17e EEUWSE MEESTERS SPELEND MET LICHT EN DONKER KRIS KRAS door Nederland Martinytoer us hjoed to sizzen Vakman èn Kunstenaar ROERIG OOSTEN Fan de Londen-Parijs: 19 min gemeenten JELLE Rapport over midden stand in drie Friese Russen vroegen om kroningsfilm Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Bol«ward Tj. de J. en. Uitgave van DruKKeriJ Fa. A.1OSINGA - --rlTTIlJ-’ L-’B! ■MgWP— - Hwat hat Gabe Skroar T 49e Jaargang No. 52 Dinsdag 7 Juli 1953 Bolswards Nieuwsblad HET DIER IN DE BEELDENDE KUNST I ►er. JU- or- >er ►er. er. en er. ng A. de. D» iur tiding roar de an tu it* >u- im Da der Witmarsum, 6 Juli 1953. v. L. ELF. ur in ng Bolswards gemeentebestuur heeft in de landelijke pers al menig klopje op de schouder gehad. Unaniem zijn de kunstkenners van oordeel, dat nog nooit eerder een dergelijke collectie kunstschatten in Bolswards raadhuis is bijeen geweest, als thans het geval is. Niemand verzuime dan ook hiervan te genieten. Om onze lezers enigszins wegwijs te maken, hopen we in een reeks artikeltjes de bezoekers te wijzen op menig facet van deze tentoonstelling, dat men by vluchtige bezichtiging waarschijnlijk niet zou opmerken. 17e eeuw ging vakmanschap en kunste naarschap gepaard, zodat in de beeldende kunst een hoogtepunt werd bereikt, dat de historici later terecht deed spreken van de Gouden Eeuw. Dat dit alles nu is te zien in Bolswards Raadhuis, betekent een kans, die men wel- Een jongen die vuur In zijn knuisten verdroeg, En die ’t Avontuur Als zijn roeping na-joeg. Hem lokte de verte, De duiz’lende vaart, Maar diep bleef in 't herte Het heimwee bewaard. Nu zwijgt deze vogel, Geen ziet meer omhoog. Hy is henengevlogen, Voorgoed uit het oog. en fui stra ea X Abonnementiprijj f 1.30 per kwartial bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 12 cent per m.m. Giro 87926 ran te 48 be .45 jon Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie: Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Man overboord van Ned. loodsboot. Zater dagavond is te omstreeks half zeven de matroos B. van de Nederlandse loodsboot „Rigel” buitengaats de Hoek van Holland, door nog onopgehelderde oorzaak overboord geslagen en naar men aanneemt, verdron ken. dv le kje ho les zv l 2 rd- ’33 en 4»- ske rik i te ma 711- en ter an- ra. en. Lifter verdween met f 800.De 52-jarige heer J. H. uit Den Haag die Zaterdagnacht een lifter meenam, is daarbij f800 armer geworden. Bij de kruising Haagseweg Kruisweg stond een jongeman in uniform, naar de politie meent, een „pseudo-mili- tair”. De heer H. liet hem achter in <le wagen stappen en reed verder in de rich ting Haarlem. Vlak voor deze stad gaf de lifter te kennen de wagen te willen ver laten. Toen de automobilist later zijn col bertjasje, dat tijdens de rit ook achterin op de bank had gelegen, wilde aantrekken, bleek zijn portefeuille met Inhoud te zijn verdwenen. Van de lifter kon hy slechts een vaag signalement opgeven. Loco-burgemeester ontslagen. In verband met het verdwijnen van een groot aantal voor rampslachtoffers bestemde goederen uit een entrepot in Geertruldenberg, is thans de loco-burgemeester van deze ge meente, R., uit zijn ambt ontheven. Taxlroof. In de nacht van Vrijdag op Za terdag is de 84-jarige Amsterdamse taxi chauffeur Nlcolaas Oiy „Ome Ko” door drie in Amerikaanse uniformen geklede mannen overvallen