ZAL AFSCHAFFING ATOOMWAPENS OP NIETS UITLOPEN? HET GROTE DEBAT IS GEËINDIGD Dl twijfel, welke de laatste tijd tel- kens weer gewekt wordt omtrent de strategie, welke Amerika bij een even tuele oorlog in Europa zal voeren, ver sterkt het verzet in Frankrijk tegen het aanvaarden van de Europese defensie- gemeenschap aanmerkelijk. Wel heeft de M. R. P., de r.k. partij die een ster ke positie in de regering inneemt, ver klaard, dat zij haar ministers uit het kabinet Laniël zal terugtrekken als het parlement de E.D.G. verwerpt, maar de Franse senaat heeft desondanks met grote meerderheid een motie aangeno men, die in feite neerkomt op een op wekking het E. D. G.plan te laten varen en heil te zoeken bij de oude politiek van een verbond met Engeland en vei- ligheidsverdragen met de Oost-Europe- se landen. r;"- il jr Buitenlands Overzicht In V.S. boekten de republikeinen verlies Rel in Triest Russische nota ■legering haalt eindstreep met vlag en wimpel STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Personeel stal voor 30 mille Friese kwestie in de ministerraad us hjoed p p to sizzen stelt teleur Aardappel die niet moe wordt Hwat hat Qabe Skroar Vrijdag 6 November 1953 49e Jaargang No. 87 In een paar KAMEROVERZICHT tingverlaging niet oo 1 huisbrand AARDA1'1'EL-A1 LEVEREN TE ARUM T Abonnementsprijs: f 1.50 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie De bouwhoek heeft het met de droge herfst dit jaar wel bijzonder ge troffen. Van Jouster merke tot Bolletongersdei practisch iedere dag mooi weer, hoe vaak zal men zoiets beleven? Hier zien we een vijftal Arumers bezig op het land van de heer R. Yetsinga te Arum. Op de voorgrond zien we met opgestroopte mouwen (en dat in het laatst van October!) Geert Aukema. Naast hem (met witte pet) is Jan Braining. Thomas Mollinga (met bretels) staat bij de souwe, terwijl Lou van der Weert en Doeke Tolsma als zakophouders fungeren. De laatste rookt hierbij genoegelijk een pijpje. nisten een aantal neutrale Aziatische staten aan de conferentie doen deelne men. Washington was daar niet voor, maar wil blijkbaar nu langs een ach terdeur India wel toelaten. met klachten over de Rijnvaart beant woordde. Officieus werd Nederland zelfs verweten dat het te veel haast maakte met de verwezenlijking van de Europese economische eenheid en daarbij de na tuurlijke belangen der grotere Europese landen uit het oog verloor. Omgong mei forkearde boeken is faek slimmer as omgong mei forkearde minsken. de commis- En een dag hij medc\ Jat met al deze niet te goe- fel het been e r F Bols wants N ieu wshlai Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad de indruk wekken, dat de Ver. Staten zich feiteljjk desinteresseerden bij W.- Europa en zou Amerika ook niet auto matisch mede in een oorlog worden be trokken als Rusland in W.-Europa agressie pleegde, want de Russen zouden op legers stuiten, waartoe geen Ameri kaanse eenheden behoorden. De aanwe zigheid van Amerikaanse troepen in W.-Duitsland is m. a. w. een garantie voor een eendrachtige Navo-tegenactie in geval van Russische agressie. Zouden de Amerikaanse troepen niet alle uit Duitsland worden teruggetrokken, maar ingrijpend verminderd, dan houdt men de moeilijkheid, dat de Duitsers dan in de West-Europese verdediging een zo belangrijke rol zullen spelen, dat de W.-Europese bondgenoten met Frank rijk voorop, er zich onbehaaglijk bij zullen gevoelen. ook de binnenlandse politiek der regering-Eisenhower door de Ame rikanen minder gewaardeerd wordt, mag men wel afleiden uit de uitslagen der verkiezingen in de verschillende staten, welke Dinsdag plaats hadden. De democraten wonnen op de republi keinen. Hoewel deze verkiezingen voor al plaatselijke betekenis hadden, was er Vier personeelsleden van de chocolade fabriek „Baronie” in Schiedam, die in drie jaar voor f30.000 aan chocolade, deeg en cacaoboter hebben gestolen, zijn gearresteerd. Zij werkten in de choco- lademakerij, een afdeling, die vijf man telt. Alleen de chef deed niet mee aan de diefstal. Daar was in het begin van deze