TRIEST-KWESTIE BLIJKT MOEILIJK OPLOSBAAR e Ferwalde bilibbe iepening fan nije C.V.O. skoalle KRIS-KRAS door Nederland roar 1 Staltijd üs hjoed p p to sizzen 1 IB® Hwat bat Buitenlands Overzicht Ook Israëlisch-Arabiscli conflict is acuut Zal Cliurchills geliefde idee falen? STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Groot Schuttersfeest in Bolsward Vrijdag 23 October 1953 49e Jaargang No. 83 Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo HERFSTZON OVER DE JULIANASTRAAT J. S. 'r YNSPEKTEUR: BERN MEIJE GJIN ANALFABEET BLIUWE YN DE TAEL, DY’T GOD HAR JOECH >pen- uit- trale ward vers anaf arna De ulianastraat te Arum koestert zich (hoelang dit jaar nogr) in een vrién delijk herfstzonnetje. Het is erg stil op de buurt. Is het etenstijd of zijn de kinderen naar school? In elk geval toont ons deze foto hoe het platteland in Friesland de woningnood tracht op te lossen. „Earmoed is gjin skande” is in sprek- wurd, dat elts yn ’e müle hat, mar komselden immen yn it hert. rgde wis naar pro- met naar ge- een n hij Ikom Baas werp De wel eder ach- ra. s de ider- niet ekers V.B., >rden Woningzoekende bedreigde wethouder. Een woningzoekende heeft de vorige week in het gemeentehuis van Veendam een rel veroorzaakt. Hij meende in aan merking te komen voor betere woon ruimte, maar toen wethouder Brouwers hem uiteenzette, dat er dringender ge vallen waren, maakte de bezoeker, de 25-jarige H. D. zich kwaad. Hij sloeg met de vuist op de tafel en riep de wethouder toe: „Voor jouw heb ik wel 20 jaar over” en: „bestel je doodkist maar” De wethouder riep de hulp in van een politieman, die de bezoeker met moeite uit het gemeentehuis wist te verdrij ven. De YV7EL heeft Tito verzekerd, dat Zuid- Slavië zich niet weer in de armen van Moskou zal laten drijven, maar men weet niet wat er gebeuren kan,, als Amerika ernst maakt met zijn dreige ment, dat het zijn militaire en zijn eco nomische steun aan Belgrado zal stop zetten als dat niet meewerkt aan een oplossing van de Triëstkwestie. De gehele zaak is een buitengewoon te leurstellende voor het Westen omdat v” te ehcel Spre- nelik, n Su- vijzer werd lische t het i zeer ifilm. richt, een i be- r een I aan llecte TVZE zien niet in hoe er onder deze om- standighëden iets kan komen van een conferentie en een compromis. Het enige wijze besluit dat hierover te Lon den is genomen, is, dat de Brits-Ame- rikaanse troepen voorlopig niet uit de A-zöne zullen worden teruggenomen, wat betekent, dat de Italiaanse er niet zullen mogen binnentrekken, zodat Tito zijn dreigement in dat geval de Zuid- Slavische troepen ook in de A-zóne te doen oprukken, nog niet behoeft uit te voeren. Nog niet, zeggen we, er wordt ook ge mompeld, dat de Italianen wel het be stuur van de A-zöne van Engeland en Amerika zullen ovememen onder be scherming van de troepen van laatst genoemde landen. Of Tito daarbij rus tig zal toezien is de vraag en de con centratie van troepen van beide par tijen aan weerszijden van de grens gaat voort. de indruk van het feit, dat Rusland de waterstofbom heeft de Paus heeft de naties ook nog eens opgeroepen de atoomwapenen af te schaffen het Amerikaanse publiek roept om bescher ming, die enorme bedragen zal vorde ren en toch nooit waterdicht zal zijn. En het is de vraag of Amerika die ge weldige bijdragen zal kunnen opbren gen, nu aan de economische hemel wol ken verschijnen. Vjjf en twintig keer retour naar de maan. Het is zeven jaar geleden, dat de KLM een geregelde dienst op Zuid- Amerika begon. In die periode zijn KLM-toestellen 1562 keer de Zuid-At- lantische Oceaan overgestoken. Daarbij werd een afstand afgelegd van bijna negentien millioen kilometer. Dit komt overeen met vijf en twintig retourvluch ten naar de maan. Als de bladeren vallen, Dan is het haast weer tijd, Dat men het vee gaat stallen, Daar ’t anders koude lijdt. De melkgift gaat