w. 5 DE FREULE-PARTIJ IN HET GOUD mj ’k Heb even geaarzeld bfl het neerschrijven van dit opschrift. Immers Jr de „Freule-partij”’ en het „goud” zijn reeds van de aanvang af zo nauw Martinytoer De Freulepartij: hoogtij voor de jeugd en familiefeest der kaatsminnende ouderen De Frelle van Wommels Fan de Freulepartij 1903-1953 l &4R Streekblad voor West- Drukkerij Fa. A. J. OSINGA - Bolsward I I 4 Tj.deJ. en Zuidwest Friesland Uitgave van Dinsdag 4 Aug. 1953 No. ÓO 49e Jaargang Bolswards Nieuwsblad i sanna 1. van iga. r van ar Da ieuw- r uur ilver- Mak te en Wol- Har- 3 uur A.. ng. 1.45 FYT. ir Da Vla- heer ir Ds 1 van r Ds orttjk Veen a Bh- Kor in Jo- uwar- ter. I uur i Epe Snoek 'er. rman «i In iklng It lükt sportive bannen hechter, Hwant ek de ftlden bliuw’ net Ifl; Gjin krilch is auverder en echter As dizze jongeskeatsparttf. De sport hat glans dermei blhelle, Soks waerd allinken lepenbier. Neat op dat mêd boppe „De Frelle”, 't Hat bliken dien! yn fyftich jier. Wy groetsje de eal frou, lang forgrize, Yn ’t nije wralddlel fier oer sé, Har byld mei great en Ijocht forrize, Har del is Wommels’ greatste pré. Wy kinn’ de takomst net forspelle, Mar hoopje jonge Friezen fier, Doch lang jim bést noch foar de frelle, Allyk jim ’t toanden, fyftich jier. J. VAN HOUT, Burgemeester van Hennaarderadeel. Bitsjutting soe stilwei oanboazje, De keatssport is dertroch opboud; In fül bigear nel de haloazjes,.. It nikkel, it sulver en It goud. Parturen ré har op to stellen, Hja laltsje, yn It foarütsicht, bller, Hja witt’ dy prlzen. sklnkt de frelle, Hja die dit nou al fyftich jier. Abonnementsprijs f 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 12 cent per m.m. Giro 87926 For- jkstra lame- 1953. n’ Ak- Oppe- le, zv k. l der Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie: Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) A.). ir Ds jen, v. Tietje Mul- echtg. Ie. ren. 1 van imers srdam dat men sizze moat, dit kin net lan- met zfln grote liefde voor de kaatssport, het tijdige met het eeuwige verwisseld. Hr ruste in vrede. Zijn nagedachtenis zal bij leder, die hem heeft gekend, steeds In hoge ere blijven. Zijn werk werd na zijn overlijden voortge zet door zijn zoon Petrus Hlemstra, die met zijn liefde voor het onderwijs, ook de liefde voor de kaatssport van zjjn vader had mee gekregen. Ondanks het feit, dat hjj van wege zijn aanstelling als Hoofd der School uit Wommels moest vertrekken, is hjj toch bjj de Freulepartij nauw betrokken. HU verzorgt alle correspondentie met Freule de'Vos van Steenwtjk. Ook is de heer P. Hlemstra al jaren lid van het Hoofdbestuur en wedstrijdleider van de K. N. K. B. In 1911 won de heer P. Hlemstra op de. FreulepartU ’t zilveren horloge met Julius Gorter en Auke Wiersma, slechts één slag waren ze verwijderd van het goud; op de stand 5-5 6-6 tegen hun buren Oosterend, in welk partuur Laas Bonnema op de voor grond trad. 1953. ra en Jozef Ldskje 7 Wil- idega. lorrit- Tjitse ;*ti te v Ple- i’iaam >r er Aan de jubileumwedstrijd te Wommels ne men de volgende 46 parturen deel: Pingjum, Bolsward, Zweins, Terzool, Fra- neker, Sexbierum-Pietersbierum, Deinum, Marssum, Dongjum, Kimswerd, Tzum, Warga, WUtgaard, Wflnaldum, Menaldum, Wommels, Lieve Vrouwen Parochie, "Win- sum, Emmeloord, BlUa, Schalsum, Baard, St. Anna Par., Oosterlittens, Harlingen, Witmarsum, St. Jacobi