COMMENTAAR OP NATO EN EDG KRIS-KRAS door Nederland -IJ roar 1111 Doöh. llll MET betrekking tot de huidige toe- stand van de NATO wijzen deze waarnemers in het bijzonder op de ver wezenlijking in het algemeen van de voor 1953 gestelde doelen vooral de ver betering van de kwaliteit der gevechts eenheden en het percentage straalvlieg tuigen bij de luchtmacht. De verklaring van Lord Ismay dat de huidige sterkte van de NATO groot genoeg is om „agressie af te schrikken” is gebaseerd op deze vooruitgang. üs hjoed p p to sizzen DE openhartige aard van de opmer- king van Dulles heeft heel wat cri- toiek in Europa doen opwaaien vooral in Frankrijk, waar de vrees voor de her leving yan het Duitse militarisme tot dusver de ratificatie van de EDG in het parlement heeft verhinderd. Enkele commentators lazen in de opmerkingen van Dulles een Amerikaans dreigement om zich uit Europa terug te trekken voor het geval er van de EDG niets te recht komt. I L Fan de Martinytoer ct De knorrige meester-knecht STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Zwakke geslacht in de meerderheid 100 TNI-ers op Ceram gesneuveld Nog geen 1 cent per week Belgisch referendum In de Belgische steden Roeselare (W.- Vlaanderen) en Verviers (provincie Luik) is Zondag een „Europees proef- referendum” gehouden. De stemgerech tigden moesten met ja of neen ant woorden op de vraag: „Bent u voor deelneming van België aan een Euro pese unie?” Hier volgt de uitslag: Roeselare: Van de 20.334 stemgerech tigden begave-n er zich 13.743 naar de stembus. Van hen stemden er 11.464 „ja” (83.4 pet.), terwijl er 1320 (9.6 pet.) tegen stemden. 959 uitgebrachte stemmen werden ongeldig verklaard (6.9 pet.). f 1.60 per kwartaal Noordatlantiscli Verdragorganisatie een in vol bedrijf zijnde onderneming Europese Defensie Gemeenschap een conditio sine qua non 49e Jaargang No. 100 Dinsdag 22 December 1953 De Jong’s Nieuwsblad Hwat hat (John Foster Dulles) PIET. ct i ct .25 Tj. de J. tuk tuk Abonnementsprijs: f 1.50 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Ct I Ct i ct ct i ct i ct Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: Fa A. J. OSINGA te Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) genoopt, waarin hg zeide, dat het uit- bljjven van een ratificatie van de EDG tot een „zeer pijnlijke heroriëntering” de Amerikaanse politiek jegens van Europa zou leiden. Verdronken in gracht. In het water van de O.Z. Achterburgwal is in de nacht we toewijzingen zullen worden aange schaft, worden vastgehouden tot na de totstandkoming van de EDG. De rispinge fan Kneppelfreed of fan de Fryske Biweging of fan Deputearre Steaten of fan de trije Fryske Ministers yn Den Haech? Ik soe it net graech sizze wolle, hwant it iene sit mei it oare yn forban. Ik soe it leafst sa sjen wolle, dat it de rispinge is fan in ear- like striid tusken twa partijen. De iene, dy’t troch Onkunde en ressentimint bi- hindere waerd om it goed rjucht to sjen fan in earlik en nommel stribjen; de oare, dy’t mei fallen en opstean bihin- dere faeks fan in to great sentimint, socht nei frijdom en üntjowing fan har erflik bisit. In striid om de emanci- paty fan it Fryske wêzen yn it Neder- lanske Steatsforban. Dizze striid is net kleine Het Marianne, neem ’m als bondgenoot, Hij valt je heus niet tegen, Geloof 't van mij, raak je ooit in nood, Je vriend staat nooit verlegen. Het vechten zit ’m