V én door berichtgeving én door opinie- vorming belangrijke bijdrage aan het „Bolswards Nieuwsblad H Plechtige ingebruikneming van de nieuwe rotatiepers DE KLOK LUIDT WEER OVER HIESLUM - r" - B cultuurleven van haar lezerskring” 1 üs hjoed io sizzen Octobermist J. s. II i J STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Hwat hat Gabe Skroar Vrouwelijke hulpverlening Ned. Chr. Vrouwenbond bezint zich op sociale vraagstukken en het probleem der arbeidsvreugde Vrijdag 16 October 1953 49e Jaargang No. 81 be- op Het was wel te verwachten, dat konden nauwkeurige plaat- S ..-V te de kerkvoogden van Hieslum van Abonnementsprijs: f 1.50 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: Fa A. J. OSINGA te Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) heer voor van beroei Van belang is ook de waardering in ’t Hwa’t it bittere net preaun hat, fortsjinnet ek it swiete net. Bolswards Nieuwsblad Wanneer er niet één grote moeilijkheid zou zijn, was er van de plechtige ingebruikneming van onze nieuwe 16-zijdige rotatiepers een enthousiast verhaal te schrijven. Die moeilijkheid weerhoudt ons er echter van. Ze is deze: de ingebruikneming betreft een perfec- tionneren en een niet onbelangrijke uitbreiding van het eigen kran- tenbedrijf. Hier veel ophef over te maken zou wellicht aanleiding geven tot het in de herinnering brengen van een spreekwoord, waarin een onwelriekend woord voorkomt. Daarom past ons be scheidenheid. Aan de andere kant is het ons meer dan ooit te voren gisteren duidelijk geworden, dat de ingebruikname van de nieuwe pers een veel grotere betekenis heeft dan die voor de outil lage van het eigen bedrijf als zodanig. Geheel onze omgeving is er bij betrokken en zal er van profiteren. Daarom mag een zij het dan sober verslag niet ontbreken van de feestdag die ons is bereid. Boargemaster, winkelman, Boer en ek de arbeidsman, Nou de krante léze. ’t Nijs fan hiel de aide wrald, Priis fan lapkes, spek en salt, Elts kin by nou wêze. It geheister is nou dien En tó plak leit eltse stien, ’t Wurd is oan de printer. Lok op dizze moaije dei En bigjin mar op ’e nij, Maitiid is ’t, gjin winter. Yn in sierlik nij habyt, Sjoch it aide altyd slyt, Komt üs krante nou nei foaren Och hwat set hy kreas en kein Nou opnei wer üt ’e ein Nei it suden, nei it noarden. Ja, want zo is het eigenlijk. Wat onzer zijds bedoeld was als een zekere service aan autoriteiten en enkele van de al lernaaste medewerking n.l. gelegenheid te geven het plechtig ogenblik mee te maken is door de aanwezigen gemaakt tot een groot en een waar feest. Niets heeft ons zo verrast als de grote warm te waarmede èn met de zaak èn met de firma als zodanig werd meegeleefd. Hier past een oprecht woord van dank. Het begon al vroeg toen bloemstukken (en wat voor bloemstukken) werden binnengedragen als even zovele wijzen van hartelijk medeleven. Bij de vele bloemstukken was er één, die wel zeer origineel Gabe Skroar het volgende liet zeggen: Op het vererend verzoek van de fir manten Osinga om straks officieel de nieuwe rotatie-pers in bedrijf te stellen heb ik terstond met een volmondig „ja” geantwoord. Voor een burgemeester, in welke ge meente van ons dierbaar vaderland ook, is het verrichten van zo’n handeling een grote vreugde, omdat weer een nieuw en wij hopen vurig een voorspoedig tijdperk van een in de ge meente gevestigd bedrijf wordt ingeluid. De voornaamste en ook de meest ken merkende functie van een krant is de verspreiding van nieuwsberichten en in die verspreiding: de vorming van de openbare mening, de publieke opinie. Het doet er niet toe of wij deze be richtgeving beschouwen in een primi tieve dan wel in een gecompliceerde maatschappij, of wij denken aan de „acta diurna” gepubliceerd op met gips bestreken borden in het oude Rome van Julius Caesar, of lezen de wijze waar op men in het aloude Athene of Sparta op een vast punt in de stad aan het volk mededelingen