ACHTER HET IJZEREN GORDIJN KRISKRAS door Nederland Martinytoer TO EASTEREIN PLOEGET MEN DJIPPER... Dinsdag 13 October 1953 49e Jaargang No. 80 - B o 1 s w a rd Streekblad voor West- Drukkerij Fa. A. J. OSINGA en Zuidwest Friesland Uitgave van Terugblik over het leven van Ernst EBenter us hjoed to sizzen Fan de hoeke, dy't I Oud-Ping j umer verdronk te Amsterdam Liftmaster „Damme” KLM won de handicap race met glans Hwat hat Gabe Skroar Tj. de J. Bolswards Nieuwsblad een BYT. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie: Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Reuter verachtte het totalitaire regime in elke vorm. Hij werd tweemaal door de Na zi’s gearresteerd en bracht vele maanden Dit artikel werd aan ons blad ver strekt door de Amerikaanse Voor lichtingsdienst. Het werd te Berlijn geschreven door de bekende publicist Benjamin E. West op de 6e Oct. j.l. Benjamin West is persoonlijk meer malen met Reuter in contact ge weest. Mei tiid-kriich-tochten Is elk üt it stel, De nijsbirjochten Komme mear yn tel. Men neamt ien namme, Greaten en bern: Liftmaster „Damme”, De K. L. M. ’t Kin licht omstriden, Oft it praktysk nut Fan rekord-tiden Folie bitsjut. Lykwols de namme Giet net forlern. Liftmaster „Damme” En K. L. M. Sneontojouns tsjin achten, In blide toan, It nijs waerd forwachte: Bihalden oan! De geasdrift flamme, Frij algemien. Liftmaster „Damme” Is nümer ien! „Gjin üngemakken, Stimming oké! Op pleisterplakken Stiet elk help ré!” De tillegrammen Tiidschema mans; Liftmaster „Damme” In goeije kans. Op folie toeren! ’s Is fül bisocht; Yn fyftich üren It trajekt folbrocht. Hoop net biskamme. Elk passegier, Liftmaster „Damme” Foun fleanerstier. Kind in kinderstoel in brand geraakt. Een 2-jarig m&isje te Deventer is, toen het al leen in een kinderstoel in de kamer zat, met de stoel aan het rijden gegaan. Daardooi1 kwam het zo dicht bij een bran dende straalkachel, dat de stoel en de kleren van het meisje vlam vatten. Toen de moeder binnenkwam had het kind reeds zulke ernstige brandwonden gekregen, dat het later in een ziekenhuis is overleden. autoriteiten geheel kon vermijden, gaf hij het volgende karakteristieke antwoord: „Deze snelverkeersweg staat onder inter nationaal toezicht en wanneer ik hem niet zou gebruiken, zou ik een gewaarborgd recht opgeven. Verder vind ik dat ik als overheidsfunctionnaris een voorbeeld moet geven aan anderen, die van ons leiding verwachten.” komsten krige, hat men in jiermannich lyn to Achlom en Minnei;tsgea ek proeven nomd. De ütkomsten dêrfan wiisden skoan al bisiket men noch altyd wer better ris- seltaten to krijen, fral troch middel fan drainage, dêr’t men hjir to Eastereln riis- hout foar brükt, dat yn ’e skalen skikt wurdt om droeger groun to krijen. Alle lan is net like geskikt. Seis om Eas tereln hinne is de kwaliteit en binammen de dikte fan de klaei wakker yngelyk. It stik lan, dêr’t men nou dwaende is, wie tige gaedlik om’t it krekt yn in Aid slinke leit, dêr’t it wetter langer roun hat as op oare plakken, mei as gefolch mear óf- setting fan de kwelderklaei, hwant de knip- laech is, nei’t men hjoed de del mient to witten, almeast oanslike yn stilsteand wet ter mei reidbigroeijing. Dat dit stikje lanboutechnyk fan de bop- peste planke gans taskógers hat, dat lit him tinke. Ernst Reuter, de overleden