VROEGER EN NU” „KERKVERVOLGING KRIS-KRAS door Nederland Spreekt Staat Fan de Martinytoer Tj. de J. Bommenwerpers onbemand naar STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND h us hjoed p p to sizzen Tornado teistert midden-VS Europa ons Den Haag een tale? Hwat hat Qabe Skroar katten gestegen Vliegramp eist 22 doden Uitvoer van Britse van beleg in Zuid-Korea T 49e Jaargang Dinsdag 8 December 1953 No. 96 I Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad :1a j a- ter Bu- De Geer: boeiende beelden! als Onderwijzers In Da PIET. .45 Ds Dr Ds da. gh Ds lur ng na er en. ist seis de leije oer, ir- en De kügel is >ur Ds Jk. ur iU- gelyk jaen sil. iy. su f fen de de Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: Fa A. J. OSINGA te Bolsward Administratie- en Redactie-adrest Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) In Zuid-Korea is de staat van beleg af- gekondigd door de guerilla-benden, die hier en daar nog opereren, doeltreffen der te kunnen bestrijden. Het aantal manschappen dezer benden, dat voor 2 jaar nog ruim 20.000 was, is reeds tot 1500 geslonken. in November vorig jaar. Toen waren er ongeveer 40.000 werklozen meer. En al moge het duidelijk zijn, dat de Kerk van toen nog slechts een „kleine kudde” was innig met elkaar ver bonden en dat de Kerk van vandaag over heel de wereld verspreid is, het is een feit, dat veel te weinig christenen oprecht en met aandrang bidden voor de geloofsbelijders van onze eigen dagen. tsjinstan ünderfine. Dat earste kunstmest, dy’t de De lezer is de draad gauw zoek, Ook luimet stijve boorden; Ligt er niet naast hun krant een boek: „Verklaring vreemde woorden”. Weer een begrip, waar ik niets van wist Elk zal ’t spijtig ontdekken, Misschien doet zelfs zo’n boek de mist Niet helemaal optrekken. Tink oan folie dingen, mar doch ien tagelyk. Hf en ar- ALCOHOL en SPIONNAGE In een artikel in de „Rode Ster”, het blad van het Sovjet-Russische leger, worden de Russische soldaten gewaar schuwd zich niet over te geven aan een onmatig gebruik van sterke drank, daar „spionnen herhaaldelijk van alcohol ge bruik hebben gemaakt om achter ge heimen te komen”. i 2 ar ren in de lur Of- ria- 'er- tra, l'Ol- in rer- srst rijd reis den ede reit van ook dit an- oet aar 58, 80, les- ssy ijk- kar le. 2 Bolswards Nieuwsblad den 'n lad aar ;en. oor ijs- Binnen 7 jaar telefoon overal automa tisch. Het ligt in de bedoeling van PTT om het telefoonverkeer in ons land binnen zeven jaar geheel te automati seren. Spreekt in het parlementsgebouw Ons nog Den Haag een tale? Vast niet wanneer men als een pauw Met koude glans blijft pralen. De heren, heus ze zijn heel wis, Kunnen ze ook verklaren, Dat oude spreekwoord: „Eenvoud is Het kenmerk van het ware Thans worden we er moe van, want Nu gaan die Haagse spietsen, Boven ons geestelijke stand, ’t Is niet om bij te fiesen. Ze rieken danig naar de lamp. Zijn heel zwaar te verteren, Ons parlement wordt bijster tam, Verleert ’t improviseren. Men denkt licht: spreek niet al te flat, Geleerdheid valt te roemen; Bouw zinnen op, blinkend en glad, Met bonte uitheemse bloemen. Frans, Duits en Engels, liefst Latijn, Zoiets staat altijd deftig; Vermijd oubollig, wilde gijn, Wordt ook niet al te heftig. Begrotingsronde ingezet, Was het in voorbije dagen, ’s Avonds meestal een stille pret, Bij lange krantverslagen. Heemskerk had het weer mooi gezegd, Mendels die nooit verveelde, Marchant zijn moppen, wrang, maar echt, Treinreizen niet duurder. De reizigers- tarieven bij de Ned. Spoorwegen zullen na de vijf procent loonsverhoging, voorlopig althans, niet omhoog gaan. Deze toezegging werd door de directie van de N.S. gedaan aan de Algemene Bond van Forensen. Abonnementsprijs: f 1.50 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verstoord St. Nic.