r re LI I? kV] 1 GEVALLEN KOREASTRIJDEKS HERDACHT ^4 Martinytoer blad üs hjoed to sizzen Fan de KRISKRAS door Nederland Verkeersongeluk kost jongeman uit Itens het leven Dinsdag 15 Sept. 1953 No. 72 B o 1 s w o r d Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OSINGA - Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland JS Hwat hat Gabe Skroar 49e Jaargang Bolswarcls Nieuwsblad DE TROONREDE Friese taal in Leden, der Staten-Generaal, ontspanning. Op Korea is intussen, na moeizame onder- handellngen, een wapenstilstand bereikt, waardoor althans de mogelijkheid tot her stel van de vrede voor het zwaar geteister de Koreaanse volk is geopend. Met diepe dankbaarheid herdenk ik onze dappere vrij willigers uit Nederland en Suriname, waar van zovelen zijn gevallen in de strijd voor de collectieve veiligheid. de najaarsstormen de sluiting voltooid zal zfln. Dit ware de schoonste beloning voor de onvermoeide arbeid van velen. Alle krachten worden ingespannen voor Middenstand, Landbouw, Visserij. Een nota over het middenstandsvraagstuk zal U dit zittingsjaar bereiken. Op grond van met het bedrijfsleven gevoerd overleg heeft de Regering goede hoop, dat de door haar gewenste verwezenlijking van de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie op basis van vrijwilligheid zal kunnen geschieden. Op korte termijn zal zij naar aanleiding van door de Sociaal Economische Raad uitge brachte adviezen de instelling van een aan tal bedrijfslichamen bevorderen. Het vraagstuk van de bezitsvorming is in studie, in samenwerking met de Commissie Beizitsspreiding. Het streven der Regering blijft gericht op het scheppen van zodanige economische voorwaarden, dat de landbouw en de vis serij in stat worden gesteld de grootst mo gelijke bijdrage aan de nationale welvaart te leveren. Hiertoe bevordert zij krachtig het landbouwonderwijs, de voorlichting en het onderzoek. Was in de jaren na de eerste wereldoorlog de markt voor producten van de landbouw en de visserij gunstig, thans moet met een dalende tendens rekening worden gehou den. Het streven naar verlaging van kost prijzen en het voeren van een actief afzet- beleid vormen dan ook nog meer dan te voren een belangrijk onderdeel van de land bouwpolitiek. Maatregelen tot verbetering van de toe stand in de zeevisserij zijn in voorbereiding. biljochte as wurden net wy stean dêryn sa goed Aanzienlijk tekort. Mede als gevolg van de uitgaven voor het Rijk, voortvloeiend uit de stormramp, sluit de begroting 1954 met een aanzienlijk te kort. Het beeld van deze begroting, op zich zelf genomen, is dan ook zeker niet gunstig. De kosten van de rampschade zijn echter uitgaven voor eenm&al, terwijl de uitgaven voor herstel van de oorlogsscha de binnen afzienbare tijd zullen verminde ren. Rekening houdend met deze omstan digheden en met de algemene financieel- economische toestand van het land, acht de Regering het verantwoord het complex van ingediende belastingmaatregelen aan te vullen met een wetsontwerp betreffende de inkomsten en loonbelasting, waardoor een geleidelijken verloop van de progressie wordt verkregen. Dit zal een voelbare ver mindering van de druk betekenen, in het bijzonder ook voor de lagere inkomsten klasse en de middengroepen. Voorstellen zullen U bereiken In zake de compensatie voor van overheidswege ge- pensionneerden en voor degenen, die bij de wet vastgestelde sociale uitkeringen ont vangen. Daarbij zullen ook verschillende vraagstukken, die met de kinderbijslag ver band houden, een oplossing moeten vinden. Het ligt in het voornemen der Regering daarbij aan een relatief achterblijven van de positie der grote gezinnen een eind te doen komen. Zij zal voorstellen indienen tot wijziging van de Pensioenwet 1922 op punten, waar-? over in het interim-rapport der desbetref fende Staatscommissie is geadviseerd. