r ADENAUERS OVERWINNING: UCHT EN SCHADUW KRIS-KRAS door Nederland 'J PRINSJESDAG: PLECHTIGE ONTMOETING VAN VORSTIN EN VOLK üs hjoed Frankrijk blijft de onzekere factor Dulles over Triest en lndo-€hina Beria 4 uur vrij man? Precies’ negen dagen, nadat Malenkov Be rta gevangen had genomen, zou de voor malige chef van de Russische geheime po litie uit de gevangenis zijn ontsnapt, zo berichtte Woensdag „Tsjoeng Sjing Pao”, een Chinees dagblad in Hongkong. No. 71 Vrqdag 11 Sept. 19S3 StreeKblad voor West- en Zuidwest Friesland to sizzen TAE spanning rond het geschil over Triëst - tussen Zuid-Slavië en Italië is wat ge- Bultenlands Overzicht luwd nu rede heeft gehouden en X /V Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OSINGA - Bolsward 1 ii-j. Hwat hat Gabe Skroar 49e Jaargang Bolswards Nieuwsblad Met ingang waarschyniyk. k De belde zwanen, die de H. M. de Koningin de gewone zitting van F 4 Hwa’t oer in balke springe kin, Moat oer In strie net stroffelje. Hoen Duitsers onder een totalitair regiem zijn geplaatst”. De door Eisenhower bedoelde samenwer king zal zich blflkens het telegram uit strekken over „politiek, economisch en de fensief gebied”. met het Atlantisch Pact zullen de Weet- Europese mogendheden nooit prijs geven. gelegenheid in verenigde vergadering bij een komen. Voordat H. M. de Koningin de zitting voor geopend verklaart, spreekt zy de z.g. Troonrede uit, een belangrijk stuk, waarin de toestand van ons land geschetst wordt en waarin, in algemene bewoordin- Chinese staten onafhankelijkheid binnen ’t raam der Franse Unie te schenken, maar of de regering Laniël zover zal willen gaan dat Indo China ook onafhankelijk aan bui- kelijkheid en souvereinitelt van deze Indo Chinese staat, nadat de Fransen in onder- handelingen met ’n andere dezer staten nl. Cambodja, dis reeds de volledige souve- reiniteit op het gebied van rechtspraak en politiewezen hadden toegestaan. gen, de richting wordt aangegeven van ’t beleid dat de Regering in het komende jaar zal gaan voeren. Let wel: het beleid van de Regering, dat wil zeggen van de Koningin èn de Ministers. Men treft nogal eens het misverstand aan, dat de Troon rede een opsomming zou zfjn van wat door de Koningin aan de Ministers wordt opge dragen. Dat is het niet. De Troonrede wordt door de Ministers gezamenlijk op gesteld en is dus een soort werkprogram ma van de Regering. kunnen indienen voor zover men onder daan is van een staat die het individuele beroep op het hof heeft toegestaan zul len worden onderzocht door de Europese CommiFwie voor de rechten van de mens. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie: Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Abonnementsprijs f 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 12 cent per m.m. Giro 87926 mag overigens ook niet blind zijn voor de schaduwzijden van de grote overwinning van Adenauer. De uitgelaten heid waarmee deze in Amerika is begroet w|Jst naar die schaduwzijde nl. dat enige vrees moet gekoesterd worden dat West- Duitsland een te sterke leidende positie in de Europese defensie verkrijgt. We lazen reeds ergens, dat Adenauer thans een fi guur geworden is die het gezag van Chur chill nadert, zodat hij een doorslaggevende stem in de Europese politiek zal krijgen. Hoezeer men zich kan verheugen dat Duitsland, als onmisbare schakel in het Europese defensiestelsel, is behouden, men kan zich toch wat onbehaaglijk gevoelen bij de gedachte, dat dit land een zo voor name positie zal krijgen. In