f-* 1! 3! BI AMERIKA’S GEDULD MET FRANKRIJK UITGEPUT DE BEGROTINGSRACE KRIS KRAS door Nederland Buitenlands Overzicht van G F.M. zender Vóór Kerstmis alle hoofdstukken gereed Leeuwarder Meteor DL Staat West-Europa aan «Ie vooravond belangrijke beslissingen us hjoed p p to sizzen STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND neergestort Syngman Rhee draait bij Nu„ we misschien aan de vooravond 1 van belangrijke beslissingen staan, is het spel van bepaalde groepen in W.- Duitsland en Frankrijk niet onverma kelijk. Er zijn West-Duitse bladen, die dreigen dat hun land als het zijn zin niet over de gehele linie krijgt, ook met Rusland kan samengaan, en Fran se tegenstanders van de E. D. G. als de radicale leider Daladier, zijn in Polen geweest en dromen van een Frans Lyls aventür voor Friesland Vrijdag 18 December 1953 49e Jaargang No. 99 De Jong’s Nieuwsblad De lytse man fan Reahüs. De KAMEROVERZICHT Dü Drie candidaten voor het Franse presidentschap: Links: Jaques Fourcade (Onafhankelijke) Midden: André Cornu (Links Republikein). Rechts: Edmond Naegelen (Socialist). iet dy iel na les oor den oor dan Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: Fa A. J. OSINGA te Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) soms meer orde komen. Maar 'ic in de Tweede Kamer mee. De financie- ringsregeling voor de emigratiebureaux komt zeer binnenkort. Mannichien mient in bistefreon to wêzen om’t er in fügeltsje yn 'e kouwe hat. ter- iten oor :ge- ur- :egt )53. iwe ias- de >en- eek l en Jas- Itje en, on ers :or- dig lin- ère lie- de xh eet. ieft >fd en, er- >ok lie- or, as- ix, ry, :je, JU- A, m- lil- een >m- tar- et ke- en- ke- oe- te im- Coe. itg. ier: •kje zen 1, ma m- vol m- rie- ird m- lle- sn- ik- ur- m; lei- vê- jrt. De ba- ek- el- z.g. elk den ur- rag en :en, aal, ne- an- but mz. yen rlo- rre- get rdt, ten êe- Bols wards Nieu wsbiat Woonwagen verpletterd. Op de Zuider zeestraatweg bij Harderwijk heeft een vrachtauto een woonwagen verpletterd waarbij de 58-jarige woonwagenbewoon ster G. J. de J.G. op slag werd gedood en haar 6-jarig zoontje zwaar werd ge wond. Het kind werd met een verminkte voet in het Pius-gesticht te Harderwijk opgenomen. Ook dat omhoog. Tegelijk met de lo nen zullen op 1 Januari ook de sociale uitkeringen en de kinderbijslagen in verband met de huurverhoging worden verhoogd. De Tweede Kamer keurde Dinsdagmiddag de daartoe strekkende wetsontwerpen unaniem goed, evenals het ontwerp tot verhoging van de loon grens voor de Ziekte-, Ongevallen- en Invaliditeitswet van f 5025 tot f 5300 Bijbel voor emigranten. Als een uit gave van het Ned. Bijbelgenootschap is een Nieuw Testament verschenen met aan de ene kant de Nederlandse &n aan de andere kant de Engelse verta ling. Dit Testament is speciaal bestemd voor emigranten en wil allereerst de Bijbelkennis, maar daarnaast ook de talenkennis bevorderen. De 200.000. In het komende half jaar zal de tweehonderdduizendste Neder landse na-oorlogse emigrant het land verlaten. Dit deelde de minister van So ciale Zaken, de heer Suurhoff, Vrijdag en steunend gaat de Kamer naar het Kerstreces, ’n Weg vol en klemmen. Maar als het ein de is bereikt, zal zij ongetwijfeld weer te vreden op haar prestatie terug zien. De traditie is dan gehandhaafd, de begrotin gen. waren ook in 1953 voor Kerstmis Abonnementsprijs: f 1.50 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel, tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en