor malige Snorkstraat terecht kwam. Het duurde bijna tot middernacht, voordat de kraanwagen het vehikel weer op het droge had gebracht. Pesoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Sommigen sizze der ünbitochtsum worden hinne, dy’t stekke as dolken, mar de tonge fan de wizen is medisyn. om en Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie: Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) n d ‘8 n n. d. Het heamiel. Centraal in dit heamielfeest is het heamiel zelf, dat ook nu weer op voortreffelijke wijze ih de theetuin van „de Keizerskroon” werd opgediend. We zaten aan de dis naast een boer. Tenminste volgens het naam kaartje. Maar de boer was er niet. Jïelaas is het meerderen zo gegaan, wat gezien de bovengenoemde omstandigheden geen wonder is. Nog steeds moet dit heamiel zijn eigenlijke vorm vinden, hoewel 't maal „streksum” was en de entourage aardig. In deze vorm mist het heamiel echter het spontane en lijkt het te veel op een gewoon openlucht-dinertje. Zaken-parade. Doordat de aangekondlgde klompendans kwam te vervallen, werd men op de zaken parade verrast door de vroegtijdige aan komst van de Heakeninginne met haar ge volg. Blozende organisatoren zochten ze nuwachtig de schaar teneinde het gespan nen lint door de hoge gast te kunnen laten doorknippen, met als gevolg, dat men op het plechtige moment zelfs meer dan één schaar gereed had. Bij de rondleiding werd onze indruk versterkt, dat deze tentoon stelling zéér de moeite van een bezoek loont. We kunnen wegens plaatsgebrek thans niet stand voor stand noemen (we deden dit trouwens al in proza en poëzie), maar waren niettemin aangenaam verrast door originele vondsten in opstelling ei etalage. Op de drankweertent die tot op heden ongenoemd bleef, willen we nog graag even attenderen. Doordat er gisteren gelukkig geen tropische warmte heerste was het in de hallen en loodsen -waar d Zaken-parade wordt gehouden, prettig win kelen. Vandaag en morgen wensen we de standhouders dan ook nog veel succes. Zr hebben véél werk gehad van de inrich ting van deze unieke show en verdiener daarvoor een ieders belangstelling. Naar we vernemen passeerden de eerst< dag reeds meer dan duizend bezoekers d contröle. Het uitstel van de Bermuda-conferentie voor onbepaalde tijd wegens de ziekte van Churchill heeft in bepaalde Europese landen meer teleurstel ling gewekt dan in de Ver. Staten. Wel zullen de ministers van buiten landse zaken der Grote Drie Foster Dulles voor Amerika, lord Salis bury, die de ook zieke Eden vervangt voor Engeland en Bidault voor Frankrijk elkaar nu voor voorlopige besprekingen te Washington ontmoeten, maar dat is toch heel iets anders. Uit dergeljjke besprekingen kan nooit de spoedige ontmoeting met de Russen voortvloeien, welke Churchill in de eerste plaats als vrucht van de Bermuda-conferentie wenste, een vrucht, welke juist Washington thans niet begeerde. Nu Londen en Parijs de Bermuda-confe rentie vooral gingen beschouwen als een voorportaal voor een conferentie" met de Russen moet het Adenauer wel duidelijk geworden zijn, dat men op de Bermuda’s een slag om de arm zou houden terzake het bepalen der positie van Duitsland, om dat men daarover eerst ook met de Rus sen wilde onderhandelen. Terwijl we onze eerste indruk van dit zoveelste Bolswardse Heamiel moe ten neerschrijven, is dit feest pas aan de gang. Onze indruk kan dus slechts een voorlopige zijn. En hoe die uitvalt? We geloven dat ondanks alles Bolsward een goede beurt maakt. Dat het dit jaar geen ideaal hooiweer is, kan men toch moeilijk aan Bolsward wijten. Dat door deze slechte üngetiid Bolswards Heamielfeest iets te vroeg kwam, is eveneens een (hoewel zeer betreurenswaardige) omstandigheid, waaraan weinig meer viel te doen. Dat een feest als dit globaal genomen, wordt gewaar deerd ook door boer en buitenman geloven we zeker. Over enkele j ouverture „Orpheus in der Unterwélt” „HJempf”4concert. Het Lifempf-concert van gisteravond mag als zeer geslaagd worden geacht, wat de muzikale prestaties betreft. Op zeer be scheiden manier, dat altijd respect afdwingt werd het programma onder bekwame rus tige leiding afgewerkt. Enige nummers hadden onze bijzondere aandacht. O.a. werden de clarinetsolo’s in de „Balletmuziek’’ uit Wilhelm Teil, in