Frankrijk zijn direct na de verkiezingsuitslag stemmen in die richting opgegaan en er wordt ge vreesd, dat Parijs nu nog huiveriger zal worden om deel te nemen aan de Europese defensiegemeenschap. minister van Buitenlandse Zaken Dullw f gebeurt. De betekenis van deze dag gaat ver uit boven de pracht en praal van het j In Den Haag zal over enkele dagen door vele tienduizenden het „sprookje van de derde Dinsdag” worden beleefd: het ieder jaar opnieuw weer boeiende schouwspel van de gouden koets met H.M. de Koningin gevolgd door rijtuigen met Hofdames, Ka merheren en Groot-Officieren en begeleid door een indrukwekkend ere-escorte van Marechaussée, een ere-compagnie van het Garderegiment Grenadiers en de Konink lijke Militaire Kapel. In de statige Ridderzaal, in het hartje van oud-’s-Gravenhage, waar de Ministers, de Raad van State, de leden van de Eerste en Tweede Kamer en vertegenwoordigers van buitenlandse mogendheden tezamen zullen zfjn, zal Hare Majesteit de Troonrede voor lezen. En na het uitspreken van deze Troonrede zal weer het traditionele „Leve de Koningin” weerklinken en zullen Ko ningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard terugrijden naar het Koninklijk Paleis aan het Lange Voorhout. Enorm is leder jaar deze gebeurtenissen, De eerste troepenbeweging voor de oefening „Grand Repulse", welke van 18 tot 24 September a.s. zal worden gehouden tussen Enschedé en Bremen in West-Duitsland. Van Nederlandse zfjde zullen 85000 soldaten aan deze aanvalsoefening deelnemen. De troepen welke inmiddels naar Duitsland z|jn vertrokken, zullen de depots voor het legerkorps inrichten. T AAT ons over dit onderwerp echter niet speculeren en ten slotte nog vermel den, dat de Europese conventie voor de rechten van de mens van kracht z|jn ge worden doordat Luxemburg als tiende land de ratlficatie-oorkonde te Straatsburg de poneerde. De conventie is een vrucht van de Raad van Europa; ook Nederland zal wel spoedig ratificeren. De conventie for muleert een aantal rechten en vrijheden, die men hier te lande hotzy uitdrukkelijk hetz|j stilzwijgend al wel erkent. zy voor ziet bovendien in een procedure, die de handhaving van die rechten en vrijheden moet verwezenlijken, een procedure nl., voor een in te stellen Europees hof voor de rechten van de mens. Klachten over schending van de betrokken rechten en vrijheden die men ook individueel zal VTAN de soc.dem. heeft men eigenlijk nooit geweten wat ze in de practyk nu precies wilden, behalve dat ze, evenals alle Duitsers, de hereniging van hun land wen sten; ze w|jten hun nederlaag dan ook zelf aan het feit dat de buitenlandse politiek deze verkiezingen beheerste. Overigens valt ook niet te ontkennen, dat W.-Duitsland onder Adenauers bewind zich economisch krachtig heeft hersteld, het is weer wel varend, wel had hy de wind mee, maar ook dit heeft stellig de verkiezingsuitslag be ïnvloed. Verheugend is het dat de radicale partijen van links en rechts zó weinig stemmen kregen, dat ze hun recht op een aantal zetels verspeelden, de communisten keerden niet in de Bondsdag terug en de neo-nazi's krijgen er ook geen zetel. De heropvoeding van het Duitse volk schijnt dus wel vruchten te hebben gedragen. De stad veiliger? Men heeft vastgesteld, dat ongeveer 95 pct. van alle bliksemscha de op het platteland voorkomt. voldoende voor een vast regeringsbeleid maar nog onvoldoende om als het Duitse Hof eens mocht beslissen dat de E. D. G.-overeenkomst een tweederde meerderheid nodig heeft het deelnemen van W.