AMERIKA EN SPANJE WORDEN HET SAMEN EENS KRISKRAS door Nederland g Hwat hat Gabc SlcroQ,r ós hjoed to sizzen Russen over het verdrag slecht te spreken Nieuwe regering voor Denemarken rie ld Bakkers Havenstaking in Amerika Nationaal Reuze-circus Jos Mullens komt naar Sneek Ernst Reuter overleden willen loonronde niet doorberekenen De trekkersroep Luchtbrug boven N.-Sumatra Piccard’s recordpoging werd succes No. 77 49e Jaargang Vrijdag 2 October 1953 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A.J.O8INGA - B oliward Buitenlands Overzicht H. J. S. :n D. voorgesteld een coalitieregering te vormen wat niet zo prettig is voor de Atlantische samenwerking, daar de liberalen steeds te gen het Atlantisch Pact gekant waren en de socialisten, hoewel niet tegen het pact, toch niet willen weten van stationnerlng van een Amerikaanse luchtmacht op Deens gebied. Israël heeft weer grensmoeilflkhe- den met de Arabische staten, de toestand blflft daar gevaarlflk. f 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs; 12 cent per m.m. Giro 87926 Bolswards Nieuwsblad J. j. Ko- In de >nder sma- «4 4 n de Itieve van 5 ging aJle heeft e tot voor- iken, roest voor- FTofessor Piccard heeft Woensdagmorgen in de z.g. „Tyrrheense trog” nabij het Ita liaanse eiland Ponza het wereldrecord diep- zeaduiken gebroken door met zfln „baty- scaaf” een diepte van 3150 meter te berei ken. Met de grijze, 69-jarige Belgische pro fessor ging zijn zoon Jacques mee naar het diepste, punt van de Middellandse Zee. vluchting uit het Rflksopvoedlngsgesticht binnen drie weken 22 inbraken in Nijme gen, Utrecht en Eindhoven. ten pen, nen Noord-Sumatre. Maandagmiddag zQn in Maastricht opnamen gemaakt voor de film „The true and the brave”, Verzetsheld Clark Cable wordt door de Maastrichtse bevolking gehuldigd en een meisje Annelies Witter omhelst de verzetsheld. Forsoargje jou eigen tün, mar ploaits de fruchten foar in oar. Jpend close re de Wie lezen sting ei en hting let is jelijk ont- omer Ver- ossen s het 'oest- r ge kort roest- Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie; Marktstraat 13 Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Abonasmentsprijs elling ingen htige id na 1953 lange ogen, teren vaart pron- amen oord- k de inken laat- 'raaie laar; leurt, kast, g- G. lij., er C. ver- oofd- Am- Bols- p uit ver in de wen” van war- eeste ij het oor- wor- t een het daar, Oud reeks iddel- isieke e be- Iflker, van s van lO. 3) i der moel- in de ook eerde i ont- ver in ge- tondi- ir en Hls- Drie dagen zal het „Nationaal Reuze-Clr- cus Jos Mullens” in Sneek op het Martini- plein staan en wij mogen dit zeker een be langrijke gebeurtenis vinden. Het circus Mullens is namelijk het eerste Nederlandse circus, dat thans met drie maneges werkt. De bezwaren, die hiertegen bij sommige circusminnaars bestaan, heeft Jos Mullens volkomen weten op te lossen, door name lijk een eenheid in de drie programma’s te brengen! Wanneer bijvoorbeeld in de middenpiste twaalf prachtige goudvossen uit een Zweedse stoeterij werken, kan men gelijktijdig in de zijmaneges 18 Shetland- en Walesponies zien optreden. Zo gaat het ook met de koorddansnummers, de jong- leursnummers en de luchtacrobaten. Het drie-manege-systeem is uiteindelflk de eni ge oplossing voor dit reusachtige circus, dat thans het grootste van Europa is en waarin 10.000 mensen een plaats kunnen vinden. Terug by de K. N. S. B. Op haar dezer dagen te Utrecht gehouden vergadering heeft de Ned. Ijsverenigingen Bond beslo ten