RUSLAND POOGT HET WESTEN SCHAAKMAT TE ZETTEN KRIS KRAS door Nederland üs hjoed to sizzen Ook in Korea nog vele moeilijkliedeu Griekse eilanden naai Kinderen speelden met vuur: Het Friese Paard Dr J. Schouten 70 jaar Nederlandse marine in Atlantisch verband Hwat hat Gabe Skroar 5 gezinnen dakloos zwaar getroffen door aardbeving 49e Jaargang No. 63 Vrijdag 14 Aug. I9»3 Streekblad voor West- Drukkerij Fa. A. J. OSIN GA - Bols ward Buitenlands Overzicht J. s. D® conclusie van dit alles is, dat Rus- ■L' land op het gehele internationaal poli tieke schaakbord zetten tegen het Westen poogt te doen of zetten van het Westep tracht te beantwoorden. Het zal echter dit spel zeker niet kunnen winnen als dat Westen hecht verenigd-biyft. D® overigens vry geringe daling van de militaire begroting, by de Opperste en Zuidwest Friesland Uitgave van Bolswartls Nieuwsblad l-to. I I t ^propos, m alles 31gd. slag- jonge. west sa fül nar to üs S. künsje nkt yn famke, i hwat n, non lange 3 noalt uoi en I Sept, ids yn is fan- imd is, :s, leaf in st al skriu- a moal it Ma- achten kes en ryslün. oi lok- 1 Stiftn. goeds Ie jier- e boer- aan de i en nu werken, de slag angeko- is weer en zich misschien dan ook tot Chinees ge bied zou uitstrekken en met nieuwe wape nen zou worden gevoerd. Misschien heeft Malenkow daarom China een hart onder de riem willen steken, door deze verwijzing naar het feit, dat ook Rus land een nieuw en verschrikkelijk wapen zou kunnen maken. die het herstel der Russische diplomatieke betrekkingen met Israël tegenover de Ara bische staten nog verontschuldigde en de verzekering gaf dat Moskou ook goede be trekkingen met de Arabieren wenste dus met enig optimisme over Perzië sprak is geen wonder. In dezelfde mate trouwens neemt het pessimisme ten opzichte van dit land In het Westen toe. Better in bytsje mei gerjuchtichheit, as gftns ynkommen mei ünrjucht. Streef- oed ge- gegaan :erk, je i Geurt weer in en; wy se oude Daar in wor- olk een Sneller klopt het boerenhart* Als -’t paardenfokdag Is te Bolsward. Vaststaand is het als een rots, Paarden zyn der Friezen trots. Hier komt ook uit het Friese paard, Gitzwart haar en lange staart. De houding die is frank en fier Vol gratie en vol schone zwier. De nek is iets gebogen, Er vonkt vuur in de ogen, Wanneer het de benen licht, Is het snel als een schicht. Het zit vol zenuwen en spieren, Geëigend aan die dieren; Het is zeer intelligent, Voor het werk steeds present. Het reageert heel snel, Is in het trekken iets fel, Goed betrouwbaar ensterk, Is onvermoeid in het werk. Als tuigpaard enorm, Steeds prima in vorm. Het is als rjjpaard zeer gevraagd, De trots van dien, die het draagt, Zelfs „Strassburger” kwam naar hier, Kocht voor dressuur het edele dier. Het is welhaast een schilderij, Maar dan van levend makelij. Bóeren van de Zuid-Westhoek, Breng deze fokdag een bezoek. 1 vat in ke n*»i is dat u mar Apel- moa|je je foar a bllld 11 en ’t oracht- e Doil- ja leaf, Een parlementariër van groot formaat. De a.r.-part|j is altijd een party geweest met markante figuren. De fracties, die zij samenstelt in de Tweede en de Eerste Ka mer, steken altijd boven de middelmaat uit. Vriend en vijand zal dat toegeven. De a.r. spelen in de Kamer agressief als ze vaak zijn een grote rol. Hetzij regeringspartij, hetzij als oppo sitie. In de Eerste Kamer is zo’n markante figuur, de 81-jarige professor Anema. Een rechtsgeleerde van groot formaat, een be kwaam politicus, een man zonder vijan den. En in de Tweede Kamer zit Jan Schou ten, die Woensdag j.l. juist 70 jaar is ge worden. Hy is het Kamerlid met de meeste dienst jaren. Zonder