-Duitsland aan de Europese Defensie Gemeenschap veilig te stellen. Dan zal Adenauer nog de steun van de Vluchtelingenpartl) nodig hebben, die voor het eerst aan de verkiezingen meedeed en 27 zetels kreeg. "VTOLGENS haar vroegere uitlatingen is deze partjj trouwens voor inschake ling van West-Duitsland in het Weste lijk Defensiestelsel. De soc.dem. die zo als bekend ten deze een zeer zwak ge luid lieten horen hebben waarschijnlijk daarvan de wrange vruchten geplukt. Wel kregen zij door het verdwijnen van de radicale partijen uit de Bondsdag 150 zetels, dat is 19 zetels meer, maar feite lijke winst aan stemmen hebben z|j niet geboekt. Vermoedel|jk hebben vooral de gebeurtenissen der laatste maanden in O.- Duitsland de West-Duitsers bewogen hun stem te geven aan de man, die een vaste politieke gedragslijn tegenover Rusland wilde volgen en daarvoor samenwerking met het Westen nodig achtte, en macht te genover macht wilde stellen. Zijn vrijheid was echter van korte duur, daar hij reeds vier uur later weer werd gegrepen en ditmaal werd opgesloten in een zwaar bewaakte gevangenis van het leger. In dit bericht, dat volgens het blad af komstig was uit communistisch China, werd verder nog vermeld, dat vrienden van Beria zijn ontsnapping hadden mogelijk gemaakt, Bondskanselier Adenauer heeft z|jn partU, de christelijk democratische urne, naar een grote zege in de West-Duitse verkiezingen geleid. Deze party kreeg zelfs de absolute meerderheid in de Bondsdag, zy het dan met 1 stem en met de andere partyen, welke de vroegere regeringscoalitie mee vormden, n.l. de liberale, de vrye democratische party en de conser- over Korea~de "communistische vertegen- vaueve Duitse party beschikt Adenauer nu over meer dan 60 zetels. Zeer woordigers een acceptabele houding aanna men, later ook andere kwesties zouden kunnen worden besproken, o.a. de moge- lykheid om tot vrede in Indo China te ko men. Dan zouden Vietnam, Laos en Cam bodja ook tot die conferentie moeten wor- den uitgenodigd. De vraag is of Frankryk j dat pas nog weer 800 millioen gulden E* is ten deze veel aan Frankryk zelf extra Amerikaanse militaire hulp in Indo ■Cj te wfjten dat te zwak schynt om zich China heeft gevraagd daar nu wel zo op te doen gelden men moet echter ook gebrand is. Het is wel bereid deze Indo in aanmerking nemen dat het krachten worden afgetapt door de oorlog in China maar het zal toch ook de andere a.s. deelnemers in de Europese Defensie Ge meenschap wat rauw in de oren hebben ge- ten’andS politieke besprekingen deelneemt klonken toen dr Adenauer een dag na zy’n >s toch wel de vraag, overwinning verklaarde dat men nu niet meer moest spreken van de hereniging van Niet minder belangrijk dan het uitspreken van de Troonrede in de verenigde vergade ring van de Staten Generaal, is de minder spectaculaire gebeurtenis, die onmiddellyk daarna plaats heeft in heit gebouw van de Tweede Kamer: de Minister van Financiën overhandigt daar aan de voorzitter van de Tweede Kamer de z.g. „Millioenennota’. Het is een uitvoerig stuk, een bijlage van de Ryksbegroting voor het volgend kalen derjaar, waarin, in een breedvoerige be schouwing, een uiteenzetting wordt gege ven van de toestand van ’s Ry'ks finan ciën. Voorts bevat de Millioenennota een samenvatting van de begrotingen der ver schillende departementen en ook een over zicht van de wy'ze, waarop de te verwach ten uitgaven zullen worden gedekt door be lastingen. Troonrede en Millioenennota worden wel eens