dan zakken, Het gras dat kort weer in, Het hooi wacht in de vakken, Men maakt dan een begin, Met de stal gereed te maken; Kettingen worden vastgehaakt, In schotten of aan staken, Geen ding wordt er verzaakt, De mestplank wordt weer opgezocht, De kuilhoop van aarde ontbloot, Nieuw hoorntouw is aangekocht, Het vee dat kan genood. Als koude komt en regen, Heeft de boer gezorgd voor ’t al, Dankbaar voor de zomer-zegen, Wacht hij de tijd der stal. Ned. film bekroond te Rome. Bij het in ternationale festival dat van 3 tot 12 October te Rome werd gehouden, is van de Nederlandse inzending instructie- films bekroond de film „Rundertuber- culose - halt!”, vervaardigd door Wal ter Smith. De film kreeg een zilveren aar toegewezen. AL met al blijft de beslissing van 8 "^■October van Londen en Washington een kapitale blunder en men zou graag willen weten, wie daarvoor aansprake lijk is. Het gerucht wil, dat de Ameri kanen het initiatief hebben genomen, omdat zij wensten dat het Italiaanse parlement zo snel mogelijk het ontwerp verdrag op de Europese Defensie Ge meenschap zou aannemen en het daar om eerst tevreden gesteld moest worden inzake Triëst. Er is echter nu niets ge wonnen, omdat nu de Grote Drie een conferentie willen, de Italiaanse rege ring vreest, dat men daar toch weer wil afdingen op de concessie door Londen en Washington inzake Triëst gan Rome gedaan, zij zal dus wat de E.D.G. be treft, stellig voorlopig een afwachtende houding aannemen. En Zuid-Slavië zal inzake steunverlening aan de Westelij ke defensie niet anders doen. A L even weinig hoop heeft men nog in het Westen dat het zal komen tot een ongedwongen ontmoeting der premiers der Grote Vier, Churchill’s ge liefde idee. De Amerikanen blijven hun bezwaren handhaven, zij vinden dat zo’n conferentie langdurig voorb’ereid zou moeten worden en er allerlei deskundi gen aan zouden moeten deelnemen, het tegendeel dus van wat de Engelse pre- Abonnementsprijs: f 1.50 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Bolswards Nieuwsblat en De Jong’s Nieuwsblad Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: Fa A. J. OSINGA te Bolsward Administratie- en Redactie-adress Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335, (K 5157) Kippenbrillen. Eerst in Amerika, nu ook in Zeddam, is men er toe overge gaan om voor kippen brillen te maken. „Damme” straks te pronk in Amerika. Binnenkort zal de „Dr. ir. M. H. Dam me” trotse prijswinnaar van de Christchurch-handicaprace naar de Verenigde Staten worden gevlogen. Het toestel zal daar in een aantal steden als tentoonstellingsstuk te pronk staan. mier wil, die intussen het plan schijnt te koesteren desnoods op eigen houtje naar Moskou te gaan. Men had een ogenblik gemeend, dat op de Londen- se conferentie Amerika wel gewonnen was voor een bijeenkomst der Grote Vijf zoals Rusland had voorgesteld, een ont moeting dus van het Westen, Rusland en Rood China. Dit zou dan geschieden in de vorm van de politieke conferentie over Korea, die dan zou bestaan uit alleen deze vijf mo gendheden. Een dag nadat dit bekend werd gemaakt, werd echter te Washing ton meegedeeld, dat Amerika niet voor een dergelijke oplossing voelde, blijk baar is dus van Franse en Engelse zij de een dergelijk plan op de Londense conferentie geopperd, maar heeft het geen instemming in Amerika gevonden, waar men blijft vasthouden aan een politieke conferentie over Korea, waar 17 V.N.naties, Noord- en Zuid-Korea, rood China en Rusland aanwezig zullen zijn. dat master noch lange jierren yn sounens de bern leare soe en binammen de bern wize soe op Jezus, de Bernefreon. al wie it gebou net ideael. Dit jowt in swiere forantwurdikheit. Mei de Heare us sterkje yn üs wurk, sei sprekker, dat wy binammen de bern wize nei Him, dy t de berntsjes róp. Earm en docks ryk aid skoallehaed, dy’t it bigjin fan it ütwurkjen fan de plannen