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie: Marktstraat 13 Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Voorstellen in de geest van het rapport van de Commissie Achterstallige Betalin gen zullen U bereiken. Tenaanzien van de maatschappelijke moei lijkheden, waarin een aantal Nederlanders in Indonesië verkeren, worden maatrege len voorbereid, welke tot een meer geco ördineerd beleid kunnen lelden. De in 1951 aangenomen vervoerswetten, die het mogelijk maken krachtiger dan tot dusver een goede vervoersvoorziening na te streven, zullen spoedig tot een begin van uitvoering komen. De organisatie Bescherming Bevolking zal in de loop van het aanstaande zittingsjaar haar voltooiing naderen, mede dank zij de gebleken bereidheid van velen zich vrijwil lig hiervoor beschikbaar te stellen. De Regering is voornemens een ontwerp- Politiewet aanhangig te maken. Zjj zal binnenkort haar standpunt bepalen ten aanzien van de Friese taal in ’t rechts verkeer. Op het gebied der justitie zal, zowel bij de wetgeving als daarbuiten, het beleid ge richt blijven op vernieuwing en op aanpas sing aan de maatschappelijke behoeften. Het Loor Delft Woningbouw. Ter voorziening in het nog steeds nijpende gebrek aan woningen bevordert de Rege ring verwezenlijking van een bouwpro gramma van 65000 woningen. Daarbij zal zij bijzondere aandacht schenken aan de bouw ter vervanging van de door de oorlog en de watersnood verloren gegane huizen. Het ligt in de bedoeling in dit zittings jaar een ontwerp-Wbningwet en een ont- werp-Ruimtewet in te dienen. Abonnementsprijs f 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 12 cent per m.m. Giro 87926 De „randstad: süget de oare ticnste reden dat dêrre brea is De watersnood. Voor ons land zal 1953 in de herinnering voortleven als het jaar van de watersnood, die zoveel leed bracht en zoveel schade aan richtte. Onafscheidelijk zal daarmede ech ter verbonden blijven de heugenis aan het ontroerend medeleven in binnen- en bui tenland, aan de warme spontaniteit waar mede hulp werd geboden en aan de be toonde offervaardigheid. Het Rampenfonds en het Rode Kruis heb ben veel gedaan om de getroffenen tege moet te komen. De Regering vertrouwt, dat het wetsont werp in zake de schaderegeling spoedig in behandeling zal komen. In de worsteling om een snel herstel van de geteisterde waterkeringen en een spoe dige drooglegging van de overstroomde gronden te verwezenlijken zfln de beste tra dities van ons volk gehandhaafd. Met dankbaarheid kunnen wfl constateren, dat thans de dflken op één uitzondering na ge dicht zfln. Er bestaat goede hoop, dat vóór De rode haan. Dezer dagen is een in 1769 gebouwde boerderfl te Drachten door het vuur verwoest. De bewoner, de heer J. de Vries, was sinds een jaar eigenaar van de boerderfl. Nederland overzee. De Regering heeft aan de Landsregeringen van Suriname en de Nederlandse Antillen voorstellen gedaan om te komen tot her vatting van het overleg over de nir’ rechtsorde in het Koninkrflk. Er is grond Voor de verwachting, dat de besprekingen spoedig kunnen aanvangen. Maatregelen in het belang van de econo mische, geestelijke en sociale verheffing van de bevolking van Nleuw-Gulnea zullen geleidelflk en in onderling verband worden getroffen. Een belangrijke taak is wegge legd voor Zending en Missie. Aan de mo gelijkheden voor een toekomstige politieke ontwikkeling zal de Regering bij voortdu ring aandacht schenken. De reeds op verschillend gebied aangevan gen exploratie-werkzaamheden ter bevor dering van de economische openlegging van het land zullen voortgang hebben. In het bijzonder is de aandacht gericht op ver betering en uitbreiding van de landbouw voor eigen voorziening, naast winning van exportproducten. De Regering zal, waar zulks in het belang is van het land, parti culier initiatief aanmoedigen en steunen. Buitenlands betalingsverkeer. De wflziging ten goede, die reeds eerder in het buitenlands betalingsverkeer was opgetreden, zette zich voort. De goud -en deviezenreserve nam gestadig