in zijn bloed, De poppetjes aan ’t dansen, Dan is tie als een leeuw verwoed, Dat weten julle, Fransen. Marianne, zul je ’t haast verstaan, ’t Moet uit zijn met die kuren, Toe, kijk Michiel eens vriendlijk aan, Toen je es goede buren. Wat zeg je daar? Vertrouw je ’m niet? Geen heer, om mee te sjansen? Kom, kom, hij doet nooit weer verdriet, Begrijp 't toch, jullie Fransen. Hwa’t de dochter ha wol, moat earst de mem winne. Bols wards Nieuwsblad greate tankberens sein wurde, dat De putearre Steaten fan Fryslan hjiryn in treflike rol spile hawwe. Mear as oaren seagen hja skerp yn lans hokfor wei de oplossing socht wurde moast en hja binne, oan hjoed de dei ta, dwaende west om in weardige en earnstige op lossing ta to rieden. Hja sochten it paèd nei de Ministers en wisten it safier to krijen, dat trije fan harren nei Ljouwert kamen om mei eigen eagen to sjen en to hearren, hwat hjir gean- de wie. Under lieding fan minister Beel hawwe hja mei fortsjintwurdigers fan it Frys ke folk praet en hwa’t it foarrjucht hawn hat de sfear en de hege eamst fan dizze petearen meimakke to haw- wen, koe net oars as moed krrje oer de kommende risseltaten. It is wier, dat de stimmerij foar in nije Twadde Rea mer en in nij Regear tiid koste hat. Tet- man de Vries makke der in sketske fan en hie de laitsers op syn han, doe’t hy op de wize fan: „drie kleine kleuter tjes” it bisiik fan de trjje Ministers pa- rodiearde. Mar Deputearre Steaten hiene bettere troeven as Tetman witte koe. In skofke letter waerd bikend, dat der twa kom- misjes gearstald wiene: De kommisje- Wesselings en de kommisje-Kingma- Boltjes. Inkele moannen hawwe dizze mannen harren birieden op de foroarin- gen, dy’t komme moasten, de earsten op it terrein fan it ünderwiis en de lés ten op it plak fan de tael yn it ambtlik en rjuchtsforkear. AI wei' wiene Deputearre Steaten de driuwers om to kommen ta positive din gen. Doe’t de rapporten klear wiene hat it wer in skoft duorre, foar’t men it yn Den Haech iens wie, oer de to folgen prosedure. Earst soe it ien nei it oare mar letter woe men it hiele probleem tagelyk ünder hannen nimme. En nou I^FSCHOON de gevolgen hiervan niet onmiddellrjk zullen worden gevoeld, zou toch een voortduren van dit ver bod tot verzending zeer ernstige gevol gen kunnen hebben op de versterking der NATO. Volgensen waarnemers is mi nister Dulles blijkbaar van mening ge weest dat de consequenties van het amendement van Richards in Europa niet voldoende worden ingezien. Er zijn verder geen aanwijzingen dat bij de be handeling van de toewijzingen van bui tenlandse hulp in het volgend jaar het Congres voornemens is terug te komen op deze voorwaarde. De politieke voormannen in het Con gres willen weten, waar zij ten aanzien van de EDG aan toe zijn, wanneer het Congres in het a.s. voorjaar de kwestie der toewijzingen weer ter hand neemt. Het zou inderdaad een zeer ernstige zaak zijn indien de Amerikaanse steun aan de NATO zou worden verminderd, aangezien de NATO op hoog niveau moet blijven functionneren om een even wicht te vormen tegenover de macht van de Sovjets en een situatie in het leven te roepen, welke de Russen er toe zou brengen aan de conferentietafel plaats te nemen ter vermindering van de spanningen in de wereld. De ontwikkeling van de NATO kan ech ter niet op een hechte basis worden voortgezet indien de Amerikaanse mili taire hulp tijdelijk zou