Parochie, Peins, Wier, Hltzum, Hulns, Rauwerd, Stlens, Ried, Hulzurn, Berllkum, Makkum, Ach- lum, Jelsum, Leeuwarden, Oude Blldtztfl, Hflum, Roordahuizum, Arum, Sneek en Beetgum. Twee keer mocht Master O. Hlemstra het beleven, dat de gouden klokjes In Wom mels bleven; In 1920 door E. de Groot, J. Krips en R. Roersma en in 1925 doo Romke Pagels, Ale Tjallema en Titus de Haas. Drie keer is de Freulepartij niet doorge gaan, n.l. In 1914, bij het uitbreken van de eerste wereldoorlog en in 1943 en 1944 in de 2de wereldoorlog. In 1945 werden aan de winnaars diploma’s afgegeven, daar er toen geen gouden horloges waren te krij gen; deze konden later voor horloges wor den ingeruild. Ook in 1942 werden geen horloges uitgereikt, maar luxe voorwerpen. Er zal worden getracht, de winnaars Me naldum en Franeker, alsnog in het bezit te stellen van gouden en zilveren horloges. De Freulepartjj is niet alleen een hoogtij dag voor de jeugd, maar er komen elk jaar duizenden kaatsliefhebbers naar Wommels uit dé gehele provincie en ver daarbuiten. Het is één groot familiefeest, en allen,, die daar geregeld komen, zouden deze dag voor geen geld willen missen. Zo staat dan a.s. Woensdag in het teken van het gouden jubileum. Van de heer P. Hiemstra vernamen wij, dat de Freule met plannen rondliep, deze dag luisterrijk te doen vieren, maar op zijn laatste, reeds ge ruime tijd geleden, schrijven aan de Freule, had hij tot de vorige week Donderdag nog niets gehoord, zodat deze feestviering tot dan nog op losse schroeven staat. Intussen zal de kaatsver. „Wommels” aan deze dag in ieder geval een feestelijk tin tje geven. ’s Morgens half negen wordt er, voorafge gaan door het plaatseljjk muziekcorps een optocht door het dorp gehouden, waaraan, buiten bestuur, keurmeesters enz., ook de eerste 8 parturen van de lijst zullen deel nemen. Van deze plaats wensen wfl de kaatsver- eniging „Wommels” van harte geluk met dit gouden jubileum. Wfl hopen, dat een heerlijk zonnetje deze grote dag ons het verblijf op het gezellige kaatsterrein aan genaam mag maken en onze jongenskaat- sers door felle en sportieve strijd deze dag tot in lengte van jaren voor haar behou den mag blflven en zij, evenals Woensdag j.l. de P.C. te Franeker, eenmaal het 100- jarig bestaan mag vieren. Tot Woensdag In Wommels. Har namme bleau bikind, alteast en Hiel FryslAn soe dy klear forstean, Hja stipet it jiertlks jongeskeatsen, Yn wide omkriten heech forneamd. Dy sportdei bigong mei to tellen As Wommels moaiste doarpsfortier, It geastlik stAnbyld fan de frelle, Oprjochte, hjoed foar fyftich jier. In Augustus 1902 werd in Wommels de jaarlijkse van Lycklama-partiJ gehouden; de prijzen hiervoor werden altijd geschon ken door Jhr. van Lycklema. Hierbij was als toeschouwster tegenwoordig Freule Clara J. de Vos van Steenwijk. Ze voelde zich dermate aangetrokken tot het oude Friese balspel, dat ze na afloop aan Mas ter O. Hiemstra, voorzitter van de kaats ver, „Wommels” kwam vragen, of ze ook iets voor de kaatssport kon doen. Deze, met een grote liefde voor het kaat sen, en zo mogelijk nog groter liefde voor de jeugd, greep direct deze kans, om met de Freule de basis te leggen voor een per manente kaatsdag voor de jeugd, die elk jaar in WJommels zou worden gehouden. Zo was dan de Freule-partij ontstaan. In de loop der jaren is deze dag uitgegroeid tot een