VRIJE WERELD BLIJFT STREVEN NAAR ALGEHELE ONTWAPENING UITNODIGINGSPARTIJ TE BOLSWARD •31 Martinytoer Hw.t hat Gabe Skroar ós hjoed to sizzen Geweldige economische uitzichten hij duurzame vrede ERESCHULD Veel regen, doch een sportief succes Schuil, Zijlstra en De Haan winnen Fan de 3000 agitators in arrest Bijna 3000 Oost-Dultse communistische agitators zitten thans in West-Duitsland in arrest, na een der grootste operaties, welke de West-Duitse politie sinds het ein de van de oorlog heeft ondernomen. EEN vooraanstaand industrieel heeft de-’ zer dagen gezegd, dat „oorlo'g een ge weldige verspilling betekent Verspilling I biedt geen basis voor vooruitgang.” Wanneer een werkelijke' en duurzame vre de kan worden bereikt zeïcle hij, „dan zijn de vooruitzichten voor de economische ont- i wikkeling in de wereld zo geweldig, dat niemand waar ook ter wereld er niet de vruchten van zal plukken. Ik ben er van overtuigd, dat als het licht van de vrede doorbreekt, wy op de drempel staan van een tijdperk van ongekende voorspoed.” Het geldschip van Carlsen Twist om Triest Streekblad voor West* B oliward I r’ No. 68 49e Jaargang Dinsdag 1 Sept. 1953 Bolswards Nieuwsblad mka Zuidwest Friesland Drukkerij Fa. A. J'. OSINGA - e n Tl. i. De 2. side. 8. 4. 6. 6. 7. 8. n 8. sser. OEEDS onmlddeliyk 10. UUT de- ruin. ihot i. Bola- Har- r Dl 7.80 asse- PIET. d. Olde- Jond. 3 van Pou le. tr Dl 4 nci de takomst en freegje harren Af, oft der i l 80 U tl Jong r Di na. EL Gent ezelf- ■trop heeft opgeleverd. Een woord van hul de aan de kaateere; van de 80 bleef er niet één absent. De gehele middag Is er niet één wanklank gehoord. Ze hebben zich voor de volle 100 pet. gegeven. Er werd goed, In sommige partyen prima gekaatst, zodat qua spel deze partij volkomen geslaagd mag heten. Eveneens een woord van hulde aan scheids rechter Sixma met zyn staf keurmeesters, die ondanks de regen, de gehele middag In het open veld op hun post waren. Als gas ten waren In de dlrectletent aanwezig de en 4 waren Roden in de meerderheid. >erioade fan- «ygelyks om Dy’t gjin kwea hearre wol, moat fodtsjes yn ’e earen triuwe Dank, die elk aanspoorde, Laat het niet by woorden, Ons die ’t morgenlicht, Van bevrtjding gloorde, Naasten van vermoorden, Voel de dure plicht. Nationale Stichting, Werkte noodverlichting, Trouw op grote schaal. Riep tot die verplichting, Ruime hulpverrichtlng, Riep ons allemaal. Venchijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie: Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) (Stichting „1840—1845”) Vale schimmen wenken. Vfjf jaar wreed recht-krenken. Illegale strijd, 't Hoogste offer schenken. Ons past trots gedenken, Stille piëteit Giften stroomden binnen, Moeiten overwinnen! ’t Blijkt de wagen hort. Vijf duizend gezinnén, Waar moet men beginnen? Acht millioen tekort. naar. uur Nationale ere, Zal men collecteren, Liefde niet verkild. Ga de dank nieuw leren, ’t Kan de noden weren, Geef blijmoedig mild! Abonnementsprijs f 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 12 cent per m.m. Giro 87926 sn in eking :rselen. mige fan de steatseigendom foroarje troch in Afspegeling fan de sitewaesje yn it Aide lan, j sAnder misstannen dêrfan oer to nimmen. Hja wolle in Hbbenc mienskip mei fariaesje, De communisten, meest jongemannen, doch ook wel meisjes, hadden tot opdracht de komende algemene verkiezingen te sabo teren door propaganda te maken en bij eenkomsten te verstoren. Dat bleek uit op hen gevonden documenten, uit de in totaal meer dan 200.000 Mark, die zij in hun kle ren en zelfs in tubes tandpasta verstopt hadden en ook uit tonnen pamfletten en brochures, welke aan de zonegrenzen in beslag genomen zyn. En er worden nog meer agitators ver wacht. Daarom is de West-Duitse grens politie versterkt en in staat van