11 a HET WESTEN GAAT OP DE KOMENDE KOREA-CONFERENTIE MOEILIJKE OGENBLIKKEN TEGEMOET KRIS-KRAS door Nederland Martinytoer Imeent te Londen dat India zfln x A plaats in de Korea-conferentie ook verdiend heeft omdat het tal van pogingen heeft gedaan of gesteund om de partijen tot de wapenstilstand te bewegen en om dat het ook heeft bewezen elders in de wereld een bemiddelende factor ten behoe ve van de vrede te willen zijn. Terwijl wij dit schrijven is nl. het vooruitzicht op een regeling tussen Egypte en Engeland Inzake de Suez-kwestie bemoedigend. Men schrijft dit naast aan de Invloed van Amerika voor a. v„. ^19k.I{ESTA^ OPRUIMING IN EERSTE KAMER üs hjoed to sizzen 11 Zal Syngman Rhee spaak in het wiel blijven steken? Fan de Europa-dagen te Leeuwarden Gysbert Japicxpriis 1953 Diesels op trajecten Groningen-L’warden en L’warden-Staveren Verdere daling van de werkloosheid in Juli HT. Engelse Lagerhuis heeft zich lm- Ver. Naties kan optreden, het losser van mers verontrust getoond over de Ame-Moskou zal komen te staan dan thans, nu rikaanse weigering de toelating van rood j Rusland de Chinese belangen als het ware China tot de Ver. Naties, dus de erkenning 1 in de Ver. Naties verdedigt, en in de derde van Peking, ook maar te overwegen, zelfs plaats omdat er door de Chinese bezetting al zou Peking inzake de hereniging van van Thibet allerlei grenskwesties tussen voor het Westen acceptabel Peking en New Delhi zjjn en dreigen te standpunt innemen. W|j hebben reeds in ontstaan, welke het best in het kader der een vorig overzicht over deze kwestie ge- yer Naties kunnen worden besproken en schreven en zullen er daarom nu niet lang opgelost. Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OSIN GA - Boliward n- Tj.de J. Hwat hat Gabe Skroar Dinsdag 11 Aug. 1953 No. 62 49e Jaargang Bolswartls Nieuwsblad d, TIET Engelse Lagerhuis heeft zich lm- de Korea een efl KAMEROVERZICHT an 30 Ds an Ier ra. A ,U1' ur id. fo ur an hat men an Eh an Gedeputeerde Staten van Friesland heb ben overeenkomstig het advies van de door hen ingestelde commissie de Gysbert Ja- pjicxpriis voor 1953 toegekend aan mej. H. R. van Dorssen te Deventer voor de door haar onder het pseudoniem „Rixt” uitgegeven bundel „De Gouden Rider”. De adviescommissie bestond uit de heren Prof. Dr. Jac. Jansen te Utrecht, D. A. Tamminga te Sneek .en Dr. E. Galama te Hilversum. De uitreiking van de prijs zal plaats heb ben op 30 October a.s. Aansluitend aan het Congres van Europa begin October in Den Haag, worden in Leeuwarden op 16 en 17 October EUROPA- DAGEN gehouden. Enkele terzake kundige sprekers zullen in de goede en billike hierder is en ek de goede en De dienst met de nieuwe blauwe Diesels van de Ned. Spoorwegen tussen‘Leeuwar den en Sneek is met ingang van Maandag uitgebreid tot Leeuwarden-Staveren. Om dat het aantal beschikbare D.E.-treinstel- len nog niet toelaat de gehele dienstrege ling met dit nieuwe materiaal uit te voe ren, zullen ook nog enkele stoomtreinen bljven rijden. Ook zijn met ingang van Maandag tussen Groningen en Leeuwar den blauwe Diesels gaan rijden. Ook voor dit traject is het nog niet mogeltjk ge bleken de nieuwe treinen In de gehele dienstregeling In te voeren. Met Ingang van de nieuwe wlnterdlenstre- gellng van 4 October zal er een uurdienst zijn tussen Groningen en Leeuwarden. ft, li ft. >e- te bjj stilstaan, maar het is duidelijk, dat het WJesten moeilijke ogenblikken op de Korea- conferentie tegemoet gaat als Amerika blijft weigeren de feitelijke toestand, dat Peking de macht over China in handen heeft, te erkennen. Het zal er bijna zeker toe leiden, dat Korea verdeeld blijft en op zich zelf zou dit niet zo erg zijn, wanneer Syngman Rhee er niet was, die heeft aan- gekondigd, weer te zullen gaan vechten als Korea niet onder zijn bewind