Amerika is bezig het communisme in Azië KRIS-KRAS door Nederland u?, Europa is het nieuws niet groot, al liggen er belangrijke dingen in het verschiet. In Den Haag komen he den de ministers van buitenlandse za ken van Klein-Europa bijeen, en al spoedig daarna volgt de conferentie op de Bermuda’s. in te dammen West-Duits9and op het vinkentouw Klein-Europa in Den Haag ï)o.OK (\.Qt S r EXCELSIOR TE BURGWERD 30 JAAR Israël in Veiligheids raad veroordeeld üs hjoed p Het drama bij Lurs IIwat bringt üs de R.O.N.? Regeringsmelkprijs wordt 20,6 cent Daj aks in verzet Hwat hat Qabe Skroar Buitenlands Overzicht id I EENS PER STOOMBOOT NAAR WORKUMER CONCOURS I I I I I l to sizzen STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND NIEUWE KOLENLAAG ONTDEKT IN ENGELAND .<-< ïg| Vrijdag 27 November 1953 49e Jaargang No. 93 1 i ch- i PIET. geen 25-jarig Toen I II (5 Aug. 1952) slui* ivere imo ■ciale It u :r is. gen :uw« 5uis. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: Fa A. J. OSINGA te Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) van plan het verdedigingsfront tegen het communisme in Azië via Turkije te doen lopen over Perzië naar Pakistan. Het beeld gaat weer oprijzen, Nu ’t drama is onthuld; Dat deernis en afgrijzen De kranten heeft gevuld. Een fris aanvallig meisje, Het echtpaar Jack Drummond, Op een vacantiereisje N.eergeknald als een hond. De omgeving werd onrustig, Toen hij verborgen bleef, Die bloeddorstig, wellustig, Zijn duivelsdaad bedreef. Hoe kon hij zolang zwijgen, Die thans geboeid daar ging, Was dan niet voor zjjn eigen, 't Moordbeeld een marteling? Tankbertheit is it ünhêJd fan it hert. am« best i on» nc« >res* jstej iur- lelk. iget» n. Bolswards Nieuwsblad De Jong’s Nieuwsblad Van Britse officiële zijde is bekend ge maakt, dat in het centrum van het Britse industriegebied op een diepte van 1000 meter een kolenlaag is ont dekt van circa 400 millioenton steen kool. Dit nieuwe kolenveld in South Staffordshire vormt een verbinding tussen twee bestaande kolenvelden. De laagt leent zich uitstekend voor me chanische winning. Hier past geen mededogen, Met dees bejaarde boer, Zo hard en krom gebogen Als een verroeste moer. Alle zachtzinnigheden In dit geval zijn wrang, Laat hem ’t schavot betreden En treuzel niet te lang. Zes leden der Pro vinciale Staten van Zuid-Holland heb ben een voorstel ingediend om de jaar wedden van de leden van Gedeputeerde Staten te verhogen van 7500 tot 9500 gulden, met terugwerkende kracht tot 1 Januari j.l. De regeringsprijs voor de boerenmelk zal 20.6 cent per kg melk van 3.7 pet. vet bedragen, aldus vernemen wij in Den Haag. Minister Mansholt heeft deze garantie prijs, die zal gelden tot November 1954, vastgesteld, nadat er Woensdag in de kleine ministerraad over is gesproken. Met een prijs van 20.6 cent blijft de minister 0.15 cent beneden de wensen van de Stichting voor de Landbouvz. Nadrukkelijk deelde men ons van de zijde van het ministerie van Landbouw mede, dat de melkprijs voor de consu ment door de vaststelling van deze ga rantieprijs niet zal worden beïnvloed. Wel zullen de overheidssubsidies op de consumptiemelk enigszins kunnen wor den verlaagd, omdat de nieuwe garan tieprijs in feite lager is dan de prijs, die tot November gold. Zag hij nooit in zijn dromen De angstige ogen meer, Van ’t meisje, haast ontkomen Aan zijn gericht geweer? Klonk dan geen kermend smeken In stille eenzaamheid, Hoe is het niet bezweken, Aan een hart, dat openrijt? In ons vorig overzicht hebben we iets geschreven over geruchten, betreffende onderhandelingen tussen de Ver. Staten en Pakistan over