toe. Dientengevolge was het mogelflk en kele verzachtende maatregelen ten aanzien van het deviezenbeledd te treffen. De Re gering gaat na of verdere verruiming mo gelflk is. Productie en werkgelegenheid liggen op een hoog niveau. De hulp, die ons land in de jaren 1949 tot en met 1952 van de Verenigde Staten van Amerika ontving, en die tot het economisch herstel in zo belangrflke mate heeft bflgedragen, kon worden beëindigd. Het behoud van het verkregen evenwicht en de voortzetting van de normale groei der economische bedrijvigheid eisen bfl voortduring aandacht. De sterke toeneming van onze bevolking maakt het nodig de totstandkoming van nieuwe en de uitbrel- Onderwfls. Ten aanzien van het televisiebeleid hoopt de Regering binnenkort haar plannen aan de Staten-Generaal voor te leggen. Tfldens de overgangsperiode, aanvangende op 1 Oc tober 1953, zullen de televisle-uitzendingen met steun van de overheid voortgang vin den. Op het gebied van het onderwfls zal veel van uw werkkracht worden gevergd, met name door de wetsontwerpen op het kleu teronderwijs, het voorbereidend hoger on derwfls en het hoger onderwfls. Daarnaast bullen U wetsvoorstellen tot wflziging der regelingen voor school- en collegegelden en voor het toekennen van studiebeurzen Der is gjln greater kwea as de oergunst, dy’t oars neat is as in bamende sykte fan ’e geast. bereiken, terwfll een ontwerp tot wflziging van de nflverheidsonderwflswet in voorbe reiding is. Ook overigens zal grote aan dacht vereist zfln voor de geestelijke en lichamelflke vorming van de jeugd in en buiten schoolverband. Daarnaast hoopt de Regering door een krachtige steun aan de wetenschap en door de bevordering en spreiding van de kunst bfl te dragen tot de versteviging van de geestelijke waarden van ons volk. In het komende jaar wacht U een veelom vattende arbeid, met grote verantwoorde lijkheid voor de te nemen beslissingen. Mo ge de wetenschap bfl te dragen aan voor de toekomst van ons volk belangrijke be sluiten U in uw werk stimuleren. Dat God U wflsheld en sterkte moge schenken om Uw taak te verrichten als goede vertegenwoordigers des volks! Met deze bede verklaar ik de zitting van de Staten-Generaal voor geopend. de ontwikkeling van de Internationale toe- ®t!n,d’_die,Wk V°°r OnS VOUl Va“ Z° het“he'rstël der getroffen gYbieden,’ ook”öp het gebied van landbouw en wederopbouw. Tevens is het oog gericht op de noodza kelijkheid om voor de toekomst grotere Buitenlands beleid bestendigd. Spoedig wetsontwerp schaderegeling watersnood. Dflken op één na dicht. Toename goud- en zilver- reserve. Bouwprogramma van 65000 woningen, het rechtsverkeer. Aanzienlijk begrotingstekort. Loonpolitiek, enz. De Regering overweegt of wijzigingen in het systeem of in de organisatie van de tot dusver gevolgde loonpolitiek gewenst zfln. Hlerbfl zfln het werkgelegenheids-as- pect en het behoud van de arbeidsvrede, die tot dusver zo voorbeeldig gehandhaafd bleef, van Veel belang. De uitvoering van de werkloosheidswet, de ziektewet en de kinderbijslagwet door de bedrijfsverenigingen verloopt in het alge meen bevredigend. In overweging is thans een voorstel om ook de land- en tulnbouw- ongevallenverzakering ter uitvoering aan de bedrijfsverenigingen over te dragen. De indiening van een wetsontwerp tot het verbod van arbeid In de industrie voor 14- jarlge meisjes is te verwachten. De gezondheidstoestand van ons volk blflft zich gunstig ontwikkelen. De over het ge- publiceerdb voorontwerp-Ziekenfondswet ontvangen adviezen hebben de noodzaak aangetoond dit ontwerp nader in beschou wing te nemen. De verbreding en verdieping van het maat schappelijk werk, gericht op individu en gezin, zal de Regering zoveel mogelflk be vorderen. Bflzondere aandacht zal zij besteden aan die gebieden in Nederland, waar achter stand aanwezig is op maatschappelijk, cul tureel en hygiënisch terrein. Buitenland. Het beleid der Regering richt zich onver minderd op de