KRIS KRAS door Nederland „NIET VOOR ONS SOORT MENSEN” V 'J •J I J llll llll u Het probleem der cultuurspreiding De Friese kwestie Zuivelfabrieken T Fan de Martinytoer us hjoed p p to sizzen STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Aan de bruine rat Radio-actieve proef konijnen gestolen leveren water Treinloze Kerst? Vliegramp: 13 doden Hwat ha» (jabe Skroar Dinsdag 15 December 1953 49e Jaargang No. 98 naderen. Van dat de cultuur redeneerde men. de spaar. ken. Het is voor ons PIET. ed woartel, de lit de 1 Mar hast oeral bliuwe de aide gebou- ct ct ct ct ct ct ct Abonnementsprijs: f 1.50 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: Fa A. J. OSINGA te Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) der moat hollen en der hwat sjogge, foar’t hja In dichter is krekt as in salm: hy makket de moaiste sprongen as er tsjin de stream yngiet. Bols wards Nieuwsblat Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Namens het kabinet hebben de minis ters van Binnenlandse Zaken en Justi- 11' tie in een brief aan de beide Kamers der Staten-Generaal bekend gemaakt dat de regering zich over het algemeen kan verenigen met de aanbevelingen van de commissie-Kingma Boltjes, die toela ting van Fries in het openbaar en amb telijk verkeer bepleit. Het kabinet verenigt zich met het uit gangspunt van de commissie, dat in Friesland het gebruik van de Friese taal zowel mondeling als schriftelijk kan worden toegestaan, met beperkin gen terwille van de rijkseenheid en de rechtszekerhei d. Het mondeling gebruik van de Friese taal wordt toegestaan met uitzondering van de rijksdiensten, waarin het ge bruik van Nederlands noodzakelijk is. Het schriftelijk gebruik van de Friese taal zal in het verkeer met de in Fries land gevestigde rijksorganen zijn toe gelaten, tenzij het dienstbelang zich daartegen verzet. Wij geloven, bruine rat, Dat je ’t zelf nu ook wel vat, De bevolking is je zat; Men deed uit de doekjes, Drie en dertig millioen scha, Laat jij jaarlijks ’t landje na, En als loon tracteert men dia, Jou op scille-koekjes. Slechts één raad nog, bruine rat, Jij, die zo vernielend vrat, Het gericht komt, zie nog, dat Jjj je kunt versteken. Overleef je zo de slag, Toon elke boer je goed gedrag, Mogelijk dreigen na dees dag, Nooit meer razzia-weken. ’t Spijt me heel erg, bruine rat, Maar ik geef je ’t op een blad. Kruis Jij deze week mijn pad Dan moet ik je doden. ’k Maak haast nooit een beest van kant, Nu kan ik niet anders want „Wet is wet” van hogerhand Wordt mij dit geboden. Op papier klinkt het allemaal erg mooi. Als men de grote massa van ons volk er maar toe bewegen kan, bij zichzelf belangstelling voor onze cultuur aan te kweken, dan betekent dit niet alleen, dat deze massa zich in haar geestelijk bezit verrijkt, maar bovendien, dat het kunstenaarsprobleem kan worden opgelost. Een ieder zal deze gedachtengang kunnen aanvaar den, maar zodra men de schone theorie tracht om te zetten in een even schone werkelijkheid, begint de misère. Dierbescherming, bruine rat, Geldt voor jou in dorp noch stad, Ook al gaat men nog zo prat Op zachtaardigheden. Leefde Sint Franciscus maar, Misschien speelde die ’t nog klaar, Om met tere smeekbeê: i 't Mensdom te overreden. Hoor es even, bruine rat, Niemand noemt je ooit een schat, Maar ’k wil eerlijk zijn, ik had Weinig last nog van je. Doch je hebt, ’t hoeft niet gevraagd, Vele mensen vast geplaagd, Anders werd je niet belaagd, Door een moord-campagne. Twee jaar moeizaam wetenschappelijk werk zijn verloren gegaan door de dief stal van een zestal proefdieren uit een konijnenhok van de röntgenoloog dr C. J. van