militaire bases in laatstgenoemd land en over het misnoegen dat deze onderhandelingen in India hadden gewekt. In Washington zyn deze geruchten later wel tegengesproken, doch niet zo afdoend of men vermoedt toch, dat er zich achter de schermen iets afspeelt. Kort na dit bericht werd er gemeld, dat Amerika zich ernstig onge rust maakte over de jongste ontwikkeling in Indonesië, waar een groeiend communistisch gevaar is ontstaan. In Amerikaanse krin gen meende men dat ook over deze zaak op de Bermuda-conferentie moest worden gesproken, en dat men een plan moest overwegen om in ieder geval door economische hulp, waardoor de welvaart zou worden bevorderd, het veldwinnend communisme in Indonesië te bestrjjden. Zondag hebben er in Zuid-Slavië verkie st hrikt door ontploffingen, afkomstig v’ de richting van het kerkdorp Ba- vél. Fietsers, van wie er een aan de voet werd gewond, ontdekten kleine pakjes op het fietspad, die bij aanra king ontploften. Men neemt aan, dat de pakjes, die een soort „boobytrap” bevatten, er neer zijn gelegd door wel erg kwaadaardige kwajongens. De po litie vraagt om inlichtingen. Twee doden bij Nijmegen. Twee ver keersongelukken onder Nijmegen heb ben twee doden geëist. Het eerste on geluk gebeurde aan de Lentse oprit van de Waalbrug. De 63-jarige kapper Van Haaren uit Lent stapte uit een bus van de Gelderse Tramwegen, liep achter de bus langs en stak de drukke autosnel weg over. Hij werd door een bus van dezelfde maatschappij, die uit de tegen overgestelde richting kwam, gegrepen. Hij overleed ter plaatse. Het andere ongeluk speelde zich af op de rijksweg van Nijmegen naar Grave onder Alver na. Hier reed de 47-jarige vertegen woordiger J. Godschalk uit Berlicum met zijn motor achter op een parke- PARIJSE HOTELS VERLAGEN HUN PRIJZEN De Parijse hotels hebben hun prijzen met 10 tot 20 pet. verlaagd om geduren de het winterseizoen meer toeristen aan te trekken en daardoor de in Aug. als gevolg van stakingen geleden ver liezen goed te maken. In 1953 hebben maar 2.5 millioen toe risten Frankrijk bezocht tegen 3.25 mil lioen in de voorgaande twee jaren. Na de Zuid-Molukken, Zuid-Celebes en Atjeh is nu ook op Borneo het verzet tegen de Indonesische regering en de strijd om de autonomie op Borneo ont brand. Ruim driehonderd met vuur wapenen, speren en zwaarden gewapen de Dajaks hebben het plaatsje Buntoa op Zuid-Borneo aangevallen, waarbij 6 leden van de plaaselijke politie, zes dorpelingen en de burgemeester om ’t leven werden gebracht. Enkele uren lang hielden de Dajaks het plaatsje in handen. Daarna moesten zij wijken voor de politieversterkingen die in allerijl uit andere plaatsen op Bor neo waren opgeroepen. Nadat de aanvallers zich in de wouden hadden teruggetrokken werden alle plaatsen in de omgeving van Buntok met politietroepen versterkt. Voor doodslag zes jaar. De rechtbank te Leeuwarden hééft Woensdag de 57-ja- rige Siebren de J. uit Franeker wegens doodslag van zijn voduw veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes jaar met aftrek. De J. zal ter beschikking van de regering woraen gesteld. Pjjnlijke vergissing. In een postagent schap aan de Nassaukade te Amster dam ontstond Maandagmiddag j.l. gro te consternatie. Politiemannen sommeer den alle aanwezigen circa 15 het agentschap niet te verlaten, omdat een 65-jarige man een bedrag van f 375. miste. Een langdurig onderzoek, waar bij drie personen werden gefouilleerd, leverde geen resultaat op. De oplossing kwam pas veel later, toen de „bena deelde” kwam vertellen, dat hij het geld thuis in een portefeuille gevonden had Abonnementsprijs: f 1.50 