onderbreking zit hij sinds 22 October 1918 op het achterste bankje aan de rechterzijde. Slechts de heer Oud zat reeds in de Kamer toen Schouten zijn in trede deed. Hij werd lid op 28 Juni 1917, maar kwam eerst na de oorlog in 1948 weer in de politiéke arena. Ook Schouten is een man zonder vijanden. Wie twijfelt er aan zijn oprechtheid? Wie aan zijn eerlijkheid? Wie aan zyn kundig heid? Hfl is nog een van de politici van het oude stempel. Is er één begroting, waarover hfl niet met deskundigheid zal kunnen spreken? En heeft hij niet voor en na de oorlog bewezen zeer goed de poli tieke lijn van zijn fractie en partij te kun nen bepalen? Natuurlijk, lang niet allen zijn het met z|jn politieke opvattingen eems. Hy ondervindt veel bestrijding, maar als men eenmaal zijn uitgangspunt aanvaardt, dan zal men moe ten erkennen, dat hfl meesterlijk zjjn weg uitstippelt. Venchijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie: Marktstraat 13 Bolsward Telefoon 451 (K 5157) il Em- grente hca’-. i meft- lan", kinn». hawn. bitan- wurde arsich- jlm it >r bliid hinne. P„ G., vreugde >g deze, in." iw eens 11e da- Ir. En t. Nou at wol iy kin sell oh u mar Hwat en. Ja. nstier- omkle. jicrrvn, ks w“” ileots? arHi’-o- Ite fan ny en moa‘- Hw-t egel fs t v' Nor«r e it 't hear 4 I V wer, it foar wie al >t mar ftnsje em. nte ek ’e reis chtich, (Je din- Groe- AbonnementtprJJl f 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 12 cent per man. Giro 87926 Oefening duurt 19 dagen. Aan de negentien dagen durende Noord-at- lantische vlootoefening „Mariner", die op 16 September begint, zullen van Neder landse zijde de volgende van Hr. Ms. oor logschepen deelnemen: torpedoboot jagers: „Evertsen” en „Kortenaer”, fregatten: „Van Amstel”, „De Bitter’ en ,,Jan van Brakel’”, onderzeeboten: „Walrus”, „Zee leeuw' en „Tijgerhaai”, het radaroplei- dingsschip „Soemba” en een aantal mijnen vegers en hulpschepen. Van de marine-luchtvaartdienst zullen Sea- furies en Fireflies van Britse vliegkamp- schepen af benevens Harpoons meewerken. Bovendien zal Hr. Ms. Soemba dit jaar deelnemen aan de jaarlijks terugkerende Britse luchtverdedigingsoefening „Momen tum”. Deze oefening wordt ditmaal ge houden door twee konvooien, die op 15 en 16 Augustus en op 22 en 23 Augustus langs de Britse kusten zullen worden gediri geerd. betuiging van trouw aan het Atlantisch I niveau en over de meest uiteenlopende on- Pact z|jn, ook Italië is daarin geen stevige partner. te zwaar te zijn geweest voor ’n bruggetje in het land. Het paard zakte er door en de jongelui vielen van het paard. P. van der Zwiep liep hierbij eetl hersenschud ding op. Explosie tjjdens brand. Tijdens een zware brand in de grote boerderij „Het Nieuwe Slijkhuis” té Voorst heeft zich een ontplof fing voorgedaan, waardoor de brandweer man Stelder uit Deventer ernstig en twee jongemannen en een politie-agent licht ge wond werden. Verondersteld wordt, dat in of nabij de boerderij een uit de oorlog da terende niet ontplofte granaat moet heb ben gelegen, die door het vuur is aange tast. TTIER z|j nog even vermeld, dat in Ca- XAnada by de parlementsverkiezingen de liberalen voor de vyfde achtereenvolgende maal de overwinning behaalden op hun conservatieve tegenstanders, zy het met iets kleinere meerderheid. Naast deze beide grote partyen staan en kele kleinere waaronder de socialisten, die 23 van de 256 zetels verwierven, zy hadden er tot nog toe 13, zodat deze party toch zeer aanzieniyk won. Ten slotte moge nog herinnerd worden aan de eerste verjaar dag van de Europese Kolen- en Staalge meenschap, een eerste begin van economi sche