Een Meteor-straaljager van de vlieg basis Leeuwarden is Woensdagmiddag om een uur ter hoogte van Medemblik in het Usselmeer gestort. De piloot, de 21-jarige ongehuwde ser- geant-vlieger A. van Vliet uit Ridder kerk, is hierbij om het leven gekomen. Syngman Rhee, de Zuid-Koreaanse pre sident heeft de tijdsduur voor de Kore aanse wapenstilstandsovereenkomst verlengd en de vrees weggenomen, dat hij op eigen houtje tot handelen zou overgaan tegen de communisten op 27 Januari aanstaande. Hij verklaarde in een persconferentie dat Korea de wa penstilstand in acht zal nemen gedu rende 90 dagen na het begin van een Koreaanse politieke conferentie, onver schillig wanneer deze laatste bijeen komt. TNTUSSEN nadert men nu snel het tijdstip, waarop de Viermogendhe- denconferentie te Berlijn zal worden ge houden, tenminste als( de Russen de datum van 4 Januari aannemen. Het is duidelijk, dat de Russen er daar alles Maak 5 Mei tot een feestdag. De Ned. vereniging van ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd heeft in een adres aan de Tweede Kamer haar teleurstel ling geuit over de afwijzende houding van de regering ten opzichte van het verzoek der vereniging om de 5de Mei tot nationale feestdag te verklaren. Weer myxomatose geconstateerd. Op de jachtterreinen te Posterholt, Vlodrop en St. Odiliënberg in Limburg is weer de konijnenziekte myxomatose gecon stateerd. Er werden Maandag 55 konij nen gevonden, die aan deze ziekte wa ren gestorven. Auto in ringvaart gereden. Gister avond kwart over zeven is de 43-jarige J. van der Peel uit Zoeterwoude met een bestelauto te water gereden en ver dronken. Hij reed over de Leimuiderdijk in de richting Aalsmeer en is, vermoe delijk tengevolge van de mist, ter hoog te van de Leimuiderbrug (gemeente Haarlemmermeer) in de Ringvaart ge reden. Het slachtoffer was gehuwd en vader van tien kindeken. Dure abortus Bang. In zijn lezing voor de Friese Zuivelbond over de bestrij ding van de abortus Bang onder het rundvee, heeft de directeur van de ge zondheidsdienst, de heer P. Sjollema, gewezen op de grote schade, die deze ziekte jaarlijks in Friesland aanricht. Hij schatte het verlies aan melk op tien millioen kilo en een directe schade post aan te vroeg geboren kalveren en verloren fokmateriaal op f 500.000. kaanse troepen in Europa zullen blijven zolang de Navo bestaat, die ook wel langer dan 20 jaar gehandhaafd zou blijven. Dit laatste is ook een wens der Fransen, die een duur van 50 jaar ver langen. Overigens, als men zich af vraagt of Amerika’s waarschuwing te rechter tijd komt, mag men er op wij zen, dat het moment daarvoor toch wel geëigend was omdat te Parijs alle mi nisters van buitenlandse zaken, defensie en financiën van de landen van het Noord Atlantisch Pact bijeen waren, en tegen deze achtergrond Dulles woorden, die ten slotte niet alleen voor Frankrijk maar voor alle landen, welke bij de E. D. G. betrokken zijn van belang wa ren, een bijzondere nadruk kregen. Wat reeds lang verwacht mocht worden, is eindelijk gebeurd. Ame rika’s geduld met Frankrijk is uitgeput. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Foster Dulles, te Parjjs aanwezig voor een vergadering van de raad van de Noord Atlantische verdragsorgani- satie, heeft in een persconferentie verklaard, dat Frankrijk het E. D. G.verdrag nu binnen de eerstvolgende maanden moet tekenen, zo het dat niet doet zal Amerika zijn politiek ten opzichte van Europa aan een „pijnlijke herziening” moeten onderwerpen, zowel politiek, militair als economisch. ROOT nieuws van elders is er niet. Ho Tsi Minh heeft in Indo China Frankrijk nog eens aangeboden onder- handelingen over een wapenstilstand te openen en de Amerikaanse vertegen woordiger van de Ver. Naties in Korea, Dean, heeft na een reeks beledigingen aan het adres van Amerika door de Noordelijken, de onderhandelingen over een politieke conferentie met Noord-Ko- reanen en Chinezen afgebroken. Mis schien mag men zowel in het optreden van de Indo Chinese als Koreaanse communisten een door Rusland en Pe king geënsceneerd spel zien. Men pro beert Frankrijk in het gevlei te komen en Amerika af te schilderen als de oor logshitser bij uitnemendheid in deze da gen, die voorafgaan aan de ontmoeting der Grote Vier te Berlijn, waar Rus land natuurlijk weer zal beweren, dat er in Azië nooit kwesties ongelost kun nen worden voor er een ontmoeting van de Grote Vijf, dus met inbegrip van rood China, heeft plaats gehad. Rijk Drees-mannetje. Tegen de 72-ja- rige grondarbeider A. T. uit Malden bij Nijmegen werd voor de rechtbank f50 boete geëist, omdat hij door een valse aangifte drie jaar lang van Drees” had getrokken, terwijl hij een spaartegoed had van circa f 8000. dat en- op- ijd- dat in be- Hwat hat Cjabe Skroar ->liseerd 2aj worden. De tweede verzorger is slechts tijdelijk klaar. En als men de rust eenmaal weer aangesteld in verband met de watersnood, heeft, is men vergeten ooit geklaagd te De rechtse meerderheid der Kamer was hebben over het waanzininge tempo op zullen zetten de Fransen te winnen voor de gedachte van een geneutrali seerd Duitsland, dat dus geen deel zou uitmaken van de E. D. G. en waarmede deze hele E. D. G. ook van de baan zou zijn. Zoals thans uit Dulles’ waarschu wing aan Frankrijk wel duidelijk zal zijn, zal Amerika dit denkbeeld blijven afwijzen en er op blijven staan, dat een eventueel herenigd Duitsland vrij zal zijn in zijn keuze zich bij het Westen aan te sluiten, een standpunt, dat trou wens door Engeland gedeeld wordt. Natuurljjk heeft ook dr Adenauer de Duitse neutraliteit afgewezen: „het is onmogelijk een volk van 50 millioen zie len tegen zijn wil te neutraliseren, het ’t recht te ontnemen zijn eigen huid te verdedigen als dat nodig zou zijn,” zei de. kanselier. Voor de ongerustheid van de Duitse staatsman, die enigszins uitkwam in zijn betoog dat het Westen op de confe rentie met de Russen geen beslissingen zou nemen zonder W.-Duitsland te raadplegen, schijnt overigens geen re den te bestaan, Amerika heeft zich thans te duidelijk op een standpunt vastgelegd dan dat he-t zich nu nog zou lenen voor een koehandel. Duitsland is niet meer de inzet van de conferentie van vier te Berlijn, Amerika noch Engeland zullen instemmen met de Russische wens tot neutralisatie van een eventueel herenigd Duits rijk, wat tenslotte waarschijnlijk op ’n Russisch- Duitse samenwerking zou uitlopen. Ten deze is de Berlijnse conferentie bij voorbaat tot mislukking gedoemd. Veel meer gaat het op deze conferentie om Frankrijk, of het voor het gefluit van de Russische vogelaar zal bezwij ken dan wel één lijn trekken met zijn grote Westelijke partners. In het eer ste geval zal er van de E. D. G. niets komen, maar krijgen we misschien een positie, waarbij Parijs van de regen in de drup geraakt, omdat Amerika dan andere wegen zal zoeken om W.