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie ter kan worden gehaald. Dit zal onder toezicht gedistribueerd worden. Het dorp is niet op de waterleiding aange sloten en moet zich met putwater be helpen. Door de droogte van de laatste maanden zijn de putten, die door fa brieken en inwoners zelf geslagen moe ten worden, vrijwel alle leeg komen staan. Tiisdei 1 Desimber: 19.0220.00. Fryske ütstjöring. „Fryslan sjongt”, in reportaezje fan Sinterklaes syn reize troch Frys- lê.n, mei Sweitse Swetser as paed- wizer en prof. F. A. F. Macboon- stra mei it tsjokke boek. Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en Pasdag in de Amsterdamse dierentuin Artis. Bij droog vriezend weer mogen de chim pansees in Artis hun hokken uit, maar niet langer meer on gekleed. Zij hebben keurige kruippakjes gekregen, welke aangetrokken worden wanneer het te koud wordt om onge kleed rond te lopen. De pakjes zijn nu aangemeten en wanneer het droog en niet te mistig is, kunnen de chim pansees genieten buiten hun hok. De oppaster heeft een handje geholpen brj het passen, terwijl een der ongeklede apen toe kijkt. i kozen werd Joh. zingen plaats gehad, zowel in elk der zes aangesloten republieken, als voor de gehele federatie. Ze hebben weinig te betekenen, want ook Tito’s regering is een dictatuur en een oppositiepartij wordt er niet geduld. Wel was ditmaal de stemming geheim en waren de kie zers dus niet verplicht voor het Tito- bewind te stemmen, ze konden immers hun biljet ook blanco laten. Natuurlijk haalde Tito echter een over weldigende meerderheid, dat is in een dictatuur altijd zo. Ook heeft de maar schalk de wind in de zeilen, nu de strijd om Triëst in volle gang is, scharen de Zuid-Slavische volksgroepen, hoezeer zij ook onderling vaak verdeeld zijn, zich om de leider, in gemeenschappelij ke haat jegens Italië zijn zij één. Boven dien schijnt het Zuid-Slavië de laatste tijd op economisch gebied niet slecht te gaan. Meer geïnteresseerd dan bij deze verkiezingen was het Westen bij het bericht dat de te Belgrado gehou den militaire besprekingen tussen Grie kenland, Turkije en Joego-Slavië tot volledige overeenstemming hebben ge leid. De Triëst-kwestie heeft ed dus niet toe geleid, dat Zuid-Slavië zich voorlo pig buiten alle besprekingen over de gemeenschappelijke verdediging houdt. Gegeven de onzekerheid omtrent de houding van Frankrijk vraagt men. zich af of de Bermuda-conferentie wel vruch ten van betekenis zal afwerpen. West- leid. De Triëst-kwestie heeft er dus niet touw. ZAVERIGENS stokken de Engels Egyptische onderhandelingen over de Suez-zóne op dit moment, omdat er in de Soedan sedert enige tijd verkie zingen worden gehouden, welke nog tot in December voortduren. Uit die verkiezingen moet het eerste nationale parlement van de Soedan voortkomen. Het krijgt dan zelfbestuur en zal over drie jaar mogen kiezen of het zelfstandig wil zijn of een zelfbe- sturend deel van Egypte. Over en weer hebben Egypte en Engeland elkaar be schuldigd van inmenging in deze ver kiezingen en men kan nu ook niet ver der opschieten met de besprekingen over de Suez-zóne, omdat de uitslag dezer verkiezingen invloed zal hebben op de toeschietelijkheid der partijen. Kiest de Soedan bijv, niet voor Egypte, dan zal men te Kairo minder geneigd z(jn tot overeenstemming met Engeland te komen dan anders. Anderzijds zouden als er nu een Engels-Egyptische over eenkomst over de Suez-zóne werd ge troffen, waarbij Engeland zich uit die zóne terugtrok, de kiezers in de Soe dan maar worden aangemoedigd voor aansluiting bij Egypte te stemmen, dat immers kennelijk de winnaar in deze