samenwerking, dat, zy het nog zwak ke, kansen biedt voor uitbreiding dezer sa menwerking, misschien zelfs op politiek terrein. Deze eendracht wordt sterk op de proef gesteld Men weet dat er diepgaand verschil van mening tussen de Westerse landen on derling is. Dit betreft niet alleen punten van taktiek als daar byv. is de kwestie van een gesprek met de Russen. Zoals bekend Te zwaar belast. Een zoon van de wed. B. van der Zwiep zat samen met een ka meraad op een paard. Dit gewicht schynt Men kan zeker niet zeggen, dat de internationale sfeer veel opgekiaa is na de uiteenzettingen van het Russisch standpunt in de nota va: Moskou betreffende de uitnodiging van de grote Drie voor de ontmoe ting van de vier ministers van buitenlandse zaken, en na de rede va.. Malenkow. Had het optreden van de laatste na Stalin’s dood misschk de verwachting kunnen wekken dat Rusland op een werkelijke, mts; nlng uit was noch de bedoelde nota, noch Malenkows rede voor de op. ste Sovjet heeft die verwachting versterkt. Daarvoor lag de bedoeling de Westelijke landen onderling te scheiden er toch wel te dik op. Sovjet ingediend, is ongetwijfeld een be- wys, dat Moskou niet rekent op een oor log In de nabye toekomst en iets meer wil doen aan de verbetering van de sociale en economische positie van het Russische volk, dat in meer of mindere mate dezelf de klachten op dit gebied heeft als de an dere landen achter het Uzeren Gordijn. Dat is een kleine geruststelling voor het Westen, welke niet verstoord moge worden door Malenkows mededeling, dat ook Rus land in staat is de waterstofbom te ma ken. Er is zoveel verraad van atoomge leerden uit het Westen geweest, en zyn ook zoveel Duitse geleerden na 1945 door de Russen achter het Uzeren Gordijn gehou den, dat dit geen verrassing is. Men moet er wel op letten, dat Malenkow niet be weerde, dat Rusland de H-bom had, maar slechts dat het deze bom kan maken. Voor dat maken is blykbaar zo’n enorm tech nisch apparaat nodig, dat dit misschien jaren zal vergen. Waarschyniyk heeft Ma lenkow met zyn onthulling in de eerste plaats de indruk dat Rusland zwak is, wel ke door de gebeurtenissen in Oost-Duits- land en de satellietstaten kon zyn gewekt, willen wegnemen. Eveneens is het moge- lyk, dat hij er mee wilde stelling nemen tegen een dreigement van Amerikaanse zyde. Daar is n.l. gezegd, dat, als de Koreaanse kwestie geen bevredigende oplossing ter politieke conferentie vond, de mogelijkhek bestond, dat de oorlog zou worden hervat, /"OVERIGENS is de onthulling van het bezit van het H-bomgeheim voor de Russische bedoelingen het Westen te schei den, niet zo’n gelukkig argument. Want behalve dat ze nog eens de nadruk legt op de noodzakeiykheid, dat de gehele mens heid zich vindt in een overeenkomst tot be perking der bewapening, betekent het voor het gehele Westen een zeer ernstige aan maning de eenheid te bewaren en paraat te biyven en voor Europa de aansporing de band met de Ver. Staten, het andere land dat het H-bomgeheim kent en over de technische apparatuur beschikt om de ze werkeiyk te maken, te handhaven. Ho pelijk zal Malenkows uitlating over de H-bom dus voor het Westen een waarschu wing zijn niet te bezwyken voor het gefluit van de Moskouse vogelaar. Het zoete ge fluit tot Frankryk, dat door Malenkow herinnerd werd aan het vriendschapsver drag dat het met Rusland heeft en wordt opgewekt zich te verzetten tegen de her leving van hei Duitse militairisme zoals dat straks tot uiting zou kunnen komen in de Europese defensie gemeenschap, de nachtmerrie der Russen. Parys heeft, he laas, deze Russische belangstelling ver diend omdat het door