worden stop ge zet. Voor het geval de EDG niet ge ratificeerd wordt, zouden de V.S. zich niet aan haar verplichtingen jegens de NATO onttrekken, doch genoodzaakt zijn de methoden voor de ten uitvoerleg ging van deze verplichtingen te her zien. Dit zou dan de „zeer pijnlijke her oriëntering” zijn waarop Minister Dul les in zijn verklaring doelde. Bij de Woensdag 105 Duitsers uit de gevan genis losgelaten: de Engelsen negen, de Fransen 32 en de Amerikanen 64. Er waren vijf oorlogsmisdadigers bij. De anderen waren tot gevangeisstraffen veroordeeld wegens schendingen van de door de bezetters uitgevaardigde wet ten. Marianne, ’k vind je heel niet lief, Het mag niet meer verzwegen; Jij brengt ons last en ongerief, Jij valt ons bitter tegen. Het mooie E. D. G.-verdrag Geeft sterke vredeskansen; Elkeen doet met ons mee, maar ach, ’t Mankeert aan jullie, Fransen! IN LOKWINSK WURDICH Goed twa jier is it lyn, dat Kneppel freed gAns in opskuorring joech yn Fryslan en ek yn binnen- en bütenlün. De saek fan de Fryske tael en kultuer wie yn opspraek komd en de weagen fan de pro’s en anti’s giene fül tsjin- mekoar yn. In goed moanne letter waerd in boekje ütjown, hweryn in samling fan de skreaune reaksje op dit barren fêstlein waerd en as men dat jitteris trochlêst, kin men skoan fornimme, dat tüzenen en jitteris tüzenen fan minsken harren drok makke hawwe om hwat men dan neamt: de Fryske Kwesje. De rüzige drokte sakke moai gau wer del, mar yn de formiddens fan bistjüren en oerheit stie it fêst, dat hjir konse- kwinsjes üt fuort komme soene en fuort- endaliks waerden prikken yn it wurk steld om de oproppen problemen yn is dan it stanpunt fan it Regear bikend goede banen to lieden. It moat hjir mei wurden. Opheffing Ryksdienst eleetrieiteit. De Tweede Kamer heeft zonder hoofdelijke stemming de opheffing van de rijks- dienst voor de electriciteitsvoorziening goedgekeurd. It hiele Kabinet hat meidield, hokfor saken hja yn nije wetten of wetsfor- oaringen fêstlizze wolle. En elk kin derfan kennis nimme. Dy’t dat docht, sil sjen, dat it greatste part fan de stelde kwesjes earlik woun binne. De Fryske eedsformule wurdt, aksepteard, de Fryske tael foar it Rjucht en de Oer heit yn Fryslan erkijid. De biperkingen, dy’t bliuwe binne needsaeklik om de rjuchtsgelikens fan Friezen en net-Frie- zen feilich to stellen. By it ünderwiis kin de Fryske tael troch elts skoalle- bistjür of gemeente ynfierd wurde yn de trije foarste learjierren as fiertael en yn de hegere learjierren as learfak. Op de kweekskoallen yn Fryslan sille de jonge ünderwizers op har nije taek in goede tarieding krrje, de Fryske akte wurdt wettelik erkend, sawol foar it Leger as foar it Middelber ünderwiis. Yn de stêdsskoallen kin it Frysk as learfak yn de hegere learjierren plak krije en tsjin it brüken fan de Fryske tael op nammebuorden, postkanoa- ren, gemeenterieden, provinsiale steaten kin nimmen mear hwat ynbringe, hwant de Wet lit eltsenien dêryn fry. CHURCHILL EN ZIJN SIGAAR Sir Winston Churchill draagt zijn lin kerarm in een draagverband want hij heeft zijn hand verbrand aan een van zijn eigen forse sigaren. Het gebeurde Vrijdag tijdens het ge- noegelijke „nakaarten” op een lunch van een van Engelands meest illustre clubs: de „Broeders van Trinity House”, die zich bezighouden met het lot van sche pen op zee en vuurtorens. Churchill zat in een diepe fauteuill te