kwestie zou zijn. De Veiligheidsraad heeft Dinsdagavond de resolutie van de Westelijke mogend heden goedgekeurd, waarin er op wordt aangedrongen, Israël in scherpe bewoor dingen te berispen voor een aanval op het Jordaanse dorp Kibia op 14 Octo ber. Negen van de elf leden van de Vei ligheidsraad stemden voor de resolutie. De Sovjet-Unie en Libanon onthielden zich van stemming. In de resolutie wordt gezegd, „dat de vergeldingsactie te Kibia, ondernomen door strijdkrach ten van Israël”, in strijd is met de be paling „staakt het vuren” van de op 15 Juli 1948 door de Veiligheidsraad aan genomen resolutie er niet in overeen stemming is met de bepalingen van de wapenstilstandsovereenkomst. lyyAAR wel gezegd wordt, is het Ame- rikaanse streven om Pakistan bij de Westerse verdediging in Azië te be trekken, vooral naar voren gekomen se dert het duidelijk geworden is dat het heel moeilijk zal zijn de Arabische sta ten in een defensie-organisatie, welke met het Westen zou samenwerken, te verenigen. Ook al trachten de grote Westelijke mogendheden de Arabische staten in het gevlij te komen door bijv, de Israëlische represaillemaatregelen tegen een Jordaans dorp scherp te ver oordelen alleen met woorden trou wens, maatregelen zullen zij in de Vei ligheidsraad niet nemen, want ze we ten heel goed, dat de Arabieren min stens zo schuldig zijn van hartelij ke betrekkingen tussen de Arabische liga en het Westen is geen sprake. Hoe de Arabische staten een verbinte nis met het Westen schuwen, blijkt b.v. uit het feit dat hoewel Egypte en En geland het op de meeste punten inzake de ontruiming van de Suez-zóne eens zijn, Egypte halsstarrig de Engelse voorwaarde weigert te aanvaarden, dat Engelse troepen de bases in de Suez- zóne weer mogen gebruiken, niet alleen als een der Arabische landen slachtoffer van agressie is, maar ook als Perzië of Turkije zouden worden aangevallen. De Egyptenaren willen niet ingeschakeld worden in een Westelijke verdedigings- organisatie, waartoe Turkije al behoort en waarin ook Perzië opgenomen schijnt te zullen worden, als men het Engels- Perzische oliegeschil heeft opgelost, waartoe thans van beide zijden pogin gen worden gedaan. De Amerikanen -schijnen n.l. nu de Arabische staten niet voor het Westers blok te winnen zijn, rende vrachtauto. De man werd op slag gedood. Interparlementaire Benelux-raad. Bin nenkort is de indiening bjj de Tweede Kamer te verwachten van ’n wetsont werp tot instelling van een interparle mentaire Benelux-raad als uitvloeisel van het in-Juli genomen besluit door de ministers der Beneluxlanden. Aanrander gearresteerd. Op aanwijzin gen van een slachtoffer heeft de politie te Nijmegen een 23-jarige arbeider aan gehouden, die er van verdacht wordt bij avond en in de vroege morgenuren meisjes in de omgeving van Nijmegen te hebben aangerand en bestolen. De gearresteerde, die volledig zou hebben bekend, is naar Arnhem overge bracht. Vervolgens werd er nog een revue over het 30-jarig bestaan gezongen door de heer H. Eringa en de dames Y. Abma en A. Dijkstra, weer op het orgel be geleid door de heer K. Eringa. Verder ging men over tot priissprek- ken. 1ste tprijs: G. Tjepkema; 2de. S. A. de Boer en 3de. L. Cuperus en ten slotte verloting ingebrachte attracties. Dit tot versterking der kas. Besloten werd om in het a.s. voorjaar een bazar te houden. De voorzitter bracht aan allen een woord van dank voor het welslagen van deze prachtavond. W7E hebben over de E. D. G. en die voorwaarden regeling voor het Saargebied, Engelse troepen moeten op het vasteland blijven, over de Franse strijdkrachten moet de eigen