-feest. Het St. Nico- laasfeest van tien uit Indonesië gere patrieerde gezinnen (37 personen) is Zaterdagavond verstoord door een felle brand in de zijvleugel van het hotel Cuypers-Linssen te Valkenburg-Hou- theni. Dank zij het actief optreden van de brandweer en een brandmuur bleef het hoofdgebouw gespaard. De vleugel, waarin de gerepatrieerden waren onder gebracht, brandde geheel uit. De inboe del kon maar voor een deel naar buiten worden gesleept. In de overhaaste af tocht kwamen alle bewoners er zonder kleerscheuren af. Rijksdiensten op 2 Januari gesloten. Op Zaterdag 2 Jan. zullen de rijksdien sten voor zover de dienst dit toelaat, gesloten zijn. Bepaald is echter, dat het dienstverzuim dient te worden inge haald, hetgeen ook aan de gemeentebe sturen is medegedeeld. Over tien jaar.Verwacht wordt, dat er over 10 jaar 150.000 televisietoestel len in ons land zullen zijn, doch het aantal „toestellen-van-nu” wordt op nog geen 10.000 getaxeerd. Een wervelstorm heeft Zondag een spoor van dood en vernieling getrokken door de Midden-Amerikaanse staten Mississippi, Louisiana en Arkansas. ’s Avonds waren reeds 26 doden gebor gen uit de puinhopen van verwoeste ge bouwen in de zwaarst getroffen stad Vicksburg, terwijl het gewondental on geveer 200 bedraagt. Er zijn pl.m. 1200 mensen dakloos. Op tal van plaatsen ontstond brand tij dens de 20 minuten, waarin de tornado volkomen onverwacht over de stad (28000 inwoners) trok. Een bioscoop stortte in en bedolf 73 mensen, o.w. 34 kinderen, onder zijn puin. De schade wordt ruwweg geschat op 25 millioen dollar. Verwacht wordt, dat de Amerikaanse luchtmacht in het eerste half jaar van 1954 de eerste squadrons onbemande bommenwerpers naar landen over zee zal sturen en het is waarschijnlijk, dat deze squadrons naar Europa zullen wor den gedirigeerd. Deze bommenwerper, de Martin B-61 „Matador”, wordt met behulp van af- werpbare raketten gelanceerd. Dit af schieten gebeurt van door de Martin- fabrieken ontworpen trailers, zodat het lanceren niet op een vaste plaats be hoeft te geschieden. Eenmaal in de stratosfeer vliegt deze bommenwerper met een snelheid van om en nabij het geluid, krijgt daarna nog een hogere snelheid en wordt door een stuurautomaat naar ieder gewenst punt gedirigeerd. Het toestel is uitge rust met allerlei electronische instru menten, die o.m. ook zorgen voor de bediening van de geschutskoepels en ’t loslaten van de bommen. IT MIDDELBEK LANBOU- UNDERWIIS De kügel is nou troch de tsjerke. De Mid- delbere Lanbouskoalle komt! In nije stap is set op in wei, dy’t de boerestan yn Ne- derlan nou likernóch fyftich, sechstich jier lyn, bigoun is to gean. De wei fan de üntwikkeling, de gearwurking mei de wittenskip. En ek dêrby kin men ’.llinnich byhwannear’t men ófstan n?mt fan hjoed en moarn, düdlik it paed sjen, hwer’t de boerestan yn kommend tiden lans gean sil. Boer en wittenskip! It is jit net sa lang lyn, dat dizze kombinaesje de lju oan it laitsjen brocht. Hwat hre nou in boer mei de wittenskip to krijen? Hoe dom mer boer, hoe dikker bargen, spotten hja. Sa dom as in boer, sei in oar. Hwant in boer bliuwt mar in boer, kear him om, it Aetherbcvolking. De