praten met een der club-leden, toen hij een enorme askegel van zijn sigaar liet vallenjuist in een geopend doosje lucifers, dat op tafel stond. Er schoot een felle vlam omhoog en de bejaarde premier kon zijn hand niet zo snel te rugtrekken, of hij kreeg een brand- wondje in zijn handpalm. HOTELBRAND Vijf brandweerlieden en een gast kwa men om, toen Donderdag een brandend hotel van drie verdiepingen te Chicago instortte. Nabij de provisiekamer, waar de eerste vlammen gezien waren, vond men het lyk van een 38-jarige gast. Stadsbeiaardier af. Op 1 Jan. zal de heer Jan Wagenaar wegens gezondheids redenen zijn functie van stadsbeiaardier van Utrecht neerleggen. Sinds 1937, toen hij zijn vader opvolgde, heeft hy deze functie uitgeoefend. Vliegtuig over kop bij noodlanding. Zondag halftwaalf werd de bestuurder van een lesvliegtuig van de Nationale Luchtvaartschool, de P.H. U.C. Piper Cub, door slecht zicht gedwongen een noodlanding te maken in de buurtschap Pleegste, op 4 km afstand van Raalte. Het vliegtuig landde op een omgeploegd bouwland en sloeg over de kop. De enige inzittende, de bestuurder Zwonimir Ba ner, Joegoslaaf van geboorte, en wo nende te Veendam, bleef ongedeerd. Van het toestel is het hoogteroer bescha digd. Uit de verdeling naar burgerlijke staat blykt, volgens gegeven van het Cen traal Bureau voor de Statistiek, dat in 1952 van de rond 6.5 millioen personen van 20 jaar en ouder in Nederland, er ruim 1.5 millioen ongehuwden voor kwamen, bijna 4.5 millioen gehuwden en voorts 447.000 weduwnaars en wedu wen en 78000 gescheiden personen. Onder laatstgenoemde categorieën over weegt het aantal vrouwen in sterke mate: 307.000 weduwen tegen 140.000 weduwnaars, 48000 gescheiden vrouwen tegen 30.000 gescheiden mannen. Ook onder nog niet gehuwd geweest zijnde personen van 35 jaar en ouder bestaat een belangrijk vrouwen-overschot: te genover 182.000 mannen telt deze be volkingsgroep 232.000 vrouwen. De noodzaak om tot oprichting van de EDG te komen is evenwel niet vermin derd. De aanvaarding van een Europees leger zou een belangrijk psychologisch effect hebben omdat daarmede zou wor den aangetoond, dat de zes betrokken landen, en vooral Duitsland en Frank rijk, bereid zijn een streep te zetten onder hun van oudsher bestaande vijan dige gezindheid teneinde gezamenlijk stand te houden tegenover een beide landen bedreigend gevaar. Bovendien zou natuurlijk het practisch gevolg zijn, dat Duitse divisies aan de NATO-strijd- krachten zouden worden toegevoegd. Gezien het grote belang dat aan de goedkeuring van de EDG wordt ge hecht, is er onder welingelichte waar nemers heel wat te doen geweest over de reden die Minister Dulles Maandag tot zyn rondborstige verklaring heeft Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en van Zaterdag op Zondag de 41-jarige H. D. uit Lunteren verdronken. De man, die door onbekende oorzaak te water was geraakt, schreeuwde onmid dellijk om hulp. Maar toen enkele voorbijgangers hem door handreiking op het droge hadden gebracht, bleek, dat de levensgeesten reeds waren ge weken. Levenslang. Conform de eis heeft Vrij dagmorgen de Utrechtse rechtbank Chr. B. uit Bodegraven veroordeeld tot levenslang. Chris B. heeft in de nacht van de dertiende November 1952 de Woerdense agent Van Eek neergescho ten terwijl hij met zijn broer naar huis fietste, nadat zij in Woerden hadden in gebroken. De agent was een half uur later in een ziekenhuis overleden. Strijdkrachten van de Republiek der Z.