roar OVER HET EIGEN AARD VAN DE FRIESE ZUIDWESTHOEK Vier je I)o.oh. eeuwen Weeshuisgescliiedenis Bolsward 1553-1953 e I* De blide gast ÏU A’ a Fan de Martinytoer d us hjoed p to sizzen (S) FE STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND De Menno-steen zal worden verplaatst Magere resultaten Droevig ongeval KLM-,,goud vloot” uit Praag Begint de Tour in Amsterdam? 49e Jaargang Dinsdag 1 December 1953 No. 94 <an Hwat hat t. de J. e; >.st. TN dat verband mogen we ons geluk- -*• b-io- nY'iivpn oen niihliratiP van I o telt, JST F >.75 >.25 5.75 1-95 !.95 TJ. de J. Abonnementsprijs: f 1.50 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: Fa A. J. OSINGA te Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Yn Desimber skynt de sinne, Ljochte fleur dy’t soarch weibant, Hwa rint nou noch noarts to stinnen? Seis gjin Haechske dümny Zandt, ’k Hear him fan de stomboat sjongen. Winkel meij’ hwat letter sluten, Léste jounen rint it drok. Efter de etalaezje-ruten Prielet it bünt geskinken-lok. Gol sil elke klant bitsjinne, Toe mar, meitsj’ in oar mar bliid. Wy kenn* wer in dripske winne, Sinteklaes! Us béste tiid. Hüsfrou tinkt in wike yn rijens, Wis, it libben is stom djür, Weagje ’t mar, al kin ’t net lije, ’k Garje ’t letter wol wer oer. ’t Jild moat rólje sokke dagen, ’t Is de klearste freonskipstael, Wei fan ’t hert giet troch de mage, Sinteklaes! Elk is royael. Foar neat is de minske sa tankber as foar tankberens a ard ker lem hij eer uit- ’kt, en en ver- 1.75 >.75 >.75 Sf iger ler- van :ru- en ons Bolswards Nieuwsblad De Jong’s Nieuwsblad Jong en aid sit slim to switten Oer in moai flot rinnend fers, ’t Is in toer, wy ken *t net litte, Fjouwer rigels, great sukses. O, past it net op in wize? Sokke binn’ der by de fleet, ’t Hindert neat us fers sil prize Sinteklaes! Elk is poëet. vaak wordt aangenomen als afbakening van de Zuid-Westhoek is, zoals men weet, nog betrekkelijk nieuw en geen „natuurlijke grens”. Misschien was het daarom beter de grens te trekken tus sen bouw en greide, die Wonseradeel scheidt in Noord en Zuid. In elk geval behoren tot de Zuid-Westhoek dat ty pisch Gaasterlandse gebied en de gehele greidhoek uit het Zuid-Westen (waar, en dat is reeds een kenmerk, de Friese greidhoekster sport bij uitnemendheid, het kaatsen, vrijwel niet bekend is) en men het rijke merengebied vindt (en voormalige meren als de Parregaster- en Workumer plassen) zonder dat er evenwel de zeilsport bloeit, de terploze streek, waar soms klokhuizen de torens vervangen, waar de meeste oude Friese stadjes worden gevonden en de sociaal economische ontwikkeling een stempel zette op de bewoners. Yn Desimber skynt de sinne, In blide gast giet ’t lan yn ’t roun. De ald-man hat üs Keninginne Al in lekker suertsje jown. Oeral wurdt hy stil forwachte, Oeral bringt h lüd, fortier, Berndream, hoopjend alle nachten, Sinteklaes! Is ’t hast safier As dit nümer fan de BÓalsert&r Krante by de lêzers op ’e tafel leit, dan sitte krekt om deselde tiid de mannen fan de Lanbou-organisaesjes byinoar om de léste han to lizzen oan it. mienskiplik founemint foar in Middelbere Lanbou- skoalle yn Fryslén. Mei greate foldwaning haw ik fornomd, dat, doe’t wy as Provinsiale Kommisje üs mandaet weromjoegen om’t de saek muorrefêst siet, de organisaesjes seis fannijs om ’e tafel sitten gien binne om dochs to bisykjen it doel to birik- ken. En sa liket it nou dan frij wis to wêzen, dat de skoalle der komme sil. Fansels gean ik, nou’t de stikken sa op ’t boerd steane, net yn op de folie fa- setten fan dizze bilangrike kwesje. It is in wier sprekwurd, dat men in brie- dende hin net steure mei en der héld ik my oan. Mar de saek fan de ünt- revolutionnair is de bevolking aller minst, al heeft volgens de heer Pieben- ga de bevolking van de zeeplaatsen deze eigenschap meer te pakken dan die van de boeredorpen. x kig prijzen met een publicatie van de heer J. Piebenga over „It eigen aerd fan de Südwesthoeke” (uitg. Branden- burgh en Co., Sneek) dat ons ter ken nisname werd toegezonden. Na een overzicht van wat reeds eerder over dit onderwerp werd geschreven en een algemene oriëntering, komt de de schrijver er toe het gebied van de Zuid-Westhoek nader te bepalen. Hij neemt dit ruimer dan schrijvers uit de vorige eeuwen, die er alleen de stad Staveren met een niet al te groot „ach terland” onder verstonden en minder ruim dan het gebied, dat de autobus onderneming van dezelfde naam voor het reizigersvervoer exploiteert. Immers deze laatste neemt ook een deel van de Noord-Oost-Polder voor haar rekening en komt tot in het hart van de Stellingwerven: Wolvega. Aardrijkskundig kan men de Zuid- Westhoek volgens schrijver het best be grenzen door de lijn Makkum-Bolsward tot Sneek en de straatweg van Sneek tot Lemmer, hoewel laatstgenoemde plaats er niet toe dient gerekend en ’n dorp als Zurich dat juist boven de Rijks weg ligt, wat de taalnuancering betreft, er weer wèl bjj behoort. Trouwens deze rijksweg, die door velen Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en J^ERKELIJK draagt de Zuid-West- hoek ook haar eigen stempel. Hier vooral vindt men de Friese Roomska tholieken (Blauwhuis, Bakhuizen, St. Nicolaasga enz.), Gereformeerden zijn er in vergelijking met de „zware” Don- geradelen zeer weinig, en voorzover ze er zijn, danken zij hun herkomst meer aan de Doliantie dan aan de Afschei ding, terwijl anderzijds wol weer de Mennisten een eigen plaats in het ge heel hebben, evenals trouwens de Bap tisten. De Zuidwesthoek is globaal ge rekend Orthodox in de leer. Gaasterland kenmerkt zich daarbij door een mistieke bevindelijke inslag. Dit alles stempelt de eigen aard van de Zuid-Westhoek tot sterk traditioneel met een conservatieve inslag (dit laat ste niet in de ongunstige zin van het woord bedoeld). Men is er over het al gemeen trouw kerks en trouw aan het wettig gezag. Verslagen van vechtjas- serij, braspartijen, dieverij enz. vullen slechts zelden de kolommen van het omtreknieuws uit de streekbladen. Als iemand een paar palen doorzaagt, is dit reeds een grote en veelbesproken gebeurtenis. Van veel waarde is verder hetgeen de schrijver van het door ons genoemde boekje naar voren brengt over het in mag ongekend groot worden genoemd en er is veel kaf onder ’t koren. Maar gelukkig kleven aan het boek van het Bolswarder Weeshuis niet de nadelen, die zovele van dergelijke gelegenheids werken ontsieren. De schrijver, die als historicus zijn sporen reeds heeft ver diend, mag men uitermate dankbaar zijn voor de brede en verantwoorde op zet, die hij aan zijn in opdracht van de Weeshuisvoogden vervaardigd werk ge geven heeft. De tijd ontbrak nog om de omvangrijke inhoud reeds thans aan een gedetail leerde beschouwing te kunnen onder werpen; een eerste kennismaking met de acht hoofdstukken, dertig bijlagen, aanhangsel en bronnenopgave brengt ons evenwel onmiddellijk de overtuiging by, dat een belangwekkende bijdrage is geleverd tot de historiographic be treffende Bolsward. Want Hallema heeft goed gezien om de interessante ontwikkelingsgang van het in 1553 ge stichte weeshuis te plaatsen binnen het raam van een historische schets, die tevens gewijd is aan verschillende as pecten uit het verijlen van Bolsward, het Sint Anthony Gasthuis en de Hen drik Nannesstichting. Duidelijk wordt aangetoond de relatie tussen de oude Bolswarder instellingen van weldadigheid en worden verschil lende factoren aangegeven, die een gun stig klimaat hebben geschapen voor de fundatie van het Weeshuis. wikkeling en it ünderwiis yn it alge- mien kin dochs fierder bisprutsen wur- de en yn oansluting by it foarige ar- tikeltsje kin dat syn nut ha. Dy’t it formogen hat om tobek to sjen, kriget ek in oardiel oer de takomst, dat is aide wiisheit. En as men dan ris fyftich jier tobek sjocht, kriget men op mannich gebiet frij düdlik in ynsicht