11 WWBwff DE VERKIEZINGEN IN AMERIKA NOG GEEN POLITIEKE AARDVERSCHUIVING Martinytoer I il de beide grote partijen houden thans ■LZ het oog gevestigd op de zeer be- belangrijke verkiezingen voor het Con gres in 1954, wanneer de kiezers een beslissing zullen nemen over alle 435 zetels in het Huis en over een derde van de 96 zetels in de Senaat. De zo juist gehouden verkiezingen vormen thans voor beide partyen een leidraad by hun pogen het bewijs of het tegen- bewijs te leveren van een ander axioma dat in de Amerikaanse politiek opgeld doet, namelijk dat een verlies in de ver kiezingen voor het Congres tussen de Presidentsverkiezingen in het verlies inhoudt bij de Presidentsverkiezingen twee jaar later. If I ES f Triomf der Chr. Nat. School te Witmarsum verbouwd lie! Fan de Do.Oh. (\Q.t Tj. de J. us hjoed p p to sizzen De boeren zouden van stemming zijn veranderd De dijk is dicht! V STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Meer ongeduld dan misnoegen over beleid van Eisenhower Deens schip bij Schiermonnikoog gestrand De kustwacht van Schiermonnikoog heeft Vrijdagavond even na 8 uur nood seinen waargenomen van een Deens Friese stieren Mossadeq voor de rechtbank H.M. Koningin Juliana en twee ministers getuige bij laatste dijkdichting Hwat hat (jabe Skroar Ernstig ongeluk met dodelijke afloop Vier maanden voor Ferwoudster boerenknecht Dinsdag 10 November 1953 49e Jaargang No. 88 25 75 m Een (Foto Boersma). PIET. tientallen byt foar üs it jierforslach fan it Fryske Fé- i t-j-kAJootio O /S 2 xrr» if en foerburo: Maeije 52/53 Kreas yn it ha- 30? sta Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: Fa A. J. OSINGA te Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Ten aanzien van binnenlandse aange legenheden toonden de kiezers zich eer der ongeduldig dan misnoegd over het beleid van de President. De populari teit van President Eisenhower is ech ter nog bijzonder groot, doch de resul taten die hij en het Congres het volgend jaar zal weten te behalen zullen de proef op de som moeten leveren. Hare Majesteit de Koningin aan boord van „De Breezand”, sprak daarna via de radio een kort woord tot het Neder landse volk. Hare Majesteit zeide: „Landgenoten, ik zal morgen nog wat zeggen, maar ik wens u nu vast allen De zee heeft het verloren, Verbondenheid maakt sterk; Een lichte dag gaat gloren, Victorie: Ouwerkerk. Een strijd van nauw tien maanden Gevoerd op volle kracht, Hield fier een natie staande, Heeft enkel winst gebracht. Deez’ fakkel zal niet doven, Hier werd iets groots verricht. „Ik worstel en kom boven” De laatste dijk is dicht! De zee een stille dreiger, Gierig op buit belust, Besprong gelijk een tijger, Wild grommend onze kust. Brulde bij nacht verbolgen, Op ’t spitsuur van springtij, Zijn wateren verzwolgen Onz’ vruchtbre Zeeuwse klei. O zwarte Zondagmorgen, Het beeld wordt nimmer bleek. Een volk in nood en zorgen, Haast elke dijk bezweek. ZESVOUDIGE MOORD IN BELGISCH DORPJE landarbeider, die van een invalidi- Twa lulke hounen bite elkoar komselden I I BCt ae- or* fijn- “1IA- 3, de (ge- Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Bij de Staats- en Gemeenteverkiezingen in het Oosten van de Ver enigde Staten, heeft de Democratische Party die in Washington niet meer aan de macht is verleden week belangrijke winsten geboekt, die in het gehele land grote indruk hebben gemaakt. Het is daarom goed er hier wat dieper op in te gaan. De verkiezing van de eerste Democratische Gouverneur In 10 jaar voor de Staat New Jersey, van een Democratische Burgemeester voor de stad New York en van twee Democraten, die In het Huis van Afgevaardigden de plaats zullen innemen van twee Republi keinen is in