WEINIG SCHOT IN DE EUROPESE KWESTIES BOLSWARDER BEGRAFENISONDERNEMER POOGDE ZIJN VROUW TE VERGIFTIGEN Leeuwarden wint de Gouden Freulepartij ós hjoed to sizzen Ongeluk met zichtmachme Anderhalf jarige misdadige practijk. Amerikaanse voedselpakkettenactie geslaagd ALS er vorderingen op het gebied van A het Duitse vraagstuk worden gemaakt, kan volgens Moskou ook het Oostenrijkse Verdrag aan de orde komen. Er schijnt di plomatiek contact tussen *Moskou en We- Hwat hai CjClbc OClf Grote Paardenfokdag met ruiterdemonstra- ties te Bolsward No. 61 Vrijdag 7 Aug. 1953 49e Jaargang 1 Streekblad voor West» en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OSINGA B olsward Buitenlands Overzicht I Prachtige kaatsdag ging uit als een nachtkaars r. Oosterlittens de grote verrassing Bolswards Nieuwsblad 7. 13. 20. 22. 25. 29. 33. 39. 41. opgewekt het referendum te boycotten. met het Westen kunnen veroorloven. Dat 2. Zie vervolg pag. 2, 4e kolom bovenaan. de een parlement, omdat de oppositie daar steeds afwezig bleef, zodat er geen voldoend aantal leden kwam om een vergadering wettig te doen zijn. Verdachte heeft bekend dat het z.g. opzet ten van vogels, genoemd in zijn eerste verklaring, fantasie was en dat hij de be doeling had zijn vrouw op langzame wijze te doden. De genoemde zich in een scheldlngsproces gewikkelde vrouw moet van deze practijk hebben afgeweten. Verdachte werd enige tijd geleden wegens diens ongeoorloofde verhouding met ge noemde vrouw als koster ontslagen. Voor dien stond hij in het algemeen gunstig be>- kend. Thans geeft hij zijn dubbel leven toe. Tevens gaf hij toe zich bezig te hebben gehouden met spiritisme en occultisme. Ook had verdachte reeds een plan ge maakt om er te zijner tijd met de meerge noemde vrouw, met wie hij tot op de dag zijner arrestatie dagelijks contact onder hield, vandoor te gaan. Volgens deze vrouw zou v. d. W. haar scheidingsproces bekos tigen. Ook zou de door haar te Sneek ge huurde kamer door de heer v. d. W. wor den betaald. Abonnement»prij s f 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 12 cent per m.m. Giro 87926 Foar in fleurich hert Is it altiten feest Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie: Marktstraat 13 Bolsward Telefoon 451 (K 5157) derdaad geslaagd te zijn als propaganda middel tegen het huidige Oost-Dultse re gime, al heeft zij haar gevaarlijke kant, omdat als de Oost-Dultse bevolking weer in opstand komt er waarschijnlijk weer veel bloed zal vloeien omdat de Bussen dan weer zullen ingrijpen. Uit humanitair oog punt zou het daarom maar beter zjjn als Rusland het Amerikaanse aanbod aannam om het Oost-Duits dollartegoed in de Ver. Staten te deblokkeren als er voedsel voor O.-Duitsland voor wordt gekocht. Grotewohl had vorige week al op zoiets aangedrongen. Er blijft dan toch ook nog wel enig propagandistisch voordeel voor de Ver. Staten! behouden. Overtuigend is overigens al bewezen, dat het communis tisch bewind in O.