4 w 8 Gabe Skroa Martinytoer I Hwat hat us hjoed sizzen to lieden hiertoe opent en ons na Fan de DrD.Kalma forstoarn Bols wards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Lagere Technische School biedt mogelijk- perspectieven Eigenlijk hadden we bo ven dit artikel willen plaatsen: „Wat de koe doe is voor de krokodil, is de L. T. S. voor de lagere school.” Die titel zou wel pakkend zijn en wellicht meer de aan dacht trekken, dan di rect maar met de deur in huis te vallen en te spreken van de mogelijkheden tot symbiose bij ons onderwijs. Dat we toch deze titel niet namen, vindt zijn oorzaak minder in het feit, dat we het ongepast achten de lagere school met een krokodil te vergeleken, dan wel in de omstandigheid schaamrood bedekke onze kaken dat wij ons niet zo heel zeker gevoelen wat die „koe doe” betreft. Jager brandend in zee gestort Moeder per taxi geschaakt n” 3— 3.30 Forum beantwoordt vragen van de jeugd De Europadagen te Leeuwarden zijn Zaterdag besloten met een forum voor de jeugd in Zalen Schaaf, dat werd ge vormd door burgemeester J. G. S. Bruin- sma uit Bolsward, lid van de Nederland se Raad der Europa Beweging, mevr, mr A. A. Vondeling Van ’t Hof te Leeuwarden, de heer P. Brijnen van Houten te Den Haag, gedelegeerde voor de Voorlichting van de Nederlandse Raad der Europese Beweging en de heer H. Wierda, onderwijzer te IJlst en win naar van de Europaprijs. A] «SR fc ALS wij ons niet vergissen, ligt hier voor heel wat jongens ’n levenskans De L. T. S. te Bolsward biedt de outil lage, de leerlingen blijven bij deze sym biose leerlingen van de school ter plaatse. Wanneer met het ingaan van een nieuw leerjaar een dergelijke sym- Vliegtuig in zee, niemand gered Tj. de Sr Wgg 49e Jaargang Dinsdag 20 October 1953 No. 82 De Jong’s Nieuwsblad Opmars naar symbiose in ons onderwijs de balsem of T Abonnementsprijs: f 1.50 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Advertentieprijs: 12 cent per Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: Fa A. J. OSINGA te Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Bovenstaand rijmstuk is slechts één van de vele waarderende blijken van mee leven, die wij met de uitgave van ons blad op de nieuwe rotatiepers mochten ontvangen, zowel geuit in proza als in poëzie. Wij willen allen, die zo spontaan reageerden graag voor deze blijken van meeleven hartelijk dank zeggen en ho pen, dat ons blad, ook wat de inhoud betreft, steeds aan de gestelde verwach tingen zal voldoen. Red. Het nieuwste steeds op elk gebied, Voor de stad en voor het land, Dat gaat samen hand in hand, Een beter blad, zoals u ziet. „Bolswards Nieuwsblad” was zo vrij En bood u aan in groot formaat, De nieuwe krant, ’t Is lang niet kwaad, Dit is het blad, voor u en mij. Bolswards Nieuwsblad Wat we eigenlijk bedoelen? De groten dierenbeschrijver Brehm is het, menen wij geweest, die voor het eerst heeft verteld, van het vogeltje, dat vriendschap pleegt te onderhouden met de krokodil, die, hoewel hij een grote slokop pleegt te zijn, het diertje ongestoord toelaat de resten van zijn maaltijd van tussen zijn kiezen te pikken. Met een deftig woord: vogeltje (de hebben het maar „koedoe” ge noemd, maar konden nergens de echte naam van het geveederde vriedje ontdekken) en de krokodil leven in symbiose. Symbiose is een levensgemeenschap, waarbij beide partijen gebaat zijn, i.c. het vogeltje koedoe vindt zijn kostje en.de krokodil wordt behoed voor de gevaren van een „slechte adem” LS er in onze tijd wordt gesproken geen nader betoog, maar kon de eigen school daarin niet voorzien, bijv, door middel van onderwijs in het vak handen arbeid Arbeid is foar it