r tyiezskiii jaar KRIS-KRAS door Nederland IEDERE 50 MINUTEN BRAND-ALARM O üs hjoed p p to sizzen s D In memoriam Reinder Brolsma f ge- f Fan de Martinytoer Per dag gaat vaar f IOO.OOO.- in vlammen op n D Tj. de J. iga d Nederlander veronge lukt in Oostenrijk STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Minister Mansholt wil overleg f 800 millioen aan defensie-orders i! Hwat hat Qabe Skroar fc z z 1 49e Jaargang Dinsdag 24 November 1953 No. 92 305 of 335 Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo 400 iWW. i st. st. huis verbouwde pand werd gevonden 55 PYT. 95 95 st. st. •ts ;n Arbeid bifruchtet it kaptael st. st. O’ D Hwa soe syn namme nea ris neame, Hoef olie hawwe him net kind; Dy’t deiske grizens Ijocht omseame, Jierren, mei fervekwast en pin. Hwat koe hy alles skerp waernimme, Hoe sketste 'r geef folslein elk byld; Mei de harmonysk-suvere stimmen, Fol gloed en humor, maitiid myld. Wy sjogg’ syn lange boekerige, De Skarlün, It Heech Hóf, It Aldlan. Hja tsjügje hwat dizz' wurker, diger, Us joech mei holle, hert en han. ’t Hat elk forrike se to lézen, Dan gluorke in Frysk folkseigen fonk, Men preau dat de ienfald fan syn wezen Dat oeral boartlik spartle en blonk. Wês de master fan jou dieden, net de slaef Bq een ernstig auto-ongeluk in Zuid- Karinthië is de 34-jarige Nederlandse politie-ambtenaar C. Wouters uit Den Haag Zaterdag om het leven gekomen. De twee andere inzittenden, de Hage naar L. Hoefnagel (42), werd licht en een Haagse kapper van Duitse nationa liteit, L. Loser (46), ernstig gewond. De politieman sprong in paniek uit de auto, toen deze in razende vaart de Wurzenpass afsnelde. Ter plaatse is hij aan zijn verwondingen overleden. Hoefnagel, die de auto bestuurde, raak te blijkbaar bij het afdalen de macht over het stuur kwijt, waardoor de auto dwars door een heg een greppel inreed. De gewonden zijn naar het ziekenhuis van Villach overgebracht. D Bolswartis Nieuwsblad goede byt fan hawwe wolle. In het voorste gedeelte van het huidige gebouwen-complex is de z.g. Voogdenkamer gevestigd. Dit gebouw (aan de Kerkstraat) dateert van 1865. Het staat op dezelfde plaats waar eens het oorspronkelijk tot Wees- Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: Fa A. J. OSINGA te Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 Na 18.30 uur (K 5157) Spaarraad opgeheven. Zonder hoofdelij ke stemming besloot de Tweede Kamer Vrijdagmiddag tot opheffing van de Spaarraa,d. Deze was ingesteld bij de spaarwet van 1947. door de fundamenten van de buitenmuur heen was gedrongen. De twaalf jaar oude brisantbom bevatte nog 45 kilo springlading, hetgeen genoeg is om een halve straat te verwoesten. De bom is door de mannen van de opruimings dienst gedemonteerd en weggevoerd, zodat de bewoners van de Zuiderstraat thans wat rustiger kunnen slapen. burg en Zuid- en Noord-Holland. Zee land en Friesland daarentegen blijven ver onder het gemiddelde. Opmerkelijke verschillen zijn er ook tussen gemeen ten van verschillende grootte. Ook hier moet men, om te kunnen vergelijken, het aantal branden berekenen naar het aantal inwoners. In het algemeen blijkt het zó te zijn: hoe groter de gemeente, des te groter is in verhouding ook het aantal branden. tot ernstige schadeposten zijn geworden als niet de brandweer op tijd, met goed materiaal en geoefend personeel, assis tentie had verleend. En het aantal bran den zou ongetwijfeld veel groter zijn ge weest, wanneer niet in grote en kleine plaatsen de brandweer actief was ge weest op een ander terrein dan dat van het blussen van branden, n.l. dat van het voorkomen van branden door het controleren van de naleving van brand veiligheidsvoorschriften, het terrein dus van de z.g. „preventie”. Beide taken zijn belangrijk en zowel voor het een als het ander mag de brandweer aanspraak maken op