burgemeester van Wost-Berlijn, had altijd op zijn bureau in het stadhuis een bruin, donzig speelgoedbeertje staan. K Tegen de nieuwsgierige bezoeker, die niet op de hoogte was van de tra dities in deze stad, placht hij bij wijze van verklaring te zeggen dat de beer een symbool was een symbool van Berlijn. „Er zijn in deze wereld twee soorten beren,” kon hij met een fijne glim lach zeggen. „U heeft de Russische beer en de Berlijnse beer. Dit hier, is een Berlijnse beer.” De arbeid hat bittere woartels, mar swiete fruchten. Kind kreeg knikker in de keel. In de Ce- lebesstraat te Delft heeft een tweejarig zoontje van de familie J. C. van Halde- ren een knikker in de keel gekregen. Toen de moeder met het kind in een ziekenhuis was aangekomen, was het al overleden. K. v. K. bepleit helicopterhaven voor Am sterdam. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam heeft een schrijven gericht aan B. en W., waarin zij verzoekt met de meeste spoed naar een zodanige oplossing te zoeken, dat ook Am sterdam de beschikking verkrijgt over heli- copter-landingsterreinen in zijn centrum. it eigen 10-25- 0-28-35-38. Meiinoar binne de üt-foar lan Werk aan de winkel. In Utrecht zal een nieuw laboratorium voor de analystische scheikunde ten behoeve van de rijksuniver siteit aldaar, verrijzen, dat een inhoud zal krijgen van 49.000 kub. M. De kosten, in clusief inrichting en meubileren, worden geraamd op rond 5% millioen gulden. Zaterdagavond 19.27 uur Nederlandse tijd 49 uur, 57 minuten en 13 seconden, nadat de Liftmaster was opgestegen van het vliegveld London Airport, arriveerde de „Dr. Ir. M. H. Damme” te Christchurch (Hier was het echter reeds Zondagmor gen). Met een grote voorsprong op de enig over gebleven mededinger, de Engelse Viscount had de „Dr. Ir. Damme” hiermede de han dicaprace naar Christchurch gewonnen. Bij het openen van de vliegtuigdeur werden stewardess Riet Kremer en gezagvoerder Kooper verrast door een deinende mensen massa aan de voet van de aangerolde trap. Het verlaten van het toestel was volkomen onmogelijk geworden Onmiddellijk zonden Koningin Juliana en Prins Bernhard aan gezagvoerder Koopér een telegram, waarin zij de bemanning ge luk wensten en hun bewondering voor deze prestatie van de Nederlandse luchtvaart tot uitdrukking brachten. Ook minister-president dr. W. Drees zond (uit Kaapstad) een gelukwenstelegram en met hem deden dat duizenden Nederlandse burgers. Dr. A. Plesman, president-directeur van de KLM heeft gisteren de hoofdprijs van ca. f 100.000 verdeeld. Een Nieuw-Zeelandse liefdadige instelling krijgt f 10.000, de 54 emigranten elk f 100, een bedrag van f 15000 wordt verdeeld onder de beman ning en de rest gaat naar het KLM-per- soneelfonds voor bijzondere behoeften, dat in 1934 werd opgericht met de door Par- mentier gewonnen hoofdprijs in de Mel- bourne-race. Vondelpark gemeentepark. Ten raadhuize te Amsterdam werd het Vondelpark offi cieel aan de gemeente overgedragen. Myxomatose valt mee. Het optreden van de myxomatose heeft tot nu toe geen ver ontrustend verloop, al blijft waakzaamheid geboden, zo deelt het ministerie van Land bouw mede. De voorbehoedende enting dient voorlopig nog voortgezet te worden. Aangifte van ziektegevallen, zowel betref fende wilde als tamme konijnen, kan thans ook bij de politie geschieden. Philips