herenigd wordt. een niet gering deel toe aan de bemidde lende rol van India en Pakistan die bj| de Egyptenaren op matiging hebben aange drongen. Een regeling zou in de maak zijn waarbjj de Kanaalzone binnen een jaar door de Britten zou worden ontruimd, doch 5000 Britse militaire deskundigen nog 5 jaar de defensiewerken zouden verzorgen. Zowel Londen als Washington trachten nog die termijn van 5 jaar te verlengen, doch in beginsel schijnt er overeenstem ming te zijn, waarop ook wijst de pas door Engeland met Ldbye afgesloten overeen komst waar nu de militaire bases worden uitgebreid en de grote Engelse troepen macht, die thans in Egypte ligt, zou wor den ondergebracht. Better in gerjucht fan griente, der’t leafde by is, as in mêste okse en der haet by. d it n ‘g if er ti n ts ng Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie: Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Abonnementsprijs f 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 12 cent per mjn. Giro 87926 en •k. sk, ,k- la. ur m. 30 d, 3- dy fan Het loopt nu snel naar de 17 Augustus, de datum waarop de algemene vergadering van de Verenigde Naties te New York bijeenkomt om te beslissen over de samenstelling en agenda-omvang van de politieke con ferentie welke de Korea-kwestie zal behandelen. Men kan zich voor stellen dat er thans een druk diplomatiek verkeer is tussen de leden der Ver. Naties en in het bijzonder tussen die der Westelijke groep over dit onderwerp. Het is niet voor niets dat de Engelse minister .van Staat Selwyn Lloyd reeds een week van te voren naar Washington komt. Het direct beschikbare aanbod van man nen daalde in de loop van de maand Juli met 5864, hetgeen blijkt, uit de daling van het aantal werklozen van 56.089 tot 54.667 en de daling van het aantal DUW-arbel- ders van 15.541 tot 11.009. O.m. tengevolge van het gunstige seizoen daalde het aantal beschikbare bouwvak-ar- beiders van 7759 tot 7282, landarbeiders van 7728 tot 5196, handelspersoneel van 4308 tot 4135, hotelpersoneel van 1728 tot 1490, transportpersoneel van 5313 tot 4594 en losse arbeiders van 13.217 tot 11.796. Het aantal beschikbare metaalarbeiders steeg van 5837 tot 6756 en kantoorperso neel van 5375 tot 5532. Deze stijgingen waren het gevolg van de inschrijving van leerlingen van de ambachtsscholen en de lagere en middelbare scholen en vormen een jaarlijks terugkerend verschijnsel, waardoor ook de dalingen In andere be drijfstakken werden beperkt. Het beschik baar aanbod van personen beneden 19 jaar steeg van 1260 tot 3987. Het aantal open staande aanvragen voor mannelijk perso neel steeg van 22.666 tot 28.682, hetgeen ook wijst op een verbeterde werkgelegen heid. Blissing of zij hem moeten blijven bjjstaan of niet. Dulles en Syngman Rhee zullen vooral over het veiligheidsverdrag tussen Z.-Korea en de Ver. Staten spreken dat al deze onaangenaamheden zou moeten trach ten te voorkomen. wie doe noch ’achtwet hie it >y de'measten in sober stikje brea bleaun, jz. J-r-— .a. diverse bijeenkomsten, de huidige Europese kaem. It bliuwt de create fortsjinste fan de vraagstukken belichten. Op het programma staat verder: een Forum voor volwassenen en jongeren behandelt de vragen over de Europese één wording; opstelwedstrijd voor de jeugd, etc. vertoning van de nieuwste Europa-fllms; terwjjl het L. O. F. ztfn medewerking zal verlenen. De verzorging van het geheel is in handen van de Beweging van Europese Federalis ten. Dijkherstel op Schouwen. De Inlaagdtfk achter de oude zeedijk tussen Zierikzee en de Schelphoek op Schouwen is Zaterdag middag gedicht. De herstelwerkzaamheden aan de zeedijk, waarin, zoals bekend, vorige week een gat van 100 m. breedte ontstond door een dtjk- verzakking, kunnen nu een aanvang ne men. Men verwacht, dat deze zeker een maand in