ieders medewerking, opdat door samenwerking en waakzaamheid van velen, de verlies post, die onvoorzichtigheid met vuur ons ieder jaar oplevert, tot een zo klein mogelijke omvang zal worden terugge bracht. It tragysk birjocht waerd wol forwachte De spanning briek, mei ’t witten, klear, In folksman, heech weardearre en achte, Us Reinder Brolsma is net mear Wy fiel’ it oan, hjir past it swijen, Dy’t üs oardielet is de Hear. Dochs mejje wy syn neitins wye, ’t Makket de herten sêft en tear. Syn jountiid einige yn ’t tsjuster, De léste kryt hat nimmen heard, Krekt oft sjogg’ wy nou djipper, juster Syn nommel, earlik selsportret. Is straks de léste króns fortoarre, Op 't grêf fan dy’t men jimmer mist, Syn wurk, syn namme bliuwt biwarre: In trou en warber prozaïst. it fol'- minder bikwame, de to jaen Meer dan eenmaal per uur rukt ergens in ons land een brandweer uit naar een plaats, waar het bezit van mensen door vuur bedreigd wordt. In Nederland slaat de meedogenloze vijand, die wij „brand” noemen, leder jaar zo ongeveer 10.000 maal toe. In het vorige jaar bijvoorbeeld zo blijkt uit de „Statistiek der Branden 1952”, een uitgave van het Centraal Bureau voor de Statistiek werden 10.538 branden gemeld, waarbij de brandweer daadwerkelijk moest optreden. Dat is gemiddeld iedere 50 minuten éénmaal, dag en nacht, zonder onderbreking het gehele jaar door. en boven de stadskleuren geel-zwart het de Bolswarder gevels wapperen. En daar Brom iser gedood. Op de Ulfenhout- seweg te Breda slipte de 50-jarige kell- ner W. Verschuren met zijn bromfiets over de opstaande rand van het rijwiel pad. Het slachtoffer sloeg met het hoofd tegen de grond en was op slag dood. Abonnementsprijs: f 1.50 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Advertentieprijs: 12 cent per nun Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie der ouders dacht eerst nog, dat het hier bankbiljetten betrof, die aan de circulatie onttrokken waren. Een onder wijzeres stelde echter de politie op de hoogte. Geen genade voor drankmisbruik. Mi nister mr L. A. Donker heeft in de Tweede Kamer laten doorschemeren, dat er geen gratie meer zal worden verleend aan verkeerszondaars, die sterke drank hebben gebruikt. „Een af schuwelijke zaak” noemde de minister de ontelbare verkeersdelicten, waardoor elk jaar een groot aantal doden valt. Schrik bracht dood. De 45-jarige chauffeur P. Visser uit Delden schrok hevig, toen bij het oppompen een reser veband uit een klemring sprong. Met een ruk richtte hij zich op en stootte zo hevig met zijn hoofd tegen een balk van een oplegger, dat een splinter van de schedel in de hersenen drong. De man moest naar het ziekenhuis worden overgebracht, waar hij is overleden. Hij was gehuwd en vader van twee kinde ren. Morgen, Woensdag 25 Nov. zal naast rood-wit-blauw en de pompeblêdden van is alle reden toe. Bolsward viert dan het vierde eeuwfeest van een van haar Stich tingen. Zoals er in een huisgezin vreugde heerst bij de verjaardag van één van de j een zo en De Jong’s Nieuwsblad Voor een ton opgelicht. Het staat thans onomstotelijk vast, dat de 47-jarige Belg E. L. de C., die een Amsterdamse diamantmaatschappij heeft opgelicht voor een enorm bedrag aan diamanten, het land illegaal heeft weten te verla ten. Het onderzoek van de afgelopen dagen heeft uitgewezen, dat deze vrien delijke, kleine en kaalhoofdige man een van de bekwaamste internationale mis dadigers in Europa is. In de laatste ja- ren heeft hij reeds her en der zjjn slag weten te slaan. Naar thans officieel wordt medegedeeld, bestond zijn buit uit 22 diamanten met een waarde van niet minder dan f 103.000. Ook bronnenboek over Leeuwarden. Over de „massajeugd” van Leeuwarden is een lijvig rapport verschenen, dat o.m. een beeld geeft van de woning toestanden, de vrijetijdsbesteding, ge zinsverhoudingen