1*1 I l PARIJS: SLEUTEL VOOR EUROPESE DEFENSIEGEMEENSCHAP EERSTE KAMER AANVAARDT GRENSWIJZIGING UTRECHT Hwat hat Gabe Skroar Dl Westelijke samenwerking in Zuid- Europa en de Middellandse Zee zal op een harde proef worden gesteld als het bericht juist blijkt te zijn, dat de Weste lijke Grote Drie hebben besloten de Triëst-kwestie zo op te lossen, dat Italië de A-zöne, d. w. z. stad en haven krijgt en Zuid-Slavië de B-zóne, die reeds door dat land was bezet. Het is inderdaad de enige realistische oplossing, zoals het be richt zegt, maar in 1948 was Triëst met de gehele omgeving aan Italië beloofd, toen was Zuid-Slavië wel is waar nog niet in het Westelijke kamp, maar dat argument zal de ontstemming bij de beslissing der Italianen niet wegnemen. En we geven geen duit voor het leven van het kabinet- Pella als dat zich bij de beslissing der Grote Drie zonder meer zou neerleggen. Dl Turken zijn door het afwijzen van deze eis door Egypte teleurgesteld, anderzijds is hun land voor de verdediging der Westelijke belangen in het Midden oosten nu nog belangrijker geworden. Het is dan ook geen wonder, dat het deze week met Brazilië en Nieuw Zeeland tot lid van de Veiligheidsraad voor 2 jaar werd geko zen. Turkije neemt de z.g. Oost-Europese zetel van Griekenland in. Het communis tisch blok had Polen candidaat gesteld en er waren heel wat stemmingen voor nodig voor Turkije de vereiste tweederde meer derheid kreeg, doch dat lukte toen de stemmen van een aantal Aziatische sta ten op Turkije overgingen. MM 49e Jaargang Vrijdag 9 October 1953 No. 79 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland - Bolsward Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OSINGA Buitenlands Overzicht üs hjoed to sizzen Rusland heeft de waterstofbom Geen duit voor kabinet Pella Parlement wacht drukke tijd Moskou in ander ei Harm Kinderschoen ■ni ch wach- n, hoor," „Ruimte zou vin- i op het irkassen, oke kan i De automerk Twee kidnappers vermoordden 6-jarig jongetje Churchill wil naar Bolswanls Nieuwsblad KAMEROVERZICHT PYT. eindstem- Enfin, rdde de s op rus- imschotfl ’olgd. Red. Abonnementsprijs f 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 12 cent per m.m. Giro 87926 de Sne lt genoe- st zwaar loeg dan Wjj wa- de Ned. rman te >e proef- skerk te >emd als .aat voor Couperus In komt, grapte ende be- drinken, iga naar mde aan jen paar s er be- t Greets het zie- ging het door van drie leden V.N.-troepen en Zuid-Korea enerzyds en India anderzijds wat betreft het schieten door troepen van India op anti-communis- tische Noordelijke krijgsgevangenen, die wilden uitbreken, is het bijna onmogelijk een oordeel te vellen, daar men de omstan digheden waaronder alles zich heeft afge speeld, niet kent. Maar het is een zeer be- treürenswaardig geschil, dat een nieuwe bijdrage vormt aan het pessimisme, dat omtrent de gehele Korea-kwestie bestaat. To Boalsert bliek dy automerk Ring in to hege dream; De hannelsgeast bleau net sa flot, Der drige har itselde lot. As Jona’s wünderbeam. It jild dat roun is, By 'n fanke dat soun is, Is in skat, dy’t meestal foun is, Foardat er yn ’e groun is. der Chr. benoemd ofd) aar. oor L.O. Rotter- A. Boot- huis; J. a, Itens; aan de slsward) Zeisen. suse aan te Gro te Wit- Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie: Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) bereiken en volgens de laatste berichten zouden de Grote Drie zelfs overwegen in hun antwoord aan Moskou op de Russische nota inzake de Lugano-conferentie het idee van een dergelijk non-agressiepact op te nemen. Die conferentie zou immers volgens het Westen de hereniging van Duitsland tot onderwerp moeten hebben en dat is by uitstek een probleem, waaraan de kwes tie der non-agressie kan worden verbon den. De Amerikaanse, Engelse en