- Molukken, onder aanvoering van majoor Tahamata, hebben even onverwacht als hevig toegeslagen in de gelederen van de Indonesische troepen, die een deel van het moeder-eiland van de Molukse Republiek Ceram bezet houden. In Kaihobo op WeSt-Ceram' zijn ruim 100 leden van het Indonesische leger gesneuveld, toen de Zuid-Molukkers ’n grootscheepse aanval openden op de In donesische stellingen, waarna felle ge vechten ontstonden. Volgens de verklaring van de minister van Defensie van de RMS ir. J. A. Manoesama is bovendien een belang rijke hoeveelheid oorlogsmaterieel in handen van de Zuid-Molukse strijd krachten gevallen. DUITSERS VRIJ WEGENS KERST wyze van Kerst-amnestie hebben geallieerden in West-Duitsland Onze zuivel-export. Ter jaarvergade ring van de Groninger Zuivelbond werd medegedeeld, dat de export van boter in 1954 naar alle waarschijnlijkheid niet die omvang zal weten te behouden, die in het afgelopen jaar werd bereikt, ter wijl ook de kaasexport onbevredigend werd genoemd. Het hoognodige. Minister CaJs ver klaarde in de Tweede Kamer, dat de monumenten, welke thans op de ur- gentielijst staan, over tien jaar allemaal gerestaureerd zullen zyn. Baksteendag. Te Arnhem hielden on geveer 350 baksteenfabrikanten een bij eenkomst, Baksteendag genaamd, waar werd medegedeeld, dat een' vergelijking met 1938 de arbeidsproductiviteit in deze bij uitstek nationale industrie met ruim 30 pet is toegenomen. Ontsporing bij Woerden. Bij Woerden ontspoorden twee rijtuigen van de ex- presstrein UtrechtDe^ Haag, waar door het spoorwegverkeer op deze lijn geruime tijd werd gestremd. Dure start. De start van de Tour de France in Amsterdam 8 Juli 11954 staat nu definitief vast, nu de hoofd stedelijke raad heefd besloten een groot deel van de aan die start verbonden kosten voor rekening van de gemeente te nemen. Van het nodige bedrag van f 80.000 zal Amsterdam f 25000 fonds perdu storten en 1/3 van de resterende 55 mille f 18.333 garanderen. In verband met de per 1 Januari 1954 ingaande verhoging van de papierprijs en een zeer belangrijke stijging van vrijwel alle aan de uitgave van een nieuwsblad verbonden -kosten, zal de abonnementsprijs van ons blad met in- p van die datum, ingevolge aan wijzing van de vereniging „De Neder landse Nieuwsbladpers”, een verhoging moeten ondergaan, abonnementsgeld wordt dan Verviers: Van de 27.372 stemgerechtig den brachten er 17.341 hun stem uit. Er stemden 12.878 (74.2 pet.) voor en 3770 (21 pet.) tegen. 378 personen stemden blanco en 315 stembiljetten werden ongeldig verklaard (te zamen 4.8 pet.). Bij deze-prijsverhoging, waartoe het nieuwsbladbedrijf slechts noodgedwon gen overgaat, wordt de kostenstijging slechts ten dele ten laste van de abon- né’s gebracht. Abonné’s die ons blad per post ontvan gen en gaarne per giro betalen, wordt verzocht met het voorgaande rekening te houden. Bij periodieke overschrijving gelieve men met spoed aan de directie van de Postcheque- en Girodienst opdracht te geven tot wijziging van het bedrag. Wilt U 25 ct inningskosten besparen? Dan verzoeken wij U het abonnements geld voor het eerste halfjaar 1954 (f 3.20) tijdig over te schrijven of te storten op onze girorekening 87926 of aan ons bureau te betalen. Na 4 Januari wordt per kwitantie over het abonnementsgeld, verhoogd