regering wil be vorderen, dat ook andere dan de be staande omroeporganisaties hun stem in de aether kunnen doen horen. Drie ministers naar Luxemburg. Ter bijwoning van de bijeenkomst der Bene- luxministers zullen zich vandaag de ministers J. van de Kieft, prof. dr. J. Zijlstra, en mr. J. M. A. H. Luns naar Luxemburg begeven. Minister S. L. Mansholt is verhinderd en zal vervan gen worden door de directeur-generaal van de voedselvoorziening, ir. J. A. B. Franke. Brand maakt 55 man werkloos. Een hevige brand heeft in de nacht van Don derdag op Vrijdag in de metaalwaren- fabriek Bons en Evers te Bome gewoed, waardoor 55 arbeiders zonder werk zijn gekomen. Warme Sinterklaas. Vrijdag 4 Decem ber 1953 is een dag, die geboekstaafd zal worden in de Klimatologische an nalen van ons land. Op de meeste plaat sen was het, sinds ruim honderd jaar geleden de regelmatige meteorologi sche waarnemingen aanvingen, in de maand December nog niet warmer ge weest. De temperaturen waren zelfs iets hoger dan ooit in deze maand wer den waargenomen. Een vos geschoten. Dinsdag hebben jagers een pracht exemplaar van een vos geschoten in het Mandeveld onder Bakkeveen. Thee duurder. Een aantal theesoorten zal in prijs verhoogd worden. De goed kope en de middelsoorten zullen waar schijnlijk resp. zes en vier cent duurder worden en per pakje 62 en 74 cent gaan kosten. TV heeft nog 9 ton nodig. Voor verlen ging van de experimentele televisie-pe- riode van 1 October tot 31 December is een bedrag van f 900.340 nodig. In de voorzieningen, die hieruit bekostigd zullen worden, zijn inbegrepen de aan koop van een nieuwe reportagewagen en de inrichting van een studio in het Vitushuis te Bussum. Het bedrag zal mettertijd zo mogelijk in ’s Rijks kas terugvloeien uit de opbrengst van het „kijkgeld”. De vervolging is altijd wreed geweest en niets-onziend, aldus dit blad. En heeft eveneens altijd het „masker van de legaliteit” gedragen dit geldt van de Romeinse keizers tot en met de ver volgers van vandaag. Maar het artikel toont aan, dat er vroeger in het kei zerlijke Rome in ieder geval sprake was van een „rechte lijn”, men zou durven zeggen: van een zekere cohe rentie. De weigering bijv, om de Cae sar als god te aanbidden door voor hem te offeren, vormde het meest voor komende motief om de christen voor te stellen als in ontoelaatbare mate on gehoorzaam ten aanzien van de tota litaire en vergoddelijkte Staat. „De aan geklaagde christen, of dit nu de Bis- schop Cyprianus was of de simpele sla vin Blandina, verklaarde voor de rech ter: ik ben christen, ik aanbid Chris tus en ik kan en mag niemand anders aanbidden. Gij kunt mij treffen volgens de menselijke wet, maar ik kan nimmer afwijken van datgene wat de „be staansreden” van mijn leven is. En de magistraat oefende het zwaardrecht uit en liet het hoofd afslaan van de schul dige. In de antieke processen werd de „ge loofsbelijder” veroordeeld als christen. En de gelovigen, die het proces bijwoon den (het had als regel in het publiek plaats), werden diep gesticht door de protesteerden. In de Utrechtse Jaarbeurshal werd een druk bezochte vergadering gehouden, waarin het beleid van de minister van onder wijs fel werd gehekeld en waarin o.m. werd gesproken over het „schandaal der kinderpakhuizen”. Rijksbureau voor aardolieproducten ver dwijnt. Het ministerie voor Economi sche Zaken deelde mede, dat het Rijks bureau voor Aardolieproducten zal worden opgeheven. Kinderen stoeiden in een auto.Twee