VERBITTERING DER FRANSE TEGENSTANDERS VAN DE E.D.G VERSCHERPT HET LOT DER INDISCHE NEDERLANDERS BB t L WE, noemden hierboven India. Ook het optreden van deze grote Aziatische mogendheid in de ontwapeningskwestie bewijst hoeveel invloed ze reeds heeft en hoe belangrijk ze zich gevoelt. Dat laatste bleek ook toen het zich in het openbaar verontrust verklaarde over de later bevestigde geruchten, dat de Ver. Staten met Pakistan in onderhan- deling waren getreden over het beschik baar stellen van bases voor Amerikaan se strijdkrachten in Pakistan, waartoe dit land in principe bereid zou zijn. Het is te begrijpen, dat India verontrust is. In de eerste plaats huldigt dit land üs hjoed p -f 1 No. 91 Buitenlands Overzicht Enige ontspanning in de kwestie Triest Is hun positie in Indonesië onhoudbaar? UOL Truman ontzenuwde de beschuldiging tegen hem volkomen ll jerstympresje Hwat bringt üs de R.O.N.? STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND to sizzen 1® feil Ik 7 I Hwat hat Cfdbe Skroar k ||k De Piamer kerk kreeg weer een torenspits V Vrijdag 20 November 1953 49e Jaargang crante iet dy nje ik F. J. BRUINSMA en üs de heer PYT. j b. c. d. it e. B my KAMEROVERZICHT e de iger: ge- door Abonnementsprijs: f 1.50 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie ter en klach- ndheit >r der siet er 1 oan plea- edich- fel en bank ül op yn ’e wol at ik arge, naar rpen oge- d op t de lag :orm •dde: niet op. iger, het !ver- p te naar teste toen ror 1 van zant over itter jken het Dit waarna heven. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: Fa A. J. OSINGA te Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Het was voor Piaam Dinsdag zeer zeker een bijzondere dag, niemand was in huis gebleven, ieder wilde er getuige van zijn, toen de torenspits weer op zijn oude plaats werd gebracht. Eerst werd de klok- naar boven gebracht en een half uur later de torenkap. Het weer werkte in bijzondere mate mee om dit werk vlot te doen verlopen. Hulde aan de dappere mannen, die dit zeer gevaarlijke werkje ten uitvoer brachten. Jammer was het, dat de klok nog niet geluid kon worden, dit mag pas als de klokkegieter er bij tegenwoordig is. Dit werd daarom één dag uitgesteld. De restauratie van de kerk schiet ook flink op. Als er zich geen buitengewone omstandigheden voordoen, zal Piaam het a.s. voorjaar weer een prachtige kerk met torenspits rijker zijn. Zaterdag j.l. werd door enkele gemeenteleden een nieuwe haag om het kerkgebouw geplant, onder toezicht van kweker Bosgra uit Bergum. zal het aan be Bouboer glimket stil tofreden: Risping kaem flot binnendoar, Ik krig’ net iens in smoarge reed en Der gong gjin heale dei toloar. ’t Jirpelsykjen koe opsjitte, Biten samar üt ’e groun. Sünder dridze sünder wiette, ’k Ha ’t noch net sa gaedlik woun. ’t Simme-rbyld mei tryst oprize, (Doe hat ’t faek lijen west), Lykwols 't bouseisoen moat prize, Om sa’n moaije droege hjerst. In kritikus is in man sünder fuotten, dy’t les jowt yn hurdrinnen wist im en l oan, had het die divisies niets eens kunnen verplaatsen, laat staan gebruiken, daar alleen het boven nationaal orgaan der E. D. G. daartoe zou hebben kunnen be slissen. Men ziet tot welke ingrijpende beper king van de bevoegdheid der afzonder lijke landen de eventuele totstandkoming van de E. D. G. zal kunnen leiden. Juist nu daarop door de Triëstkwestie de aandacht is gevestigd, beginnen der gelijke dingen in de nationale parlemen ten, waar de E. D. G. aan de orde is, zwaarder te wegen. rskate min- i aster, lich. mas- hawn, joech. iy wie it der nakke iy yn sr hie de in prop Janke jurkje I dat bern it je »e de Hwat gean; □nges .vurk. azend sse. myn stie tril- iaster sr, ek foar- ülden sr koe elpen, kenje, lei er tafel libbe der essi- >pe-n. het it is, iroek zulks roe’*. viene wie, oars. it al ol sa Bolswards Nieu wsbiat Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad i. ikeïs ne öf- "k nei e soe- moas- je en i ikel n ikel :j in it skrift tsjin