week een, later uit Washington tegengesproken bericht, dat de Amerikanen van plan waren de bases, welke ze volgens het verdrag met het Franco-regime in Spanje zul len krijgen, in te richten voor het gebruik van atoomwapenen. Er zouden dus op de vliegvelden daar atoombommenwerpers gestation- neerd worden. Deze berichten zullen met zeer gemengde gevoelens bij de West-Euro pese bondgenoten van de Ver. Staten z(jn ontvangen. Men zal daar in de eerste plaats nu wel gaandeweg begrijpen, dat elke poging in de Ver. Naties gedaan om de atoomwapenen af te schaffen op niets zal uitlopen. Deze wapenen beginnen zo’n allerbelangrijkst aandeel in de oorlogsapparatuur en de strategie van de grootste landen, de Ver. Staten en Rusland, in te nemen, dat feitelijk de gehele organi satie van hun oorlogsmachine er op gaat steunen, zodat afschaffing van dit wapen hun defensie zou desorganiseren. toch een algemene voor de regering- Eisenhower niet gunstige tendenz. Dat komt het gezag van deze regering in de buitenlandse politiek niet ten goede juist op een zeer belangrijk moment. Het Westen staat immers voor de be slissing of men nog verder moet trach ten politiek contact met de Russen te zoeken, nu deze als antwoord op de Westelijke uitnodiging voor een confe rentie op 9 November te Lugano, blij ken vast te houden aan twee conferen ties, een van de Grote Vijf over alge mene en een van de grote Vier over de Duitse en Oostenrijkse vraagstukken en bovendien geen datum noemen voor de laatste conferentie. Het Russische antwoord schijnt koren op de molen van West-Duitsland, dat een steeds begeerder bondgenoot voor het Westen wordt. Dat men dit te Bonn beseft, blijkt ook wel uit de vrij hoge t,oon waarmee het de Nederlandse nota IN het Midden-Oosten schijnt een ver- 1 betering der betrekkingen tussen Engeland en Perzië en een hervatting der besprekingen over de oliekwestie aanstaande. Pakistan heeft ’t voorbeeld van India gevolgd en zich tot republiek verklaard. Dat betekent nog niet, dat het uit het Britse gemenebest treedt, India heeft dat immers destijds ook niet maar de band met Londen wordt toch losser. Temeer omdat Pa kistan zich tot „Islamitische” republiek verklaarde, een theocratie dus. Reeds verzetten zich de Hindoese leden van de Pakistanse grondwetgevende verga dering tegen dit uitdrukkelijk vermel den van het Islamitische karakter der republiek, dat de betrekkingen met In dia en de oplossing van het Kasjmirge- schil waarschijnlijk niet gemakkelijker zal maken. Pakistan zal nu wel meer toenadering zoeken tot de Mohamme daanse landen in het Nabije Oosten. In Korea is het overleg over de te hou den politieke conferentie nog niet op geschoten, terwijl wij dit schrijven. De communisten staan er op, dat eerst zal worden vastgesteld wie aan die con ferentie zullen deelnemen voor zij de details behandelen, de .Amerikanen wil len, dat de conferentie op 1 December JLÏISSCHIEN zouden de Amerikanen daarmee iets goed maken jegens ’n groot Aziatisch land, dat zij naar Brit se begrippen, al te vaak voor het hoofd stoten. Van Engelse zijde is ook nog eens gewezen op het belang dat ge moeid is met toelating van rood China tot de Ver. Naties, doch Londen geeft zelf toe dat het geen zin heeft daarover te praten zolang Peking ter politieke conferentie over Korea zijn goede wil niet heeft getoond. De Amerikanen blij ven nog altijd liever hun kaarten zetten op Syngman Rhee, Tsjang Kai Sjek en Japan. Maar de Japanse regering wordt ook wat kregelig tegen Washington, dat Japan wil dwingen tot het organiseren van een groter leger dan waarin het zelf zin heeft. Maar de Japanners willen een afgerond geheel: leger, luchtmacht en vloot en de beide laatste willen de Amerikanen niet toestaan, daar zullen zij zelf wel voor zorgen op Japans gebied. Deskun digen ter plaatse weten te vertellen, dat Amerika aan sympathie in Japan inboet. Voeg daarbij dat men in de Z.