Franse, diplomaten overleggen thans over het antwoord dat gegeven moet worden op de Russische nota inzake de uitnodiging van het Westen voor een ontmoeting der vier ministers van buitenlandse zaken te Lugano. Men weet dat de Russen, al wezen ze de uitnodiging niet af, voor zo’n ontmoeting onaannemelijke voor waarden stelden. De indruk werd gewekt, dat de Russen het overleg op de lange baan wilden schuiven. Volgens sonupige commentatoren omdat er zowel in Rusland zelf als in de satellietstaten thans zoveel binnenlandse moeilijkheden zijn, dat Moskou op zo’n conferentie geen sterke positie zou innemen en het er niet aan beslissingen zou kunnen meewerken, welke tot vérgaande consekwenties in de verhouding tot het Westen zouden kunnen leiden. Churchill overweegt zich naar Moskou te begeven, indien zijn pogingen om een ont moeting van de staatsleiders der Grote Vier (Amerika, Rusland, Engeland en Frank rijk) gedaan te krijgen wederom op niets uitlopen, aldus verneemt het Britse pers bureau Reuter van hoge diplomatieke zijde te Londen. In dit geval zou Churchill een ontmoeting onder vier ogen met Malenkov wensen, ho pend door een persoonlijk gesprek met de Russische premier verlichting van de in ternationale spanning tot stand te kun nen brengen. Zijn plan, een samenspraak der Grote Vier tot stand te brengen blijft zijn voornaamste doel. To Boalsert kaem in automerk, Op Tongersdeitojoun. It stedsbistjür tocht, bliid tomük, Neist dat dy frjemdelingen loek’ Dan koe der leaf oan woun. To Boalsert slommet de automerk Al leit hja roerleas stil; Der is noch nearne in deadsklok heard, De hoop bliuwt dat hja ier of let, Wer fris üntweitsje sil. To Boalsert gong 't de automerk Earst aerdich foar de wyn; Der stride nachts in sé fan Ijocht, Der waerd drok bean en knap forkoft, Hwat nijs fait der meast yn. To Boalsert sei men: de automerk Giet elk jier efterüt. It stedsbistjür nei lang birie Fielde algemien: It béste wie Dat wy de merk mar slüt’. TN Brits- Guyana, grenzend aan ons Suri- name, heeft zich heftig verzet tegen het Engelse bewind geopenbaard. Het gaat uit van de vooruitstrevende Volkspartij, die de meerderheid in het Huis van Afgevaar digden heeft en onder zijn leden commu nisten telt. Deze party eist volkomen on afhankelijkheid van het land en om dat doel te bereiken sticht ze onrust in de be drijven enz. De Engelsen hebben er versterkingen heen moeten zenden, wellicht zullen ze krach tig moeten optreden, maar ze moeten dat ook uiterst voorzichtig doen, daar de om liggende Midden- en Zuid-Amerikaanse staten anders moord en brand over „En gels kolonialisme” zullen schreeuwen. Het is niet onmogelyk, dat de Engelsen het al gemeen kiesrecht, dat kort geleden is in gevoerd en heeft geleid tot een communis tische meerderheid in het huis van afge vaardigden, weer zullen intrekken of op schorten. MJOLGENS anderen zou Rusland het hou- den ener conferentie op de lange baan schuiven, omdat Moskou dit de beste poli tiek jegens het aarzelende Frankrijk acht. In Parijs ligt immers de sleutel voor de Europese Defensiegemeenschap, nu de zaak in West-Duitsland in kannen en kruiken lykt, omdat dr Adenauer daar de steun van de parlementsleden van de Vluchte lingenparty voor de E.D.G.-overeenkomst kreeg toegezegd en voor dit verdrag dus een tweederde meerderheid in de Bondsdag verzekerd is. In Frankrijk is de toestand geheel anders. Er zijn groepen in het par lement, welke de Europese Defensie Ge meenschap willen accepteren als West- Duitsland over de brug komt inzake het Saargebied, andere groepen willen de E. D. G. niet, zolang niet absoluut vaststaat, dat er met Rusland geen overeenkomst is te treffen en voor hen is de Russische tac tiek bedoeld de beslissing over het houden ener conferentie zolang mogelijk uit te stellen. Nog weer andere groepen Franse parlementsleden en zij vinden steun bij een machtig man als maarschalk Juin willen de E. D. G.