-Duitsland niet de sym pathie van de arbeidersmassa’s geniet. In de Europese kwesties, welke in verband staan met de verhouding tussen Rusland en het Westen, is de laatste tijd weinig schot gekomen. Wjel is er een Sovjetvoorstel zowel aan Wenen als aan de Grote Drie om de besprekingen over een staatsverdrag met Oostenrijk te hervatten mits het door het Westen voorgestelde verkorte staatsverdrag wordt ingetrokken, maar we zien daarin nog geen grote vooruitgang. Na enige honderden conferenties over een compleet staats (vredes-) verdrag met Oostenrijk bleken de Grote Vier destijds daarover niet tot overeenstem ming te kunnen komen. Daarop hebben de Grote Drie Rusland een verkort verdrag voorgelegd, waarmee Rusland niet, Oostenrijk wel in stemde. In Juni van dit jaar heeft Engeland ten slotte Rusland gevraagd een tekst te ontwerpen welke het wel zou willen aanvaarden. Daarna is mets van Rusland gehoord, tot het nu voorstelt' de besprekingen maar weer eens te hervatten.- 1 staten verkeren, in aanmerking neemt. Uit de gretige aftrek, welke de Ameri kaanse voedselpakketten bij de O.-Duitsers hebben gevonden, ondanks hpt feit, dat zij die ze haalden aan allerlei bedreigingen bloot stonden, blijkt de grote nood, welke in dergelijke gebieden heerst. Oosterlittens van Baard 5-3 6-2; Harlingen van Witmarsum 5-2 6-4; L. Vr. Par. van Peins 5-2 6-0; Beetgum van Sneek 5-1 6-0; Arum van Ried 5-3 6-2; O.-Bildtzijl van Stiens 5-3 6-6; Leeuwarden van Jelsum 5-0 6-0; Achlum bleef staan. Maandagmiddag werd door de gemeente politie van Bolsward te Sneek gearresteerd verdacht van poging tot moord op zjjn vrouw de 45-jarige te Bolsward woon achtige begrafenisondernemer W. v. d. W., voorheen tevens koster te Bolsward. Reeds geruime tijd rezen tegen genoemde persoon van wie bekend was, dat hij veel vuldig contact had met een in een schei- dingsproces gewikkeld zijnde Bolswarder vrouw, bedenkingen, dat hij pogingen tot vergiftiging van zijn zich thans in het R.K. ziekenhuis te Sneek verpleegd wordende echtgenote zou hebben ondernomen. Deze vrees werd na laboratoriumonderzoek tot zekerheid, waarna er gerede aanlei ding was de heer v. d. W. te arresteren. Verdachte heeft inmiddels toegegeven zijn vrouw herhaaldelijk, minstens gedurende anderhalf jaar, arsenicum te hebben toe gediend. Verdachte heeft zich daartoe grote porties arsenicum laten verschaffen of zelf gehaald uit drogisterijen en apo theken buiten Bolsward. Herhaaldelijk gaf hij zich hierbij uit voor een preparateur van vogels. Gedurende een lange periode wist hij zijn vrouw het gif op een verra derlijke en misdadige manier toe te dienen. In verschillende tractaties als stukjes worst, versnaperingen, een appelbol enz. bracht hij kleine hoeveelheden arsenicum aan. De verdachte heeft deze practljken kunnen voortzetten tot op drie weken voor zijn arrestatie, zelfs toen zijn vrouw reeds in het ziekenhuis vertoefde. In zijn woning werd een hoeveelheid arsenicum aangetrof fen, groot genoeg om geheel Bolsward te vergiftigen. TTET is de vraag of de Russen thans ge- matigdepin him eisen zjjn geworden, uit hun nota blijkt dit niet, want daarin wordt weer uitdrukkelijk naar het ontbre ken van dergelijke bepalingen in de con ceptverdragen van het Westen verwezen. Misschien hebben de Russen hun voorstel gedaan ter voorbereiding van hun ontmoe ting met de Grote Drie in September. Zij hebben de uitnodiging daartoe onder be paalde voorwaarden aanvaard. Zij menen nl. dat naast het Duitse vraagstuk ook andere problemen, welke de spanning tus sen Oost en West veroorzaken, aan de orde moeten komen, ook het vraagstuk der ontwapening