r- TWEEDE KAMER HET NIEUWE BURGERLIJK WETBOEK DEZE WEEK HOOFDSCHOTEL DER De grote Uitnodigingskaatswedstrijd te Pingjum gaf ondanks goed kaatsweer geen groot spel te zien KRIS-KRAS door Nederland Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A.J.OS1NGA B olsward üs hjoed to sizzen op Fan de Tj. de J. r Oranje-lust rum II. Schuil en Dr. Smedinga, Harlingen en A. Veldkamp, Leeuwarden wonnen onbedreigd Hwat hat Gabe Skroar Vandaag start na zomervacantie het parlementaire leven Adenauer (C.D.U.) won 49e Jaargang No. 70 Dinsdag 8 Sept. 1953 Bolswards Nieuwsblad I PYT. i op ,’e hichte! Gjin- ocht as in wiere ge- ;e- belangrijk zwakker 18 17 Christen-dem. Sociaal-dem. Vrye dem. Duitse partfl Centrumpartij Vluchtelingenblok Communisten Neutralisten Duitse RfjkspartjJ Beierse party step struikelde en een linkerheupfractuur opliep is als gevolg daarvan Donderdag overleden. Koningin bezocht Kust en Branding. H.M. de Koningin heeft een onofficieel bezoek gebracht aan de tentoonstelling Kust en Branding te Hoek van Holland. In het ge bouw voor het Loodswezen gebruikte H.M. de thee. Na de bezichtiging van de expo sitie begaf zij zich naar de reddingboot President Jan Leis, waar zij zich enige tfld met de bemanning onderhield. De hurde stien, dy sllpet izer En hurde elaggen meitsje wizer. zetels ’49 139 131 52 17 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie: Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Abonnementsprijs f 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 12 cent per m.m. Giro 87926 zetels ’53 244 150 48 15 3 27 offers, waarvan er velen ook reeds gedu rende de oorlogsjaren zwaar werden gedu peerd. Dit debat zal ongetwijfeld in de schaduw staan van de dan reeds gepubliceerde be groting. Deze zal zeker een flink tekort opleveren. En dat tekort zal voor de Re gering aanleiding zijn tot geen al te grote vrijgevigheid. Niet tè vrflgevig als het gaat om de watersnoodslachtoffers en niet vrij gevig als de belastingvoorstellen aan de orde komen. 1948 6 Sept. 1053 In Jonge frou fiif jier forlyn, Stie eamstich, yn de waerme skyn Fan de Septimbersinne. Fol oatmoed, it hege eagenblik: „Dat ik it dwaen mei, hwa bin ik. HJa waerd üs Keninginne. HJa sei har langstme yn ’t iepenbier, De trou hweryn 't mem fyftich Jier Har Onderdanen tsjinne. Dat my dit foarbyld it foarste telt, Mel it sa ta in seine steld, Op ’t plak fan Keninginne. HJa hat dit toand mei wurd en died, Yn freugd en rou op elk gebiet, ’t Soe elkiens achting winne. Sünder forskeel fan rang en stün, Elk fielt de tear mystlke bün, Fan folk en Keninginne. HJa Mldde it findel ünbismet, Trou, de morele neistenwet, Steech nei har béste kinnen. Kaem üs noch neger troch it leed, Fan it teistere Ifin yn wettersneed, Hert-soarch as Keninginne. In Jonge frou fiif jier forlyn, De Oranjegloed is net forkwynd, Hjoed is üs bea allinne: „O Hear, bliuw Jo har Gids en Stêf, Jow lang noch wiisheit, sounens, krêft, Oan har as Keninginne.” Hogere uitkeringen Gemeentefonds. De al gemene uitkeringen uit het gemeentefonds kunnen voor 1954 worden berekend naar 120 pet. in plaats van 116 pet., zo heeft de minister van Binnenlandse Zaken de gemeentebesturen medegedeeld. Over het percentage van de belastinguitkering zul len mededelingen worden gedaan, zodra de Rijksbegroting voor 1954 aan de Staten Generaal is aangeboden. Het moeilijke examen. Vijftig procent van de candidaten, die examen doen voor het middenstandsdiploma, moet worden afge wezen en ontstellend groot is het aantal candidaten dat geen behoorlek antwoord weet te geven op de gestelde vragen. Dit werd meegedeeld door de heer W. Geurts, plaatsvervangend voorzitter van de kamer van Koophandel en Fabrieken te Nijmegen