op de wei, dy’t de minsken, de mien- skip, fierder gean sil. Wy seinen al, dat it algemien bilang fan üs folk mei- bringt, dat wy aloan wer bisykje de greate faktoaren fan it wolwêzen, dy lizze yn it forbetterjen fan de produk- sjefaktor arbeid en ek dy oare, it roe rende en ünroerende kapitael to for- greatsjen. Dat binne de beide riemmen, hwermei üs folk, elk folk, syn wolfeart biskreppe moat. Dy’t nou tobek sjocht, wit, dat fyftich jier lyn, de arbeidsfaktor foar in hiel great diel bistie yn it hurde, lichamelike wurk. De lodde, de skeppe, de seine, de foarke en de riuwe, it sjouwen, it wrotten hie doe de aldergreatste bi- tsjutting. Lichamelike krêft, üthalden lange dagen en fakentiids koarte nach ten, dêrmei moast elts bidriuw, ek it boerebidriuw, op 'e kluten bliuwe. Mei in minimum fan ünderwiis koe men doedestiids ta. Melke mei de hén, tsjern- je, tsiizje, meane, keare, skodzje, swyl- je, tymje, operje, reakken meitsje, op- stekke, weidlieije, greppelje, houkje, heakkelje, slatte, kroadzje, ütsmite, dongsljuchtsje en far sa mar troch, der- fan moast it komme. En alles mei de hén of hanridskip en it trouwe hynder. De skipper mei snikke, pream of modderskip wie de helper fan it boerefolk, lyksa de fuorman mei syn wein. Alles wie hanwurk en jitteris han- wurk. Dy’t in pear goede hannen oan it liif hie, dat wie man en de frou net minder. Ik jow graech ta, dat ek doe de kunst fan lieding jaen likegoed bistie Als een soort tegenhanger tegen het gedenkteken te Witmarsum bestaat ruim 50 jaar in Duitsland de Menno- Steen, die opgericht is in Fresburg- Wüstenfelde, nabij Oldesloe, op de plek, waar Menno Simonsz in 1559 begraven kan zijn. Ook Nederlandse Doopsgezinden hebben dit granietblok, waarop een koperen plaquette de beeltenis van Menno deed zien, wel bezocht, maar deze steen ligt daar niet meer op de rechte plaats, daar er in de buurt gebouwd wordt en de plaquette is voor drie jaar geleden gestolen. Duitse Mennonieten hebben nu ren plan gemaakt de steen te verplaatsen naar het Mennohuisje dat onder de Menno- Linde aan de weg naar Oldesloe staat. Amerikaanse jongeren hebben deze steen vervoerd. Om de steen komt een klein plantsoen en er zal een nieuwe bronzen plaquette komen, waartoe stu denten uit Kiel het initiatief namen. Het huisje waarin Menno zijn leven heeft doorgebracht en een deel zijner werken drukte (Menno-Kate) wil men als klein museum inrichten. Zo wordt hier een nieuwe plaats voor herdenking verkregen van de Witmar- sumer hervormer Menno Simonsz. De zes minister van Buitenlandse Za ken van „Klein Europa” zijn Zaterdag met bijzonder magere resultaten uiteen gegaan. Op de voornaamste punten van geschil, die juist het wezen der politie ke gemeenschap raken, is men geen stap dichter bij elkaar gekomen. De komst van Bidault, die Zaterdagmor gen vroeg arriveerde, heeft hieraan zoals te verwachten was niets kun nen veranderen. Wat Nederland betreft, de kansen, dat Minister Beyen volledig zijn zin krijgt op het punt van garanties voor de vor ming der gemeenschappelijke markt, moeten niet hog worden aangeslagen. KRANT ZENDT LEZER NAAR DE MAAN Het nieuwe Engelse dagblad „Recorder” heeft aan één van zijn lezers een bon uitgereikt, die recht geeft op twee plaatsen voor de eerste „gezelschaps- reis”, welke de maan tot doel zal h&b- zen. De gelukkige is de winnaar van een prijsvraag, waarbij het er om ging wie in 5 woorden het best kon zeggen waarom hij naar de maan wil. „Wegens ontdekkingslust, koningin Elizabeth waardig”, bedacht hij. In verband met het 400-jarig bestaan van het Weeshuis, is deze voor Bols ward zo belangrijke instelling van wel dadigheid de vorige week wel midden in de publieke belangstelling geplaatst. De grote aandacht, die de pers aan de festiviteiten heeft besteed, was ten volle gerechtvaardigd, doch ook de Voogden van het Weeshuis zijn reeds jaren vol komen doordrongen geweest van het gewicht, dat de