bloed. Zaterdagmorgen omstreeks 9 uur is op de Vliehors tussen Texel en Vlieland een Meteor-straaljager van de vliegba sis brandend in zee gestort. Er moet zich een explosie hebben voor gedaan, want omstanders zagen brok stukken van het toestel neerstorten. Reddingboten hebben ook delen van ’t vliegtuig gevonden. De piloot, de 28- jarige le luitenant-vlieger J. Deibel uit Leeuwarden, kan niet meer worden ge red. Het vliegtuig nam deel aan schiet oefeningen boven de Vliehors. TZIEST men de vorm van de symbiose, ■*vm.a.w. gaan deze leerlingen één dag per week naar een speciaal voor hen in gestelde cursus op de Lagere Techni sche school, dan komt misschien spoe dig tot uiting, waar de jongen geschikt voor is. Men gaat de jongens op deze cursus geen speciaal „vak” leren, maar brengt hen in aanraking met hout- en metaalbewerking, met schilderen enz. Nauwkeurig wordt er op gelet op de leerling ook speciale aanleg of voor liefde aoan de dag legt voor een be paald onderdeel. Jongens tussen de 12 en 16 jaar zijn geestelijk noch lichame lijk volgroeid. Ze moeten nog „alge meen” gevormd worden.- Eenzijdigheid schaadt. Daarom wordt op de L. T. S. bij de gewone cursussen ook gelet op de ontwikkeling niet alleen van de prac- tische, maar ook van de theoretische intelligentie. Die twee gaan trouwens veelal samen. De voorgestelde symbiose tussen de hoogste klassen van de la gere school en de L. T. S. heft het be zwaar vin de eenzijdige ontwikkeling van de legere school voor een groot gedeelte op. Zo’n ééndaagse cursus in de L. T. S. brengt de jongens in een heel andere sfeer, geeft hen een kans. Ook al zouden zij later een intellec tueel beroep kiezen, dan nog is enige technische vorming van groot nut. Evenals het van groot zou zijn als de ulo- en HBS-meisjes minstens één dag pe-r week de huishoudschool gingen be zoeken om koken en wat naaien te le ren. of boerenarbeider gaan of moeten, wor den, dan nog is enige technische scho ling van groot belang. Ook het boerenbedrijf wordt hoe langer hoe meer gemechaniseerd. Enige ver trouwdheid met de techniek is van on schatbare waarde. Het onderwijs in een symbioseklas is daarom iets heel anders dan het geven van les in handenarbeid. Het leerplan is op de practijk gericht. Men laat de leerlingen iets maken, dat zinvol is, tekenen, zage-n, spijkeren, schroeven, schilderen). Zo wordt met stimulering van de ac tiviteit de mogelijkheid nagegaan die karakter en aanleg bieden. Ook zou het aanbeveling verdienen leer lingen van Mulo e-n HBS een middag per week dergelijk onderwijs tè laten genieten. Proeven elders met dit onder wijs genomen, blijken goede resultaten te hebben. Natuurlijk is deze vorm voor onze om geving iets geheel nieuws. Al het nieu we moet wennen. We zijn bovendien al tijd geneigd de kat eerst eens uit de boom te zien. Omdat het aantal leer lingen van de 7e en 8e klas hier ter stede en in de omgeving niet overgroot is (de meeste leerlingen gaan direct reeds uit de 6e klas naar Mulo, L. T. S. of landbouwschool) kan hier niet de ene school op de andere wachten. Het initia tief moet tezamen genomen worden. Daarom is bespreking van bovenge noemde mogelijkheden in ouderavonden en op schoolvergaderingen van zeer groot belang. Een krant, geschikt voor ieder slag, Geëigend ook aan deze streek, Wat ook nu uit d’inhoud bleek. Geen beter blad waar u ook zag! J. S. „Van je kinderen moet je het hebben,” zal de 82-jarige weduwe H. Vermeu lenVan Zeeland te Gemert wel ge dacht hebben, toen zij Vrijdagavond 9 uur geschaakt werd door haar eigen zoons en dochters. Zij werd uit haar bed gelicht en in nachtgewaad per taxi meegenomen naar Beek en Donk, een naburig