D beweging KRIS-KRAS door Nederland üs hjoed p p to sizzen 1 Canada, het land met de nog zijnde „frontier” f in Hoe is er de positie van de landbouw? 1 Tito doet water in Fan de Martinytoer Prns Bernhard •o S F Vliegtuigen botsten, twee doden STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Gevallen grootheid in Addis Abeba Wymbritseradeel sluit lening Twee mannen onder zand gestikt de wijn Dinsdag 17 November 1953 49e Jaargang No. 90 en ruimschoots kan putten. de J. De landbouw. in betreft ridskip om to naren In ing. a Tj. de J. yndruk fan harren is, dat de fêste 1 VVIM'EKWLRK OP US PLEATSEN Dy’t yn in glêzen hüs wennet, moat net mei stiennen smite. ed» der ekt uit. als Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: Fa A. J. OSINGA te Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telefoon 451 - Na 18.50 uur 305 of 335 (K 5157) enigszins in de economie de staat huishoudkunde is geschoold, ook de ontwikkelde leek kan zijn inzicht door dit boek niet weinig verrijken en zijn blik verruimen. Prins Bemhard der Nederlanden. vestiging is er nog mogelrjk. Wel zijn er twee grote problemen: verhoudings gewijs een vrij lage opbrengst en een sterk wisselend netto inkomen. Schommelingen in de oogst en in de kwaliteit laten zich direct voelen. On geveer 30 pct. van de agrarische pro ducten moet worden uitgevoerd, van de tarweproductie zelfs 65 pet. Om al te veel risico voor de landbouwers te ver mijden moet men het Canadees pro gram van prijssteun zien. De regering heeft zich n.l. verplicht tot het hand haven van bepaalde prijzen van agrari sche producten, bijv, door opkopen van regeringswege voor minimumprijzen. Natuurlijk vereist een dergelijk stelsel afzet van de producten op de wereld markt. De doodstraf is hem aangezegd, Hij vraagt niet om het gratierecht, Gaat fier zijn vuisten ballen. Staat als een knoestige eik fors, recht, Bereid om in het laatst gevecht Als martelaar te vallen. positie worden bevrijd. De jongeman bleek toen echter reeds te zijn overle den. z6 ren {iS- Twee Deense jachtvliegtuigen, die Za terdagmorgen boven het Deense vlieg veld Kastrup met elkaar in botsing kwamen, zijn neergestort. Beide piloten kwamen om het leven. oe- I. Tal van banden. Canada heeft sinds de oorlog de wereld verbaasd door zijn dyna miek. Tal van banden van ve>- lerlei aard binnen Canada en Ne derland. Om die banden nog te verstevigen is eerste voorwaarde, dat men elkaar nog beter leert kennen U oe- Bolswards Nieuwsblad De Jong’s Nieuwsblad Een oude man, fïet lot is wreed, Een beeld voor elk met macht bekleed, ’t Gejuich verkeert in morren. Volksgunst verkwikt, de haat schrijnt heet, Het laatste loon wordt eenzaam leed De lauwerkransen dorren. PIET. trek naar de stad wordt opgevangen door de vestiging van immigranten. On der hen zijn vooral de Nederlandse boe ren een zeer welkome aanvulling ge weest. Canada’s mechanisering van de landbouw werd vooral bevorderd door de hoge na-oorlogse landbouwprijzen en de schaarste aan arbeiders. Zo werden de investeringen in de landbouw vol gens een regeringspubliCatie in de laat ste jaren 50 pet. groter dan die in de industrie. Al deze verschijnselen we deden slechts een greep uit het feitenmate riaal, dat in dit uiterst leerzame boek is verwerkt worden door de schrij ver niet alleen genoemd, maar en dit maakt de waarde van hetgeen hij schreef zo groot ook beschreven in haar oorzaak en gevolg. Wil men zijn kennis van Canada eens op een andere manier verrijken dan door plaatjes kij ken in een geïllustreerd tijdschrift, dan Een oude man vol jeugdig vuur, Beleeft zijn bitterst levensuur, Hij heeft de slag verloren. Hij waagde zich in ’t avontuur, De macht ontglipte ‘m over 't stuur, Z^jn wagen ging