mei- makke hie, spriek de hear S. Brouwer. TAE Russen voorspellen weer ’n grote economische crisis in Amerika en men schrijft hun afnemende lust met het Westen te onderhandelen zelfs wel toe aan het feit, dat ze eerst eens wil len afwachten hoe het met de politieke en economische ontwikkeling in het Westen gaat. Voor de regering-Eisen- hower was het een teken aan de wand dat in het negende district van Wiscon sin bij een tussentijdse verkiezing voor het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden voor het eerst in de geschiede nis een democraat gekozen is. De boe ren in dit district die steeds republi keins stemden, kozen nu duidelijk par tij tegen de regering Eisenhower, zij zijn ontevreden over niet ingeloste ver kiezingsbeloften. Tfldens de verkie zingscampagne was hun n.l. meer steun van de prijzen der landbouwproducten toegezegd dan zij nu krijgen, maar de regering zit reeds met enorme voorra den van die producten. ferver F. Smink yn it kreas pakje stutsen, wylst ek de leveransje fan de elektricien Y. de Jong, de Gaester smid J. de Vries en fan Tjalsma fan Warkum bisjen lije koene. De frouljusforiening joech in flagge, wylst master A. Tanja, it haed fan ’e skoalle in apart wurd fan tank krige foar alles hwat hy foar de nije skoalle dien hie. Hy hat it der wol sa drok mei hawn, dat er der perfoarst gjin doarpsrjochter en boer nj onken wêze koe, lyk as de Ferwaldster skoalmaster Claes Jarigs fan 1683. Sprekker hope, Foroare mentaliteit |Jt namme fan it deistich bistjür fan de gemeente Wünseradiel brocht boar gemaster R. Reitsma in lokwinsk oer. Dy lokwinsk is fan herten miend. Foarhinne waerd der fochten tusken tsjerke en boar- gerlike gemeente. Nou is de mentaliteit wol folslein oars. It gemeentebistjür wol graech en rounom en safolle mooglik helpe om it ünderwiis op peil to bringen. De skoalle in hargehok? JJokter W. J. Nieuwenhuis, skoaldokter to Snits, neamde as jonge mei syn maten de skoalle ornaris it bargehok. De aid skoalle like der yndied wol op. De nije hat in gans oars oansjen, al hopet spr., dat de ruten net ticht hoege to bliu- wen fanwege de aroma’s fan rüchskernen üt de omkriten. Hy hopet dat de bern op de nije skoalle like soun wêze meije is op de aide. Foar de oarloch wie it lan ryk, mar dochs to earm om nije skoallen to bouwen. Hjoeddeis is it lan earm, mar dochs riker- nóch nije skoalle to setten. Dit tsjüget fan in better ynsicht. De skoalle is yn de doarpsmienskip in wichtich ding. Wurdt de ban, dy’t de doarpsmienskip bynt, los ser, dan is dat gjin foardiel. Dat it ün derwiis ek yn de nije skoalle de Chris tus bringe mei is in foarrjocht, dat net licht to heech oanslein wurdt. Fabriek uitgebrand in Rotterdam. Een uitslaande brand heeft aan de Kraling- seweg te Rotterdam een houten fa briekscomplex, waarin de likeuren-, advocaat-, limonade- en vruchtenwiij- nenfabriek van de N.V. Van den Heu vel en Co’s wijnhandel is gevestigd, in de as gelegd. Nij gebou nij ünderwiis As ynspekteur fan it L. O. yn ’e ynspek- sje Snits brocht de hear R. J. Sipkens alderearst hulde oan it gemeentebistjür fan Wünseradiel. Yn syn ynspeksje is gjin inkelde gemeente, mooglik is dy ek yn hiel Fryslan net, dy’t sa opkomt foar de bilangen fan in goede skoalle-ynrjoch- ting. As wy prate oer in nije skoalle, kin- ne wy dat wurd ek oars opfetsje. In nij skoalgebou is der, om in nije skoalle, in skoalle hweryn it ünderwiis it béste ta syn rjocht komt, wurdt noch altyd socht. Net allinne it gebou moat nij, ek it ünder wiis. Dy nije skoalle to bouwen is de swiere mar moaije opjefte fan personeel, bistjür en alden. Dat dizze skoalle in goe de Fryske skoalle wêze mei, hwerop de bern tige goed Hollansk leare, dat de bern gjin analfabeet wurde yn de tael, dy’t God dit folk jown hat! Op 12, 13 en 14 November zal in de Lootsma-hallen een groot schutters feest worden georganiseerd