Hjoed fiert Boalsert, né Fryslan de Gysbert Japicxdei I Sjongster fan de leafde wurdt huidige HET MONSTERDEBAT DUURT VOORT KRISKRAS door Nederland üs hjoed p p to sizzen Eden bekent blunder J. S. Voor 1960 dorde huurverhoging STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Dodelijk verkeers ongeluk te Spannum Dinsdagmorgen omstreeks 10 uur wa ren enige kinderen op de buurt in Span num aan het spelen. Hwat hat (jabe Skroar De gebrilde kip Vrijdag 30 October 1953 49e Jaargang No. 85 De Jong’s Nieuwsblad ersma) wie. De boarne hie stil stien, mar wie net /rijd? KAMEROVERZICHT Juffer H. A. van Dorssen, berne to Grou zijn syn opteine sje,” dag- ik.” Abonnementsprijs: f 1.50 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie zijn ulüe was raad daar Chr. :ra te loud- :ra te brief- Wit- wer- ht en heeft deth. vinsialistysk It tongere Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: Fa A. J. OSINGA te Bolsward Administratie- en Redactie-adrest Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Minister Eden heeft Woensdag in het Lagerhuis openlijk toegegeven, dat En geland en Amerika een „ernstige mis rekening” hebben gemaakt op het punt van Tito’s reactie op hun besluit de „zóne A” van Triëst te ontruimen, en hij gaf duidelijk te kennen, dat het be sluit dan ook voorlopig niet zal worden uitgevoerd. Maar hij keerde zich scherp tegen Ti to’s dreigement de zone binnen te ruk ken, zodra de geallieerden er uit zouden trekken. „Voor dergeljjke dreigementen kan men geen rechtvaardiging vinden,” verklaarde hij plechtig in een ademloos van spanning luisterend Huis. Eden erkende ook voor de eerste keer openlijk, dat de geallieerde verklaring van 1948, waarin het gehele gebied van Triëst feitelijk aan Italië wordt beloofd, niet meer is dan een dode letter. Vrjje woningmarkt na I960. Minister ir. H. B. J. Witte heeft voor 1960 een derde huurverhoging aange- kondigd. Hij streeft naar eeh zo spoe dig mogelijk herstel van de vrjje wo ningmarkt en hoopt dat in 1960 de woningnood voorbjj is. Dan zullen de huren worden vrijgegeven. De minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, ten slotte, heeft toegegeven, dat het voorlopige, in Mei gegeven indexcijfer van het Centraal Bureau voor de Statistiek (gebruikt by de loononderhandelingen) foutief is ge- Het woord aan de Kamer. De regering heeft nu gesproken. Met spanning werd de tweede ronde der al gemene beschouwingen, welke kisteren plaats had, tegemoet gezien. Vandaag zal de regering publiceren. weest. Onze export naar de V. S. is in het eerste halfjaar van 1953 met 30 pet gestegen. Toenemend verbruik van electriciteit. In 1952 is in Nederland 623 kilowatt uur electriciteit per hoofd van de be volking verbruikt tegen 596 kwh in ’51. Het verbruik van electrische stroom is in ons land thans bijna twee-en-een-half maal zo hoog als in 1938. Gedurende de komende 10 jaar verwacht men, dat het stroomverbruik zal verdubbelen. Mei blinen praet men net oer kleuren. 't is we'. rijr"- zc. vil zelf: >r de igen, aan liep angst, jon- vigen. Ie tij- >r het Oos- z. De rvlak- >et d E Ie kf lar i 1 jar r, da Pred. n be- r. ge' Cind” idfir- zen jn dc irt :hool on- le op ;sma, ba’.s kelijk van an d ie af- nbond oijeen. cozen: van prong Gen. it ge- aakt- ivens- Bolswards Nieuwsblad Hja pi sen, dy biwündering krigen. Rixt har langsten Fryslan is wiis mei dizze forrassende ris- en dêrom sil hjoed de huldiging Twee vakbeurzen voor koffers en leder waren in de Jaarbeurs. In 1954 zullen in de Jaarbeursgebouwen te Utrecht 2 vakbeurzen voor koffers en lederwaren worden gehouden. De wintervakbeurs, welke thans reeds vrijwel geheel is vol