e.d. in de Friese hoofdstad. Diverse instanties zullen dit rapport, waarvan reeds een uittreksel in het bekende Bronnenboek is versche nen, bestuderen. Later zal men dan met het gemeentebestuur besprekingen over deze aangelegenheid voeren. Minister ir S. L. Mansholt zal tijdens de komende conferentie van F.A.O., de voedsel- en landbouworganisatie van de Ver. Naties, te Rome een voorstel doen tot internationaal overleg over de Ame rikaanse voedseloverschotten. De heer Mansholt vertrekt 26 of 27 No vember naar Rome. Hij heeft zijn plan nen tijdens zijn laatste bezoek aan de Ver. Staten met zijn Amerikaanse ambtsgenoot Benson besproken. De Amerikaanse overschotten, aange kocht door de regering om de land bouwprijzen op niveau te houden, zijn op het ogenblik ruim vier milliard dol lars waard, Zij hangen als een dreiging boven de wereldmarkt. In de V. S. wint de opvatting veld, dat deze voorraden niet langs de normale handelskanalen kunnen worden gespuid. Dit zou desa- treus voor de wereldlandbouw zijn en een enorme crisis kunnen veroorzaken. Voor het jaar 1954 kan worden gere kend, dat ca. f 800 millioen aan defen- sieorders bij de Ned. industrie zal wor den ondergebracht. Daarbij komt nog ca. f 200 millioen aan te verwachten militaire orders voor buitenlandse re kening. In het kader van de Europese econo mische samenwerking wordt aandacht geschonken aan de vraag, op welke wijze de productie der deelnemende lan den door gemeenschappelijke maatrege len kan worden verhoogd. Dat heeft minister Zrjlstra medegedeeld in de memorie van Antwoord op de be groting van Economische Zaken. treerd en dat geldt ook voor andere jaren bestond uit „schoorsteenbran den”, die in de regel geen noemenswaar- dige schade tot gevolg hebben. Onge veer even groot is gewoonlijk het aan tal „binnenbranden”, waarbij uiteraard wèl schade geleden wordt, en wel ge middeld f 1600.per geval. Een tiende deel van alle branden betreft een z.g. „uitslaande brand”, die in ons land, door elkaar genomen, drie keer per dag voorkomt en een schade veroorzaakt van f 25000.— per geval. De cijfers, die hier werden genoemd, zijn gemiddelden. Maar het is natuur lijk niet zó, dat het vuur zijn aanvallen op have en goed in een regelmatig tempo gelijkelijk over het gehele land verdeelt. In het stookseizoen komen meer branden voor dan in de zomer maanden. Maart blijkt in dit opzicht de laatste jaren steeds de gevaarlijkste maand te zijn. Er zijn ook grote verschillen tussen de provincies. In verhouding tot het aan tal inwoners komen de laatste jaren de meeste branden voor in Drenthe, Lim- Prentenboek voor.700. De Apel- doornse politie heeft een diefstal van ongeveer f 1100 opgelost, die de afge lopen zomer in N.-Brabant is gepleegd. De dader was een 14-jarige scholier uit Apeldoorn, A. R. W., die, toen hij daar logeerde, een greep in de linnen kast deed, waar zijn gastheer de spaar penningen bewaarde. In Apeldoorn te ruggekomen gaf de jongen f 800 aan zijn jongere broertje, die er op zijn beurt ’n 10-jarig vriendje gelukkig mee maakte. Onderling gingen de jongens kopen en verkopen. De een verkocht een prentenboekje voor maar liefst f 700. Een knikker bracht f20 op.Deze „handel” bleef niet onopgemerkt. Een Arbeid bifruchtet it kaptael en kaptael bifruchtet de arbeic Beide moatte om- heech om in groeijend folk wurk en brea i en jimmer better. Dit jildt foar kinderen, is het immers goed dat een stad van de vreugde getuigt bij belangrijk eeuwfeest. AGRARYSKE FRAGEN BINNE FOLKSBILANGEN Der is reden om mei bysündere oandacht, yn us tichtbifolke lan, to tinken oan de bisteansgroun fan safolle millioenen min- sken. Dy frage bihearsket it algemiene wolwêzen fan de hiele Nederlanske bi- folking, hwant dêrtroch wurdt it libbens- peil en it biskavingspei! bipaeld. Hjirüt folget de bilangrykheit