R open :ent uilen 1 9 I 9 0 9 I 9 c h c c c c o c c c c c o 9 9 c c 5 O00 ',N BOUWCONTINGENT VAN 174.000 WONINGEN WERD OVER DE PROVINCIES VERDEELD SN UIIEREI Bolswards zangminnend publiek nam op spontane en stijlvolle wijze afscheid van Jo Vincent 7 f üs hjoed fo sizzen Friesland krijgt nog geen 2 Fan de Martinytoer 75 >rs mijnwerkers maakten val van 130 m. 12 Hwat hat (jClfaC SlCTOCir Dokkum gaat Bonifatius herdenken „Ome Jan” Vijfjarig bestaan Steun Wettig gezag No. 76 Dinsdag 29 Sept. 1953 49e Jaargang il Streekblad voor Weit- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OSINGA - Bol award I KEN LRD n ’S CRD te ruilen. nco. L 1 iRD - I baar land een flinke toewijzing te geven uit de 12000 die bestemd zt|n voor vervanging van krotwoningen. Omdat de Minister, die dit verdellngesche- ma dezer dagen In Den Haag bekend maak te, het principieel niet juist acht, dat de centrale overheid ook de verdeling over de verschillende gemeenten verzorgt, heeft hij aan de Colleges van Gedeputeerde Staten verzocht, zich met die verdeling over de gemeenten te willen belasten. >rk •gel door en KACHEL Tn, tan collectie ing en orlichting Bolsward 7EMBER air. LCAL. De marteldood van de heilige missionaris Bonifatius te Dokkum, in het jaar 754 zal in 1954 worden herdacht in dit centrum van Noord-Oost-Friesland, waarvan naam onafscheidelijk verbonden is aan de moord op de Angelsaksische bisschop. Voor de herdenking is een ere-comité in het leven geroepen onder beschermheer- BChap van prins Bernhard. Bonifatius leven en werken zal in Juni 1954 te Dokkum worden herdacht met een aantal gebeurtenissen van nationaal karak ter. De herdenking is van de geestelijke en cul turele zijde bezien, reden waarom hieraan floor verschillende levensovertuigingen kan plan. Op den dür moat it 4000 H.A. wurde. Dat is dan 20 prosint fan de hiele Haerlem- mermar. Goed, dit is fuort de oare wike net klear. It sil in hiele hoart duorje, foar dat lan der allegearre brukt wurdt mar de boe ren derre hearre it klokje lieden en it is der mei as dat in eigner in pleats forkeapet, hwer’t jit acht of tsien jierren hier oan sit it klokje hat let en it tikket fierder. Foar in bütensteander is it min to bigripen, dat it sa mal moat, mar hwa’t de technyk in bytsje folget, doart net né to sizzen. Wy libje yn in wrald, dy’t troch de tech- nyske ütfiningen sa fundamenteel foroaret, dat it wol liket oft men nou earst bigjint to libjen. In pear tsientallen jierren lyn, doe’t ik sa’n foech jonge wie, stie Fryslan op ien ein en gyngen tüzenen nei It Fean om in man to sjen, dv’t mei in fleanmasine in pear tellen de loft yn gean soe. As it moai stil waer wie, soe it oangean. Earst hawwe de tuzenen uren lang wachte omdat er jit to folie wyn wie, mar einliks ja, der wie it safier. En as in great wünder seagen- de minsken in ding de loft yngean, in pear “u. dee wer del to kommen wol op in hiel üngelokkige wize namlik ein yn it publyk op. It brochte rou ek ileau it libben fan nou fjirtich to lyts. En sa is nou oansteande dat op en nij 1200 H.A. fruchtber polderlan Onteig- ne wurde sil foar it nije Schiphol. Dat bin- ne yn ien klap wer fyftich pleatsen mei kin. It kin yn it libben soms wunderlik gean, hwant de man, dy’t dit projekt oanhingich makket is in boeresoan ót Sélfln, de hear Dellaert. Ien dy’t wit hwat linófnimmen foar in boer bitsjut. Mar as direkteur fan de lofthaven Schiphol, in wraldbidriuw, hwer’t millioenen en jitteris millioenen op it spul steane, kin hy ek net oars. Hy hat ai meidield dat de boeren yn dy krite rekkenje moatte, dat de 2000 H.A. dy’t dit fleanfjild dan bislaen sil de helte is fan it uteinlik plan. Op den dür moat it 4000 H.A. wurde. 