en neergeslagen. Ze be roofden hem van een portemonnaie met zes gulden en gingen er vervolgens in zijn wagen vandoor. De taxi is de volgende dag gevonden aan de Schlpholdijk, bij de Fok kerfabriek, waar de wagen was neerge zet. Een van Engelands nieuwste straaljagers, de nog altijd op de geheime lijst staande Vickers-Supermarine Swift F 4 heeft Zon dag op het traject LondenParijs een nieuw snelheidsrecord gevestigd door deze afstand in 19 mln., 18 sec. af te leggen. Het vorige record, dat op naam stond van een „Hawker”-straaljager, was 20 mln. 30 sec. Als eerste in een serie sociaal-economische publicaties is bij het Economisch Instituut voor de Middenstand te Den Haag een rap port over de middenstand in een deel van Friesland verschenen. Het rapport bevat het resultaat van een enquête, gehouden onder alle ambachtslieden, detailhandela ren, vervoerondememers en caféhouders in de gemeenten Baarderadeel, Heimaardera- deel en Rauwerderhem. Het is voor de behartiging van de belan gen van de middenstand van grote bete kenis, dat een gedegen inzicht in de struc tuur van deze stand wordt verkregen. Het Economisch Instityut voor de Middenstand heeft gemeend, hiertoe onder meer te kun nen bijdragen door het instellen van een aantal sociaal-economische onderzoekin gen in verschillende delen van het land. Op een dergelüke wijze kunnen typisch plaatselijke en regionale bijzonderheden over de middenstand aan het licht worden gebracht en aldus kan een beter inzicht in de verhoudingen binnen de middenstand worden verkregen. Aldus schrijft drs. Hub. L. Jansen, voorzitter van de raad van be heer van het E. I. M. in zijn „ten geleide”. Een vrolijke lach En een stevige hand, Gewikst met een kwinkslag, Maar nimmer pedant, Vrijmoedig van aard En als vrind zeer gewild, Doch over het paard, Heeft geen hem getild. 17e eeuwse meesters. We gaan u allereerst vóór naar de oude B. en W.kamer (de verst gelegen kamer in het nieuwe gedeelte, laatste deur rechts van de gang boven)Hier zijn wel de meest kostbare stukken van onze oude meesters bijeengebracht. Een dertiental doeken van niet minder dan een tiental 17e eeuwse schilders vraagt hier de aandacht. Wat ademt alles een rust, wat demon streert, bil nadere beschouwing, ook alles een speelsheid van lijn en kleur, wat biedt het een veelheid en bonte verscheidenheid van figuren, echter steeds onderling tot een eenheid gecomponeerd. Links van de hoek hangt allereerst een prachtig doekje van I. van Ostade (1621- 1649): Vertier voor een dorpsherberg (105) De schilder heeft niet expres het dier wil len schilderen. Dieren zfln trouwens toch men leze daartoe ook het voortreffelij ke voorwoord van Bertus Aafjes in de ca talogus bfl onze oude meesters sléchts Daar al deze doeken merendeels ge schilderd ttJdqns het leven van Gysbert Ja- plex, toen het door ztfn vader ontworpen stadhuis net was afgebouwd ons natuur getrouw iets vertellen over het landelijke leven uit die tijd, zifn ze ook uit dat oog punt het bekijken waard. De koelen van toen zouden in onze welden zeker mis staan. Men zie vooral de grote hoorns en hoge poten. De opmerking werd ergens gemaakt, dat men beter had gedaan deze 17e eeuwse doeken in een 17e eeuwse ruim te te hangen (b.v. in de raadzaal. De wijze van ophangen is echter even logisch als meesterlijk. De aandacht wordt nergens