- Oost-Aziatische landen zeel’ ontevreden is over het feit, dat de Amerikanen hun eigen product, de kunstmatige rubber, beschermen tegen de natuurlijke rubber, waarop de welvaart van een deel dier landen drijft en dan mag men consta teren, dat de Amerikaanse politiek ten opzichte van Azië er thans niet bepaald een is, die in dat werelddeel in goede aarde valt. De Friese kwestie maakt thans een agendapunt uit van de ministerraad. Minister Beel (Binnenlandse Zaken) en minister Donker (Justitie) hebben thans dit probleem aan het oordeel van hun ambtgenoten onderworpen, aldus schrijft minister Beel in zijn memorie van ant woord aan de Tweede Kamer. „Uiterst teleurstellend en volkomen ne gatief” zo luidden Woensdagmorgen eenstemmig de reacties in Londen, Pa rijs en Washington, en ook in Bonn op de Dinsdagavond aan de ambassadeurs der Westelijke Drie te Moskou over handigde Sovjet-nota, waarin de Rus sen een ontwijkend antwoord geven op de uitnodiging van het Westen, minis ter Molotov 9 November naar Lugano te laten komen voor een conferentie met zijn Franse, Britse en Amerikaanse ambtgenoten over Duitsland en Oosten rijk. De in krachtige bewoordingen gestelde nota, waarvan de Engelse tekst 18 en de Franse tekst 21 pagina’s beslaat, ne geert de Westelijke uitnodiging volko men en herhaalt breedvoerig de oude beschuldigingen van „agressie” en de vestiging van Amerikaanse bases in verschillende landen voor „imperialis tische doeleinden”. De Russen eisen opnieuw toelating van communistisch China tot de Verenigde Naties. T> LIJFT ’t door de moeilijkheden over de E. D. G. nog sukkelen met het leggen van het onderlinge verband tus sen de defensie-inspanning der diverse W.-Europese landen, hetzelfde is het geval met het Westers defensie-appa- raat op de Zuid-Europese flank. Daar is de Triëst-kwestie de spelbre ker. Er wordt echter thans achter de schermen gedokterd aan een verzoening tussen de Zuid-Slavische en Italiaanse standpunten en er schijnt een vleugje hoop te zijn. Griekenland en Turkije hebben, als belanghebbenden, er bij En geland en Amerika op aangedrongen dat naar een schikking zal worden ge streefd, daar anders door 't ontbreken van Zuid-Slavische medewerking ook 't Balkanverdrag op losse schroeven zal komen te staan. Somberder ziet het er nog altijd uit met de geschillen tussen Israël en de landen van de Arabische liga, al zoekt Amerika thans naar een verzoening langs economische weg. Een speciale af gezant van president Eisenhower tracht thans zowel de Israëliërs als de Arabie ren te winnen voor een groot plan op het gebied van bevloeiing en electrici- teitsvoorziening, waarvan beide partijen zouden profiteren. Om gevoeligheden te vermijden en toch de onmisbare samen werking daarvoor van Israël en de Liga te verkrijgen, zou Amerika bereid zijn met beide partijen verdragen inzake dit project te sluiten, zodat Israëliërs en Arabieren dit niet direct onderling be hoefden te doen. Er hebben zich Woensdag te Triëst in cidenten voorgedaan, die, hoewel zij vermoedelijk geen ernstige consequen ties met zich mee zullen brengen, toch wel wijzen op de spanning, die er mo menteel heerst om de veelomstreden stad. Met traangas,, karabijnen en gummi knuppels hebben politietroepen op het Eenheidsplein een opgewonden menigte van ca. 1000 Italianen uit elkaar ge jaagd, nadat deze vergeefs had gepro beerd de Italiaanse vlag op het stadhuis te hijsen. Bij de botsingen tussen de door de Britse troepen opgeleide politie-eenhe- den en de demonstranten werden tal rijke Italianen gewond en enkele tien tallen gearresteerd. de E. D. G. bevredigende toezeggingen i begint. Zoals bekend willen de commu- voor ze hun stem aan het ontwerp ge ven. Zoals bekend is dr Adenauer, de West-Duitse bondskanselier, geneigd de Fransen tegemoet te komen inzake het Saarland, door toe te stemmen in de Europeïsatie van dat gebied, maar er dreigen moeilijkheden met zijn coalitie genoten, de kleinere partijen die mede de Weet-Duitse regering vormen en welke beweren niet van het Saarland te zullen afzien. Intussen is de positie van dr Adenauer weer versterkt, doordat bij de gemeenteraadsverkiezingen in Ham burg zijn coalitie de overwinning heeft