in de Kon. Ned. Schaatsenrijdersbond terug te keren. Minister Mansholt 31 October naar Suri name. Minister Mansholt zal op 31 Octo ber voor een bezoek aan Suriname uit Ne- Prof. Ernst Reuter, de burgemeester van West-Berljjn, is op 64-jarige leeftijd plot seling overleden. Hij had reeds enige dage» bronchitis, maar een hartaanval is vermoe- delijk de oorzaak van zijn onverwachte heengaan geweest. Philips breidt uit in Drachten. De Philips- fabrieken te Drachten zullen worden uit gebreid van rond 11000 vlerk, m. vloer oppervlakte tot rond 18000 vlerk, m. Het aantal werkkrachten zal daardoor tot 1000 1500 kunnen worden opgevoerd. Er wer ken thans 650 man. hebben mishandeld, dat dit de dood ten gevolge had. Verdachte zou het kind eerst met een dekenklem hebben geslagen, omdat het zo huilde en zij daar niet tegen kon. Toen dit niet hielp, drukte zij de kleine tegen de wand van het ledikant je, zodat het overleed. derland vertrekken. Hij zal zich in Surina me op de hoogte stellen van de zaken in de landbouw, in het bijzonder van de uit- breidingsprojecten die daar op het ogenblik in uitvoering zijn. Tl AT de Russen niet te spreken zouden U zijn over het Amerikaans-Spaanse ver drag was te verwachten. Deze nieuwe ver sterking van de Westerse defensie is hun natuurlijk niet welkom. Ze gaat lijnrecht in tegen een der voorwaarden, welke Wy- sjlnski kort geleden in de assemblee der Ver. Naties stelde voor een algemene ont spanning n.l. de ontruiming van oorlogs- Op een Woensdagmiddag te Leeuwarden gehouden bijeenkomst, die ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de Friese Bakkersbond plaats vond, heeft de voor zitter van de Alg. Ned. Bakkersbond, de heer Koppert, enkele opmerkingen ge maakt naar aanleiding van de Dinsdag aangekondigde loonsverhoging van 5 pet. Spr, was er in de eerste plaats mee inge nomen, dat deze thans drie maanden van te voren wordt aangekondigd en dat de werkgevers niet plotseling voor een ingrij pende gebeurtenis worden gesteld. De bakkers zullen er naar moeten streven dat het verschil tussen grondstoffenprfls en verkoopprijs van de producten zo klein mogelijk wordt. Als de lonen omhoog gaan is het onjuist deze verhoging direct in de kostprijs van de producten te verwerken. Dan krijgt men een vicieuze cirkel. Men moet trachten een zo gering mogelijke ver koopsprijs van bakkerswaren te bereiken, niet ten koste van de beloning van de bak kers, maar door zo economisch mogelijk inrichten van de bedrijven. Spreker zei in dit verband, dat momenteel het aanbod van goede werkkrachten in het bakkersbedrijf geringer is dan de vraag er naar. Er is weliswaar overal in het land een goede vakopleiding aanwezig, maar er ontbreekt in deze opleiding een goede prac- tische vorming in het bedrijf. Daarom heeft de Bond steeds meer de neiging over te hellen tot het verplichte leerlingenstel sel, aldus spr. iting >men allen akte, n de n de i een r te zijn land liep, heeft de 56-jarige landbou wer K. K. uit Oostvoorne hem op 18 Apr'l zo met een stuk hout toegetakeld, dat het kind met een hersenschudding en ernstige wonden boven het linkeroog en op linker schouder naar het ziekenhuis moest. De of ficier van Justitie bij de Rotterdamse recht bank eiste dezer dagen tegen deze boer 6 maanden met aftrek, waarvan twee maan den voorwaardelijk en 3 jaar proeftijd. Nog maar twee concurrenten voor de KLM. Voor de handicaprace naar Christchurch zijn thans nog drie deelnemers overgeble ven, n.l. de liftmaster van de K.L.M., een Nieuw-Zeelands