afgeleid. Slechts één penseeltekening ligt op de tafel en wel uit de 18e eeuw (Twee hondenkoppen van S. A. Krausz, no. 75). Samen met de doeken vertegenwoordigen deze kunstschatten de waarde van heel wat echte paarden en koeien samen. In de licht niet spoedig weer zal krijgen. Een herinnering. Een open gezicht, Onbezorgd nog en jong, Een tintelend licht In dfe ogen, als zong Hem van boven gedurig De leeuw’rik in 't oor: Wie zocht er zo vurig Zijn wolkenhoog spoor? Als ’t even kon, zwenkt® Hij af voor een duik Naar zijn dorp en men wenkte, Als was ’t zo ’t gebruik. Wel sloeg ons de schrik Om het hart menigmaal. Ach, razende leeuw’rik, Nu mis ’k je kabaal! Drink wetter üt dyn eigen saed. De ketenen rammelen achter het „ijzeren gordijn”: er blijven berichten binnenkomen over heftige beroering. Voedselgebrek in landen, die vóór de oorlog rijk waren aan graan en vee, is mede een aanleiding tot de onrust, welke tot uiting komt In open lijke opstand dan wel in haastige èn dras tische regeringsveranderingen om dit ver zet te voorkomen. Maar in wezen is hier sprake van de logische consequentie van de gebeurtenissen in Oost-Dultsland zo als president Eisenhower in een recente brief aan de West-Duitse bondskanselier Adenauer reeds voorspelde. Dit zijn de laatste ontwikkelingen: 1. In Hongarije heeft Imre Nagy premier Rakosi vervangen en in het verbaasde par lement maatregelen aangekondigd, die het communistische systeem in dat land als het ware binnenste buiten keren. Het ac cent komt nu te liggen op voedselproductie in plaats van op de zware industrie. 2. Uit Polen komen hardnekkige berich ten over gevechten tussen Poolse rebellen en Russische tanks. Dit nieuws wordt in het Westen weliswaar met voorzichtigheid ontvangen en radio-Warschau ontkende het Zondagavond ten stelligste maar be voegde kringen in Zweden noemen de toe stand explosief en bevestigen wèl, dat de Russen op verscheidene plaatsen veilig heidsmaatregelen hebben genomen. De Poolse pers erkent openlijk de moeilijk heden met de voedselvoorziening. 3. Uit Oost-Duitsland wordt nog steeds melding gemaakt van nieuwe stakingen. Premier Grotewohl heeft bij de boeren aan gedrongen op een spoedig oogsten. 4. In Roemenië en Tsjecho-Slowakije ten slotte worden de moeilijkheden met de voedselvoorziening officieel^ toegegeven. Roemenië zal de rantsoenen verhogen. Beatrtx-oord kreeg wachtlokaal. In te genwoordigheid van het Dag. bestuur, eni ge Hoofdbestuursleden, directie en perso neel van het Sanatorium „Beatrlx-Oord” te Appelscha, architect, aannemers en tal van genodigden, werd Vrijdagmiddag het pas gebouwde wachtlokaal van deze inrich ting geopend door de voorzitter van het bestuur, de heer G. H. Kuperus, burge meester van Heetenveen. Dit gebouw voor ziet in een reeds lang gevoelde en dringen de behoefte. Luisterde de Omroep niet? Onmiddelltjk na de persberichten van 1 uur, waarin melding werd gemaakt van een plotseling verscheiden, werd een S.O.S.