ontsporen. Nu wordt de zondenlqst onthuld, Verbeten, fel, in ongeduld, Blijkt hij nog niet gebroken. „Ik heb mijn levensroep vervuld, Ik ga vrijuit ik heb geen schuld”, Zo werd wel meer gesproken. tief moeten ontplooien en de volle ver antwoordelijkheid van hun vestiging dragen, omdat bescherming op deze voorposten moeilijk, zo niet uitgesloten is. Canada is nog een onderbevolkt land en zal dat deze eeuw nog wel blijven. De mogelijkheden tot expansie, ontplooi ing, zijn in het land nog ruim aanwe zig. De Canadese „frontier” beweegt zich in Noordelijke richting. Ongeveer de helft van de bevolking leeft binnen de 150 a 200 km en ongeveer 90 pet. binnen de 350 a 400 km van de Ameri kaanse grens. Men kan dus spreken van een brede band van vrij dichte bewo ning boven de grens van de Verenigde Staten. De bevolking van Canada vindt men vooral in het Zuiden van Ontario, het zuiden van Quebec en aan de west kust. Een agrarische „frontier” bewe ging, een „oprukken” naar het Noorden is er vooral in de provincie Quebec, waar de provinciale overheid in dit op zicht stimulerend werkt en in het Noorden van Alberta langs de Peace rivier. Abonnementsprijs: f 1.50 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en O Haille Selassie, de Keizer van Ethiopië, heeft Zaterdagavond een groot diner aangericht ter ere van Prins Bernhard. Behalve de koninklijke gast en de kei zerlijke familie waren de ministers van Ethiopië en leden van het Corps Diplo matique hierbij tegenwoordig. Aan het diner ging een plechtigheid vooraf, tijdens welke Haille Selassie prins Bernhard heeft onderscheiden met het grootkruis met de ster in de orde van Salomo. Prins Bernhard heeft op zijn beurt medegedeeld, dat H. M. de Koningin de Keizer heeft benoemd tot commandeur in de orde van Oranje Nassau. Ook de leden van het gevolg van prins Bernhard werden onderscheiden, even als enkele Ethiopische prinsen en een paar ministers. Zondag heeft de Prins een bezoek ge bracht aan de suikerplantages en de suikerraffinaderij van de Handelsver- eniging ..Amsterdam” aan de Modja- rivier, drie uren gaans van Add's Abeba worden getroffen, om te voorkomen, dat door militairen en rijkspersoneel in amb telijk verband aan dergelijke evene menten zal worden deelgenomen. een enkele minuten durende raads vergadering besloot de Raad van Wym britseradeel Vrijdagmiddag een kas geldlening te sluiten van f 150.000. De looptijd is veertig jaar, de rente be draagt 3.5 pet. In verband met de verbetering van de Eeuwige] aan werd een begrotingswijzi ging goedgekeurd. Het werk is reeds aanbesteed voor totaal f206.088. Na de openbare vergadering ging men over tot de behandeling van de begro ting voor 1954 in secties. Wanverhouding. jlTEN kan Canada het best typeren als ■LTX een economisch vrij ontwikkeld land, een land, waarin echter een wan verhouding bestaat tussen het aantal inwoners en de enorme natuurlijke hulp bronnen. Deze wanverhouding is in de laatste 10 15 jaar ondanks de grote bevolkingsaanwas, niet verminderd. Koken op 's wereld:: hoogste top. Hoeveel moeilijkheden moesten worden overwonnen en problemen opgelost, alvorens de triomf van Sir Edmund Hillary en zijn metgezellen over de Mount Everest werkelijkheid kon worden, blijkt wel het best uit de uitlating van de Britse kolonel John Hunt, die de expeditie voorbereidde en leidde, dat deze tocht méér problemen met zich bracht als de invasie in Frankrijk en even zorgvuldig als een veldslag moest worden voorbereid. Eén van de op te lossen problemen was het kookprobleem. Hier ziet men het gebruik van een z.g. hoge-druk-pan. Deze pannen, in Engeland bekend onder de naam „pressure cooker”, in Neder land onder de naam „snelkookpan”, bleken aan alle