met de inningskosten, beschikt. Administratie BOLSWARDS NIEUWSBLAD Marianne-, wil je op ’t oorlogspuin De E. D. G. niet mee bouwen, Bedenk, je loopt nu in de steun, Straks wordt dat ingehouwen. Ik geef je nog een goed half jaar, En dan is het uit met schransen, Hoe zit het, komt 't nog voorelkaar, Wat kiezen jullie, Fransen? Marianne, toe, het gaat toch om De eenheid van Europa. Als die er naastenbij niet komt, Krijg je straks last met Opa. Waarom toch altijd stug en dwars, Wat baat je dat verschansen, Pas op, hoor, anders wordt ik bars, Ik waarschuw jullie, Fransen. Waarnemers, die zorgvuldig de ontwikkelingen op het NATO-front hebben gade geslagen, zyn van mening, dat de jongste zitting van de Raad van Ministers heeft aangetoond, dat de Noord-Atlantische Verdragsorganisatie „een in vol bedryf zijnde onderneming” is, waarvan het meeste voorbereidende werk reeds is gedaan. Te zelfder tijd zijn zij echter van oordeel, dat de ratificatie van de Europese Defensie Gemeenschap een conditio sine qua non is voor de volledige ontplooiing van de NATO. WELLICHT IS BERIA AL TERECHTGESTELD De scherpe aanvallen op de ex-minis ter van Binnenlandse Zaken, Beria, en zijn zes eveneens in ongenade gevallen lotgenoten worden met toenemende kracht voortgezet in de Russische dag bladen en door de radio. Westelijke diplomaten leiden hieruit af, dat het proces tegen Beria dezer da gen zal beginnen of dat het Russische volk wordt voorbereid op het bericht, dat hij en de mede-verdachten reeds zijn terechtgesteld. Prins Bernhard opent „Kunstenaars hel pen”. Prins Bernhard zal de slot-expo- sitie van de kunstwerken, die zullen worden verloot in de actie „Kunstenaars helpen" ten bate van het Nationaal Rampenfonds, op 15 Januari, ’s middags om 4 uur, in het Rijksmuseum te Am sterdam openen. Deze expositie duurt van 15 Jan. tot 7 Febr. De trekking van de loterij is vastgesteld op 15 Maart. TTET voorgestelde alternatief om Duitsland in de NATO op te ne men ook zonder EDG, wordt niet als uitvoerbaar beschouwd. De Belgische Minister van Buitenlandse Zaken Paul van Zeeland legde de vinger op een van de bezwaren tegen deze oplossing, toen hij Dinsdag opmerkte, dat toelating tot de NATO afhankelijk is van de een stemmige goeodkeuring door de huidige 14 leden-landen. Indien de EDG niet kan worden geratificeerd, is het niet eenvoudig zich een situatie in te den ken, waarin Duitsland met algemene stemmen tot het lidmaatschap van de NATO zou worden toegelaten. Alles wijst er op, dat de EDG van fun damenteel belang is voor de toekomst van de Atlantische Gemeenschap. De Sovjets zyn zich hiervan natuurlijk ter dege bewust en hun politiek is er dan ook op gericht de ratificatie van de EDG te voorkomen en de NATO uiteen te doen vallen. Door snel tot ratificatie van de EDG over te gaan, kunnen Duitsland en Frankrijk een onverbrekelijke Westerse Unie tot stand brengen en daarmede duidelijk aantonen, dat de pogingen der Communisten de aloude vijandschap tussen Frankrijk en Duitsland nieuw I leven in te blazen, geen succes zullen hebben. Dan zal het Westen, mede door versterking met de Duitse divisies, zulk een sterk front kunnen vormen dat de Sovjets gedwongen zullen worden tot reële onderhandelingen over te gaan om de spanningen in de wereld te vermin deren. Daarom is een spoedige ratificatie van de EDG van het grootste belang voor de politiek van het Westen. Waarne