20 prosint fan de hiele Haerlem- Sa op it earste gesicht binne der yn it Ebben dingen, dy’t hast ünoplosber lykje. De tsjin- stridige bilangen fan de beide partijen, dy’t derby bitrutsen binne, moatte harren wol yn it harnas jeije tsjin mekoar, ta in strüd op Ebben en dea. Ik bidoel hjir de lju, dy t beide in Ebbensbilang hawwe by itselde guod en hwerfan ien de striid forspylje moat. Ljouwert, Snits, Drachten om mar in pear to neamen binne drok oan it bouwen, pounsmietten fan it béste lan wurde as sa- danich fornield en mei san ta in woastyn makke om dêrnei to tsjinjen foar huzen, skoallen en sa meat. Om Ljouwert is it op it heden tige drok en sawol nei East as west set de stêd him ut. It is net makEk under wurden to bringen, hwat der omgean moat yn de herten en hol len fan de koumelkers en boeren, dy’t hjir in hopeleaze striid tsjin fiere. Lan, hwat men jierrenlang brukt hat, hwer’t men alle eigenaerdighheden fan ken, hwer’t eltse eker en eltse sleatswal tsjin de eigner of ge- brüker syn tael sprekt, oerjaen moatte, dat is hurd, tige hurd. Mar dat skoandere lan by hiele hoeken fornield to sjen troch nije ka nalen, diken of wentebouwerij, dat is dubel hurd. Net allinnich it üntnimmen fan it brea jowt dit gefoel, mar ek it oansjen moatten fan de rije oanpak, dy’t net selden mei sokke ke anneksaesjes mank giet. Der is by Am sterdam in gefal bard, hwat wol tige pyn- lik forroun is. Tusken de stêd en Halfweg wiene in jier as fyftsjin lyn jit greate fean- puoUen, forlitten en nearne foar brükber as foar in inkelde fiskerman. In D.U.W. plan foar de wurkleazen fan Amsterdam hat mei miUioenen gouneh dizze utfeande puol- publyk op. Jsert al b' forpleatst Mefr. Faber sparre. Wy binne nou fjirtich ie in hiel jier fierder, fyftich net iens. Hoefolle lju nou alle dagen rêstich as wy eartiids wen lizze nou ynsluten troch de brede ring-J yn de Ljouwerter boat? En as wy tinke feart en dat Irin net langer. Hja moatte 1 doare, hoe sil it oer fyftich jier wêze? De mear sintra.el yn de polder komme to Ezzen, i stoarmeftige Ontwikkeling fan de technyk is sadat de Startbanen alle kanten ut kinne. I net mear to helden, mar dy’t de lieding hat, Men hie dit al jierren as in great tokoart moat him byhalde op gefaer óf, dat hy der ünderfoun, mar nou kin it net langer sa ónder rekket. Tragyk fan de moderne tiid, büuwe, it moat oars. Boppedat is it fierst mar hwa kin it keare???} Tj, de J. minuten mar om doe en i kerijen. De Hoofddorper Courant wit nou in ein yn it to tortellen, dat der hiele nije plannen op hjir yn Boafsert steapel steane. Hiel Schiphol sil f wurde, de sintraele gebouwen geane m mt* pci u ein nei it Südwesten ta, hwant dy gebou- fleane len ta in complex lan oanmakke, hwer’t boe ren en grientekwekers op oanfoelen as bijen op de huning. It wie djür lan mar bést lün en dat slach fan pyoniers, dat men by eltse Ontginning wer kommen sjocht, hat him hjir opwurpen en fan jier ta jier it lan better en fruchtberder makke. In goed tsien jier is dat sa gien mar nou is it Ot. De eigners en hierders