beslag zullen nemen. Het gat Is sinds Woensdag niet meer groter gewor den. Als het huidige weer aanhoudt, vreest men geen nieuwe moeilijkheden. Voor f 80.000 zilveren dubbeltjes in handen van douane. Tijdens een contröle aan boord van het a.s. „Cottica” van de KNSM heb ben rechercheurs van de stadssurvelllance van de Amsterdamse douane op tal van schuilplaatsen een enorme hoeveelheid zil veren dubbeltjes ontdekt. Deze zilvervloot bleek toe te behoren aan twee 26-jarige bemanningsleden, die het geld bjj zakken- tegelijk aan boord hadden gesmokkeld en van plan waren, de kostbare Illegale lading in Suriname en Curasao tegen niet onaan zienlijke winsten van de hand te doen. De waarde van de gevonden dubbeltjes be- 'C’EN nieuw element van verwarring en verdeeldheid tussen het Westen is ont staan doordat de Ver. Staten niet alleen Rusland, dat toch een der aanstichters was van de Korea-oorlog, maar ook India niet ter conferentie willen hebben. Formeel heeft India er ook geen aanspraak op, want het deed niet mee aan de strijd op Korea, maar in feite is het zo, dat deze conferentie zozeer samenhangt met de ge hele politieke situatie in het Verre Oos ten dat men er een zeer belangrijke Azia tische mogendheid als India is toch moei lijk kan weren. Bovendien had India toege zegd bewakingstroepen tijdens de wapen stilstand naar Korea te zullen zenden, zo dat het dus bfl de kwestie zelf toch wel enigszins geïnteresseerd is. Het schijnt van plan als het niet ter conferentie wordt toegelaten, ook die troepen niet te zenden. jp de rekken fan :dsaeklike fornijing en it~ün- AOK over de houding van Washington tegenover India is men te Londen niet te sprekenMen had gaarne India ter con ferentie gezien ter versterking van het Britse standpunt, India is voor toelating van rood China tot de Ver. Naties in de eerste plaats omdat Peking daarop z.i. recht heeft,, in de tweede plaats omdat het meent, dat als Peking zelfstandig in de Het is een lange rij wetsontwerpen, die door de Eerste Kamer de laatste weken is afgehandeld. Nu de Tweede Kamer het lang verwachte zomerrecès is begonnen, is het zaak voor de Senaat om de achter stand niet al te groot te laten worden. Onze Senatoren veigaderen veel minder dan de leden van de Tweede Kamer. Meestal maar één dag per week, soms twee en in de begrotingstijd komt het I voor, dat zij drie dagen achtereen hun wfl- I ze hoofden breken over de ingewikkelde regeringsstukken. De Tweede Kamer ver gadert vrjj constant van Dinsdag tot en met Vrijdag. Het aantal vergaderingen is dus in de Eerste Kamer veel kleiner. Om bü te blijven Is het daarom noodzakelijk langer te vergaderen, de laatste jaren tot omstreeks half Augustus, maar bovendien moet men minder praten. Dit laatste mag dan wel eens moeilijk vallen, men kan niet loopt tienduizenden guldens. De twee man nen zijn gearresteerd, waarna bij een huis zoeking in de woning van een hunner we derom een waarde van enkele duizenden guldens aan oude zilveren dubbeltjes in beslag is genomen. - „Bello” ontspoord. Zondagmiddag om streeks half drie is „Bello”, het tramtrein- tje, dat in de zomermaanden de dienst tus sen Bergen aan Zee en Alkmaar onder houdt, ter hoogte van de halte Koedijk uit de rails gelopen. De locomotief van het zo goed als lege treinstel, dat onderweg was naar het station Alkmaar, liep by het pas seren van een wissel uit de rails en schoot met de achterbuffer door het voorbalcon van de eerste wagen, welke door de hevige schok eveneens ontspoorde. Niemand werd gekwetst. Materlaalschade aanzienlek. Reiger veroorzaakte duisternis. Een rei ger heeft Zaterdagavond Weesp, Muiden en WJeesperkarspe in duisternis gehuld. Omstreeks half tien vloog de vogel boven de Venserpolder bjj Diemen in het 50 kilo volt P.E.N.