ook in Uden. De N.V. Philips is voornemens, aldus het’ Alg. Handelsblad, in de Brabantse gemeente Uden een kera misch bedrijf te vestigen. Voorlopig zullen ongeveer honderd mannen en meisjes te werk worden gesteld. Het bedrijf zal eerst in een industriehal van Uden worden on dergebracht. Staf: „Soldaten behóren niet in film te spelen”. Minister Staf voelt er niets voor dat Nederlandse militairen hun uniform Abonnementsprijs f 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 12 cent per m.tn. Giro 87926 Standbeeld voor Monseigneur Nolens. In zijn geboorteplaats Venlo werd onder grote belangstelling het standbeeld onthuld van prof. mr. dr. W. H. Nolens. De was thuis. Te Diemen werden wonin gen gebouwd en in gebruik genomen, waar de huisvrouw over een ingebouwde was machine kan beschikken. Bij Easterein, pp in stik lan fan D. Sjaarua skuorre twa nijmoadrige gudsen, traktoa- ren, togearre 150 pk sterk, in ünbidich greate ploech troch de ierde. In lape groun 150 tomme dik en 60 tomme breed, krol- let dreech foar it blinkende ploechizer op en kantet om. De aide kweldergroun, in pear tüzen jier Onder letter oanspiele ierdlagen bidobbe, leit fannijs foar waer en wyn.en hwerom De hear Posthumus, ass. fan de Lanbou- foarljochting, joech üs dêrop it andert: Om dêrmei de knip, dêr’t eltse boer it mier oan hat, kwyt to reitsjen en in grounsoarte boppe to krijen dy’t ryk is oan stoffen, dy’t de planten nedich hawwe. Allinne it koal- süre kalkgehalte kinne wy dermei bringe fan likernöch 0.02 pet. op 20 pet., alteast hwat dit stik lan oanbilanget; derby de kwelderklaei if brüksumer. Nei’t men yn de Haerlemmer en Wierin- germar mei it djipploegjen tige goede üt- Daar beter dan hier? Gebleken is, dat 2 Nederlandse soldaten, die van hun verlof niet naar hun garnizoen te Steenwijker- wold waren terugekeerd, politiek asyl in Oost-Duitsland hebben aangevraagd; om dat zij het er niet mee eens waren, dat de Nederlandse regering „toestond, dat er Amerikaanse militaire bases werden aan gelegd” en omdat „de Amerikaanse levens wijze in Nederland” hun tegenstond. Televisie vooruit. Te Amsterdam zal van 15 tot 20 October een televisie-tentoonstel- ling worden gehouden, waar als nieuwste snufje een Nederlandse uitvinding zal wor den gedemonstreerd, die het mogelijk maakt, een buitenlands televisiebeeld van een ander beeldlijnen-stelsel op te vangen, zonder dat van een zg lijnenvertaler ge bruik wordt gemaakt. Staking zonder gevolgen. De vleesrijders van het Amsterdamse abattoir zijn Woens dagmorgen in staking gegaan. Veel succes oogstte men niet, want de slagers hadden net een nieuwe voorfaau ontvangen en bo vendien gingen de chefs van de exportfir ma’s zelf achter het stuur zitten. Vrijdag is te Amsterdam het lijk gevon den van d eoud-vrachtrijder J. Smit, af komstig van Pingjum. Smit, die sedert 8 maanden als waker bij Werkspoor in Amsterdam werkzaam was, had nachtdienst en was om 11 uur op post gegaan en kwam niet terug. De familie werd van de vermissing in kennis gesteld, terwijl met zoeken en dreggen werd be gonnen, omreden er veel water langs de wachtroute liep. Dit had echter geen re sultaat, totdat een schipper het lijk drij vende vond in het kanaal dat langs de fabriek loopt.. Aan de onzekerheid van een week was nu eind gekomen. Het horloge van de ongelukkige was