KRIS KRAS door Nederland Martinytoer LOCALE GESCHIEDENIS WEERSPIEGELD IN DE COLLECTIE VAN HET FRIES MUSEUM üs hjoed to sizzen Fan de Russisch diplomatiek offensief Onbloedig drama in Teheran Waar ons oog op viel bij het doorbladeren van de nieuwe mnseumglds Minister tegen demping van Diepe Dolte te Workum Fakansje oan sé Hwa» ha\(idbc Skroar Schipper KL Tot verdronken No. 64 Dinsdag 18 Aug. 1953 49e Jaargang Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Drukkerij Fa. A. J. OSINGA B olsward I n. tJk. 4 I 3. er ze t- Fr L Uitgave van Bolswards Nieuwsblad j- s- PYT. ti de de Ds i 2 m- Ds .30 fakAnsjebonnen, ilk. Ds Da ik- jierlikse taslach fan f 87.64. Ha se fjouwet Da Abonnementsprijs f 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 12 cent per m.m. Giro 87926 ;n es te >e- •a. it- te de woning nu laten slopen. Record aantal schepen. week zijn er op de Nieuwe Waterweg 399 schepen aangekomen. Dit Is het hoogste weekaantal sinds de bevrflding. Sedert 1 Jan. j.l. zijn in 1953 11.066 schepen aange komen tegen 10.945 schepen In hetzelfde tjjdvak over 1952. Har foarbyld is fan greate ynfloed, har hüshAldings, hwer’t soberens, iver en trochsetten leard wurdt sa as neame oars, binne in boarne fan maetsklplike krêft. O né, hja binne as soarte lang net fol- en foar elts bern mear f 106.42. Dit jlldt foar de bem ünder de 16 jier of as hja lea- re oant 21 jier ta. Mar ek as se krekt oer de f 54 wyks hinne komme, kinne hja noch fan dizze regeling profitearje. Eltse twa- hündert goune eigen ynkommen mear, docht ien bem mear der baten falie. len dy’t seis f 60.wyks fortsjinnet yn eigen bidriuw, kin foar it fiifte en folgjen- de bem jit taslach krije. Hjirmei is elk net blkend, dat docht my faken bliken en dêr- om jow ik dit troch en hoopje, dat elts so- siaelfielend minske, dy’t lyk as wy de lytse wrotter op eigen pölle tagedlen binne, ris wize wol op dizze wettelike rigel. De Rieden fan Arbeid hawwe de ütfierlng yn hannen en op elts gemeentehfls kin men de formulieren kr^e en alle fierdere yn- Ijochtings. Ek dizze sosiale wet kin helpe om de libbensstrild fan de lytse man, dy’t foar himsels doeht, materieel en moreel to stypjen. Lit him it yn tankberens brtlke. Tj. de J. Men is der folbloed demokraet, Heart der gjin taei, djipsinnich preet, Ynspanning kin hja der net fele; De wrAldfraechstikken komm’ yn 't skaed, Hwa wit noch fan sa’n hoas de naed; Neamt politike en tsjerke-skelen Naem elkien it sa tofreden frfl, Op it deistich plak, de maetskippfl, Koe ’t grif in Ijochte seine neame, Der kaem in opgeand ienrledlch tfl, ’t Minskdom mocht jitris op ’e nfl, Fan in utopie swiet dreame. in Ing Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie: Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Soms jildt 't bisyk len frfle del, Faken in linnen tint tek mei, Set hja har in wike to kampearen. StrAngasten fan it büntste skaei, Allegear mei ’t selde staeltsje klaeid, Sünder stAn flelen ryk en earm. Easken sil der net folie steld, Nimmen dy’t der syn jild neitelt, It i»' gjin oard foar suchtsjen, stinnen, Men sjocht noait üt nel rein en kjeld, Bigearet inkel op it fel, In myld’, konstante Augustussinne. ra te Ls- g- m n. Je ra. iur m- Ds ar. Ds m n. :h daten met de bajonet op het geweer. En er trekken stoeten aanhangers van Mos- sadeq èn van de (communistische) Toedeh- partfl rond met gejuich voor Mossadeq en kreten van afkeer voor de Sjah op de lip pen. dat Oargllius Secundus voor 115 numeri een rund heeft gekocht van Stelus, zoon van Riperlu», wonende In de villa Lepeter, de haven van Lopeteus. Getuigen waren twee centurlones, officieren van het 5de en late legioen. Hetzelfde geldt van het houten zwaardje van Arum met runeninscriptie, die gelezen wordt als „edae boda (pl.m. 600) waarover een rijke literatuur is verschenen, zonder dat definitief is vastgesteld, wat dit zwaardje eigenlijk heeft betekend. Sommi ge terpvondsten vertellen iets over de do dencultus, zoals een thans in het museum opgesteld en in Lollum gevonden skelet van een op de rug gelegen dode met óp getrokken knip-Bn, waarbij tussen de voe ten een potje is geplaatst met (vogel?)