V DE WERELD NOG NIET VAN DE MAROK KAANSE KWESTIE AF HET PROBLEEM DER LOONVORMING Dl Russen hebben een nieuwe kunst- greep om die uitslag te beïnvloeden, uitgehaald, door de Oost-Duitse regering naar Moskou te ontbieden en haar daar allerlei concessies en beloften te doen. O.a. zullen de bezettingskosten tot 5 pet. der begroting worden teruggebracht, na 1 Januari a.s. zal Oost-Duitsland geen her stelbetalingen meer aan Rusland behoeven te doen (de Russen hebben echter dit Duitse gebied al zo goed als uitgeplunderd) en Rusland zal belangrijke leveringen aan Oost-Duitsland doen van eerst nodige goe- c. deren. Bovendien zullen ambassadeurs uit gewisseld worden. Dit alles betekent dat Oost-Duitsland zo ongeveer de status van satellietland van Rusland krijgt. Arrestatie van winkelverkoopster maakte einde aan jarenlange diefstal m- Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave Drukkerij Fa A. J. OS1NGA B o 1 s w a r d Buitenlands Overzicht üs hjoed to sizzen Mossadeq achter slot en grendel Russen poeslief tegen Oost-Duitsland LOL lieg. Omroep Noord De bromfyts Begrotingscijfers vroeg tijdig gepubliceerd gEN regeling van de Perzische kwestie zou stellig de, ook door het gebeurde Felle strijd dit najaar te wachten No. 67 49e Jaargang Vrijdag 28 Aug. 1953 Bolswards Nieuwsblad en van i d. PYT. eit- jen. verdiend. Mogen de arbeiders daar niet van Slijk veg- zag L Koudumer meisje benadeelde Bolswarder firma. a. b. e. f. êst nst ike iels uoi ert om kes en iaar We omt i en gen. zijn aam reek r zo er rand komen. Inderdaad kan men toegeven, dat de kans bestaat dat de ene bedrijfstak zich aan de andere gaat optrekken. Zodoende kan men komen in de spiraal van steeds hogere lonen en steeds hogere prijzen. Bo vendien kan het E. V. C. de andere ar beidsorganisaties gaan overtroeven bij het stellen van de looneisen. Natuurlijk willen de socialisten de arbeiders ook doen profi teren van de verbeterde economische toe- De gemeentepolitie te Bolsward is Maan dagavond overgegaan tot de arrestatie van de 20-jarige mej. F. de B. uit Koudum, nadat zij op heterdaad betrapt was, inzake winkeldiefstal, waarvan zij reeds enige tijd werd verdacht. Mej. F. de B., afkomstig van Koudum, was sedert 6 jaar in dienst bij fa R. P. de B. Ze diende een grote t{jd in het filiaal te Koudum als verkoopster en was o.a. de laatste tfld als zodanig aangesteld te Bols ward. Daar er herhaaldeltjk vermissingen geconstateerd waren en men over bepaalde aanwijzingen beschikte, rees het vermoe den, dat mej. de B., die overigens gunstig bekend stond, en een zeer nette indruk gaf, zich wellicht aan winkeldiefstallen schuldig zou hebben gemaakt. Toen zij zich naar de bus van de ZWH It gekreau fan in frou is as in stadige drip. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie: Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) 188 M. It fraechstik fan de brommer Hat al gdns opskuor brocht; Men sjocht it, stees mear komm’ der Dryst mei sa’n ding foar ’t Ijocht, Hja gounzje as miggen machtich, Yn elke kleur en soart, Elk wit dat ien fan tachtich, Noch hiel wol bromme doart. rk, en. :a? my vat >m- aok rui. ten Pan ’ar- op- die fan yn are üt- tek itst jrtB. by oer nar ek, jrk nel Dat lor- im- A. nat Jn- re- op. hat ge. fa- yn rou- iem. als En ch? jzijn ien- 'oon rom laar om Mis- jgen l zo s op TOU- TpEN betere pers in het Wtesten niet in het Oosten, waar de Russen spreken van een»1 Amerikaans.