de eerste plaats van zuiver locaal belang en zonder directe invloed op de politiek van het land. De zee had overwonnen Men zag het angstig stil. Maar moedig en bezonnen Veerde op de vaste wil. We laten ons niet bukken, Zullen ons duur bezit, De vijand weer ontrukken, Kom allen in ’t gelid! Werk samen hoofden, handen, Vóór ’t jaar zijn uittocht meldt, (Het volk herkrijgt haar landen) Zal elke dijk hersteld. A Wat is de tendenz? A LS wij nu naar een bepaalde tendenz zoeken dan kunnen Wij zeggen, dat het in Amerika van oudsher als een axioma geldt, dat de partly, die aan de macht is bij tussentijdse verkiezingen zetels verliest. Het verlies van twee ze tels door de Republikeinen in het Huis is slechts een bevestiging van deze re gel. Door andere omstandigheden werd echter in het gehele land de aandacht hierop gevestigd, o.a. het feit, dat een typisch landbouwgebied als de Staat Wisconsin in het Midden-Westen voor het eerst een Democraat naar Washing ton heeft afgevaardigd. Door enkele politieke deskundigen wordt daarom de omzwaai in Wisconsin be schouwd als een uiting van de stem mingsverandering onder de boeren. Een jaar geleden hebben de boeren namelijk krachtige steun gegeven aan Eisenho wer en de Republikeinse Partij. Ook New Yersey, een industrieel gebied met weinig landbouw, heeft voor het eerst sedert 1932, toen dit gebied af zonderlijk stemrecht kreeg, een Demo craat naar Washington gezonden. Voeg yieraan toe dat ook bij de Staats- en Gemeenteverkiezingen de Democraten geringe winsten hebben geboekt en het is duidelijk waarom de meeste leiders ronk van schepen. npOCH kan in het kader van de Ame- rikaanse politiek een aantal plaat- seljjke verkiezingen, waaraan millioe- nen kiezers hebben deelgenomen, niet als onbelangrijk worden afgedaan. Uit zulke plaatselijke verkiezingen kunnen zelden gevolgtrekkingen worden ge trokken die voor het gehele land gel dig zijn. Het is echter minstens geno men een maatstaf, waarmede de Rege ring, het Congres en de grote politieke partijen de publieke opinie kunnen af meten een factor waarmede zij voort durend rekening hebben te houden. Abonnementsprijs: f 1.50 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie schip, dat ten Noorden van Schiermon-1 nikoog is gestrand. Het schip had de noodseinlichten in top. Spoedig daarop voeren de reddingboten „Insulinde” van Oostmahorn en „Johan de Witt” van Schiermonnikoog van de N. Z. H. R. M. ter assistentie uit. Het bleek, dat het gestrande schip van Deense nationaliteit was. Het was zon der lading op weg van Brunsbuttel naar Brest. In Brunsbuttel bij het Kielerka- naal had het acht passagiers aan boord genomen. De kapitein van het schip, dat „Argus” heet, is een Rus van ge boorte, terwijl ook de acht zich aan boord bevindende personen van Rus sische afkomst zijn. Ze waren op weg naar Panama, waarheen zij emigreren. De passagiers, die op Deense passen reizen, zijn veilig door de reddingboot „Johan de Witt” aan land gebracht. Welke betekenis hebben de jongste verkiezingen ïN het Congres heeft door de in No- vember van het vorige jaar gehou den verkiezingen en door de benoeming van enkele nieuwe senatoren tengevol ge van overlijden of aftreden van hun voorgangers een verschuiving in de sterkte der partijen plaats gevonden. In de Senaat bezitten de democraten thans een nominale meerderheid van één Stem. In het Huis van Afgevaardigden is de Republikeinse meerderheid tot een fokker van Normandisch vee te Mortagne heeft op de veemarkt van Ménil-Erreux grote consternatie ver wekt door zijn beste fokstieren te ver kopen en ze te vervangen door Fries stamboekvee. De eerste Hollandse stieren zijn reeds in de stallen van de heer Lemonnier