om 13 min. over elf blij ven staan, ‘zodat het ongeluk zich in de voornacht voltrokken heeft. De heer Smit, die de leeftijd van 45 jaar had bereikt, droeg een bril rn is zeker door de duisternis misleid geworden, te water geraakt en verdronken. Het stoffelijk overschot wordt te Pingjum begraven. in concentratiekampen door. Hjj werd in 1935 door het Hitler-regime uitgewezen en vluchtte naar Turkije, waar hij tot 1946 verbleef. Hierna keerde hij naar Berlijn terug om de bevolking van de stad te ver enigen en te leiden in de strijd tegen de op dringende Sovjetmacht. Reuter was goed gewapend voor de strijd tegen het Communisme. Hij kende de Sovjet-taktiek van zeer nabij. In zijn jonge jaren had hij zich bij de communisten aan gesloten in zijn idealistisch streven naar een beter leven voor de mensheid. Hij kende Lenin, Stalin en Trotsky per soonlijk. Hij was gedureride enige tijd com missaris van de Wolga-Duitsers, een groep Duitsers, die in de dagen van Catharina de Grote naar Rusland geëmigreerd was. In 1921 werd hij Secretaris-Generaal van de Duitse Communistische partij, doch nog in datzelfde jaar keerde hij de Partij de rug toe, bitter- gedesillusionneerd door haar gewelddadige praktijken en haar onderho righeid aan Moskou. Sedertdien heeft Reuter voor zijn idealen gestreden als Socialist. Er zal een dag komen, dat er een stand beeld voor Ernst Reuter onthuld wordt. Er is eigenlijk al een monument voor hem de Vrijheidsklok, welke door het Ame rikaanse volk aan Berlijn gegeven werd. De klok hangt in de toren van het West- Berlijnse ‘stadhuis en slaat iedere middag om twaalf uur. In 1950 citeerde Reuter vaak de inscriptie van de klok een zinsnede uit de be roemde Gettys burg-rede van President Abraham Lincoln: „Opdat deze wereld met de hulp van God herboren mag worden in vrijheid.” De bevolking van Berlijn is van mening, dat Reuter zijn leven heeft gegeven voor deze vrijheid. Zij geloven, dat de hartaan val, die hem het leven kostte, het gevolg was van zijn onvermoeibare arbeid. Ut de krekte sifers fan de bidriuwen yn dizze hoeke, dy't oan de kostpriisbirekkening mei- dogge kinne wy in bulte leare. Hwant sjog- ge wy hoe’t de ynkomsten en ütjeften hjir yn de praktyk west binne. Fansels ek sünder ki i'i-i ol o xmrlriiL' ron dat allinnich in krekte administraesje yn steat is dizze dingen los to meitsjen fan pes simisme en optimisme, fan swiersettigens of rüchhouwerijElts wit, dat nei de oarloch de leanen en lésten heger wurden binne. Mar hwa sil sizze, hoefolle dit krekt skeelt op in La. .De hieren binne ek oanlutsen, mar hwat wit hoefolle dit is. Soene der folie min- sken wêze, dy’t witte, dat de stiging fan lea nen en lésten likefolle is as de hiele hier fan in pleats? Wy hawwe hjir de sifers fan de léste seis jier foar és lizzen en der is gjin ien by oft wy sizze by üs seis: jonge, is dit safolle of in oare kear: heden, is dat net mear? Lit üs dêrom de bilangrykste ütkom sten ris hwat neeijr bisjen. Ik neamde al de ünkosten fan lean en sosiale lésten. Fan 1946 oant 1952 wie dit forrin sa: per ha 261-277-280-313-350-378, Yn dizze jier- ren i dit ünderdiel. De gemiddele greatte fan ue kostpriisbidriuwen wie likernóch 30 (29.51) dus dat makket fuo po't fan fjirdeltüzen goune. eigen wurkkrêften dan giet dat meardere ütde bilangrykste meiwurker. De sifers