reitsje dit lan kwyt en hwat doe mei millioenen makke is ta fruchtber lan wurdt nou mei trucks en buldozers for- oare yn in greate woestenij, hwer’t nije tO- zenen stedsbiwenners straks har wente for- wachtsje. Dit tragysk barren op great en lyts formaet is aUe dagen oan 'e oarder fan de dei. Kin men it keare? Kin men in oare op lossing fine foar de needsaeklike wentebou? Kin men yn ’e stêdden net de hichte mear yn? En dan moat men om earlik to wezen, sizze, dat men yn de greate stêd eartiids al fjirst to folie de boel ynmekoar boud hat. Hwant de tüd is nou ienkear sa foroare, dat alle eardere plannen fjirst to lyts blike to wêzen. Yn de keam fan de greate stêd krioelt it as yn in eamelersnêst en wurde de lju op en undermekoar plakt dat it jin oandeare moat. De aide stedskearn is yn alle greate plakken in freeslik fraechstik. Hie men des- tiids mar oars dien! Derom meitsje hja de nije strjitten rommer en iepener en elts folgjend geslacht is fan oardiel dat it eardere to binypt en to lyts west is yn syn „planning”. En hoe bilangriker de stêd is hoe düdliker tael de tiid sprekt. De measte jierren komme wy in kear yn it jier op Schiphol, de greate Nederlanske lofthaven. Hoe fantastysk Ontwikkelt him dit flean fjild. Alle jierren sjogge wy hwat nijs en de omfang fan dit kompleks is nou aï 825 H.A., dat is it lan fan tritich fjirtich buor- Bolswards Nieuwsblad i op 1953 1868 A PIET de Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie: Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) De ftfwêzlchheit Is foar de leafde hwat de wyn is foar it fjür: hja Ut it greate op- lögje, mar it lytse bUest hja üt. Abonnementsprij s f 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 12 cent per m.m. Giro 87926 Er wordt door de Overheid al het moge lijke gedaan om die grote nood te lenigen. Ieder jaar worden door het Rijk honderden millioenen gulden bijgepast bij de bouw kosten van nieuwe woningen. En In alle gemeenten kent men verordeningen, die tot doel hebben de beschikbare woonruimte op zo eerlijk mogelijke wijze over alle gega digden te verdelen. Het is duidelijk, dat deze medewerking van de Overheid aan een zeker maximum ge bonden is. Er zijn, behalve de woningnood, nog vele andere belangen van het groot ste gewicht, die van het Rijk enorme finan ciële offers vragen. Maar niet alleen de geldkwestie maakt het nodig ergens een grens te trekken. Behalve geld is er nog Iets anders nodig om huizen te bouwen: materialen en arbeidskrachten. Bij het op stellen van plannen voor woningbouw moet rekening gehouden worden met de aantal len bouwvakarbeiders, waarover men in ons land beschikt. Al zou tweemaal zoveel geld voor woningbouw kunnen worden uit getrokken, dan zouden daardoor nog niet meer woningen kunnen worden gebouwd. Er moet een evenwicht zijn tussen de om vang van de bouwplannen en de hoeveel heden arbeidskrachten, die voor het uit voeren van de plannen nodig zijn. Versto ring van dit evenwicht zou allerlei scha delijke spanningen en ontoelaatbare prijs verhogingen tot gevolg hebben. Nog steeds is de woningnood in ons land een van de grootste volksvijan den. Vele duizenden gezinnen en jonge mensen, die een gezin willen stichten, ondervinden dagelijks de gevolgen van het tekort aan woon ruimte, dat in de ene gemeente groter is dan in de andere, maar dat overal in den lande een storende invloed