behaald en de socialisten uit het rege- ringskasteel heeft verdreven. Dit heeft ten gevolge dat in de Bondsraad de drie socialistische vertegenwoordigers van Hamburg door drie van de coalitie- Adenauer zullen worden vervangen en de Bondskanselier zowel in Bondsdag als Bondsraad de tweederde meerder heid heeft, welke eventueel nodig zou kunnen zijn om de E.D.G. te kunnen ratificeren. M7OORTS geven deze Amerikaanse plannen meer voedsel aan de vrees in West-Europa gekoesterd, dat de mi litaire leiding in Amerika toch aan stuurt op de z.g. periferische verdedi ging van Europa, dus door een concen tratie van sterke luchtmachteenheden aan de randen van Europa, van waar uit deze in samenwerking met de vloot zouden optreden als door het Oosten agressie werd gepleegd. Spanje, Engeland, Noorwegen en de landen rond de Middellandse Zee krij gen in dit defensiestelsel een zeer bij zondere betekenis. Wel zeggen Ameri kaanse militaire deskundigen, dat toch de eerste defensielinie in Duitsland zal blijven liggen, maar het komt er op aan waar men zijn voornaamste kracht con centreert en het maakt de indruk, dat Amerika bezig is die te verschuiven naar de randgebieden. Wanneer inderdaad de hoogste militaire leiding in de Ver. Staten dit nieuwe defensiestelsel afdoend acht, is dat vrij ontmoedigend voor de kleine Europese bondgenoten, die enorm© sommen moe ten besteden aan deze laatstgenoemde Z.g. conventionele bewapening en die zich zullen afvragen waarom al die of fers gebracht moeten worden als het ook anders kan en wie men tot nog toe de geheimen der nieuwe bewapening onthoudt En dan is daar de vrees, dat deze nieu we Amerikaanse inzichten op defensie gebied, de voorbode zullen zijn van een terugtrekking van de Amerikaanse troepen, welke nu in Duitsland zijn ge legerd. Als alle Amerikaanse troepen zouden worden teruggetrokken, zou dat Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: Fa A. J. OSINGA te Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) De idee de Franse souvereiniteit over de eigen strijdkrachten aan een Euro pese gemeenschap af te staan, werd ab- gedaan, soluut verworpen. Zoals bekend zijn vele Franse groeperingen ook daarom tegen de E. D. G., omdat Frankrijk dan niet vrij zou zijn zijn troepen daarheen te dirigeren, waar het in de Franse Unie nodig zou blijken, men ziet in de E.D.G. dus een gevaar voor de eenheid tussen het moederland en de overzeese ge biedsdelen. De hopeloze verwarring over het Fran se defensievraagstuk blijkt dan weer uit het feit, dat anderzijds de Fransen van hun oorlog in een deel der Franse Unie Indo China af willen, mede om hun strijdkrachten in Europa op zo danig peil te houden, dat zij, en niet de Duitse, daar ’n eerste rol kunnen spe len. De regering Laniël moge zich dan in naam bereid hebben verklaard de Indo Chinese oorlog voort te zetten, zij hunkert naar het moment, dat de op standelingen daar bereid zullen zijn tot overleg. En de Amerikanen, geschrokken van de houding van een deel der Franse par tijen, die feiteljjk Vietnam maar zonder meer wilden prijsgeven, bleken zelfs een tikje genezen van hun afkeer van „ko lonialisme” toen zij meedeelden, dat men het niet als koloniale overheersing moest beschouwen als een moederland er op stond, een vroegere kolonie nog jaren lang bij te staan, omdat de bevol king nog niet over de capaciteiten be schikte om zich zelf te regeren. Een recept, waarvan Washington nog slechts enkele jaren geleden ipet wilde weten, getuige de Amerikaanse houding in de Indonesische kwestie, maar dat thans dient om de Fransen steun te verlenen in hun politiek zowel in Indo China als in Tunis en Marokko. Binnen afzienbare tijd zal er een aard- appelras bestaan, dat immuun is voor aardappelmoeheid. Deze mededeling deed de adjunct-directeur van de plan» tenziektenkundige dienst, dr H. N. Kluyver, tijdens een bijeenkomst van agrarische deskundigen te Assen. In Zuid-Amerika groeien nog aardappel- rassen in het wild. Onderzoekingen hebben aangetoond, dat sommige ras sen onvatbaar zijn voor het