hoogtijdag voor de jeugd. Wat de P.C. te Franeker is voor de oudere kaat sers, is de Freulepartij te Wommels voor de jongens. Elke jongen beschouwt het als een grote eer, in Wommels mee te mogen kaatsen. Nog groter eer is het, hier een prijs en zo mogelijk de prijs te mogen winnen. Bij alle kaatsers en oud-kaatsers soms met kasten vol eretekens en prijzen neemt een gouden horloge, gewonnen Wommels, nog steeds een ereplaats ir Zonder de vele anderen, die in de loon 50 jaar een werkzaam aandeel hebben gr had in deze jaarlijks terugkeren’de hoog tijdag, moeten we toch even st’l staan b' de twee oprichters, n.l. Freule de Vos va Steenwtjk en „Master” O. Hiemstra. De „Freule” is ruim 40 jaar geleden naar Canada vertrokken; ondanks haar leeftijd van 83 jaar geniet ze nog steeds een goe de gezondheid, en haar belangstelling voor de kaatssport is, ondanks haar 40-jarivr scheiding van het „Heitelfin” nog onver minderd. Al die 50 jaren zijn de hoofdprijzen, 3 gou den horloges, steeds door de Freule, ge schonken. Ze voert, vooral in de zomer maanden, een geregelde correspondentie met de zoon van Master Hiemstra, de he°- P. Hiemstra, hoofd der school van Win- sum, die haar steeds op de hoogte houdt van wat er in de kaatswereld en in het bijzonder de Freule-partij betreffende, om gaat. Dan komen we de onvergefelijke „Master” O. Hiemstra in de herinnering terugroe pen van de zeer velen, die hem hebben ge kend. Master Hiemstra had een grote lief de voor de jeugd. De duizenden “jongens, die in de loop der 50 jaar in Wommels heb ben meegedaan, zullen hun hele leven de beste herinneringen aan hem bewaren. Niet alleen voor de prijswinnaars, maar voor allen had hij een vriéndelijk woord. Sprong er al eens een jongen uit de band, een enkel woord of vermanend gebaar van Master Hiemstra was voldoende om de zondaar weer in ’t gareel te brengen. Ook heeft hij persoonlijk vele jongens het kaatsspel geleerd, waaronder vele, die van buiten de provincie kwamen en nog nooit van het kaatsspel hadden gehoord. Een voorbeeld hiervan is de bekende jongens- kaatser H. van der Molen, die in 1927, uit komende voor de afd. Leeuwarden, in Wommels het zilveren horloge won. In het jaar 1903, het oprichtingsjaar dér Freule-partij, werd Master Hiemstra ge kozen in het Hoofdbestuur van de Neder landse Kaatsbond (nu K. N. K. B.). Van beide mocht hij het nog beleven zijn zil veren jubileum te vieren in 1928. Op 72-jarige leeftijd heeft deze edele mens H. K. H. PRINSES IRENE VIERT MORGEN HAAR VERJAARDAG Foto Paul Huf Bolswarder successen op de Freule partij in de afgelopen halve eeuw. We hebben de wedstrijdverslagen van de kaatsver. „Bolsward” over de afgelopen 50 jaar eens nagesnuffeld. De volgende suc cessen werden in deze periode door de Bolswarder - jongensparturen behaald: 1919: I. Wolke, A. Wolke en B. Kroon 4de prfls. In 1922 was het een gloriedag voor Bols ward, toen wonnen Corrie de Way, Leen- dert en Sjoerd Kramer de gouden horlo ges. De volgende dag maakten de winnaars de kransen om de hals, met het bestuur der kaatsvereniging, voorafgegaan door ’t Stedelljk Muziekcorps, een ereronde door de stad. 1932. K. Falkena, H. Tlmme en J. de Haas 3de prijs, nikkelen horloges. 1934. S. Bosma, J. van Dalen en S. Pas ma, 4de prijs. 1937. A. Roukema, J. Stormer en KI. Nieu wenhuis, 3de prijs, nikkelen horloges. 