dorp. De weduwe heeft zeven kinderen die al jaren in onmin leven over een erfenis kwestie. Een dochter woont met haar man bij de oude weduwe in en vier van de kin deren zijn daar fel tegen gekant. Ze zijn van oordeel, dat moeder maar bij hen, in Beek en Donk moet komen wonen. Omdat zij met praten niet verder kwa men, heeft het viertal het probleem wel op erg radicale wijze opgelost. Zij wisten, dat het inwonende echtpaar niet thuis was, drongen het huis bin nen, sloten de dienstbode in haar ka mertje op, zodat deze geen alarm kon slaan en namen moeder mee Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en DIJ eenzijdige opleiding is noeh ’t kind noch de practijk gediend. Al zou een jongen door omstandigheden boer bioseklas zal starten (minimaal zijn er 24 leerlingen vereist) dan kan dit een waardevolle bijdrage worden tot de op lossing van een groo probleem. De directeur van de L. T. S., de heer H. J. W. Pehlemann, antwoordde op een vraag onzerzijds, dat hij zeer enthousiast is over de hier geboden mo gelijkheden en dat hij tevens bereid is op ouderavonden a.d. een nadere uiteen zetting over deze vorm van symbiose te geven. I schien wel voor het aanleren van veel technische vaardigheid en heeft hij een grote dosis op de practijk gerichte in telligentie. De jeugd, die vrij goed was vertegen woordigd, zat niet met de mond vol tanden, maar het forum, dat breedvoe rig op de vragen inging, nog minder. Tal van kwesties werden aan de orde gesteld, waarbij wel bleek, dat de vaak gehoorde opmerking dat de peugd in 't geheel geen diepgaande interesse meer heeft, sterk generaliserend is. over symbiose-mogelijkheden bij ons onderwijs, moeten wij dus ook denken aan een belangengemeenschap, die twee ongelijksoortige grootheden vrij willig aangaan tot nut van beide par tijen. Zoals het vogeltje en de krokodil elkaar tot nut zijn, en zoals in de plan ten- en dierenwereld zeeanemonen en wieren, paddenstoelen en mossen elkaar het leven mogelijk maken, zo stelt men zich ook voor dat verschillende school typen elkaar tot wederzijds nut en bo venal tot heil van het kind kunnen aan vullen door op een bepaald onderdeel een levensgemeenschap te vormen. Bepaaldelijk denkt men dan aan de leer lingen van de 7e en 8e klas, die één dag in de week op de L. T. S. een op de practijk gericht technisch onderwijs zou den kunnen ontvangen. Onmiddellijk dringt de vraag zich op of dit wel zo nodig is. Dat een zekere handvaardigheid gewenst is, behoeft tsje, mar elk kin sjen, dat by in lytse tobeksetter dizze kategory daliks oan ’e groun komt to sitten. En dan sil der dochs wer yn forsjoen warde moatte. Handenarbeid Spielerei? |~)M het antwoord op deze vraag eens uit de doekjes te doen, was in de gymnastiekzaal van de Bolswardse L. T. S. door het bestuur van deze onder wijsinstelling onder leiding van burge meester J. G. S. Bruinsma, Vrijdag een voorlichtingsmiddag belegd voor school besturen en hoofden van scholen, waar in de heer R. J. Sipkens, inspecteur L. O. in de inspectie Sneek, sprak over de geschiedenis tvan het vak handen arbeid op de lagere school, terwijl de heer J. L. G. Faber de boven reeds aan geduide mogelijkheid tot symbiose van de twee schooltypen belichtte. Het vak handenarbeid is niet nieuw. De problemen rond dit vak zijn het evenmin. Er is reeds meer dan een hal ve eeuw aan gedokterd, maar nog steeds weinig van terecht gekomen. De moei lijkheden zijn voor een kleine platte- landsschool voor dit vak ook wel heel groot. Een apart lokaal er voor ont breekt veelal. Bevoegde leerkrachten zijn er betrekkelijk weinig en die wel bevoegd zijn tot het geven van handen arbeid, zijn niet altijd