Mervenné in Den Helder. De zes konijnen waren ingespoten met een kankerverwekkende radio-actieve stof. De dieren zijn voor consumptie ten enenmale ongeschikt. komt, omdat de moderne voorstan ders van cultuurspreiding, uitgaan van een praemissie, die ook oo andere levens terreinen voortdurend wordt gesteld, na melijk de gelijkheid van de mens. Het gebrek aan belangstelling voor tuur, waarvan bij brede volksla, ke is, wil men verklaren uit 1 het volgend jaar tegenwoordig te zijn bij de inwijding van de nieuwe Ned. Herv. kerk in Austin Friars te Lon den. Of de Koningin met het oog op haar werkzaamheden aan de uitnodi ging gehoor kan geven, staat nog niet vast. Schuldeiser pakte koe by de horens. De Rijkspolitie te Breukelen heeft proces verbaal opgemaakt tegen de 19-jarige veehouderszöon B. uit Loenersloot, die in de nacht van Woensdag op Donder dag uit een weide bij Breukelen een jonge koe stal. De jongen deed dit om dat de veehouder D. K. in Breukelen van wie hij geld had te vorderen, hem niet betaalde. De koe zette hg in de stal van zijn vader en hij was voorne mens het dier niet eerder naar Breu kelen terug te brengen, alvorens boer K. zijn schulden had valdaan. De koe is door de politie teruggehaald. Voor de oud-Indisch gasten. De Minis ters van Buitenlandse Zaken stellen voor, in 1954 een bedrag van f 186 mil lioen uit te keren aan voormalige Ned. Indische landsdienaren en slachtoffers van de oorlog in Indonesië. Pas op voor Peter Plicht! Een oplich ter, die zich Peter Plicht noemt, betaalt zijn aankopen met cheques uit een ver duisterd giroboekje der gemeente Am sterdam, waarbij reeds is gebleken, dat de man zowel in Utrecht als te Arnhem en Eindhoven zijn slag heeft geslagen. Prins Bernhard: „niet uitgenodigd”. Op een persconferentie, welke Prins Bern- hard hield naar aanleiding van zijn reis naar Ethiopië, stelde een journalist van het Indonesische persbureau Antara aan Z.K.H. de vraag, of hg de tijd thans niet gekomen achtte een „goodwill reis” naar Indonesië te maken, om eventuele misverstanden uit de weg te ruimen. De Prins antwoordde hierop lachend: „Ik ben nog nooit uitgenodigd.” Vacantie door kolendamp. In Hilversum genieten ongeveer 250 kinderen van een vervroegde Kerstvacantie. In verschei dene lokalen van een der scholen wer den kinderen onpasselijk als gevolg van kolendampvergiftiging. Het hoofd der school liet het gebouw ontruimen. Een verstandig besluit, want tijdens een in gesteld onderzoek bleek dat uit de kel der giftige dampen opstegen. Knagend geweten, ’s Rijks schatkist heeft aan gewetensgeld in totaal een bedrag van f 103.180.03 ontvangen. Bij de ontvanger der Directe Belastingen te Amsterdam werd wegens te weinig betaalde Inkomstenbelasting een be drag van f 21.262.55 ontvangen, het grootste bedrag op deze lijst van gewe- tensgeldbetalers. Internationaal instituut voor landaan winning. De oprichting van een inter- 'j, de J. i nationaal instituut voor landaanwinning Verscheidene zuivelfabrieken hebben maatregelen genomen om hulp te bie den aan de mensen in Zuid-Oost Fries land, die grote moeilijkheden ondervin den door het gebrek aan water. De fabrieken, die over Norton-pompen beschikken, laten wagens vol melkbus sen met water langs de huizen rijden. Mensen, die dicht bij de fabrieken wo nen, komen zelf met emmers en tobben om het benodigde water in te slaan. Te Heerenveen zelf heeft de dienst Ge meentewerken de distributie van drink water door middel van tankwagens ge organiseerd. Dit alles is nodig omdat grote delen van Friesland, voornamelijk ten Zuiden van Heerenveen, nog niet op het net van de waterleiding zijn aan