heeft) op dat, wat ons als „huise lijke” Nederlanders zo lief is: een gezinsleven binnen de muren van een eigen woning. Het zijn deze overwegingen geweest, die de Minister van Wederopbouw en Volks huisvesting ertoe hebben gebracht ook voor de periode van 1954 tot en met 1956 een schema op te stellen voor een verde ling van de bouwactiviteit over het gehele land. Zoals in de Troonrede werd aange- kondigd, zal gestreefd worden naar het bouwen van ongeveer 65000 woningen per jaar, dat is dus in de periode van 1954 tot en met 1956 een totaal van 195000. Voor bijzondere doeleinden worden daarvan 21000 woningen „in reserve” gehouden. Over de verschillende provincies konden dus worden verdeeld 174000 woningen. Hoe is nu deze verdeling tot stand gekomen? De commissie, die de Minister over deze verdeling heeft geadviseerd, heeft een be rekening gemaakt van de behoefte aan wo ningen, die in elite provincie bestaat. Er is daarbij gebruik gemaakt van de inzichten van werkgroeping, waarin zowel de pro vincies als de gemeenten waren vertegen woordigd. Aan vier factoren is bij de be rekening aandacht geschonken. In de eer ste plaats aan de te verwachten groei van de bevolking In de verschillende provin cies. Vervolgens heeft men een raming ge maakt van de veranderingen, die in de be volking van de provincies zullen optreden door vertrek en vestiging. Ten derde heeft vanging van krotwoningen. Nemen we de moeite deze cfjfers met el kaar te vergeleken, dan blijkt, dat Fries land (uitgezonderd Zeeland, waarvoor in 1 verband met de gevolgen van de waters- 130 meter in een mijnschacht maakten. De lift, die omstreeks 45 personen bevatte, was door een mechanisch gebrek vier me- tor r.mlna(rcrpcrWifiT, Haama dp matlsche rem plotseling tot stilstand ge komen en door deze schok bezweek een deel van de bodem met het genoemde rampzalige gevolg. De slachtoffers waren 7 Italianen, 3 Bel gen, 1 Fransman en 1 Pool. Hun ontzielde lichamen werden in de avond naar boven gebracht. Het ongeval gebeurde in de mijn „Charbonnage de l’Espérance” nabij Qua- regnon in de provincie Henegouwen. Wie, in ons vaderland Die deze naam niet weet, En, welke rang of stand, Hem niet zijn „broeder” heet, De grote philantroop, Vol gloeiende élan, Met onverwoestbare hoop, Ons aller „Ome Jan”. Hij voelde jong de smart Van ziekte die besmet, Heeft met zijn warme hart Spontaan zich ingezet. Tpt strijd in liefde en vreê Nu reeds teen halve eeuw van Volksvijand: t.b.c. Zo werd hij „Ome Jan”. Geen moeite was te zwaar, Voor het hoge levensdoel, ’s Lands grootste „bedelaar” Niemand ontving hem koel. Hij liep voor „Zonnestraal” Bij dag en nacht in ’t span, Elk internationaal Bewondert „Ome Jan”. Negentig jaar nu, staat Hij nog rechtop, vooraan, In naastendienst paraat, Zjjn kracht is niet vergaan. HU strijdt, werkt en getuigt, Toont wat bezlèling kan, Het beeld der eeuwige jeugd Wij zien ’t in „Ome Jan". Straks laait de zuivere vlam Van dank om dees vazal, Vereend te Amsterdam, In de Apollo-hal. Het mooist geschenk is bouw Mee aan zUn levensplan, Steun allen gul en trouw, Het werk van „Ome Jan”. liederen met een heldere, zuivere, nog klankvolle stem, waaraan gelukkig alle schoolsheid vreemd was, en waarin voor dracht, nuancering (dit in Verkltiring van Franz Schubert) en fracering op zeer ver antwoorde wijze tot hun recht kwamen. Als toegift kregen