-Engelse intrige hadden de gebeurtenissen in Perzië, waar ’t Bislüt foei: by sa’n brommer, Heart net in wegenkaert; Der moat in plakje romme, Foar har op ’t fytse-paed. Hja bin net bliid ynhelle, De fytsers sjogge sür. Batavus en Gazelle Neam’ har in kweade broer. TVTISSCHIEN is het deze laatsten alleen ‘L’A te doen geweest om hun eigen belan gen te dienen, misschien ook menen zij op recht die van hun volk te dienen en vre zen zfl van een overwinning van de voor uitstrevende nationalistische beweging het teloor gaan van kostbare tradities en van het stamverband. Maan we weten van het elan der nationalistische bewegingen na de oorlog in Ajzië en Afrika voldoende om te beseffen dat de Marokkaanse kwestie hier mee niet is opgelost. Het nationalisme en de democratisering der verhoudingen zal ook in Marokko op de duur niet tegen te houden zijn. Dat de Fransen er zich thans opnieuw van hebben vervreemd, is te be treuren. De klacht welke de Arabische en Aziatische landen bjj de Veiligheidsraad te gen Frankrijk hebben ingediend, bewijst dat door het gebeurde de kloof tussen het Westen en deze groep weer wat is verwijd en dat haar wantrouwen jegens dat Wes ten weer is aangewakkerd. De Fransen zullen wel geen inmenging van deze raad dulden en aanvoeren, dat het hier een bin nenlandse kwestie der Franse Unie betreft. Formeel hebben zjj gelijk en Engeland zal dit Franse standpunt stellig steunen, zo dat de Veiligheidsraad buiten deze kwestie zal moeten blijven, want ook Amerika staat aan Franse kant. Maar daarmede houdt men de onafwend bare loop der geschiedenis niet tegen. De wereld is met deze sultanwisseling nog niet van de Marokkaanse kwestie af. Men kan niet zeggen, dat de Sultanwisseling in Marokko een goede pers heeft. Allerwege erkent men dat de Fransen voor een moeilijk probleem stonden toen de aanhangers van de Frans gezinde pasja van Marrakesj, de Berberstammen, aan de vooravond vein het feest der schapen, waar mee de Mohammedanen het offer van Abraham herdenken, naar Rabat oprukten om de sultan Mohammed ben Joessef van zijn troon te stoten. Als zij deze krijgslieden him gang hadden laten gaan, zou er een bloedbad zijn ontstaan door botsingen met de aanhangers van de sultan, de Marok kaanse nationalisten van de Istiqlal beweging. Vermoedelijk zou dit heb ben geleid tot aanvallen van het gepeupel op de blanke bevolking van Marokko en zou het een chaos geworden zijn. voor de helft door loonsverhoging gecom penseerd moet worden. Nu zeggen de werknemers dat dit een goed moment is om ook de consumptlebeperking van 5 pet. die in 1951 vrijwillig is aan vaard, gezien de benarde situatie van onze betalingsbalans op te heffen. Maar hoe veel bedraagt deze nog? Door de daling van de prijzen bedraagt zij zeker geen 5 pet. meer. Er zijn berekeningen die spre ken van 3.9 pet. Er zijn ook cijfers, die niet hoger gaan dan 1 1% pet. De economen z(jn nu aan het werk. En als de cijfers op tafel liggen, moeten de werkgevers en de werknemers elkander vinden in de Stichting van den Arbeid. De onderhandelingen zullen niet eenvoudig zjjn. Dat is wel duidelijk. Vooral nu het probleem van de vrijere loonvorming een rol gaat spelen. De verwachting is, dat de Sociaal Economische Raad zich gaat uitspreken over het vraagstuk van de compensatie en de vrijere loonvorming. H|j zal een advies moeten uitbrengen aan de Regering. Deze zal dan ultelndelijk een be slissing moeten nemen. Een beslissing, die niet eenvoudig