en ook Aziatische kwes ties, waarom naar Russisch inzicht ook rood China ter conferentie moet uitgeno digd worden. De Officier van Justitie van Leeuwarden, Mr H. Gelinck heeft zich te Bolsward per soonlijk op de hoogte gesteld van de vor deringen van het onderzoek, terwijl ook de politiedeskundige dr Zeldenrust, te Bols- .vard is geweest. Vandaag zal verdachte worden voorgeleld tot de Officier van Justitie te Leeuwarden. Het onderzoek naar mogeltjk andere mis daden van verdachte wordt voortgezet. daaruit te hebben afgeleid, dat Oostenrijk misschien genoegen zou nemen met een verdrag, waarbij het ontwapening en neu tralisatie werd voorgeschreven. Engeland heeft Oostenrijk reeds gewaarschuwd, dat dit verdrag geen ftussisch-Oostenrtjkse zaak alleen kan zijn maar bij de Grote Vier thuis hoorde. Het Westen zal n.l. een der- geljjke neutralisatie van Oostenrijk niet aanvaarden, niet alleen omdat het een vol komen vrij Oostenrijk wenst dat bfl het Westen thuishoort, maar ook omdat dit voorbeeld een uiterst slechte invloed op de positie van Adenauer in Wjest-Duitsland zou hebben. Het zou daar de soc.-democra ten, tegenstanders van de E. D. G. bij de verkiezingen slechts in de kaart spelen. Is een geneutraliseerd ontwapend Oostenrijk, klein als het is, misschien met van zo grote betekenis voor het Westen, een dergeljjk Duitsland is nu eenmaal voor het Westen even onaanvaardbaar als het voor de Rus sen verkieslijk is. Het is 'niet onmogelijk, dat Moskou ook tot zijn stap gekomen is om ook nog eens wat in de Duitse verkie zingscampagne te roeren. Franeker van Sexb.-Pietersbierum 5-2 6-6; Terzool van Deinum 5-3 6-2; Blrja van Dongjum 5-5 6-2; Tzum van St. Anna Par. 5-2 6-4; in de 50 jaar, dat de Freulepartij heeft bestaan, 1b er nooit een partuur zo gemakkelijk aan de gouden klokjes gekomen als op deze jubileum- parttj Leeuwarden. De tegenstander uit de eerste omloop, Huins, was zo onsportief om ab sent te blijven. De 2de omloop ging het zwakke Jelsum, zonder Jensma, er in met 5-0 6-0; op de 3de lijst moest O.-Bildtzül er met 3 spel om 1 eerst aan geloven; eindelijk op de zes moesten ze het opnemen tegen een partuur van formaat, n.l. Arum, dat eerst op de stand 5-4 6-6 capi tuleerde; op de drie bleven ze staan en in de finale hadden ze geen partij aan een uitgespeeld Oosterlittens, dat tevoren het kunststukje had uit gehaald twee favorieten, Harlingen en Franeker, te verslaan, aldus ook nog In de kaart van Leeuwarden spelende. Terwfll de landbouwer W. A. te Plngjum op het land bezig was met een zlchtma- chine, waarvoor een tractor, geraakte hij met een zijner broekspijpen beklemd tus sen een z.g. aftak-as. De gevolgen waren ernstig. Met een *ver- De 3de lijst bevatte de volgende 12 partu ren: 45. De heer v. d. W. is vader van drie min derjarige kinderen. /TV’OG zij aangestipt dat in Italië de chris- 1 tendemocraat Piccioni tracht een re gering te vormen uit de vier democratische I centrumpartijen, d.w.z. chr. democraten, gematigde socialisten, liberalen en republi keinen, doch dit schijnt grote moeite te kosten en succes is niet verzekerd. Een overeenkomst tussen Spanje en de Ver. Staten over het gebruik van Spaanse lucht- en marinebases door de Amerikanen in ruil voor economische en militaire steun schijnt nu nabij. Franco