- beentjes. Romeinse muntvondste.i werden gedaan te Feins bij Wlommels, Tzum en Winsum. Deze munten zijn reeds geslagen vóór het begin onzer jaartelling. Uniek is ook de roodbruin verglaasde kan met vioolspelers, de z.g. vedelaarskan uit WBlsrflp (14e eeuw). Het portaaltje 25 wordt betreden via het poortje van de kerk te Dedgum (1704). Ook willen we wijzen op de merkwaardig te Wons gevonden Apostelsteen (pl.m. 1350) die de vroegste afbeelding van het kerstgebeuren weer geeft Al deze voorwerpen maken een bezoek aan het Fries Museum voor ieder, die van de plaatselijke geschiedenis houdt, reeds tot een interessant gebeuren, hoewel deze nummière opsomming nog slechts een zeer onvolledig beeld geeft van alles wat er aan voorwerpen, betrekking hebbende op de locale geschiedenis in het Fries Museum valt te zien. FAROEK IN EGYPTE In Egypte zijn nieuwe postzegels in omloop gebracht, dragende de beel tenis van.ex-koning Faroek. De zegels waren al voor de verban ning van de vorst gedrukt en men heeft het kennelijk geldweggooierij gevonden om de zegels te vernieti gen. Daarom zijn over 't gelaat van Faroek maar enkele strepen getrok ken. Naar de Leeuw. Crt. verneemt, is de mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen niet overtuigd van de noodzake lijkheid om de Diepe Dolte te Workum te dempen, gezien de verkeersintensiteit ter plaatse en gelet op de afmetingen van de brug b(j de oude Heidenschapsterweg welke laatste evenzeer een geringe breedte heeft Een wegverbreding, die het ge volg zou zijn van deze demping, zou der halve op een versmalling uitlopen. Naar het oordeel van de minister zou een brede brug of een overkluizing over de Diepe Dolte in het verlengde van de Dwars-Noord de voorkeur verdienen. Voorts is de bewindsman van mening, dat demping een onherstelbare schade aan het stadsbeeld zal brengen, omdat de schaal van de nog vrjj gave straatwanden vol- j komen te niet zal gaan, indien het water door een bestrating wordt vervangen. In dit verband wordt het reeds gedempte deel van de Diepe Dolte als een niet na te vol gen voorbeeld genoemd. It bigjin fan skeel is lyk as wetter dat men troch de daem brekke lit, dérom jow dy by de deilisskip wei, earst der yn bihedle wurdst. De romme Harnser boat lelt ré, Deis trijeris oer de Waddensé, Ofladen mei fakflnsjegongers; De stimming is op reis oké, In eilAn, steech mear fakAnsje-pré, En élk jier machtig as lofsjongers. Door stroom gedood. Zaterdagmiddag is de 20-jarige jongeman I. Boon te Opmeer door electrlsche stroom getroffen en ge dood. De jongen had zijn windjack opge perst en trok een verlengstuk van het snoer van de strijkbout af, waarbij in aanraking kwam met het koper van de stekker. Bij het doorbladeren viel ons oog op ver schillende stukken, die betrekking hebben op onze omgeving. Bij de rijke verzameling penningen in ka mer 3 bevindt zich bijv, een penning op Menno Simons van 1736 en een penning- plaat op Gysbert Japicx in 1823 vervaar digd door Kleis Lanting. De schoonste uitingen van de Friese zil- versmeedkunst zijn in kamer 4 ongetwij feld de fraai gedreven zilveren schotels van de Bolswarder zilversmid Claes Baerdt, welke versierd zijn met bloem-, blad- en vruchtmotieven en beide in 1631 zijn ver vaardigd. In het prentenkabinet vindt men een ware schat van oude stads- en dorpsgezichten, kaarten en portretten, die vertellen van de toestanden uit vervlogen eeuwen. In ka mer 6 ontbreken de oude gildepenningen van Bolsward en Workum niet. Zeer merk waardig zijn voor vele bezoekers