twee jongens van acht jaar, die naast de bestuurder van een bestelauto te Eindhoven stoeiden, waren er de oor zaak van, dat de autobestuurder tegen een geparkeerde auto opreed, waardoor de jongens uit zijn wagen vielen en wer den gedood. Fraudeur meldde zich bij de politie. Een 56-jarige Amsterdammer, die als bureauchef in een bedrijf te Zaandam in 1% jaar f18000 verduisterde, gaf zichzelf bij de politie aan, toen onver wacht accountantsbezoek van zijn boe ken was aangekondigd. Gebrek aan 189 onderwijzers. Op 16 September jl. waren er op de 45000 on derwijzers en onderwijzeressen 93 plaat sen niet vervuld, heeft ministers Cals in zijn memorie van antwoord medege deeld. Op die datum waren er 1332 on derwijzers door ziekte of verlof afwe zig: in 96 gevallen was geen plaatsver vanger aanwezig. Jacht op papegaai. Twee inwoners van het dorpje De Rijp zijn met een schep net naar het haantje van de kerktoren geklommen om een papegaai te vangen die reeds geruime tijd onder de toren omloop zat. Na veel moeite slaagde men er in het dier te verschalken. De Osservatore Romano van 13 November bracht een indrukwekkend hoofdartikel onder deze titel, dat door iedere Christen waar ook ter wereld zou moeten worden gelezen. Het blad wijst erop, dat de Kerk altjjd vervolgd is en altijd zal vervolgd worden. De woor den van haar Stichter laten hieraan evenmin twijfel bestaan, als aan Zijn altijddurende hulp en aanwezigheid. En is elke gelovige hiervan rustig overtuigd, geheel anders staat het met het inzicht, het begrip, van de geheel nieuwe, eigen aard van de kerkvervolging door het communisme. Gaarne nemen we op verzoek van een onzer lezers, dan ook over zij het in verkorte vorm wat „De Linie” van 20 November hier over schreeL Nare streek. Een Haarlemmer deelde mede, een Sinterklaasfeest voor de jeugd te willen organiseren, doch toen de kin deren zich bij de opgegeven zaal meld den, wist men hier van niets, zodat de kinderen werden teruggestuurd. Later heeft een A’damse winkelierscombina- tie van winkeliers zich over de teleur- gestelden ontfermd. Motorrijder verongelukt. Zaterdag avond is in Onstwedderholte de 28-ja- rige ongehuwde R. de Roos uit Tange- Alteveer met zijn motor tegen een boom gebotst en overleden. Vader Pannekoek vroeg een huls. In Goes is Zaterdag de 14000ste inwoner geboren. Vader Pannekoek, die aangif te kwam doen van zijn dochter Anto nia Cornelia kreeg een spaarbankboekje met 100 gulden van het gemeentebe stuur. Hij dankte hiervoor hartelijk, „maar,’ ’.zo zei hij, „toewijzing van een woning zou ik meer op prijs stellen.” Noorse koning wellicht naar Nederland. Volgens het Oslose blad „Aftenposten” wordt verwacht, dat koning Haakon van Noorwegen in Mei a.s. een officieel bezoek aan koningin Juliana zal bren gen. Omtrent een dergelijk bezoek is in Den Haag officieel nog niets be kend. yn de boerestan seis, wie in minachting tsjin witten en learen lang oanwêzich. Hwat is dêr net ófhelle fan 1 men en theory, fan papier, dat geduldich wie en mear soks. Dat is ek sa goed to bigripen. leuwenlang wie i boerefolk al- hiel bipaeld troch de ünderfining. Tra- dysje en gewoante, dat wiene de learmas- ters en de praktyk dê. kaem it op oan. Giet men de histoarje fan it lanboukun- dich ündersyk en de lanbouskoallen nei, dan is it hast net to leauwen, dat dit alle- gearre komd is yn üs tiid, d.w.s. yn dè léste fyftich, sechstich jier. Dy earste lanbouskoalle yn Wageningen, '.iwat wie it in stumperich saekje as