aangekomen, zo schrijft het blad France Soir, en met bitterheid hebben de Nor- mandische veefokkers, die strijden voor de naam en faam van het Normandische ras, deze ontwikkeling gadegeslagen. Om vijf minuten voor twaalf in de nacht het buitenlands beleid in het geding ge- I van Vrijdag op Zaterdag was de kente- bracht. I ring ingetreden en één minuut daarna, uiterst geringe marge teruggebracht (218 Republikeinen, 215 Democraten, één Onafhankelijke en één vacante ze tel voor Californië, waar deze week verkiezingen gehouden zullen worden). Tijdens de zittingen van het 83ste Con gres, die in Jan. zullen aanvangen, zal onvoorziene omstandigheden voorbehou den overlijden of aftreden van leden het voorzitterschap door Republikei nen bekleed worden, terwijl in alle wet gevende commissies de meerderheid van de leden uit Republikeinen be staat. Bovendien is het mogelijk, dat, evenals tijdens vorige zittingen sommige De mocraten de Republikeinse Regering zullen steunen. Hierdoor wordt het, on danks de verschuiving, die in de zetel verdeling heeft plaats gegrepen, moei lijk te voorspellen hoe de stemmingen zullen uitvallen, vooral als het gaat om kwesties in de door beide partijen ge steunde buitenlandse politiek, die bij de jongste verkiezingen tijdens de ver kiezingscampagne geen strijdpunt vorm den. I fuorjen. Hwant dêrme' wol hy bisykje UIL UC liUUgö^aimnigouiuuvn, waaa f J 1 1'1 10.000 volt staat, sloegen, werd hij jyn bisten to bnngen ta de needsaeklike Ten fan de dingen, hwer’t de r’ryske boer in bulte bilang by hat, is sunder mis it Meer ongeduldig, dan misnoegd. t'EN belangrijke vraag, die bij de jong- ste verkiezingen in het brandpunt van de belangstelling heeft gestaan, is, welke invloed deze op de houding zullen hebben van die Republikeinen, die in de afgelopen zittingsperiode in gebreke zijn gebleven hun steun aan het Re- geringsprogram te geven. Voorlopig hebben de verliezen van de Republikeinen in een paar plaatselijke verkiezingen slechts een geringe di recte invloed op de landspolitiek ge had. Deze verliezen betekenen evenmin een verlies als een winst in kracht van de landsregering, omdat deze in de Verenigde Staten niet door een vertrou wensvotum in gevaar kan worden ge bracht. Bij geen der verkiezingen werd In 1954 verkiezingen voor het Congres. De Democraten putten thans uit het ge beurde nieuwe moed. De Republikeinen hebben daarentegen een ernstige waar schuwing gekregen en zij hebben reeds duidelijk te verstaan gegeven, dat zij het teken aan de wand hebben begre pen; het Partijbestuur heeft geen poging gedaan de uitslag van de verkiezingen te verbloemen. Het bestuur heeft zelfs reeds maatregelen genomen om een krachtige campagne, vooral onder de boeren, te gaan voeren. Het voeren van een campagne is echter niet de hoofdzaak in de politiek; het komt eerder op de tastbare resultaten aan. En zoals tal van Republikeinen President Eisenhower niet in de laatste plaats onlangs hebben gezegd: de resultaten van de tweede zittingsperiode van het 83ste Congres zullen de proef op de som leveren. Ivan de Democratische partij juichen, terwyi de Republikeinen openlijk van j him verontrusting blijk geven. In de Spiegelzaal van het voormalige paleis te Sultana- bad 15 km van Teheran is voor een krijgsraad het proces begonnen tegen de 72-jarige ex-premier van Perzië, dr Mossadeq, De ex-eerste minister wordt beschuldigd van ongehoor zaamheid aan de Sjah van Perzië, pogingen het wettig gezag omver te werpen en onwettige ontbinding van het Perzische parlement. In Teheran is men van oordeel, dat de Sjah het dood vonnis, dat naar men verwacht over Mossadeq zal wor den uitgesproken, zal wijzigen in gevangenisstraf. Terwijl