de toestand voor de Indi landers nog niet onhoucro: politieke ook neteliger worden, nu Rus land de Finse regering heeft aangebo den te onderhandelen over teruggave van enige door Finland in de tweede wereldoorlog aan de Russen afgestane gebieden. Moskou zou ook een grote lening hebben aangeboden. Alles in ruil voor „een Finse practische politiek in overeenstemming met het Russisch Finse vriendschapsverdrag”. De Russen willen de Finnen dus meer in hun sfeer halen, terwijl de nieuwe Finse premier heeft verklaard, dat de traditionele buitenlandse politiek zal worden voortgezet. De verbittering der Franse tegenstanders van de E. D. G. is ver scherpt door het feit, dat de Bermuda-conferentie begin December ■wordt gehouden. Zij vrezen dat Laniël daar onder Amerikaans-En- gelse druk zal worden gezet, om de E. D. G. te aanvaarden, terwijl dan juist het tijdstip nadert, dat dit kabinet zal aftreden. Immers op 22 December heeft de nieuwe presidentskeuze plaats en dan biedt het kabinet zijn ontslag aan. Op het moment der presidents keuze zal zich een of andere meerderheid moeten vormen, en deze zal, nu de belangrijkste kwestie waarom de partijenstrijd zich kris talliseert, de E. D. G. is, wel uit groeperingen tegenstander^ en voorstanders van deze gemeenschap bestaan, en ook de nieuwe pre sident zal dus wel een uitgesproken voor- of tegenstander zijn. Aide minsken teil’ de dagen, Slachtmoanne al oer de helt, Nea hat üs 't seisoen sa hage, Hwant men fielt gjin grevel kjeld. Sjoch, hoe’t it oer de fjilden flammet, Tüken hüld’ it blêd lang fêst, Alles glinsteret en ammet Kleare suver gouden rêst. Seis ha wy 't wurdt field allinken, Ek de langste tiid mei we-st, Mei üs libbensjountiid blinke, Fredich lyk dizz’ mylde hjerst. Kij rin fredich yn ’e greiden, Boer seit bliid: it waer bleau fêst, Hja ken nou noch wol forweide, Oeral stiet ticht, folop gêrs. As se oant Sinteklaes tarinne, Bütendoar, soks muoit my net: Nedst sil molke-opbringst winne, Stiigje de persinten fet. Wis it slagge tsjin mei haeijen, Doe wie ’t waer dat men net lést, Lykwols né ik wol net kleije, Mei sa’n fruchtbre, Ijochte hjerst. het principe „Azië voor de Aziaten”, maar het Amerikaans-Pakistaans over leg betekent ook de doorbraak van het neutralisme in de strijd tussen West en Oost, dat de Indiase regering de enige juiste houding voor een Aziatische staat vindt. Amerikaanse bases in Pakistan zouden ook allicht een reactie van rood China en Rusland ten gevolge hebben en hun druk op andere Aziatische mo gendheden om hun zijde te kiezen doen toenemen. Intussen zou men het slagen van deze Amerikaanse poging toch als een succes voor de Amerikaanse poli tiek moeten zien, de Amerikanen heb ben als zij naar een machts-evenwicht in Azië streven, sterke behoefte aan meer partners daar, dit zou ook de be scherming van het olierijke midden oosten ten goede komen. De Engelsen zullen allicht enigszins zuur kijken als hun Pakistaans lid van het Gemenebest, dat zich kortgeleden tot Islamitische republiek verklaard heeft en waarvan toen verwacht werd, dat het vooral toenadering tot de Ara bische staten zou zoeken, de Ameri kaanse weg gaat. Te Londen zal men het weer voelen als een symptoom van tanend Brits gezag, zoals zich er ook een openbaart op Ceylon waar een be- weging gaande is tegen Britse invloed in het bestuur van het eiland. 19.02—20.00. a. Ware er een conflict uitgebroken dan zou Italië deze divisies heb ben gebruikt tegen Zuid-Slavië, dat ook tot het Westelijk verde- digingsblok behoort, voor een zaak, die op zijn best zuiver na tionaal genoemd kan worden. Italië zou dat nu nog hebben kunnen doen, omdat de Europese Defensie Gemeenschap er nog niet is, ware die er wel geweest, dan 1 dus waarschijnlijk niet zullen aarden. Ten tweede, omdat volgens de me dedelingen van de Hoge Commissaris lische Neder- >aar is. Ten derde omdat de Regering geen positieve daad wil stellen waardoor een massale overtocht zou worden bevorderd. Er zal een