we tot slot nog een Hollands liedje te horen, dat zo ingrijpend evenvoudlg werd voorgedragen, alsof er de weemoed van een afscheid in uitgezongen moest worden. Het doet toch altffd pijn de lier aan de wilgen te moéten hangen. Na afloop dankte Burgemeester J. G. S. Bruinsma namens het comité van aanbe veling Jo Vincent in hartelijke bewoordin gen voor al het schone wat we deze avond van haar nog eens mochten genieten. Een woord van dank aan de organist was niet minder verdiend. Een prachtig bloemstuk, de zangeres aan geboden, en door deze zeer op prijs gesteld, was zeker een welverdiende hulde. JO VINCENT MEVR. BOS Mevr. Bos van Overveen was als jong meisje reeds begaafd. Dit bleek echter pas overtuigend, toen vader Vincent, die organist was in de Am sterdamse Weeshuiskerk, haar naar het zangkoortje van Cathirtna van Rennes, liet gaan. Op initiatief van deze studeerde ze voor zanglerares, waarvoor ze cum laude slaagde, hoewel ze van het theoretische deel weinig wist (dit spiekte ze uit een boekje). Van het geld, dat ze met lesgeven verdiende, nam ze op haar beurt les bU Comelie van Zanten in Den Haag echter in ’t geheim, want vader Vin cent wilde niets van opleiding tot concertzangeres weten. Na December a.s. zal Jo Vincent niet meer in het openbaar optreden en onder haar ware naam Mevr. Bos als gewone Nederlandse burgeres naar we hopen, nog lang en geluk kig leven. Twaalf eeuwen na 745 (Jan van Zntfen de pionier der t.b.c.-- bestrijding) 7 October Aan de oproep van het comité van aan beveling tot de Ingezetenen van Bolsward om bovengenoemd concert bt) te wormen, hadden velen uit de stad, maar ook uit de omtrek daarvan, gehoor gegeven. Ieder, die gevoel voor muziek en zang heeft en daartoe in de gelegenheid was, wilde deze laatste kans, de begaafde zangeres nog eenmaal te horen, niet onbenut voorbU laten gaan. Het zal niemand der vele luisteraars ge speten hebben van de zeldzame gaven de- eenvoud, het karakter en levensstijl van de zangeres, die ook in optreden, houding en gebaren, ja zelfs in uiterljjke verschU- nlng uitkwamen. Met gevoel, overtuiging, algehele overgave (o.a. In Agnus Dei van Mozart) en af en toe sterke overredingskracht, zong ze de heldere, zuivere, zer talentvolle kunstenares te mogen ge nieten. Men zal echter niet alleen uit het oogpunt van kunstgenot naar de Geref. Kerk zijn getogen, maar niet minder om zjjn (haar) erkentelijkheid te betuigen voor het zeer veel mooie dat zij met haar schone volle, ffjn afgeronde, vocale klankontwik keling gedurende een reeks van jaren aan zeer velen heeft geschonken. Het mooie moet vooral, zoals ook nu weer, hierin bestaan hebben, dat het haar een behoefte was door middel van het lied en de zangkunst uitdrukking te geven aan haar innerlijk zieleleven, waarin men op deze manier toch altijd het best kan sla gen. Van het programma, dat uit 8 nummers bestond, nam de organist Gezinus Schrik uit Sneek, de helft voor zjjn rekening, n.l. de nummers 1, 8, 5 en 7. In nummer 1 konden we al dadelijk het technisch kunnen en de registratie be wonderen, alhoewel de diepe bastonen wat te sterk werden aangedreven. Nummer 3: Tripelfuga in Es van J. S. Bach, was wel wat monotoon, maar tech nisch zeer goed verantwoord. De Pastorale van Cesar Franck hebben we met zeer veel genot aangehoord, terwUl van nummer 7 hetzelfde gezegd kan wor den. De nummers 2, 