alarm ge bracht, terwijl talrflke politiemannen, die met verlof waren, zijn teruggeroepen. x PRESIDENT Eisenhower heeft verklaard x dat de Verenigde Staten voornemens zijn met andere landen samen te werken by een doeltreffende beperking der bewa peningen, waardoor de mensheid In de ge legenheid zal komen haar geestelijke krach ten in dienst te stellen van opbouwend vredeswerk. Het Amerikaanse volk heeft bij monde van het Congres alle steun aan dit beleid toe gezegd. TAE Russische voorstellen zijn door de vrije landen herhaaldelijk van de hand gewezen, omdat hierin niet gesproken werd van evenredige beperkingen In de bewape ning en omdat er ook geen waarborgen in werden verstrekt dat contröle mogelijk zou zijn. Integendeel werd tijdens de debatten in de Vergadering in het licht gesteld, dat door de Russische voorstellen het even wicht in de bewapening op gevaarlijke wij ze in het voordeel van de Sovjet Unie en andere sterk bewapende landen zou ver schuiven. TN datzelfde jaar-werden de door de Ver- enlgde Staten voorgestelde beginselen algemeen door de Algemene Vergadering van de V.N. aanvaard. Een gedetailleerde uitwerking van deze beginselen ontving in de Algemene Vergadering van 1948 over weldigende steun. De Verenigde Staten deden afzonderlijk en in combinatie met andere landen ook voor tellen tot beperking van alle bewapenin gen. In Januari 1952 werd door de Algemene Vergadering een resolutie aangenomen, die gebaseerd was op ontwapeningsvoorstellen van de Verenigde Staten, het Verenigd Koninkrijk en Frankrijk. In deze resolutie werd de regeling, beperking en evenredige vermindering van alle strijdkrachten en bewapeningen, de uitbanning van wapens, voor massale vernietiging en de doeltref fende Internationale contröle op de atoom energie voorgesteld. Tevens bevatte zij voorstellen voor een ge leidelijke en blijvende openbaarmaking en verificatie van alle strijdkrachten en bewa peningen, met Inbegrip van de atoomwa pens, en de Instelling van een Internatio naal contröle-orgaan voor de ten uitvoer legging van het ontwapenlngsprogramma. Door de Ontwapeningscommissie van de V.N. werd hiertoe een ontwerpovereen komst, gebaseerd op deze beginselen, op gesteld. na afloop van de Tweede Wereldoorlog hebben de vrije landen getracht een doeltreffend en veel omvattend programma voor Internationale ontwapening op te stellen niet zozeer een programma om de bewapening te re gelen, maar met het doel ’t oorlogsgevaar en de vrees voor agressie te verminderen en uiteindelijk op te heffen. In 1946, nog geen jaar na de opzienbarende ontdekking van de atoom-energie ten dien ste van de oorlogvoering door de Verenig de Staten, werd door de Amerikaanse Re gering voorgesteld dat de Verenigde Naties een doeltreffend ontwerp zouden opstellen voor de internationale contröle op de atoomenergie een ontwerp, waarin al leen plaats zou zijn voor de toepassing van atoomenergie voor vreedzame doeleinden. De Kaatsver. „Bolsward" stond Zaterdag morgen voor een zeer moeilijke beslissing. De weerberichten waren weliswaar niet gunstig, maar op het tijdstip, dat over al of niet doorgaan moest worden beslist, be gon de lucht te breken. Bovendien was het zacht weer met weinig wind, dus Ideaal kaatsweer. Er werd ten slotte besloten de wedstrijd te laten doorgaan. para- icfitbe- rens, hwat in prachtplak foar in boer; in nije moderne wente en pleats, elektrisiteit, tillefoan, finke wegen, in auto yn ’e skuorre, Tl/TAAR door de Sovjet Unie, een der le- den van deze commissie, werd elk con creet voorstel van de hand gewezen en werden alle pogingen van de commissie om een uitvoerbare regeling op te stellen ver ijdeld. Evenals vroeger verzette de Sovjet Unie zich heftig tegen Internationale In spectie van de bewapening en contröle op de atoomenergie. De