tfjdens een vergadering van deze Ka mer. Wegenwacht stond voor niets. Een Piper- cub, die kort na de middag Zondag' was opgestegen van Ypenburg, vervolgens als reclamevliegtuig boven Zundert had gevlo- iyr Ade vijftiende September komt dan 't AN met spanning verbeide nieuwe seizoen. Wat zal het brengen? Er is wel niemand TTET is zware Juridische kost die dan geboden wordt. De vele toeschouwers zullen er niet veel aan hebben, als zij niet gewapend zijn met een uitgebreide Juridi sche kennis. Hoogstens kunnen zij genieten van de wijze waarop Prof Meijers zijn te genstanders aanvalt: hoffelijk, maar uiterst scherpzinnig. En naast de grijze rechtsgeleerde vindt men dan de Minister van Justitie, Donker. Een knap Jurist, maar met minder autoriteit dan zijn tijde lijke raadsadviseur. Weliswaar een door zetter, maar dat kan ook wel eens onaan genaam zijn, Soms werkt dat de indruk, dat hij te vaak gelijk wil hebben. Als goed parlementariër weet hij echter hoe er met de Kamer moet worden omgesprongen. Voor de grote slag begint, komen er eerst nog enkele andere ontwerpen aan de orde Zo zal het voorstel „bijdrage exploitatie verliezen stadsverwarming Rotterdam” noy wel stof tot praten geven. Evenals het ontwerp, dat het bouwen van pandén ten behoeve van de huisvesting van Rijks- diensten beoogt. TTET komt niet veel voor, dat de Tweede Kamer' nog voor de opening van het nieuwe zittingsjaar bijeenkomt. Meestal wacht men tot na de derde Dinsdag in September. Dan is het Prinsjesdag. De Ko ningin rijdt dan in de Gouden Koets door de Haagse straten. Ieder jaar is dat weer opnieuw een treffend symbool van de sterk te der monarchie in een parlementaire de mocratie. Vorst en volk vinden dan elkaar in die deftige Ridderzaal. Het is schouwspel, dat ieder Jaar te zien is, dat nooit verveelt. litte, komt it der sken safolle moogtik bybrocht wurdt: yn sjoch, kennis en handigens. Dizze trije din gen bipale syn maetskiplike wearde. Foarop stiet it ynsjoch, it forstan. Dat is it bilangrykste. len dy’t de dingen en de forskynsels bigrypt en logysk folget, dy’t it „hwerom” troch hat, dy’t de bitsjutting pf- weag~1' -r-- oersjocht, wit fan gefolch en oarsaek, vere r1-**—*- 1 1 riael en jit folie mear. Dizze eigenskip is yn ik net lije. De oare andere: ik fyn him wol moai, mar dan deselde kleur yn it blau! Der is wol forlet fan wize en praktyske lju, seit de briefskriuwer. Akkoart, alhiel ak- koart, der is j immer forlet fan, hwant dat uinne prachtige eigenskippen. En der is giin Martinytoer 1 een maar 1 gen en ten slotte boven Dordrecht ver- TTOOR het nieuwe zittingsjaar wordt ge- opend, wordt het oude eerst gesloten. Dat is gebeurd op Zaterdag 29 Augustus Er waren niet veel mensen op de been, want aan deze sluiting die niet langer dan een kwartier duurt, is practisch geen cere- monieel verbonden. Het is de Minister van Binnenlandse Zaken, Beel, die in een fraa rijtuig, begeleid door de Rijkspolitie, van het Paleis naar de Eerste Kamer rijdt De leden van de Tweede Kamer zijn daa ook aanwezig. Enigen tenminste, want de opkomst is meestal niet groot. In opdracht van H. M. de Koningin bedankt de Mi nister van Binnenlandse Zaken de Kamer leden voor het vele en belangrijke werk da' zij hebben verricht. Een korte buiging en de bewindsman vertrekt weer; begeleid door de commissie van in- en uitgeleide. De paarden van de rijkspolitie staan intus sen al weer te trappelen om de Minister naar het Paleis terug te brengen. Neen, schokkend is deze ceremonie niet. Het lijkt wel of zij zo sober is gehouden om juist de opening des te fleuriger te doen zijn. ken. Goede vangst. Hengelaars, die aan het vissen waren langs de Veenkade te Den Haag, wreven zich Donderdag van verba zing