geboekt, wordt georganiseerd van 18 tot 21 Januari op de parterre van het hoofdgebouw aan het Vredenburg. De Zomervakbeurs vindt plaats van 26 tot en met 29 Juli a.s. en ik wachtsje de winter foldien. verlagingen wel op de juiste punten aangebracht? Ook daarover verschilt men van mening, maar het is duidelijk, dat de Kamer daar weinig aan kan ver anderen. Zij zou dan tegen bepaalde ontwerpen moeten stemmen om andere ontwerpen te kunnen invoegen. Een kar wei, dat zelfs voor een Kamerlid te zwaar kan zijn, omdat hij nooit de fi nanciële consequenties van zijn voorstel kan overzien. Het zijn de ambtenaren, die dit allemaal moeten uitrekenen. Bezuinigen. De Kamer vindt het niveau der Rijks- uitgaven veel te hoog. Er moet bezui nigd worden, zo werd door vele frac ties betoogd. Maar Minister v. d. Kieft had zijn weeiwoord wel klaar. Dat komt voornamelijk door een automatische uitzetting der uitgaven. Daaraan kan geen Minister iets veranderen. De ouder domsvoorziening vergde in 1948 133 millioen en in 1954 zal daarmee 228 millioen gemoeid zijn. Kan iemand hel pen, dat de mensen in ons land ouder worden? Zo zijn er meer voorbeelden te noemen. Minister Drees bereed zijn jaarlijks stokpaardje; bezuinigen hoort men steeds bij de algemene beschou wingen, zo zeide hij. Maar als de be grotingshoofdstukken aan de orde ko men, dan heeft de Kamer vele wensen, die allemaal geld kosten. Ook de Kamer moet dus oppassen. Minister v. d. Kieft had wat dat betreft een prachtig voor beeld. In het voorlopig verslag op de belastingontwerpen heeft de Kamer 33 voorstellen (verbeteringen uiteraard) gedaan. Zou de Regering aan al deze verlangens tegemoet komen, dan zou dit van de schatkist 2400 millioen ver gen. Zo kon men dan ook de conclusie trekken, dat de bezuinigingswijsheid van twee kanten moet komen: van de Re gering en van de Kamer. Ten slotte ontkende Dr Drees met stel ligheid, dat dit Kabinet een socialisti sche politiek voert. Natuurlijk vindt men de invloed van de p.v.d.a. erin te rug. Maar evengoed van de k.v.p., de c.h. en de a.r., daar anders samenwer king niet mogelijk is. Maar verder is de algemene politiek eigenlijk niet aan de orde gekomen. Door de veelheid van stof wierp men zich met volle kracht op de grote practische projecten. Dat is op zich zelf niets bijzonders. Alge mene Beschouwingen over de Rijksbe- groting zijn in de regel maar tweemaal interessant. De eerste keer vlak na het optreden van het nieuwe Kabinet en de tweede maal het laatste jaar voor de verkiezingen. In het derde en vierde jaar moet men proberen zaken te doen. En in die periode zijn we momenteel aangeland. Het zijn belangrijke zaken, waarover de Kamer de volgende weken nog zal pra ten. Ze kwamen onverwachts achter de groentekar van de heer Smeding van daan, met het noodlottig gevolg, dat een van hen, het dochtertje van de heer G. Visser door een andere juist passeren de wagen, die de richting Bolsward nam, werd overreden. De gevolgen lieten zich dadelijk zeer ernstig aanzien, het meisje bleef bewus teloos op de weg liggen. Dadelijk werd telefonisch geneeskundige hulp inge roepen, daar de dokters aanvankelijk niet te bereiken waren, duurde het nog al enige tijd voor deze hulp arriveerde. De kleine Teuntje werd hierna voor zichtig opgenomen en per ziekenauto naar Leeuwarden vervoerd, waar ze helaas bij aankomst reeds was overle den. Intussen ging de politie de juiste toe dracht van het ongeval na. De chauf feur, die de aanrijding veroorzaakte, was zeer onder de indruk van het ge beurde. Hem trof evenwel geen schuld, de remmen van zijn auto bleken in goe de conditie. De deelneming van het dorp met dit zwaar getroffen gezin is algemeen. Het meisje zou 28 Nov a.s. negen jaar geworden zijn. Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en en enthousiast wêze. Het toonstelsel. Komt de huidige loonvorming op de helling? Dit probleem stond in het mid delpunt der belangstelling. Prof. Romme heeft een motie ingediend om over te gaan naar de vrijere loon vorming. Maar de Regering heeft deze motie handig opgevangen. Geef ons eerst even de tijd om de zaak te be studeren, zo zeide Dr Drees. De Minis ters van Economische Zaken, Sociale Zaken en van P. B. O. zullen een rap port uitbrengen aan de Regering over het SER-advies, dat uitsprak, dat het huidige toonstelsel de eerste tijd niet moet worden veranderd. En verder is ook de Stichting van de Arbeid aan het studeren. Wacht dus eerst de resulta ten af en laat beide instanties in vrij heid studeren. Zonder motie dus. Het was een redelijk standpunt, geboren uit de overweging, dat de Ministers in het Kabinet niet allemaal eenzelfde standpunt innemen. De socialisten staan nog steeds huive rig tegenover een vrijere loonvorming. Het is dus de kunst voor de heer Romme nog iets concretere toezeggingen te be reiken en dan kan hij de motie wellicht intrekken. Want aan een Kabinetscrisis op dit moment zal hij geen enkele behoefte hebben. Dat zou n.l. betekenen, dat de belastingverlaging op 1 Januari 1954 geen doorgang zal kunnen vinden. De „loonsoep” wordt dus momenteel niet zo heet gegeten als zij wordt op gediend. Maar het is wel zaak, dat de Regering na verloop van tijd tot een standpunt komt, want het is duidelijk gebleken, dat de grote meerderheid in de Kamer niet voelt voor een handha ving van het huidige systeem. Overi gens deed Minister Drees zijn uiterste best om de voordelen van de huidige InCiivormingbreed uit te meten. En men moet toegeven, dat een gebonden loonpolitiek in het verleden beslist noodzakelijk was. Op een snelle, geruis loze manier en zonder strijd hebben we de kosten van het gestegen levensonder houd aan de lonen kunnen aanpassen, zo zeide Dr Drees. Wat zou er bij de jongste loononderhandelingen zijn ge beurd als de Regering niet het laatste woord zou hebben kunnen spreken? Zou het overleg per bedrijfstak in dit stadium niet gefaald hebben? Wij moe ten proberen het huidige toonsysteem soepeler te maken, met behoud van de goede dingen der gebonden loonvor ming. royaal,” zo hadden de Kamerleden hem verweten. „Uw voorganger Lieftinck was misschien te krenterig, maar U geeft te veel weg. Als andere Ministers met verlangens komen, willigt U deze steeds in.” Het was een klacht, die voor een Mi nister van Financiën niet prettig is om te horen. Vandaar zijn starre houding. Maar anderzijds moet men toegeven, dat de grens wel bereikt is. Zelfs de heer v. d. Heuvel (ar) had dit beweerd en zag geen mogelijkheden meer om nog amendementen in te dienen. Voor de k.v.p.fractie geldt dit in grote lijn ook. De vraag waar het nu alleen nog maar om kan gaan is deze: zijn de belasting- Enkele uitkeeringen omhoog. Minister J. G. Suurhoff heeft Woensdag in de Tweedy Kamer meegedeeld, dat de uitkeringen voor bejaarden, de kin derbijslagen en de inkomensgrens in de Kinderbijslagwet zullen worden ver hoogd. De regering zal niet het advies van de Stichting van de Arbeid volgen, om de loongrens voor de sociale verzekeringen te verhogen tot 6000 gulden per jaar. De loonsverhoging blijft 5 pet. Dou bist foar my yn 't rüzjen fan de winen en yn de iiv’ge san gen fan de sé, dou bist foar my bwer’t oargeltoanen sjonge in liet fan wij in ge, in liet fan fré. 