fan it wurk yn de sosiael-ekonomyske sektor, d.w.s. it hiele kornpleks fan faktoaren, dy’t mei me- koar it bistean fan it Nederlanske folk ütmeitsje. Elk hat dêrmei to krijen. En elk biwust libjend minske, elk, dy’t jit gjin massa-produkt wurden is, moat syn bilang ek yn bilangstelling omsette. Wy bliuwe fier Onder de minsklike mjitte as wy neat oars binne as in keppel bern, dy’t om it hurds* grine en seure om mear en jit folie hurder oangean as wy yn it hwannear’t men de foarrie forgreattet. dêrtroch is in 1 stiet en sil in 1 En wol men de wierheit fan dizze stelling nel jet ündersykje, dan moat men gean nei de minder ontwikkelde gebieten yn de wrald, hwer’t de minsken op in tige leech libbenspeil steane, lange dagen meitsje, oan gebrek er hunger bleat stea ne omt èn de arbeidsmethoades èn it tokoart oan kaptaelguod ’ide, gjin heger rendemint opsmite. Dit is gjin ünwil, mar Onmacht. Gunstige cijfers in kleinere plaatsen. IN de zeer grote gemeenten, de steden x met meer dan 100.000 inwoners, ko men ruim iy2 maal zoveel branden voor als gemiddeld in het gehele land. Til burg spande in 1952 de kroon met 205.9 branden per 100.000 inwoners, terwijl voor ons gehele land het gemiddelde 102 bedraagt. Zeer gunstig steken daar bij af de cijfers in de kleinere plaatsen met een inwonertal van 5 tot 20 dui zend. Daar is het gemiddelde meestal rond 50 branden per 100.000 inwoners, ongeveer de helft dus van het landsge- middelde. In de allerkleinste gemeenten, die van minder dan 5000 inwoners, is het gemiddelde nog lager, n.l. onge veer 45. Men mag dus zeggen, dat op het plat teland, waar de mensen minder „dicht op elkaar” wonen, aanzienlijk minder branden voorkomen dan in de steden. Maar daar staat iets tegenover. Op 't platteland zijn de gevolgen van brand gewoonlijk ernstiger dan elders. De cij fers over de „boerder(jbranden” wijzen dat bijvoorbeeld uit. Drie keer per dag gemiddeld natuurlijk is er in ons land brand in een boerderij of op een boerenerf; dat is ongeveer duizend maal per jaar. Van die duizend boerderij- branden zijn er slechts enkele tientallen, waarbjj geen schade wordt geleden. 1 op 2 is de kans, dat een boerderijbrand een ernstige uitslaande brand wofdt met een gemiddelde schade van f 21000. Gelukkig niet altijd ernstig. TEDERE vijf minuten wordt dus er- gens in Nederland de hulp ingeroe pen van een brandweer, maar gelukkig gaat het niet altijd om een ernstige brand. Eén derde deel van alle branden die in het vorige jaar werden geregis- Nederlan moat likegoec’ as elk oar lan libje fan kapitael en i.rbeid, de beide produksjefaktoaren, dy’t neist de natuer it sosiael-ekonomysk libben bipale. Hoe- mear en hoe better de arbe'dsfaktor brükt wurdt, hoe mear en hoe better de kapi- taelsfoarmen hanteard wurde, hoe heger it libbenspeil fan it folk komme kin. Ar beid makket it kaptael fruchtber; hoe better, hoe bitüfter dizze arbeid is, hoe greater frucht it kaptaei jaen kin. Mar ek oarsom. Hoe mear it de minske sla get om it produksjemiddel: kaptael, geskikter to meitsjen foar de minsklike arbeidskrêft, hoe better en rommer it resultatet. It earste is like evidint as it leste. In bikwame krêft kin mei selde materiael, yn deselde tiid, mear prestearje as in r LT'- iene of oare tobek moatte. It mei tige minskik wêze, dat wy sa op üs iepenst binne by it forparten fan de maetskiplike koeke, dat minsklike is dan dochs wol tige lyts. De oandacht fan alle groepen moast folie mear ütgean nei in forgreat- sjen fan dy koeke, hwant dêrtroch allinne wurdt it mooglik hiel hwat misstannen op to romjen, hiel hwat ünrjocht riocht to lüken en mei to helpen om ’t libben fan allegearre op in bettere basis op to bou wen. Binne dat greate wurden? Perfoarst net! Dy’t yn in bidriuw of saek, fabryk of buorkerij lieding jowt, stiet dit meast wol goed foar de