-Duits- land te herbewapenen als Bonn daar toe uit zich zelf al niet overgaat. Een compromis voorstel door de Belg van Zeeland in de Navoraad ter tafel ge bracht, waarbij de militaire samenwer king tussen West-Duitsland en de Westelijke vastelandsmogendheden z.i. minder aanstotelijk voor de Russen zou zijn, belooft geen uitweg. plaats, waar de voor Friesland be stemde F.M.-zender komt, is nog niet bekend. Deze moet door de PTT worden bepaald, maar dit kan eerst, wanneer het ministerie van O.. K. en W. off’cieel opdracht geeft voor het plaatsen daar van. De zender zal niet alleen gebruikt wor den voor het relayeren van Hilversum, maar ook voor het programma van de Regionale Omroep Noord, dat straks dus goed ontvangen zal kunnen worden door de bezitters van een radiotoestel met F.M. In boerke dimmen en bidaerd, Dy’t wennet yn it lyts Hidaerd, Hie by syn team in wite hin, Mei nou en dan in nu ver sin. Sa wie ’t ek hjoed en gyng 't net bryk, 't Bist skeat yn ’e flecht skeap oer ’a dyk, En kaem op in ridende molkauo del, Waerd derby wis wol effen kjel, Sa ek de boer; dy der efter oan, De man syn wille wie bidoarn, Hy püste en hime as in houn, Syn tonge hong hast op 'e groun, Hwant de auto moast nei Easterein, Der wie nou de hin ek hinne tein; Siet mids de kannen bést biknypt, Der hat de boer him wer weigrypt, De hin yn ’e sek, ja, ’t wie net rom, Mar se moast nei 't lyts Hidaerd werom. yOALS bekend, achten de Fransen de garanties nodig, niet alleen uit vrees voor een Russische aanval, zelfs niet in de eerste plaats, maar als een waar borg tegen de mogelijkheid, dat West- Duitsland de E. D. G. zal meeslepen in een aanvalsoorlog tegen Rusland om zich weer meester te maken van de verloren gegane gebieden in het Oos ten, dus om de hereniging van Duits land door wapengeweld af te dwingen. Er is vermoedelijk geen West-Europese mogendheid, die om dezelfde redenen niet met enige aarzeling de Duitse her bewapening aanvaardt, maar men moet tussen twee kwaden kiezen, ten slotte is het Russische gevaar thans een zeer wezenlijk iets en om zich daartegen sterk te maken zal men het minste kwaad: de herbewapening van West- Duitsland dienen te aanvaarden. Als Parijs aanvoert, dat het in een mensenleeftijd tweemaal, n.l. in 1914- '18 en 1939-’45 heeft ervaren wat Duit se agressie vermag, moet men daarte genover stellen, dat deze beide wereld oorlogen de Duitsers een kans gaven omdat Amerika zich aanvankelijk ont hield er aan deel te nemen. Die Amerikaanse afzijdigheid ten op zichte van Europa is er nu niet en het lijkt een dwaasheid de isolationisten in het Amerikaanse Congres aan te moedigen, door van Washington meer te eisen dan het geven kan. Ook dr Adenauer, die te Parijs was om met allerlei Europese staatslieden, die te Parijs verzameld waren, te overleg gen, heeft .getracht de Fransen gerust te stellen door te verzekeren, dat in Duitsland zelfs niet in Oost-Duitsland, iemand er aan dacht de Duitse hereni ging te trachten te verwezenlijken door het lichtzinnig avontuur van een oor log. Dr Adenauer liet zich niet uit over de kwestie van het Saarland, waarover hij te Parijs met de Franse staatslieden had gesproken. Daarbij schijnen nauwe lijks vorderingen gemaakt te zijn, het maakt de indruk, dat de Duitse bonds kanselier op dit gebied minder soepel is geworden tegenover de Franse wen sen dan hij aanvankelijk was, waar schijnlijk omdat de West-Duitse bonds dag van geen toegeven wil weten. Nu de Amerikanen toch aan het uit delen van waarschuwingen zijn, ware er ten deze misschien plaats voor een aan