regering zeggingschap houden om ze eventueel in gebieden overzee te kunnen gebrui ken, enz. al zoveel geschreven, dat we fer nu niet bij stil staan. Een artikel in de Russische Prawda, waarin op gematigde toon over Amerika wordt gespro ken en een verbetering der be trekkingen tussen dat land en Rusland wenselijk wordt geacht, is klaarblijkelijk bedoeld de te genstanders van de E. D. G. in Frankrijk en elders nog een ruggesteuntje te geven door bij hen de indruk te wekken, dat er met Moskou toch wel overeen stemming is te bereiken. In feestelijke sfeer en onder leiding van de heer F. Bloemhof te Hartwerd hield de muziekver. „Excelsior” haar jaarvergadering in het lokaal. Na het welkomstwoord tot de talrijke aanwezigen, zowel leden en begunsti gers, memoreerde de voorzitter, dat het niet alleen een feestelijke jaarvergade ring, maar ook dat „Excelsior” zijn 30-jarig bestaan viert. het corps haar 25-jarig be staan had kunnen vieren lag het in slaap, maar gelukkig is het weer ont waakt. 1 October 1923 is het opgericht. In het bestuur hadden toen zitting de heren E. ten Hoeve, H. d. S„ T. Wijnia, W. de Groot, M. Keulen en H. J. Bouma. Op het eerste concours dat werd ge houden te Workum werd een 1ste prijs behaald. De reis ging niet per bus, maar met de boot. Directeur was de heer Wieringa. De vereniging staat er thans goed voor, aldus spr. We hebben het afgelopen jaar 2 eerste prijzen behaald. Financieel kon de positie echter wel beter. De pen- ningm. boekte n.l. een nadelig saldo. De heer L. Cuperus sprak namens de commissie, dat de boeken in de beste orde waren bevonden. De secretaris bracht een keurig jaar verslag naar voren. De vereniging telt 24 werkende leden en 2 leerlingen. De secr. was vol lof over leden en direc teur. Door de dames Yfke Abma en Akke Dijkstra werd het clublied gezongen, op het orgel begeleid door de heer K. Eringa. Bij de bestuursverkiezing was de heer H. Eringa aftr. (niet herkiesbaar). Ge- de Groot. Brabants dorp zonder water. In het derp Moergestel zitten thans meer dan 550 gezinnen geheel zonder water. Het gemeentebestuur heeft als noodoplosing een tankwagen beschikbaar gesteld, waarmee uit het naburige Tilburg wa- Geen vrij op 5 Mei. De regering komt niet terug op het besluit inzake de vie ring van de bevrijdingsdag op de 5de Mei. De mogelijkheid om een halve vrije dag te geven, buiten het totaal aantal vrije dagen wordt gehandhaafd op 30 April en niet weer teruggebracht naar 5 Mei. Geest van de t(jd. Chinese bewind ook erkend, al heeft dit tot nu toe heel weinig profijt ge bracht. Stellig zal ook deze kwestie een der onderwerpen zijn, welke op de Ber muda’s zullen worden besproken, voor al nu de Russen eigenlijk alleen maar een conferentie met het Westen schij nen te willen als ook rood China daar bij is, een eis, welke eigenlijk van Mao Tse Toeng afkomstig zou zijn. TN Djakarta is deze naar men het daar noemt „bemoeizucht” van het Wes ten niet gunstig ontvangen, het commu nisme beschouwde men, aldus het Indo nesisch commentaar, als gevaar nr. 2, gevaar nr. 1 was nog altijd het stre ven naar kolonialisme van het Wes ten. Dat is een weinig vriendelijk ant woord en het getuigt van het wantrou wen, dat nog steeds bij een aantal Azia tische evenals trouwens bij de Ara bische staten bestaat jegens de be doelingen van het Westen. Nu wordt dat wantrouwen kennelijk in de hand gewerkt door de politieke ont wikkeling in de Ver. Staten. Sedert de regering Eisenhower, dus de republikeinse partij er aan het bewind kwam, schenkt men te Washington bij zonder veel aandacht aan Azië. Ameri kaanse staatslieden zijn er wezen