jubileumviering niet alleen voor Bolsward, maar voor geheel Friesland zou hebben. Dit college heeft terecht beseft, dat het meeleven, hoe spontaan ook, van de zijd van de burgerij voor een dergelijk feest, tenslotte slechts 'n ééndagsvlieg is. Een bestaan van vier eeuwen wet tigde iets groots, iets blijvends. bijv, een gedenkboek. En zo ligt dan nu voor ons een kloek en stijlvol uitgevoerd boekwerk getiteld: „Vier eeuwen Weeshuisgeschiedenis, Bolsward 1553—1953”. Voor wij iets dieper op de inhoud van dit door A. Hallema geschreven werk ingaan, moge een samenvattend oor deel als introductie gelden: in goede samenwerking hebben genoemde au teur en de uitgever fa. A. J. Osinga een voortreffelijk geschrift van wel haast 300 pagina’s geleverd, dat voor Bolsward een blijvend aandenken zal vormen aan het Weeshuisjubileum. Het aantal gedenkboeken, dat voor en na in en buiten Friesland is verschenen, Een abrupt en noodlottig afgebroken plezierrit heeft drie families in diepe rouw gedompeld, toen Zondagmiddag ’n grote personenwagen met zes inzitten den bij Waddinxveen in de Gouwe stort te. Alle zes verdronken. Het zijn de 51- jarige afdelingschef der Hispano-Suiza fabrieken W. Vertinde en diens echtge note, de 58-jarige kantoorbediende A. de Waard uit Rotterdam, diens 58-ja- rige vrouw en zijn 22-jarige dochter Henderika en de verloofde van deze jonge vrouw, de 25-jarige kantoorbe diende L. Bartels, eveneens uit Rotter dam. Pake, Beppe, Heit en Mem Ider makket wylde sprongen, Sinteklaes! Elk wurdt wer bern. PYT. Een vloot van drie KLM-vliegtuigen is Zondag naar Praag gevlogen om een kostbare hoeveelheid goud, bestemd voor Engeland, weg te halen achter het Ijze ren Gordijn. Twee Skymasters en een Dakota ver trokken Zondagochtend van Schiphol en keerden na twee uur wachten op het vliegveld van Praag terug met 16000 kg goud in baren ter waarde van ongeveer 90 millioen gulden. nooit een goed Europees burger zijn, zonder eerst de waarde van het Neder- lander-zijn te hebben beleefd. Maar zo is het ook in kleiner verband. Goed Nederlander is bijv, een Fries pas, als hij heeft geleerd een volbloed Fries te zijn. In dit verband is voor Nederland een verheugend iets, dat er zoiets als een Friese beweging bestaat, moest het dit tenminste zijn. In werkelijkheid worden er bijv, geheime waarnemers ge zonden naar de jaarlijkse herdenking van de slag bij Warns. Maar goed, het feit blijft hetzelfde: krachtig Fries (of ruimer gezien regionaal) leven komt het leven als Nederlands staatsburger ten goede. Misschien mogen we nog een stap ver der gaan. Accentuering van het eigen leven in de eigen streek is van belang voor de ontplooiing van die van het ge west, het beleven van een hechte stads en dorpsgemeenschap kan alleen maar ten goede komen aan het geheel, als zijnde een der cellen waaruit de ge meenschap in grotere verbanden is op gebouwd. nerlijk beleven van het geloofsleven, de onderlinge verhouding tussen jongens en meisjes en de meer psychologische factoren, die bij dit alles een rol spe len. Het is niet onze bedoeling al deze me ningen hier weer te geven, men bestelle zelf dit boekske, dat leerzaam is en tot nadenken stemt. Het is goed „in eigen hert” te kijken. De Zuidwesthoeksters zelf hebben daar om in de allereerste plaats belang bij dit geschrift, maar ook voor hen, die met de bevolking van deze streek te maken krijgen (bijv, predikanten, on derwijzers, ambtenaren) is het een waardevolle handleiding om de geest van dit „vergeten” gedeelte van Fries land te peilen. De opzienbarende vondst van een aan zienlijke collectie oudfriese oorkonden, die de schrijver enige jaren geleden in het Weeshuis-archief deed, heeft de or dening van de archivalia en de samen stelling van het gedenkboek bekendheid tot ver buiten Bolsward gegeven. De documentatie is voortreffelijk, slechts dat de bijlagen betreft, wellicht iets te overdadig. De schrjjver verloo chent hier