en een Brits toestel. De Amerikaanse Lockheed heeft zich nu ook teruggetrokken. Voor de snelheidswedstrijd staan nog acht deelnemers genoteerd: vier Britse en vier Australische. Koninklijk bezoek aan rampgebied, ningin Juliana moest Woensdag van vele soorten vervoermiddelen gebruik maken, toen zij een oriënterend bezoek bracht aan enkele plaatsen in het Zeeuwse rampge bied. Zij arriveerde ’s morgens met een helicopter op de Raxnpaartse dijk op Dui- veland, waar een jeep klaar stond om haar naar Oosterland te brengen. Na een bezoek aan Bruinisse, waar H.M. zich liet voor lichten over de middelen die worden ge bruikt bij de beveiliging van de bevolking in de komende winter, ging de tocht ver der per motorvlet naar Walcheren. Een drieling in Delfzijl. In de gemeente Delfzijl is een drieling geboren en wel In het gezin van de heer G. Lier. De moeder zowel als de drie dochtertjes maken het uitstekend. Twee meisjes wogen leder pl.m. 5 pond en het derde bijna vier pond. Prinses Wilhelmina In Amsterdam. Prin ses Wilhelmina verblijft voor enige weken in de hoofdstad. De Prinses wenst het ka rakter van haar bezoek streng incognito te houden. bijeengeroepen, waaraan de zes landen van het kleine Europa, Saarland, Engeland en de Ver, Staten zullen deelnemen en waar zal moeten worden nagegaan hoe de over eenkomsten uit het FransDuits overleg voortgekomen, zouden kunnen worden ge garandeerd. Men stuurt dus aan op een FransDuitse regeling in Europees kader en onze landgenoot jhr mr M. van der Goes van Naters heeft zich te Straatsburg duch tig en verdienstelijk voor deze oplossing geweerd. Met spanning zien de partners van Frank- rijk in het Atlantisch Pact nu ook op Rome waar de Italiaanse regering de Griekse premier maarschalk Papagos te gast had. Italië is bezig de bondgenoten van Zuid- Slavië: Griekenland en Turkije, te bewer ken. Wil het via Athene en Ankara Bel grado bewegen tot een toegevender hou ding inzake de Triëst-kwestie of wil het meer: n.l. Zuid-Slavië weer van zijn nieuwe vrienden beroven? In ieder geval ziet Zuid-Slavië wantrou wend naar wat zich daar te Rome afspeelt, waar men overigens zfln eigen zorgen heeft, want in de afgelopen week ging weer eens een stakingsgolf over Italië, waar de sociale nood groot Is. TN Denemarken Is de regering naar aan- leiding van de verkiezingsuitslag afge treden, de socialisten hebben de liberalen Lang heeft het geduurd voor het verdrag tussen Amerika en Spanje tot stand kwam. Nu is het er, of liever zijn ze er, want het is een serie •verdragen, welke de Amerikaanse economische hulp aan Spanje regelen, de modernisering van Spaanse havens en luchtbases en ten slotte het gebruik van een aantal van deze door Amerika. Zoals bekend is dit Ame rikaans-Spaanse verdrag er gekomen, omdat de Europese leden van de Atlantische Verdragsorganisatie Franco Spanje, in verband met zijn fascistisch regime, niet daarin wilden toelaten. De Amerikanen hebben steeds voor die toelating gepleit en van militair standpunt bekeken is er alles voor te zeggen. TJP7TL men de zeeweg naar het Nabije en Mldden-Oosten, de landen die de grote petroleumleveranclers van Europa zijn, in oorlogstijd behoorlijk verdedigen en dan ook Turkije en Griekenland bflstaan, dan zfln niet alleen de Spaanse zeehavens voor de Amerikaanse oorlogsvloot van belang, maar in het bijzonder de Spaanse lucht bases voor de luchtmacht, die in de defen sie der zeewegen een steeds groter rol gaat spelen. Men begrijpt dat de Amerikanen bases in Spanje wensten terwllle van hun aand',1 in de verdediging van de Middellandse Zee en dat de Amerikaanse generaals na de ervaring van de tweede wereldoorlog, met Eisenhower aan het hoofd, ook veel bc lang stellen in de aanhechting van Spanje aan het Europese verdedigingsstelsel. Men wil voorkomen, dat er nog eens een ope ratie als de invasie in Normandië nodig zal zijn, die enorme voorbereiding en risi co's meebracht, al is ze gelukt. Als het verdedigingsstelsel in W.