-voedlngsnet voor het Gooi en veroorzaakte kortsluiting. In Weesp en Muiden ging alle verlichting uit en in vele huizen kwamen kaars en olielamp op ta fel. Tot kwart over tien duurde de sto ring. Toen slaagde men er in Weesp, Wees- perkarspel en Muiden via een ondergronds voedlngsnet weer van stroom te voor zien. Per Helicopter naar Maastricht. Maandag morgen werd Maastricht in het helicopter- net ingeschakeld. Om drie minuten voor elf arriveerde het eerste toestel, dat om vflf over elf weer is vertrokken. Begin September zullen ook passagiers worden vervoerd. Het stationsgebouw op het lan dingsterrein zal pas in October gereed zijn. Dukw gezonken. Toen vorige week twee Dukwa van het Nederlandse leger het Z|jpe overstaken, waarbij de een door de ander werd gesleept, is de Dukw, die gesleept werd, door nog niet geheel opgehelderde oorzaak midden in het Zjjpe plotseling ge zonken. Iedere Dukw was bemand met twee militairen en de bemanning van de ach terste geraakte te water. Gelukkig kon den, nadat de kabel was gekapt, de bedde drenkelingen door de eerste Dukw aan boord worden genomen. Dodelijk ongeluk te Sexblerum. De vorige week was de 55-jarige F. Ploegstra, werk zaam bg de landbouwer N. Nammensma ontkennen, dat beperking hen helemaal vreemd is. Het regiem van voordtter Jonkman Is hard, vergeleken bij dat van zijn voorgan ger Prof. Kranenburg. Deze beëindigde de middagvergadering om half vijf en als het ’s avonds half elf was, vond Iedereen het erg laat. Maar voorzitter Jonkman kijkt niet naar de klok en het schijnt hem een plezier te zijn de lange vergadertijden van de meer onstuimige collega's aan de over zijde van het Binnenhof, te slaan. Op zich zelf kan deze poging niet onver- dlensteltjk genoemd worden, mits zij maar niet ten koste gaat van de regie. En van regiefouten is Minister Mansholt de laat ste weken het slachtoffer geworden. Het belangrijke wetsontwerp „rechtshandelin gen landbouwgronden” kwam drie weken geleden In behandeling. Een voorstel, dat de regeling van de grondprijzen behelst gedurende vijf jaar en dat zich tevens ultapreekt voor een voorkeursrecht van de pachter. De Eerste Kamer deed haar beat en hield forse redevoeringen, maar aangezien Mi nister Mansholt 's avonds een diner had met de Amerikaanse onder-mlnlster van landbouw, kon hij niet dezelfde dag ant woorden. Dat zou volgende week gebeu ren. Het antwoord kwam. Het was een felle bestrijding van de betogen van de heren Kolff (ch) en Molenaar (wd). Niet ge heel onbegrijpelijk wensten zt) te replice ren. Maar daarvoor was geen tijd meer en zo kregen we dan de replieken deze week. Na een afschuwelijk verminkt de bat in drie bedrijven, waardoor de leven digheid volmaakt verloren ging, werd het ontwerp aangenomen met 29-11 stemmen. Tegen waren de( chu, cpn, de heren Helle- ma Tjalma (ar) en Molenaar (wd). Staatlozen. Met 20-5 stemmen heeft de Eerste Kamer ook het ontwerp aanvaard om aan 40.000 personen de mogelijkheid te geven het Ne derlanderschap terug te krijgen, hetgeen zij verloren 'hadden door in dienst te tre den van het Duitse leger of de Duitse staat. De tegenstanders waren de commu nisten, de heren Diepenhorst (ar), de Vos van Steenwflk en Louwes (belden wd). Men zal zich herinneren, dat het oorspron-' kelijk de bedoeling van Minister Mulderfle was om alle staatlozen weer met één pen- nestreek het Nederlanderschap terug te geven. De Tweede Kamer wilde dit niet. Zfl wenste, dat de zware misdadigers staat loos zullen blijven. De Eerste Kamer sprak zich echter uit voor het oorspronkelijke ontwerp. In het wetsvoorstel-Donker zag zij tal van inconsequenties. En voor sommigen waren die zo onoverkomelijk, dat z|j tegen het ontwerp stemden. 