BOERDERIJEN GINGEN IN VLAMMEN OP DE LAATSTE LOODJES WEGEN HET ZWAARST Martinytoer ^(iabe Skroar üs hjoed to sizzen Als het slotnummer van een vuurwerk Fan de Telefoneren van ver wordt duurder r Arrestaties bij de N.E.S.B. Mossadeq 49e Jaargang No. 66 Dinsdag 25 Aug. 1953 Streekblad voor West en Zuidwest Friesland Drukkerij Fa. A.J.OSINGA - B olsward Het Dier in de beeldende kunst (slot) dej. i V i Uitgave van °P Bolswards Nieuwsblad de D veel geringer was PIET. «4 4 Tj. de J. X ruggelings tegen de zijwand worden achtergelaten stadgenoten dat (hel Door blikseminslag te WelsrUp. Tijdens een zware onweersbui, die Zater dagmorgen over onze omgeving trok, werd om ongeveer half tien de boerderij van de heer Fedde Bos, aan de ingang van het dorp WelsrUp, richting Wïnsum, door het hemelvuur getroffen. De bewoners, die allen thuis waren, pro- Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie: Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) icalyptisch I met Abonnementsprijs f 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 12 cent per m.m. Giro 87926 Dy’t in frou foun hat, hat hwat goeds foun. Niemand kan zeggen, dat ons blad geen aandacht heeft geschonken d< ipassen. j het leven han; De maetskipliké wearde fan it jild is stik ken en stikken minder wurden, de bltsjut- ting fan wlttenskip en tadersyk aloan g.eater. It dreechste en meast wearde- folle bisit fan in mlnske is de boppekea- mer en hwat der ynslt. Stint it bidrluws- libben yn hannel, yndustry, Itabou en technyk mear en mear nel de wlttenskip tagroeld is en ek oarsom de wlttenskip al oan skerper de fragen fan It libben op har program set hat, is it elk ynslder düdlik wurden, dat de wrüld yn in snel tempo de wed opgiet fan in wittensklpllk blhear op alle libbensterreinen. It is üt mei de bleate taderfining en de fêste tradysje yn it bidriuwslibben, it Is dien mei de hear- skippij fan de praktyk allinnlch. Rounom sjocht men hwat in wittenskiplike tadergroun, in skerp oardiel, in biweeglik yntellekt wurdich is en al mear doart men de leije to jaen oan jonge, bitüfte knapen, dy’t dizze tatwikkeling treast binne. It sterkst komt dit üt yn Amearika, dat syn universitair taderwiis fan it bigjin öf folie skerper op it bidriuwslibben ynsteld hat as hjir yn Jerope. Wlttenskip om de wlttenskip is der in lükse, it moat brükt wurde en tsjinst dwaen yn it libben. Mar dan doart men der ek hwat foar üt to jaen, dan is men net krinterlch en ambtelik. Hjir yn Nederlta stiet eame in partikulier ynstitüt, dat troch de solide wize fan wurkjen in ynter- nationale namme krigen hat en op mannich terrein de foarstap nomd hat. Fan fier en hein komme jonge yntellektuelen om dêrre to learen en to oefenjen. In lyts jier lyn kaem der in oanfrage fan in Amearikaen- ske maetskippij foar in jonge yngenieur, oft hja him alles leare woene hwat hja op in bipaeld terrein koene en oft hy dan ek de technyske apparaten brüke mochte en seis foar fierder tadersyk hantearje koe. It andert wie: hy koe komme en hy koe op dy êfdieling dwaen hwat er woe, mar dat forbliuw wie op eigen kosten en de forgoeding foar It ynstitüt wie f3000. dels. De jonge yngenieur kaem mei It earste fleantüch, hy wie der mei Krysttlld, hy bleau In wike, In moanne en sy slt der nou noch. Al njoggen moanne oefent en ekspe- rlmentearret hy op dit ynstitüt. De rekken Is al oer de achthündertttaen goune, mar dat let neat, de chèques komme op 'e tild, hwant mei dizze kennis kin It llchem, dat Spoedig zou zijn aanzien groeien, Velen liepen ’t baasje na; Maar een stil verzet ging broeien, In de omgeving van de Sjah. Toen ging hfj dictator spelen, Van de dam, ’t regerlngshek, ’t Eergevoel