voortzetting der interna tionale samenwerking, zowel in de Ver enigde Naties als in Atlantisch en (Euro pees verband. Binnen ’t kader van de Noord-Atlantische Verdragsorganisatie gaat de opbouw der defensie regelmatig voort. Economische Integratie ziet de Regering als een van de voornaamste doelstellingen bij de vorming ener Europese Gemeenschap Desbetreffende voorstellen harerzijds zul len met andere belangrijke vraagstukken, Welke aan de vorming van een dergelflke gemeenschap verbonden zfln, onderwerp Uitmaken van het op gang zflnd overleg tussen de Regeringen, waarvoor de arbeid der Assemblée ad hoe een waardevolle bfl- drage heeft geleverd. I ding van bestaande welvaartsbronnen met In West-Europa Is nauwe samenwerking kracht te piflven bevorderen. De aanhangi- noodzakelflk, ook met landen, die niet deel- ge voorstellen in zake verlaging van de nemen aan de integratiepoglngen. De Or- belastingdruk op het bedrijfsleven zullen ganlsatie voor Europese Economische Sa menwerking en andere Intergouvernemen tele organisaties benevens de Raad van Europa blijven dan ook van groot belang. Overleg tussen de Regeringen der Benelux- landen heeft geleid tot overeenstemming omtrent tfldelflke maatregelen ter vermin dering van gerezen moeilijkheden. Nauwe re coördinatie van het Interene en externe economisch beleid zal daarop moeten vol gen. Totstandkoming van de voorgestelde inter parlementaire adviesraad zal een wezen lijke stimulans kunnen zfln voor de groei der Benelux-gedachte In de drie landen. Wetsontwerpen, betrekking hebbende op de beoogde regelingen, zullen U spoedig bereiken. Het Regeringsbeleid blflft gericht op het onderhouden van goede betrekkingen met Indonesië en het zoveel mogelflk verbete ren dier betrekkingen. belastingdruk op het bedrijfsleven zullen daartoe kunnen bijdragen. Onmisbare voorwaarde voor een blflvend gunstige ontwikkeling is een verdere ver groting van de export en een zo ruim en vrfl mogelflk internationaal handels- en be talingsverkeer. De Regering Is voortdurend bedacht op het stimuleren en steunen van maatregelen in die richting. Het ligt in het voornemen op korte termfln een ont werp van wet houdende regelen omtrent de economische mededinging bfl de Staten- Generaal aanhangig te maken ter vervan ging van het op dit gebied nog steeds gel dende bezettingsrecht. Op de Rflksstraatweg tussen Deersum en Rauwerd is Donderdagavond omstreeks 6 uur een personenauto uit Wommels in aan raking gekomen met een auto van Vroom en Dreesman en daarna tegen de bomen gereden. De 55-jarige M. Winselaar uit Wommels en de 21-jarige W. Wynla, beiden in dienst van firma Hommema te Wommels (een firma in bliksemafleiders) zfln daarbfl ernstig gewond geraakt en overgebracht naar het St. Antoniuszlekenhuis te Sneek. De heer Wynia is in de loop van de volgen de dag helaas aan de verwondingen over leden, de heer Winselaar uit Wommels maakt het redelflk goed. De auto uit Wommels, die in de richting van Sneek reed, is tfldens een hevige re genbui met de zflkant in aanraking geko men met een wagen van V. en D., die in tegengestelde richting reed en juist een motorrflder aan het inhalen was. De auto reed daarna tegen de bomen met boven genoemd noodlottig gevolg. Naar de toedracht stelt de politie een on derzoek in. Konflnenziekte al in ons land. Wat velen in Nederland met angst hebben verwacht, is gebeurd: de konflnenziekte, myxoma- tose, 1st hier vla Frankrflk en België door gedrongen; in de konflnenstapel van een sportfokker te Noordwflk zfln gevallen aan getoond en ongeveer twee dozfln dieren moesten worden afgemaakt. Raadselachtig is nog, hoe de besmetting in de welver zorgde en goed geïsoleerde stapel is ge komen. Ook waren er reeds gevallen op Walcheren en bfl Doetincheni, in Limburg zelfs onder wilde konflnen. Alphen koopt Aflfauna NIET. In tegen stelling tot hetgeen na de geheime zitting van vflf en een half uur werd meegedeeld, namelflk, dat de