orgaan worden opgericht, dat zal nagaan of er een voorschot voor de overtocht verleend moet worden en dat zich zal bezig houden met de voorlich ting. De betrokkenen zullen op grond van deze voorlichting moeten beslissen of zij naar Nederland willen gaan of niet. Maar het orgaan zal het laatste woord spreken. Het waren de heren Schouten (ar), Oud (vvd), van Rijckevorsel (kvp), van de Wetering (ch), Zandt (sgp) en Lemaire (knp die zich daartegen verzetten. Niet een orgaan, maar de mensen zelf moe ten beslissen of zij willen terugkeren. Doet men dit niet, dan worden de op vattingen van de betrokkenen onderge schikt gemaakt aan die van de Rege ring. Hier sprak dus het rechtsgevoel en dat leverde sterke argumenten op. De motie-Lemaire werd echter verwor pen met 2648 stemmen. Tot de tegen stemmers behoren de kvp op drie leden na), de pvda en vier leden der chu- fractie. Er kwam nog een andere motie op ta fel: n.l. van de heer De Graaf (kvp). Dit voorstel was in wezen een ondersteu ning van het Regeringsbeleid. Het te vormen orgaan, dat zal beslissen en van voorlichting zal dienen, zal overwegend niet ambtelijk moeten zijn. Dit is dus de gedachte van „niet-zelfbeslissing”. En deze gedachte werd door de Kamer aanvaard met 48-26 stemmen. Nu wa ren het weer de kvp en de pvda met enige chu.ers die de doorslag gaven. Het was een moeilijk debat. De vraag wat „onhoudbaar” is, is zeer betrekke lijk. Maar een feit is, dat de berichten elkander sterk tegenspreken. Minister Van Thiel heeft beloofd maatregelen te zullen nemen om de ongerustheid weg te nemen. Maar bevredigend was dit voor de tegenstanders geenszins. Aan de ene kant speelt hier het lot van de 90.000 mensen, van wie er velen te be rooid zijn om de terugtocht te kunnen aanvaarden, een rol. Zij moeten gehol pen worden, zo zegt het rechtsgevoel. Aan de andere kant vreest men een her haling van het Ambonnezenprobleem. Er is geen Kamerlid geweest, dat deze kwestie niet serieus heeft behandeld. Men heeft hierover gedebatteerd op zui ver zakelijke wijze, zonder dat de poli tieke sentimenten naar boven kwamen. Dat mocht ook niet, want daarvoor is het probleem te tragisch en te inge wikkeld. Ongetwijfeld is men over deze kwestie nog niet uitgepraat. Er komen nog gelegenheden genoeg om dit onder werp nog eens aan te snijden. Zo is er een kans bij de behandeling van het ontwerp over „de rechten van de mens”. Maar een feit is, dat men nu de motie- Lemaire heeft verworpen, waardoor aan het uiterste zelfbeschikkingsrecht van de Indische Nederlanders tekort wordt gedaan. De tijd zal het leren welk deel van de Kamer het gelijk aan zijn zijde heeft. TN Finland is een zakenkabinet ge- x vormd onder formateur Tuomiola, dat zal aanblijven tot de algemene ver kiezingen in 1954. Finland verkeert in moeilijke economische omstandigheden en het lijkt er op, dat de buitenlands T>EZE zaak heeft min of meer actuele t-* betekenis gekregen tijdens de, nu gelukkig dank zij een verzoenende hou ding van beide partijen verminderende spanning tussen Italië en Zuid-Slavië over de Triëst-kwestie, waarover nu wel spoedig een conferentie zal worden aan- gekondigd. Hierbij waren wel geen Franse troepen betrokken, maar wel die van een ander lid van het toekomstige kleine Europa, n.l. Italië. De Italiaanse regering verplaatste op een gegeven ogenblik drie van haar keur-divisies, waaronder gepantserde, naar de Zuid- Slavische grens, divisies die nog wel door de Amerikanen bewapend waren. Vestigingswet bedrijven. De begrotingsbehandeling is overigens deze week wel een beetje in de ver drukking gekomen. De Ministers kun nen het tempo niet goed bijhouden. Het schrijven van een Memorie van Ant woord vergt n.l. veel tijd. Dat is een nauwkeurig werkje, want één verkeerde zinswending en zij krijgen het met de critische volksvertegenwoordigers aan de stok. Er was dus even een stagna tie. En van die gelegenheid is gebruik gemaakt het belangrijke ontwerp „ves tigingswet bedrijven” z. h. s. aan