men it mei üs eagen bisjocht. In pear lokalen en in stik of trije, fjouwer lanbouleararen, dat wie alles. En trije fan ’e fjouwer hiene wy üt Dütsklan helje moatten, om’t wy sokke lju hjir net hiene. Dêr wie neat, gjin lear- materiael en gjin boeken, alles moasten wy helje üt Dütsklan wei, hwer’t men al inkelde tsientallen jierren earder dit paed üt gien wie. Dy iene lanbouskoalle krige mei de allergreatste muoite in stik as acht learlingen, sjeder it hiele lanbou- ünderwiis fan doe. Mar as it sied goed is, kin it noch sa ünnoazel lykje, as men yn de tiid fan de rispinge it fjild wer oereaget, stiet men forbaesd nei de fruch- ten to sjen. Yn ien minskeleeftyd is it in beam wurden, hwer’t de fügels harren liet yn floitsje. De earste ald-learlingen fan Wageningen waerden as Rykslanboulearaer oansteld. Yn eltse provinsje ien. En omt hja wol seagen, dat dizze minsken mei in hiele provinsje as wurkterrein, nod gjin spat to dwaen krije scene, om’t de boeren har ren kaldwei negearden, socht men nei in wei, yngong to finen by it boerefolk. Dat hat jierren duorre. Och hwat wie it in heaterskjen, dy earste tsien jier. Hja bliuwt dochs in boer, sei in tredde. En ek 1 krigen fan Ryksweg. in saneamde lan- Barones smokkelde. Een barones van 67 jaar werd aan een Duits grenskan- toor er op betrapt, dat zij koffie naar Duitsland wilde smokkelen een mis drijf, dat zij reeds meer had gedaan. Waarom nog geen kampeerwet? De A. N. W. B. heeft de minister van binnen landse zaken gevraagd, waarom de noodzakelijkheid van een Kampeerwet, welke zeven jaar geleden reeds vast stond, opnieuw moet worden onder zocht. Autobus greep fietser en reed twee hui zen binnen. Een autobus van de Bra bantse buurtspoorwegen en autobus diensten is, doordat de linkervoorband sprong, in Kruisland van de weg ge raakt en twee naast elkaar staande huizen aan de linkerkant van de weg binnengereden. De 23-jarige wielrijder H. de M. werd gegrepen en zeer ernstig gewond. Minder werklozen dan vorig jaar. Het werklozental was op 1 December, on danks een stijging in November van 55.512 tot 66.328 aanmerkelijk lager dan Leeuw en aap samen weg. Een leeuw uit Klant’s Dierenpark te Valkenburg, die bestemd is voor de dierentuin van Djakarta, wordt op de zeereis verge zeld door „Joko”, een aapje, dat altijd in zijn hok heeft gewoond. De twee zijn eng aan elkaar gehecht en daarom heeft men ze niet willen scheiden. bouwinterskoalle yn de provinsjehaed- stêdden, mar it bleat? yn dê measte boekewjir- provinsjes in poepetoer learlingen to geduldich krijen. Hjir yn it noarden gie it lang net min. Grins wie fuort klear en ek Ljouwert stie mei by de bésten. Mar yn oare kontrijen wiene fakentiids mear leararen as learlingen. In inkelde heare- boeresoan gie, faeks om hiel oare motie ven as om to learen, nei de nije skoalle. Fan boppen-óf krige men alle stipe, mar fan ünderen bisjoen stie men spotsk of ünforskillich dizze nije mirakels oan to sjen. In boer op skoalle, dat wie de wrald op syn kop! Wy binne nou fyftich jier fier der. En hoe is ek yn dit opsicEt alles for- oare. Tüzenen er jitteris tüzenen hawwe lanbou-ünderwiis folge, de Rykslanbou- leararen fan doe, in stikmannich, binnè nou oangroeid ta hünderten en jitteris hünderten yngenieurs en dokteres, mei in komplete Hegeskoalle yn Wageningen, hwer’t tal fan Instituten op allerlei gebiet oan forboun binne. Tt lytse doarp Wage ningen is in bikende Universiteitsstêd wurden, dy’t aloan de wj ukken fierder ütslacht. Neist