ook de Hindeloper kamers, die vele voorbeelden van de geheel eigensoortige volkskunst be vatten. De z.g. kleine Hindeloper kamer bevat een fraai uit 1763 daterend beschil derd bedschut. De grote Hindeloper kamer is opgezet met uit Makkum afkomstige tegels, bijbelse voorstellingen bevattende. Vooral is de vrouwenkleding merkwaardig i (geen oorijzer, verschil tussen de dracht der gehuwde en ongehuwde vrouwen). Het Friese aardewerk in kamer 12 werd ge maakt in Makkum, Harlingen en Bolsward en verschilt van het Delfts door het meer doffe glazuur en papachtige wit. Een mooie collectie aardewerk vinden we ook in de aangrenzende Wprkumer kamer. Deze kamer, ontstaan in 1797 is geen imi tatie, maar overgebracht uit Workum. Tjipke Visser, de bekende beeldhouwer die o.a. het doopvont in de Ned. Herv. Kerk vervaardigde, werd op 12 Dec. 1876 in deze kamer geboren. Een zilveren tabaksdoos in een volgend vertrek bevat als opschrift: Gysbert Japicx greate namme, Haw ik oan myn Scipke joon, Tn de prijs, der elts op flamme, Fiks mei glans en glorie woon. Earn fleag Gysbert mei syn pinne, Op de wiericken fen ’t forstAn, Nou oer FrieslAns marren hinne, Broest er, sylt er as de brAn. Oppe Snitser mar is disse prys woon trog Doctor E. Halbertsma 1844” Gemeentenieuws vla radiodlstributienet. In gemeentelijke kring leeft de wens, dat er een ruimere mogelijkheid wordt gebo den om plaatselfjke gebeurtenissen uit te zenden over het radiodlstrlbutienet. Enige leden van de Eerste Kamer, de hierop we zen in het voorlopig verslag over het wets ontwerp tot wijziging van de telefoon- en telegraafwet 1904, menen dat dit aanbeve ling zou verdienen, teneinde meer belang stelling te kweken voor de plaatselflke sa menleving en in het algemeen van meer burgerzin. Zij doelden hierbij ook op de uitzending van mededelingen bfl rampen, zoals watersnood. Originele actie. De verkeerszondaars wa ren de vorige week in Hilversum de si gaar. De verkeerspolitie reed namelijk in samenwerking met Veilig Verkeer, rond en speurde naar de automobilisten, die zich een heer in het verkeer toonden. Zij kre gen een.sigaar. De verkeerszondaars kregen niets. Voor de dames waren er nog geen bonbonnetjes, maar wie weet, wat niet is kan nog komen. Reeën laten het leven. Nu de jacht op reebokken is geopend, hoort men in de Gaasterlandse bossen herhaaldelijk geweer schoten. Vorige week zijn reeds meer dan twintig dieren neergelegd. Volgens de jachtopziener Stevens is deze uitdunning noodzakelijk: er kwamen te veel en zfl richtten grote schade aan de gewassen aan. „Hy docht nou foar himsels,” sizze de lju, as se it ha oer in man, dy’t net mear by in oar arbeidet, mar seis in lyts bidriuwke of in lyts affair oangien is. Hy docht nou foar himsels. Hy nimt nou seis it risico foar it deistich brea, foar it biteljen fan de leveranciers, foar it ynfandeljen fan it klantejild, foar fracht en ünderhald en al sa mear. Hy is lytse selsstannige. Hy libbet nou folie feller mei de pong mei, hwant hy hat himsels in bulte lytse en greate noe- den oplein. Hy woe sa graech foar him sels. De frrje minske wêze en aloan mear wurde. Eigen wiAkeltsje, eigen koumelke- rij, eigen hanneltsje hawwe. Hwat driuwt dizze lytse selsstannigen it meast? It hoop jen op gewin. Is it harren to dwaen om mear ynkommen as de lean- of salarisbarrende Of giet it om it frij wezen, om it seis witten hwat men dwaen sil, om de tsjinsin ünder in oar to stean? Of sit yn it djipste fan it hert de tins, dat hoe lyts de selsstannige ek is, syn oansjen tusken de oaren dochs oars en mear is as er seis de ballen opslaen mei? Hwa sil it krekt sizze hwat dizze minsken driuwt, hwerom sa lang en fül arbeidzje, soberearje fakentiids, mei frou en jonge bern aloan yn it spier. Nel de lange wurk- ded rekkenje en bistelle, guod klear meit- sje of in nije ütstalling