de ’en aardige vondsten was men dan ook vol lof en menigeen, die op hooi- I in „simples Plaiser” heel fijn gespeeld, vooral in dit laatste nummer, waarin de variaties technisch zeer goed werden weer gegeven. In de Ouverture NachklSnge werd he<t krakater zeer dicht benaderd met een fraaie vertolking. Melodieus deed het spel De intocht van de charmante Heakeningin ne, bruingebakken door het „üngeti- derssintsje” trok ditmaal weer veel be langstelling. Een aardige vondst was di rect al het hooierscorps, geuniformd en wel. Hier kwam op een sympathieke wijze iets van de verbondenheid tussen stad en platteland tot uiting. Buitengewoon aar dig waren ook de leuke hooistertjes, met veel liefde en ontzaggelijk veel toewijding in kleurige pakjes gestoken, zodat er me nig plaatje van werd gemaakt. De Friese toespraak van de heer H. R. Kingma was uit het hart gegrepen en vol komen in stijl, het antwoord van de Hea keninginne, dat we op deze pagina in zijn geheel afdrukken, was dit evenzeer, even als het spontaan gezongen niet bege leide en niet geforceerde zingen van het Fries Volkslied. Onbescheiden tongen fluisterden dat’ het hooierscorps, waarvan zelfs de dirigent een hooihark, „boksebaitsje”, pet en rode zak doek droeg, de verklede fanfare van Burg- werd was. slagen wat hun bewering betreft, dat de B®nelux-mlnisters hielden geheime confe- communistische regeringen in hun satelliet- j - - - staten de wil der betrokken volken verte genwoordigen, maar er is geen teken, dat Moskou bereid zou zijn uit dit gebeurde de consequentie te trekken en deze volken toe zou willen staan in vrjjheid hun eigen regeringen te kiezen. toren in het Westen die het met Rhee’s verzet tegen een bestand eens zyn, omdat zjj menen, dat de communisten van Noord- Korea uit toch weer zullen trachten de boel op stelten te zetten in Z.-Korea. Maar an deren stellen daartegenover, dat de Ver. Naties niet geroepen z(jn oorlog te voeren om een hereniging van Korea onder leiding van Syngman Rhee tot stand te brengen en noemen dit een gevaarlijk precedent, waarop W.-Duitsland zich zou kunnen be roepen, als het met de wapens een hereni ging van Duitsland wilde tot stand bren gen. Intussen schijnen de Noordelijken niet accoord te gaan met een eventuele over eenkomst tussen Rhee en de Ver. Staten. Zij willen ook, dat de Ver. Naties zorgen, dat de 26000 ontsnapte krijg«tevangenen weer worden opgesloten. TheorSisch is dit een verklaarbare eis, maar practisch is ze niet voor inwilliging vatbaar. rentte. Verscheidene ministers uit de, Be- neluxlanden hebben Dinsdag te Brussel een geheime conferentie gehouden, waaraan o.a. werd deelgenomen door de eerste mi nisters van Economische Zaken van Bel gië, Nederland en Luxemburg. Over deze conferentie werd geen enkele mededeling verstrekt. Z'1 EEN ander Europees staatsman dan Churchill zou echter een poging kun nen doen de Amerikaanse regering alsnog over te halen in zo’n spoedige ontmoeting toe te stemmen al moet het hoogst twijfel achtig worden geacht of het zelfs deze En gelse premier, bekleed met alle gezag, welke zijn persoon en het Gemenebest hem kunnen verlenen, zou gelukt zijn president Eisenhowers fiat op een conferentie der Grote Vier te krygen. De president is daar voor allicht te zeer gebonden aan de wil Van het Amerikaanse Congres. Super Constellation voor de K. L. M. is Zaterdagmiddag op Schiphol gearriveerd. Deze Lockheed-machine vliegt met een kruissnelheid van 500 km per uur met 80 passagiers en 2000 k.g. vracht. De K. L. M. is de eerste lucht vaartmaatschappij, welke deze machine op haar lijnen gaat gebruiken. Dertien machines van dit soort heeft de K. L. M. besteld. De Super Constellation op Schiphol na aankomst. TTET Engelse verlangen naar een spoe- ■^■^dige ontmoeting met de Russen wordt stellig gedeeld door de nieuwe Franse pre mier Laniel. Hij heeft dat ook in de natio nale vergadering, voor hij tot minister president gekozen werd, verklaard. Men mocht niet anders verwachten van een po liticus, die in zijn kabinet, om een meer derheid te verwerven, ook aanmerkelijke invloed gaf aan de Gaullisten, die verklaar de tegenstanders zijn van de Europese De fensie Gemeenschap en liever nog eens met de Russen willen praten dan Duitsland ’n aandeel in die gemeenschap geven. ^OALS in W.