Mossadeq terecht stond, hielden buiten het paleis troepen met de bajonet op het geweer de wacht en patrouilleerden tanks in de omgeving van het ge bouw. Vele journalisten en fotografen uit alle delen van de wereld woonden deze eerste dag van het proces by. WERKENDE VROUWEN Amerika telt negentien millioen werken de vrouwen, van wie meer dan de helft getrouwd zijn, zo hebben statistieken uit gewezen. Hiervan zijn er bijna 30.000 journaliste, terwijl 7000 het baantje van ingenieur hebben gekozen. Elf duizend vrouwen zijn arts, zes duizend advocaat. Onlangs kwam de verbouwing gereed van de Chr. Nat. School te Wit marsum. Het is stil op straat, want zodra de school is begonnen, is met een het rumoer op de speelplaats en op straat verstomd. In het voorste lokaal luistert de spes patriae van Witmarsum aandachtig naar de geschiedenisles van meester P. van der Laan, het hoofd der school. In het tweede lokaal zit de jeugd gebogen over een schrijfles. Juffrouw G. Groenewold ziet hoe zelfs hier en daar het puntje van de tong te voorschijn komt, zó doen de peuters hun best. In het verste lokaal brengt meester M. Abma zijn leerlingen de schone rekenkunst by. precies om 23.56 uur, lag de vierde cais son bij het laatste stroomgat bij Ouwer kerk op zijn plaats nadat om elf uur Vrydagmorgen de derde Phoenixcaisson zonder moeiiykheden was ingevaren en tot zinken gebracht. H. M. de Koningin, de minister-presi dent en de minister van Verkeer en Wa terstaat, benevens een groot aantal autoriteiten en belangstellenden waren bij dit historisch gebeuren aanwezig. Op dat tijdstip begonnen de kerkklok ken op de wal haar feestelijke klanken uit te strooien en loeiden de sirenes van alle schepen haar vreugde uit. Het laatste gat in Neerlands dijken was gesloten. zeggen, maar ik wens u nu vast alien Een muziekcorps te water speelde het j van harte geluk met dit grote moment.” Wilhelmus, begeleid door het motorge- I De Minister van Verkeer en Waterstaat de tientallen rondvarende j mr J. Algra, dankte daarop Hare Maje steit voor deze woorden en sprak als volgt: Het is voor Nederland een historisch ogenblik, nu de dijken zijn gedicht, na ’n natuurramp, zoals gedurende eeuwen niet heeft plaats gevonden. Dat u dit grootse moment heeft willen meemaken stemt ons volk tot grote vreugde en geeft ’n nieuw bewijs van de innige ver bondenheid van Vorstin en vaderland. „Landgenoten, op dit ogenblik zijn wy allen trots en dankbaar. Wij zijn trots op al die werkers van hoog tot laag, die gedurende zovele maanden hebben me degewerkt om dit resultaat te bereiken die bij dag en nacht hebben gearbeid. Aan al die werkers betuig ik mijn har telijke en diepgevoelde bewondering. Wij zijn dankbaar jegens God, die ons dit werk deed gelukken. Zaterdag heeft heel Nederland de vlag uitgestoken. Een teitspensioen leefde, heeft in het Belgi sche dorp Thy-Ie-Chateau bij Charleroi verschrikkelijk wraak genomen op drie oude echtparen, die hem, naar hij meen de, ‘hadden aangegeven omdat hij wel zou kunnen werken. Hij vermoordde de drie echtparen 'sloeg daarna de hand aan zich zelf. byt en treflik fan ynhald. In forslach hwer’t men fan hoopje soe, dat eltse greidboer en bouboer, eltse bargehalder en -mester it yn hannen kriget. In for slach fan goed 100 bledsiden oer de ün- derfiningen, de gehaltes en de fragen op dit gebiet yn Fryslan. Oer it hea hjir en de kuil, it ruter-hea en it droege gers, de jirpelfezels, pulp, biten en sa fierder. Aparte ündersikings oer it fuorjen fan de K.I.