genoemd de thermometer en de baro meter van ons volksbestaan. Men kan er inderdaad op aflezen het wel en wee van ons volksleven en vooral de millioenennota is als het ware een voorspelling van de te verwachten hogere, of lagere, (belasting )- druk. Vandaar, dat ieder jaar met grote belang stelling naar de derde Dinsdag van Sep tember wordt uitgezien, naar de „Prinsjes- zoals dit belangryke moment in ons staatkundig leven wordt genoemd de dag, waarop Vorstin, Ministerraad, Volksvertegenwoordiging en volk elkaar ontmoeten in een van 's lands vergader zalen om mét elkaar de toestand, waarin ons land zich bevindt, onder ogen te zien. jaULLES heeft in een persconferentie ook nog iets gezegd over Indo China. Hy vond, dat als op de politieke conferentie Maagpatiënt kocht verkeerd medicijn. By een drogist aan de Kokermolenstraat in Zaandam is Dinsdagmorgen aan een man aluin inplaatas van bltterzout verkocht. De koper beweerde voor een maagkwaal ’n operatie te moeten ondergaan. Aangezien het aluin een nadelige invloed kan hebben is de onbekende koper per radio aangera den weer naar de drogist te gaan. Snoeplustige diefjes. B|) een kruidenier in de le van der Kunststraat in Dem Haag hebben dieven (of diefjes?) drie dozen bonbons opgepeuzeld. zy nuttigden grote hoeveelheden biscuits en dronken twee flessen limonade leeg. Om de knikkers in de hals te bemachtigen, lieten zy flessen bleekwater leeglopen. Moeder deed vervelend. Te Rotterdam is 'n 8-jarig liftertje aangehouden, dat aan de politie vertelde, dat hy van huls was weg gelopen, „omdat zyn moeder zo vervelend deed”, Verklezingscommentaar was „niet offi cieel”. De door het Ministerie van Bui tenlandse Zaken gegeven commentaar op de uitslag van de verkiezingen in West- Duitsland, waarby deze zeer verheugend werd genoemd, mag niet als een officiële uitlating van de Nederlandse regering be schouwd worden, zo wordt thans medege deeld. Hoogleraar in de gevangenis. De Utrecht se hoogleraar in de Geneeskunde G. M. H. V. is door de kantonrechter tot zeven da gen onvoorwaardeiyke gevangenisstraf ver oordeeld, omdat hy een spoorwegbeambte die hem niet zonder meer door de contróle wilde laten gaan, heeft geslagen. De klap kwam kenneiyk hard aan, want de man bloedde hevig en kon 9 dagen zyn werk niet verrichten. De politierechter vroeg zich af in hoeverre verd. zyn taak als op voeder der jeugd nog zal kunnen vervul len. De Cranborryoogst l|Jkt goed te worden. Terschellings cranberr-oogst hjkt goed te zullen worden. De meeste z.g. bessen plekken staan er goed voor. Over ongeveer veertien dagen gaat de pluk beginnen. Laatste zink uit circulatie. van 15 September zullen oude bronzen centen en zinken dubbeltjes door de PTT niet meer in betaling worden aangenomen, aldus is in een dienstorder aan de kan toren medegedeeld. Watersnood maakte 1795 slachtoffers. Volgens het Informatiebureau van het Ne- derlandsohe Roode Kruis bedraagt het to tale aantal slachtoffers van de overstro mingsramp 1795. Het is zeker, dat hlerby geen doublures voorkomen. Het informa tiebureau heeft de 100ste iyst van slacht offers uitgegeven. Nog 164 personen wor den vermist. Een aantal van hen zal waar- schyniyk nog wel worden gevonden, maar de kans is groot, dat velen van deze slacht offers door de zee naar buiten zyn ge voerd of onder het door de storm, de stro mingen of de herstelwerkzaamheden op geworpen zand zyn bedolven geraakt. Straaljager doodt militair. Maandagmid dag 4 uur is de 22-jarige sergeant-vlle- ger