20 ontwerpen op een middag. Wat de Eerste Kamer Dinsdag j.l. pres teerde, was zonder meer onaangenaam. Op deze laatste dag voor de zomervacantle behandelde zij in zes uur tijd precies 20 wetsontwerpen. Z|j waren niet allemaal van groot belang, maar er waren er bjj, die destijds in de Tweede Kamer vrij veel de bat hadden opgeleverd. Nu werd het een lange middag, zonder dat er iets groots aan de orde kwam. Zo werden de ontwer pen, die verband houden met de waters nood, aangenomen. Ook de salarisverbete ring van de ambtenaren en de immuni- satiewet voor de militairen leverden niet al te veel moeilijkheden op. In al deze korte debatten kwamen geen nieuwe ge zichtspunten naar voren, zodat de vele Mi nisters, die stuk voor stuk achter de Re geringstafel moesten plaatsnemen, niet veel moeilijkheden ondervonden. En nadat dit allemaal voorbij was, kon ook voorzitter Jonkman de zomervacantle inluiden. Niet zonder trots deelde hi) mede, dat alle spoedeisende ontwerpen zfln af gehandeld. En hij wekte z|jn medeleden op zich bezig te houden met de bestudering van het E.D.G.-verdrag. Terecht noemde h|j dit een ingrijpend verdrag, dat een bre de behandeling in de Senaat vraagt. Voor al omdat de feiten veranderd zullen zijn sinds de Tweede Kamer dit ontwerp be handeld heeft. De Duitse verkiezingen zijn dan achter de rug. En van de uitslag daarvan hangt de internationale politiek terdege af. Dus ook het E.D.G.-verdrag. om, dat hy der op it momint gjin idé foar hie, sünder fierder ien argumint by to brin- gen ennoch woe de hierder de offisiële wei net lans. Ik wit wol, der binne oaren, mar it fait my och sa faek op, dat it krekt goede en billike hierder is en ek de goede billike forhierder, dy’t oan it koartste ein lüke. Hwant de wettelike regel is oant nou ta net by steat de kwesje fan de gebouwen billik to regeljen. As ien fan beide ünwillich is, komme nja der net ót It soe al in kolossale forbettering bitsjutte as men it safier bringe koe, dat üt de opbringst fan in boerebidriuw in bidrach yn in füns stoart wurde, hwerót nei forrin fan jierren de nije gebouwen bitelle wurde koene. Koe men dat oer de hiele liny trochfiere, dan sieten der greate foardielen oan. Alderearst soe dit bidrach bilêstingfrij wêze. It wie in bidriuwslêst likegoed as wetterskips- en grounlêsten. It waerd net rekkene by de yn- komsten fan de hierdeboer en ek net by dy fan dé eigner. Yn it twadde plak soe soks hurd garje. Troch rinte op rinte koe men mei in biskieden bidracht yn tachtich of Min dert jier it kaptael bymekoar hawwe foar in goede moderne pleats. Yn de tredde pleats soe de wearde ran de pleatsen biwarre bliuwe, hwant as men in spul koft, dat tige aid wie, soe demeist yn dat funs al in leaf somke sitte foar de nije. It bidrach fan de jierlikse stoarting soe op en del gean kinne mei de tiid, dus neffens in bipaeld yndex- sifer fan de boukosten. As men de oansluten buorkerijen dan bymekoar brocht yn in lichem, dat op deseldë wize wurke as in wet- terskip, dus mei publykrjucht biwapene, dan koe ek wikseling fan hierder as eigner, der gjin foroaring of stagnaesie yn bringe. De greatste swierrichheit leit dv dizze saek yn it biigjin. Hwant as men üigjint hat men noch gjin iild en wol tsientallen stokalde pleatsen, dy’t as earsten harren oanjaen soene. Dit bigjin soe neffens ós makke wur de kinne mei help fan de oerheit, dy’t op dit gebiet al hiel hwat dien hat yn oare bou- sektoaren. En ik sjoch net yn, dat de pleats- bou minder bilangryk wêze soe as wenten of skoallen. Wy freegje mei klam oandacht foar dizze saek. Hja is it wurdichl Men kin it grif tajaen, dat trije soarten wurkers yn de lanbou nei de oarloch, in hiel hwat bettere posysje ynnimme as foartiid. De arbeider, de hierdeboer en de hypteek- boer hawwe it folie rommer krigen. Men kin der oprjucht bliid mei wêze, hwant dizze minsken. hiene nei 1920 it waer hyltiten tsjin. Op it hege peil fan de tweintiger jierren ynset mei djur