genomen kan worden. Want de moeilijkheden, die zich in de Kamer zullen voordoen, zullen ook spelen in het Kabinet. Socialisten en katholieken moeten het daar eerst proberen eens te worden. En als het Kabinetscompromis niet gelukkig is, dan is het de vraag wat de Kamer zal doen. Dan zal de grote strijd ontbranden tussen enerzijds de socialisten en anderzijds de katholieken, liberalen, anti-revolutionnairen en christelifk-hlstorlschen. Hoe die strijd zal aflopen, kan niemand zeggen. Dat hangt van veel factoren af. Zelfs de vraag of er een strijd komt, is nog niet geheel zeker. Want wie weet hoe de situatie aan het eind van dit paar zal zijn? Is er nog wapenstilstand in Korea? Zo ja, welk eco nomisch effect zal dit hebben? Mocht de conjunctuur dalen, dan is er geen sprake van vrijere loonvorming. Dan blijft een meer geleide economische politiek noodza- keljjk. Maar in het andere geval zal het gaan spannen. Hoe dit nu precies moet gaan is de vraag waarover de Kamerleden thans in hun zomervacantie piekeren. Hwer heart einlings sa’n brommer? De hearen fan De Haech (Der binne neist wol stommer!) Hja sleten mei dy fraech. Der is al lang oer peteare, Oer skreaun en wreaun en spytst. Hwat is sa’n ding (mei eare) In motor of in fyts? „En wat zeggen jullie van onze Pappie?” Maandagavond keerde Arie van Vliet, die in Zurich voor de derde maal het wereld-kam- pioenschap sprint veroverde op Schiphol in het vaderland terug en werd in triomf door zijn vrouw en zoontjes naar de douane geleid. De huldiging, die later op de avond in Woerden plaats vond, kan niet spontaner geweest zijn. Tiisdei 1 Septimber: 19.0220.00. Fryske ïitstjüring. „Sterke stikken fan Sweitse Swetser”. „Mei rju achtinge”. In pear lietsjes. „Boerereau troch alle tiden”, (H) in praetsje fan de hear Hein Faber. Jitris in pear lietsjes. „Nou freegje wy Jo", in lyts oplny- ündersyk. „Fryske folklore”. bedrijfsleven zelf. Gezien hun uitgangspunt is dat verklaarbaar. In ieder geval is het duidelijk, dat de Re gering in het najaar voor dit probleem een oplossing moet vinden. De werkgevers willen per 1 Januari de vrijere loonvor ming. Dit hebben zij duidelijk verklaard. Momenteel is de looncommissie uit de Stichting van de Arbeid druk bezig om de cijfers voor de looncompensatie te bestu deren. Men weet, dat de huurverhoging voor de helft door belastingverlaging en TIE Fransen hebben daarom de zijde ge- kozen van de op het moment sterkste partij, en dat was de pasja van Marrakkesj met zijn Berbers. Zjj hebben sultan Moham med ben'Joessef daarom maar gauw af- gezet en de candidaat van de pasja, nl. Moelai Mohammed ben Arafa, die alreeds tot nieuw geestelijk hoofd was uitgeroe pen, als sultan erkend. De vraag is of de Franse autoriteiten in Marokko, die meest al naar de inzichten van de daar wonende Franse immigranten handelen, van den beginne de hand in deze zaak hebben ge had. Hebben zij met de pro Franse pasja van Marrakkesj onder één hoedje gespeeld Een antwoord op die vraag is niet zo ge makkelijk te geven, en het doet er eigen lijk ook niet toe. Evenmin als de vraag of de regering te Parijs, door binnenlandse moeilijkheden geheel in beslag genomen, in dit drama een rol heeft meegespeeld of door haar Franse vertegenwoordigers in Marokko voor een voldongen feit is ge steld. De naakte werkelijkheid is, dat de Fransen een pro Franse sultan op het kus sen hebben geholpen, de candidaat van een groep feodale heren. T’R