zijn voorliefde voor het op dikken van zijn werken met talrijke bij lagen niet. Er is voor de inwoners van Bolsward trouwens voor allen, die belangstel ling hebben voor het wel en wee van Bolsward en zijn instellingen van wel dadigheid door de eeuwen heen, slechts één mogelijkheid om eigen gerechtvaar digde interesse te bêvredigen en tevens hulde te brengen aan het initiatief van de Weeshuisvoogden en de serieuze op vatting van de auteur Hallema en uit geverij Osinga: te zorgen, dat dit ge slaagde boekwerk in zo groot mogelijke getale wordt gekocht en verspreid. W. H. KEIKES. Er moet tot deze conclusie komt men onwillekeurig, zelfs hij opper vlakkige beschouwing wel iets schorten aan onze nationale op voeding. Alles wat samenhangt met onze verhouding tot het welzijn van land en volk, heeft over het algemeen maar weinig belang stelling. Slechts 10 pet. van ons is bijv, in een politieke party geor ganiseerd en hiervan bezocht slechts 10 pet. vr(j regelmatig politieke vergaderingen, waaruit men dus kan concluderen, dat slechts 1 pet. van ons volk in directe zin bewust achter zijn vertegenwoordiging staat. .Onze militaire dienst is op zijn zachtst gezegd niet populair belangstelling voor vraagstukken als die rond het komende enigde Europa schijnt alleen te kunnen worden gewekt met spandoe ken en tam tam. as nou. It buorkjen seis moast oan al dy hannen, seinen, foarken, en sa mear de ünmisbere lieding jaen, mar ek dy lieding gyng binammen oer dit wurk fan de flitige en trochsettende hannen. Sünt dy tiid is der in bulte foroare. De masine en de wittenskip binne op it aljemint kommen en hoe langer hoe mear kringe se yn it boerelibben troch. Mei net to kearen faesje dringe hja it aide hanwurk nei in oar plan, it twad- de plan. Net mear de hén, dy’t it docht, mar de hén dy’t de masine twingt it wurk to dwaen. Mei it iene giet it hurder as mei it oare, mar rounom kringt de masine him tusken de minske en it wurk. Tsjernjen en tsiizjen gyngen nei de fabryk, de seine waerd in meanmasine, it kearen, skozjen, swyljen en sa mear krige -in masine ta maet. De melker de melk- masine, de ploeger de tractor, de sied- ier de siedmasine, de jirpeldoller de lichter, de man mei it sau de sortear- masine, de fuorman de frachtauto. Yn de skuorre stiet de heahijs, de Ja- kobsljedder, de wetterpomper en sjou wer waerden fordreaun troch de wetter- lieding en automatyske drinkbakjes, de motor stiet of. komt to stean neist de jarrekolk en de Eureka bringt de dong üt. It direkte hanwurk wurdt alle jier- ren minder, it masinewurk alle jierren mear. En dêrmei gripe, as men mar öf- stan nimt fan hjoed en moarn, tige wichtige foroaringen pleats, dy’t oan alle wurkers en liedingjaende lju in bul te to sizzen hawwe. Arbeidzje, bealigje, wrotte, dat wiene eartiids de slachwur- den en der stiene de lichamen nei, sawol fan de measte boeren as fan de alder- measte arbeiders. Forwrotten, sei men doe, kromwrotten wiene se nei in lang libben op ’e pleats fan 10 oant 70-75 jier ta. Komt dy tiid werom? Binne al dy for- halen fan heit, pake en beppe oer hwat yo zou men door kunnen gaan, want de feiten in dit opzicht liggen voor het grijpen. Toen Bolsward in Europees ver band! ging voetballen in Castrupp Rauxel verschenen er ingezonden stuk ken in de krant van hen, die zich ge passeerd vonden om mee te mogen, toen verleden week te Bolsward een verga dering van de Europese Beweging was belegd (gratis toegang en films toe!) kon men het aantal bezoekers in de „Europese stad” wel tellen op de vin gers van één gezin. Zeer belangrijke beslissingen inzake (om overe engere verbonden te spre ken) het onderwijs in de Friese taal, die dezer dagen in d< Kamers zullen worden besproken, raakt de massa van ons volk nauwelijks, het gesprek in de scheerwinkel van Joukebaas bepaalt zich tot het verliezen van Engeland op eigen bodem (wat het voetballen be treft wel te verstaan), de besluiten over