in tritich Lanbouwinter- skoallen skoallen steane inkelde hünderten Legere Lan- en Tünbouskoallen om fan Suvel- skoallen, Blom- en Bolleskoallen mar to swijen. Laboratoria foar grounündersyk, gewassenündersyk, plantensykten, féfoer- en kunstmestündersyk, groeije as koal. De yndustry hat dêrneist har eigen proef- bidriuwen en laboratoria stifte en strib- bet dernei om dit yn folie greatere om- fang üt to breidzjen. As men witte wol hwat de takomst bringe sil, moat men nei it forline sjen, dat jildt ek yn dizze wichtige saek. Hwant de tiden geane nea tobek. Hja geane yn sneller tempo de wei op, dy’t troch it foarige geslacht mei greate ynspanning baend is. Jitteris De Britse Raad die de katten met stamboom registreert, heeft medege deeld, dat de export van raskatten is gestegen. De landen waar de grootste vraag bestaat naar Britse katten zjjn Frankrijk, Zwitserland en Zweden. De populairste kat is de Siamees die „op de poot” wordt gevolgd wordt door blauwe Perzen en „Chincilla Creams”. De prijzen voor deze katten variëren van f 100 tot f 500. fyftich jier en dan sille de opfettingen fan de minsken jit mear foroare wêze as dy fan in jonge boer fan nou, forgelike mei in boer üt de tachtiger jierren. Dy’t it boere-aerd ken, wit, dat nije dingen der in stevige - >-• r\. wie sa mei de Gaesterlanske hierdeboeren fan de Maet- skippij dêrre, leaver yn ’e sleat smieten as oer it lan to bringen; dat wie as mei de earste meanmasine, dy’t hja sa lang en bitter bistriden hawwe; dat wie sa mei alles, hwat it aide, biwende paed krüste. Mar is de saek goed en wurdt se mei oertsjüging trochsetten, dan is dat- selde aerd earlik genöch om fan Sau- lus in Paulus to wurden en mei iit mear krêft to stypjen hweryn as se eartiids tsjin- aksele hawwe. Nou nimme se seis de leije oer, nou fjochtsje se mei de Minister om harren lanbouskoallen üt to wreidzjen en bet ter to meitsjen. Hwant hoe langer hoe mear boeren geane de eagen iepen foar de tiid hweryn hia libje, mar binammen foar de tiid, dy’t foar har bern komme sil. En mei üntwikkeling is it sa: men leart salang men libbet mar de groun- slach wurdt yn de jonge jierren lein. As dy goed en breed is, dan kin derop trochboud wurde, dan kin men hurd for- oarjende tiden byhalde, mar as men op in to smelle basis bigjint, rint men hoe langer hoe mear efteroan. En sa as it tal en de greatte fan de kunstmestfabriken elts jier tanimt, sa sil ek weardearring foar üntwikkeling, ündersyk en kennis tanimme. Dat haldt gjin minske tsjin. En forstannige aide halde der rekken mei, hja sjogge nei de takomst en hja witte dat de tiid harren alle jierren mear Onnodig verlies. Tijdens het Tiende Nationaal Veiligheidscongres, te Am sterdam gehouden, bleek, dat alleen in Nederland ten gevolge van onveilig werken per jaar ongeveer f 200 millioen gulden wordt verloren. Een Spaans verkeersvliegtuig met 32 personen is omstreeks 100 km ten Noorden van Madrid in het Guadarra- ma-gebergte neergestort. Er zijn 22 do den en 10 overlevenden, van wie er ver scheidene zwaar gewond zijn. Na hardnekkig tegen een sneeuwstorm te zijn opgetornd, bereikte een redding- ploeg het wrak. Men trof hier 9 ge wonden aan, verkleumd van de koude. Een van de gewonden was een buiten lander, naar men zegt een Amerikaan. en trije Middelbere Lanbou- lijkt gebed verzonken temidden van de vlammen der brandstapel. Niet meer ’n Agnes, die rustig en verheugd voor haar beul staat. Er is thans iets van de doodstrijd van Gethsemani, van de