moest hem wel strelen, Alles buigt voor Mossadeq. Toch vermeerderden zfjn haters, Stemming door hem zelf gekweekt, De kruik gaat net zo lang te water, Tot ze eindelek barst en breekt. Nog een noodsprong ging hjj wagen, Helpers! Alle hens aan dek! Enkele spannend-wilde dagen, ’t Was gedaan met Mossadeq. Hjj weet er nu alles van dra, Elk, uitdagend aan de top, Hoorde zoet het volks-hosanna, ’t Kruist hem, klinkt nog feller op. Een voorbeeld, allen die regeren, Hoedt U voor dictator-pek, Kjjk hem aan hier valt te leren De gevangen Mossadeq. Een van Pendë’s hoge heren Had zjjn plannen uitgezet, Olie, nationaliseren, Maak die Britten toch niet vet! Hjj heeft toen zjjn zin gekregen, Al bleek hier en daar een lek, Viel het resultaat wat tegen, Winnaar bleef toch Mossadeq. Zaterdagmiddag zjjn drie topfiguren van de Nationaal Europese Sociale Beweging (NESB) gearresteerd: in Amsterdam de „leider”, de ex-ss’er Paul van Tienen en de „werkgroeplelder” A. M. Kruit, in Gronin gen mr. J. Wolthuis, In de oorlog „vrede rechter” te Arnhem. Zjj zjjn Ingesloten in het Amsterdamse hoofdbureau van politie. Zjj bljjven In ar rest en worden t.z.t. voor de recht.jau geleld. Van Tienen en Kruit werden In hun kan toren gegrepen. Gelijkertijd werden op vjj adressen huiszoekingen gedaan. GroU voorraden bescheiden (krantjes, pamflet ten, brieven, adreslijsten) namen de huls zoekers mee. Mr F. Hollander, officier van Justitie te Amsterdam, was bjj de arrestatie van Van Tienen aanwezig. De gevangenneming van mr Wblthuis geschiedde In Groningen op verzoek van mr Hollander. Ook „Hlddema-State” ging in vlammen op. Zondagmiddag omstreeks 3 uur brak even eens brand uit In de grote boerderjj „Hld dema-State” te Wltmarsum, bewoond door de landbouwer A. Zeinstra. De bewoners merkten de brand door val lende stenen op de zoldering boven hun hoofd. In allerjjl begaf men zich naar bui ten, maar toen stond de schuur reeds In lichterlaaie. Het 2-jarig zoontje Jan be vond zich toen nog in de brandende schuur en kon ternauwernood worden gered. De Witmarsumeir brandweer was spoedig aanwezig. Door de sterke wind was het spoedig één grote vuurzee, zodat wéinig kon worden gered: enig beddegoed en geldswaardige papieren. Alleen het voor huis kon worden behouden. Bovendien kon wegens watergebrek de spuit niet vol doende werken. Zelfs heeft men daartoe nog een dam moeten doorsteken. De boerderjj ging geheel verloren, alsmede alle landbouwwerktuigen, die zich in de schuur bevonden, zoals een maaimachine, een hooischudder, een sleephark en cam- bine. Ook het hooi (ruim 100 voer) werd verbrand of door waterschade waardeloos. De oorzaak is onbekend. Hooibroel wordt uitgesloten geacht, terwjfl niet kan wor den aangenomen, dat het zich In de schuur bevindend zoontje met vuur heeft ge speeld. De boerderjj, die meer dan 100 jaar oud is. was het eigendom van familie Bangma te Wltmarsum en was verzekerd bjj de assu- rantle-maatschappjj „Achlum". Burgemeester Reitsma was op het terrein van de brand aanwezig. De politie zorgde voor afzetting. him ütstjürt,- foardielen bihelje, dy’t de kosten mear as goed meitsje. In jong kear- del yn in slobberpakje, mar it kopke is goed. Sa goed, dat hja der graech in mil- lioen yn ynvestearje, dat komt mei rlnte op rlnte wol werom. De greate krêft fan de moderne tild lelt yn karakter en wlttenskip net alderearst yn taderfining en htawurk. Dit léste hat noch wol greate bltsjuttlng as It sekuer fak- wurk Is, handigens en kunstslnnlgens, mar it rüge wurk Is hoe langer hoe mear oan It öfsakjen. De maslne nlmt dat oer, ster ker en taejjer as ea In mlnske wêze kin. Dêrom Is de oantrta oan de jongerein fan In