1938'. J. Ferwerda, B. Rijpma en W. Nota, 3de prijs nikkelen horloges. 1939. J. Ferwerda, R. van der Zee en E. Ruiter, 5de prfjs. 1941. Sj. Roukema, H. Nota en D. Mole naar 6e prijs. 1951. F. Haanstra, P. Veldman en I. Fran kena, 5e prjjs. En 1953? Afwachten. Tot nu toe wil het met ons jongenspartuur nog niet vlotten. Toch moet ons jongenspartuur bij de sterkste worden gerangschikt. Jongens, zet 'm op! Jullie hebben Zater dag j.l. in Witmarsum gezien, dat jullie voor geen enkel partuur bang behoeven te zijn. Zorg, dat bij deze jubileumwedstrijd der Fïeulepartij jullie namen onder de prijswinnaars voorkomen. To Wommels stie roun njuntsjen Min dert, Yn ’t sintrum in moderne stins. De aide gloarje gyng to’n tinder, Mar libbet fuort yn doarpsneltins. Alden kinn’ der jit fan foftelle, Dat stiennen bouwurk foars en swier, Der wenne, ünder mear, de frelle, Hja is fuortteln foar fjirtich jier. W met elkaar verweven, dat slechts het verwisselen van één simpele letter voldoende zou zijn om dit opschrift zonder dat het daardoor onjuist zou zijn te noemen een totaal andere strekking te geven, dan door l.J mij in dit geval wordt bedoeld. Jv Wiant het is er mij ditmaal om begonen Uw aandacht te vragen voor het 50-jarig jubileum, het gouden feest dus, van de Freule-partij, de ver- maande kaatswedstrijd voor onze Friese jeugd, die onder auspiciën van Uf de Koninklijke Nederlandse Kaatsbond door de afdeling Wommels van Yj die Bond wordt georganiseerd en die in de kaatswereld wordt aangemerkt JU als een evenement van de eerste rang. Met gouden jubileum van de „Freule-partij”! men heuglijk feit en zeer zeker een hartelijke gelukwens waard. W Bij het uitspreken van deze gelukwens, gaan onze gedachten hoe \N kan het anders in de eerste plaats uit naar Freule C. J. de Vos van iiu Steenwijk, die door haar sympathieke en royale toezegging, nu een halve JF eeuw geleden, dit jaarlijks terugkerend festijn voor onze jonge kaatsers W in het leven heeft geroepen en daardoor haar naam voor altijd aan'deze wedstrijd heeft verbonden. W „De Freule" want zo wordt zij in Wommels nog steeds genoemd LJ die thans al lange jaren in het buitenland woont en inmiddels de JV leeftijd der zeer sterken heeft overschreden, zal indertijd niet kunnen hebben vermoeden, dat deze jongenskaatspartij de partij van de gou- V» den horloges nog eens zou uitgroeien tot wat wij niet aarzelen te Uf noemen een manifestatie van kaatsminnend Friesland! Yj Op ongedachte wijze heeft zfl, gedrongen door haar sympathie voor de jeugd én voor de kaatssport, een nauwelijks naar waarde te schatten stimulans gegeven voor de instandhouding, het voortbestaan van dit oude Fnes-natlonale spel. JV Daarom op deze plaats een ere-saluut voor „de Freule”! y\ Daarnaast mogen wij een harteltjke gelukwens en een woord van warme mij waardering niet onthouden aan de Kaatsvereniging „Wommels”, die Jv reeds gedurende een reeks van 50 jaren de Freule-partij heeft georga- jw nlseerd. De beloning voor al deze arbeid moge worden gevonden in het W weten, dat zij in de loop der jaren duizenden kaatsliefhebbers aan zich v\ heeft verplicht en dat zij op haar beurt de aloude Friese volkssport op U een niet te overschatten wijze heeft gediend! IJr Woensdag 5 Augustus 1953, gouden „Freule-dei” De grote dag voor Wommels, het oude terp-dorp in het hart van greide- Friesland, Wbmmels betekent in de