-bollen, oer byfuorjen yn it lan, oer levertraen by hokkelingen, kealle- opfok mei nrotenose, it byfuorjen fan mineralen op stal en yn it fan, it mesten fan salters, oer rüzige sügen en bigge- opfok mei in aparte lampe, dy’t troch de Philipsfabriken yn 'e hannel brocht wurdt. Dizze wurdt yn ’e winter brukt om de jonge biggen, dy’t it dan faken- tiids net maklik hawwe, troch de tiid wijd oan de kuilkwestje, jit altyd in ding mei folie kanten. Hjir fynt men de rissel- taten dan wer fan in stik as sawn methoa- den. Mei bi langstelling sil men kennis nimme fan it wurk fan twa ploegen boe ren üt Wurdum-Roardhuzum en Grou. Dizze boeren binne lid fan de Sintrale Lanbouhoekhalding yn Ljouwert en dy wolle fan de bidruiws-ekonomyske kant fan har bidriuwen mear witte. Hja hawwe nou stüdzjegroepen foarme en mei help fan it féfoerburo plüzje se har foer-me- thoade en ünderfinings fierder nei. Moai learsum wurk soks. Yn gearwurking mei it Foarljochtings- tsjinsten giet de stalfoerkontróle op sa- hwat fjouwerhündert buorkerijen gere geld troch. Ek hjir grypt men de kou by de hoarnen en komt men folie tichter oan de realiteit. En dy kant sil it mei it fuor jen jit folie mear üt moatte. De witten-1 Zaterdagavond had op de Rijpenderweg onder Witmarsum, nabij de boerderij van A. van der Luijt een ernstig ongeluk met dodelijke afloop plaats. De jeugdige 11-jarige wielryder J. Haanstra van Witmarsum, die naar huis terugkeerde en zonder licht fietste botste tegen het aldaar lopende 18- jarige meisje Pietje Hoitinga, woonach tig Grauwe Kat. De botsing was zo hevig, dat ’t slacht offer bewusteloos bleef liggen. Spoedig waren dr Charbon en enkele le den van de E. H. B. O. aanwezig en werd zij bij A. van der Luijt binnenge bracht. Zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, overleed zij. ter plaatse. De jongen had een hoofdwonde en een lichte hersenschudding. De deelneming is algemeen. De Leeuwarder politierechter veroor deelde Vrijdag de 19-jarige J. S. uit Fer- woude tot vier maanden gevangenis straf waarvan de helft voorwaardelijk met aftrek. Tevens zal hij een schade vergoeding van f 100 moeten betalen binnen een jaar. De officier had zes maanden gevraagd, waarvan twee maanden voorwaardelijk en drie proefjaren en tevens een boete van f 100. J. S. maakte met zijn 24-jarige baas een weddenschap, waarby hij op zich nam enige palen van het hoogspanningsnet by zijn woonplaats door te zagen. Mid den in de nacht ging hij met de zaag op stap en begon zijn werk. Toen ech ter op een gegeven moment talrijke von ken uit de hoogspanningsdraden, waar op - bang en ging er vandoor. Achteraf be zien is het een raadsel, dat de palen nog zyn blijven staan, want op enkele centimeters na, waren ze doorgezaagd. Door deze ondoordachte baldadigheid had hij niet alleen de stroomvoorziening in gevaar gebracht, maar ook nog een schade van f 1000 veroorzaakt. De of ficier van Justitie wees er op, dat S. twee dagen de tijd heeft gehad, om over de weddenschap na te denken, zodat hij de gevolgen wel had kunnen nagaan. De verdediger, mr Koopmans, wees er op, dat verdachte reeds op 14-jarige leeftijd het ouderiyk huis heeft verlaten en niet die opvoeding heeft genoten, die noodzakelijk is, terwijl er ook van zijn patroon bij wie hij intern was, niet veel ten goede uitging. Bovendien achtte pleiter zijn cliënt niet alleen schuldig, waarop de officier repliceerde, dat ook de patroon zal worden vervolgd. I hege produksje fan mojke of fleis. It is ek finansieel ien fan de wichtichste din gen, hwant it foer is djür en it tsj innet dus wol ta syn rjocht to kommen. Nou is it nei myn miening sa, dat wy oer de risseltaten fan de foarljochting, fanwege deskundigen en lanbouleararen net sa botte tof reden wêze kinne. Op oare terreinen is der folie mear birikt. En omt ik de oarsaken dêrfan leafst net by oaren sykje, kom ik ta de konklüzje, dat