eagen. De greatere omset, de greatere produksje helpt folie mear foar de oplossing fan de bisteande swierrichhedet as it redendiele oer de fraech, hokfor underdid nou hwat mear of minder kostje mei. In fikse sake man, boer of fabrikant sik*” it alderearst dêryn en fordocht syn tiid en energy net mei it kleijen oer de aege leanen, ün- kosten, lésten en sa mear. Ek dit is fan bilang, mar net fan primair bilang en hwat wichtichst is, hat rjocht op de great- ste bilangstelling. arbeidsproduktiviteit is heger. Mar ek oarsom kin deselde man mei bettere wurktugen of masines foil mear birikke mei deselde bikwamenr en tiid. Ameri- kaenske ekonomen hawwe birekkene, dat de man, dy’t fyftich jier lyr in pear skuon meitsje koe yn in bipaelde tiid, nou yn steat is om mei deselde arbeidskrêft en yn deselde tiid 36 pear skuon to meitsjen omt hy en syn maten gebrük meitsje kin- ne fan perfekte masines Wy sjogge dizze wierheit ek om üs hinne. Myn heit brükte fyftich jier lyn, seis lan ge, lange dagen om me de snikke en de karre seishündert fjirders ierdappels to heljen en by de lju to bringen. Syn soan- nen dogge 'tseldc wurk yn in dei, omt hja gebrük meitsje kinne fan moderner mid dels. Yn de earste jierren fan it P.E.B. waerd üt in bipaeld kwantum stienkoal it fyfte part elektryske stream helle as nou yn ’53. Troch folie bettere masines en methoa- den, mooglik makke troch felle greater kapitaelgeorük, wurdt de produktiviteit sterk omheech brocht. It is <n folslein forkearde opfetting os men nrent, dat it net in great arbeidsbilang wêze soe by de produktive kaptaels- Allinnich dêrom en leanpeil moglik. dat jit bi- heger peil mooglik wurde. Spelen met lucifers. WAANNEER men de oorzaken van brand nagaat, blijkt, dat van alle branden, die zich in de laatste jaren hebben voorgedaan, ongeveer 40 pet veroorzaakt werd door schoorsteen, of door kachels, fornuizen, haarden e.d. In 10 pct. van de gevallen van brand is er sprake geweest van spelen met vuur of van baldadigheid en in 11 pet. bleef de oorzaak onbekend. Merkwaardig is, dat bij woonhuizen op elke drie bran den er twee veroorzaakt werden door kachels of schoorstenen, terwijl bij boerderijen slechts in 1 op 8 gevallen het stoken een brand tot gevolg had. Maar.op boerderijen werd daaren tegen veel meer met vuur gespeeld dan bjj woonhuizen. Van alle boerderijbran- den werd één vierde deel veroorzaakt door spelen met vuur of baldadigheid. Voor woonhuizen was deze verhouding in het vorige jaar 1 op 27. Ziedaar enkele van de interessante cij fers over branden in ons land, die men kan vinden in de publicatie van het C. B. S. Eén belangrijk ding is uit die cij fers niet af te lezen, n.l. de rol, die de Nederlandse brandweerkorpsen bij dit alles hebben gespeeld en spelen. Zonder twijfel is die rol belangrijk. Van de duizenden branden die geen schade opleverden, zouden er zeker zeer vele zorging van voogdijkinderen en de bouwen daartoe liet moderniseren. Vier eeuwen weeshuisgeschiedenis zijn nauw verweven met vier eeuwen stads historie. Laat het daarom morgen een stijlvol feest worden, waarbij de stad Bolsward zich in meeleven niet onbe tuigd laat. Het is hier niet de plaats om de geschie denis van de jubilerende Stichting, het door Hid Hero Jelberts dochter, Nanne Reijnsz weduwe, in 1553 gestichte Wees huis, breed uit te meten. Dit hopen we te doen bij ons verslag van de herdenkings- samenkomst die morgenmiddag wordt ge houden, een samenkomst waarbij hoge eer zelfs H.M. de Koningin Zich doet ■vertegenwoordigen en het Provinciaal- en Gemeentelijk bestuur aanwezig zullen zijn. Wél is het hier de plaats tot het neerschrijven van onze hartelijke geluk wens. Wat heeft deze stichtinf in vier honderd jaar al niet een zegenrijk werk gedaan. Natuurlijk denken we hierbij in de allereerste plaats aan het goede tehuis