-overeenkomst nog ver der verzwakken door de deelnemende le gers zoveel mogelijk onder nationaal ge zag te laten. En ten slotte is er een zeer aanzienlijk aantal Franse parlementsleden, onder wie ook de communistische, maar deze lang niet alleen, die helemaal geen E. D. G. willen. Zij hebben zelfs een comité ge vormd, dat ook onder de parlementsleden van andere partner-landen ageert met de bedoeling een Europees comité tegen de Europese defensie-gemeenschap te vormen. achten de •VtOORTS is er, nu Rusland ook over de waterstofbom blijkt te beschikken, on tegenzeggelijk een groeiende stroming in Amerika, welke van een neiging tot een compromis met Rusland blijk geeft. Maar hoe dit dan ook zij, men tracht in Amerika nieuwe wegen om Rusland te naderen, te zoeken en ontmoet daarop dan weer de Engelsen, die dat reeds lang trachten te doen. Zoals bekend drong Churchill reeds in Mei aan op een ontmoeting met Rus land op het hoogste niveau en heeft hij ook het denkbeeld geopperd dat men Rusland, dat vrees zou koesteren voor Westerse agressie, één of meer non-agressie-pacten zou aanbieden. Nu Eden in Londen, na zijn langdurige ziekte, aan buitenlandse zaken is teruggekeerd, zou de Engelse regering dit denkbeeld verder willen uitwerken. Ook de bovengenoemde leider der Ameri kaanse democraten, Stevenson, meent dat men met wederzijdse non-agressie-garanties in West-Europa misschien iets zou kunnen om het ontwerp nog te wijzigen, zodat men moet aannemen of verwerpen. Minister Beel had het dus vrij gemakke lijk. Zijn enige tegenstander in dit debat was de heer Reyers (c.h.). Maar dat be tekende niet, dat de hele Kamer nu enthousiast was voor de gemeenschapsraad die te Zuilen wordt ingesteld. Het waren alleen maar de heren Teulings (kvp) en In ’t Veld (arb.), die deze proef wel eens wil den nemen. De heer v. Walsum (arb.) stond er niet geestdriftig tegenover. Net zomin als de heren Tjalma (ar), de Vos van Steénwijk (vvd), Sassen (kvp) en Brandenburg (cpn). Maar goed, de proef wordt genomen. En Minister Beel vraagt zich ook af wat er van terecht zal komen. Dat er tijdens dit debat geen nieuwe ar gumenten naar voren te brengen waren, zal niemand verwonderen. De schriftelijke voorbereiding heeft enige jaren geduurd en de Tweede Kamer is tijdens de mondelinge behandeling ook niet kort van stof ge weest. De problemen war&n dus wel be keken. Vandaar dit debat zonder enige op winding. Althans niet bij de Kamerleden. Slechts de vele Utrechtse ambtenaren, die de tribune bevolkten, staken na afloop hun enthousiasme niet onder stoelen en ban ken. Na een annexatiestrijd van meer dan 40 jaar, heeft deze stad het pleit gewon nen en is zij vergroot met 2900 ha. In een haastig gedolven graf in St. Joseph, 90 kilometer ten Noorden van Kanses City is het lijkje gevonden van Bobby Green- lease, het 6-jarige zoontje van de Ameri kaanse millionnair Greenlease, dat tien da gen geleden werd ontvoerd. Tevergeefs hebben zijn ouders het losgeld van 600.000 dollar (ruim 2% millioen gulden) aan de onderwereldfiguren doen uitbetalen. Twee personen zijn reeds in arrest: de 37- jarige Carl Austin Hall, die heeft bekend, het knaapje met een schot om het leven te hebben gebracht en de 41-jarige vrouw Bonnie Brown Heady. Beiden hebben ver klaard, dat een zekere Thomas John Ivfarhs (37 jaar) medeplichtig is. Twee jaar ge leden verliet deze de gevangenis van Mis souri, waar hij was opgesloten wegens een vergrijp tegen een minderjarig kind. Na een debat van enkele uren heeft ook de Eerste Kamer de grenswijziging van de gemeente Utrecht aanvaard. Deze kwes tie, die in de Tweede Kamer zoveel stof heeft doen opwaaien, werd nu behandeld in de rustige en zakelijke sfeer, die aan