de West-Duitsers. ander argument. De voorlichting schiet n.l. schromelijk tekort. Of één middag komen soms zoveel onderwerpen aan de orde, dat het onmogelijk is het gesproke ne op reëele wijze weer te geven. Boven dien: de lezer zal het vele parlementaire nieuws niet meer kunnen verwerken. En met die voorlichting is de democratie ge moeid. Want een Parlement zonder voor lichting is geen Parlement. De parlemen taire perstribune heeft 'an ook de laat ste weken deze klacht geuit. En men moet zeggen, niet zonder succes. Voorzitter Kortenhorst is hier wel gevoelig voor, maar bovenal handhaaft hij het ideaal om voor Kerstmis klaar te zijn. De argumen ten, die daarvoor pleiter zijn sterk. In de eerste plaats gelat hier de gewoonte. Maar in de tweede plaats moet men niet vergeten, dat ook de Eerste Kamer zich nog door de stapel papier, die begro ting heet, moet doorwe ken. Zij is daar meestal Maart/April mee gereed. Formeel kan de Regering geen geld uit geven voor de volksvertegenwoordiging dit goedkeurt. Op de Eerste Kamer kun nen onze Ministers niet geheel wachten. Is de Tweede Kamer accoord gegaan, dan kunnen de uitgaven, wat de „eenvoudige” posten betreft, geschieden. De Ministers halen dus ruimer adem als zij hun begro ting in de Tweede Kamer er door gesleept TJEEDS Churchill had de Fransen op de Bermuda-conferentie duidelijk gemaakt, dat zo’n garantie niet kon worden gegeven hij heeft trouwens daar Parijs ook een ernstig verwijt ge maakt van het sollen met de E.D.G. maar op die conferentie hebben Amerika en Engeland wel verklaard, dat „de E. D. G. een nauwe en duur zame samenwerking tussen de Engelse en Amerikaanse strijdkrachtenen de strijdkrachten van de mogendheden van de E. D. G. op het vasteland van Europa tot een zekerheid zou maken”. En Dulles verklaarde in de persconfe rentie, waarin hij Frankrijk terecht wees, dat hij verwachtte, dat Ameri- bondgenootschap met dat land en Tsje- cho-Slowakije om Duitsland te neutra liseren en ontwapend te houden. Dat zijn waandenkbeelden. In Italië is er nog altijd verzet tegen de E. D. G. omdat de Triëstkwestie nog niet is opgelost. De Amerikaanse waar schuwing kan misschien ook voor dat land dienst doen. Overigens stelde de Veiligheidsraad de bespreking van het probleem Triëst voor onbepaalde tijd uit omdat men nog altijd hoop heeft, dat Italië en Zuid-Slavië, nu de gemoe deren wat gekalmeerd zijn, het onder ling of in een vijflandenconferentie eens zullen worden. Intussen wordt Italië, als gevolg van de erbarmelijke economische toestand weer geteisterd door stakingen en blijft dit land, dat van alle vrije staten de grootste com munistische partij heeft, een min of meer groot vraagteken in de samen werking van het Westen. hebben. Veel gevaar valt dan niet meer te duchten, want onze Senatoren bepalen zich tot de grote lijnen. Een begroting af stemmen om redenen buiten de cijfers ge legen, doen zij niet gauw. Als zij het niet eens zijn met het beleid van de betrokken bewindsman, dan hebben de Senatoren heus nog wel andere middelen bijv, een motie om hem dat duidelijk te maken. De haast van de Tweede Kamer is dus verantwoord. Maar tussen dit „ver antwoord zijn” en het bezwaar van de ge brekkige voorlichting zal een oplossing moeten worden gevonden. Zou men de debatten, die in de afgelopen week hebben plaatsgevonden, moeten weergeven, dan was daar een hele krant mee te vullen. Het belangrijkste was-wel, dat de Kamer Dinsdag j.l. accoord is ge gaan