4, 6 en 8 nam de zangeres voor haar rekening, waarbij ze door de or- ganlst op prUzenswaardige wUze begeleid werd, waarbU deze zich zeer bescheiden, zoals dat bij begeleiding behoort te geschie den, op de achtergrond hield, wat lang niet altijd van zoiets gezegd kan worden. De keuze der zangnummers was niet alleen in overeenstemming met de plaats van het gebeuren, maar getuigde bovenal van de men berekend, hoeveel woningen in elke provincie in de plaats zullen moeten ko men van krotten. En tenslotte is bestudeerd hoe groot in elke provincie het bestaande tekort aan woningen is. Bij de verdeling van het aantal nieuwe woningen is met dit tekort op zodanige wijze rekening gehou den, dat die provincies, die de grootste ach terstand hebben, een groter deel van haar tekort zullen kunnen inlopen dan de pro vincies met de kleinste achterstand. Rekening houdend met al deze factoren, kwam de volgende verdeling tot stand Voor Zuid-Holland in drie jaren totaal 36.900 woningen, voor Noord-Holland 25.200, Voor N.-Brabant 22.500, voor Gel derland 18.300, voor Limburg 15000, voor Overijssel 11400, voor Utrecht 9900, voor Drenthe 4500, voor Groningen 4200, voor Friesland 3450, voor de Noord-Oostpolder 2300 en voor Zeeland 1500 woningen. Een aantal van 19500 woningen is in re serve gehouden voor emigratie en, vervan- I ging. 12000 daarvan zijn bestemd voor ver worden meegewerkt. Het werkcomité be- I Staat uit practische overwegingen uit per- I Bonen, die in Friesland woonachtig zUn. In een gevormd groot comité, om het werk comité van advies te dienen, hebben voor aanstaande figuren van alle richtingen zit ting genomen. Daar Bonifatius een internationale figuur was, hebben in een erecomlté naast pro minente kerkelijke en overheidsvertegen woordigers uit ons land ook zitting geno men de bisschoppen van Fulda, Mainz en Plymouth. Gewerkt wordt aan een herdenklngssame- komst van Interkerkelljk karakter en aan fle opvoering van een Bonifatiusspel. Aan de Friese dichter Fedde Schurer te Hee- renveen is opdracht gegeven tot het schrij ven van dit spel, dat gedeclameerd zal Worden met muziek van de componist Ds B. Smilde van Garijp. Het is de bedoeling het spel tweetalig, in het Fries en het Ne derlands op te voeren in de Bonifatiuskapel Onder regie van de heer Van Ree te Gro ningen en met muzikale medewerking van het Frysk Orkest (L.O.F.) te Leeuwar den. Een regeringssubsidie van drieduizend gul den is hiervoor toegezegd. De componist zal de muziek zodanig schrijven; dat ze ook geschikt is om uit te voeren op het orgel, zodat het spel ter stimulering kan worden opgevoerd in een aantal Friese dorpen. Besloten is voorts een tentoonstelling over het werk en leven van Bonifatius in te lichten in het stadhuis te Dokkum. Er Wordt getracht voor de herdenking, waar voor twintig tot dertig duizend gulden nodig zjjn, subsidies te verkrijgen van overheid, instellingen en bijdragen van par ticulieren. De gemeente Dokkum zal eind Augustus een feest van twaalf eeuwen Dokkums his torie vieren. De Dokkumer gemeenschap wil met deze Viering erkennen, wat zij te danken heef aan het martelaarschap van Bonifatius en zich confronteren met haar taak, in een tijd, waarin West-Europa zijn christelijk karakter dreigt te verliezen en weer sterk ®en behoefte heeft aan het evangelie, dat Bonifatius bracht. Zjjn werk en dood is het uitgangspunt