-bericht uitge zonden, waarin een familielid naar huis werd ontboden wegens ernstige ziekte van degene, wiens overlijden reeds door de (nieuwsdienst werd bekend gemaakt. Goud blonk in koe. Te Akkrum ontdekte men dezer dagen bij de F.C.E., dat een der geslachte koeien een gouden ring by zich droeg. Er stond het jaartal 1935 op. Bruidegom om het leven gekomen. Dins dagmorgen is by Noord-Scharwoude een motowijder in volle vaart tegen een vracht auto opgereden. Het bleek te zijn de heer P. Kuiper uit Harenskarspel, die enkele uren later in het huwelijk had zullen tre den. Er waren al verschillende bruilofts gasten aanwezig geweest; de bruidegom wilde echter eerst nog even naar zijn kap per te Noord-Scharwoude, om zich wat te laten opknappen. Vrouw doodde buurman. De 37-jarlge vrouw E. P. van H. S. heeft in haar wo ning in de buurtschap Geinbrug o.d. Wees- perkarspel een buurman, de 63-jarige vee koopman Gerrit van der Roest, van het le ven beroofd. Terwijl de man Vrijdag ochtend volgens zijn gewoonte by haar op bezoek was om een kopje koffie te drin ken, zou er tussen hen een hevige onenig heid zijn ontstaan. De vrouw moet toen in haar drift met een ijzeren roostertje van een petroleumstel Van der Roest enkele zware klappen op het hoofd hebben gege ven. Direct daarna heeft zij het lichaam van de verslagene verborgen onder een luik in de gangvloer. Pas ’s avonds laat ver telde zij haar man, wat er in de woning was geschied. Niet alles ineens. Het is een goede gedachte geweest voor deze tentoonstelling doorlopende kaarten beschikbaar te stellen. Bolswarders en be langstellenden uit de omgeving doen er goed aan hiervan gebruik te maken, want het is onmogelijk de tentoonstelling, waar in bijna 300 nummers zijn tentoongesteld, in een paar uur te bezichtigen, laat staan te genieten, We achten het de beste me thode bij uw eerste bezoek vrijelijk rond te dwalen, zonder nog al te veel uw cata logus (voor, serieuze bezoekers onmis baar!) te gebruiken. Heeft men zo een to taal indruk gekregen van de grote ver scheidenheid van vorm en lijn, kleur en compositie, dén pas kan men, hetzij direct, hetzij bfl een volgend bezoek, de stukken eens rustig één voor één bekijken. De oare kears haw ik hjir wiisd o] bilang fan it bidriuwsekonomysk van Aafjes: Met welk een feilloos oog bekeken onze voorvaders het dier dat hen omringde. Een typische eigenschap van de 17e eeuwers demonstreert zich hier wel heel duidelijk. Let U eens op. Dit licht (en welk een licht!) is hoewel het tafereel zich in de openlucht afspeelt géén dag licht. Het lijkt meer alsof het alles is be schenen door een felle schijnwerper. Na tuurlijk bestonden die van de 17e eeuw nog niet, zodat we m. a. w. wel tot de con clusie moeten komen, dat de schilder deze prachtige lichtvallingen heeft gefantaseerd Hierop lette men ook bij het zien van de volgende doeken, no. 23 „Rust voor de her berg” van A. van Calraet (16421722) en no. 8 „Landschapje in Italië” van N. P. Berchem (16201683). Passen deze doe ken weer bij elkaar, andersoortig zijn weer de „Geiten” (124) van O. Saftleven (pl.m. 16091685) en de „Paardenstal” (22) van Calraet. Hier treedt het dier meer zelf standig naar voren en is de mens slechts bijfiguur. By het laatstgenoemde schildery schuilen ze n.l. geheel weg, terwijl juist weer een dier (het bruine hondje!) in de compositie wérkt als verbinding tussen de twee schimmels. Als U deze bekykt, ver zuime u niet te zien hoe subliem de poten zyn geschilderd. Een waar juweeltje Is het. „Landschap met vee” van W. Romeyn (121), dat Vooral onvergeteiyk is van sfeer. De „Hoefsmid” (159) is weer van Wou- werman. Dit kostbare doek wordt waar- schyniyk hier te Bolsward voor het laatst door het Ryksmuseum