de ogen uit. Zij haalden 37 spiksplin ternieuwe biljetten van f 1.op, die tot een aaneensluitende serie behoorden. De herkomst van de biljetten is nog niet be kend. naar de mening van de A.N.W.B. te wor den vrijgesteld van het betalen van motor rijtuigenbelasting. Veiling Meinesz naar Amerika. Prof, dr.' F. A. Vening Meinesz, hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, en president curator van het KNMI te De Bilt, is met de „Veendam”’ van de Holland-Amerika- Ifjn naar de Verenigde Staten vertrok- Melsje viel van IJsselbrug en verdronk, ken. Vrijdagmiddag is het 7-jarige meisje Boer- sma uit De Hoven te Zutphen op de IJssel- brug tussen het voetpad en de spoorbrug terecht gekomen en van grote hoogte in de rivier gevallen. Hoewel onmiddellijk iemand te water ging, bleek al spoedig, dat hier geen reddingspogingen meer hielpen. Het meisje was in de diepte verdwenen. Korte vreugde. Een gevangene, die met behulp van een vrouw er kans toe zag uit een Haarlems ziekenhuis weg te wande len, werd de volgende dag te Beverwijk weer gearresteerd, tegelijk met zjjn help ster, die zich nu voor haar hulp, alsmede voor de diefstal van een herencostuum, dat zfl de gevangene had gegeven, zal heb ben te verantwoorden. Een zinkput. Hoewel in Maart 1952 de N.V. Polynorm te Amersfoort een be drijf voor nieuwe bouwmethoden door het Rijk een crediet van f 24.3 millioen werd verleend, werd medegedeeld dat het bedrijf wederom in moeilijkheden verkeert, doordien de Herstelbank verder geen geld meer wil verstrekken en op betaling van alle schulden heeft aangedrongen. Prof. Oud in Rio. De burgemeester van Rio de Janeiro heeft Zaterdag de oud- burgemeester van Rotterdam, prof. mr. P. J. Oud ontvangen. Prof. Oud zou twee da gen in Rio verblijven. Met de „Aldabl” zal hij naar ons land terugkeren. Ambonese minister aangehouden. grote uitnodigingswedstrijd te Pingjum Zondag 6 September trof het wat het weer betreft, uitstekend, terwijl het bezoek zeer goed was. Doordat de wind herhaalde- scheen, moest omstreeks vier uur een voor- zorgslanding maken op een strook grond tussen de Rijksweg Dordrecht-Moerdtjk en de spoorbaan, nadat de bestuurder, M. J. P., lichte motorstoring had geconstateerd. Een toevallig passerende hoofdinspecteur van de Wegenwacht hielp mee om het euvel te verhelpen, zodat om ruim zeven uur de machine weer vlot kon vertrek- herhaling een visarend waargenomen. De I verschijning van deze kolossale vogel blijft in ons land tot de zeldzaamheden beho ren. Bromfietsen geen wegenbelasting? De A. I N. W. B. heeft de minister van Financiën verzocht de bromfietsen, die bij de jongste I De wijziging van het Wegenverkeersreglement I naar het rijwielpad ook fiscaal met rijwie len gelijk te stellen. Bromfietsers dienen ("|OK in dit licht kan men de volgende millioenennota beschouwen. Aan de andere kant moet men de waarde van een begroting niet overschatten. Eigenlijk is zij niet meer dan een staatsrechtelijke grootheid, Volgens de economische wetten is een jaarlijkse begroting niet zo bijster interessant. Belangrijken is hoe de han- I Xlzvln aIIv. rvnV.nl nv.n vm. ..IVnlnV i En daarover mogen we niet mopperen. Maar ook hier is voorzichtigheid geboden die iets durft te voorspellen. Het eerste I daar onze economie zeer afhankelijk is van grote debat, zal wel gaan over de ramp- J buitenlandse factoren. Bjj een enigszins da- schadewet. Ondanks de tegemoetkomingen I lende conjunctuur kan het met onze wel- van de Regering in de Memorie van Ant- vaart weer snel gedaan zijn. Met deze om- woord zijn verschillende Kamerleden nog standigheden zullen de Kamerleden in het lang niet bevredigd. Zij wensen een roya- komende jaar ongetwijfeld terdege reke- lere