leare: it ponkje wei, mar in boer me' great jonges 11-22-35-37-36-49. Der wurdt dus frijhwat en/of famkes kriget üngemurken wei hiel I mear struid al is it net yn it rare. By de oare hwit mear yn it beurske, hwant yn dizze kunstmeststoffen giet :t in bytsje kalmer ta: rost sit likegoed it ütbitelle lean as it eigen 10-25- 0-28-35-38. Meiinoar binne de üt- J fortsjinne lean. Yn de minne tiia is der fa- jeften hjirfoar lykwols dochs omheechgieni kentiids op wiisd, dat in forleging fan lea- nen ek meibringe soe in forleging fan eigen ynkomsten en dat is noch sa. As de bidriu wen it drage kinne, sil in hegere leanstan- dert ek de boer en eigen bern to’n goede komme. Mei de hieren wie it forrin -a: 93-98-103- 109-H3-117. Der is dus 24 goune bykomd op dizze bidriuwen, in stig' dy’t gjin for- halding hat mei de bidriuws-ütkomsten 'ike- min as mei de ünderhaldskosten. Jit altyd kriget de lanhearre lang syn part net en de goede lanhearre, dy’t it spul fiks ünderhaldt, makket in fremde rekken. Hawar hy moat him mar treaste mei it sechje: „tiden hawwe tiden!” De animo foar it gersdroegjen is bleaun. Hwat de measte lju mienden, dat it in oar- lochsberntsje wêze soe is net ütkomd. It nimt stadich mar wis ta, ek a' binne de ün kosten fan branje en masines bilangryk he- clat hat men in bipaelde yndruk fan dizze ger wurden. Hjir binne de sifers: 14-18-20- dingen, mar de underlining leart altyd wer, 28-31-48 goune de ha. Dêrüt docht wol bli- ken, dat de praktyk dizze nije methoade mear en mear brükt. Mei it oare koartfoer giet it hwat mear op en óf: 67-71-102-115-142- 103. Der sil wol forban wêze tusken dizze twa, hwant dy’t droegje lit brükt minder koeken en moal en omgekeard. Mei strie en biten stie it sa: 68-75-77-82-102-96. Der is dus ek de helte bykomd. De léste foerpost sit dan yn waei, süpe en molke, binammen oan it jongfé. De yndruk ir dat dit sifer op ien hichte bleaun is, al binne de sifers dan ek omheech fien, mar dat sit binam men yn de hegere molkpriis. Wy noteare hjirfoar: 74-75-89-89-82-100. Nimt men alle foerkosten byinoar, dan sjocht met likernóch itselde byld as by de leanen. Hjir binne de totaelsifers: 226-240- 292-308-360-352. Dos ek in goede hündert goune de ha mear. It wie to forwachtsjen, is der dus per ha f 119-bykomd foar dat de tüke boer by dizze foer- en molk- a_ ue j pr{zen woj yn snotsje krije soe, dat de pro- ha duksje op eigen groun hiel hwat foardielen uo al in hegere bringe koe as hv dy mei help fan kunstmest Hat in boer gjin I oansette. Dêrby is de stikstof yn dizze hoeke Slaap wel. De hoofdstedelijke hotel-acco- modatie zal binnen afzienbare tijd worden uitgebreid met een acht verdiepingen hoog hotel, dat naast het gebouw van de Raad van Arbeid aan de Wibautstraat zal ver rijzen. De plannen voor dit hotel zijn geba seerd op 130 a 140 kamers en 200 bed den. In het gebouw zullen een theater en een winkelgalerij worden ondergebracht. fan 21 oant 87. En noch lizze hjir opforskate pleatsen hiel hwat mooglikheden. Dit gebrük en binammen it binutten fan dit gebrük freget in tüke boer hwant it bringt fan alles mei. Men moat earder, men moat mear kon- servearje, men moat mear f brüke, mear wurk dwaen en men hat mear omtinken, dat it spul net forwurdt. Dêrom giet it allnnich mar goed as men it geleideLk tapast en de boel baes bliuwt. De léste