Jan en hege bieren, men gie doe soms boppe de Mindert goune, mei in heech sifer foar de ynventaris, hawwe dizze minsken wrotten en skarrele oant de crisis fan de tritiger jierren harren alhiel de groun ónder de fuotten weinaem. Fan tichteby dit meimeitsjende sil my dat libbenslang net wer forjitte. Hwat der doe ótstien is troch dit boerefolk, dat is net sa’n bytsje. Yn ’37 kaem de Pachtwet en dêrmei de fundearring fan it agrarysk fraechstik. Dy’t it oan dy tiid ta op fuotten balden hie, koe mei nije moed fier der gean. Lykwols fan priisbihearsing gjin sprake en ek mei de Pi DJ hie der net de oarloch fan '40-’45 efterwei greate fortsjinste fan de hear Smid, dat dy de eagen fan mennichien iepen makke hat foar de Ongunstige posysje fan alle agrariërs en hiel hwat fan dizze idé- ën hawwe de tiid oerlibbe. Hwat men fier der ek fan de Dutskers sizze kin en dat is net sa’n bytsje yn ien opsicht hiene hja it goed foar. Hia woene earst de wurkers brea tahawwe en aan de oaren. Hja hawwe dat fierst tofier dreaun, mar as reaksje op in tiid, dy’t hyltyd wer de kapitaelsbilangen foargean liet op it wurkersbilang, hie it grif goede kanten. Der wie sa’n skok as de oar- Amerikaanse minister Foster Dulles is naar Korea gegaan in gezelschap van vier senatoren, om hierover met de Z.- Koreaanse president te praten, want sa- boteert deze de besprekingen ter confe- rentie dan loopt het misschien weer op vechten uit en staan de Ver. Staten, zo i loch nedich om de minsken de oare wei ót( to triuwen en as men oer de hiele liny de tastan fan foar en nei de oarloch oersjocht, dan moat men tajaen, dat der hast in revo- luty op dit gebiet pleats hawn hat. Hwat ónder laei, is nou wol net boppe komd, mar grif healwei. Dat men dêrmei net ta in har- monysk lykwicht rekke is, kin elts sjen. Greate foroaringen geane nea sünder skok- ken en skea. En elts jier leit de saek wer efkes oars. Hwant de kaptaelsbilangen binne likegoed wurkersbilangen en de skea yn dizze sektor komt grif yn de oare mei syn ynfloed werom. De tokoarten op de rekken fan de eigner makken de neeasaeklike fornijing en it ün- derhald to biswierlik. Hiel hwat wurk oan de pleatsen barde net en hiel hwat ünder- hald waerd ótsteld. En nou hat men de leste tsien jier dizze situaesje. Der binne eigners, dy’t neat dwaen wolle en dan stiet ek foar de hierder de wei iepen om de saek mar for- rinnewearje to liften. Mar dizze wei rint dea, hwant de hierder sit alle dagen mei it lek- jende tek, de rottige büthóssouder, de dam- pe keamers en safuorthinne. It is foar beide skea, mar de hierder moat der mei ompiele en hat der alle dagen it lést, de skea en de argewaesje fan. Boppedat, ien kear rint it spul op ’e non. En fan jier ta jier komt dat eagenblik tichter by. De eigner kin sa’n ót- sloerd spul noch forkeapje, mar de hierder, hwer fynt hy in nije pleats? Dan komt ear- der as letter, al giet it noch sa tsjin it sin, de perioade, dat de hierder seis bigj int to laep- jen. Skealik wurk fansels mar toemar, hwat moat er oars? Kin hy in bytsje meiwurking fan de eigner krije, dan wurdt der fakentiids mear dien en bitellet de hierder folie mear as syn rjuchtfeardich diel wêze soe. Ik ha faker as ien kear tsjin sa’n forlegen man sein: gean nei de Grounkeamer en by need nei de pachtkeamer om de eigner to twingen mei to wurkjen. Mar hast eltse kear ünderfyn ik, dat men dy wei net op wol. Fan tiden her sit de hierdeboéx de öfhinke- likens noch yn de lea en wol er dy wei net op as yn de óterste need. Dizzer dagen wie der noch in boer, dy’t graech by it elektrysk Ijocht woe en alle kosten fan dy oansluting, seis bitelje woe as de eigner him dan mar tasei, dat dizze kosten in oemaemepost wurde soene as hy der ris óf moast. Mar de eigner skreau wer-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1