deed, steeds weer komt duidelijk naar voren, dat het om berichtgeving ging. Berichtgeving door de eeuwen heen ge schiedde op allerlei manieren: door vu ren op de bergen in oude tijden, thans door vlagsignalen of seinstelsels van schepen of vliegtuigen. Door trommel- signalen bij primitieve stammen, of door een duif uitgezonden van de Ark© Noachs. In de Middeleeuwen kende men de schriftelijke uitwisseling van berichten tussen kloosters en vorstenhoven. En wellicht hebt gij veel gelezen van zan gers, van troubadours, of van reizende kooplieden, die zwervend van burcht tot burcht, het laatste nieuws rondbrach ten. De uitvinding van de boekdrukkunst heeft in al deze methoden ’n grote ver andering gebracht. Deze ontwikkeling heeft het werk van stads- en dorps- omroepers in later tijden overbodig ge maakt. Nu wij hier staan voor een ultra mo derne rotatiepers, kunnen wij niet na laten de gedachtenis te eren van een Laurens Janszoon Koster, van Guten berg, van de slimme Johan Faust en de graveur Peter Schöffer. Misschien kijken wij met een laatdun kend oog naar de Keltheimer tegels van Alois Senefelder, de uitvinder van de steendrukkunst. Misschien kan bij het aanschouwen van dit vernuft van techniek een glimp van waardering overblijven voor Ottmar Mergenthaler, die na vele, vele pogin- j voor 6100 gezin- huishoudpakketjes met i en sokken (liefst goederen den afge- Als door een muur omringd, De grijze schemer dwingt Een ieder tot voorzichtigheid, Niemand raakt 't spoor graag kwijt. Je voelt je eenzaam en alleen Met zo'n nevel om j< heen Blijft liefst op bekend terrein, Want de wereld lijkt zo klein. Je kunt je slecht oriënteren, Krijgt natte, vieze kleren, Een onbehagelijk gevoel. En midden in een miezerige boel. Alleen na ’t beëindigen van ’t werk, Maakt het weer ’t verlangen sterk Naar het veilig, warm tehuis Knus de krant te lezen thuis. Arbeidsvreugde Na de middagpauze waarin een warme maaltijd werd gebruikt in de Huishoud school, kreeg de heer D. C. Dorr, Hoofd bestuurslid Ned. Chr. Beambten-Bond, het woord over „Arbeidsvreugde”. Wat is arbeid Een doelbewust vorm ge ven met hoofd of hand aan een stuk na tuur af cultuur. Vanuit de Bijbel gezien is Arbeid: Koningschap; alleen de men- De Vr. Hulpverlening afd. Wonseradeel kwam in een geheel gevulde Raadszaal ten Gemeentehuize bijeen voor het hou den van haar najaarsvergadering, onder leiding van mevr. A. Tichelaar-Kramer. Het is voor de achtste keer in het 4e jaar van haar bestaan dat wij hier tezamen komen, aldus de presidente. Steeds ge beurt dit met stijgende belangstelling, waaruit blijkt hoe men gezamenlijk iets kan bereiken. In de afgelopen vier jaar zijn we in verschillende objecten actief geweest. Als nieuw bestuurslid werd welkom geheten mevr, van Dijk van Witmarsum, die de plaats van mevrouw Zielhuis van Arum inneemt. De gehele V.H.V.-collecte van het vo rig jaar bracht in de prov. f 26000. op. Op het eigen spaarboekje, wat als noodfonds dienst moet doen, is een be drag van f 398. Tachtig suikerzieke patiëntjes met vacantie gaan. Door een achttal vermoeide huisvrouwen uit onze gemeente werd een succesvolle vacantie in Berkenhof bereid. Bespreking van de a.s. nieuwe collecte bracht de volgende drie objecten: ge collecteerd wordt voor zeden opbouw. Vac. voor vermoeide huisvrouwen en leermiddelen voor het Kleuter-onderwijs. Ook voor Schouwen-Duivenland wordt een nieuwe inzameling voor 6100 gezin nen gevraagd, om I naaigerei, theemutsen voor 15 Januari) 1954. De kunnen ten Gemeentehuize worden geven. Na een even eenvoudige als zinvolle druk op de knop werd daarna de ma chine in werking gesteld. Eerst langzaam, daarna snel en steeds sneller begonnen de cylinders te snor ren. Enkele ogenblikken en daar werden de allereerste exemplaren van een gedeelte van dit blad kant en klaar, gevouwen, geteld en wel door de ma chine afgeleverd. Een historisch moment was beleefd. Na