Sovjet Unie bleef op ’t standpunt staan dat beperking van de bewapening en ver bod van het gebruik van atoomwapens al leen tot stand kan komen krachtens unila terale overeenkomsten. nlng kan slechté bereikt worden door mid del van internationale overeenkomsten, waarbij doeltreffende waarborgen de orde bevende staten dienen te beschermen te gen schending en ontduiking van do betref fende bepalingen." hoofdbestuursloden van de K.N.K.B., de he ren Th. de Groot en P. Hiemstra, resp. voorzitter en wedstrijdleider, alsmede scheidsrechter Wlerda en het erelid B. Falkena. De volgende 10 parturen waren bij loting geformeerd: A. van der Meulen, Berllkum, 8. van der Zee, en Fr. Helfrich, Leeuwar den. Joh. Stavlnga, Popplngawier, A. Rl- nia, Makkum, A. Hiemstra, Leeuwar den. M. v. d. Weerd, Arum, Dr Smedinga, Harlingen, P. de Boer, Herbaijum. J. Rodenhuis en A. Paassen, Leeuwar den, J. Tolsma, Arum. K. Wassenaar, Wier, J. Ferwerda, Bolsward, A. Veldkamp, Leeuwarden. M. v. d. Leest, Stiens, S. Bouma, Fra- neker, 8. van Loon, Beetgum. E. v. d. Mey, Berlikum, K. Meyerhof, Leeuwarden, R. Kuipers, Makkum. J. Galama en S. Olivier, Harlingen, G. Groen, St. Anna Par. J. Schouten, Huizum, Th. de Bruin. Leeuwarden, P. Kamminga, Menal- dum. H. Schuil, Harlingen, Joh. Zyistra, Joure, Jan de Haan, Bolsward. Met de parturen 1 en 2 traden direct ster ke formaties in het veld. De sterke opslag van Stavlnga werd echter ontsierd door te veel poedels. Rinia was ondanks het plaat sen van enige fraaie bovenslagen als voor- inse niet sterk. Partuur 1 vormde een be ter geheel, wat ten slotte de doorslag gaf. miste Stavlnga het gesneuveld. Punten Helaas begon het kort na de aanvang te regenen en het Is niet weer droog geweest, met het gevolg, dat deze dag voor het wak kere bestuur een behoorlijke financiële Sla inéén de handen, Houd vol zet de tanden Stevig op elkaar. Dit werk mag met stranden, Alle rangen, standen, Zie uw roeping klaar. troch massael makke. Alles wurdt sjoen f; üt it U1--u J— - sit i gjin kilns komme sil om it spul foargoed yn eigen hln to krijen. Fansels hawwe de gun stige ütkomsten fan de léste tsien jier der net in bytsje ta bydroegen. Hja komme wol J^NIGE dagen geleden heeft de Ontwa peningscommissie verslag uitgebracht aan de Algemene Vergadering en er daar bij op gewezen dat haar werkzaamheden In deze materie nog met zijn afgesloten. Hier door wordt de Sovjet Unie in de gelegen heid gesteld te tonen, dat het haar ernst is wanneer zjj wederom over vrede spreekt. Verleden jaar zeide de Amerikaanse gede legeerde tijdens een der vergaderingen van de V.N.ontwapening kan met op unilaterale wflze worden bereikt en even min in een felle woordenstrijd. Ontwape- dreef. In de veronderstelling, dat dit het kwetsbare punt is, krijgt hy achterin alles op zijn dak. Hij kweet zich goed van zijn taak en daar Schuil en Zijlstra aan de op slag weinig fouten maakten, brachten Schouten en zijn makkers het niet verder dan een spel. Punten g6-54. Op de tweede lijst kwamen 1-4, 6-7, ter wijl 10 staan bleef, By partuur 4 waren Rodenhuis en vooral Paassen minder dan In de eerste partij; Tolsma was goed In vorm. Hij plaatste di verse fraaie bovenslagen, maar kon de dreigende nederlaag niet verhinderen; ze waren bovendien zo -onfortulniyk viermaal op 6-6 het eerst te verspelen; ze kregen slechts een eerst. Punten 88-54. In de strijd tussen 6 en 7 weten Van der Leest c.s. een spel voorsprong te nemen, als Van der Mey op 6-2 en 6-4 het perk mist. Van der Leest doet dit op 6-2 even eens, stand spel om ’t eerst. Het volgend bordje is weer voor 6 als Meijerhof op 6-4 de kaats met passeert. Het volgend spel Is dan voor 7, als Kuiper, die de 1ste opslag heeft oveigenomen, op 6-2 een zltbal plaatst en Meijerhof op 6-4 de kaats pas seert, waardoor