-Europa onder een nieuwe stormloop uit Oosten zou bezwijken, zouden de Atlantische legers nu een heenkomen kunnen zoeken achter de Pyreneeën, die afgegrendeld kunnen worden; het Iberisch schiereiland zou dan het enorme bruggenhoofd worden waar de teruggetrokkeft legers en de Inmiddels aan gekomen Amerikaanse versterkingen zich voor een nieuw offensief zouden kunnen voorbereiden. Een schaduwzijde voor West- Europa is dat, als Spanje aan het weste lijk defensiestelsel is gehaakt, de beteke nis van de onmiddellijke verdediging van West-Europa zelf in Amerikaanse ogen misschien iets zal afnemen omdat de zeker heid bestaat, dat men in Zuld-Europa een onneembaar bastion heeft, zodat niet meer de uiterste krachtsinspanning in het N.- Westen behoeft te worden opgebracht. TV EEN, tot confereren schijnt het voor- lopig niet te zullen komen en mis schien was de suggestie door de Canadese minister van buitenlandse zaken Lester Pearson in de algemene vergadering der V.N. gedaan om het nu maar weer eens met de diplomatie met gesloten deuren, dus met de oude methode van de geheime di plomatie te proberen, niet eens zo gek. Het Russische antwoord moet ook een te leurstelling voor de assemblee van de Raad van Europa zfln, die eind vorige week haar najaarszitting beëindigde met het aanne men van een uitvoerige resolutie over de algemene Europese politiek. In die reso lutie Immers werden als concrete doelein den voor zo’n politiek genoemd: een vier- mogendhedenconferentie over Duitsland en Oostenrijk, vrije verkiezingen voorafgaand aan de hereniging van Duitsland, integra tie van een verenigd Duitsland in een Eu ropese gemeenschap. De hoop op een gun stige afloop van zo’n conferentie zou de In spanning van West-Europa om tot collec tieve veiligheid te komen niet mogen ver slappen, West-Dultsland zou in het Wiest- Europees verdedigingsstelsel zijn plaats moeten krijgen, Engeland en de andere vrije Europese landen zouden op alle ge bied zo nauw mogelijk moeten samengaan met de zes bij de Europese integratie be trokken landen. Om blijk te geven van de vredeswil der volken van het vrije Europa zou men aan Rusland in het kader van de V.N. een verdrag moeten voorstellen ter wederkerige waarborging van de veilig heid; partijen bij dit verdrag zouden moe ten zijn: Rusland, Amerika, Engeland, de Zes behorende tot de Europese politieke gemeenschap (of deze gemeenschap zelf wanneer zij eenmaal bestaat) en eventueel andere staten. Ziedaar, hoe de assemblee van de Raad van Europa zich een toekomstige Europese po litieke ontwikkeling voorstelt; zij is ech ter voorlopig nog een ideaal en naar ook weer uit de Russische houding inzake de uitnodiging der Grote Drie tot een con ferentie blijkt, waarschijnlijk een ideaal, waarvan de verwezenlijking nog zeer ver verwijderd is. T'ELUKKIG heeft de Assemblee van de Raad van Europa, ook wel genoemd ’t Europese parlement, ook aandacht gewijd aan kwesties, welker oplossing meer bin nen het bereik ligt, dan die der verzoening tussen het Oosten en Westen. Een dier kwesties is die