enthousiast over dit vak. Grote paedagogen zijn wel steeds voorstanders van handenarbeid op de lagere scholen geweest, maar nog steeds is het plaatsen er van op de les rooster facultatief. Als leervorm heeft handenarbeid zeker waarde, als apart vak met doel in zich zelf, niet of nau welijks. Mete en beroepsopleiding zoals aan de technische scholen is dit geheel anders. Hier is de handvaardigheid doel in zich zelf. De waarde die het vak handen arbeid heeft, moet men dan ook niet allereerst zoeken in het zich verwerven hokfor probleem de Direksje stiet. En hoe’t har kar ek ütfalt, der sille tüzenen komme, dy’t mei bitterheit har bislissing fornimme sille. Hwant wy stean foar in probleem, dat net oplost wurde kin. Der is fierst to min lan om oan de billike easken to foldwaen, dy’t it boerefolk oan üt lanbisit stelt. Een vliegtuig van de Amerikaanse ma rine met een bemanning van negen kop pen is ten zuiden van Ijsland in zee ge stort. Vier mannen werden later door een vliegtuig in een rubberboot waar genomen, maar toegesnelde schepen konden de drenkelingen niet meer vin den. Men vreest, dat zij in de storm en ruwe zee zijn omgekomen. Een rubberboot, zonder overlevenden of lijken, is later aan de kust van Zuid- IJsland aangetroffen. Een IJslands kustvaartuig en twee vissersschepen vonden slechts wrakstukken, olietan en een stuk van de vleugel van het ve. ongelukte toestel. It rint wer nei de tiid, dat mannichien, dy’t gading makket op in> pleats yn de Noard-East-polder, nei de post ütsjocht. Nou daliks noch gjin tawizing, mar dochs ien of oar birjocht, hwerüt hy op- meitsje kin, dat er jit kans makket. Mei Krysttiid sil it wol sahwat bislikke wêze en jonge, jonge, as it us ris barre mochte. Sa tinke de jonge boeren der oer, dy’t nou al mear as tsien jier yn de polder oan de wurksumheden diel nomd hawwe. Sa lang is der al wachte, sa bitter wie eltse kear it toloarstellend birjocht it moast dochs dit jier slagje. ETwa hawwe op it lést dizze polder fan ir woastenij foroare yn goed lan? Binne sy it net dy’t jierren oanien yn keten en kampen tahalden hawwe, de iensumens, de forfeling en it heukerjen treast omt hja seagen nei de takomst? Hwa hat mear kans en mear rjocht as sy? Is it winlik har lan hast net foar in diel en soe nou de ien as oare hjir sa mar komme en it lan bibuorkje? Dat soe dochs skande wêze en great ünrjocht. Sa tinke hja en sa prate hja. En der sit Sneintomoarn is yn it Diakonessenhüs to Ljouwert forstoarn Douwe Raima, Frysk dichter, historicus, kritikus en essayist. Dr Raima hie Tongersdeitojoun, doe’t er fan Weidum öf op thüsreize wie, nei syn wenplak Rottefalle, mei syn brom- fyts in oanriding by de Weidumerhoe- ke op de Ryksstrjitwei. Douwe Raima waerd berne op 3 April 1896 to Boksum. Hy studearre oan it gymnasium to Snits en letter theology to Grins. Letter studearre hy Ingelske tael en skriftekennisse. Yn 1938 promovearre hy as earste op in yn it Frysk skreaun proefskrift oer Gysbert Japiks. Dr Raima hie doe ek al namme as skeppend literator. Hy skreau ü.o. in- kelde Fryske drama’s yn fersen, hwer- fan Rening Aldgilles wol it measte bi- kend wurden is. As oprjuchter en lieder fan de jong Fryske Mienskip joech hy foarm en stal oan de jong Fryske biweging (1915) Sünt dy tiid skreau hy in great tal es says en kritikep. Bikend is ek syn „Skiednis fan Fryslan”. De léste jierren wenne Dr Raima to Rottefalle en joech er him hielendal oan it oersetten fan it folsleine wurk fan Shakespearre, dat er op in man- nich bledsiden fan Hamlet nei ré krige. En dit dan het wakkere groepje leerlingen van de Openbare Lagere School te Makkum, dat heel Friesland versteld doet staan