met de be doeling het nog ontbrekende geld voor de aanschaffing van Schutterij-unifor- men bijeen te brengen. Reeds is door de actieve Schutterij-cbmmissie een be langrijk bedrag bijeen gebracht, maar ook hier geldt „de laatste loodjes we gen het zwaarst”. In Haarlem worden volgend voorjaar 15 van de best en mooist geuniformde corpsen verwacht om deel te nemen aan de grote Muziekshow. Onder deze ge selecteerde corpsen zal zoals reeds ge meld, ook de Schutterij-muziek van Bolsward behoren. Het is thans voor Bolsward een ere zaak om-hun vertegenwoordigend corps zo mooi mogelijk naar voren te bren gen en dat kan, als allen actief mede werken aan het welslagen van het Schuttersfeest 1953. Aan dit schuttersfeest zullen diverse attracties worden verbonden met als hoogtepunt de verkiezing van de „Schut- terskampioen”. Het feest zal iedere avond worden opgeluisterd door een originele Beierse Muziekkapel. Volgende week zal door een groot aan tal comité-leden een beroep op u wor den gedaan om prijzen voor dit feest beschikbaar te stellen. Financieel kunt U helpen door een bijdrage te storten op de Amsterdamse Bank met vermel ding „Schuttrsfeest 1953”. Ook de commissieleden zijn bereid uw bijdrage ir ontvangst te nemen. Een Engels blad schreef dezer dagen, dat Engeland en Amerika zich inzake hun oplossing van de Triëstkwestie moeten gevoelen als een bigamist, die tegelijk met zijn twee vrouwen wordt gecon fronteerd. Ze zitten er mee verlegen. Zowel Zuid-Slavië als Italië zijn teleurgesteld over hetgeen de ministers-conferentie van Enge land, Amerika en Frankrijk te Londen met betrekking tot deze kwestie heeft opgeleverd. Daar werd besloten, dat Zuid-Slavië en Italië zouden worden uitgenodigd voor een conferentie met de Westelijke Grote Drie. Maar beide landen stellen onaannemelijke voorwaarden voor het voldoen aan die uitnodiging. Zuid-Slavië eist dat eerst het BritsAmerikaanse besluit, waarbij de A-zöne van Triëst aan Italië werd toegewezen, wordt ingetrokken en Italië wil alleen confereren als vaststaat, dat de A-zóne, zoals Londen en Washington eenmaal hadden besloten, aan de Italianen komt. A TOEILIJKER wordt het nog voor Is- ±’xraël, omdat gaandeweg de Weste lijke belangstelling voor de Joodse staat getaand is, daar dat Westen voor een behoorlijke verdediging van het Nabije en Midden-Oosten de medewerking der Arabische staten nodig heeft en dus naar hun gunst dingt. Daar Rusland dit ook doet, kan men in de Veiligheidsraad weer zware debatten over deze kwestie verwachten. Er is ondertussen in het Westen wei nig hoop, dat de Russten de uitnodi ging voor een viermogendhedenconfe- rentie zullen aannemen, ook al wordt er niet meer in gezinspeeld op het hou den van vrije verkiezingen in geheel Duitsland, waartegen Moskou bezwaar heeft. Natuurlijk hebben de Westelijke geallieerden dit denkbeeld niet laten vallen, doch om het Moskou gemakke lijker te maken de uitnodiging aan te nemen, schrijven ze er niet over in de uitnodiging. Krüm stok jQe hear D. Humalda, boargemaster fan H.O.N. spriek as ynspekteur fan it C.V.O. It moast him fan it hert, dat nef- fens syn ünderfining yn it aid bihyplik skoaltsje, dat fakentiids near en nearzich wie, dochs altyd fris ünderwiis jown waerd. Mei in krüme stok waerden hjir fakentiids rjochte slaggen slein Sprekker hopet dat ae nije skoalle, dy’t in greate foarütgong bitsjut, noch near oanfiterje sil om it wurk yn in nije geast to dwaen. Dat op de nije skoalle foar mannichien it founemint lein wurde mei ta it maet- skiplike libben sawol as ta it geastlike. Tj'EN andere acute kwestie, waarmee 1 J de Ministers der Grote Drie zich te Londen hebben bezig gehouden was een Israëlisch-Arabisch conflict. Er zijn voortdurend grensincidenten tussen Israël en de Arabische staten, tussen welke partijen nog steeds een wapenstilstand bestaat op de handha ving waarvan een V.N.