de stand 8 eersten gelijk wordt. Op 3-3 6-6 met kleine kaats stuurt Van der Léést een onverwerkbare bal In het perk, stand 4-8 voor part. 6. Kuiper krijgt een onwisse bul en geeft vanaf 4-0 een eerst cadeau; als hjj vervolgens op 5-3 6-0 weer het perk mist, Is zijn partuur ver slagen. Om de prijzen spelen nu 10-1, terwijl 6 is verzekerd van de 2de prjjs. No. 10 loopt hard van stapel en heeft In een ommezien een voorsprong van 3 eer sten. Helfrich c.s. beginnen er nu beter op te slaan; op 6-6 passeert Van der Zep de kaats, stand 3-1. Schuil c.s. komen op 4-0, dan mist Schuil driemaal het perk, 4-6. Helfrich slaat een grote kaats, die de Haan met passeert, waardoor no. 1 de achterstand tot 3-2 verkleint. Met Jan de Haan, die zich tot nu zo goed had ge weerd, zit het nu wat vast. Schuil neemt aerdich yn de sinten to sitten en hwat is der natuerliker dan dat hja tinke: koene wy mei- dertiid dit spul mar ris keapje! Mar net al- linnich de boeren, dy’t dér wenje, bigjinne oer de forhaldingen yn de polders nei to tin ken, ek oaren litte dizze tins yn har omgean. Al faker as ien kear binne yn de Twadde en Earste Keamer debatten west oer dizze kwestje. Dat is fan dy gefolgen west, dat de Stifting fan de Lanbou in kommisje ynsteld hat om dit fraechstik ris to ündersykjen en fan ’e wike is har rapport ütkomd. Neist njoggen leden bistie dizze kommisje ek noch üt trije adviseurs, sadat men wol aerdich wis wêze kin, dat de saek fan alle kanten bisjoen is. En nou is wol it frappante fan dit rapport, dat mei ütsündering fan ien lid en ien advi seur, de kommisje ienriedich ta de konklüzje komd is, dat it stelsel fan dit eagenblik allinnich mar hierdeboerennet goed is. Dêr hawwe hja twa arguminten foar. Alder- earst, dat de gearstalling fan de boerebifol- king yn de polders dêrtroch in iensidich ka rakter kriget. De forhaldingen wurde dêr- 1 ST 111 T ■an‘ it pachterseach, der is gjin tsjinwicht, men allegearre yn itselde boatsje. Dit komt jit mear üt, omdat hja ek allegearre deselde eige ner hawwe, n.l. de Steat, hwertroch net in gunstige, objektive geast foar it lansbistjür oankweekt wurdt. It twadde argumint is, dat dizze sitewaesje foar hündert persint sosialisaesje fan de groun bitsjut. It natuerlike eigendomsrjocht fan de minske wurdt hjirtroch ünmooglik makke. De groun, dy’t linkendewei fan ge slacht ta geslacht biarbeide wurdt, soe sa noait oan de biwurker komme kinne en de Steat soe jimmer eigener bliuwe. Dêrneist kriget men de biswieren fan it nea-baes wurde kin nen oer gebouwen en yndieling fan pei It soe altiten fan in oar wêze èn de sosiale gefolgen dêrfan achtet men toriocht net gun- stich. Eigentlik binne hja allegearre heale steatsambtners. Torjocht wiist de kommisje der ek op, dat de mcast gewoane en winsK- like tastin doch» dizze is, dat de boeren dat- jinge, hwat hja troch flyt en sunigens oer- woun hawwe, fêstlizze kinne moatte yn eigen Un. Dêrtroch wurdt op in natuerlike wize har posysje bistevige en nar foroantwurdlikens forgreate. Op dit stuit komt dat noch net sa hweryn kunde, iver en initiatyf mear kftnsen krijc. Hja wolle foarkomme, dat de polders to ienfoarmich en to kunstmjittich bliuwe en it liket my ta, dat hja d6yn in goede kyk toarie to hawwen op de minske en syn ynske- pen aerd.’ Dat it regear nel harren harkje mei en dêrnei dwaen. Tj. de J. EDELEGEERDEN uit andere landen wezen er op, dat indien ontwapening ernstig wordt opgevat en met alleen als propagandamiddel wordt gebruikt de vol keren de verzekering moeten hebben, dat beloften ook gestand gedaan zullen wor den. Zij spraken als hun overtuiging uit dat een doeltreffend ontwapenlngsprogramma al leen vruchten kan afwerpen indien alle landen daartoe samenwerken. Zonder een dusdanige samenwerking en de steun 'van allen hebben de vrije landen geen andere keus dan hun strijdkrachten te handhaven als afweer tegen eventuele agressie. Toen op 29 Juli de Amerikaanse Senaat met algemene stemmen een resolutie aannam, waarin een voorstel werd gedaan voor een doel treffende en uitvoerbare ontwapening, vertolkte zij hiermede de over heersende gevoelens van volk en regering ten aanzien van een duur zame wereldvrede, welke de volken zou bevrijden van de vrees voor agressie. Op 18 Augustus werd deze resolutie door de Amerikaanse vertegen woordiger bij de V. N. Ambassadeur Henry Cabot Lodge Jr, by de verenigde Naties ingediend en door het Ministerie van Buitenlandse Zaken aan alle Amerikaanse diplomatieke posten toegezonden. In een begeleidend schrijven werd er door het Ministerie op gewezen, dat deze resolutie een van de ruim veertig ontwapenings-resoluties was, die reeds voordien door leden van het Amerikaanse Congres waren ingediend. Op de stand 5-3 6-2 perk en was no. 2 60-46. In de strijd tussen 3 huis c.s. steeds iets Vooral Paassen was prima op dreef, zowel als voor-inse als met de 2de opslag. No. 3 neemt de leiding, maar dan haalt nó. 4 twee spel aaneen, waarvan driemaal op 6-6, de eerste keer slaat Smedinga kwaad; op 2-1 6-6 mist de Boer in het perk en op 8-1 6-6 passeert Paassen de kaats. No. 3 krijgt nog een eerst als Sme dinga op 6-2 de kaats passeert. Verder dan een spel brengen ze het niet, op 5-2 6-2 re tourneert Rodenhuis in ’t perk. De nos. 5 en 6 spelen een spannende party. Aanvankeiyk wil het met Jan Ferwerda In het perk niet vlotten; aan de andere kant poedelt Van der Leest nogal eens, wat de balans in evenwicht houdt. Tot 3 eersten geiyk wordt beurtelings een eerst ver overd. Dan loopt no'. 5 uit tot 5 eersten, als Veldkamp op 3-3 6-4 bovenslaat en v. d. Leest op 4-3 6-4 voor. Het wordt 5-4 als Van der Leest op 6-4 voor de kaats keert. Partuur 5 heeft een fraaie kans op de overwinning, als op 5-4 6-4 met grote kaats wordt gewisseld. Wassenaar verknoeit die fraaie kans door 2 poedels. Van der Leest c’.s. grypen nu hun kans. In het laatste eerst plaatsen van Loon 2 en Bouma 1 fraaie bovenslagen on als Van der Leest op 6-2 een onverwerk bare bal In het perk zendt, Is no. 5 van de lyst verdwenen. Punten 68-64. De stryd tussen 7 en 8 la minder spannend, daar behalve Olivier partuur 8 niet op dreef is. By 7 is Meyerhof het zwakke punt, maar dit verhindert niet, dat door prima spel van Kuipers en Van der Mey dit partuur een royale overwinning behaalt met 8 om 1 spel. Punten 58-44. In de party tussen 9 en 10 Is by laatst genoemd partuur Jan de Haan prima op bot üt, alles is jit nij en de tiden binne gun- stich. Mar geandewei sille de tokoarten oan de gebouwen en de modernisearring en de eigen forlangens mear sprekken gean. De hierders yn de polders sitte fêst, dat is oan de iene kant in rêstich gefoel, mar oan de oare kant docht dit gjin rjocht oan it forskil yn kennis en buorkjen, dat dêr, lyk as roun- om, ek great is. Men kin it libben nou ien- kear net fange yn ien skema. Der moat for- skaet wêze en romte foar de ien sawol as foar de oare. Fansels meije de polders net yn hannen komme fan speculanten. Jildbilizzing fan net-boeren hat hjir net de minste sin. Do Steat fordriuwe om er oare eigeners yn to heljen, soe de saek net better meitsje. mar eigen boeren moatte hjir Al mooglik wêze. Ek wol de kommisje harren, dy’t in pleats keapje, bylizze, dat hja dizze pleats yn in neijer to bipalen tiid net wer forkeapie meije. It moat gjin spekulaesje oproppe. De kom misje komt ta de konldüzje, dat geandewei yn de polders in mienskip üntstean moat, dy neist hierdeboeren ek eigen boeren kenne moat en dêrneist boeren, dy’t lan, of gebou wen of beide yn erfpacht krije kinne. Dat léste wurdt troch harren ek oanbifele. Dy erfpacht soe dan nei in