besluiteloosheid de wereld al te lang in onzekerheid hield over haar houding tegenover de E.D.G. Dezelfde besluiteloosheid en machteloosheid welke de regering Daniël ook in de binnenlandse politiek belastte met een schier niet te dra gen nalatenschap van vorige kabinetten. Nu deze regering inplaats van louter be heren wil gaan regeren, ziet zy zich ge plaatst voor een reeks stakingen, uiting van verkropte ontevredenheid by de arbei ders die zich lang rustig hebben ge houden welke het land met een chaos bedreigen, en waarby niet alleen de com munisten maar ook de fascistisch getinte groepen op een kans loeren. Dit wankele ‘Frankryk is nog maar een zeer zwakke schakel in het Westelyk veredigingssy- Met vuur spelende kinderen hebben Woens dagmiddag in Lemmer een brand veroor zaakt, waardoor vyf gezinnen dakloos zijn geworden. Het vuur verwoestte in korte tyd twee loodsen van de kistenfabriek van Halbertsma, vyf woningen van personeels leden van de zagery en een garage. De schade wordt op enkele tonnen ge raamd. De meeste woningen waren tegen brand verzekerd. De brand ontstond in een opslagplaats van balken by de zagerij. Het vuur verspreidde zich zo snel, dat de brandweer van Lem mer vrywel machteloos stond. Er werd groot alarm gemaakt en pas nAdat hulp was komen opdagen uit tien naburig plaatsen, kon met het eigenlijke blussings- werk worden begonnen. Tientallen vrijwil ligers hadden intussen reeds de bedreigd huizen leeggehaald. Door krachtig ingrypen van de brandwee: konden nog twee huizen, waarby een ben zinepomp stond, worden behouden. In de houtzagery zelf werd geen schade aange richt. Herstel watersnoodschade zal f 895 mil- lioen vorderen. De herstelkosten van de watersnoodschade worden thans geraamd op 895 millioen gulden. Dit blijkt uit een publicatie van het C.B.S. Voorts blijkt dat de ramingen kort na de watersnood ge geven vrij juist zijn gebleken. In het ge hele getroffen gebied bedraagt de schade rond 10 procent van het vermogen. Op Schouwen en Duiveland, het zwaarst ge troffen gebied, is dit percentage 32. De zwaarst getroffen gemeenten zijn Duiven- dijke, Serooskerke, Ellemeet, Nieuwerkerk, Elkerzee, Ouwerkerk, Noordwelle en Sta- venisse. Het schadepercentage bedraagt hier meer dan 50 procent. Jongeman uit Garyp verdronken. De 23- jarige Oebele Benedictus uit Garijp is Dinsdagavond tydens het zwemmen by de Fonejachtbrug verdronken. Het slachtoffer was de zwemkunst niet goed meester. steem. Tot Italië, niet" sterker, misschien zelfs zwakker dan Frankryk, kwam Malen kows uitnodiging om de industrie voor de Sovjetunie te laten werken, dan zouden de Italianen welvarender zyn dan nu. Men zou de arbeiders uit de satellietstaten, waar men inderdaad voor Rusland werkt, eens moeten vragen of het met hun „welvaart” nu wel zo byzonder gesteld is. Maar dit lokaas, om uit de Atlantische gemeenschap te treden, meen.de Malenkow Italië te moe ten voorhouden, nu daar de zwakke rege ring Piceioni het bewind gaat aanvaarden. Een regering, die, behalve op de chr. de mocraten slechts op de kleinere midden- partyen steunt en om een stevige meerder heid te krygen eigeniyk de hulp van de „Nenni”sociallsten, die me de communis ten verbonden zyn, of van de monarchisten zou moeten hebben en daarom nooit tot werkeiyk principiële en ingrypende maat regelen tot verbetering van de toestand zal kunnen komen. De aanwezigheid van de Gasperi in het nieuwe kabinet als mi- i hadden de Engelsen liever zo’n gesprek nister van buitenlandse zaken moge een met de Russische regering op het hoogste betuieine1 van trouw aan het Atlantisch I niveau en over de meest uiteenlopende on