behandeling van de watersnoodslacht- ning moeten houden. ’t Was even over tijd, toen scheidsrechter D. de Vries van Kimswerd in twee perken het aanvangen. De nos. 1 en 2 kaatsten aanvankelijk gelijk op; ’t eerste eerst was op 6-4 voor no. 1 toen een opslagbal van Schouten niet werd ver werkt. In 't volgend eerst retourneerde Groen de bal op 4-8. Stand 1-1. Vervolgens sloeg Groen op 6-2 de bal kwaad, terwijl daarna op 2-6 Schouten poedelde. Daarna liep no. 1 3 eersten uit en was de stand 5-2. No. 2 haalde hierna door buitenslaan van Schouten op 4-6 en kwaads laan van Venema een spel op, doch toen in 't laatste eerst Venema op 6-6 de kaats passeerde, had no. 2 de strijd verloren. De nos. 3 en 4 haalden eerst om beurten een bordje, doch daarna was no. 3 veel sterker dan de tegenpartij en bracht de stand in één stuk door op 5-1. Wel wisten Hoekstra c.s. deze snelle opmars nog eenmaal te onder breken, toen deze op 6-6 een zitbal plaatste, doch hierna kwam het einde bij de stand 6-2 met een kwaadslag van Bouwma. Vooral het perkduo van no. 4 was belangrijk zwakker dan dat van no. 3. In de strijd tussen de nos. 5 en 6, v. d. Leest c.s. contra Stavinga c.s. was al dadelijk de Stienser onvast aan de opslag. In het eerste eerst miste hij op 6-6 het perk, terwijl, na een De korte parlementaire vacantie behoort weer tot het verleden. Vandaag 8 September wordt weer verzamelen geblazen. Zowel de Tweede als de Eerste Kamer komt dan bijeen om een niet al te lange agenda af te werken. De Senatoren kunnen in één uur trjds klaar zijn, maar de I leden der Tweede Kamer zullen wel enige dagen nodig hebben. De hoofd- I schotel van deze week is ongetwijfeld het debat over de derde en vierde reeks van vraagpunten, die betrekking hebben op het nieuwe burgerlijk dels_ en bet^ingsbalans er uitziet, wetboek. i?n daarovpr moe-'en we niet mr Weer ter stembus. Het volgend jaar moet Nederland weer naar de stembus. Ditmaal gaat het om de verkiezing van de leden van Prov. Staten. De verkiezingen zullen plaats vinden op Woensdag 21 April 1954. L. P. W. Lokollo, destijds hoofd van het depar tement van Voedselvoorziening van de re publiek der Zuid-Molukken is in zijn wo ning in Rotterdam aangehouden en over gebracht naar Den Bosch, waar hij is ver hoord. Dit is in verband met een zaak, die in Juni ’51 aanhangig is gemaakt tegen de stichting Door de Eeuwen Trouw te Eindhoven, die verdacht werd van devie zenovertreding. Vis voor Griekenland. Het Nederlandse Rode Kruis heeft 40.000 blikjes visconser- ven gekocht voor de slachtoffers van de aardbevingen in Griekenland. De zending zal verscheept worden op 9 September. Noodlottige step. De 74-jarige wed. H. K.J., die vorige maand over een klnder- It oefent de harsens yn it logysk tinken en ófweagjen fan foar- en neidielen. En ik soe net graech sizze wolle, dat dit altiten skerp genoch dien wurdt en dat in die! fan de bi- swieren, dy’t de praktvk hat tsjin de skoal- lekennis, net hjir op fest sit, dat soms stien- nen foar brea jown waerden. In twadde taek fan de oplieding is, it oan- bringen fan kennis. Parate kennis kin men net alhiel misse, neame net. Hwat witte fan Ingelan, Amerika, Afrika, hwat witte fan it forline, fan blommen en planten, fan friem- de talen en sa mear, is grif nuttich en winsk- lik, mar dit is fan folie minder bilang. Grea- tendiels is dit in kwesje fan ünthald en in goed ünthald, dat troch oefening tige winne kin, komt ek yn it Ebben nimmen fan ünpas. Mar it earste is folie bilangriker en it unt- hald allinne is fan folie leger praktyske wearde. As trêdde komt dan de handigens, de „vaardigheid”. De bitsjutting hjirfan nimt gelokkich yn it ünderwiis wer ta. Net allin- nich kenne, mar ek kinne! Aloan