'k Sil foar dy sjonge! - de jountiid komt, twieljocht oer alles leit yn üs klanken, yn üs muzyk, om üs de üneinichheit. Hege floeden hawiv’ stien, Oer de diken is gien, al wurd’ nea de fjilden wer grien. leafde yn lette hjerst, dyn risping leit fêst; De alderein biwarre in ünwennich oan- tinken oan har lyts oeuvre, dêr’t sokke greate biloften yn leine. In jonge gene- raesje, dy’t yn in oar klimaet opgroeid wie en oare wurdearringen hie, tocht oan Rixt as in namme fan foar 1920, in talint, dat nei in koarte bloei, net ta üntj owing en ripe frucht kommen wie. Tekening van watersnood. Een door de tekenleraar C. F. van Neerijnen te Den Helder getekende kaart ter herin nering aan de watersnood heeft geleid tot een internationale actie ten bate van het Rampenfonds. Van deze kaart zijn 192.416 exemplaren verkocht, waar van de netto opbrengst f 41.285 be draagt. Postbode maakte brieven open. Twaalf maanden gevangenisstraf, waarvan vijf voorwaardelijk en aftrek van voorarrest eiste de officier van Justitie bij de Utrechtse rechtbank Woensdagmorgen tegen de 55-jarige L. V., voormalig be steller bij de PTT, die er van beschul digd werd brieven te hebben openge maakt en zich de inhoud, als die uit geld bestond, te hebben toegeëigend. - .«"*1. 9 De hoer Eelke Bakker van Bolsward is langer dan 50 jaar straatmaker geweest. Hy is thans 62 jaar, en is met dat vak als jongen van 12 jaar voor het eerst te Makkum in 1903 met zijn oom begonnen. Op de foto zien we Bakker die reeds 30 jaar als straatmaker in vaste dienst bij de gemeente Wonseradeel is, op het karwei. Dimter libbe, mar eigen stim swei. Men wist wol dat Juffer H. A. van Dorssen as amptenaresse yn ping Rixt wie skiednis fan de sjongster yn de stêd fan Gysbert worden, har wurk litteratuer-histoarje. Japiks spontaen Het was in „Krr Kras” Waar men las Een kip met een bril. Is het een gril? Ik zou zeggen van „Ja”. ’t Nieuws kwam uit Amerika Tot uit Zeddam Het gerucht kwam: ’t Is waar, Reken maar. En ze leggen nu best, Precies in het nest Vroeger er naast, Kwam ’t door de haast? Wat een geluk: Geen eieren meer stuk. Nu bij het ontbijt hebben ze de tijd. Geen vechten of kakelen En elkander aftakelen. Neen, ’t is al orde en rust Hun waardigheid bewust. Uit de tijd de bijziende kip. Bedankt voor de tip! Hjoed, Freed, de 30ste Oktober, is it feest yn Boalsert. De Fryske flagge waeit fan de Martinytoer en it stédshüs en yn de haedstrjitte hingje pompeblêden en trijekleur symbolysk neist inoar. Yn it for neamde stédshüs fan de aide stêd dêr’t de namme fan Fryslans greate dichter üt de 17de ieu foar jimmer oan forboun is, rikt de Kommis- saris fan de Keninginne fan ’e middei om 3 ure de Gysbert fapikspriis foar poézy üt. In fortsjintwurdiger fan de dichtersgarde, forslach- jowers en radio-rapporters en party o ar en binne der bywêzich. Joun wurdt, yn folie greater seal en foar in greater kloft, de Fryske boekewike offisieel iepene. En dan folget der in fleurige joun mei sang, toaniel en foardracht Sjongster fan ’e leafde R^’. sjongster fan de leafde, is de dichteresse, dy’t dit jier de poëzypriis kriget foar har bondel „De Gouden Ri der”, dy’t forline jier ütkaem en dêr’t nou al in twadde printing fan komt. Der is yn dizze bondel en yn dizze bi- kroaning in elemint fan greate forras- sing'. yn 1887, dy’t yn 1912 in tiid yn Davos tahalden hie, publisearre yn 1913 har earste fersen under de skriuwersnamme Rixt. In namme, dy’t ynienen in bigryp yn Fryslan waerd en dêr’t forskate Fryske memmen in dochter nei neamd ha. It oare jiers, 1914, it jier fan de earste wraldoarloch, organisearre de doedestiids 19-jierrige en lêstendeis forstoarne Fryske studint Douwe Kalma de Jong-Fryske biweging. Yn it forban fan dit artikeltsje dat wy foar it