heeft van de gelegenheid gebruik gemaakt Engeland nog eens op te wekken Gibraltar aan hem af te staan en met een soortgelijke regeling als Amerika nu ge troffen heeft genoegen te nemen. Maar Londen is voor zoiets niet te vinden, het zal Gibraltar als sleutel tot de toegang van de Middellandse Zee en als symbool van Britse macht in handen willen houden. In Perzië heeft op Mossadeqs wens een deel van het volk bfl referendum uitge maakt, dat het parlement moet worden ontbonden. Er waren nauwelijks tegen stemmers want de stemming was niet ge heim. Mossadeqs aanhang beschouwde iedere tegenstemmer als verrader en Kas- jani, de Mohammedaanse leider, vroeger een krachtige steun voor Mossadeq,- nu brijzeld been werd de ongelukkige opgeno- diens tegenstander, had zijn aanhangers men en naar het ziekenhuis vervoerd. Er wordt gevreesd, dat het been geampu- Mossadeq wenste de ontbinding van het teerd zal moeten worden. TTEZE oppositie beschuldigt Mossadeq er U van geen redelijke overeenkomst in zake de afzet van de Perzische olie te wil len waarom Amerika de Perzische re gering ook financiële steun onthoudt de verdere ontwikkeling van het land te belemmeren en zijn vriendjes te begunsti gen. Mossadeq is thans een soort dictator naast de in zijn macht beperkte Sjah, maar het is een veeg teken dat de hand langster van Moskou, de Tudéh-partij, hem steunt. Deze partij verwacht uiteindelijk zelf aan de macht te kunnen komen, maar Mossadeqs tegenstanders schijnen nog al tijd op het leger te hopen. Het Engelse parlement heeft nu het ,plan voor een federatie in Centraal Afrika van Nyassaland, Noord-Rhodesia en Zuid-Rho- desia goedgekeurd. Zoals bekend zijn de inheemsen ter wonen 6 millioen Inboor lingen tegen 200.000 blanken er tegen omdat zij, die in ieder geval voorlopig min der rechten krijgen dan de blanken, vre zen voor een rassenpolitiek als In Zuid- Afrika gevoerd wordt. Zjj waren liever onder direct bestuur van Londen gebleven. Veel hangt er van af hoe de premier, de Engelsman Sir Godfrey Huggins, de zaak nu verder zal aanpakken; daar is veel takt ■voor nodig wil hij in zijn gebied zowel Ma- lan-politiek als een Mau Mau-beweging voorkomen. TN Oost-Duitsland heeft dit aanleiding A gegeven tot nieuwe onrust en de Ame rikaanse voedselpakkettenactie schijnt in- TN Oostenrijk maakt men zich al blij, ook nen geweest te zijn en de Russen schijnen omdat Rusland op zich neemt in het vervolg zelf de bezettingskosten te züllen betalen, wat Amerika trouwens al lang doet. Als Londen en Parijs dat voorbeeld volgen, zal het Oostenrijk ongeveer een 500 millioen schilling per jaar besparen. Maar uit niets blijkt, dat de Russen overigens hun houding tegenover het verdrag heb ben gewijzigd. Het had destijds bezwaar tegen het verkorte verdrag omdat het als herstelbetaling van Oostenrijk concessies op de Oostenrijkse oliegebieden wilde be houden en bovendien eiste Rusland dat in het verdrag bepalingen zouden worden op- genomen inzake denazificatie, beperking van bewapening en democratisatie. Van deze bepalingen zijn de grote, Drie huive rig omdat deze ook in de verdragen met de huidige satellietstaten voorkwamen en er toe hebben geleld, dat de communisten er het heft in handen kregen en hun lan den aan Moskou overlevecden. Achlum: Tj. Kikstra, W. Bijlsma