rubryk fan üs boekhalding is sa'n soarte fan jiskefet. Der kin fan alles yn: Algemiene ünkosten, neamt men soks. Dér falie ünder it ünderhald fan gebouwen en masines, reau en materi alen; lidmaetskippen fan lanbouwforienings, lésten, fokforienings, stamboek, contróle- forienings, boekhaldkosten, fakblêdden en ja, tofolle om op to neamen. Dat ek dizze kosten aerdich de hichte yngien binne, kin men sa wol bigripe. Se dogge dat alle dagen noch. Hjir binne de sifers wer: 111-134-137- 167-204-331. Ek dêrre is goed hündert gou ne de ha bykomd. En sa is dan it totaelbyld fan it greidebidriuw gear to fetsjen yn in ■>ear konklüzjes: De ünkosten fan de greate rosten rounen mei goed f 40C.per ha om- reech. Dêrfan fregen de leanen: f 117. mear, foer en ':u: stmes f 192.mear, alge miene ünkosten f 110.mear en hieren f 24.mear. Se stean nou sa: 1946: f712.1947: f796.—. 1948: f877.—. 1949: f972.—. 1950 f 1098 en 1951/52 wie it f 1155.—. By dizze ündersochte pleatsen bitsjutte dat f 12000.mear ütjeften foar eltse pleats. Dat is in hiel sifer, hwer’t men wol efkes stil fan wurdt. Hwant om dan de boel goed ünder de tomme to halden is gjin maklik wurk. En dochs is it de greidboer slagge om dizze meardere ütjeften baes to bliuwen en mear dan dat. Hy buorket nou better as yn 1946 by de sa folle legere ünkosten. Foar in diel troch he gere féprizen en molkprizen. Mar foar in bilangryk diel troch mear fan de kij en mear fan it lan to heljen. Dizze bioriuwen wisten yn dizze seis jier trochinoar fan deselde pleats 1100 kg per ha mear molke to win nen. Dat is per pleats net minder as 33000 j molke. En der nimme wy dan efkes yn Ie stilte it petsje foar óf. Hwant dat is ,A t en folk in skoander ding. Maar de beer was niet het enige symbool in de kamer. Er was nog een ander, veel belangrijker symbool, n.l. Reuter zelf. Voor nrllioenen mannen en vrouwen over de ge hele wereld symboliseerde hij Berlijn’s weerstand tegen de Sovjet-agressie. Reuter was een gezette figuur, met een groot ovaal gezicht, een vriendelijke glim lach en droeve, grote ogen. Hij zag er niet uit als een held, doch hij was de verper soonlijking van de moed zelve. Hij riskeerde dagelijks ontvoerd of doodge schoten te worden, maar hij trotseerde alle gevaren. Men kon hem steeds door de stra ten van Berlijn zien lopen, met zijn ener gieke gang, ondanks het feit, dat hij enigs zins mank liep als gevolg van verwondin gen, welke hij had opgelopen in de eerste wereldoorlog. Zijn wandelstok zou hem slechts sumiere bescherming gegeven heb ben tegen de talloze gangsters, die maar al te vaak mannen en vrouwen uit West- Berlijn zonder spoor in de Russische sector hebben doen verdwijnen. In het laatst-e interview dat ik met hem gehad heb, zeide hij: „Maak U maar niet bezorgd. Ik zal heus niet verdwijnen. Het zal niet gemakkelijk zijn mij van Berlijn op straat te ontvoe ren. Ik zou toch door de bevolking be schermd worden.” Daarna kwam ons gesprek op Reuter’s veelvuldige autotochten door Russisch ge bied ver verwijderd van de Berlijnse straten en de bescherming van de vastbe raden bevolking. Gevraagd waarom hij er de voorkeur aan gaf per auto naar Bonn te reizen, een rit van negen uur op de grote weg BerlijnHelmstedt, terwijl hij door te vliegen de moeilijkheden met Sovjet-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1