onze Senaat identiek is. Annexaties vallen altyd wel mee, zo redeneerden bijna alle spre kers. De oppositie verstomt op het mo ment, dat de strijd beslecht is. En de erva ring heeft niet zelden geleerd, dat de nieuw gevormde gemeente in staat is om weer een eigen gemeentelijk leven te lei den. Anders gezegd: de Eerste Kamerleden stonden op het overbekende standpunt, dat de soep niet zo heet wordt gegeten als zij wordt opgediend. De oppositie durfde men wel aan. Dat bleek overduidelijk uit de ming. Zonder hoofdelijke stemming wetsontwerp onder de hamer Voorzitter Jonkman. Slechts vroegen aantekening, dat zij geacht wens ten te worden te hebben tegengestemd; n.l. de heren Reyers, Gerritson en Vixseboxse. Alle drie lid van de c.h.-fractie. De bezwaren die zij hadden levenskrach tige randgemeenten worden opgeheven en te veel agrarisch gebied wordt aan zyn be stemming onttrokken werden door de andere fracties ook wel gedeeld. Maar als men staat voor de vraag of Utrecht in zijn te nauwe jasje kan blijven rondlopen of dat hem een ruimer colbert moet worden aan gemeten, dan is de keuze niet zo moeilijk. Vooral niet als men geen mogelijkheid heeft TTOEWEL het dus allerminst zeker is dat de E. D. G. er zal komen, omdat Frank rijk een spaak in het wiel kan steken en juist deze Europese Defensie Gemeenschap in het verleden steeds in het Westen is aangeprezen als de toetssteen voor de mili taire kracht van het Westen in Europa, is het merkwaardig, dat juist thans uit Ame rika stemmen, en zeer belangrijke, komen die verkondigen dat de kracht der Weste lijke allianti tegen het communisme thans reeds op een zodang peil is gekomen, dat onderhandelingen met de communisten misschien resultaten zouden kunnen ople veren. Acheson, de voormalige minister van buitenlandse zaken in de regering Truman, heeft deze stelling dezer dagen verkondigd en zowel ex-president Truman zelf, als Adlai Stevenson, de leider der Amerikaanse democraten, schynt het met hem eens te zijn. Misschien is de binnen landse politiek niet vreemd aan deze uit latingen, want de democraten zijn de cam pagne voor de Congresverkiezingen in 1954 begonnen en verwijten president Eisenho wer en de republikeinen, ook, dat ze zo weinig positief in hun buitenlandse poli tiek zijn. een belangrijke dag. Dan vergaderen n.l. in Den Haag de Ministers van Buitenland se Zaken van Klein Europa over de vraag hoe de toekomstige Europese Regering en het toekomstige Europese Parlement er moeten uitzien. Hoge ambtenaren hebben zich gedurende de afgelopen dagen in Rome daarmee bezig gehouden. Men is niet tot overeenstem ming gekomen. Nederland houdt zeer te recht vast aan het standpunt, dat de poli tieke integratie moet samengaan met de economische. Dat is ons levensbelang. En daar hangt ook van af hoe de Europese Regering er moet uitzien. Moet zij alleen maar een overkoepeling zijn van de K.S.G. en de E.D.G. of ook van andere sectoren? Zo niet als men de economische inte gratie er niet bij betrekt heeft een Europees politiek gezag dan wel enig nut? Wij geloven dan van niet. En het schijnt dat de Regering er ook zo ver denkt. Men is het in Rome over de economische integratie niet eens geworden. Nederland zal nu positie moeten kiezen: volhouden of toegeven. Dat is een vraag, die voor de verdergaande integratie van Europa van het grootste belang kan zijn en die de Re gering en misschien ook het Parlement zullen moeten oplossen. Een vraag van de eerste orde, waarover we de komende we ken zeker nog het nodige zullen vernemen. Waarschijnlijk zult U, geachte lezer- (es), dit blad met enige verbazing in handen nemen. Heeft het „bleek neusje” (zo werd de goede oude Bolswarder wel eens smalend ge noemd) nu ineens haar volle kleur teruggekregen? Is m. a. w. dit nu plotseling de „nieuwe courant”, waarvan