mear kom- me der praktyktiden op it programma fan üs opliedingsskoallen. Nim de suvelskoalle; in jier tofoaren en in iier der tusken yn, alles meidwaen yn in fabryk. De ambacntsskoal- len hawwe dit hiel folie. De oplieding foar hüshaldleararessen, ek in praktykjier, neist de praktyklessen yn de skoalle. Men hat der seis in buorkerij, in greate tün, in moderne waskerij, in greate moderne koken, naeiloka- len en sa mear. In goede oplieding mei net ien fan dizze trije dingen: ynsjoch, kennis en handigens, üt it each forlieze. Dan sille de minsken, dy’t nou jit net oertsjüge binne fan de greate wearde fan in oplieding foar elk bem, dat op forantwurde wize it Ebben yngiet, ynsjen, dat men gjin greater en wear de foller jefte harren meijaen kin. Neist in goed karakter, is en bliuwt it wier: Ynsjoch, kennis en handigens jowe de mins- ke syn maetskiplike wearde en derom meije wy harren dy net ünthalde. De West-Duitse verkiezingen hebben een grote overwinning opgeleverd voor bonds kanselier Adenauer en zijn Christen-demo- cratlsche partij. Van de 487 zetels in de nieuwe Bondsdag veroverde de partij er 244, dat is dus Juist een absolute meerder heid. De groeperingen,' die met de C.D.U. samenwerkten, bezetten voldoende zetels om Adenauer bij het voortbestaan van de huidige coalitie een flinke meerderheid te bezorgen. De Frei Democraten veroverden er 48 en de Duitse party 15, terwyi de centrum party, die een verkiezingsovereenkomst met de C.D.U. had gesloten, en daaraan zyn zetels eigeniyk te danken heeft, er ook 3 heeft gekregen. Daar de centrum-partij Adenauer in elk geval zal steunen, zou hy reeds 310 afgevaardigden achter zich heb ben. Men. vraagt zich thans in Bonn af of ook de vluchtelingenpartij zal worden ver zocht aan de regering deel te nemen. Allerwegen is het met voldoening begroet, dat de extremistische partijen van rechts en van links geen succes hebben geboekt. De communisten hadden al him hoop ge vestigd op Solingen, waar Reimann can- didaat was, maar ook daar boekten zy geen gunstig resultaat. Zetelverdeling: Echte hamsteraars. Een boer te Echt heeft twee hamsters uitgegraven, die in hun hol ruim 20 kilo fruit hadden verza meld. 48-uren week voor verpleegsters. Met in gang van 1 Oct. a.s. wordt de werkweek van het personeel in verplegingsinrichtin- gen teruggebracht van 51 uur tot 48 uur per week. Wetteiyke regeling adoptie in Nederland bepleit. Een commissie, benoemd door ’t hoofdbestuur van de Ned. Vereniging van pleegouders, heeft een rapport samenge steld over de wenseiykheid en mogeiykheid van een wettelijke regeling voor het adop teren van kinderen in Nederland. In het rapport komt men tot de conclusie, dat invoering van een wetteiyke regeling in hoge mate wenseiyk is. Kamgaren naar Rusland. Een textiel- wevery in Tilburg heeft een proeforder gekregen voor het leveren van wollen kam garen stoffen ter waarde van f 1.000.000 aan de Sovjet-Unie. Visarend boven Makkumerwaard. De laat ste week is in de natuurreservaten van It Fryske Gea op de Makkumerwaard by Is der al as net forlet fan domme lju? Dêroer skriuwt in trouwe lêzer it neifolgjende: „Yn jou stikje fan. 25/8 helje ja it sizke oan, dat er wolns sein wurdt: der komt forlet fan domme lju. Jo neame dat in luguber grapke; luguber bitsjut neffens it Wurdboek: droe vig, naar, somberIk bin dat net mei jo iens, ik fyn it in wier wurd, mar dan „domme” lju bidoeld yn de sin fan „praktyske” lju. Foar jierren siet ik ris yn de bus en die in boer dêr ek dy ütdrukkiïig. Ik sei tsjin him: Jo bidoele it goed, mar sizze it forkeardBy fjirder neipraet kaem dat ek al üt en wie hy it mei my iens. En ek io sille it mei my iens wêze, dat „geleardens’’ en wiisheit, tige ün- gelikense