kaatswereld niet alleen de naam «r van een dorp, maar veeleer een begrip! Want Wommels en de Freule- partfl ztJn. eenvoudig niet los van elkaar te denken. JU In Wommels zal het WJoensdag feest zijn, het gouden feest van „Freüle- V\ de4”l Uit alle windstreken van Friesland zullen ze komen, de jonge kaatsers, JV om elkaar in een spontane, felle, maar sportieve strtjd te bekampen de VA hoogste eer die er voor hen valt te behalen: het winnen van het gouden m horloge op de Freule-partij, Uit alle streken van ons land zullen ze komen, ouderen en jongeren, JV vrienden van de kaatssport, om mee te vieren het gouden feest van xjï Freule-dei! Welnu, Wommels is gereed U in grote getale te ontvangen en roept U een hartelijk welkom toe! skreaune binne hjiryn bineamd. Dat dizze hearen bliid binne mei it nije baentsje sille wy mar net freegje, mar dat se de kou fiks by de hoarnen nimme moatte, dat mist üs net. Hwant hoe men de oplossing ek sjocht, der sille nije wegen foun wurde moatte, der sil of troch allegear meiinoar middels foun wurde moatte om ut dit labaret to kommen. Hwant it particulier initiatyf allinne, rédt dit net mear op. Men stiet hjir foar for- halding fan boukosten en bieren, troch de tsjinstelling tusken leanen en rinten akut wurden is. Dy lost himsels net mear op. By de wentebou hat de oerheit millioenen gounen bistege om yn de needposysje for- bettering to Dringen, mar hjir is praktysk noch neat bard. En dochs is de wierheit sa simpel. In pleats freget kaptael en dat kap- tael, sil it biwarre bliuwe, moat rinte en 6f- skriuwing dwaen, neist it ünderhald. Dat is in stelling, dy’t men rounom yn it hiele bi- driuwslibben as in stielen wet oannimt. Mar hjir net! Krekt by de pleatsen hat men al sunt jier en dei de eigenaerdige opfetting huidige, dat men lan keapet en dat de pleats derby heart, der op ta is. In normale pleats kostet nij grif in ton. Mei it lan derby wurdt dit twa ton. Dat earste jild moat rinte dwaen en men moat safolle ófskriuwe, dat der nei forrin fan jierren wer in pleats komme kin. Siz mar, dat dit hündert jier duorje kin, foar- dat it safier is ik mien dat dit to lang is, mar. toemar dan sil der buten rinte, un- derhald en hier fan it lan, elts jier in stik kaptael oan ’e kant lein wurde moatte, sil der ea wer in nije pleats komme kinne. Mar de rinte fan it kaptael yn lan en gebouwen en it heale ünderhald fan de pleats, is al folie mear as de wetlik tastiene hier, men sit dan al op sawntich goune de pounsmiette, hwer sil dan it jild weikomme, hwer’t mei- dertiid de nije pleats fan boud wurde moat? Ik soe sa graech ris wolle, dat de agrariërs seis dizze fraech is ünder de eagen sjen doarsten, hwant it is op it foarste plak nar bilang, dat der goede moderne pleatsen bliuwe en jit folie mear komme. Hwa helpt de kommisje ris oan in brükber idé? Is dit net in geskikt fraechpunt foar de boere-orga- nisaesje en de jongerein derby? Hwa nimt de foarstap? Mei men de ünderskate birjuchten leauwe, dan giet üs lan de léste jierren de goede kant üt. Yn de lyts tsien jier nei de oarloch is der hiel hwat bard, en de kapteins op it boatsje hawwe neist in bulte krityk grif de lof for- tsjinne, dat de wolfeart fan it lan him oan it herstellen is, ja yn bipaelde sektoren he- ger is as foar de oarloch. Dat hat gjin lyts karwei west en it is ek net gien sünder swiere offers, marlis is