tichtbifolke Ita om dochs to learen en fakman to wurden sa op syn plak. „Der komt forlet fan domme lju,” selt men soms. Dat is In luguber grapke. Domme lju sllle hoe langer hoe mear neist de krêb- be komme to stean. Bikwame, bitüfte krêf- ten, der is hoe langer hoe mear forlet fan. En as Nederlta it oan dizze tiid ta jit rédden hat om tsien millioen minsken wurk en brea to jaen, dan komt dit om’t üs ita in heech peil fan tatwikkeling birikt hat en nei de oarloch alles set op taderwiis en technyske wittenskippen. Omdat hjir yn de Itabou en de tünbou, yn de yndustry en yn de hannel, de wlttenskip brükt wurdt en dêrom foarbliuwt by oare folken. Fryslta en syn biwenners lizze net yn in gunstich ekonomysk flak, mar har yntel lekt is har krêft. Yn üs provinsje binne 1231 akademicl wurksum, mar wy leveren oan Nederlta 2637 öf; tadanks de greate öfstta nel de Universiteiten leit it gemid delde persintaezje 40 pet. boppe dat fan de oare dielen fan üs Ita. Dêrom moat it mei klam oan alle jonge minsken foarhül- den wurde, jimme ktas lelt yn jim op- lieding, yn jim prestaesjes op wlttenskip- lik en technysk terrein, dêr lelt jimme ktas. Dy’t leare kin hwat in kostbere jefte dy moat leare, hwant der binne al fierst to folie, dy’t dizze jefte misse. Mar leare is hiel hwat oars as op in skoafle omhlngje, stader yntereese en sünder eigen initlatyf. Dat soarte fan learllngen binne der al fierst tofolle en der komme mar ün- gelokken fan. Mar oan de aktlve, skerpe, goed ünderleine koppen, der blheart de ta- komst oan, ek hjir yn Fryslta like goed as rounom yn 'e wteld. Met deze zintuiglijke gerichtheid zijn voorkeur voor het Covering, die ervan uit- l na- „De tiid hüldt gjin skoft". Voor we het goed en wel beseffen staat laatste Augustusweek voor de deur. De zomer hoelang was het zomer? gaat heen. Maar eind Augustus betekent ook, en daar moet in dit artikel wel even de nadruk op liggen, het einde van de tentoonstelling, die onder het motto „Het dier in de beeldende kunst” thans nog enkele dagen in het Bolswards raadhuis wordt gehouden. Zaterdagavond a.s. zal de vlag onherroepelijk worden neergehaald en wordt de schijnwerper voorgoed ge doofd. Het tot een realiteit geworden sprookje houdt op te bestaan. Pro zaïsche vrachtwagens zullen voorrijden, gips, brons, koromandel, ivoor en Portugees marmer in dozen en kisten worden gepakt, kostbare doeken van het laadruim worden geplaatst, een leegte haar interesseert, vergroot zij, een beweging wordt door haar geïntensifieerd of gebruikt ter expressie van zuiver geestelijke aandoe ningen. Wanneer men als Kunstenaar te zeer op deze impulsen afgaat, ontstaan er zeer be- lan, en Samar Is oan It moajje simmerwaer in eln makke. Reinwetter, wynhoazen, tawaer en swier waer binne der foar yn it plak komd en it tta leit bisiedde mei öfwaeide apels en parren. De simmer rint op syn léste fuotten, der sil noch wol ris in moajje dei komme, mar it feest is wer dien, de hjerst is op kommende wei. Htaderten fakansje- gongers komme fan ’e wike wer thüs en de earste skoallen binne al wer üt ein set of bigjinne fan ’e wike wer mei de fêste omgong fan learen en wurkmeitsjen. Jit in wike of twa en ek de middelbere skoal len tinne wer yn ’e beage en dêrmei is dan oan de koarte simmer, de dream en de il- lüzje fan ’53, in ein kohid. Op it fjild is dan de rispinge ek greaten- diels fordwoun, allinnich hwat jirpels en biten wachtsje jit op ’e hjerst. It lange skoft fan min waer, kjeld, stoarm, wiete en glêdde diken stiet dan wer foar de doar. Mar dat net allinnich! Ek de tiid, dat der op oar gebiet wer lib ben komt yn de minsken. Yn ’e simmer is it fakentiids it lichem, dat de