-commissie toe zicht houdt. Beide partijen maken zich echter aan grensschendingen schuldig. Israël beweert, dat dit meestal van Ara- i bische zijde geschiedt en dat er daar bij vele Israëlische slachtoffers vallen. Daarom heeft het de bewoners der grensdorpen van wapens voorzien en dezer dagen hebben deze uit weerwraak een dorp in Jordanië overvallen, waar bij aan Jordaanse kant 60 doden vielen. Jordanië heeft daarover een klacht bij de Veiligheidsraad ingediend, de andere leden van de Arabische liga hebben zich solidair met Jordanië verklaard en de toestand aan de grens is nu zeer ge spannen, zodat een inmenging van de Veiligheidsraad wel gerechtvaardigd is. De verhoudingen waren al verscherpt doordat Israël bezig was de rivier de Jordaan om te leggen, ten behoeve van de bevloeiing van landerijen en daar door weer aan Arabische zijde gebrek aan water ontstaat. De wapenstilstandscommi^sie had dit optreden van Israël reeds gelaakt en Amerika heeft haar financiële hulp aan dat land nu geschorst, zolang het de werkzaamheden aan de Jordaan niet staakt. Natuurlijk zijn al deze dingen maar bijkomstigheden, de diepere oor zaak van al dit geharrewar is dat de Arabische staten Israël het bestaan niet kunnen en dat deze jonge, economisch moeilijk levende staat te midden van een hem vijandige omgeving moet le ven, waardoor Israël tot min of meer wanhopige maatregelen gedwongen wordt. Jt iepenjen fan in nije skoalle is gjin deistich barren. To Ferwalde komt soks tominsten mar ienris yn de 80 jier foar. Der sille dan ek net folie doarpsgenoaten of aid Ferwaldsters wêze, dy’t it ynwijen fan de „ald skoalle,” doe’t dat ienris de „nije skoalle” wie, noch mei- makken en der noch weet fan hawwe. Hoefolle sille letter noch fan dizze ynwijing op dy sêfte Oktobermoarn fan 1953 witte as it wer oan in nije skoalle ta is? Hwa sil it sizze? As der neat bisünders bart, kin de nije skoalle ommers jierren en jierren mei. Dêrom: om’t de measte Ferwaldsters in dei as dizze net earder meimakke hiene en hja nei alle gedachten ek net wer yn eigen doarp meimeitsje sille, wie de bilangstelling foar it wichtige barren sa bütenwenstige great, dat yn it lokael yn ploegen kofjedronken wurde moast officiële iepeningsplechtichheit waerd halden yn e tsjerke, om’t der oars nearne yn it doarp in gelegenheit wie safolle minsken to bergjen. Nei in koart wurd fan wolkom, sprutsen troch Ds P. E. v. Ooijen fan Gaest, sjongen (Ps. 89 1), Skriftlêzing (Ps. 127) en gebet, spriek alderearst de foarsitter fan it skoalbistjür, de hear D. Terpstra in yn- liedend wurd. Hy spriek fan de greate tankberens, dy’t der hearsket nou’t it papieren plan omset is ta in hecht gebou. Fan striid om de Chr. skoalle is gjin sprake mear, mar dit mei de leaf de ta it Christlik ünderwiis net forslopje litte. Wurden jan tank JJe skathalder, de hear S. S. de Witte mocht heffens syn eigen sizzen de bitankjes omparte. Doe’t de bisteande skoalle ófkard wie waerden B. en W. fan Wünseradiel alhiel net kjel. Fan it gemeentebistjür waerd gans meiwurking ünderfoun. Yn de Haech duorre it lyk- wols ryklik lang, mar it C.V.O.-bistjür wie it in tige stipe, wylst ek it skoalle- haed fan doedestiids, master S. Brou wer, nou to Boalsert, alle war die om de tarieding ta it bouwen fan in nije skoalle, flot forrinne to litten. Ek de hear Yn spekteur fan it L.O. joech alle meiwur king, wylst de hear Zylstra en wethalder H. N. H. K. de Jong ek mannich ad- visen joegen. It üntwerp fan boumaster L. Reinalda koe bisjen lije: de finsters op it Suden, de romte fan Ijocht en lucht. Oannimmer Draaisma makke der hwat goeds fan, dat nou kin it doarp Ferwalde greatsk wêze op syn nije skoalle, fan Fan ’e rei;- yn ’e drip? J Jwa't elkoar leaf hat, pleaget elkoar sei de léste sprekker, de hear U v. Veen,, haed fan e skoalle to Gaest, mar dat jildt lokkich net foar de beide skoallen