gesloten. Voor sommige gebieden zal aansluiting op dit net niet voor 1956 of 1958 kunnen geschieden. Mind er waard igh eidsco mtd ex Dat vervaging der maatschappelijke grenzen, product ener sociale ontwik keling, die in een snel tempo plaatsvond, er toe geleid heeft, dat in arbeiderskrin- mer veranderen. Dat lijkt bepaald noodzakelijk. Want dezulken slechts dwingen om waarom onze kranten, die een zeer groot publiek bereiken, nimmer een poging aanwenden om op populaire wijze de niet ter zake kundige lezer binnen te voeren in het domein der cultuur. De vakbond van de arbeiders bij de Brit se spoorwegen (.N.U.R.) heeft Zater dagavond besloten volgende week Zon dag (bij het begin van de Kerstweek) in staking te gaan, om de eisen voor loonsverhoging kracht bij te zetten. De Britse regering zal vermoedelijk in grijpen, om een ontwrichting van het spoorwegverkeer, dat juist in de kerst week zeer intensief is, te voorkomen. De leiders van de N.U.R. zouden Zon dag beslissen of zij een verzoek aan de vaSbond van de Londense transportar beiders zullen zenden, eveneens in sta king te gaan. Dertien mensen zijn Zaterdag om het leven gekomene toen een lijnvliegtuig van de Indische staatsluchtvaartmaat schappij op weg van Delhi naar Madras, ruim 3 km buiten de luchthaven Nag- poer neerstortte. Alleen de piloot over leefde de ramp. Onder de doden bevindt zich de voor naamste anti-commun’st’sche arbeiders- leider van India, H-"-'harnath Siasjtriri vice-voorzitter van het „Int. Verbond van Vrije Vakverenigingen” en secreta- ris-generaal van het Indische Nationale Congres van Vakverenigingen. T entoonstellingen ■yiooral de tentoonstelling zouden daar bij de aandacht moeten hebben. Wij weten, hoe bedroevend het daarmee is gesteld. In bepaalde kringen van ons volk heeft de gedachte postgevat: dat is toch niets voor ons. Dat komt, omdat de verslagen van openingen van exposities, waarop het altijd deftig toegaat, de men sen van een bezoek afschrikken. Ere- comité’s en gala-openingen duiden op manifestatie van een bevoorrechte groep, waartoe de gewone man niet behoort en waartoe hij naar hij zelf meent, nimmer behoren kan. Men heeft ook veelal de lieflijke gewoonte volksvoorstellingen tegen gereduceerde prijs te organiseren als het vet van de ketel is. Deze worden dêrre, de tr praken lê- In folk moat witte hwer’t it nei mar ek in folksdiel, in yn Noard of Süd kin sunder de o oriëntaesje, net doelbiwust han- nelje. Dr Van der'Wielen biseach de fa- hjir likegoed as zen. I.. stribje moat, groep yn In goede dat het milieu hier de grote rol speelt. Indien ouders belangstelling hebben voor kunst en cultuur, dan zullen zij een zelf de belangstelling ook trachten aan te kweken bij hun kinderen. De school kan hier alleen een secundaire rol spelen, zij kan uitsluitend datgene, wat in net gezin gezaaid, doen gedijen. Propaganda ij worden in die mening gesterkt, als zij hun krant lezen. Want al lezen zij een krant, die kennelijk bestemd is voor de arbeidersmassa, zij vinden in de kunstrubriek daarvan net zoveel geeste- j lijke hoogvliegerij als in burgerlijke bla den. De volkskranten schijne ook al aan een minderwaardigheidscomplex te lijden en zij voelen zich niet volwaardig indien hun culturele rubrieken niet worden ver zorgd door prominente kunstenaars, die weliswaar veelal in een voor het grote publiek onverstaanbaar jargon schrijven, maar die toch aan de krant hun culturele luister bijzetten. Is het in die omstandi ’- heden een wonder, dat velen van oor deel zijn, dat de kunst „niets voor hen” is? De kunstrubrieken zijn nu eenmaal niet af gestemd op hen, wier primaire belangstelling