betreffende het Saarland. De vergadering nam een resolutie aan, waarin Frankrijk en Duitsland worden aangespoord onverwijld de besprekingen over deze kwestie te heropenen. Dit zal trouwens spoedig het geval zijn, want in deze maand zullen dr Adenauer en Laniël, zo die dan nog Frans premier is, elkaar ontmoeten. Maar in de door de assemblee aangenomen resolutie is tevens bepaald, dat begin 1954 een conferentie zal worden bases in het buitenland door bepaalde lan den; er komen er thans juist in de om geving van de Middellandse zee nog een paar bfl. Als de voortekenen voor het re sultaat van een ontmoeting der Grote Vier al niet reeds ontmoedigend waren, zou men misschien moeten betreuren, dat juist nu dit verdrag tot stand kwam, omdat het de sfeer op een dergelijke conferentie onaan genaam zou maken. Maar wij hebben er in ons vorig overzicht reeds op gewezen dat zo'n conferentie waarschijnlijk weinig zal opleveren. 18-jarige krijgt jaar en 10 mud. De Arn hemse rechtbank heeft Dinsdag de 18-ja- rige schilder L. V. uit Nijmegen wegens diefstal en meineed veroordeeld tot een jaar en tien maanden gevangenisstraf. WAT de Oostenrijkse kwestie betreft, herinnert Moskou aan haar voorstel deze via de normale diplomatieke kanalen te behandelen. Voorts verklaren de Rus sen zich bereid de gehele internationale toestand te bespreken op een conferent: van vijf grote mogendheden waaronder rood China. Daar Amerika stellig tegen overleg met Peking zal zijn en het gehele Westen geen prijs zal stellen op aanwezigheid van rood China zolang het op de a.s. Korea-confe- rentie zijn goede wil niet getoond heeft, zal er voorlopig van een ontmoeting tus- j sen Oost en West wel niet veel komen. Zelfs niet nu India in de Ver. Naties het al vele maanden geleden door Churchill ge- uite denkbeeld heeft gesteund dat er een conferentie van de staatshoofden der Gro te Vier dus van hun premiers en voor Amerika president Eisenhower zou wor den gehouden, waar men zonder aan een agenda gebonden te zijn eens over de mo gelijkheden van een ontspanning in de be trekkingen tussen Oost en West zou kun nen praten. Jeugdige zilverdelver. Uit de Oude Maas by Stevensweert heeft een schooljongen ’n oude zilveren beker opgevist, waarschijnlijk een praalbeker in Louis XV stijl. Ver uit het Noorderland Weer elke herfst gestand, Gaan de ganzen samen A Trekkersplannen ramen. De roep van begrijpen: Het vhegplan gaat rijpen. Eén gaat op de vleugels, Hij neemt dan de teugels Zo gaan z’ in de lucht. Eerst in langzame vlucht En vliegen met gratie In de V-formatie De weg der minste weerstand In dit vliegverband. En is de voorman moe Dan vliegt de tweede toe. Komt zo de morgenstond, Dan kijkt de voorman rond Of hij ook ondiep water ziet Met hier en daar een bosje riet. Dan strijken zij allen neer In Waddenzee of IJselmeer. Men kan ze zien in hele groepen, Het is een drukte en een roepen En 's avonds als de schemer komt, Het dagelijks leven weer verstomt Dan klinkt „gag gak”, des voormans roe;' Komt weer beweging in de troep. Weer gaan zij samen op de wiek, Het klinkt als ruisende muziek. Zij nemen verder door 't inriinrt Koers, waar de Zuidster blinkt. Dan klinkt hun roep, weer monotoon De trekkersroep, toch is zij schoon. Berichten over Nederlanders in de Sovjet unie. Uit de Sovjet-Unie teruggekeerde Duitse ex-krflgsgevangenen hebben in het opvangcentrum Göttingen meegedeeld, dat zich nog ongeveer dertig personen van Ne derlandse afkomst zouden ophouden in een gevangenkamp te Worosjilowgrad, meldt