aardappel» aaltje. Weliswaar hebben deze rassen het nadeel, dat ze geen knol vóórtbren gen, doch kruising met een goed pro- ductieras wordt mogelrjk geacht. ontwerpen inzake de belastingverlaging werden aanvaard; om de werkgelegenheid te bevorderen. En tenslotte mag :.eker niet onvermeld worden gelaten de komende drastische verlaging van de loon- en in komstenbelasting, waar iedere loontrek kende van profiteert. In dit ontwerp is ook een artikel opgenomen, dat een uit breiding van de kinderaftrek voor stude rende kinderen tot 25 en 26 jaar behelst. Alsmede een verdubbeling van de kin deraftrek voor schoolgaande kinderen tussen 16 en 27 jaar en voor gebrekkige kinderen tussen 16 en 21 jaar. Voor bui tenlands studerende kinderen, die geheel of nagenoeg geheel ten laste van de be lastingplichtige komen, is de kinderaftrek op het drievoud gesteld. Intussen is de Kamer begonnen aan de behandeling van de verschillende begro tingshoofdstukken. Nu men de Algemene Beschouwingen zonder schriftelijke voor bereiding heeft gehouden, blijkt dat er veel tijd is gewonnen. De Kamer is mo- ’igen voor op haar oro- ->ramma van verleden jaar. En dat kan >etekenen, dat men zich iets minder be hoeft te haasten. Begonnen is aan Bin nenlandse Zaken, terwijl in de avondver gadering Maatschappelijk Werk aan de orde komt. moment betekenen? Zeker, dat de belas- januari 1954 zou ingaan. Daarvoor vergt het formeren van een Kabinet in ons land te veel tijd. Maar bovendien was Prof. Romme dit Kabinet heel wat vriendelijker tegemoet getreden dan verleden jaar. Over de daden daar van bleek hij zeer tevreden te zijn. Geen crisis dus. Deze zou misschien alleen zijn gekomen, als de Regering niet op het laatste moment een drastische verlaging van inkomsten- en loonbelasting had voorgesteld. Een der ormele bezwaren van de socialisten tegen de motie Romme laag gebracht. Met deze voorstellen is het een beetje eigenaardig gelopen. „De grens is bereikt, wij geven niets meer toe”, zo ongeveer zeide Minister v. d. Kieft in de middagvergadering. Dat moest hij wel, want van alle kanten had men er bij hem op aangedrongen de rijks- uitgaven te verlagen. Men vond hem te royaal met de belastinggelden omsprin gen. In de avonduren echter deed staats secretaris v. d. Berge deze toezeggingen, waarmee een verbetering van d sarisbelasting gepaard ging, daarop deelde hij mede, dai voorstellen ongeveer 23 millioen gulden zouden gemoeid zijn. In een paar uur tijd waren er dus f 23 miilioen door de Kamer verdiend. „Nu er toch geld wordt weggegeven, wil ik een andere bestemming,” aldus de heer Romme. En hij kwam weer terug op zijn oorspronkelijk voorstel. Maar na alle critiek, die de Minister van Financiën had moeten doorstaan en na alle mopjes, die hij had getapt, die aan de zakelijkheid van dit debat niet te goe de kwamen, moest hij nu stijf houden. Het „onaanvaardbaar” klonk van achter de groene Regeringstafel. Hetgeen niet minder betekent dan: als U Uw voorstel doorzet, treed ik af en met mij het Kabi net. Ook nu moest Prof. Romme zijn voorstel laten schieten. Maar hij kon dit doen met een vrij gerust hart, want hij heeft 23 millioen ver diend, waarvan 11 millioen voor de mid denstand. Natuurlijk in samenwerking met andere fracties, want een eenling presteert in onze Kamer nu eenmaal niets. Alle andere grote voorstellen van de Kamer trof hetzelfde lot. Zo is dit grootse debat met een sisser af gelopen. Het Kabinet zit weer stevig in het zadel en kan met genoegen op de vermoeiende tien dagen terugzien. Mi nister v. d. Kieft echter was er nog niet van af. Nog enige dagen was de Kamer bezig met de behandeling van de ver schillende belastingontwerpen. Op vele ondergeschikte punten waren amende menten ingediend. De behandeling daar van is immer een tijdrovende bezigheid. De afzonderlijke ontwerpen Maar nadat Prof. Romme op het hoofd punt had moeten wijken voor de Rege ring, was de behandeling van de afzon derlijke ontwerpen weinig interessant meer. Grote moeilijkheden waren niet meer te verwachten. Voor de huisvrouw is van belang