foar it finster meit- Ook ligt hier de zilveren bal onlangs In ’t artikeltje over Wommels genoemd die in 1811 „ter gelegenheid van de Ge boorte van de Konlng van Romen” werd verkaatst. Een paar schaatsen zijn versierd met het wapen van Bolsward. Kamer 16, een win kel, waar de zilveren voorwerpen werden verkocht, bevat een toonkast, afkomstig uit Workum met zilveren gebruiksvoor werpen. Uit de terpentijd, 300 V. Chr. tot 1000 na Chr.) zijn heel veel vondsten, die de aan dacht vragen. Tot het alleroudste aarde werk uit de grote Friese terpenperiode be horen enkele beschilderde scherven uit Hichtum. Fraai van vorm, en versiering is de vaas uit Schettens, uit iets later tijd zijn die uit Bolsward en Spannum. Voor de datering van de vóór Romeinse cultuur is vooral de vroege gekropte ijze ren naald uit Achlum van belang. Een na klank van de bronstijd vormen een oor ring uit Arum en een niet gesloten borst- ring uit Achlum. In 28 na Christus stonden de Friezen op tegen de Romeinen, die o.a. een wachtpost hadden te Winsum. Resten van aldaar ge vonden hoge amphoren en slanke kruiken herinneren hieraan. Fraai zijn ook de uit pl.m. 170 na Chr. daterende geëmailleerde broches, evenals de goed geconserveerde uit Spannum ^le helft 3e eeuw). Het kartelrandige aardewerk uit de 2de terpenperiode is o.a. vertegenwoordigd door potten uit Wommels. Uniek van vorm is een grote pot gevonden te Hitzum, ter- wfl] ook de trechtervormige en voetbekers uit Kubaard (Barkwerd) merkwaardig zijn. Uit latere tfld dateren de zilveren te Win sum gevonden z.g. Thorskamertjes, die eens gedragen als hangertjes, afkomstig zijn van de Vikingen (Noormannen) die hier omstreeks de 2e helft van de 10de eeuw verbleven. Een unicum in ons land is het bronzen vaasje uit Welsrflp (2de helft 1ste eeuw) dat wel in verband ge bracht wordt met Italië of de Oost-By- zantflnse kring. Beroemd is ook het schrijftafeltje (tabula) uit de Tolsumer terp (ca 50 na fihr.). Het is vervaardigd van dennenhout en de ver diepte vakken aan beide zijden zfln bedekt met een soort stylus of schrijfgriffel ds koopakte van een rund is geschreven, n.l. wikkeling net kaem, dan hiene wy hjir misskien der krekt sa tasitten as bygelyks Süd-Italië, yn it Ontwrichte, troch haet en niid forksuorde mienskip. It Nederlanske folk mei gelokkich neamd wurde, omdat de arbeider in opgeande wei gien is ta greate segen fan eigen hüshAl- ding, mar ek ta greate segen fan it hiele folk. En as de tanimmende technyk en de greater wurdende produksje dizze wel yn Het geschil tussen de Sjah (de keizer) van Perzië en premier Mossadeq heeft dit week eind een sensationele wending genomen. Er speelde zich sinds Zaterdagnacht een drama af, waarbij de 33-jarige Sjah en zijn modieuze gemalin Soraya in allerijl per vliegtuig naar Bagaad zijn gevlucht. Een poging van de commandant der kei zerlijke garde, kolonel Nasiri, om Mossa- fleq op bevel van de Sjah tot aftreden te dwingen, en naar men zegt: gevangen te nemer) mislukte. Hij werd met vijf of zes andere volgelingen van de keizer gearres teerd. Generaal Zahedi, voormalig minister van Binnenlandse Zaken, heeft „ergens in Per zië” een clandestiene persconferentie be legd, waar hij twee foto-copieën toonde van documenten, welke volgens hem de hand tekening van de Sjah dragen en waarin hij, Zahedi, tot premier wordt benoemd en Mossadeq wordt „ontslagen”. Mossadeq heeft snel en afdoend terugge slagen. De hoofdstad van Perzië, Teheran, liet hij onmiddellijk af grendelen door tanks. In de straten wemelt het van sol- j sje. Lytse warbere lju, dy’t net meidogge oan formelts en fakAnsje, mar frflwillich op har namen de greate noed fan de lytse man, de füle konkurrinsje, de lêstige klan ten, de sleauwe bistellers en de swiere lés ten. De lytse middenstAn en de koumel- kers en gerniers binne hjir aerdich