-Duitsland is ook in Italië binnen- en buitenlandse politiek sterk dooreengeweven. De democratische par- Van de extra markt is voor zover het de veemarkt betreft weinig terecht ge komen. Zo ergens, dan was hier te mer ken, dat het heamielfeest wat te vroeg kwam. Inplaats van drukker, was het juist hier nog stiller dan gewoonltjk. Zo was er van de demonstratie der landbouwwerktui gen slechts sporadisch sprake. De „diskes” hadden het echter druk en be halve de vaste klanten, was er menige standwerker of kraampjesman, die een graantje mee kwam pikken. Er was bovendien meer dan één muziekje dat de gezelligheid verhoogde. TIET behoeft nauwelijks gezegd te wor- den, dat Churchill toen hij de Bermuda- conferentie voorstelde als voorloper van 'n ontmoeting met de Russen, niet heeft ge dacht aan ultimatieve eisen aan de Russen. Hij wilde pogen achter de ware bedoelin gen van de Russische regering te komen nu deze kennelijk een vrlendschappelijker sfeer wenste te scheppen, en in dat pogen passen de Amerikaanse eisen, zoals die thans worden geformuleerd, niet. De Amerikanen geloven niet aan de ern stige bedoelingen der Russen op dit mo ment. Zy menen dat Moskou op den duur alleen voor de toenemende kracht van het Westen zal buigen en stellen daarom eisen, waarin een overwinning van het Westen ligt uitgedrukt. Wel is sedert het moment, dat Churchill ’t initiatief tot de Bermuda- conferentie nam er heel wat veranderd; met name heeft het gebeurde in O.-Duits- land de Russen alle troeven uit handen ge- De ündersteande taspraek op rym waerd troch de Heamiel keninginne utsprutsen op it bordes fan it steds- hüs de 2e fan Haeimoanne 1953. Marshall-geld voor hotels is op. „De f 7 millioen, die vijf jaar geleden uit het fejids van de Marshall-gelden ter beschikking zijn gesteld voor de her- of nieuwbouw van Ne derlandse hotels, zijn practisch op. Hotel Bosch in Arnhem, is een der laatste, die van deze hulp konden profiteren. In totaal zijn acht nieuwe hotels gebouwd en 25 ge restaureerd of gemoderniseerd. Schaapherder beroofd. In de nacht van Dinsdag op Woensdag hebben twee man nen de 79-jarige schaapherder J. Koestabe in ?ijn slaap overvallen en hem van f 16000 „Fan ’t lene yn it oare”. De jouns spilen Tetman en syn mannen „Fan it iene yn it oare”. Dit wie net de earste ütfiering, dy hat, miene wy, pleats hawn to Holwert, dat Boalsert rekke der dizkear by troch. Mardat lette blykber net. De seal wie fier yn it foar al ütforkoft. It stik is wer echt sa’t wy dat fan dit selskip wend binne. It spyljen, de lietsjes, de ma neuvels en alles hwat der by heart, wiene tige flot. Lyk as de titel al oanjowt binne it dizkear mar „losse” nümers sünder folie forbftn (dat fait ek net altiten ta, hoef olie revue’s hat Tetman al net skreaun?). Nei it skoft komt der lykwols hwat mear ienheit yn, as bisongen wurdt, hoe’t de minske altiten foarüt sjocht, oan’t de aide dei ta, hwerop men op it libben tobeksjen kin. De décors fan de Fryske skilder Sti- nus Veldkamp binne aerdich foun bitiden. Dinsdagmiddag omstreeks half vijf zijn I twee „Thunderjets” straaljagers van de Koninklijke Luchtmacht op grote hoogte boven de Belgische gemeenten Meeuwen en Wijshagen met elkaar in bots.ng geko men. De toestellen zijn neergestort en de i vliegers om het leven gekomen. Hierbij be vond zich de 25-jarige Lemstra, afkomstig van Witmarsum. De wrakstukken der vliegtuigen zijn op daken van verscheidene woningen terecht gekomen. Toen in Witmarsum het treurige nieuws bekend werd, dat bij dit vliegongeluk Jelle Catharinus Lemstra, 2e luitenant-vlieger om het laven was gekomen, was de deel neming in het dorp algemeen. Jelle was een vriend van velen. Na de mulo en ambachtsschoolopleiding werd hij in de militaire dienst opgenomen. Door zijn ener gie en doorzettingsvermogen wist hij zich bij de groep te plaatsen, die in Amerika tot straaljager-piloot werd opgeleid. In het land teruggenomen, voltooide hij zijn studie aan de K. M. A. en werd kort i geleden beëdigd tot 2de luitenant-vlieger. I 1VTISSCHIEN is Adenauer dus evenmin ■LTXals Eisenhower erg teleurgesteld dat de Bermuda-conferentie op de lange baan is geschoven. Maar al met hl is het ver loop van de gebeurtenissen toch niet pret tig voor de Duitse rjjkskanselier. Het vraagstuk van de Duitse eenheid en de noodzakelijkheid over die eenheid een gesprek met de Russen te voeren is door de gebeurtenissen in Oost-Dultsland zo zeer op de voorgrond gekomen, dat de so- ciaal-democraten, die dit gesprek steeds hebben gewild voor W.