afloop van deze plechtigheid bleven de genodigden nog enige tijd in de bo venzaal van de Wijnberg gezellig bij een. De heer A. J. Osinga Sr., vertelde hier een en ander over het ontstaan van het bedrijf. Zo werd het thans alom be kende drukkersdevies (’t Ark Jimmer- oan Opskerpjend) ontworpen door de thans 84-jarige Dr G. A. Wumkes. De heer Osinga begon zijn drukkers loopbaan in 1905 als volontair in het bedrijf van de heer J. J. Wiarda te selijke arbeid is scheppingopdracht van Godswege. In de arbeid dienen de God, daarin ligt de vreugde. Na de zondeval komt gemis aan arbeids vreugde, daar de arbeid gedaan wordt vaak om ’t resultaat en op zichzelf ge richt. Arbeid behoort echter haar doel te vinden in God. Door de degeneratie Het was wel te verwachten, dat er een nieuwe klok zou komen in Hieslum, maar wanneer dat gebeuren zou, was onbe kend. Wel was het de ingewijden niet ontgaan, dat de kerkvoogdij van Hieslum naar Midwolda’s bekende klokkengieterij was geweest. Maar het bleef nog bij ge ruchten. Die vage geruchten werden op eens weggenomen, toen gistermorgen omstreeks negen uur een auto kwam voorgereden bij de kerk met een klok. Zoals bleek, was dit de nieuwe aankoop, bestemd om de oude klok, die 2 Maart 1943 uit de toren verwijderd werd en waarvan na de oorlog niets meer werd vernomen, te vervangen. De personalia van de nieuwe klok zijn aldus: korte, gedrongen gestalte: hoogte 75 cm, middellijn 76 cm, gewicht 300 kilogram. Omstreeks halfelf waren de voorberei- Een druk op de knop en daar dr aait de pers De belangstelling was trouwens verre van formeel. Voordat het grote moment was aangebroken, waarop de EdelAcht- bare Heer Burgemeester van Bolsward, de pers met een druk op de knop in werking stelde, toonden de talrijke aan wezigen intense belangstelling voor het productieproces. Inderdaad er zit heel wat aan vast, voordat een pennevrucht is geworden tot courant. Zichtbaar was men onder de indruk van de geweldige apparatuur die daarbij (vergeef ons de uitdrukking) om het hoekje komt kij ken. Na een hartelijk welkom door de heer J, D. Osinga was het grote moment aangebroken, waarop burgemeester de trap besteeg. Nu eens niet de trap van het stadhuis, maar die van de nieuwe pers. Onder grote belangstelling werd door de aanwezigen, genodigden zowel als personeel, geluisterd naar zijn rede. Burgemeester Bruinsma sprak als volgt: litie en pers wees de heer N. C. van Slooten, adjudant van gemeentepolitie t© Bolsward. Ook arch. J. Grunstra sprak zijn waar dering uit voor de goede samenwerking evenals de heer P. M. C. Mulder als collega. Ten slotte voerde de heer W. Branden burg het woord namens de B.B.G.. Namens de firma AJO was de C. E. H. Osinga de tolk toen hij de grot© en onverwachte blijken medeleven hartelijk dank zeide. Aan de heer Banda, die vele waardevol le adviezen had gegeven werd als blijk van waardering een schemerlamp aan geboden, terwijl mevr. Banda 'n bloem stuk werd geoffreerd. Reeds aan de vooravond van de plech tige ingebruikneming van de nieuwe rotatiepers had er in de drukkerij in intieme kring een zinvol gebeuren plaats. Uit erkentelijkheid voor het feit, dat fa A. J. Osinga met de tijd me© weet te gaan en uiting gevend aan de vreug de die er ook bij het personeel heerst over d© tot standkoming van de mo dernisering van het bedrijf, werd aan de firma namens het gezamenlijke per soneel bij monde van de chef een elec- trische klok aangeboden, die inmiddels een plaats heeft gekregen in de nieuwe machinehal. Sneek, een bedrijf dat sinds 1867 daar reeds was gevestigd als opvolging van een reeds in 1820 gesticht drukkersbe- drijf. Op 2 Jan. 1907 werd de heer Osinga reeds „drukkersbaas” te Sneek. In dit bedrijf ontstonden spoedig ook de eer ste Friese uitgaven. Toen kwam de Bolswarder periode in zicht. Dit was op 31 Dec. 1918 toen de heer P. de Jong zijn zaak en krant wegens gebrek aan een opvolger, overdroeg. In die