van hun tippelprestaties. Onder leiding van een der ouders, de heer A. Jansma, behaalde dit groepje eerste prijzen, wlsselprijzen en groepsprijzen aan de lopende band. Zelfs buiten de provincie sloegen ze een goed figuur. Ze presteerden alleen dit jaar reeds het volgende: Leeuwarden, 4 Juli 1953: 1ste prijs. Leeuwarden, 29 Aug, 1953. Prinses Wilhelriiinamars: 1ste prijs wisselbeker. Lemmer, 12 Sept. 1953: 1ste prijs -f- lauwertak groepsprijs. Groningen, 26 Sept. 1953: 1ste prijs. Wisselbeker 4- grqepsprijs. Hartelijk geluk gewenst, jongens en meisjes en we hopen, dat nog menigmaal ons blad jullie successen zal melden. in oare boer, dy’t syn pleats kwytrekket om’t de stêd of it Ryk syn lan brüke moat foar wente- of wegebou. Mei greate brie ven en fikse tasizzingen is syn sollisi- taesje fuortstjürd. Elts kin dochs wol bigripe, dat hy in pleats ha moat, nou’t de selde Oerheit sines brüke moast. Hwa hat der mear rjocht op? En mei great langstme sjocht ek hy üt nei de postEn der sitte yn üs lan hünderten jonge boeren, dy’t yn eigen gea gjin stikje mear bisette kinne. Nou wurdt hjir mei it jild fan allegearre nij lan oanmakke. As der nou ien rjocht hat op in kans dan is it dochs de jonge boer, d’t yn in streek wennet, hwer’t de bidriuwen sa lyts binne, dat er fan for- parten gjin sprake wêze kin. Hy hat mei moed sollsitearre en wachtet. En der is in hiel leger, dy’t mei greate opofferingen him klear makke hat troch de Lanbouskoallen to folgjen: hja hawwe heard fan de easken, dy’t men oan nije boeren stelle wol: in diploma fan in Lan- bouskoalle en ünderfining op in stik of hwat tip-top-bidriuwen. Hja binne nei Grins en Sélan west as folontair, hawwe in motorkursus en in traktoarenkursus folge. Hja binne jong, praktysk en theo- retysk alhiel klear foar har taek. As dy direksje de pleatsen nou oan de goede lju jaen wol, dan slagget it har sekuer! En dêr is dy boer, dy mei in greate hüs- 1 j op in lyts bidriuw sit en dy mei eigen bern in fiks bidriuw oangean de lienbank en linne wrotters op skarrelje hja mei eigen folkje in bistean- halding op in lyts bidriuw sit sn eigen bern in fiks bidriuw kin. Hy hat hwat jild op kin it wol bigapje. Hja bi en üt en as de Direksje nou billik is, dan komme hja der grif! Ik bin jit lang net oan de ein fan de list fan scllisitanten, mar dit is genóch om sjen to litten, foar van een zekere handvaardigheid, technische bekwaamheid, maar schuilt in het opvoedkundige vlak. De sociale opvoeding, de aesthetische vorming en het teamwerk worden er door bevor derd. Bovendien leert de onderwijzer- de kinderen eens kennen van een andere kant. Overigens is het vak het ma ken van aardige kartonnen doosjes, vlechtwerk enz. te weinig op de prac tijk gericht. De ouderavond kan door de werkstukjes van de leerlingen wor den opgefleurd, voor het latere leven heeft het vak weinig practische waar de. Men is dan ook licht geneigd de be oefening er van als „Spielerei” te kwa lificeren, „gepiel” zouden we in het Fries zeggen. Symbiose biedt perspectief, oy dit met het onderwijs aan een L. T. S., ook in geval van de voor gestelde symbiose, een heel ander geval is, bleek overduidelijk uit het betoog van de heer Inspecteur van het nijver heidsonderwijs, de heer J. L. G. Faber. Spreker bepaalde zich voorlopig tot de jongens uit de 7e en 8e klas. Ieder kent deze jongens wel. Ze worden voor de lagere school eigenlijk te groot en leren er vaak weinig nieuws meer. Niet zelden uit zich hun levenslust op deze jaren (12 5. 13 jaar) in het ple gen van baldadigheid. In de steden verzamelt men deze jeugd van verschillende scholen in een speciale V. G. L. O.