eisen te vol doen. De grote pan, die U op de voorgrond van de foto ziet, is precies zo'n zelfde model als in Nederland door de Tomado-fabrie- ken in Dordrecht in de handel wordt gebracht. Jeugdige landbouwer met tractor sloot. Te Schoonebeek is de 17-jarige arbeider J. Wesseling met een land- bouwtractor in een sloot geraakt. Hij kwam onder het gevaarte terecht en kon pas na enige tijd uit zijn benarde Bij de zandafgraving in de duinen bij Groet is Zaterdagochtend een ernstig ongeval gebeurd, dat aan de 17-jarige N. J. de Vet uit Warmenhuizen en de 59-jarige werkbaas A. Delver uit Mar- gen het leven heeft gekost. Omstreeks 11 uur ging door onbeken de oorzaak een hoeveelheid zand schui ven, waardoor de werkbaas onder het zand werd bedolven. De 17-jarige arbeider wilde zijn baas te hulp komen, doch op dat moment kwam een tweede hoeveelheid zand in beweging, waardoor ook de jongen be dolven werd. De andere arbeiders begonnen direct aan het opgraven van de twee slacht offers. Toen zij waren bevrijd, heeft men nog geruime tijd kunstmatige ademhaling toegepast, echter tever geefs. Na de oorlog. IV A de oorlog hebben, volgens prof. 1v. d. Valk in het bovengenoemde boek, vooral twee factoren een belang rijke rol gespeeld voor de verhoging van de productiviteit in de landbouw, n.l. de immigratie en de mechanisering. De Das deed 40 kippen de das om. De das is een vrij zeldzaam voorkomend en daarom ook beschermd dier in ons land. Een das in de buurt van Lottum in N.- Limburg heeft zich deze bescherming nu niet bepaald waardig getoond. Hij drong een kippenhok binnen en beet veertig kippen dood. Nieuw TV-toestei. Philips brengt een nieuwe TV-ontvanger op de Nederland se markt, waarmee het mogelijk zal zijn ook buitenlandse televisiezenders te ont vangen (625 en 819 lijnen). Vooral voor hen, die binnen het bereik der zen ders Langenberg en Brussel wonen, dus in het Zuiden en Oosten van het land, is dit nieuwe toestel belangrijk. Dodelijke val van trap. De 20-jarige G. de Goede uit Belt-Schutsloot is in het huis van de familie Spiekman te Zwartsluis, waar zij werkzaam was, zo ongelukkig van een trap gevallen, dat zij kort na het ongeval overleed. Fietsend meisje bij ongeluk gedood. Op de Polderweg bij Breezand (gem. Anna Paulowna) zijn Zaterdagavond drie 13- jarige meisjes aangereden door een per sonenauto. Een van haar, C. M. J. Looienstein was onmiddellijk dood. Het dochtertje van de familie Kapitein werd met een beenbreuk in het R.K. zieken huis in Den Helder opgenomen. Het derde meisje werd licht gewond. Nederlander herkende hem. De zesde van de 7 oorlogsmisdadigers die vorig jaar Kerstmis uit de Bredase strafge vangenis zijn ontvlucht, is te Aken gearresteerd. Het is de 42-jarige An toine Tousseul, die de laatste tjjd als tuinman werkzaam was in een voor stadje van Aken. Antoine Tousseul was, met andere arbeiders, bezig een meu belwagen te lossen, toen hij door een Nederlander werd herkend. Deze waar schuwde terstond de politie, die Tous seul greep. Zwarte Piet als Boeman. De baldadige jeugd van Boxmeer, die door de politie in de kraag is gepakt, wordt in het vervolg naar het raadhuis gebracht, waar de burgemeester, J. Nolet zelf de vaderlijke vermaningen zal toedienen. In de Sinterklaastijd zal Zwarte Piet achter zijn stoel staan. Canada heeft de charme van de jeugd. Iedereen landbouwer, za kenman, toerist, lezer en onderzoeker komt onwillekeurig onder zijn bekoring. Het élan van de huidige economische expansie boeit. Dieper doordringende 'in het land en zijn mogelijkheden ontwaart men telkens letterlijk en figuurlijk nieuwe vergezichten. De land bouwer wordt getroffen door de omvang van de boerderijen, de mechanisatie en zijn kansen de