measte soarch en omtinken freget, mar yn it skoft, dat nou foar de doar stiet, kin der op geastlik gebiet hiel hwat goed wurk for- setten wurde. Needsaekllk wurk, net it minst foar dizze kontrjjen. Hwant elk njj jier fan dizze tiid lit it aloan düdllker sjen, dat de takomst hearre sil oan de geast, oan it yntellekt, oan It opskerpe forsten. Dy’t it foarrjucht hat net fést to sltten oan féstruoske bigripen en opfettingen, dy moat It sjen klnne, dat Nederlta en net minder Fryslta, allinnich mar ktasen hll- de sil as it syn jeften fan biskaving en yntellekt folsleln ta tatwikkeling brlngt. beerden eerst nog met de arbeider D. Hem- stra een begin van brand in de kiem te smoren, maar het vuur verspreidde zich zo snel, dat dit niet mogeljjk bleek. Met vereende krachten, geholpen door de bu ren, is toen de voorhuizinge ontruimd. Inmiddels verscheen de brandweer van Franeker en even later ook die van Worn,- mels op het terrein. De hele schuur stond toen reeds in lichter laaie en is dan ook volkomen door het vuur veiwoest. Een groot deel van de daar aanwezige landbouwwerktuigen, alsmede een over vloedige hooioogst ging verloren. Het meubilair kon behouden worden. Aan vankelijk was het publiek, door het hevige noodweer, niet bjjzonder talrjjk, toen het iets begon te lichten, kwamen de mensen uit de omgeving echter in drommen opzet ten. Een zwager van de boer, de heer Mejje Galema, liep tjjdens de reddingswerkzaam heden een bloedende snjjwonde aan de hals op en moest zich onder doktersbehandeling stellen. Deze heeft de wond gehecht; blij vende nadelige gevolgen zal hjj er waar schijnlijk niet van ondervinden. De burgemeester van Hennaarderadeel was mede op hét terrein van de brand aan wezig. De plaats was van tameljjk oude datum en eigendom van de heer J. C. Mulder te Voor burg. Als een bijzonderheid kan nog worden ge meld, dat de boerderjj, die vlak naast het verwoeste perceel staat en die bewoond wordt door de fam. Ate Galema, twee jaar geleden op 11 Juli 1951 eveneens door blikseminslag is afgebrand. De heer Bos zal zeker wensen, dat zjjn plaats in dezelfde geriefelijke moderne stjjl spoedig weer herbouwd zal worden. De nieuwe tarieven voor interlocaal tele foneren verschillen belangrijk van die van vroeger. Er zijn nu drie gesprek-zênes A, B en C. Voorheen kon men de gesprekken op vjjf manieren berekenen. Men rekent thans ook met halve minuten eh seconden. In zóne C liggen de tarieven veel hoger. Ieder kan vrij eenvoudig nagaan wat het interlocaal telefoneren hem kost. Alle auto matisch bereikbare netten liggen in de zöne A of B; de niet vermelde netten in C. Voor het bepalen van deze zönes raadplege men het telefoonboek. De tarieven zijn nu: In zóne A: eerste minuut 6 cent, iedere minuut meer 3 cent. In zöne B15 cent voor de eerste halve minuut en daarna 3 cent per halve minuut (vroeger per minuut en dan 18 cent, daarna 6 cent per minuut). In zöne C: eerste tien seconden 27 cent, elke volgende tien seconden 3 cent (voorheen 36 cent eerste minuut en vervolgens 18 cent per minuut). In zöne A kosten drie minuten 12, in B 20 en in C 78 cent. Naar w(j van officiële zjjde vernemen, be treft het hier een tariefswijziging, die dls- trictsgewjjs zal worden ingevoerd. Fries land zal hierbjj vooralsnog niet aan de beurt zjjn, zodat de meeste lezers voorlo pig nog niets van de wjjzlglng zullen mer ken. Tot tweemaal toe werd onze omgeving T afgelopen weekeinde opgeschrikt door een boerderjjbrand. Zaterdagmorgen betrof het de kapitale boerderjj van F. Bos te Wels- rjjp, terwjjl bovengeplaatste foto (foto Boersma, Pingjum) Iaat zien wat er Zon dagmiddag in lutteljjke tjjd overbleef van „Hlddema-State” tussen Pingjum en Wlt marsum, l»owoond door fam. A. Zelnstra. zoeken. Dat we bijna aan de vooravond van de sluiting voor het laatst een artikel over „Het dier in de beeldende kunst” plaatsen is dan ook vooral bedoeld de lezers van ons blad te Bolsward en wijde omgeving voor zover zij nog geen bezoek aan de expositie hebben gebracht, op te wekken dit alsnog te doen. Andets gaat het u wellicht zoals het l aan het uniek [ebeuren van het exposeren van de honder- ien kunstwerken in het kader van Bois- wards zomertentoonstelling 1953. Telkens hebben we ons lezend publiek als het ware injecties gegeven om toch vooral niet te ver zuimen deze gelegenheid aan te grijpen, van dichtbij te zien, wat men wellicht veraf zou verhoudingsgewijs Toch zal het record van verleden jaar, wat het aantal bezoekers betreft, zeer waarschijn lijk niet worden geslagen. Waren er toen een 9000, thans is het de vraag of de 7000 zal worden gehaald. Hier staat echter tegenover, dat het aantal bussen met gezelschappen dat Bolsward bezocht dit iaar T- en daardoor het aantal individuele bezoekers en ook in feite veel gro ter en de laatsten waren vaak degenen die het meest de tijd konden nemen tot een rus tig bezoek. Tot op heden bleef het aantal igenoten dat de tentoonstelling bezocht daas traditioneel) gering. We zullen maar hopen dat dit zijn oorzaak vindt in het feit, dat men dit slotartikel heeft willen af wachten. In dit opzicht kan het de laatste da- ;en dus nog druk worden. van P. v. d. Hem, waarvan het konijn (de „Winterdag” nu 51, prijs f 500.is ver kocht. De trappenhal en de bovengang be vatten meest oude meesters. Het werk van de vogelschilders Gysbert en Melchior d' Hondecoeter (5254) is nauwkeurige be studering waard. Zelfs ontbreekt de dieren schilder Paulus Potter niet. Zijn „Patrijs hond" (107) laat het sublieme vakmanschap van de op reeds 29 jarige leeftijd gestorven kunstenaar op overtuigende wijze zien. Zijn „Schimmel” blijkt een Friese hengst te zijn, maar dan van wit model. De „Stieren” van Potter ontbreken niet (nu ja, het is wel niet dé stier, maar Ook zijn er Makkumer tegels en vindt de be zoeker op de gang prachtig houtsnijwerk. Van de schilderijen geldt hetgeen is gezegd van de 17e en 18e eeuwse kunstenaars. Naast kunstwaarde hebben deze doeken ook cul tuur historische waarde, want de oude mees meesters plachten te schilderen naar de wer kelijkheid. Geen wonder dat Hessel Ham- stra, die de tentoonstelling als boer bezich tigde, hier zijn „niget hie” en verrukt was over het feit, dat ergens „de frou efter de mjukskroade” liep. Ja, ook van deze dingen vertellen ons deze schilderijen, waarop ernst noch humor ontbreekt. Wilt U voorbeelden, dan wijzen we resp. op het „Dierengevecht” (nu 126) van R. Saverij, dat apocalypl’ aandoet en op nu 134, het „Wachtlokaal (aangeklede) apen” van D. Teniers. Veel zou er nog te vertellen zijn, maar hier moet het punctum staan. We eindigen met de wens, dat ook deze expositie er toe mag hebben meegewerkt, dat Bolswards naam als cultuur-centrum er meer en rijker inhoud door mag hebben gekregen. velen is gegaan met de Omo-prijsvraag. Met ger het plan een huis te winnen naaide men al- W: vast een paar pak van dit zeeploze wasmid del in huis, maar men stelde de oplossing van de prijsvraag uit tot de fatale Dinsdag was verstreken. Hoewel men met het bezoeken van deze tentoonstelling geen huis kan win nen, van een prijs is men zeker: De herin nering aan het zien van iets schoons zal U altijd oij blijven. Meteen kan dit artikel reeds een terugblik geven. In meer dan een opzicht mag de ten toonstelling nu reeds geslaagd heten. Nog nooit werd over een Bolswardse