greatste part üntliene oan hwat de heat Galama der fan skreau yn üs susterblêd de Balkster krante, kin op it karakter fan dizze Jong-Fryske biweging net wiidweidich yngien wurde. In pear rigels jit. De biweging fan Kalma en syn opteine maten stie under it devies Fryslan en de wrald. Kalma iepene i- forheftich offen- syf tsjin de Fryske skriuwers en dichters fan dy tiid, dy’t neffens him smout, pro- vinsialistysk en frij ünbitsjuttend wiene. It tongere en wjerliochte fan alle kan ten en yn de Fryske blêdden kamen gleo- ne polemiken. Kalma hat letter fan syn siedende ütfallen gans werom nimme moatten, mar syn biweging hat dochs fan greate bitsjutting west foar üs litteratuer. Dy waerd üt har provinsialistysk isoie- mint weihelle en kaem iepen to stean foar de wyn fan de wrald. In nij skriu- werslaech kaem op mei in nij lüd, greate bütenlanners waerden yn it Frysk oerset. opdroege, de jonge bloei hie har set ta ripe, geve frucht. Rixt har léste fersen binne de bésten. In skóger fan de jongerein, Dr Fokke Sierksma, hat dizze bondel fan Rixt neamd: it forhael fan in ivige jonkheit. Ja, dat is ’t seldsume, dat Rix': sa jong én bliid bleaun is. Gjin spoar fan bitter- heit of rankune yn har léste wurk, gjin forleagening fan de jonkheit en har hege forwachtingen, gjin wiis leksum oer de idele dreamen fan har jeugd. O ja, der is wémoed, der is in earlike en ünforbidlike selskonfrontaesje, as hja werom sjocht en de rekken opmakket, mar der is boppe alles in jonge blydskip en in greate frede. Hja hat leaf hawn én bisj-ongt op ripe jierren dizze leafde mei in sterk en suver liet. En it grounmotyf is tankbréns foar al hwat it libben har skonken hat. Inkeld koarte bloei? JYJar like hommels as dy jonge wyn op- kaem, gyng er wer lizzen. Rixt pu blisearre in foege tweintich fersen en doe wie it üt. De jierren kamen en gyngen, nije stjerren forskynden oan de Fryske litteraire himel, oare dichters en dichte ressen songen op Rixt har motyf, mar har ten skreaun oer leafdeleed en -langstme fan fammen en feinten. Mar persoanlike erotyske poëzy, dêr’t in skriuwer ünbi- troengen syn eigen lok en forlangen yn ütsong, hiene wy net, dat ütmakke. Yn dat litteraire klimaet foelen hommels Rixt har fersen as in jonge, rüzjende maitiidswyn. Scheepsplundering. Bij het onderzoek naar de diefstallen, welke door beman ningsleden zijn gepleegd uit de lading van een Nederlandse koopvaarder, die vorige week van een reis naar Nieuw- Guinea terugkeerde in de hoofdstad, is gebleken, dat deze affaire een veel gro ter omvang had dan werd vermoed. Het aantal arrestaties is reeds uitgebreid tot zeven. Misbruik gemaakt van de gelegenheid. Twee Nijmeegse monteurs zijn aange houden als de daders van een brutale inbraak, die in een boerderij onder Neer- bosch is gepleegd. Een van de monteurs verrichtte juist een karweitje in de boerderij, zodat hij ter plaatse goed thuis was. Via een opgeschoven raam drongen zij ’s nachts de boerderij bin nen en maakten zich meester van een geldkistje, waarin zich een bedrag van twintigduizend gulden en waardepapie ren bevonden. Het geld staken zij in de zak, het kistje met waardepapieren gooiden zij in het water. De Nijmeegse politie bracht de zaak in een paar uur tot oplossing en stoorde beide mannen in hun slaap om hen te arresteren. Zware eis tegen zakkenroller. De offi cier van Justitie bij de Leeuwarder rechtband, mr. J. van Usendoorn, heeft wegens zakkenrollerij drie jaar met af trek geëist tegen de 24-jarige R. H. uit Leeuwarden. Drie andere jongemannen verdacht van heling, hoorden resp. acht, drie en twee maanden tegen zich eisen. H. bekende tijdens het verblijf van het circus