met de verhoging van de uitkerin gen der verschillende sociale verzekerin gen. Dit was noodzakelijk als compensa tie voor de huurverhoging. De lonen gaan met 1 Januari met 5 omhoog. En daarom is het logisch, dat ook de sociale uitkeringen met 5 procent zullen stijgen. Want hier betreft het vaak gevallen, voor welke de huurverhoging een grote ader lating zal betekenen. Voor Kerstmis zal de Eerste Kamer deze ontwerpen nog goedkeuren. Helaas zijn er nog de z.g. achtergebleven groepen. Dat zijn de men sen, die alleen maar de huurverhoging te dragen hebben, doch die daarvoor geen directe compensatie krijgen. Zij verdie nen geen loon, noch krijgen zij uitkerin gen. Deze groepen zijn volgen*- Minister Suurhof heel slecht te helpen. Dit kan slechts gebeuren bij een individuele rege ling en dit zou inhouden dat we dan een duplicaat armenzorg zouden krijgen. „Als U een idee hiervoor hebt”, aldus de bewindsman, „dan graag, want het is triest, dat dit schrijnende probleem niet kan worden opgelost door het ontbreken van een uitvoerbare regeling”. Het humanisme Als het maar enigszins mogelijk is, komt de geestelijke verzorging door het Huma nistisch Verbond aan de orde. Zo ook weer bij de begroting van Sociale Zaken. Ditmaal werden er geen principiële be schouwingen gehouden maar concen treerde het debat zich op een concreet feit. Minister Suurhoff had n.l. voorge steld dat het Rijk de kosten voor aan stelling van een humanistische verzorger in de arbeidskampen zou dragen. Mag. Stokman, k.v.p., rekende voor, dat de geestelijke verzorging dooi het Huma nistisch Verbond meer kost dan de ver zorging door de r.k. geestelijken. En de heer Stapelkamp, a.r., meende, dat het Humanisme niets is voor de arbeiders. Zij zitten daar heus niet op wachten. Het humanisme is iets voor intellectuëlen of voor beter gesitueerden, maar zeker niet voor arbeiders. Het Humanistisch Verbond doet daarom in de arbeidskam pen niet aan geestelijke verzorging, net bedrijft zonder meer proi Daartegen verzette Minister Suurhoff zich met kracht. Zelf geen Humanist zijnde, meende hij toch, dat arbeiders die niet meer door de Kerk bereikt worden, toch wel behoefte hebben aar. geestelijk-zede- lijk contact. Maar dit zal volgens hem niet betekenen, dat de groep buitenkerke lijken voor het Humanistisch Verbond gemonopol geestelijke ■yOALS bekend, heeft het Amerikaanse Congres reeds besloten de helft van het bedrag van de Amerikaanse hulp aan Europa vanaf het begin van het nieuwe belastingjaar (30 Juni) te blok keren, omdat zij alleen verleend kan worden aan de E. D. G. Maar Dulles bedoelde meer dan alleen de stopzetting van die hulp, hij zinspeelde op een to tale wjjziging van de Amerikaanse po litiek en op de mogelijkheid van het terugtrekken van de Amerikaanse troe pen van het vasteland van Europa. Dat betekent dus, dat de Amerikanen zich dan wat de verdediging van Europa betreft, misschien zouden beperken tot de z.g. periferische verdediging met hun vloot, lucht- en atoomwapen van bases van de randen van ons wereld deel. De waarschuwing heeft in Frank rijk hevige verontwaardiging ge wekt en sommige commentatoren voorspellen dat de Franse natio nale trots nu zo gekwetst is, dat de E. D. G. getorpedeerd is. Men kan van mening verschillen of 't tijdstip van Amerika’s waarschuwing gelukkig gekozen is. Waar Washington zo lang geduld heeft gehad met Frank rijk was het eleganter geweest als men nu ook maar had gewacht tot de nieu we Franse