productiviteit van het bedrijf te verhogen. De zakenman ontdekt een gezonde zakenromantiek onnoemelijke mogelijkheden. De pessimist zal wellicht zjjn hoofd schudden over de jeugdige overmoed, die uit de enorme expansie van de laatste jaren blijkt. Maar Canada is geen land voor pessi misten Hij bracht zijn land aan een bankroet, vormt dit boek een bron waaruit men I Maar wilde in dolle overmoed, Niet van zijn standpunt wijken. De tegenstand laaide verwoed, Hij moest, besmeurd met vuil en roet, De laatste vlag gaan strijken. Hwat hat Qabe Skroar Dêrom die it my tige deugd, dat de Stif- ting foar deLanbou in kommisje fan boe ren, arbeiders en lanboudeskundigen gearbrocht hie om de earnstige frage fan de wurkleazens yn de Lanbou neijer to bi- sjen en mei ütstellen to kommen, dy’t yn ait opsicht forbettering jaen kinne. Dit is in teken fan foarütgong, hwant men lit dertroch sjen, dat de drang fan de wurkjower om de arbeidskrêften mar sa rom en goedkeap to krijen as mooglik is, troch bettere en minskliker opfettingen forfongen binne. Dat is winst' De wurkleazens is net allin- nich in fiok foar de arbeider, dy’t it oan- giet, it is in sykte foar de hiele mienskip. Har gefolgen binne ek foar it.algemien forkeard en it is maetskiplike plicht dizze sykte to bistriden. Dizze kommisiee konstatearret dan ek, dat men net klear i: mei to wizen op it feit, dat dizze lju net langer sünder iten hoege of nei de diakonij of earmbistjür gean moatte, mar dat de morele en geast- like gefolgen yn Ongunstige sin bliuwe. De wetlike wurkleazen- en wacht jild- regeling moat sa min mooglik brükt wur- de, sizze hja en dêrmei biwize dizze le den, dat hja goed sjoen hawwe, dat sokke dingen winlik binne as aspirine: hoe min der men se brüke hoecht, hoe better foar de lju. Nou is it boerewurk fan dyn aerd, dat it net meifalle sil de wurkleazens alhiel kwyt to reitsjen. Simmerdeis is der folie mear wurk as yn ’e winter, dat sil nea oars komme kinne, in pleats bliuwt hiel oars as in fabryk of kantoar. Mar dat nimt net wei, dat hja harren earnstich birieden hawwe oer de mooglikheden dizze sei- zoenswurkleazens Ivtser to meitsjen. De liedende tins by harren is west, dat de bo.er der nei stribje moat safolle mooglik de arbeiders fêst to halden. It fêste forban gjin minske leau- mei in pleats is ekonomysk, soasiael en de fragen oplosse moreel fan greate wearde. De algemie- ne yndruk fan harren is, dat de fêste ar- Geen medewerking meer aan wandel sport. Aangezien de sinds lang be staande moeilijkheden op het gebied van de wandelsport niet tot een op lossing blijken te kunnen worden ge bracht, heeft de regering zeer tot haar leedwezen moeten besluiten zich in den vervolge te onthouden van ’t verlenen van medewerking in welke vorm dan ook aan het organiseren van enig wan- delsport-evenement. Maatregelen zullen beider maetskiplik in hiel oare persoan is hls dit, freegje hja, de gcede oplossing? as de arbeider, dy’t rounom en nearne C! A - j—<-»< •>- thüsheart en fan it iene wurk yn it oare fait, krekt gelyk hwer’t hy dat fine" kin. Dizze lésten hawwe gjin hart foar de saek en skreppe en skuorre allinnich om it measte. Har morael is trochstrings a- soasiael en de ünforskillige kant neist. Dêrfoaroer wiene hja fan bitinken, dat de measte fêste arbeiders folie mear for- antwurding en meilibjen toanden en in hiel oare mentaliteit sjen lieten. Ik bin it der alhiel mei tens. Hoe mear fêste arbei ders hoe better. Fêst en los-fêst, dat wol sizze foar minstens fjouwer moanne, dat like harren de oplossing, al soe dan foar inkelde koarte perioaden wol ris in in- kelde losse krêft brükt wurde moatte. De boer kin der wol it ien en oar oan dwaen, sizze hja. "Yn it greidebidriuw hawwe ma- sines