te ne men. Momenteel leven we nog onder „de vestigingswet kleinbedrijf 1937”. De hoofdzaken daarvan zijn niet veranderd. Drie belangrijke wijzigingen worden aangebracht. Ten eerste: deze nieuwe wet zal gelden voor alle bedrijven, met uitzondering van de landbouw, de vis serij, het bankbedrijf en het verzeke- rings- en vervoerbedrijf. Dat is een aanmerkelijke verruiming. In de tweede plaats worden de organen van de Publiekrechtelijke Bedrijfsorga nisatie ingeschakeld naast de Kamers van Koophandel en ten derde zal ieder bedrijf nu geregistreerd worden. Dit is overigens meer een administratieve maatregel, die voor het verlenen van een vergunning niet van belang is. Reeds bestaande bedrijven zullen daar van geen nadeel ondervinden. Het is de bedoeling van de Regering een vestigingsbesluit uit te vaardigen (als het betrokken bedrijfschap dat vraagt), waardoor de uitoefening van een bedrijf gebonden kan worden aan een vergunning. Om een vergunning te krijgen, moet men voldoen aan de drie oude voorwaarden: credietwaardigheid, handelskennis en vakbekwaamheid. Kan men niet over diploma’s beschikken, dan zijn er altijd nog de Sociaal Econo mische Raad, een product- of hoofdbe- ttAT is in Frankrijk nogal van be- tekenis, want hoewel de president daar volgens de grondwet van na de oorlog onbetekenende invloed op de gang van zaken heeft, heeft hij onder de tegenwoordige wankele partijverhou dingen in de practijk grote invloed. Misschien is het hier de plaats om er even op te wijzen, dat termijl een Fran se president door de grondwet zeer be knot is in zijn bevoegdheden, de Ame rikaanse een uiterst belangrijke taak in de uitvoerende macht heeft. Dit recht en zijn vroeger ambt heeft ex -president Truman dan ook gehouden, toen hij weigerde voor een commissie te ver schijnen om inlichtingen te geven over de destijds door hem bevorderde Dexter White, die later bleek een Russische spion te zijn. Truman weigerde het pre sidentschap, dat een stuk uitvoerende macht is, als een verlengstuk van het congres, dus van het wetgevend orgaan te zien. Wat de beschuldiging zelve be treft, deze ontzenuwde hjj volko men door aan te tonen, dat de benoeming van White in een mis schien hogere, maar onschuldi ger functie geschiedde, om door hem op het spoor te komen van andere Amerikanen, die in dienst van de Russische spionnage ston den. is volgens Truman ook gelukt, White van zijn functie is ont- TN het debat over de buitenlandse po- ■1 litiek dat thans in de Franse Kamer gevoerd wordt is het voornaamste punt niet de Europese Defensie Gemeenschap waarover eerst in het voorjaar 1954 de werkelijke beslissing zal vallen, doch de Europese politieke gemeenschap, de po litieke samenbundeling der zes landen dus, waarvan de ministers van buiten landse zaken in de laatste dagen van deze maand te Den Haag bijeenkomen. Men zal daar’ trachten in principe tot een politieke gemeenschap te komen, welke dan o.a. ook het overkoepelend orgaan voor de Europese Defensie Ge meenschap zou zijn. Het spreekt dus dat de Franse tegen standers van de E. D. G. als bijv, de Gaullisten zich ook fel verzetten tegen dit principe van de politieke gemeen schap van het kleine Europa. Zij en meerdere van hun medestanders willen niet, dat er aan de souvereiniteit van Frankrijk geknabbeld wordt door de instelling van bovennationale organen, waarvan er dan een, de Europese De fensie Gemeenschap, ook over de Fran se strijdkrachten zou beschikken, zon der dat de Franse regering daarin meer iets had te zeggen. TN hoeverre de verkiezing van Mag- 1 saysay tot president van de Philip- pijnen inplaats van de huidige functio naris Quirino ook ten voordeel van de Amerikaanse strategie in het Verre Oosten zal leiden moet afgewacht. Het ging in deze verkiezingsstrijd voor al om binnenlandse kwesties als hervor ming op agrarisch gebied en onder drukking der corruptie. Met deze pro blemen zal Magsaysay al zijn handen vol hebben, maar men verwacht dat hij toch meer begrip