dat op 1 Januari 1954 de suiker 9 cent per kilo goedkoper wordt en dat op die datum tevens de omzetbelasting oi en schoenen wordt afgeschaft. Ook het was, dat zij te gedetailleerd is. En ook de bedrijfsleven mag niet mopperen. Alle heer Schouten (a.r.) vreesde dat op zo’n manier de marsroute aan de onderhande laars zou worden voorgeschreven. Prof. Romme had zijn wensen nauwkeürig ge formuleerd: een algemene loonvloer, de mogelijkheid van de oedrijfstakgewijze onderhandelingen, inschakeling van de SER voor het algemer' loonbeleid en tenslotte de mogelijkheid van verschillen de lonen in de verschillende bedrijfstak ken. „Vereenvoudig Uw motie,” zo zeide Dr Schouten. „Spreek alleen uit dat U een loonvorming wilt met een vrijer ka rakter.” Maar daar wilde Romme niet aan. „Dat is zo vaag, dat er consequenties uit kan trekken, die ik niet wil.” Hij vond het beter zijn gedachtengang tijdens on- onderhandelingen te laten rondwaren. Maar de motie in stemming te laten brengen ging hem te ver. Intrekken deed hij ook niet. Hij vond de enige tussen oplossing: voorlopig van de agenda at- voeren.. We moeten dus arwachten wan neer dit voorstel eer ter sprake komt. Wellicht zal dat nooit gebeuren en de menteel tien da; practijk zal moeten leren of de poging gi van Prof. Romme het succes heeft gehad j b< dat hij er zo van begeert. In ieder geval c zullen we de komende maanden nog wel eens iets over het probleem der vrijere loonvorming horen. Hulp aan Middenstand Ook op een ander punt concentreerde Prof. Romme de politieke aandacht van zijn fractie. Hij deed n.l. het voorstel de vereveningsheffing af te schaffen voor de eerste f 10.000.uitgekeerde loonsom per onderneming. De Regering voelde daar niet voor en kwam met twee tegen voorstellen. Ten eerste een vrijstelling van f 5000.van e inkomstenbelasting bij overdracht of liquidatie van een on derneming en ten tweede de mogelijk heden voor een verbeterde investerings aftrek ook te doen gelden voor de eerste f 3000.Zii meende, dat daardoor meer directe hulp wordt geboden aan de klei nere ondernemingen. Ook vond zij dat haar voorstellen meer betrekking hebben op de werkgelegenheid. En om die te bevorderen, wordt juist de belasting om- De motie-Romme over de vrijere loonvor ming is niet in stemming gekomen. Dit was wel het voornaamste resultaat uit de veertiendaagse debatten tijdens de Alge mene Beschouwingen. Het voorstel van de k.v.p.-fractievoorzitter vormde de in zet van het grote politieke steekspel van dit jaar. Enerzijds de christelijke fracties en de v.v.d., die voorstanders zijn van een vrijere loonvorming, anderszijds de socia listen, die op dit moment nog maar liever vasthouden aan de gebonden loonpoli tiek, die ongetijfeld in de eerste jaren na oorlog zegenrijk heeft gewerkt. De „na righeid” is dat het Kabinet Drees zowel socialisten, als leden van de christelijke partijen telt, zodat ook :n het Kabinet dit verschil van inzicht tot uiting komt. Van daar het antwoord van Dr Drees, dat hij' geen behoefte heeft aan een motie. De Regering en het bedrijfsleven (De Stich ting van den Arbeid) gaan zich over de loonvorming beraden, zo deelde de Mi nister-President mede. Geef deze instan ties de gelegenheid dit in vrijheid te doen. Daar zat iets in. En het was maar de vraag, wat Prof. Romme wilde riske ren. Een Kabinetscrisis zéker niet. Dat is wel heel duidelijk gebleken. Hij had deze kunnen forceren doo- zijn motie te hand haven. Maar wat zou een crisis op dit ZAVERIGENS was het hierboven ver- melde debat over de E. D. G. in de Franse senaat nog maar een voor proefje, het ontwerp komt misschien deze maand, maar waarschijnlijk pas nadat een nieuwe Franse president is gekozen, eerst in volle omvang in het Frans© parlement in behandeling. Eerst moet de Franse regering ook nog we ten of Engeland zich nauwer aan de Saarlandkwestie. Op deze beide punten E. D. G. wil verbinden, en of West- Duitsland bereid is tot concessies in de eisen zelfs d© Franse voorstanders van

Bolswards Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1