nog gewonnen moet wor den. Men slaat die rubrieken dan ook over en vlucht naar de sportpagina. Daar igorde praevaleerde, bewustzijn, dat men zich geestelijk nog niet in staat voelt op een hoger maatschappelijk niveau te leven. Vandaar dat we spraken van een minderwaardigheidscomplex. Het is er bij velen en dat zijn nu ook juist degenen, die van mening zijn, dat de cultuur „niets voor hen” is. divedaesje, har takomst bern binne soarchlik. Fan jier ta jier nimt de bihoefte oan minsfclike arbeidskrèft yn de lanbou óf. De mechanisaesje tint fierder, der is gjin sliepers rêstich slomje - hwant wy stea- ne meiinoar en foar mekoa i de bran- ning fan de moderne tiid. It moat üs oan- deare, dat üs b rn allinnic1 om utens in reedlike takomst fine kinne en net yn it eigen heitelan. De slügens moat der üt! In hiele rige fan lytsere en greatere mis- stannen kinne fordwine as ”'y it mei- mekoar wolle. Hiel hwat fan dy misstan- nen sjogge wy net mear, omt wy der oan wend binne. Dat de iene boer of kou- melker in kertier of in healüre rinne moat om by syn stik lan to kommen, wylst de oare, dy't der deun by wennet, syn eigen ek wer fan hós sykje moat, is ien fan dy dingen. Hwerom wurde sokke perselen net ruild? Yn de Walden skreaut it om in oplossing fan de fiersto lytse bidriuw- kes; mear as fyfticb persint leit under in minimale greatte. It tokoart en it tofolle oan wetter haldt in s-5 fan forbetteringen yn, hunderten pleatsen en spultsjes kom- me oan alle fingerseinen tokoart troch krapte oan romte, alderwetske yndieling, gjin goed wetter, gjin goede reed, gjin berchromte en al sa mear. De foarsjen- ning mei goede, bitüfte arbeidskrêften jowt nije ünrêst. Har lean, har fak- kundige oplieding, har wenten, har for- divedaesje, har takomst en dy fan har de cul- igen spra- financiële omstandigheden. Als de mensen meer verdienen en wanneer men aan de andere kant met behulp van lage toegangsprijzen cultuurmanifestaties toegankelijk maakt voor n groot publie' dan zal de zaak wel vanzelf gaan lopen, zo redeneerde men. ipstekke. Syn eacn- iker altyd wer yn de djipte to gean, tinkende oan it wiere sprekwurd: „Tsjin 1 J- tüken fan it kwea omfykje, is der mar ien, dy’t oan ’e woartel slacht.” Dizze selde wike is der yn it suden in greate gearkomste west, hwer” ek yn brede en djippe streken bisocht is de lju fierder paedwiis to meitsjen yn de gong nei in goede takomst. Mei great nocht haw ik, het vierde escadron depot lichte lucht- doelartillerie in de Prins Willem III- kazerne te Amersfoort is een geval van nekkramp geconstateerd. Onmiddellijk zijn de vereiste quarantaine-maatrege- len genomen. 14-jarige meisjes uit de fabriek. Mr. dr. slachtvee ge- I A. A. van Rhijn, staatssecretaris van Sociale Zaken, heeft bij de Tweede Ka- 1 mer een wetsontwerp ingediend tot wij- j ziging van de Arbeidswet 1919 met 't I doej bedrijfsarbeid voor 14-jarige meis- cetten fan it plattelansfraechstik hjir yn Fryslan fan ünderskate kanten en hy hat derby hiel hwat losmakke. Safolle, dat it de gearkomste suver hwat tofolle wie om op ien stuit te forarbeidzjen. Syn rede, dêr moat fierder op studear.e wurde, de Hagen dêr stel^, moatte üt- djipt en fan alle kanten bisjoen wurde, geastlike ünrêst komme yn de herten fan de lju, dy’t net ear- jogge, foar’t hja der mei de hiele hüd tsjin oan rinne. Hwant it tilt op fan de nuodlikste fragen en kwesjes. En krekt it greate tal fan dy fragen mak ket, dat safolle minsken it onderlinge for- ban net jen kinne, dat it harren ünt- giet hwer’t de nuodlike tastan winlik wei- komt. Dat de greatst? helt fan de Friezen om utens tsjocht is in tüke fan it kwea, hwerüt