derwerpen gewild dan een ontmoeting der vier ministers van buitenlandse zaken, waarover de grote Drie ten slotte overeen stemming bereikten. Hoewel het na de rede van Malenkow twyfelachtig geworden is of zo’n ontmoeting binnen korte tyd zal plaats hebben, mag er nog even op gewe zen worden dat de Russische antwoordnota iets in de richting van de Engelse verlan gens gaat en als ze ook de tegenwoordig heid van rood China op een dergelyke con ferentie eist pleit ze ook voor de erken ning van Peking, waarvoor Engeland wel, doch Amerika niet voelt. En waarschyniyk nog minder zal voelen nu als opvolger van de overleden senator Taft, senator Know- land leider van de republikeinse meerder- heidsfractie in de Amerikaanse senaat is j is een voorstander van de Chinese nationalistische regering op For mosa, het Tsjang Kal Sjek bewind, 'by uit nemendheid, zoals hy ook een aanhanger is van de theorie dat voor Amerika Azië, en het Verre Oosten vooral, eerst komt en dan eerst Europa van belang is. Een blik op de kaart bewyst trouwens dat de strategische belangen van de Ver. Sta ten in het Verre Oosten van de eerste rang zyn. En hier raakt men kwesties die niet meer, aangelegenheden van tactische aard zyn doch van principe. Die moet men dan ook zoeken achter het verdrag van weder zijdse beveiliging dat de Amerikaanse mi nister Dulles met Syngman Rhee heeft ge sloten en dat nog door de parlementen van beide landen moet worden goedgekeurd. Dulles en Rhee hebben voorts een verkla- Om de toekomstige horlogemakers een duidelijk beeld te geven hoe het innerlyk van een modern gesteend anker-horloge er uitziet, hebben de Zwitsers dit reuzen model vervaardigd. Het loopt even accuraat als een horloge van normale grootte: de opwindknop heeft de afmeting van een pompei moes. ring afgelegd dat zy de aanstaande- poli tieke conferentie over Korea zullen verlak ten, indien na negentig dagen van onder handelen hun regeringen inzien, dat de po gingen om de gestelde doelen te bereiken, vruchteloos zyn. Een dezer doelen wordt in de verklaring omschreven als „de vreedzame hereniging van Korea als een vry en onafhankeiyk land”. In het verdrag is ook bepaald, dat zodra het verdrag door de parlementen is ondertekend, de Ameri kaanse strydkrachten zullen ophouden on dergeschikt te zijn aan het opperbevel der V. N. in Korea. Dit alles maakt het moge- lyk dat na 90 dagen de Ver. Staten met Zuid-Korea samen de oorlog tegen Noord- Korea en China zouden kunnen gaan her vatten. Mogeiyk, zeggen we, want het is allerminst zeker. Zeker is alleen dat de Ver. Staten in hun politiek Korea beschou wen als een voor hen belangryk strate gisch object, terwyi de Ver. Naties het al leen mogen zien als een object, waar ge waakt moet worden tegen agressie. Dit is een uitermate moeiiyke kwestie in de be trekkingen tussen de Ver. Staten en tal van andere Westeiyke landen, en misschien zelfs ook voer de leden van het Engelse Gemenebest onderling,daar byv. Australië en Nw. Zeeland redenen zouden kunnen hebben het Amerikaanse standpunt te de len, daar ook zy zeer zyn betrokken by alles wat aan de Stille Zuidzee gebeurt. Alles overziende zou men in ieder geval geneigd zyn te zeggen, dat het nog' niet zo gek is als straks de Amerikaanse stryd- krachten in Korea los komen te staan van het V- N.