dingen binne. Immen kin in bytsje leard hawwe en dochs yn de goede sin fan it wurd, tige wiis en forstannich wêze. En in hiele buite lju, dy’t hwat skoalle- en boeke-geleardens opdien hawwe, binne faken sa dom as bargen. Hja sjogge trochstrings mei forachting op in oar del, binne tige eigenwiis en witte alles allinne. Is it dan in wünder, dat der sein wurdt: jow üs mar domme lju? Mar meiiens fielt men, dat mei dit „domme” net bidoeld is hwat wy sa ge- woanwei „dom” neame, mar it tsjinoerstelde fan „geleardens”, dus wiisheit en praktysk wêzen. In buite leare is net forkeard, as it mar bart yn de wissichheit fan dy gelearde, dy’t sei: „Hwat mear as ik lear, hwat better as ik wit, dat ik noch neat wit!” Dit brief die my tinken oan in oar forhaeltsje oer twa froulju, dy’t foar in winkelrut stiene to sjen en hwerfan de iene sei: dy reade mei lijk draaide, werdén in het begin van de wed strijd de perken een paar malen omgelegd, doch het scheen dat de schuin over het veld staande wind de opslag, alsmede de uitslag, nogal belemmerde, zodat de toeschouwers naast de talrijke buitenslagen, vooral in de beide eerste omlopen, slechts sporadisch hercules- en bovenslagen te zien kregen. De lijst vermeldde de volgende 10 parturen: 1. J. Schouten, Huizum, C. Wiersma, Hol- werd, J. Venema, Achlum. 2. J. Galema en J. Keizer, Harlingen en G. Groen, St. Annaparochie. 3. P. Schuil, Harlingen, Joh. Zijlstra, Joure, R. Kuiper, Makkum. 4. R. Hoekstra, Ternaard, S. Bouwma, Fra- neker, H. Ziilstra, Witmarsum. 5. M. van der Leest, Stiens, A. Paassen, Leeuwarden, C. Langerak, Franeker. 6. J. Stavinga, Poppingawier, Th. de Bruin, Leeuwarden, J. Tolsma, Arum. 7. H. Schuil, Harlingen, Dr. Smedinga, Har lingen, A. Veldkamp, Leeuwarden. 8. M. van der Weerd, Arum, S. van Loon, Beetgum, H. de Haan, Holwerd. 9. KI. Wassenaar, Wier, S. Olivier, Harlin gen, Fr. Helfrich, Leeuwarden. 10. A. v. d. Meuten, Berlikum, Joh. Jansen, Harlingen, C. Hoitsma, Leeuwarden. de forskynsels bigrypt it „hwerom” troch hat. iget tsjin oare forskynsels, dy’t it gehiel Ki- r— --m su- skatting meitsje kin fan tiid en mate- folle mear. Dizze eigenskip is yn de kearn by alle minsken oanwêzich, mar tige üngelyk en goed ünderwiis hat as earste op- jefte, krekt dit ynsjoch aloan to fordjipjen en oan to skerpjen. Sa is in fak as wiskunde foar it greatste diel tinken. Goed ünderwiis is as in slyp- stien foar it ynsjoch en de logyske wize fan fan tinken. Goed ünderwiis is as in slypstien f - j lien hawwe, mar fierder troch en troch eigenwiis en greatsk binne. Derby ün- praktysk en ünhandich. Jo ha folslein gelyk! Mar ik leau dochs, dat hjir wol hwat mear fan sein wurde moat, sille der gjin falske tsj instellingen üntstean, dy’t yn bipaelde for- middens al to lang in goede oplieding tsjin- keard hawwe. Sjoch, eigenwize en greatske lju binne op it foarste plak al tige dom hwant mear ynsioch en mear kennis makket de minske aloan lytser yn eigen eagen. De ünt- sachlike foarütgong fan de wittenschip lit dit düdlik sjen, hwant it stikje wittenskip dat de foarnaemste gelearden biarbeidzje, wurdt al- oanlytser. De spesialisaesje giet sa hurd, dat gjinien mear it hündertste part fan de wit tenskip oersjen kin. Dêrmei is hy dus op 99 genieten „dom”, net op ,’e hichte! Gjin ien, dy’t dat better ynsjocht as in wiere ge learde. Allinnich de man, dy’t neat wit, hat yn dit opsicht hwat forbylding en dan de lju, dy’t jo neame: mislukte produkten fan ien of oare theoretyske oplieding. Mar dêrmei binne wy dér noch net üt. Neist de karakter- eigenskippen, dy’t wy diz kear efkes lizze op oan, dat de jonge min- >glik bybrocht wurdt: yn- handigens. Dizze trije din-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1