wy, minsken fan de foarljochting en it lan- bou-ünderwiis, der goed oan dogge, seis ris nei to gean oft wy yn dizzen ek net stiennen foar brea omparten hawwe. O, mei de béste bidoelingen, dér net fan, mar net mei de béste risseltaten, liket my ta. Tsientallen jierren binne wy al op ’e tekst west mei rantsoenen en tabellen, withoefolle lessen en kursussen binne der jown, mar hoe’n bytsje halde harren oan de dingen, dy’t wy mei safolle ynspan- skip kin net sunder de aktive meiwurking fan de praktyske boer. Syn ünderfining en routine kin men net misse. Yn it büt- hüs leit it bilangrykste laboratorium. Mar oan de oare kant kin de praktikus de wittenskip en it systematyske ündersyk net langer misse. Hja hearre mekoar to helpen. Wy binne de léste jierren binam- men troch it wurk fan de assistenten en de forieningen foar bidriuwsfoarljoch- ting al moai yn de goede rjochting gien, mar hjir is noch in bulte to dwaen. Dit forslach tsjüget derfan en jowt hoop, dat ek op it terrein fan it fuorjen aloan mear de boer de fruchten fan de wittenskip brüke sil. Fansels sil hy dit forslach net fortarre kinne as er net mei de bigripen en nammen, dy’t yn de féfuorderij nou ienkear brukt wurae, op ’e hichte is. Mar j dy tiid is nou foar de measten wol foar- to helpen. In great diel fan it forslach is by. Ik hoopje, dat mannich greidboer en 1 1 binammen de jongere boeren dit boekje by it Féfoerburo, Lanbouhüs Ljouwert, oanfreegje sille. De priis is ien goune, dus dér hoecht it n t om oer to gean. Wy kinne ek üs kollega’s tige oanriede by it ünderwiis dit boekje to brüken. As ik it wol ha wurdt it foar dit doel op in bysünder maklike wize biskikber steld en grif sil it ünderwiis troch dizze gegevens in hiel stik praktysker wurde. En dy kant moatte wy foargoed yn de gaten halde, oars giet der hiel hwat wol oe- de hollen mar net deryn. Ir. J. Keestra fortsjinnet in plom foar de handige en de kreaze wize, hwerop dit jier it forslach biwurke en ütjown is. Dat it foar de Fryske boer folie fortuten dwaen mei. ning fan wjerskanten, der yndrild hawwe. Hjirmei wol ik net graech biweare dat alles om ’e nocht west is, grif net! Mar as ik in sifer jaen moast, kaem it net boppe de seis üt, miskien wol deründer. Wy wiene, tinkt my, hwat al to wiis mei üs sifers en rantsoenen, al kloppen dizze 1 op papier of boerd ek noch sa skoan. j Nou is dit in kwestje, dy’t him allegedue- rigen yn it libben foardocht. Wy biweare yn it algemien fierst to folie, wy soene och sa faek sizze moatte, dat it miskien wol sa wêze kin, mar ek wol oars en hwer soe dan üs reputaesje bliuwe. In al to ear- like dokter soe de minsken it bitrouwen üntnimme. Tink jo mar ris yn, dat hy sei: Ik wit winlik net hwat jo skeelt, mar ik jow mar in drankje, hwat gjin kwea kin en dan kom ik oaremoarn wol ris wer, faeks sjoch ik it dan wol. Sa’n dokter hie by de measten gau dien. En sa is it mei dizze saek ek. As men de boer sizze soe: prebearje it mar ris, it kin wol wêze, dat it goed ütpakt en is it sa net, dan dogge wy it wer oars, dan kaem der neat fan. Men moat wol ris mear krop sette as men winlik hat. De praktyk freget net, hwat foar twivels jo hawwe, mar hwat jo riede kinne. En dér sit men dan mei. Sa is nou wol düdlik, dat de Dütske gehaltesifers, dy’t men j ierren brukt hat, lang net klop pen op de dingen, sa’t hja hjir yn Fryslan wiene, mar men hie doe gjin oare. Dêrom is it my sa tige nei it sin west, doe de Provinsiale Féfoerburo’s oprjochte waer- den. Dizze dingen moatte regionael oplost wurde, al kin men de nationale en ynter- nationale ütkomsten fan stüdzje en ün dersyk net misse. En nou leit dan wer

Bolswards Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1