-opperbevel en onder uitsluitend Amerikaanse verantwoordeiykheid zullen h&ndelen. Al dient stellig West-Europa ook begrip te hebben voor het Amerikaanse standpunt. Kind dronk benzine en overleed. Een 3- jarig meisje uit het Ambonezenkamp te Woerden heeft Dinsdag in een onbewaakt ogenblik een kopje benzine gepakt en in de veronderstelling dat het water was, leeggedronken. Hoewel de kleine onmiddel- iyk naar het ziekenhuis werd overgebracht, mocht medische hulp niet meer baten. Aardbevingen die sedert drie dagen de Io nische eilanden en de Peloponnesus teiste ren, hebben een ramp van grote omvang veroorzaakt. Volgens officiële berichten bedraagt het aantal doden 150, maar reeds hoort men getallen als 3 A 400. De hevigste aardbeving deed zich gisteren in de vroege morgenurefi voor. Het stadje Samis op het eiland Cephalonië werd vol kome weggevaagd, de haven van Ithaca onderging eenzelfde lot. Ook op het eiland Zacynthos is grote schade aangericht. De autoriteiten van het eiland Cephalonië hebben de Griekse regering verzocht, zo spoedig mogelyk helicopters en medische hulp te zenden. De bergdorpen op dit eiland zyn volledig van de buitenwereld afgeslo ten en de toestand wordt door de autori teiten „wanhopig” genoemd. Het reddings werk wordt nog bemoeilykt door de zich telkens weer herhalende aardschokken. TIET spreekt dat Malenkow, die zich verzette tegen de indeling van Duits land by „agressieve” blokken lees E. D. G. en daardoor de W.Duitse sociaal democraten een ruggesteuntje gaf in hun verkiezingsstryd zoals Eisenhower het on langs Adenauer pro E.D.G. had ge daan, ook voor een even belangryke mo gendheid in het Verre Oosten als Japan is, een aanbod had. Het „imperialistische” Amerika had dat land tot een wapenplaats gemaakt, Jayanse pog.ngen om op eigen benen te staan zouden Rusïands steun heb ben en nieuwe betrekkingen met Japan zouden de Sovjetunie en alle volksdemo- cratieën hartelijk welkom zyn. Malenkow geworden. Hy probeerde hier die Japanse nationalisten in het geviy te komen die niets moeten hebben van Amerikaanse bases in hun land en Japan niet in een Wjesteiyk blok willen zien ingedeeld. Hun verzet tegen premier Joshida is groeiende en deze heeft het al moeiiyk genoeg omdat Amerika juist nog een grotere bydrage van Japan aan de de fensie van de vrye wereld in het Verre Oosten wenst. Dat Malenkow India prees omdat het, naar hy zeide, zoveel had gedaan ten bate van de wapenstilstand in Korea, doch in wer- kelykheid omdat India neutraal in de kou de oorlog tussen Oost en West wil blyven, spreekt vanzelf. Terloops zij hier even ge wezen op de ernstige toestand, welke is ontstaan, doordat in die twistappel tussen India en Pakistan, Kashmir, een staats greep heeft plaats gehad, welke een pro- India bewind aan de leiding heeft gebracht. In Pakistan beschuldigde men de Indische premier Nehroe er openlyk van in deze staatsgreep de hand te hebben gehad. Gelukkig heeft Nehroe gevolg gegeven aan de uitnodiging van zyn Pakistaanse col lega om op korte termijn overleg over deze kwestie te plegen, want Kashmir, waar de bevolking in meerderheid Mohammedaans is, doch de leiding nu weer pro Hindoe i d. w. z. pro India, ligt het Mohammedaan- se Pakistan na aan het hart. En een uit barsting hier zou slechts koren op de mo len van Rusland en China zyn, welk laat- j ste land, evenals Thibet ook grenst aan I Kashmir. Volgen we> echter nog even Ma lenkows betoog op de voet, dan verwondert het niet, dat hy ook vriendelyk over Perzië sprak, waarmee een grensregeling in het vooruitzicht werd gesteld. De Ruslapd toegedane Tudeh party heeft Mossadek net aan zyn succes inzake de ontbinding van de kamer geholpen en Inderdaad schij nen er kansen dat de betrekkingen tussen Perzië en Moskou harteiyker worden naar mate Mossadek door zy'n politiek inzake het oliegeschil zyn land meer en meer fi nancieel laat vastlopen. Dat Malenkow I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1