president gekozen was, waarbij men misschien er een kijk op zou hebben gekregen of er een meer derheid in de Franse nationale verga dering was voor of tegen de E. D. G. Deze waarschuwing aan de vooravond van de presidentsverkiezing geeft haar een tintje van inmenging in binnen landse aangelegenheden. Maar ze was door de Franse minister van buiten landse zaken, Bidault, uitgelokt, want die had in zijn openingstoespraak tot de Navoraad het dreigement geuit, dat Frankrijk niet tot de E. D. G. zou toe treden, als het geen voldoende garan ties van Amerika en Engeland zou krij gen. Zoals bekend wenst Parijs de ver zekering dat Engelse en Amerikaanse troepen op het vasteland van Europa zouden blijven voor de duur van de E. D. G. echter niet te vermurven. Een motie Stok man om de toestand va.i 1953 te hand haven, werd met stemmen van rechts te gen links aangenomen. En verder interpelleerde de heer Bom mer, arb., nog over de huurprijzen van woningen die na 1948 zijn gebouwd. Maar dat was tevergeef Een motie om zo nodig soepel beleid toe te passen voor het geval de verhouding tussen de voor- en naoorlogse woningwetwoningen zou worden scheefgetrokken werd met grote meerderheid van stemmen verwor pen. Vele dagen zijn gemoeid geweest met de begroting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Als men de debatten vooral over het lager- en nijverheids-on- derwijs hoort dan krijgt men het ge voel alsof de oude schoolstrijd weer in alle hevigheid is opgelaaid En inderdaad, op tal van punten bestaan er wrijvingen. Maar in het a’gemeen valt dit nogal mee. Minister Cals, wie een gebrek aan voort varendheid wordt verweten, heeft zich er best doorheen geslagen. Een voornaam punt in het debat was de overbezetting van de klassen. Wat dat betreft, staat Ne derland bijna onderaan op de wereld ranglijst. Maar de scholen zullen in 1954 als paddestoelen uit de grond verrijzen, zodat de minister goede hoop heeft voor de toekomst. En datzelfde heeft hij, dat betreft de opleiding van onderwijzers. Veel nieuws is er uit deze begroting niet gekomen. Zuchtend haar weg voetangels De Tweede Kamer vergadert maar door. Dc begrotingen moeten vóór Kerstmis af. Dat is het ideaal var iedere Kamervoor zitter. Dus ook van voorzitter Korten horst. En dat betekent, da. iedereen die iets met het Parlement te maken heeft, onder hoogspanning werkt, dat de Mi nisters elkaar in ijltempo achter de Re geringstafel opvolgen en dat op één dag dan drie begrotin .n aan de lukt, dat staat nu wel vast. Weliswaar zijn daar vier avond vergaderingen per week voor nodig en zal de Kamer in de Kerstweek ook ver gaderen, maar het lukt! En dr. Korten horst kan tevreden zijn. De laatste weken zijn er in vrschillende dag- en weekbla den beschouwingen gegeven over de vraag of deze haast wel geboden is. Nu kan men zeggen, dat in deze bladen schrijvers aan het woord zijn, die bij een iets langzamer tempo het hoogste belang hebben, want van de parlementaire jour nalisten wordt misschien nog het meeste gevraagd. Zij mogen geen specialist zijn, maar moeten toch ieder begrotingsonder deel kunnen beoordelen. Dat is echter de reden niet, dat er in de bladen wordt ge klaagd over het tempo. Per slot van reke ning heeft de journalist zich te richten naar datgene, wat er gebeurt, het is zijn eigen belang er bij te zijn. Maar er is een maar ipaganda. hoff zich kracht. Zelf geen Humanist zijnde, EB ‘W

Bolswards Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1