net min slagge. Fan- selssprekkend komme nou de dingen oan de oarder, dy’t al sa lang yn de forkearde hoeke lein hawwe en grif sil de nije keamerperi- oade rounom folie biangstelling fine. Mid dengroepen, de meardere frijheit foar it bi- driuwslibben, hieren en rinten, in wettelike regeling foar de 65-jierrigen, bilêstingfor- leging, skoaljilden, greate hüshaldingen en jit folie mear. Ik gean der hjir net op yn, hwant dizze dingen binne fierst to polityk foar dit hoekje. Mar der is ien ding, <fer sil men ek net langer om hinne ritme kinne, tinkt my sa en dat is de kwesje fan de ge bouwen, dy’t noadich binne om in buorkerij to driuwen. Net de lannen dus, mar de pleat- sen vn ingere sin, dat sit hjoed noch krekt sa fest as tsien jier lyn. Elk is it hjir oer iens, dat in eigner fan in aid pleats net folie wiis wêze soe en set hjoed de dei mar in nije >leats. Dan kin er better de aide opbranne itte en forhier it lan los. Hwant in nije pleats cost likefolle as pleats mei lan kostje mei. Dus dat kin net. Mar hoe dan Giet in pleats nea tonein? Der komt dochs in dei, ger sa, de muorren wykje üt, de bynten komme los to lizzen, de boel forsakt en for- broazelt, it is net langer fortroud. Ja, der sitte wy mei. En gjin minske wit er ried op. Lapje en wer lapje as mei in aide fytsbin, hwant nij, dat kin net. Der lizze hjir yn Fryslan hiel hwat fan dy krepeargefallen, pleatsen boud yn de jierren 1850-1860-1870, dy’t skjin tonein bmne, hwer’t it bidriuw winJik net mear yn ütoefene wurde kin, mar derom bart it wol mar hwer’t nóch hierder, nóch eigner fan wit, hoe de oplos sing der üt sjen sil. Dat it hege tiid wurdt nei dizze bilangryke agraryske kwesje ris in goed ündersyk yn to stellen, mei bikend stean.Mar der moat folie mear barre. Men moat de moed ris haw^we oer de middels to praten hwertroch oan dizze sike tastan in ein makke wurde kin. Dat sil net maklik wêze, sizze jo. Akkoart, mar wol needsaeklik! Dit fraechstik moat oan de oarder steld wurde. Hwant is is in great boerebilang, mar ek in great algemien bilang, de wurkpleatsen fan it agrarysk bidriuw, hwer’t üs lan foar in great part op libbet, yn in reedlike tastan to bringen, rounom hwer’t dat net sa is. En dan doel ik wol op it foarste plak op de niis- neamde needgefallen, mar ek op de folie mear foarkommende pleatsen, dy’t net op ynfallen steane, mar hwerfan de bou en de ynrjochting al lang net mear mei de mo derne bidriuwseasken oerien komme. Wy tarre op in forskriklike wize yn op üs buor- kerijbisit al mear as tsien jier. Utsein de Steat en in inkelde stifting of Bank is it in wite raef as der oan in pleats mear bart as it ünderhald. Nou en al jierren lang is de needsaeklike ófskriuwing foar kapitaelsbisit op ’e soallen fan de skuon skreaun, men koe der net oan tinke en men woe der net oan tinke mar lykwols it is der en it bliuwt er. De Grounkeamer foar Fryslan hat dizzer dagen it initiatyf nomd ta t bineamen fan in kommisje, dy’t opdracht krige hat dizze frage ünder cagen to sjen en to kommen mei in plan, hwertroch de oplossing bisocht ■wurde kin. In stik as trije praktyske boeren, de hearen de Visser, C. Boersma en Hylkema fan Harich, neist Notaris Y. K. de Boer en de Konsulent foar Groun en Hierkwesjes, de heer Ir Tonkes, mei Mr Hoogland de secretaris fan de Grounkeamer en ünder-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1