en M. Bjjma. Franeker: H. Seerden, W. van Sme den en J. van der Wal. 5-0 niet opgek. Achlum-Wier Proefmobilisatie voor oefening „Drietand”. De opgeroepenen gaan al vroeg op pad om zich bij hun onderdeel te melden. Bepakt en bezakt komen zij op de perrons aan. Donderdag 13 Augustus organiseert de Paardenfokver. „Sneek en Omstreken’1 in samenwerking met de Landelijke Rijver- enigingen in de Zuid-Westhoek en Paardensportvereniging „Bolsward”, grote Paardenfokdag van het Bovenlandse ras op het IJsbaanterrein te Bolsward. ’s Morgens 9 uur beginnen de keuringen in de 12 rubrieken, waarvoor ruim 100 paar den en veulens zijn ingeschreven en wordt ook een aanvang genomen met de Paar- dendressuur en wedstrijden der Landelijke Rïjverenigingen. ’s Middags 1 uur is er een groot défilé door de stad, waaraan deelnemen de kam pioen Fokdag 1953, de prijswinnaars van de diverse rubrieken en de Landelijke Rij- verenigingen. In totaal zullen ongeveer 100 paarden in de stoet meetrekken. De route is als volgt: Snekerweg, Broere- straat, Dijlakker, Nieuwmarkt, Skilwyk, Marktstraat, Jongemastraat, Snekerweg. Na aankomst op de ijsbaan stellen de paarden zich in gelid op, voorop de kam pioen 1953, waarna het Fries Volkslied zal worden gespeeld. Dit kan een imposant gezicht worden. ’s Middags om 2 uur begint de aangespan nen keuring voor concours- en luchtwa gens. Demonstraties van de Landelijke Rij- verenigingen. Een hoogtepunt wordt ongetwijfeld het veelzijdigheidsnummer met ruiters, enkel- span, dubbelspan, drie- en vierspan en een tandem, gereden voor concours- en of luchtwagens. De paardenliefhebbers zullen dan ook on getwijfeld in grote getale naar de ijsbaan trekken. Ook de dames zullen natuurlijk vertegenwoordigd zijn. Als bijzonderheid kunnen wij melden, dat voor de toekenning van de prijs van het schoonste geheel in rubriek 13, keuring fokmerries enkelspan voor concourswagen een vrouwelijke jury is gevormd, bestaan de uit mevr. Wiarda-de Vries, Njjland; mevr. Lycklama NtJeholt-Kroondijk te Oudega (W.) en mevr. Sikkens te Sneek. De lijst bevatten 46 parturen; scheidsrech ter de heer Y. Bouma. De uitslagen van de eerste omloop waren: Pingjum-Franeker 0-5 6-6; Bolsward-Sex- bierum-Pietersbien m 2-5 0-6; Zweins-Dei- num 4-5 4-6; Terzool-Marssum 5-4 6-0; Dongjum -Emmeloord 5-1 6-4; Kimswerd- Blija 4-5 4-6; Tzum-Schalsum 5-2 6-0; hebbers schijnen uitgemaakt te hebben Warga-St. Anna Par. 5-5 0-6; Wijtgaard- dat zij zich op dit ogenblik geen oorlog i Baard 2-5 2-6; Wijnaldum-Oosterlittens 0-5 met het Westen kunnen veroorloven. Dat 2-6; Menaldum-Harlingen 2-5 6-6; Wom- lijkt ook alleszins aannemelijk als men de mels-Witmarsum 2-5 4-6; L. Vr. Par.-St. erbarmelijke toestand waarin hun satelliet- Jac. Par. 5-3 6-0; Wïnsum-'Peins 5-5 6-6; P. wint; Beetgum-Makkum 5-5 6-4; Sneek- Berlikum 5-3 6-4 Arum-Huizum 5-0 6-6! Roordahuizum-Ried 0-5 2-6; Hijum-Stiens 1-5 6-6; O.