velen reeds bij geruchte wisten, dat die deze herfst zou ko men? Neen, lezer, de „nieuwe cou rant” is dit nog niet. Wel is dit blad in oude opmaak en indeling op het nieuwe papier en formaat gedrukt. Bij wijze van proef. Zou de proef niet slagen, dan kon men nog altijd teruggrijpen op het oude papier en het ouderwetse druk- systeem. Gelukkig U ziet het slaagde de proef wel! Dit is reeds een hele verbetering, hoewel de échte, nieuwe courant, ook wat de indeling enz. be treft, zal zijn aangepast aan het nieuwe formaat. Druk programma. Intussen is de noodzakelijke stilte voor de politieke storm weer ingetreden. Het is deze week vrij rustig geweest op het poli tieke erf. Maar volgende week begint het grote seizoen, dat zeker tot Kerstmis zal duren. Op 13 October komt de Eerste Ka mer weer bijeen om de ook reeds veelbe sproken Zondagswet te behandelen. Der gelijke principiële kwesties kan men aan de Senaat overlaten. En een dag daarna begint de Tweede Kamer aan de behande.- ling van de wet op de watersnoodschade, waarover ook het laatste woord nog niet is gezegd. Maar dit alles is slechts voor spel. Op 20 October gaat het pas goed be ginnen en wel op twee fronten: in de Ka mer en op het Plein. In de Kamer krijgen we dan de Algemene Beschouwingen. Zij worden ditmaal gehouden zonder schrifte lijke voorbereiding. Dat zal de levendigheid en de actualiteit ongetwijfeld bevorderen. Het is een politiek debat bij uitstek, waar bij allo partijen haar posities nog eens zul len bepalen, zowel ten opzichte van elkan der als tegenover het Kabinet. Het heeft natuurlijk weinig zin om een politiek de bat te houden zonder het hoofdprobleem van de binnenlandse politiek (huurverho ging, belastingverlaging, loonsverhoging) te bespreken. Ook daarover men weet, dat er reeds vele wetsvoorstellen zijn in gediend houdt men direct algemene be schouwingen. De Millioenennota zal evenmin buiten het gesprek kunnen blijven, terwy'l ten slotte de wetsontwerpen inzake de coördinatie van de sociale verzekering, die nimmer zijn af gehandeld, ook aan de orde zijn gesteld. Wellicht herinnert men zich, dat er een ruzie is ontstaan over de vraag of men de leeftijdsgrens, waarop de kinderaftrek ein digt, wel zou verlagen tot 16 jaar. Al deze vraagstukken waarschijnlijk stuk voor stuk komen op 20 October en de volgen de dagen aan de orde. Er zullen zware sla gen vallen. Vooral op het moment, dat de wetsontwerpen zelf aan de orde komen. Dan zal blijken, hoe de definitieve houding der partijen zal zijn. Over belangstelling zal ons parlement de komende weken niet te klagen hebben. Maar ook buiten de Kamer is 30 October «BK Vreugde ten huize van Ir Koeten, die sinds 25 Augustus j.I. als vermist stond genoteerd met het verongelukte vliegtuig in Canada. In Rotterdam heerste een feeststemming na het bericht, dat Ir Koeten het er goed heeft afgebracht en in goede gezondheid verkeert. Thuis bij Mevr. KoetenWieringa met haar dochter Marjolijn op de arm en haar dochter Marianne en haar zoon Maarten links. En we zien geen Italiaanse Kamer, die in dit .geval de E. D. G. zou goedkeuren. Volgens berichten uit Egypte staat ook de E£yptisch-Engelse overeenkomst over de Suez-zöne weer op losse schroeven, hoewel men de laatste tijd daarvan de meest op timistische berichten hoorde. Uit alles blijkt wel, dat Egypte het onderste uit de kan wil hebben en dat de concessies, die de Engelsen al hebben gedaan, ook voor de Westerse defensie van betekenis zijn. Zo heeft Engeland afgezien van de eis dat Egypte zal toetreden tot het defensie-com- mando van het Midden Oosten, waarvan Turkije de spil zou zyn en dat door het Westen gesteund zou worden. Over de moeilijkheden, welke zich in Korea hebben voorgedaan tussen de leiding der

Bolswards Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1