bipaelde p< nijs wer fêststeld kurde kinne, b’ o de tsien jier. Wurdt der los lan forkoft, dan soe de nije eigener it rjocht hawwe moatte dêrop to bouwen en sa to bouwen as hy seis wol, mits oan de easken fan deeglikens en architektuer foldien wurdt. Dit moat hwat „soepel” makke wurde, sadat de bigjinnende boer him desnoads in jier as hwat, geneare kin mei in tydlike oplossing. Hjirtroch wol men de lytse boer en gemier ek in kans jaen om al buorkjende wei boer to wurden. Sa’t ik it sjoch wol de kommisje it ienfoar- mige fan de steatseigendom foroarje troch in J- -11.1- 11. él J. IA J J - -- sünder misstannen dêrfan oer to nimmen. al wer hwat forgetten binne, sjogge nou wer Waa het geld, dat gevonden werd aan boord van Carlsens schip Duits vluchtka- pitaal? De „schat van de Flying Enterpri se” wordt een mysterie, aldusHet Vrije Volk. De directeur van de Isbrandtsen redery, de eigenaar van het schip, heeft met nauwe lijks verholen verontwaardiging in New York verklaard, dat hy noch kapitein Carl sen iets afwist van een geldzending aan boord. Directeur Jakob Isbrandtsen vindt het een Vreemde zaak. Maar een verzekerings- maatschappy In Londen deelt mee, dat het geld krachtens normale Internationale mo netaire transacties door Zwitserse banken naar Amerika gezonden Is. Het was verpakt In postzakken, waarvan kapitein Carlsen de Inhoud niet kende. In totaal was voor een millioen gulden aan dollars en pontien met de „Flying Enter prise" mee de diepte In gegaan. Ongeveer een derde deel is geborgen. Fan jier ta jier komt men mear under de yndruk fan it prachtige wurk, dat yn üs lan dien wurdt troch de ynpoldering en kultu- vearing fan de eardere Sudersé. Dy’t lyk as wy de earste stappen meiroun is fan dizze üntsachlike ündermmming, de óf- slütdyk groeijen sjoen hat, de tocht makke hat mei in boat tusken de earste polderdiken, de iensumens en kealens fan de flakten, dy’t doe droech kamen, dy wurdt it rom om it hert as hy de Wieringermar alle jierren fol- sleiner en weelderiger trochrydt, de doarpen groeijen sjocht en de èunen en hoven nar üntjaen as wie it in stik fan it ierdske para- dys. Hwat in wielde fan groei en fruchtbe- S. XVTAJL JUX MWX, 1x1 pleats, elektrisiteit, L111C1UA11, 11!L\C WCgCU, lil AULU 11 C OA.UVX1C, it lan yn ien kavel efter de pleats, alles drai- neard, hwat kin in boer jit mear forlangje. i It is gjin wunder dat hja harren de fuotten üt it gat skreppe om dêr in pleats to biset- ten en dat der hünderten klear steane om de nije pleatsen yn de Noard-East-Polder yn hier to krijen. Dy’t soks treft is in create geloksfügel en hat sa’t it him oansjen Et, de kost foar it libben koft. Mar in minske is in I frjemd soart skepsel en syn winsken en ide- alen binne nea alhiel forfollc. De êldcren i ünd^r harren, dy’t de freugde fan it krijen Tussen Zuidslavië en Italië Is plotseling, grote spanning ontstaan. De oorzaak is het weer oplaaien van het conflict om Triëst, dat Zuidslavië volgens Italiaanse berichten ten dele zou willen „annexeren”. Belgrado antwoordde met de tegenbeschuldiging, dat deze berichten „weloverwogen provocaties” zyn. Italiaanse troepenverplaatsingen in de buurt van de grensplaats Gorizia, waar ook tanks zouden zyn aangekomen, wor den door het Italiaanse leger verklaard met de opmerking, dat het hier om de nor male zomermanoeuvres gaat. Zuidslavië heeft echter laten weten, dat het „zyn geduld met Italië heeft verloren", al werd ten stelligste ontkend,, dat presi dent Tito van plan zou zyn hot’door Zuid slavië bezette deel van Triëst formeel by zyn land in te lyven. Italië had fel gereageerd op enkele Zuid- slavlsche bestuurshervormlngen in het ge bied van Triëst, dat sedert de oorlog In twee zones is verdeeld. Uitgave van

Bolswards Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1