hiel hwat oare dingen fuortsprute. Mar hwerom gean hja nür wei? Om’t hjir gjin bistean foar harren to finen is. Dêrom rint it hjir me; safolle dingen muorrefêst.De bisteansbasis is en bliuwt hjir fiersto smel. Wol men oan de beam mear en better fruchten sjen to krijen, dan sil men de woartels fan de beam ütwreidzje moatte; de bisteande woartel, de lanbou, sa sterk mooglik fiede en al it mooglike dwaen om dy oa'e yndustry, derby to krijen. As men gjin frede hat mei in al fierder sakjend Fryslan stilstean is sakjen dan kin men hjir net foar wei. As Frys lan ekonomysk en sosiael, kultureel en geastlik it tempo fan de t”d net byhalde kin, dan sil it jit fierdei efteroan komme. De eagen hearre foarü to stean, nei de takomst to sjen op alk gebiet 1' Milieu TVfaar met deze redenering is men fali- kant uitgekomen. Nog onlangs is gebleken, dat de populaire concerten wei nig toeloop hebben uit arbeiderskringen. Van alle culturele uitingen spreekt de muziek de massa wel het meest aan. Er is dus volop reden voor het stellen van de vraag, waarin de oorzaken van het gebrek aan belangstelling zijn gelegen. Maar wanneer men dit tracht te doen, dan moet men uitgaan van de gedachte, dat de ver onderstelde gelijkheid van de mensen een fictie is. De mensen zijn nu eenmaal verschillend bewerktuigd. De een is kunstgevoelig en de ander is het niet. Men kan zich zeer wel vergapen aan Rembrandts Nachtwacht, zonder enig kunstgevoel te bezitten. Men kan ook uit snobisme aanwezig zijn bij een kunst manifestatie, zonder er innerlijk door te worden beroerd. Een feit is het overigens wen mar tsjinst dwaen. En de fraech, hoe halde wy goede, flinke arbeiders, nou’t de minen en havens, de yndustrygebieten aloan op it 'finketou sitte to floitsjen, komt mar net üt ’e ferve. Mannichien prottelt op sosiale lésten en djüre lea- nen mei de tins oan eardere tiden. Dat ünfruchtbere tobeksjen en tsjin it tij yn- rinnen, bihinderet de tinzen oan de ta komst. Men kin net miene, dat men flin ke arbeiders haldt op mindere kondysjes as de maetskippij harren yn oare bi- driuwstüken takomme lit. Dan bliuwt men mei de healen en de slügerts sitten, de oaren pike üt. Dit hiele kompleks fan fragen moat yn ünderling forban mei ünderwiis en kul- turele foarsjenningen bisjoen wurde. In „welvaartsplan” foar Fryslan kinne wy net misse. De sosiale en ekonomyske wit- tenskip kin üs dêrby fan greate bitsjut- ting wêze. Sosiogra^en en planologen, ekonomyske en technyske deskundigen, hearre mei yn it span. Provinsje en ge meenten, organisaesjes fan allerhanne soart moatte yn dizzen gearwurkje om de krêften en minsken mobyl to meitsjen. De tiden binne gunstich. Hwant it Regear wit skoan, dat dit alk barre moat, sil Nederlan syn minsken halde kinne en iten en bistean jaen Och, ik wit wol, der wurdt op al dizze terreinen wol hwat dien e as men mar Jobsgeduld hat, sil it ek noch wolris to’n goede foroarje. Mar it libben hat yn üs tiden in oar tempo krige en dat sille brüke moatte om der net ünder to strü- pen. De slüge «oe ek, seit it sprekwurd, mar hy stoar earde It kin net tafallich wêze dat foaroanrteandr deskundigen üs mei klam op dizze dingen wize. Hja wize allegearre ien kant üt. De kant fan ae ak- tive. mienskiplike oanpak. Moedich each kleare ko' Fryslan tsjocb op.” halden oan. It winterwurk üt foarbije ti den komt net werom. Flaechsbiwurking, terskjen mei blok of fleijel fan de noten, it is of giet foarby. Hjir en yn Grins binne al greate pleatsen hwer’t men alle sied op it lan óftersket kunstmiettich neidroeget en daliks ófleveret. De hiele winter stiet de skuorre leech. It hiele probleem fan de nuttichste