diepe verachting van Herodes voor Christus. Van de klacht: „Ik ben een worm.geen mens meer.” Er is thans vooral ook de volslagen verlatenheid of althans ’t gevoel van door allen verlaten ta zijn. De soms jarenlange gevangenschap in doodstille cellen, de dagen-, wekenlange „verhoren” onder krankzinnigmakende schijnwerpers, de psychische en morele folteringen (meer nog dan de licha melijke) die ten slotte uitlopen in de onherkenbare verschijning in de rechtzaal, in de hysterische zelfbeschul diging, in de voor altijd veranderde stem de „blik waarin niets menselijks meer is”. Er is thans de vernielde persoon lijkheid, de geest-zelf die gedood wordt, het verstand geroofd er zijn thans mannen van meer dan gewoon formaat, wier gehele levensgang hun wilskracht, karakter en moed bewijst, die onher stelbaar, onherkenbaar „vermaakt” werden tot „een worm” Maar hun eenzaamheid, hun verlaten heid is waarlijk niet alleen subjectief en psychologisch. Zij is helaas reëel: Het volkomen gebrek aan solidariteit in medeleven en in gebed in herdenken. De Handelingen zijn er om te bewijzen hoe intens er gebeden werd voor de ge vangen genomen Petrus. „Door de Kerk” (12.5). Door de gehele Kerk! belijdenis van het eigen geloof: het woord Confessor werd tot ere-titel. En onmiddellijk na de terechtstelling ver drongen ze zich om stukjes doek in het bloed van de martelaar te dopen, die bewaard werden als kostbare relie ken. Het verschil tussen de methoden van toen en die van vandaag is onoverzien baar groot. Men behoeft er de officiële communistische pers-organen van ach ter het Ijzeren Gordijn slechts op na te slaan. De misdaden, waarvan telkens weer geestelijken worden beschuldigd, mogen dan al absurd zijn: spionnage, oorlogs-ophitsing, samenzwering tegen het volk, verstandhouding met vreemde mogendheden, etc. etc.het gevolg is niettemin, dat de moderne geloofs belijder voor zijn rechters komt te staan als een misdadiger, een verrader, aan de openbare verachting prijsgegeven. Vroeger gaf het martelaarschap om het openlijk belijden van Christus een gevoel van groot geluk, zich uitend in oprechte vreugde, zowel van de be voorrechte zelf als van het ganse chris tenvolk. Met geloof in en de liefde voor Christus zijn thans evenals toen en evenals morgen het motief waarvoor ontelbare christenen in het bijzonder de geestelijken naar de beklaagden bank worden gevoerd maar de ganse structuur en de on-ontwarbare gecom pliceerdheid van de moderne strijd te gen de Kerk vormen een dicht rookgor dijn, dat niet alleen de liefde tot Chris tus en Zijn Kerk (enige „misdaad” der aangeklaagden) aan het oog onttrekt, doch dat bovendien den martelaar de vreugde ontneemt om eenvoudig en openlijk Christus te belijden. Erger nog: de haat tegen de Kerk van de moderne vervolgers, (welke haat veel bewuster en oneindig veel schuldiger is, na 20 eeuwen Christendom) bedient zich van wetenschappelijke en techni sche hulpmiddelen, die een zodanige aantasting en schending betekenen van de Belijders, als in de oude tijden niet eens mogelijk was.Er vloeit tegen woordig geen bloed meer; er komen geen vlammen meer bij te pas beide zo zichtbaar herdacht in het rood van de liturgie der martelaren. Er zijn thans chemische middelen, toepassingen van psychologische, psychische en psycho pathologische studie en ontdekkingen. Eventueel is er ten slotte het nekschot. Niet meer een Policarpus, in verheer- Mi

Bolswards Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1