mooglik makke dat ek yn ’e drokke ke tiid it oantal krêften folie lytser wêze kin as eattiids Mar ek op dit punt is jit folie mear mooglik. As men mear gebrük rnakket fan gersdroegjen, rmvjen en ma- sinale help, dan wurdt it simmerseizoen langer makke. Men kin ear der bigjinne en lettel trochgean en hoecht yn de ün- getiid faeks net mear folk. Mar ek w'nterdeis is der wol hwat to for- betterjen mei de wurkgelegenheit. Hja wize op it ündersyk fan de Fr. Mij. fan 1950, nwerby ütkaem, dat trijekwart fan de boeren oardielden, dat de sleatten net yn oarder wiene. Soe dit ek oan de easken foldwaen, dan soe der alle jierren foar ien man in wike of seis wurk yn sitte op in bidriuw fan 20 ha, sizze hja. Fierder binne der de fêste wurksumheden as houkjen en greppeljen, dy’t wolris oan e krapper ein komme. Dêrneist wize hja op in oare wichtige Kwestje. Trochdat de boer-aloan mear masines yn syn bidriuw brükt, moatte wy ek tige om it ünder- hald en it neisjen tinke. Meastentiids wurdt dit oan de smid oerlitten omt de boer of de arbeider soks nea dien hat. Tengevolge van de nieuwe ontdekkin gen van mineralen in de laatste jaren is zij eerder nog toegenomen. Een eer ste verschijnsel, dat met de zo juist genoemde wanverhouding verband houdt, is de nog steeds in beweging zijnde „frontier”. Dit vreemde woord, dat voor het eerst werd gebruikt in de geschiedenis van de Verenigde Staten, geeft een uitbrei ding aan van de productie, niet in het bestaande producerende gebied, maar door uitbreiding van dit gebied binnen de eigen landsgrenzen. Zo’n ih bewe ging zijnde „frontier” is in ons land een onmogelijkheid of men zou al moe ten denken aan een nieuwe exploitatie van de bodem door telkens nieuw ont dekte olievelden. Wat een in beweging zijnde „frontier” eigenlijk is, weet men bijv, uit de boeken over de „grote trek” van de boeren in Zuid-Afrika en over de gevechten van de blanken met de Indianen in de boeken van Karl May. De vele verhalen over het leven aan de „frontier” leren voldoende, dat de be woners vindingrijk moeten zijn, initia- r>O schrijft prof. dr. H. M. H. A. van der Valk in zijn pas bij uitgeverij v. d. Wiel en Co te Arnhem versche nen studie over: „De economische toe komst van Canada”, een even belang rijk als deskundig geschreven werk, dat de eer genoot van een „Ten geleide” door niemand minder dan Prins Bem hard te worden voorzien. Als Z. K. H. hierin betoogt, dat vele banden ons land aan dat van Canada binden en omgekeerd, denken we mis schien in de eerste plaats aan het feit, dat het de Canadezen waren, die ons land bevrijdden. En was Canada ook niet het gastvrije toevluchtsoord in bange oorlogsjaren voor ons Koninklijk gezin? En dit geldt speciaal voor deze omgeving hoevelen zijn er niet die zoon of dochter, broer of zuster, vriend of kennis naar dit land zagen emigreren, of die misschien zelf met meer of minder uitgewerkte, wellicht ook nog zeer vage plannen rondlopen vroeg of laat deze stap te doen. Een beklemmende vraag daarbij is steeds hoe de toekomst overmacht en onvoorziene omstandigheden ^voor- behouden zich zal ontwikkelen, vooral op agrarisch terrein. Niemand kan in de toekomst kijken, ook prof. v. d. Valk kan dat niet, maar wel durft hij na diepgaande studie en ontleding van velerlei factoren zich een naar het ons voorkomt verantwoord beeld te geven van de toekomst van Canada tot ongeveer het jaar 1975. Dit lijkt ons uitermate belangrijk en ook al wordt verondersteld, dat de lezer Ik wol it wol wêze, dat it my foarkomt dat gjin ding de wurkjower of boer better tekent as syn balding en opfettingen foar syn arbeidersfolk of personiel oer. De boer, dy’t foar syn folk opkomt en earnstich him ynlit mei har wolwêzen, dy leit