rond neuzen, op snelle Japanse herbewape ning wordt aangedrongen. Tsjang Kai Sjek krijgt op Formosa meer hulp dan onder de regering-Truman, enz. Kortom, de Amerikanen zijn be zig ook in Azië het communisme DENAUER wil nog vóór de Bermu- da-conferentie de grondwet wijzi gen, opdat het Duitse lidmaatschap van de E. D. G. er niet mee strijdt. Dat kan lukken als zijn coalitiegenoten, de libe ralen, geen roet in het eten gooien. Zij willen nl. dat het Saargebied een Duit se deelstaat wordt met een aan Frank rijk verbonden economie. En Adenauer en de Franse hoge commissaris Poncet onderhandelen juist op de basis van een Europaïsatie van het Saarland, dus buiten Duitse souvereiniteit. Van het verdere nieuws vermelden wij de zevende wereldconferentie van de voedsel- en landbouworganisatie der Ver. Naties te Rome, waar de directeur- generaal van dat lichaam er op wees dat nog altijd 70 pet. der wereldbevol king ondervoed is. Hij pleitte voor een „wereldvoedselbank”, die opgeslagen reserves zal beheren. Zoals bekend, zijn er thans enorme voorraden in de Ver. Staten, ze zijn aan gekocht door de regering om de prijzen der landbouwproducten in Amerika op peil te houden, maar als ze zonder meer op de wereldmarkt worden geworpen, zouden ze een crisis in de economie van vele landen veroorzaken. Men zoekt in ternationaal naarstig naar een oplos sing. Hoeveel luisteraars telt Nederland? Het aantal aangegeven radio-ontvangtoe- stellen in Nederland bedroeg per 1 No vember 1953: 1.822.083 tegen 1.812.432 per 1 October. Op 1 October waren er 484.116 aangeslotenen op het Rijksra- diodistributienet tegen 483.032 op 1 September j.l. Luchtrecht couranten en tijdschriften. Met ingang van 1 December a.s. wordt een speciaal luchtrecht ingevoerd voor de verzending van hier te lande ten minste éénmaal per maand verschij nende couranten en tijdschriften, naar een bestemming buiten Europa. Dit ta rief geldt niet voor advertentiebladen en daarmee gelijkgestelde stukken. Dit speciale luchtrecht wordt berekend per 10 gram. De postkantoren verstrekken nadere inlichtingen. Vier gewonden bij treinongeluk. Op de onbewaakte overweg bij de Vechtbrug van Berkum is Woensdagmorgen de trein van 7.55 uur uit Zwolle met grote snelheid op een oplegger met truck ge reden en ontspoord. De chauffeur van de oplegger, H. M. van der Vilden uit Delft, die, ondanks het onveilig signaal van de automatische knipperlichten toch de overweg wilde passeren, is ge wond in het ziekenhuis opgenomen. Zijn mede-passagiere kreeg een shock. In de ontspoorde trein werden de kok Bos uit Amsterdam en wagenvoerder Bellink uit Zwolle licht gewond. Inbeslagneming kostte 3 vingers. De groepscommandant van de Rijkspolitie in het Brabantse dorp Ulvenhout ver loor drie vingers, toen hij een aantal pakjes met geheimzinnige inhoud, die op een binnenweg lagen, in beslag nam. Het dorp werd Zaterdagavond opge- in te dammen en wensen zoveel mogelijk Aziatische staten daar bij in te schakelen. Dat dit reac tie wekt, is te begrijpen. India wenst dat de Aziatische staten neutraal blijven, Indonesië wenst niet anders en er zijn ook in het Westen wel bezwaren geopperd tegen een al te fel aanwakkeren der tegenstellingen in Azië, om dat dit communistisch China steeds meer in de armen van Rusland zal drukken. Tn Londen wijst men er op, dat de pre sident van rood China Mao Tse Toeng geen vazal van Moskou is en dat hij best in staat is een zelfstandige poli tiek te voeren, maar dat het Westen hem daarvoor dan ook de kans moet geven. Daarom heeft Londen het rode 11

Bolswards Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1