huur- en loonsverhoging volgen wij op de voet, culturele en nationale waarden waarover gelukkig! eveneens ko lommen worden volgeschreven, nemen we met een korreltje zout. Kortom, wij schijnen weer te leven als in de tijd toen in het Romeinse Impe rium de decadentie intrad, in die van brood en spelen. LS er ergens iets hapert, moet men de fout vaak aan het begin zoeken. Nationale opvoeding staat niet los van nationale bewustwording en men kan men destiids net üt 'e wei sette, nou noch de basis, hwerop de jongerein fan arbeider en boeren him klear meitsje moat? Dy’t skerp sjocht, wit wol oars. Dat is de forline tiid, dy’t nea tobek reizget; dy heart yn it aide petretalbum as in stik histoarje, tige wurdich om to hearren en to lézen, mar net om de koers op üt to setten. In tiidrek fan de direkte hanwurksumheden giet mei net to kearen gong nei de ein. De jonge boer en de jonge arbeider moatte harren klear meitsje op in bi- driuwslibben, hwer’t de technyk hoe langer hoe mear it plak ynnimme sil fan it füleindich bodzjen. Dat haldt yn, dat it net mear op it foarste plak oan- komt op de krêft, mar folie mear op de handigens, de kundigens, de bitüf- tens, it oardiel en it witten. It hat gjin sin mear hündert poun boppe de macht tille to kinnen, it hat wol sin masines mei handigens to brüken, lytse üngemakqen meitsje to kinnen, it smar- ren en skjinmeitsjen seis handich en goed to dwaen, birekkens to meitsjen oer rendabiliteit, oalje en streamfor- brük, materialen kennis op to dwaen en ynsicht to krijen yn de fragen, dy’t dêrmei mank geane. Dat is it hjoed al en dat wurdt êltse dei mear de takomst fan it bidriuwslibben. En dêrop moat de jongerein him foargoed klear meitsje, sille hja de kommende heale ieu op in like treflike wize har bidriuwen liede kinne as heit en pake destiids. En ek yn dizze dingen moatte praktyk en for- stanlike oplieding beide oan bod komme, hwant it iene sünder it oare sjit to koart. Oer in oar bilangryk faset de oare kears jit in wurdmannich. Het is vrijwel zeker, dat Amsterdam in 1954 het beginpunt zal zijn van de Tour de France. De start zal plaats vinden op Donder dag 8 Juli in het Olympisch Stadion en het eindpunt Van de eerste etappe zal ergens in België liggen. Dit is de eerste maal, dat de Tour de France in het buitenland begint. De be springen tussen Franse en Nederlandse organisatoren duren nog voort. TTOEWEL geen deel van Friesland zo M aan invloed van „buiten” onderhe vig is geweest (Staveren was „voor stad eer van Holland als van Friesland) is de Zuid-Westhoek alles behalve anti- Fries. Niet alleen werd nier de roem ruchte slach by Warns gestred&n (1345) maar ook in later jaren voelde de Zuid-- Westhoek zich voor alles Fries, al heeft ook geen deel van Friesland meer gele den onder de „strideraesjes" in de Mid deleeuwen als juist dit gedeelte. De Friese scheepvaart bloeide er. Werd in de bloeitijd van de Hindelooper pe riode in de 17e eeuw ook niet geschre ven: „De Makkumers worden alomme erkend voor stoute zeelieden”? Omstreeks 1900 is het echter met scheepvaart, handel en industrie voor een groot gedeelte gedaan, al blijven er kernen leven. Over het geheel genomen zakt de Zuid-Westhoek echter terug in wat Piebenga noemt de agrarische rust En rust betekent ook in deze hoek maar al te vaak achteruitgang. Niet alleen, dat er weinig initiatieven zijn, maar vele miniatuurdorpen gaan langzamer hand achteruit. Scholen verdwenen, kleine dorpswinkel- tjes werden voorgoed gesloten. Het am bacht bloeit niet meer. De concentratie is een grote vijand van het intieme dorpsleven, dat ten koste van de gro tere centra langzaam maar zeker af brokkelt. De fleur ontbreekt maar al te vaak, hoewel de Zuidwesthoekster bijv, weer beter kan feestvieren als de meer stijvere Noorderling uit de Dongeradelen. Sociale spanningen ko men in de Zuidwesthoek weinig voor en

Bolswards Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1