grootst mogelflke meer derheid van de raad zich voor het behoud van Avifauna had uitgesproken, heeft bur gemeester Witschey thans verklaard, dat de voorgenomen koop van het vogelpark door de gemeente niet doorgaat. Negen vrouwen in Tweede Kamer. Tweede Kamerlid, de heer D. de (PvdA), die tot burgemeester van is benoemd, heeft thans zfln ontslag als Tweede Kamerlid genomen. Zfln plaats zal worden ingenomen door mevr. Heroma Meilink uit Amsterdam. Het aantal vrou- welflke Kamerleden stflgt daardoor van 8 op 9. K.L.M. mag op Ceylon landen. De Neder landse luchtvaartdelegatle, die zich op ’t ogenblik in Ceylon bevindt, heeft voor de K.L.M. het recht verworven om tfldens de nieuwe wekelflkse dienst Amsterdam BangkokDjakarta op Ceylon tussenlan dingen te maken en passagiers en vracht aan boord te nemen. Bevredigend beeld. In 1952 hebben de staatsmflnen in Limburg 7% millioen ton steenkool gedolven. De helft werd aan der den verkocht, terwfll de andere helft in cokesfabrieken, centrales en het stlkstof- blndingsbedrflf is veredeld. De totale om zet beliep 431 millioen gulden, waarvan 33 pet. werd verkregen uit export. Man verborg meisje. Een 18-jarig meisje, dat op 30 Aug. uit de Rekkense Inrich tingen is ontvlucht, werd in Haarlem op gespoord. De vader van haar zwager, de 46-jarige J. P. de L., hield haar in zfln woning verborgen. De man is aangehou den. betekenis is. Nog valt niet te zeggen of de wijzigingen, die zich in het afgelopen jaar hebben voor- i leide“ tOt werkelöke veiligheid të verzekeren. j De ramp stelt hoge eisen aan de schatkist en heeft verschillende takken van de agra- I rische productie ernstig getroffen. De wijze waarop de schok is opgevangen getuigt echter van de economische weerstands kracht, waarover ons volk thans weer be schikt. Met gespannen aandacht volgen wfl allen nJ aw. n «.nl 1. .vnrm ttttttT TT jit fierder fan it sintrom fan it lan óflizze as wy, hja hawwe der better de slach fan foarut to buorkjen. Hündert jier lyn sieten beide provinsjes om de 60 hinne mei har bifolking, nou sitte wy op 145 en Grins sit al boppe de 200. Op dit. stuit is it tal minsken yn de provinsje Grins al like great of greater as yn Frisian, wylst Fryslan oardelkear sa great is as Grins. Dizze tastan is om folie reden nuodlik, hwant mannich ding giet by it tai en man- nich .rekken bistiet üt sifers. Dêrom meije wy hjir wol dübeld wiis wêze mei de ünder- nimmingen, dy’t hjir yn Fryslan oan in fiks tal minsken wurk en brea jowe. En dizze moat men sykje op it terrein fan de yndu- stry. Sokke lju as de Halbertsma’s yn Grou, de Nooitgedagten yn Drylst en de Miedema’s yn Winsum, dêr hat Fryslan in bulte oan to tankjen. Ik neam mar in pear foar de han wei op. En as dizze moanne de Firma D. E. har twahündertjierrich bistean fiert, dan is dit net allinnich foar dy saek en har perso- niel, mar foar de hiele Jouwer in bilangryk feit. Fryslan kin sokke ündernimmingen, hwer’t seishündert minsken har brea winne, net genóch weardearje. Ik wit fan tichteby, hoe faek de fraech al under eagen sjoen is om dizze ündernimming en safolle oaren nei mear sintrale plakken oer to bringen. Dat dit net bard is, komt omt de lieding harren mei sokke sterke bannen oan Fryslan forboun wit, dat hja net los wolle. Har woartels lizze sa djip yn dizze groun en dizze minsken, dat hja hjir bliuwe. Sjoch, dat hat üs alle- gearre ek hwat to sizzen. Hoefolle bikwame minsken. Friezen op en üt, reitsje wy net kwyt. Hja wiene hjir thus en hja woene hjir it alderleafste bliuwe, mar de breakwestje de takomst fan de bern en mear sokke wicn- tige redens skuorre har hjir wei. Ik sil se net hurd falie, mar wol bin ik fan herten bliid as it Fryske skipke, dat sa muoisum wrakse- let tsjin it ekonomyske tij, matroazen hat, dy’t foar „better and wirse” har libben forbine mei aldfaers groun. En oan ’e oare kant moat dizze sitewaesje us oantrune om it uterste to dwaen foar de bisteanskwesje yn Fryslan. Fryslan