zomerten toonstelling zoveel en zovaak en zo uitvoerig geschreven. Niet alleen in de provinciale pers, ook in de landelijke bladen verschenen gedegen artikelen, veelal voorzien van fraaie illustraties. Unaniem was men over het idee en de opzet van de tentoonstelling hoogst voldaan. Zelfs Bertus Aafjes in het deftige Elseviers Weekblad en Hessel Hamstra fan’e Waeipleats in het Fries Landbouwblad wa ren het in dit opzicht eens. Een ander succes was, dat de bezoekers, ook voorzover zij zich niet tot de kunstenaars re kenden, over het algemeen enthousiast waren. rat de nog niet besproken nummers van de tentoonstelling betreft, kunnen we be trekkelijk kort zijn. We zagen reeds dat de expositie vanaf de oude B. en W. kamer tot de vierschaar er zekere logische aan de kunst historie aangepaste opzet vertoonde. De nog niet besproken nummers, waarvan wij er slechts enkele kunnen noemen, vertonen niet dat verband. Wie wel eens een vuurwerk heeft mee maakt, weet hoe het slotnummer vaak staat uit het opschieten van vele pijlen van allerlei kleur en soort tegelijk. Zo is het ook met dit slotartikel. De logische opzet was in de Vierschaar reeds genaderd tot de mo dernen. Het meest moderne stuk is wellicht nu 7 het met waterverf en krijt vervaardigde „Circus”. De blauw, groen en rood geschil derde paardjes hebben bij menige niet be grijpende bezoeker de lachlust gewekt. Dit komt doordat men vastgeroest is aan het idee, dat een schilderij (evenals een foto) moet „lijken”. Voor de rationele mens is, om met een ar tikel in het Alg. Handelsblad te spreken de redelijke doordringing van de materie met behulp van een verantwoorde wetenschap pelijke methode tot een heilige zaak gewor den. Alles wat daaraan medewerkt, wordt als goed gevoeld; alles wat langs andere wegen tn de geheimen van de wereld tracht door te dringen, beschouwt hij als obscurantisme. Vandaar zijn eeuwenlange strijd om de eigen zinnigheden van de altijd weer naar vrijheid strevende menselijke verbeelding binnen de perken te houden. Immers de vrije verbeel ding is spontaan en gebasseerd op logisch nooit te verantwoorden interessen. Een kleur, die haar boeit, verhevigt zij, een vorm, die igrijke verschillen met de kleuren, vormen bewegingen van het model. De rationele mens, die zich geheel aan het causale en lo gische van de buitenwereld heeft overgege ven, zal deze verschillen verwerpen als ont sproten aan een verbeeldingskracht, die zich niet aan de zintuigelijke wereld heeft leren aan object samen; de bet< gaat, is onweerstaanbaar en hij zal niet laten haar te verheerlijken, mits zij binnen de perken van het stoffelijk mogelijke blijft. Abstracte kunst in absolute zin bevat de ten toonstelling overigens niet, maar we meen den tocht bovenstaande te moeten neerschrij ven om te laten zien, dat men zich van de moderne experimentele kunst niet al te ge makkelijk dient af te maken. De raadszaal is sober gehouden. Het meest vallen hier de in romantische sfeer gehou den werkstukken van de in Leeuwarden ge boren prof. J. H. Jurres (18751946) op, n.l. „Leger op mars” en „Olifanten". Ook is hier het origineel van het „Steigerend Paard” van Willem A. v. Konijnenburg (18681943), de forse rood-krijt tekening, die diende als afbeelding op het affiche, ge ëxposeerd. (Gaarne maken we eventuele be zoekers er op attent, dat afdrukken op stevig papier van deze tekening te verkrijgen zijn voor de luttele prijs van f 1. Verder verzuimden we nog de trappenhal en de bovengang te bespreken, daar ook deze buiten de eigenlijke logische opzet vallen. Beneden vindt men o.a. een paar doeken -

Bolswards Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1