mach- fan üs folk. Hwant wie dizze gunstige ünt- Rusland heeft drie weken voor de belang rijke West-Duitse verkiezingen een diplo matiek offensief ontketend, met het doel deze verlciezingen te beïnvloeden. Volkomen onverwacht liet minister Molo tov Zaterdagnacht drie uur gelijkluidende nota’s overhandigen aan de ambassadeurs van Amerika, Engeland en Frankrijk, waarin wordt voorgesteld binnen zes maanden een Duitse vredesconferentie te houden. Slechts enkele uren later verzocht Molotov aan de Oost-Dultse regering, 20 Augustus een delegatie naar Moskou te zenden, om onderhandelingen te voeren „over belang rijke kwesties, die betrekking hebben op het gehele Duitse probleem”. Nou is de léste fjirtich jier yn de maet- skippij in bulte foroare en de omstannich- heden binne hiel oars as eartiids. It meast foroare is de posysje fan de arbeider yn it hiele bidriuwslibben. Us maetskippfl hat oer alle boegen de posysje en it oansjen fan de arbeider op in oar plan brocht. Wie dit yn koarte jierren bard, dan soe elk dit noch mear sjen. Mar in forgeliking mei 1913 en 1953 jowt in üntsaglik for- skil. Yn lean, yn sosiale rjuchten, yn wen- ten, yn klean, yn frfle tlid, yn maetskiplik oansjen is der in greate en forblidende for- bettering komd. Wy kinne der net bliid genóch om wêze. Alderearst net om dizze minsken seis, dy’t de talrykste groep is yn de maetskippij. Mar ek om it hiele libben Oostenrijkse muziekkapel te Sneek. Don derdag 20 Aug., de laatste dag van de „Sneek-week”, zal de Oestereichische Bun- desbahn-Muslkkapelle op het terrein van het Paviljoen VW aan het Snekermeer een concert geven, waar tevens een groep i Tiroler dames en heren volksdansen zullen uitvoeren.Door samenwerking van de N. C. R. V., Vereniging van Vreemdelingen verkeer en de beide Sneker Muziekcorp sen is het mogelijk geworden dit beroem de corps een uitvoering te doen geven. 1 Sept, weer een gondelvaart te Oldeboorn. Momenteel wordt achter de schermen al weer druk gewerkt aan de jaarlijkse Gon delvaart te Oldeboorn, die dit jaar op Dins dag 1 September zal worden gehouden. De gerestaureerde toren zal met schijnwerpers worden verlicht en het dorp wordt ge ïllumineerd. Tweeling ternauwernood uit zee gered. De 11-jarlge Haagse tweeling L. C. en J. C„ die aan het stille strand bfl het baden in zee In levensgevaar verkeerden, is door een stadgenoot en een Amersfoorter gered. De twee knaapjes waren de zwemkunst niet meester. Zfl kwamen in een mul te recht en werden door de sterke stroom weggetrokken. De twee volwassenen, die het zagen gebeuren, gingen gekleed te wa ter en slaagden er ternauwernood in de kinderen te redden. Schipper Klaas Tot van de op Terschel ling gestationneerde reddingboot „Branda- ris” is Zondagmiddag omstreeks half vflf bfl een zeiltochtje in het Schuitengat over boord geslagen en wordt sindsdien vermist. Schipper Tot was Zondagmiddag met een privé-zeilboot, waarin zich ook twee bad gasten het echtpaar W. uit Sneek, bevon den, uitgevaren voor een tochtje op de Waddenzee. Bfl het doorsnijden van een touw verloor de schipper zfln evenwicht en sloeg in het Schuitengat overboord. Reddingspogingen, zowel met de Brandaris als met een vliegtuig moesten bfl het in vallen van de duisternis onverrichterzake worden gestaakt. Zwem-tumult in „Ijzeren Man”. Enkele honderden zwemmers hebben zich in „De Ijzeren Man” te Eindhoven niet gehou den aan de ordemaatregelen en zfln bin nengedrongen in het damesbad. Daar het personeel geen kans zag de baders naar hun afdeling terug te’ drflven, riep het de hulp van de politie in. Ofschoon deze niet drastisch wilde optreden, achtte zfl zich daartoe toch verplicht, omdat de tegen stand van later duizenden weerspannige baders vrfl ernstige vormen aannam. Het hele bad werd ontruimd. Nu nog een portefeuille. Minister Luns i heeft van