C. Holm uit Utrecht op een der start banen van de vliegbasis Twente door de vleugeltip van een voorby-taxiënde straal jager geraakt. Hy werd daarby vermoe- deiyk aan een der nekwervels zo ernstig gewond, dat hy vrywel onmiddellyk na het ongeval is overleden. Het stoffeiyk over schot is naar het ziekenhuis te Utrecht overgebracht. Verplicht onderzoek voor het huweiyk? Het Tweede Kamerlid mej. mr. J. Zeelen- berg (PvdaA) heeft met verscheidene an dere leden harer fractie een voorstel inge diend by de behandeling van de nota over het nieuwe burgeriyk wetboek, om een geneeskundig onderzoek voor het huweiyk verplicht te stellen. Clandestiene zender gepakt. In samen werking met de rykspolitie te Slochteren en de gemeentepolitie te Hoogezand, heb ben opsporingsambtenaren van PTT op 6 Sept. j.l. te Westerbroek gem. Hoogezand, de clandestiene zender „Mona Lisa” op gespoord en in beslag genomen. Proces verbaal werd opgemaakt tegen de 23-jari- ge landarbeider H. L. en de 20-jarige kleer maker K. B. Noodklok over de hanen. Het Bedryfschap voor Pluimvee en Eieren heeft een veror dening afgekondigd, welke behelst, dat op de zogenaamde boerenpluimveebedryven niet meer dan één haan per toom kippen mag worden aangehouden. Ónder een toom wordt verstaan het aantal kippen, dat ge zamenlijk in één hok gehuisvest is. Driejarig jongeje valt 7 meter en biyft ongedeerd. Het driejarig jongetje A. D. is Dinsdagmiddag uit een raam van zyn ouderiyke woning op de tweede etage in Den Haag gevallen. Het kind was uit zyn bedje getuimeld en in een bloembed te recht gekomen. De dokter kon geen letsel constateren. Het jonetje had een val van zeven meter gemaakt. hebben beiden telegrammen aan Adenauer gezonden naar aanleiding van zyn verkie- i Sprookje met de gouden koets en van het zingsoverwinning. uniformgeschitter in de 7 eeuwen oude Eisenhower verzekerde de kanselier, dat de Ridderzaal. Amerikaanse regering streeft naar samen- Op de derde Dinsdag in September opent werking met West-Duitsland „ter verster king van een vry Europa en ter beëindl- de Staten Generaal, onze volksvertegen- ging van de kunstmatige verdelging van woordiging, bestaande uit de Eerste en de Duitsland, als gevolg waarvan nog 18 mil- i Tweede Kamer, die voor deze byzondere Het zal misschien een der neteligste pun ten zyn van de onderhandelingen welke Duitsland als eerste doel van de West- Bao Dal, het staatshoofd van Vietnam, Duitse politiek, maar van de bevryding van I thans in Parys voert met de Franse re- Oost-Duitsland met hulp van de Weste- gering over de voltooiing van de onafhan- iyke bondgenoten. Misschien heeft Ade nauer het niet zo erg bedoeld, maar de zelfde klanken zyn ook wel eens uit Ame rika gehoord en samen met de Duitse vor men ze een wat onrustbarend duo voor de kleine Europese landen, waar men zich af vraagt of onder Duitse Invloed een even tuele Europese Defensie Gemeenschap niet een te agressieve Inslag zou kunnen kry- gen. Om het maar kortweg te zeggen: de Europese Defensie Gemeenschap zal niet mogen worden gebruikt om de hereniging van Duitsland met wapengeweld door te voeren. Het kan zyn dat dr Adenauer aan wapengeweld niet heeft gedacht, maar aan zyn reeds eerder gepropageerd denkbeeld dat de landen die straks misschien de Eu ropese Defensie Gemeenschap zouden vor men, eenmaal daarin verenigd, een non- agresslepact met Rusland en z|jn satel lietstaten zouden sluiten, in ruil waarvoor moest worden bedongen, dat de Russen dan Oost-Duitsland zouden moeten