-klas, maar op het platte land gaat zoiets niet. Nergens komt in onze omgeving een dergelijke klas voor. Wat moeten deze jongens worden? Meestal wordt dit van buitenaf be paald, bijv, door de ouders of door de omstandigheden, te weinig geschiedt dit vanuit de leerling zelf. Wij bedoe len hiermee niet, dat de leerling altijd moet worden, wat hij zelf wil. Misschien wil hij wel ijscoventer worden of ban ketbakker of vliegenier. Niet omdat hij voor deze beroépen geschikt zou zijn, maar omdat deze hem toelachen. De be roepskeuze bepalen vanuit de leerling zelf, wil zeggen: een beroep kiezen dat past bij zijn aanleg en mogelijkheden. Wat zit er in een jongen, ook al kan hij misschien niet goed „leren”? Dit zegt nog niets. Al is iemand niet geschikt voor het opdoen van veel theo retische kennis, waarom is hij het mis- Yn dit Ijocht kin men bigripe, dat ek hjir yn Fryslan de tinzen fan boerelieders en lanboudeskundigen mei greate bilang- stelling neigeane oft op de ien of oare wize gjin lan to winnen is. Dizzer dagen hawwe hja mei mekoar rieplachte oer de kansen en mooglikheden yn Fryslan. Hwant hjir is de fraech nei lan ek driu- wend. De Rykslanboukonsulint yn Drachten, Ir J. de Geus, hat ris neigien, hoefolle lju allnnich yn de Walden al sa’n lyts bidriuwke hawwe, dat hja mei in bytsje minder prizen gjin bistean mear hawwe. Hy wol hjir op üt, dat men it lan, dat jit foar oanmeitsjen en forbetterjen yn oanmerking komt, brükt wurde sil om dizze lytse lju in pear ha mear lan ta to wizen. As men dizze spultsjes ris bringe koe op 7 ha, dan wie der alle lan al mear as foar nedich. En is dat hou tofolle frege 860 lytse spultsjes fan 3-4 ha, 828 fan 4-5 ha, 620 fan 5-6 ha en jit 617 fan 6-7 ha. Meiinoar sa’n trijetüzen lytse boerkes, allinich yn de Fryske Walden. Salang molk- en féprizen sa bliuwe bi- Gevraagd ook door de emigrant, Verzonden naar de verste landen, Onderhoudt het hechte banden, Door ’t plaatselijk nieuws uit het oude land. En voor de lange winteravond, Is het streekblad toch je dé.t, Elk dorpsnieuws is er in vervat, Een blad van inhoud steeds gezond. Is it nou gjin sack, sa seit Ir de Geus, dat it lan üt de Lege Midden, de heech- feanüntginning yn East-Stellingwerf en de petgatten en it ünlan yn de Linde- lichte mei de heidefjilden, dy’t Domei nen hjir en dêr noch hawwe brükt wur de om dizze, to lytse, bidriuwkes oan in bettere grounslach to helpen. Fansels moatte yn de Lege Midden de lju, dy’t dat lan oan diz tiid brükten, ek har diel hawwe. Mar as dizze foar 10 ha min bütlan 5 ha bést lan weromkrije binne dy dochs al better üt. En sa komt hy dan ta de fol- gjende opset: Yn de Lege Midden soe dan 5000 ha frijkomme kinne, yn East- Stellingwerf 300 ha, by de Linde 300 ha en oan heide jit 200 ha. Dat is meiinoar 5800 ha. Dêr soene dan dy trijetüzen lytse boerkes mei holpen wurde moatte. Om dit to birikken soene dan yn dy ge meenten inkelde spultsjes forparten wur de moatte, en de biwenners oerpleatst nei de Lege Midden en sa. Tinkt men jin dizze saek goed yn dan komme der hiel hwat biswieren los. Mar dochs is it de muoite wurdich om nei to gean oft hjir net hwat goeds üt to meitsjen is. Hwant de lytse boer yn dizze omkriten hat gjin oare ütwei as troch sanearing fan de bi- driuwsgreatte to kommen ta in minimale bisteansbasis. As nou Domeinen en de oare Ryks-yn- stansjes mar ris safolle each foar dizze sitewaesjes krije koene, dat hja ré wiene om in biskieden bigjin to meitsjen mei dit plan. Dan soe ek blike kinnen oft de praktyk mei de lytse boeren seis sa flot gean soe as op papier tocht wurdt. Dêr bin ik noch net sa botte gerês op. mm

Bolswards Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1