-Bildtzijl-Rauwerd 5-0 6-0; Leeuwarden-Huins, Huins Jelsum-Hitzum 5-3 6-4; 5-2 6-4. In de 2e omloop wonnen: TJEHALVE deze nota over Oostenrijk heeft het Russisch ministerie van bui tenlandse zaken er in deze overzichtsperio- de nog een verzonden, n.l. een nieuwe pro- testnota aan Turkije over de bezoeken van grote Amerikaanse en Britse eskaders oorlogsschepen aan Istanboel. Zoals in een vorig overzicht al yermeld, is hierbij de Dardanellenkwestie betrokken, een zaak, die geen Russische regering, communis- tich of niet, ooit heeft laten rusten. De drang van dit grote rijk naar de Middel landse zee zal steeds een vraagstuk van de eerste orde blijven in de Internationale politiek, zolang daarin machtposities en machtsevenwicht een rol spelen. Voor het ogenblik lijkt die drang echter niet gevaarlijk en kan Turkije, gesteund als het zich weet door de gehele macht van het Westen, een dergelijke nota gerust ter zijde leggen. De werkelijke heersers te I Moskou en dat zjjn naar men thans in het Westen aanneemt de militaire bevel- Terzool: P. Sipma, R. Ypinga en Th. Meintema. 12. Blija: J. Hoekstra, G. Hoekstra en A de Jong. Tzum: J. Dijkstra, K. van der Wei) en K. Reinalda. Oosterlittens: J. OoStra, M. Santema en J. van der Veen. Harlingen: S. Helfrich, J. van Straten en M. Dijkstra. L. Vr. Par.: Chr. Oostenburg, W. Slooterdjjk en L. Martin. Beetgum: J. Weiland, H. Weiland en J. Halma. Arum: J. Buwalda, T. Post en J. zyi- stra. O.-BlldtziJl: K. Jansen, G. Bergsma en J. Jansen. Leeuwarden: J. Dijkhuis, D. van der Zee en W. Hulscher. Achlum gaf Franeker kranig partij, maar kon het niet verder brengen dan 3 eersten. Bljja sloeg er tegen Terzool geducht op los en gunde de tegenstander geen eerst, terwijl Tzum het tegen Oosterlittens niet verder bracht dan 1 eerst. Een sensationele partij speelden Harlingen en L. Vr. Par. Mede doordat Chris Oosten burg tweemaal op 6 gelijk het perk mist, loopt Harlingen uit tot 2 spel en schijnt regelrecht op de overwinning af te ste venen. Maar dan herstelt L. Vr. Par. zich. Vooral Chris Oostenburg komt in grootse vorm. Onder grote spanning weten ze gelijk te I maken en als Chris dan op 6 gelijk een ongenietbare bal in het perk zendt, heb ben ze de leiding overgenomen met 5 eer sten om 2 spel. Riet Helfrich vuurt vanaf de perstribune zfln jongens hartstochtelifk aan om vol te houden. Als op 5-3 6-6 de opslagbal van S. Helfrich niet wordt verwerkt, is de stand 5 eersten gelijk. Laatste eerst: 2 kaatsen, elk één, 2-2, van Straten boven 4-2, Harlingen maakt dan 2 kaatsen, die niet worden ge passeerd, zodat L. Vr. Par. op de stand 5-5 6-2 toch nog sneuvelde. De kranige Beetgumers, van welk partuur H. Weiland de gehele dag prachtig spel liet zien, geven Arum de handen vol werk,, maar verder dan 2 spel brengen ze het niet. Leeuwarden heeft een zacht kostje aan O.- Bildtzijl, dat slechts 1 eerst weet te be machtigen. Óp de 4de lijst komen 2-12, 20-22 en 33-41. Al deze parturen zjjn al zeker van een horloge. Bljja kan tegen Franeker zjjn vorm van de vorige partijen niet vinden en moet met een eerst genoegen nemen. De algemene verwachting is, dat de partij tussen Harlingen en Oosterlittens net een der zal verlopen. Het lijkt er ook veel op, want in een mini mum van tjjd i heeft Harlingen een voor sprong van 3 eersten en 6-2. Op 6-6 weet Oosterlittens dit eerst nog in te pikken; en het volgende eerst halen ze op 6-2; als dan op 4 gelijk Helfrich tweemaal het perk mist is de stand 3 eersten gelijk. Harlingen neemt de leiding weer, als San tema op 6-4 de kaats niet’ passeert, maar in snel tempo maakt Oosterlittens op 6-0 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1