yn deselde tsjerklike gemeente Gaest Ferwalde. Bistjüren en personiel kinne tige meiiinoar en as de bern alris „Gaest- Ferwalde” boartsje mei dat hinnebruije. In oar ding dit mei in knypeachje nei it gemeentebisjür is dat it ek to Gaest wolris bigjinne koe to drippen, nou’t it sa reind hat to Gaest. De skoalle to Güest komt it oare jier ek yn syn tachtichste. voor een behoorlijke verdediging van de Zuidelijke flank van het vrij© Europa militaire samenwerking tussen Zuid- Slavië en Italië onmisbaar is. Tussen Triëst en de Alpen ligt de in valspoort vanuit de Donauvlakte naar Noord-Italië. Deze kan op Z.-Slavisch gebied afgesloten worden door een ster ke verdediging van de Ljubljana-pas. Mislukt die afsluiting bij een eventuele Russische aanval, dan wordt Z.-Slavië afgesneden, loopt Oostenrijk gevaar en eveneens Noord-Italië. De oplossing zou dus zijn, dat met Zuid-Slavische ook Italiaanse troepen de Ljubljana-pas in geval van nood verdedigden. Maar aan een dergelijk plan is niet te denken zo lang Belgrado en Rome zo vijandig te genover elkaar staan. In aanwinst! J^ei dizze lange rige sprekkers it wurd fierd hie, kaem pas de eigentlike iepe ning, dy’t barde troch de foarsitter fan it skoalbistjür. Groepsgewize waerd doe it nije gebou bisjoen. De skoalle is nef- fens de moderne easken boud, wylst ek de ynventaris oanpast i by de ynsichten fan hjoed de dei. Foar de twapersoans banken binne b.g. ien persoans losse stuoltsjes en taffeltsjes yn it plak kom men. De kleuren binne modern en fris. It iene lokael kin ek brükt wurde foar projeksjelokael, wylst büten in bitegele plein oanwêzich is. Ek bifettet de nije skoalle in aerdich ynrjochte bistjürs-per- soniels-dokters keammerke. It ien mei it oar is in oanwinst foar it doarp, binam men nou’t de styl hweryn arch. Reinalda de skoalle boude aldergeloks net to üt- wrydsk is. Spitigernóch koe de hear Rei nalda de iepening net bywenje. Wol wie- ne by de iepening ü.o. bywêzich Ds P. v. Dyk, griff, dümny to Gaest en de hear H. A. v. Wylen, ynspekteu- Lich. Opfie- ding. Nei ófrin fan de plechtichheit, dy’t de hiele moarn yn bislach naem, bleauwen de gasten noch efkes sellich gear. Prak- tysk alle ynwenners fan it doarp joegen fan har bilangstelling bliken. Hawar: ienris yn de tachtich jier mei dat ek wol! R. Reitsma Boargemaster jan Wünseradiel Dêrom hat Wünseradiel alle soarch foar /*i skoallen. Noch ien of twa en alle ge bouwen hawwe oan bar west. Ek al like it fakentiids oars, sjoe*1 yn it ramt fan it gehiel siet der mei de bou fan de Fer waldster skoalle genóch faesje efter. Nauwe Band JJit naam van de kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente bood Ds P. E v. Ooijen als eerste de gelukwensen aan. Van ouds bestaat er, ook plaatselijk, een nauwe band tussen kerk en onderwijs. Onderwijs zonder de Christus is een on ding. Heden is-het een heerlijk moment in materieel opzicht. Het gaat echter voor alles om de geest waarin het onderwil s wordt gegeven. Door Christus zijn w'j waarlijk mens geworden. Wanneer wij niet steeds ons werk in bidden opzie.i verrichten, zal het niet gaan. Nij tiidrek jyjaster Tanja, wiisde der op, dat it al rom 80 jier forlyn wie, doe’t Fer walde in det bilibbe as dizze. Mannicti paedagooch en psycholoog hat yn de rin fan dy tiid syn wurd sprutsen en soms klonk dat wurd troch oan’t yn Ferwalde en sette it in stimpel op it ünderwiis, ek /"kVERIGENS is van de Korea-kwes- tie weinig nieuws te melden en wat in het communiqué der Londense con ferentie over Indo China werd gezegd is het vermelden niet waard en teleur stellend voor Frankrijk. Te Parijs steekt men dan ook niet onder stoelen en ban ken dat men dan vooral teleurgesteld is over Amerika’s houding. Maar te Washington heeft men zijn eigen zor gen. Steeds dieper raakt men er onder -■

Bolswards Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1