Althof in Leeuwarden, op de Sne- ker kermis en op de veemarkt in Zwolle geld te hebben gerold. De gouden rider J)oe kaem, fiif en tritich jier letter, de greate forrassing: yn 1952 joech Kamminga to Dokkum in fersebondel fan Rixt üt: De Goudei Rider. Der wie har jeugdwurk yn sammele, sawn fersen üt de peariode 1922-1941 en in goede tweintich üt de léste tiid: 1942-1952. It die bliken, dat Rixt noch springlibben jQe ündernimmende boargemaster fan fan Boalsert, de Ealachtbere hear J. G. S. Bruinsma, dy’t syn tiid forstiet en syn stêd ta in sintrum fan Frysk libben mak- ket, is de gasthear by de priisütrikking. It jounfeest wurdt organisearre fan it Boun fan Fryske kunstners. It wurdt elke libjende Fries waerm om it hert, as er dit Boalserter feest de léste Freed fan Oktober meimakket. Hwant dit is him it klearste biwiis, dat it for- achte boerefrysk üt syn jiskepüstersbistean opstien en op wei is nei it eareplak yn it Fryske libben. Dêrom is it net in Boalserter feest al- linne, mar in Frysk feest alderearst. In nij lüd Vn dizze for jonge litteratuer krige Rixt in bisünder en foaroansteand plak. Net troch de kwantiteit fan har wurk. jublisearre mar in stikmannich fer- ly’t lykwols sterk opfoelen en greate 1 Tl ”5 song frijut fan en har leafde en dat wie doe hwat nïjs yn Fryslan. Fryske foardrach- ten, dy’t op in koartswilige of sentimen tele, faken ek op in botte manear oer frijerij en houlik hannelen, wiene der planteit. En Piter Jelles hie populaire lie- Nog steeds is de Tweede Kamer bezig aan het monsterdebat, dat de inzet vormt van het Regeringsbeleid in de komende jaren. De Kamer neemt deze zaak terecht zeer serieus. Niet minder dan negentien sprekers hebben over de 21 onderwerpen, die aan de orde zijn, het woord gevoerd. De Regering kon daarop niet achterblij ven. Zij stuurde zes man in de politieke arena, t.w. de Minister-president dr Drees, en de Ministers van Financiën, v. d. Kieft, Van Economische Zaken, Zijlstra, van Sociale Zaken, Suurhof en van Wederopbouw, Witte. De zesde was een staatssecretaris, de heer Van den Berge, die het meeste van de Kamer vergde door de Dinsdagavond volledig te vullen. Twee middagen en één avond zijn met het antwoord van de Regering gemoeid geweest. De Kamer had in totaal ruim 20 uur nodig. De grote klap moet ech ter steeds nog vallen. Dit zal wel ge beuren bij de behandeling der artikelen van de wetsontwerpen. Het voornaam ste punt in de strijd is nu niet meer de kwestie van een vrijere loonvorming, maai’ van een verlichting van de ver- eveningsheffing. Minister v. d. Kieft heeft medegedeeld, dat nu de uiterste grens is bereikt en dat over verdere belastingverlaging niet meer valt te praten. Maar de k.v.p^.-fractie wil met iets thuiskomen. Zij wil persé bewijzen niet aan de leiband van de p.v.d.a. te lopen, zoals haar in het verleden zo vaak is verweten. Nu de tijden ver beterd zijn, zal dat ook in de Regerings daden moeten blijken, zo ongeveer heeft de heer Romme gezegd. En voor hem is nu de tijd aangebroken om zich met volle kracht op de belangen van de middenstand te werpen. Vandaar zijn eis, dat de vereveningsheffing moet af geschaft worden beneden een loonsom van f 10.000.— per onderneming. Nu de bewindsman van Financiën zich daar tegen met zulk een grote kracht heeft verzet, wordt dit een pikant stukje in het debat. De komende dagen zal het nog wel eens spannen. Want de heer Romme staat niet alleen. Hij vindt alle fracties achter zich, uitgezonderd die der socialisten en der communisten. Minister v. d. Kieft moest wel een drei gende houding aannemen. „U bent te s

Bolswards Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1