mers zijn van mening, dat Minister Dul les door een dergelyke realistische kijk op de toestand gebracht werd tot het afleggen van zijn verklaring tijdens de persconferentie van Maandag. üt, mar Den Haech is de fijan net mear. De tsjinstanners kinne har net mear efter wetteiike wallen forskülje, hwant it Regear rommet dizze op. Hja doogden net en alhoewol konservatis- me en ünbigryp har yn stün halde woene, hja binne oan kant set. En dêr- mei is in ny stadium bigoun. It sil nou jit’ folie mear oankomme op de helding en de trochsetting fan it Fryske folk seis. Hwant der lizze nou nije müglikheden op al dy terreinen, hwer’t earst in buordtsje hinge: Ver boden toegang. It wurdt nou oars, mar net minder swier, hwant de boeman is fuort, it bern moat üt himsels it goede, eigen paed gean. Wy binne der net wis fan, dat Fryslan fuortendaliks dy kansen op de goede manear gripe sil, mar wy hawwe in great bitrouwen yn har histoaryske üntjowing. Ek yn dizze saek moat men, om moedich fier der to gean, ris efterüt sjen en de lange, kronkeljende wei fan 1844 oant 1953 oereagje. Dan kriget men moed en bitrouwen, hwant de rige fan Fryske bodders is groeijende en de jongerein stie efter harren. De libbenswil fan it Fryske folk sil bislisse oer har üntjo wing en har gefoel fan eigenwearde is tige bisterke. Net ien moat miene, dat dit fansels rinne sil, de fijan moat men nea to licht achtsje. De sloppens en makli- kens fan party minsken is fuort net oars, de ynfloed fan de moderne kom- munikaty-middels en lektuer ünwit- tend great. Mar in soune plant kin wol hwat foarjiersboijen fordrage, yn de wrakseling mei de illeminten groeit har organisme. En sünder freonen is hja net, de Fryske oerheit op it Provinsje- hüs, mei de net-Fryske Kommissaris as „primus inter pares”, stiet oan ’e kant fan it Fryske folk. Mei hiel har hert. En dat is in lokwinsk wurdich. Het is echter duidelijk, dat, wanneer deze opmerkingen in onderling verband worden beschouwd, Minister Dulles niet de bedoeling had te dreigen. Hij wilde .uitsluitend het belang naar voren bren gen dat de Regering van Eisenhower hecht aan de EDG en bovendien de be langrijke rol die de EDG in de Ameri kaanse publieke opinie en in het Con gres speelt. Het belang van de EDG op dit moment is niet zozeer gelegen in de twaalf Duit se divisies als wel in het symbool van Europese eenheid dat door de aanne ming van dit ontwerp, dat in Europa ontstaan en verder uitgewerkt is, wordt gedemonstreerd. De Ver. Staten hebben zich bereid verklaard de EDG te steu nen en hebben pas hun politiek op dit ontwerp van een Europees leger geba seerd toen de Europeanen zelf dit plan hadden opgesteld als de beste methode om de Europese eenheid tot stand te brengen en Duitsland tot volledige deel name te bewegen. Dit Amerikaanse standpunt komt sterk tot uiting in het Congres, dat door aan neming van het amendement van Ri chards in Juli van dit jaar deed blijken dat de ratificatie van de EDG be schouwd zal worden als de toetssteen voor de Europese bereidheid de eigen plannen te verwezenlijken. Dit amendement, dat per 1 Januari in werking treedt, bepaalt, dat 50 pct. van de toewijzingen ten behoeve van de Europese defensie, direct verleend die nen te worden aan de Europese Defensie Gemeenschap. Daardoor zullen dus de goederen die over twee weken met nieu-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1