van Dokkums historie. Het dorpje kreeg een centrale functie, in moderne zin een stedeljjke functie. Wel te verstaan, aldus burgemeester drs 8. van Tuinen, werd Dokkum in 754 geen Btad in juridische zin. Het dorpje bestond feeds toen Bonifatius hier predikte en het bleef een dorp. Er wordt dus niet gevierd 12 eeuwen stadsrecht of 12 eeuwen bestaan Van Dokkum, maar 12 eeuwen Dokkumer historie en 754 ais historisch beginpunt. Het Nationaal Instituut Steun Wettig Ge zag bestaat thans vjjf Jaar. Men is er in die tijd in geslaagd een organisatie op te bouwen, die voor zover het Friesland be treft, bijna is voltooid. De minister van Oorlog en Marine, Ir C. Staf, die Zaterdag te Leeuwarden, gearri veerd per helicopter, de viering van het 5- jarig bestaan bijwoonde, verklaarde al thans in zijn herdenkingsrede, dat de actie voor Steun Wettig Gezag in Friesland ge slaagd mag worden genoemd. Het korps Reserve-Polltle heeft de vereiste getalssterkte reeds bereikt, de Nationale Reserve is hieraan bijna toe en de pas be gonnen actie voor het korps Luchtwacht dienst maakt al goede vorderingen. Minister Staf toonde zich zeer ingenomen met dit resultaat en hij prees het ent- thouiasme, waarmee men in Friesland werkt aan de opbouw van het nationaal in stituut. De herdenking van het vijfjarig bestaan werd Zaterdagmiddag op het Zaailand be gonnen met een défilé voor de minister en de hem vergezellende autoriteiten door Friese troepen van de Nationale Reserve, de Reserve Gemeentepolitie, de Reserve Luchtwacht, de Reserve Grensbewaking en de Reserve Rijkspolitie, voorafgegaan door de drumband van de Nationale Reserve te Den Haag en het Leeuwarder politiemu- ziekcorps. In een grote hangar op het vliegveld Leeu warden werd des avonds voor ruim drie duizend vrijwilligers en hun familieleden een bont programma gegeven door het ge zelschap Tetman de Vries, de toneelgroep „Fryske Trou” en de Leeuwarder Skots- ploech. nood een speciale regeling geldt) wel erg bekaaid wegkomt. De 8450 woningen, die Friesland mag bouwen, vormen nog geen twee procent van het totaal te bouwen aan tal, m. a. w. van elke 100 woningen die in Nederland in de komende jaren zullen worden gebouwd, mag Friesland er nog geen 2 bouwen, terwijl onze provincie er volgens het bevolkingsaantal zeker tweemaal zoveel recht zou hebben. Men bedenke echter dat de woningen niet verdeeld zijn naar aanleiding van de hui dige bevolking, maar naar aanleiding van de behoefte. Er wordt blijkbaar op gere kend, dat Friesland in de komende jaren niet zal industrialiseren en dus, zo rede- I neert men, zijn er geen woningen nodig. Twaalf mijnwerkers ztjn omgekomen, toen Andersom geldt natuurlijk, dat daar, waar na ongeluk met een nft een val van geen woningen zijn, dus geen mensen wo- nen, de industrie zich ónmogelijk kan ves tigen. Hoe het ook zij, een ernstig feit is, dat 1 ter omlaaggegleden, daarna door de auto- Friesland als provincie eens de tweede van de zeven! langzamerhand op het achterste bankje komt te zitten, zo niet in een hoekje wordt gedrukt. Daarbij komt nog, dat de woningen in Friesland veelal in slechte staat verkeren. Wij menen eens gelezen te hebben, dat men nergens zoveel één-kamerwoningen vindt, dan juist in on ze provincie. Wellicht en we hopen het van harte zal dit een reden zijn om Fries-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1