-Duitsland tot de Europese defensiegemeenschap toetrad, er verkiezingswinst uit menen te kunnen halen. Abonnetnentiprljs f 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 12 cent per m.m. Giro 87926 tijen daar, welke de regering-de Gasperi steunden, die nu na de verkiezingen is af getreden, hebben de verkiezingsstrijd tegen de communisten mede gevoerd onder de leus, dat er in Rusland niets veranderd was en het Russische gevaar even groot als ooit te voren. Men weet dat dit niet veel geholpen heeft en de meerderheid der democratische partijen is Ingekrompen ten voordele van de exetremistische partijen van rechts zowel als links, onder de laat ste ook begrepen de partij der linkse so cialisten van Nenni die Italië uit het At lantisch pact zou willen laten treden het een bemiddelende rol tussen West Oost te laten spelen. en hier en daar ontdekt men zelfs iets ori gineels, hetzij levende schildpadden, schaap met lammeren, diverse hooicreaties enz. Zelfs ontdekten we aan de Dijkstraat een etalage met niemand minder dan de sla pende Geale (naar de tekening van Ids Wiersma in de Rlmen en Teltsjes als illustratie bfj Geale sliepke). Vele verkoop-attracties en reclames moe ten het winkelen in deze drie dagen wel tot een aangename bezigheid maken. Vele winkeliers zetten hun (reclame) bloe metjes buiten, zodat een geïmproviseerde braderie de stemming verhoogde. beroofd. De man bracht met de schapen de nacht in de openlucht door vlak bij het Twente-Rijnkanaal onder de gemeente Bar- kelo. Van de schaapherder, die wel meer naar Twente kwam om zijn dieren op het vliegveld Twenthe te laten grazen, was bekend, dat hij steeds veel geld bij zich droeg. Een bedrag van f1500 had hij vo rige week ontvangen, toen hij een aantal van zijn schapen had laten scheren. Verdronken tijdens schoolreisje. Een leer ling van de Herv. U.L.O. te Utrecht, die met zijn klas deelnam aan een door de Ned. Spoorwegen georganiseerd school reisje, is Woensdag tijdens een bezoek aan het natuurbad te Olsterwijk verdronken. De jongen, die afkomstig was uit Vleu ten, kon niet zwemmen, maar toch heeft hij blijkbaar kans gezien, zonder dat dit werd opgemerkt, in het diepe bad te ko men. Op een gegeven ogenblik werd de jongen vermist. Jongens uit Oisterwijk von den later het stoffelijk overschot van de knaap in het diepe bad. Nog 3 jaar Am. hulp. Senaat heeft Woensdag besloten de M.S.A. (het bureau voor de wederzijdse beveili ging) op 1 Juli 1955 op te heffen en een jaar later een einde te maken aan alle buitenlandse hulp. Deze beslissing is ver vat in een amendement, dat de democra tische senatoren George en Mansfield op het programma voor de buitenlandse hulp verlening voor het komende jaar hadden ingediend. Bosbessenpluk. De grote pluk van bos bessen op de Veluwe is begonnen en dui zenden trekken dezer dagen de bossen in. De prjjzen zijn in verband met de export vrij redelijk en daardoor is het plukken lo nend. Tal van scholen in Apeldoorn en om geving hebben drie dagen vrijaf. Gemeente-ontvanger stal 11 mille. De rechtbank te Middelburg heeft de voorma lige gemeente-ontvanger te Hulst, C. A. B. M. V., veroordeeld tot een jaar en drie maanden. V. heeft ten eigen bate f 11009 uit de gemeentekas gebruikt. De eis tegea V. luidde 2 jaar met aftrek. Doe’t it Stedsbistjür my hjir ütnoege Wie noch net de léste weide loege. Mocht ik wol reizgje nei de stêd, Nou’t mannich boer noch stie yn ’t mêd? Nou’t boer, arbeider en boerinne, Noch mei myn fnichten warber binne? ’t Wurk forroun net neffens ’t plan, ’t Waer wie dér de oarsaek fan ’t Woe mei 't hea dit jier net eine Hast alle dagen mar wer reine. De boer dy wachte op sinneskyn, Seach nei ae loft dei ut dei yn. Mar sjoch nei rein komt altyd sinne, Dêrom wol ik as Keninginne Ek sitte hjoed by ’t Heamiel oan En tank bringe oan de boerestan. 't Hea dat komt wer yn ’e skuorre Al hat it wol hwat ryklik duorre 't Fé hat ek fan ’t Winter brea Bliid is de Keninginne fan ’t Hea.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1