tijd verschenen er te Bolsward meer kranten, op een moment zelfs vier tegelijk. Alleen De Jongs Nieuwsblad wist zich te handhaven ©n gestaag uit te breiden. Na de laatste oorlog werd de naam omgedoopt in Bolswards Nieuwsblad, wat echter allerminst wil zeggen, dat het blad alleen voor de Bolswarders is bedoeld. Het wenst te zijn, wat de ondertitel ook aangeeft, een streekblad voor geheel West- en Zuid-West Friesland. Aan deze opgave kan het nog meer be antwoorden, nu de nieuwe pers in wer king is gesteld, een pers, die gedemon teerd op 9 afgeladen vrachtauto’s arri veerde en waarvan de opstelling drie maanden gevergd heeft. Verschillende sprekers voerden in dit intiem bedoelde samenzijn het woord. De hear Tsj. de Jong lei de klam op it greate bilang fan in goed outillearre krante foar sted en omkriten. Hy wiis- de ek op it bisündere fan it feit dat it AJO bidriuw ta in famylje-bidriuw wurden is, in feit dat greate foardielen oplevert, mar ek greate forplichtings meibringt. In bidriuw ta bloei bringe mei dan al keardelswurk hjitte, it fierder to dra gen freget sterke skouders. Namens de federatie van werkgevers in het uitgevers en boekdrukkersbe- drijf sprak de rayonbeheerder de heer A. van den Berg uit Haren. De heer H. R. Kingma wees in zijn met humor en dichtregels gekruidde toe spraak tevens op het feit dat de heer Osinga ook steeds zijn beste krachten had gegeven aan het gemeenschapsle ven. Het reclamebeeld eens meegevoerd op een praalwagen in een optocht, een krant waardoorheen een jongenshoofd glunderde, bevat symboliek. Achter de krant staat steeds de jeugd. Als voorzitter van het N.N.P., de orga nisatie van de Nederlandse Streekpers en tevens als vriend sprak de heer A. M. Banda van Kollum .Een streekblad heeft in de gemeenschap een grote taak en grote betekenis. Met de aan schaf van deze rotatiepers is het bedrijf overgestapt van het kleinbedrijf op het grootbedrijf. Als aannemer sprak de heer J. Jorrit- sma voor het vertrouwen in hem ge schonken. Namens d© WAO sprak voorz. A. A. Hettema het woord, die wees op de voortreffelijke wijze van samenwerken bij het voorbereiden van propaganda- acties enz. Dat de courant niet alleen voor Bols ward van betekenis is, betoogde bur gemeester R. Reitsma van Wonsera deel, de gemeente die ongetwijfeld de meeste lezers van het Nieuwsblad zal tellen. Het blad weet volgens spr. zijn taak te verstaan, door elk wat wils te bieden. Op de goede samenwerking tussen po- dingen klaar. Daar riep baas van der Goot: koffie, enallen spoedden zich in huis. Omstreeks kwart na elf was de klok binnen in de toren aangekomen. De hele middag ging nog heen met de verdere afwerking en i sing van de klok. De klok heeft de naam: ROEPER. Aan de tegenovergestelde zijde staat. Klokketonen klinken roepen wijd en zijd nader naar Gods tempel naar Zijn heerlijkheid. Het randschrift luidt: Gegoten door Jacobus van Bergen Midwolda 1953. Hulde aan voor hun doorzettingsvermogen. Onze gelukwensen aan de inwoners Hieslum! Door de degeneratie van de arbeid is de vreugde er uit verdwenen. Men werkt om te eten, om ’t economisch resultaat. Dit is een foute ontwikkeling. Als een Christen werkt, behoort hij althans, an ders te arbeiden. Men krijgt thans gelukkig oog voor de menselijke kant van het bedrijf, de in nerlijke productiviteit. De werknemer heeft immers recht op sociale rechtsze kerheid. Als de mens weet dat hij door God geroe pen wordt tot een taak staat hij anders t.o.v. zijn taak. Ook de sfeer en om standigheden hebben sterke invloed op de arbeidsvreugde. Daarbij is de test tot beroepskeuze een grote positieve fac tor tot bijdrage in de arbeidsvreugde. Naar aanleg en karakter kiest men dat beroep waarvoor men geschikt is. Van belang is ook de waardering in ’t beroep. Daardoor ontestaat de goede sfeer. Van belang is ook dat men 't ce- hele bedrijf kent. De vrouw moet ook belangstelling en waardering hebben voor ’t werk