zullen nu echter snel maatregelen ge- nomen moeten worden om het land economisch en financieel weer op de been te helpen wil men de voortsmeulende on tevredenheid der massa’s, waarvan onge twijfeld de Tudeh partij en misschien het extreme nationalisme van Mossadeqs aan hang zal trachten parti) te trekken voor een tegenbeweging, te blussen. De Sjah is van goeden wille, hij is van de mocratische gezindheid, maar men kan dat niet zeggen van al zijn naaste medewer- t-, 44 ril1 unvy V*1 n v* rv* Abonnementsprijs f 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 12 cent per m.m. Giro 87926 Ui „Het Vrije Volk” kwam Woensdagavond in grote opmaak een beschouwing voor over de nieuwe Rijksbegroting voor 1954, waarbij werd medegedeeld, dat het begro tingstekort over 1954 tussen f 600 en f 800 millioen zal liggen. Het uitgavencijfer in de Rijksbegroting wordt geraamd op meer dan f 6 milliard. Het hoogste cijfer, dat ooit in de financiële geschiedenis van ons land is voorgekomen. Daartegenover zou een hogere raming van de middelen (inkomsten) staan. Op grond van de thans bekende cijfers kan worden gezegd, dat het totale beeld van de begroting voor 1954 ongunstiger is dan de raming, welke vorig jaar voor 1953 werd opgesteld. Vooral het uitgavenpeil is aanzienlijk gestegen volgens het blad. Deze publicatie heeft in regeringskringen grote deining veroorzaakt daar de begro tingscijfers strikt geheim zijn en eerst op 15 September a.s. na de opening van de Staten-Generaal mogen worden gepubli ceerd. Een dergelijk lek is in Nederlandse rege- ringsbureau’s tot heden nog nooit voorge komen. In Engeland veroorzaakte enkele jaren geleden de voortijdige publicatie van de begrotingscijfers van de Engelse staats begroting, zelfs een minlsterscrlsis, waar bij de minister van de schatkist aftrad. Minister Van de Kieft noemde, volgens de Tel., de publicatie „onbehoorlijk” en was er ten zeerste over ontstemd. begaf op thuisreis naar Koudum en zij een tweetal pakjes bij zich droeg, werd zij op de Bargefenne door de gemeentepolitie aangehouden. Op het bureau bleek, dat de inhoud (textielgoederen) inderdaad van diefstal afkomstig was. Mej. de B. bekende gedurende vier jaar af en toe winkeldief stallen te hebben gepleegd. Ook zou zij ont vreemde goederen ten eigen bate hebben verkocht. Een en ander was aanleiding ten huize van mej. de B. te Koudum huiszoeking te doen. Inderdaad kwam een grote hoeveelheid ontvreemde textielgoederen voor de dag, die in beslag werden genomen. Deze goe deren betroffen o.a. coupons, ondergoed, doeken, lakens, slopen, wol, werkmanskle- ding, tafelzeilen, pyama’s, stofdoeken, bad handdoeken, kleedjes, nylons, jumpers, enz. enz. Mej. de B. zal vandaag voor de officier van justitie worden geleid. hat Gabe Skroar de nog kort geleden zo machtige Mossadeq achter slot en grendel zit, de Sjah is te ruggekeerd en premier Zahedi nu Mossa- deq’s plaats heeft ingenomen. Een beetje geheimzinnig is wel het plotse linge verlies van Mossadeq’s populariteit, men schrijft dat wel toe aan de vlucht van de Sjah, waardoor eerst werkelijk de slui merende aanhankelijkheidsgevoelens van de massa voor haar vorst weder wakker werden. Is dat juist dan heeft deze Sjah wel een heel sluw spel gespeeld en heeft Mossadeq een dom ding gedaan met zijn poging de Sjah weg te werken, tegen wie de ex-premier ook persoonlijke wraakge voelens had omdat Mossadeq behoorde tot de familie der Kadsjaren, van wie