de wiere grounslach foar in soune maetskippij. En net allinnich de boer, mei oare wurkjowers is it krekt sa. For- ienings en bounen, kollektive kontrakten, it kin de ryn de moderne maetskippij net sünder, mar folie w’chtiger is de menta liteit fan boer en arbeider foar mekoar oer. As men tajowt dat forienings en soasiale wetten net nist wurde koene om de soasiale fragen minskliker to meitsjen, oan de oare kant moat we, dat dizze dingen kinne. LIET eigenaardige geval doet zich voor, dat de landbouw in Canada niet die stormachtige ontwikkeling heeft meegemaakt, die verschillende in dustrieën in dit land kenmerkt. De landbouw is een bedrijfstak die verhou dingsgewijs zelfs in betekenis is ver minderd. Dat het aandeel van de land bouw in het nationale inkomen in de laatste decennia is blijven dalen, noemt prof. v. d. Valk echter niet veront rustend. De trek van het platteland naar de steden bij gelijkblijvende of stij gende agrarische producte acht de schrijver zelfs een zeer gunstig ver schijnsel. Het wijst immers op het feit dat de landbouw met minder arbeids krachten dezelfde of een grotere hoe veelheid voedsel kan voortbrengen dan vroeger. In Canada is het aantal in de landbouw werkzamen geleidelijk afgeno- I men. Omstreeks 1900 was dit nog 40 I pet van het aantal werkenden, een I halve eeuw later was dit percentage gedaald tot ongeveer 19. Toch is de productie in die 50 jaar ruim 214 maal zo groot geworden. De landbouw is een van de weinige tak ken van bestaan, waarin althans in Noord-Amerika nog een vrij hoge mate van zuivere concurrentie bestaat. Vrije Joego-Slavië is bereid af te zien van zijn aanspraken op de havenstad Triëst, mits het het achterland van deze stad, .dat behoort tot „zone A”, welke op 8 October door Engeland en Amerika aan Italië werd toegewezen, mag annexeren. Dit werd Zondag verklaard door presi dent Tito in een rede van 90 minuten welke door Radio-Belgrado werd uitge zonden. Wat dan de bestuursvorm van Triëst Tito zou zelfs accoord gaan met Italiaanse souvereiniteit over deze stad, mits er voor het gebruik van de haven een internationaal statuut zou gelden. Kin binammen it ünderhald, it skjin- meitsjen, it smarren, it ynfetten en al sok ke dingen meat net yn de stille tiid p de pleats dien wurde? De boer en de arbeider moatte mear technysk ynsteld wurde. De skoallen sjogge dat mear en mear yn. Der wurde kursussen jown yn motoren kennis, masinael melken en sa mear, mar der moat mear barre. De jonge boer en arbeider moat sok ünderhaldswurk jong leare. Hy moat hwat timmerje en fervje, hwat üt en ynmekoarsetten leare. Oan de lanbouskoallen heart in lokael foar wurktugenbihanling en de jonge bazen moatte leare mei ark en ridskip om to gean. Dat is winterwurk fan great bilang. It iene hinget oan it oare fêst, hwant dan wurdt it ek hege tiid ris op to sjen, hok- for plak de masines fakentiid krije en hoe en hwer soks barre kin op mannich pleats. Is der goed Ijocht? Kin men der winterdeis forkeare sünder to fornikkel- jen? En dochs hat de kommisje mear as gelyk. Mar mannich pleats i fina.l üngeskikt om it moderne bidriuw goed to dwaen. Men sit der mei alles fêst, mei it fé en de biten, mei de masines en it Ijocht, mei de weinen en de keallen, ja hald mar op! En dochs dit wie ekonomysk winterwurk fan it boppeste buordtsje, hwer’t men ek simmerdeis tige foardiel fan krije soe omt men net om elts wissewasje nei smid of elektrisien ta hoechde. Sa soe it mês fan twa kanten snije tagelyk en soene boer en arbeider jit mear fakman wurde. Hoefolle dat op in fikse pleats bisparje soe, stekt net sa nau. En dat hat syn wearde en kriget it meidertiid jit folie mear. -■^4 n f-.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1