en gaedlikste boupleats is oan it foroarjen. Kwalitatieve rangorde j^fgzien hiervan moet er natuurlijk bij het kind in aanleg een zekere kunst- gevpeligheid aanwezig zijn. Dit is uiter aard niet altijd het geval. Een deel van d. mensheid heeft lak aan cultuur, bekent dat openlijk en zal in dit opzicht nim- l ons ook niet men zou boven hun geestelijke stand te gaan leven. Er zijn mensen te over voor wie de bonte Dins- dagavondtrein het summum van cultuur betekent, Welnu, Lat deze mensen in die waan, indien ze daarbij gelukkig zijn. Het is geheel verkeerd, op dit soort van .„cul turele” ontspanning neer te zien. Het sentimentele radioliedje betekent nu een maal voor vele memen hetzelfde als voor een ander een goed kamerconcert. Men moet de mensen niet dwingen om tegen hun natuur te leven, dat dient nergens toe. Er is in dit leven een rangorde, die bepaald wordt door de kwaliteit en nie mand kan daarin verandering brengen. jes te verbieden. Deze wet zal met in gang van 1 Juli volgend jaar in wer king moeten treden. Stania-State behouden. De bekende Stania-State te Oenkerk, eigendom van het Sint Anthony Gasthuis te Leeuwar den, is Donderdagavond door een bui tenlander aangekocht. Er zal voor de verdere exploitatie een stichting in het leven worden geroepen, waarvoor een kapitaal van f 100.000 benodigd is. Hier voor is door Koopmans Meelfabrieken reeds een bedrag van f 10.000 toege zegd. Koningin naar Londen Koningin Juliana heeft de uitnodiging ontvangen Geen rente voor blinden. Ministerhet dak opengescheurd, waardoor de in- Zuurhof heeft in de Tweede Kamer ge- ziftenden, overdekt met snijwonden van zegd, dat er geen vaste regeling komt de rondspringende glasscherven, zich voor de blinden, die niet meer kunnen vrij gemakkelijk uit de ravage konden werken. Dit zou de Staat 1.2 millioen I bevrijden. Zeven van hen moesten in kosten, hetgeen te veel is.. De minister het ziekenhuis worden opgenomen. De wil echter wel trachten een regeling j beide inzittenden van de personenauto voor de blinden te treffen, die minder j konden, na behandeling in het zieken- kost. I huis van Drachten, naar hun woning in Wilp (Gr.) terugkeren. Onderwijscommissie wil 9e leerjaar. In hun verslag op de onderwijsnota, inder- i tijd reeds door minister Rutten inge- I diend, dringt een aantal leden der com- Dodel’jk bekneld. De 44-jarige Dordtse missie voor O., K. en W. aan op de arbeider J. Gierman is Vrijdagmiddag invoering van een verplicht negende dodelijk gewond, toen hij in de haven leerjaar. Volgens hen zal het werkloos van de nieuwe centrale een dwarsbalk heidsprobleem er door worden verlicht, tussen twee meerpalen had weggesla- aangezien de jeugd dan later in het ar- gen. Deze sloegen daardoor tegen elkaar i beidsproces zou worden opgenomen. Te en het hoofd van de man raakte be- vens willen zij al te vroege pensionne- gengaan. I Geval van nekkramp in Amersfoort. Bij Psychologische weerstanden jyjaar de voorstander- der cultuursprei ding zijn in het algemeen van oor deel dat men met behulp van organisatie en propaganda enorme resultaten kan bereiken. Het zou hier slechts een kwes- stie van „aanpak” zijn. De mens is wil lig materiaal, de bemoeizucht kan won deren doen en wanneer het nodig is, moet men de mensen maar min of meer dwin gen om cultuur-minded te worden. Zoals gewoonlijk wordt echter datgene, wat tot de meest voor de hand liggende moge- lükheden behoort, over het hoofd gezien. Men schijnt in het geheel geen begrip te hebben voor de toe! zo duidelijk aan de dag tredende noodzaak, dat psycho logische weerstanden te overwinnen ziin, wil men in ons volk een grotere