zal tonen voor de door Amerika gewenste herbewapening van Japan, waarvan Quirino een fel tegen stander is. Wat Korea betreft, de onderhandelin- gen over de politieke conferentie duren voort, China en Noord-Korea willen er nog altijd een aantal neutrale Aziati sche staten bij uitnodigen. Amerika wil dat alleen op een latere conferentie, als de Korea-kwestie bevredigend opgelost is. Dan ook zouden de Ver. Staten mis schien iets gaan voelen voor de door H island zo vurig begeerde conferentie der Grote Vijf. Maar zover is het nog lang niet, als het ooit zover komt. Tijdens de behandeling van de begro ting van Maatschappelijk Werk is op eens de moeilijke positie waarin 90.000 Indische Nederlanders in Indonesië ver keren, ter sprake gebracht. Het was de heer Lemaire (knp), die de bal aan het rollen bracht door een mo tie in te dienen, waarin de Regering werd uitgenodigd deze mensen zelf te laten beslissen of zij naar ons land wil len terugkeren of niet. Minister Van Thiel voelde niets voor deze motie. Na mens de Regering deelde hij zelfs me de, dat als zij werd aangenomen, zij in ieder geval niet uitgevoerd zal worden. Deed de bewindsman dat omdat hij niet begaan is met het lot van de duizenden landgenoten, die vaak in zorgelijke om standigheden verkeren? Neen, zo was het niet, maar hij wil de Indische Ne derlanders zoveel mogelijk in Indone sië houden; uit een oogpunt van zelfbe scherming. Ten eerste omdat velen van hen nog nooit in Nederland zijn geweest en hier In Den Haag in de Rid derzaal is Maandagoch tend door H. M. de Ko ningin het Congres van de Wereldfederatie van Oorlogsveteranen opend. De openingsrede H. M. de Koningin. Achter de tafel, vierde van rechts, president Albert Morel. Op 29 Mei van dit jaar was het 50 jaar geleden, dat de heer F. J. Bruinsma toetrad als lid van het zangkoor der Parochie van de H. Franciscus alhier. In die jaren heeft hij een werkzaam aandeel gehad in de verzorging van de kerkzang. Gedurende 36 jaar is hij secre taris van dit koor geweest, terwijl hij in 1946 gehuldigd werd, omdat hij 25 jaar directeur van het koor was. Op het feest van St. Caecilia, de patro nes van de koorzang, dat elk jaar op 22 November gevierd wordt, a.s. Zondag de jubilaris niet langstelling ontbreken. Tevens gedenkt- de organist, A. H. van de Ven, op die dag zijn zil veren jubileum als lid van dit koor. Tiisdel 24 Novimber: Fryske ütstjüring. „Fryske folklore”, in tekst fan E. B. Folkertsma. „Op memme skerte” (it is gau wer fiif Desimber). „Frysk en Frijmoed’ch”, B. Tuin- stra set de lju op it skerp. „Koart om ’e- hoeke”, nijs fan kulturele mêd. „De boer en ’e lapkekeapman”. K TNTUSSEN heeft generaal Grunther, de opperbevelhebber der Atlantische strijdkrachten in Europa, verklaard, dat de totstandkoming van de E. D. G. de enige weg is om de onmisbare mede werking van W.-Duitsland in de verde diging van Europa mogelijk te maken. Hij verklaarde voorts, dat de strijd krachten, waarover men nu in Europa beschikt, verdrievoudigd waren en dat Rusland in dit werelddeel niet sterk ge noeg meer was om deze onder de voet te lopen, het oorlogsgevaar van Russi sche zijde achtte hij dan ook, zo het al nog aanwezig was, maar gering. Deze generaal achtte dus door het steeds meer verwezenlijkt evenwicht der strijd krachten de kans op een oorlog gerin ger. Te New York in de Ver. Naties, zet men de pogingen vport om de oorlog langs de weg der ontwapening voor goed uit te bannen. De besprekingen daarover hebben jar^ilang gestagneerd wegens groot principieel verschil van mening tussen West en Oost hoe men die kwestie moest aanpakken. Thans zijn ze weer op gang gebracht door bemiddeling van India; ten op zichte van ’t practische resultaat, staat men echter over het algemeen scep tisch. De symptoom van bestaande spanningen in de wereld en zolang die spanningen niet zijn opgeheven, zullen de partijen zich zo sterk mogelijk ma ken. r’ Lfc

Bolswards Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1