prys- geven. We zien niet in, dat Moskou in een dergeiyke overeenkomst zou toestemmen, Tenzy de landen van de E.D.G. hun binding aan het Atlantisch Pact, dus aan Amerika, zouden opgeven. Immers, dan zou van deze op zich zelf staande E.D.G. geen gevaar Voor Moskou dreigen, Maar de verbinding schynt na de Duitse verkiezingsuitslag wel Koppige appelboom. De heer B. Meeden- dorp in Kielwindeweer heeft een appelboom in zyn tuin staan die momenteel in bloei staat. De boom wil dit jaar kennelijk be slist nog eens bloeien, want gedurende de zomer droeg de boom blad noch bloe sem. Kind in modder gestikt. Het anderhalf- jarige meisje Ineke Bakker te Lutjebroek is achter haar ouderlijke woning in een sloot geraakt. Het kind verdween in de modder en was al overleden toen het werk gevonden. Zwanen dood. met veel moeite schoongemaakte vyver in Oldeberkoop opluisterden, zyn Zaterdag morgen dood aangetroffen. Men heeft de cadavers voor onderzoek opgestuurd naar Utrecht. Er bestaat n.l. een ernstig ver moeden dat kwaadwilligheid in het spel is. Klaas Tot geborgen. Dinsdagmiddag is in de Blauwe Slenk tusen Vlieland en Ter schelling, het stoffelyk overschot gevon den van Klaas Tot, de schipper van de red dingboot „Brandaris”, die Zondag 16 Aug. by een zeiltochtje in het Schuitegat over boord was geslagen en sindsdien werd ver mist. Het iyk is door de „Harlingen 92” opgevist en naar Harlingen gebracht, van waar ’t door de reddingboot „Brandaris” naar Terschelling werd vervoerd. niets onherroepeiyks heeft gedaan. Maar de kwestie op zich zelf is moeliyker ge worden dan ooit, nu Tito heeft gepleit voor de internationalisatie van Triëst zelf en Iniyving van het omliggende gebied by Z.- Slavlë. Dat is een stap terug vergeleken by vroeger toen Tito zich voorstander ver klaarde van een gemeenschappelijk Zuid- 1 SlavischItaliaans bestuur van Triëst. Een stap terug deed ook de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Foster Dulles toen hy verklaarde, dat de door de drie westeiyke geallieerden in 1948 afge legde verklaring dat Triëst by Italië dien de gevoegd, niet eeuwigdurend geldig kon blyven. de belangstelling voor die in onze moderne, nuchtere wereld iets doen herleven van ver loren gegane romantiek, niet alleen in Den Haag, maar in het gehele land, waar film en televisie en radio het verloop van de plechtigheden zichtbaar en hoorbaar ma ken voor millioenen. Echter omgekeerd Amerika zegt steun toe Amerika’s president Eisenhower en zijn j wat er op de derde Dinsdag in Den Haag TTEEFT de uitslag der verkiezingen in West-Duitsland stellig meer klaarheid in de situatie in het Westen gebracht, Frankryk biyft nog steeds de grote on zekere factor. Dat is vooral te betreuren als Rusland de uitnodiging der Grote Drie voor een conferentie op 15 October te Lu gano zou aannemen, waar dan over het houden van vrye verkiezingen in geheel Duitsland zou moeten worden gesproken en over de Oostenrykse kwestie. Nu heb ben de Russen nimmer dergeiyke vrye ver kiezingen gewild en de uitslag van de stemming in W.-Duitsland zal hen nog af keriger daarvan hebben gemaakt; ook in Oost-Duitsland zouden de communisten geen voet aan de grond krjjgen. Het lykt dus eigeniyk onwaarschyniyk, dat Rusland de uitnodiging onder de gestelde voorwaar den zal aannemen. Misschien doet het te genvoorstellen, misschien ook wyst het de uitnodiging af, wat een nieuwe verstrak king der betrekkingen tussen West en Oost

Bolswards Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1