groen cultuurgenieters kweken. H:eraan wordt niets gedaan. Of toch, er wordt genoeg aan gedaan, maar men slaat hierbij ver keerde snaren aan. gen sterke minderwaardigheidscom plexen aan de dag zijn getreden, behoert geen nader betoog. Een ieder kan dage lijks waarnemen, dat een groot deel der arbeidersklasse er naar streeft, de klasse der gezeten burgerij zoveel mogelijk te be naderen. Van het socialistische culturele besef is weinig overgebleven. De arbei dersjongen tracht zijn minderwaardig heidscomplex te bemantelen door het dragen van dure costuums, de vrouwen rusten niet, voor zij een bontmantel heb ben, of althans iets, wat daarop lijkt. De interieurs moeten geschoeid worden op de leest der burgerlijkheid, zonder bankstel is de woning niet compleet. Het streven om uiterlijk de gedaante aan te nemen van een maatschappelijke klasse, die vroeger in ran; spruit voort uit het 1 kneld. Hij was vrijwel op slag dood. G. ring van bepaalde arbeidskrachten te- wordt tenmintse verstaanbare taal gespro- 1 was gehuwd en had vijf kinderen. ken. Het is voor ons een open vraag I 1 2900 koeien naar Rusland. Een com binatie van Nederlandse vleesexporteurs j is er, in samenwerking met Deense ex porteurs, in geslaagd, 10.000 stuks slachtvee aan Rusland te verkopen. Met deze transactie de eerste Nederland se vleesleverantie aan Rusland na de tweede wéreldoorlog is een bedrag can ca. f 5.000.000 aan moeid. Besmettelqke veeziekten. Gedurende de maand November werden in totaal in Friesland 10 gevallen van besmette lijke veeziekten geconstateerd, n.l. schurft in gem. Wymbritseradeel; rot- kreupel in de gemeenten Het Bildt, Wymbritseradeel; varkenspest in de gemeenten Het Bildt,Hennaarderadeel, Leeuwarden, Wonseradeel, Wymbritse radeel, Tietjerksteradeel. Bus over de kop te Drachten. Zeven ar beiders werden gewond, toen Vrijdag avond bij Drachten een autobus met 27 arbeiders, die werkzaam zijn op een ontginningsobject in Duurswoude, in botsing kwam met een personenauto en enkele malen over de kop sloeg. Van de bus, die langs de kant van de weg bleef liggen, was door de buitelingen meestal een mislukking, want terecht meent de massa, dat men voor haar de beentjes op de tafel laat en dat zij niet als volwaardig wordt beschouwd. Het snobisme in de kunst en vooral dat bij hen, die graag een of andere spectacu laire positie op cultureel gebied innemen, reserveert, zij het misschie' tegen wil en dank, een gereserveerd domein, waarin de gewone man zich als een vreemde eend in de bijt voelt. We zijn er zeker van, dat, indien er ir ons land, een rei zende nationale kunsttentoonstelling werd georganiseerd en pers en radio onafge broken zouden beklemtonen, dat ons hele volk deze moest gaan zien, de resultaten opzienbarend zouden zijn. Hoewel een deel van ons volk niet kunst gevoelig is en het dus ook niet worden kan, zou een algehele mobilisatie der kunstgevoeligen, met de juiste middelen op touw gezet, zeker tot een aanzienlijke en permanente vergroting der culturele bestelling leiden. FRYSLAN TSJOCH OP Dr H. G. W. van der Wielen, de lieder fan de folkshegeskoalle to Bakkefean hat op de algemiene gearkomste fan de Fryske Mij. fan Lanbou in rede halden. Dr van der Wielen is in man mei in greate üntwikkeling, djip en breed yn- sicht en in moedich hert. It is in geniet him to hearren en timmer wer kin men hiel hwat fan him opstekke. Syn each- weid is rom er hy bisil hünderten, dy’t yn de Statenverkiezingen. De verkiezingen voor de provinciale staten zullen wor den gehouden op 21 April, de candidaat- stelling is op 9 Maart a.s.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1