een be paalde linie enige honderden jaren over Perzië had geregeerd, voor in 1925 de laat ste Sjah uit dit geslacht moest plaats ma ken voor Reza Khan de vader van de te genwoordige Sjah. Overigens had Mossadeq Perzië door zijn halsstarrige houding in het olleconflict, fi nancieel zo grondig aan de grond laten lopen, dat hem gaandeweg de steun van I steeds meer groepen ontviel, behalve dan van de, Moskou toegedane, Tudeh partij, welker aanhangers vooral in de industrie centra zitten. Onder deze omstandigheden schijnt het, toen het lot van de Sjah in het geding was, gemakkelijk geweest te zjjn het leger mee te krijgen voor een actie tegen Mos sadeq, waarmee diens lot bezegeld was. in de ogen van de Oost-Dultse bevolking de laatste maanden ontzaglijk aan pres tige had verloren, weer te herstellen. Het wil bljjkbaar de West-Dultse bevolking eens laten zien hoe gped de Russen het eigenlijk met de Duitsers menen. Intussen zullen de Russen binnen korte tijd gelegenheid krjjgen hun goede bedoelingen te tonen, want Engeland, Frankrijk en di Ver. Staten schjjnen het thans eens ge worden te zjjn over de nota, welke zjj aan Moskou zullen zenden om Rusland uit te nodigen voor een conferentie van Vier over het Duitse vraagstuk. I npE Londen kan men er niet op hopen dat A de nationalisatie ongedaan zal worden gemaakt, ware de Sjah zelf al geen voor stander van deze politiek, zjjn voornaam ste medewerkers zijn het zeker en wil het Westen Perzië aan zijde trachten te krij gen, dan zal het moeten trachten de posi tie van de Sjah te verstevigen door de nationalisatie te aanvaarden. Te hopen is, dat ook de Engelsen in dit geval in wer kelijkheids niet zullen tekort schieten en zich bij de nationalisatie van de Anglo Iraanse petroleum maatschappij zullen neerleggen. Misschien kunnen de Amerikanen hier be middeling verlenen op de oude door Mos sadeq verworpen voorstellen van president Truman die de vergoeding aan de petro- leummaatschapprj wilde laten vaststellen door het Internationale 'Hof, terwijl Ame rika dan 100 millioen dollar voorschot aan Perzië zou verlenen op toekomstige olie- leveranties. De bemiddeling van Amerika kan des te kostbaarder zijn, omdat Washington ook in staat is op onbekrompen wijze Perzië te helpen ingevolge hdt programma van steun aan minder ontwikkelde gebieden, wanneer de nieuwe regering blijkt deze steun waar dig te zijn en ze werkeljjk zal besteden aan verheffing van geheel het volk en ze niet aan enkele bevoorrechten zal ten goede doen komen. in Marokko weer gehavende reputatie van het Westen in de Arabische wereld ten goede komen. Wanneer dan daarnaast het geschil over de Suez-zöne tussen Engeland en Egypte uit de weg kon worden geruimd, was er heel wat gewonnen. Misschien heb ben we in het Egyptische voorstel aan de andere Arabische landen om samen een leger van 160.000 man te vormen ter ver dediging van het Suezkanaal het begin van zo’n oplossing te zien. Een dergeljjke le germacht zou als ze door een verdrag tus sen de Arabische landen en het Westen werd aangehaakt, aan de Westelijke de- zindheid van Moskou tracht het aanzien van de commu- j nistische regering van Oost-Duitsland, die g. Het loonprobleem is thans in ons land uiterst actueel. Na de bevrjjdlng heeft iedereen de gebonden loonpolitiek aan vaard. Men ging er mee accoord, dat de Overheid de minimum- en maximum-lonen vaststelde. Dit was noodzakelijk in verband met onze financiële en economische