De jeugdige verdachte pleegde na zfln ont- United Press. Onbekende Sinterklaas. Verscheidene Ha genaars vonden in de omgeving van de Rflswijkseweg briefjes van f 10, f25 en f 100. De vinders deden aangifte bfl de po litie, maar er is nog geen eigenaar komen opdagen. Kees Broekman naar Nederland. Amerika vreest een van de grootste haven stakingen uit zijn geschiedenis: de haven arbeiders uit New York en elf andere ha vens aan de Amerikaanse Oostkust hebben besloten in staking te gaan. De bemanningen van de sleepboten, die in de vakbond van de havenarbeiders zijn ge organiseerd, willen eveneens in staking gaan, waardoor het scheepvaartverkeer in de ha vens volkomen wordt lamgelegd. De politie vreest bloedige botsingen in de havenwijken tussen stakers en werkwilligen. Aanleiding tot de staking is de weigering van de werkgevers, de arbeiders een loons verhoging van 13 dollarcent per uur te geven. De directeur van het telefoonkantoor in de hoofdstad van Atjeh, Kotoradja, en de com missaris van politie in Seulimeum ten Z. van Kotaradja zijn door de opstandelin gen gevangen genomen en opgehangen. Alle verbindingen tussen de regentschappen van Atjer zijn verbroken. Dé Indonesische en politietroepen maken thans gebruik van een luchtbrug, die door vliegtuigen van de luchtmacht wordt onderhouden. In Sigli, Mentasik, Meulahoh en Lhoksukon zijn eenheden van het leger in felle gevech- gewikkeld met de rebellen, die bewa- .d zijn met Japanse brenguns en karabij- i uit de oude Japanse arsenalen van Vrouw bracht baby om. Vier jaar gevan genisstraf heeft de officier van Justitie bfl de Utrechtse rechtbank Dinsdag geëist tegen de, 25-jarige Ambonese vrouw E. E. W. te Utrecht, die er van wordt beschuldigd eerste week van October komt Kees Broek- baar kind vannog geen jaar oud zote man weer naar Nederland om in het West- j.,. j- j j i. tfl'delflk in betrekking te gaan als monteur bfl een firma van verwarmings- installaties, het beroep, dat hfl voor zfln vertrek naar Noorwegen al heeft uitge oefend. Een snoepreisje? Het WD-raadslid, de heer J. W. Th. Fibbe is niet te spreken over een zevendaagse reis, die wethouder D. J. A. Geluk met vflf Haarlemmers door Denemarken heeft gemaakt en heeft daar over vragen aan het college van B. en W. gesteld. De reis diende om gegevens te verzamelen voor de bouw en inrichting van een nieuw gymnastieklokaal. Moord op straat. Op gruwelflke wflze heeft een 46-jarige timmerman J. H. K., midden op straat de vrouw, van wie hfl gescheiden was, met bijlslagen van het leven beroofd. De dader vluchtte op een bromfiets, maar heeft zich ’s avonds bfl de Haagse politie aangemeld. 20 jaar voor moord. De Almelose rechtbank heeft de 34-jarige arbeider C. van der S., die er van werd verdacht zfln vrouw met vergif om het leven te hebben gebracht, veroordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf. Zfln medeplichtige, de 37-jarige arbeidster A. W. H., met die v. d. S. een verhouding had, kreeg een gevangenisstraf van 13 jaar en 4 maanden en terbeschikkingstelling van de regering. Kinderbijslag hoger In de Stichting van de Arbeid wordt momenteel van gedachten gewisseld over een eventuele verhoging van de kinderbijslag, van de invalid; teits- renten en van de uitkering ingevolge de, wet op de noodvoorziening ouden van da gen. Dit in verband met de a.s. loonsver hoging van 5 procent. Kind geranseld: eis 6 maanden. Woedend omdat de 11-jarige jongen C. Rehorst op

Bolswards Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1