uitgeleend. Het blauw van de lucht doet het .wat onwen- I nig op dit 17e eeuwse stuk, waar men h eerder een grysbrulne nuancering zou ver- 1 wachten. Trouwens over het het gehele doek hangt een blauwachtig waas. Wy vernamen dan ook, dat dit schildery na de expositie vakkundig zal worden schoon- gemaakt. Ten slotte noemen we nog no. 77 van J. Lingelbach (16221674) dat ons de „te- rugkeer van de markt” voorstelt. :ije-fiouwer moanne. Soks wit joekhalding en dertroch sille de birekkens en de konklüzjes ek neat om ’e hakken hawwe. Wol men in oardiel jaen kinne oer de gong fan in bidriuw, dan moat men alles witte omt it iene fakentiids wer it gefolch is fan it oare. Hwat seit it de boer as hy mei fé-oanwas in bést sifer hellet as er net alle omstannichheden oanjowt hwer- troch soks biynfloede is. Der wie in oare boer, dy hie in bést sifer foar de féforkeap. Mar by neijer ündersyk die bliken, dat er op ien nei alle rierren forkoft hie omt de bolle tige tsjinfallen wie, doe’t de rierren melk waerden. En net allinnich dat, mar de hokkelingen wiene ek under deselde bolle west en dy woe dizze boer ek kwyt. Soks jowt in hiel oar Ijocht op de sifers en eltse boer sil it hjiroer wol iens wêze, dat it win- liken neat seit as men allinnich de sifers hat fan opbringsten en molkjild as men net wit hoe’t alles gien is. Bidriuwsekonomy is tige nedich, hwant derüt docht bliken oft men op de goede wei is en hwer’t de üt komsten gunstich.troch biynfloede wurde. Dan is der j it in oar punt. By dit ündersyk wurdt de kapitaelsfaktor op de goede wize birekkene. Hwant it kin ein- lings neat skele hoe’t de boer der finansieel foar sit, it komt der op oan, hoefolle kapi- en derby sein, dat de gewoane boekhalding foar de bilêstings net geskikt is foar dit doel. Ik neamde doe as ien fan de punten de bi- trouberens fan de boekhaldingen, dy’t allin nich mei it each op de fiskus bihalden wurde. Der is gjin aks je op komd, dat ik leau wol net sa Her fan de wierheit öf west to haw- vzen mei to sizzen, dat it neiste der miskien wol yn stiet, mar it alderneiste net. Mar der binne jit folie mear redens, hwerom men net op dat beaken sile kin. Der wie bygelyks in boer, dy hie yn ’5l/’52 in molkeproduksje fan 30.530 kilo, mei 3.98% fet. Yn ’52/’53 hie hy mei it selde tal kij in produksje fan 50.456 kilo mei 4.02%. Beide kearen gie it oer de tiid, dat de bisten op stal wiene. Hwat hat men nou oan dizze boekhaldsifers as men neat mear fan de saek wit. In blin ders bytsje. Hwant hwer siet de oast? Yn ’51/’5 2 wie it mei de keallerij alhiel mislearre. Der wiene mar fiif bisten dy’t sa- hwat op’e tiid ófkeallen, de oaren hiene alle- gearre it keal forsmiten. Sommige ien-twa moanne oaren tri’ men net üt de boel Yn dizze hoeke ha wy fan ’e wike in rite bést heawaer hawn en der is dan ek gans hwat bard. De heamieldagen wiene to ier, mar it is goed west dat se trochset binnen en yn it algemien goed slagge. De merkespullen mei hwat draeijerij en hwat boarterij makken goede saken en fan slanerij en fjochterij haw ik neat sjoen. It wie hwat fordivedaesie foar it jongfolk en in greate pré foar de oern. In protte boe ren wiene der Tongersdei net, dy hiene it jit to drok mar jotlns kaem der dochs hiel hwat üt dg doarpen wei. It moat ek wol in alderköstelikst gefoel jaen oan sa’n jonge baes, dy’t dei oan dei it bannige wurk