dat een groot aantal wezer er in vroeger en later jaren heeft gevonden. Maar er was meer. Zodra de financiën daarvoor toereikend waren, heeft het Weeshuis ook zijn taak verstaan ten opzichte van het gemeenschapsleven. De stichting van het Julianapark, de Rijkszuivelschool, het Badhuis, de gymnastiekschool, het sport terrein op het Oord je, L.T.S. en nog vele initiatieven meer, zijn moeilijk of zelfs ondenkbaar zonder de financiële en mo rele steun door het Weeshuis gegeven. Tot grote dankbaarheid stemt het ook, dat nu het aantal wezen (gelukkig) dalende is, het college van weesvoogden het Weeshuis niet heeft gesloten (zoals elders wel is gebeurd) maar zich een nieuwe taak heeft opgelegd in de ver- P allerlei plaatsen brengt het vuur schade toe. Niet alleen in woonhui zen en boerderijen en bedrijven, maar ook in auto's en trams en treinen, op schepen, op de openbare weg, en in bossen, heide en duinen. Hoeveel pre cies de schade bedraagt, is niet te berekenen, omdat niet in alle gevallen daarvan opgave wordt gedaan. Vast staat in ieder geval wel, dat in de laat ste twee jaar voor een waarde van 70 millioen gulden verloren ging, dat is bijna 1 ton per dag.Een indruk wekkend cijfer, dat voor ons een aan sporing moet zjjn er met uiterste zorg voor te waken, dat het vuur, dat ons op zo velerlei manieren diensten be wijst, niet in de vorm van brand een genadeloze vijand wordt. de lanbou, yndustry, skipfean, Uftfeart, hannel en sakelibben, ja rounom foar. Dat wy yn dizze rubryk gauris oandacht freegje foar de lanbou, leit him hjiroan, omt yn dizze hoeke fan üs lan de lanbou de wichtichste bidriuwssektor is foar de minsken hj'rre. It soe my hiel hwat wur- dich wêze as it oars wie. de sitewaesje hjirre ek steune koe op in flinke yn dustry skipshellingen, fisker of oars hwat. De ekonomyske basis soe safolle breder en rommer wêze. Mar it is sa net. En hoe bliid ik ek Hn mei eltse lytse for- bettering op dy terreinen.it bliuwt hjir in tige biheind gefal. Om dy reden is de folie bilangstelling foar de agraryske fra- gen net in saek fa:, persoanlike foarkar mar fan ekonomyske haedsaek. It is by- komstich dat wy üs op dit terrein better thüs fiele as op oare gebieten. Elk, dy’t in goede analyse makke hat fan de site waesje yn de Süd-Westhoeke moat ta it- selde resultaet komme. En de lju, dy’t it ien fan har plichten fiele omt it gebiet, hwer’t hja libje, alderearst to stypjen, sille der net om hinne kinne bilangstel ling en bigryp to toanen foar dizze bi- driuwen en har sitewaesje. Hwant de din gen, dy’t wy lju fan allcrhanne groepen bigeare, sille net mooglik wêze as de so siael-ekonomyske posysje fan de lanbou de grounslach net leit. Dêrom is de for- heging fan de produktive krêft fan dizze bidriuwen in algemien bilang en gjin groepsbilang fan de agrariërs allinnich, Likegoed at de bloei fan de yndustry en oare bisteansboarnen mei rjocht saken binne fan en foar it hiele folk. Troch harren meiinoar moat de pankoek bakt wurde, hwer’t wy allegearre graech in Nachtrust terug nu de bom weg is. Een brisantbom van 125 kilo, die in 1941 in het pand Zuiderstraat te Harlin gen door het dak en de keukenvloer drong, is bij opgravingen in de steeg naast de woning op vier meter diepte gevonden. Bij het onderzoek van de op ruimingsdienst is gebleken, dat de bom Prins heeft een leeuw. De Prins brengt van zijn bezoek aan Ethiopië vele ge schenken mee. Een daarvan is een leeuwtje drie maanden oud dat hij van de keizer heeft gekregen. Prins Bernhard en zijrf* adjudant hadden het dier in de vliegmachine mee naar huis willen nemen, maar de keizer heeft het hun afgeraden, omdat de atmosfeer in het toestel niet geschikt voor het dier zou zijn. Dus kwamen de Pjjins en zijn gevolg Maandag zonder leeuw in Ne derland aan.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1