zichzelf gekscherend eens ge zegd, dat hfl een Minister zonder porte feuille, zonder auto en zonder huis is. Ge lukkig voor de minister heeft hfl nu een ambtswoning gekregen. Een departemc i- tale auto is er ook al, maar Zflne Excel lentie zal het voorlopig nog wel zonder portefeuille moeten stellen. In de afgelopen I Bromfletsbond opgericht. De dezer dagen in Den Haag opgerichte Nederlandse Bromfletsbond „wil op het ogenblik voor alles de noodzakelflke schakel zfln tussen de bromfietsers en de overheid” aldus ma ken de oprichters in hun eerste commu niqué bekend. Gemeente liet woning siopen. De gemeen te Amsterdam heeft een noodwoning laten slopen. De bewoner huurde geruime tijd - geleden een stukje grond en bouwde er een noodwoning op. De verhuurder mocht deze grond niet verhuren. Derhalve moest de woning weer verdwflnen, maar daaraan I voldeed de bewoner niet. Na enkele maan den te hebben gewacht heeft de gemeente Ha wnninty nu In.t.An slnnAn. Het oude liedje. In een grote boerderij onder Numansdorp is brand uitgebroken. De hofstede ging geheel in vlammen op. De brand is vermoedelflk ontstaan, doordat een kind met vuur heeft gespeeld. Opa rookt niet meer. Opa Klflzing, de bijna 80-jarige „wereldrecordhouder pijp roken” uit Purmerend, heeft verklaard, 't wedstrfld-roken vaarwel te zeggen. Het is de vraag of hij nog uit zal komen in de pflprokerswedstrfld op 12 September in de grote zaal van de Doele te Purmerend, waaraan o.a. pijprokers uit Wurzeln (Duitsland) zullen deelnemen. tich yn tal. Dy’t in tweintich, tritich jier meiroun hat, kin se by seksjes oanwize. Dizze kaem as jonge by de kruden.er, dei is ien bigoun by de lapkekeapman as boad- skipjonge, in goune wyks misskien des- tiids en foar in daelder klompen of skuon forrinnende. Freegje de geseten sakeman fan nou mar ris nei syn jonge jierren of dy fan syn heit, hast altyd komme jo by dy lytse selsstannige torjuchte, dy’t üt I eigen fearren fleane woe, ek al hie der de takomst aloan breder makket, dan moat amperoan fierkjes. De lytse selsstannige is dat üs allegearre deugd dwaen. I in bilangryk illemint yn it maetskiplik lib- Mar mei it tanimmen fan de sosiale rjuch- ben, der giet in elementaire krêft fan üt. ten fan it arbeidende folk, mei sikejild, Dizze groep yn nearing en bidriuw, yn ’e dokterskosten, fakftnsjebonnen, bemeta- bou en op 'e greide, dy kinne wy net mis- slach, wurkeleazens- en wachtjilden, mei se. Har foarbyld is fan greate ynfloed, pensioen yn it foarütsjoch, komt de fraech skerper nei foaren oft de lytse 'selsstan nige de libbensstriid jit fiere kin sünder sokke sterke helpmiddels. De oerheit hat dizze fraech op ien punt al biandere. Ek makke, dat net. Har libben op dizze hich- lytse selsstannigen kinne, as har omstan- te hat in bipaeld stimpel, it lytse en it nichheden dit easkje, foar bemetaslach yn selsstannige hinget ek as in skaed oer har oanmerking komme. Ek de lytse boer en karakter en libbensopfettings, der kin winkelman. De nfle regeling is nou sa, dat maklik bikrompenens en eigenwizens, oer- i as har ynkommen üt eigen bidriuw net gunst en binyptens üt fuortkomme, ik jow I heger is as 54 goune yn 'e wike, dan kinne dat ta, mar oan de oare kant lit it libben hja folslein foar bemetaslach yn oanmer king komme. De beide earste bem bliuwe dat ta, mar oan de oare kant lit it libben sjen, dat hjir nfl en soun libben, opgean de famyljegroei, pioniersstagen üt fuort- derbüten. Mar it tredde bem jowt dan in komme en gjin dekadente, wrAld- en lib- benssike parasiten. Ik haw in great res- bem, dan wurdt it f 194.06; by fiif f300.48 pekt foar de lytse selsstannige, mei al syn lekken en brekken, hwant de grountoan fan syn karakter is de oalje fan de maet- skiplike masine, dy’t wy net misse kinne. g. e, g

Bolswards Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1