dwaen moat, om yn in auto to sitten en dan krekt sa healwiis as er wol tsjin elkenien op to fleanen, sünder dat er skea of lij en fan komt. en giere. Kin it wol moaijer. De healwizens moat it dochs hjir of dér ris yn üttierje kintie op dy leeftiid en hjir hat gjin minske der les’t fan. Dy mannich gounen fortsjinnet er fan ’e wike wol wer. De sake-show it tinkt my foar de standhalders net sa’n sukses west en dat is hwat spitich. Hwant dy seach der tige goed üt en hie ek in moai rom plak. Mar de tiid is foarby, dat der krapte fan guod wie en as der gjin bysündere nijichheden to sien bin ne, fait it net mei om de lju der hinne to krijen. Wol wie it in goede reclame foar de winkel- en sakelju, mar oft it yn dizze foarm en op dizze dagen wer in kins hawwe sil, -soe ik bitwivelje. Hawar, it is foarby en it wurk wachtet wer. De oare kears haw ik hjir wiisd op it greate bilang fan it bidriuwsekonomysk ündersyk sa Herd, dat men net mear bilêsting bitellet as perfoast moatten is, dat sprekt. komt men nea 1 driuw. En dat is nou krekt hwer’t it giet. Party boeren sille dan ek graech mei dwaen oan dit ündersyk as it as in peal bop- pe wetter stiet dat it neat mei de bilêstinge ut to stean kriget. Mar dat kin allinnich as men dizze saek as in aparte saek tabitroud oan in lichem, dat selsstannich is en gjin persoanlike sifers bikend makket. Dan sil der grif in greate dielname komme. Der binne nou al tüzen boeren, dy’t it yn de breklike foarm dogge, dy’t oant nou ta bistiet. It mist üs net dat dit bidriuwsekonomysk wurk in greate takomst yn 'e mjitte giet. En der binne •wy tige wiis mei. stoffering van het genrestuk, waarin de mens de eerste viool speelde. Dat is hier ook het geval. Niet zonder humor laat de schilder ons zien, hoe ee>n aangeschoten boer op een wagen moet worden geladen. Zou het toevallig zijn, dat een zwijn staat toe te kijken? Waarschijnlijk is het als (in dit geval raak getroffen) symboliek bedoeld. Van Ostade is jong gestorven. Hy werd slechts 28 jaar, maar hoe toont hy zich een meester in het hanteren van het penseel. Dit geldt ook van zyn tydge- noot Philips Wouwerman (16201668) die het doek naast dat van Ostade schilderde (160). Het stelt een Paardenwed voor doorwaadbare plaats in een beek en in derdaad vindt men hier de paarden in ve lerlei standen afgebeeld. Zelfs aardig trekje ziet men op de achtergrond boe ren hooi opsteken en een „weide loegjen”, precies op dezelfde manier als wy het voor enkele jaren nog deden. Beide schilderyen zyn vry onbekend, weinig of niet geëxpo seerd en afkomstig üit de unieke collectie van B. de Geus van den Heuvel van Am sterdam, die de Bolswarder tentoonstelling vele kostbare doeken heeft afgestaan. Uit het Ryksmuseum is het volgende schil- dery, eveneens van Wouwerman (158) dat een krygstoneel voorstelt. Het is echter een tafereel „in i-uste”, waarby het prachtig geschilderde witte paard in het midden alle aandacht opeist. Prachtig zyn deze doe ken op elkaar afgestemd. Van iets ander genre zyn de „Vogels van diverse pluimage” (52) van de bekende vogelschllder Gysbert d’ Hondecoeter (16361695). Op het eerste gezicht is het wat onlogisch in de vrye natuur een lepe laar, ooievaar, struisvogel, kraanvogel, pa pegaai, zwaan, eend, enz. op eenzelfde doek byeen te brengen. Maar deze vryheid gun nen we de schilder graag als we zien