posi tie. Maar wanneer het beter gaat, is voor velen het systeem van de gebonden loon politiek niet acceptabel meer. En het gaat beter. De positie van de handels- en beta- stand. Maar het systeem is minder een- lingsbalans is gunstig, terwijl we boven- voudig, dan dat van de werkgevers en de dien een grote deviezenvoorraad hebben. In confessionele werknemersorganisaties. In verschillendde bedrijfstakken wordt goed ieder geval bestaat er bij hen de huivering om het loonbeleid uit handen der Overheid profiteren? Er is niemand, die deze vraag te halen en te leggen in de handen van het ontkennend wil beantwoorden. Maar er is verschil van inzicht over de wijze waarop dit moet geschieden. De geleide loonpolitiek brengt speciale moeilijkheden met zich mede. Wij kennen een bedrjjf, dat zijn arbeiders meer betaal de dan, voorgeschreven was, want er werd goed verdiend. Maar dit mocht niet. Er dreigde een enorme boete. De directeur zat met zijn handen in het haar. De lonen moesten omlaag; zo luidde de verordening. Maar zodra dit zou geschieden, dreigden de arbeiders te staken. Want hun verte- genwordigers stelden zich op het stand punt, dat de lonen niet verlaagd mogen worden. Zou de directeur zich niet aan de regels van het spel houden, dan werd de boete een feit, met alle ellende van dien. Zo kon men het slachtoffer worden van zjjn goedgunstigheid. Nu stellen de werkgeversorganisaties en ook de confessionele werknemers zich op het standpunt, dat vrijere loonvorming in principe mogelijk moet zijn. „Vrijere”, want naar de voor-oorlogse verhoudingen wil niemand meer terug. Het moet dus zo kun nen zijn, dat de ene bedrijfstak meer loon kan uitbetalen, omdat zij floreert, dan de ander, die misschien met moeilijkheden te kampen heeft. Volgens de werkgevers moet niet de Regering, maar de Sociaal Economische Raad, het toporgaan in de P. B. O., de algemene richtlijnen voor het loonbeleid vaststellen. In de practijk zal daardoor niet veel veranderen. Alleen een belangrijk principieel verschil is aange bracht: wat eerst de Overheid deed, moet nu het bedrijfsleven gaan doen. Het zijn vooral de socialisten, die zich hier tegen verzetten. Zij vinden het ongewenst dat de ene bedrijfstak meer verdient dan de ander. 1 Vooral het N.V.V. vreest, met de eensge- i de arbeiders in de knoop te j Maandagavond Wy sitte oer dy brommer Net al to swier yn noed; As mar net elke slommer Har ünbitüft blstjürt. Wy leau de fytsers stelle ’t Om feilichheit op prils, In wet, elk „brommer” hellet, Earst ris in rydbiwiis. kers en hij heeft met verzet van belang- j rijke figuren te rekenen als hij bijv, het groot grondbezit zou willen gaan verdelen op de manier, zoals hfl zijn eigen enorme landbezit bezig is te doen. In de eerste plaats zullen de oliebronnen wel weer in volle productie moeten worder gebracht en daarvoor is een regeling van het oliegeschil met Engeland nodig. fensle het Gemenebest zowelals Amerika geruststellen over de beveiliging van het Suezkanaal als de Engelse troepen werde- teruggetrokken. Maar dit alles is nog toe- j komstmuziek. Voor Europa is het allerbe- i langrijkste wat er in het nabije verschiet I ligt i en waarbU ook de besprekingen in de Assemblee der V. N. over de landen die ter politieke conferentie over Korea tegen woordig zullen zijn, in het niet vallen i de uitslag der verkiezingen in West-Duits- I land op 6 September.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1