van haar man. De arbeid wordt dan meer bewust gedaan. Ook na deze lezing, die evenals de mor- genlezing met grote aandacht werd ge volgd, werden meerdere vragen gesteld en beantwoord. Enige huishoudelijke zaken werden nu nog behandeld. Namens ’t gewest Fries- land-West werd Mevr. Albronda-v. d. Nagel, de Bondspresidente, die de ver gadering meemaakte, nog een klein aan denken meegegeven. Na een gezamenlijke broodmaaltijd werd deze geanimeerde vergadering gesloten. gen er in slaagde matrijzen te maken van de letter-types op metalen staven en aldus een goede zetmachine fabri ceerde. tenslotte lijken de trommel cylinder- persen van de Amerikanen Robert en Richard Hoe op ouderwetse toestellen, waarmede men kaas zou kunnen maken, als men deze vergelijkt met de aanwinst van het Bolswarder Nieuwsblad, welke kilometers papier aan beide kanten kan bedrukken, welke kan snijden, hechten, vouwen, drogen, tellen en kant en klaar de kranten kan afleveren. Er is reden voor grote dankbaarheid van het publiek van Bolsward en wijde omgeving, nu de drukkerij van haar krant op de meest moderne wijze ge outilleerd"’is geworden. „Een ezel wordt alleen ten Hove ge ïnviteerd als men hem nodig heeft om lasten t© dragen.” Dit woord van een onbekend gebleven schrijver wil tot uitdrukking brengen, dat het publiek alleen de krant opzoekt als het haar nodig heeft. En is dat ver langen aanwezig, dan wordt de krant met groot gejuich ontvangen. Maar wee de krant, welke zich alleen afstemt op de gunst of op de verlan gens van h©t publiek. Het zou gauw uit zijn met de berichtgeving. Een krant moet èn door berichtgeving èn door opinievorming een bijdrage le veren aan het cultuur-leven van haar lezerskring. Moge dit U ook in de toekomst geluk ken. Moge de betere outillage niet alleen een technische verbetering zijn, maar moge deze verbetering U meer nog dan vroeger in staat stellen uw krant „krant” te doen zijn. Dit vraagt inspanning en offers van allen, die aan de totstandkoming van ’n krant meewerken. Het zwoegen en haas tige werk van de zetter, het moeilijk© werk van degene die voor de opmaak verantwoordelijk is, moet eveneens on ze waardering hebben als het werk van de maker van het hoofdartikel, als d© directie van de krant. Het lezen van een ingezonden stuk moet met even grote objectiviteit geschieden als het verslag van een raadsvergadering. In de krant moet het maatschappelijk leven zijn steunpunt vinden, wordt de geschiedenis van ons geslacht van uur tot uur geboekstaafd, in de krant ligt een verbindend element tussen de indi viduen onzer samenleving. Moge tevens door medewerking van uw lezerskring, de betekenis van uw krant toenemen, moge haar functie gewichti ger worden. Ten slotte, moge God U hiertoe helpen en moge Hij uw werk zegenen. Op een gisteren gehouden en zeer ge slaagde Presidentes Conferentie der N C.V.B. te Bolsward, sprak Ds C. v. d. Woude over „Christus en de Sociale vraagstukken." Spreker begon met te zeggen dat ’t so ciale vraagstuk zeer belangrijk is. Jezus Christus en het Evangelie vormen de grondslag van al ’t sociale werk. Onze vragen zijn echter geheel anders dan 50 jaar geleden. De sociale verhoudingen zijn nu wel veel beter, maar de vragen en problemen zijn niet minder (industri alisatie, technificatie, massificatie) Heeft Christus hier iets mee te maken? Marx beweerde dat Hij hier niets mee tc maken had. Zijn leuzen hebben grote invloed gehad, doordat ’t verband tussen Christus en de sociale vragen niet ge zien werden. Men meende door mense lijke pogingen de nood te kunnen oplos sen. Ook de Humanist onderschat de so ciale nood daar ’t een geestelijke nood is. De levende Christen ziet z’n norm en uitkomst niet bij de mens maar bij God. Christus leerde weer de mens wie zijn naaste is. Een Christelijke organisatie maakt ’t mo gelijk zich samen te bezinnen op de so ciale vragen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1