met hoeveel liefde deze vogels zijn weergegeven. Dit geldt ook van het kleine olieverfschil- 1 derytje, dat er boven hangt, n.l. de „In secten en vruchten” (38), geschilderd door Jan van Kessel (16251679). Voor de meeste bezoekers zal echter het grote doek van Adriaan van der Velde (16361670). veel meer sprekend, zyn (142). Dit doek stelt de landeiyk rust voor, die de I herder met vrouw en kind en dieren om ringt. Hoe meesteriyk is de lichtval op het witte paard (zie vooral de hals!) en hoe vredig liggen de rode koeien te her kauwen. Alleen de lammetjes zyn speels, terwyi we ook nog een ezel, een schaap (met hoorns) en een hond ontdekken. Hier geldt wel in het byzonder de uitroep Weer luchtvoartshow In Leeuwarden. Even als in het afgelopen jaar, zal ook deze zo mer en wel op 15 Augustus op de vlieg basis Leeuwarden een luchtvaartshow ge houden worden, onder auspiciën van de Stichting „Ons Garnizoen”. Behalve de Kon. Ned. Luchtmacht, de Nederlandse Vliegtuigindustrie en de georganiseerde sport- en zweefvliegery zal ook van bui tenlandse zyde aan de shew worden deel genomen. Man verdrinkt by reddingspoging. De 49- Jarige fabrieksarbeider Mölders is dezer dagen omstreeks acht uur verdronken, toen hy trachtte een 10-jarig jongetje te redden, dat in de Slingerbeek by Winters- wyk aan het pootjebaden was en plotse ling in de diepte verdween. M. kon zelf niet Op verzoek van het Gemeentebestuur van Moskou is Zaterdag een exemplaar van de j En dan de fammen mar -e grote kleurenfilm over de kroning van ko- I j- ningin Elizabeth per vliegtuig van Londen naar de Russische hoofdstad overgebracht. De Sovjet-autoriteiten hadden verklaard, dat zij de film in de Moskouse bioscopen wilden laten vertonen. taelguod wurdt der brükt en hat dat rinte dien. Lan, pleats en reau hawwe in bipael- de wearde, der giet it om. En fan dy wearde moat ek rinte rekkene wurde en fan pleats en reau ek ófskriuwing neffens de wearde, dy’t soks op it momint hat. Itselde jildt foar it bidriuwskaptael, dat nedich is. Al kin dy boer soks üt it fesjebüsje bitelje, it wurdt hjirfoar brükt en dus moat it bidriuw it op- bringe. En dan gjin boekwearde, mar réele wearde. Dus de kij net op f 500.sette, mar as it gebrüksfé is, op f 800.sahwat en as it stamboeksfé is, ek neffens de stamboeks- wearde. Elk, dy t hjir in bytsje bigryp oer hat, moat ynsjen, dat in boekhalding roar de bilêstings neat wurdich is foar it suver bi- driuwsekonomsk ündetsyk. Hja rinne elkoar hyltiten foar de fuotten. Büten lan en pleats kaem men yn it ressort Ljouwert al op in rintebidrach fan f 70.per H.A. Dizze pear tüzen gotine rekkenje de measten as winst, mar it is gjin winst, it is rinte fan jild, hwat yn de ynventaris sit. Lyksa is it mei it eigen wurk. Ik bidoel hjir it wurk fan de boer en syn bern, soms op lytsere bidriuwen ek fan de frou en fan de skoanheiten of heiten. Hoe wol men de leanpost bioardielje as men net üt de pin wit hoe’t it hjirmei gien is. Sommige boeren wurkje mear as in arbeider, oaren sitte oan de hals yn forienigingswurk en oare dingen en-der sille ek wol guont wêze, dy’t om oare reden net folie dogge. Ek sykte en krupsjes kinne hjir folie ynfloed hawn hawwe. De fiskale boekhalding wurdt ing t ;prekt. Mar dan ta in krekt byld fan it bi- L1L- k 1; om

Bolswards Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1