sit yn ’e stoarm fan de bi- steanskwestje. En by stoarmwaer wurdt lak- sens en sleauwens, hwer’t men it ek sjocht, in dübelswier tokoart. Hjir hearre de wan ten üt. Tj. de J. Der binr gebieten hwer’t de eko nomyske aloan minsken oanlüke. Soms yn in tempo, dat hja ’t hast net by- halde kinne. Binammen nei in oarloch, as de saek in jiermannich stil stien hat, kin men dêr sa hurd net bouwe of der bliuwt flecht op ’e koai. Hwa’t de léste tiden yn Hollan west is, bygelyks yn ’e buert fan Velzen-Ymuiden, dy sjocht hiele strjitkom- pleksen forrizen, fabryk nei fabryk delsetten en it liket, dat er nea gjin ein wer oan kom- me sil. Wylst it bifolkingssifer fan Fryslan jit altyd ünder de 150 bliuwt, giet it dêrre mei spron gen foarüt. Noard-Hollan sit al op 725 en Süd-Hollan rint ticht nei de 900. Yn 1946 wie it sifer yn Fryslan 132 (nou 145) en yn Noard-Hollan 604; Süd-Hollan hie doe 738. Dit lit sjen, dat er tsien kear safolle minsken bykomd binne yn dy provinsjes as yn uzes. Men kin it ek noch oars sizze. Yn dizze acht jier binne, allinnich yn Süd-Hol lan, likefolle minsken derby komd as yn totael yn Fryslan wenje. Mei oare wurden, der is in provinsje, hwat tal minsken oan- giet, bykomd. En dat yn in pear iier! Bi- sjocht men de feiten fan tichteby, aan blykt it slimmer to wêzen, hwant om’t men mei it bouwen dêr, lang ende lang net oan de fraech foldwaen kin, wurde jit hiel hwat minsken tsjinhalden. Komme der yn dy kontreijen mear huzen, dan giet de binnen- lanske emigraesje jit hutder. Holland” groeit en groeit en provinsjes leech. En de wich- fan dit nuodlik forskynsel is, en hjir net genóch. Men kin sizze, gelokkich, dat dêrre safolle min sken hinne kinne, hwant hjir kin wy harren dochs net halde. Mar dan komt men ivich en erflik wer werom by de frage: hwerom net? Binne de minsken dêrre safolle yntel- ligenter, bitüfter as hjirre? Ik leau wol yn bipaelde opsichten. Hja binne handiger, hja title net sa swier, hja hawwe mear gefoel fan eigenwearde, hja binne goede keaplju, men kin dat grif tajaen. Mar it opmerkfike is, dat mannich bidriuw dêrre, yn syn bilangrykste funksjes, Grinzers of Friezen oansteld hat. Men fynt dy dêrre rounom. Soms is it sa, dat men aide kunde oantreft, dy’t hjirre net rjocht meidwaen koene, mar yn Hollan in bést stik brea fortsjinje. Lêstendeis wie ik mei in ploechje learlingen op ekskursje yn Amsterdam en yn in drok restaurant waerd ik oansprutsen troch de eigner fan dizze saek en seach ik ta myn forbazing dat in in bakker wie, dy’t it hjir to Boalsert mar skraechwurk slagje woe om de saek geande to halden. In oar hat in bloeijende sigare- fabryk yn Braban en ik wit noch skoan dat hy hjir in sigarewinkeltsje hie, dat net woe en oer ’e kop gyng. Dat it oan de minsken lizze soe, dêr kin ik gjin reden foar fine. De lju hjir hawwe dingen tsjin, mar ek dingen foar en troch ’en bank sjoch ik gjin reden om har mear mar ek net minder to achtsjen as yn oare plakken. En dochs sit it hjir fêst en wol der mar gjin skot yn komme. Dat is de léste ieu in stielen wet. Ik lit hjir noch efkes de sifers sprekke. Fan 1853 oant 1953 wie de taname per Jier noch gjin persint. De sta- tistyk jowt foar de 5-jierrige perioades oan, dat de taname yn dizze hündert jier wie as folget: 0.8 oant 1855; 0.7 oant I860; 1.1 oant 1865; 0.5 oant 1870; 1.1 oant 1875; 1.1 oant 1880; 0.1 oant 1885; 0.1 oant 1890; 0.2 oan 1895; 0.2 oant 1900; 0.8 oant 1905; 0.4 oant 1910; 0.8 oant 1915; 0.3- oant 1920; 0.9 oant 1925 en doe oant 1930 alhiel neat. Oant 1935 wie it 0.8 en oant. 1940 ta 0.6. Yn de oarloch hiene wy hjir g^ns mei-iters en doe wie it oant 1945 ta 1.2, mar oant 1950 sakke it ta 0.6 en de léste jierren is it mar 0.1. Yn dizze list fan droege sifers sjocht men de hiele site waesje sa skerp biljochte as wurden net dwaen kinne. Én wy stean dêryn sa goed as allinne, Hwant üs kammeraet, Grins, mei

Bolswards Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1