H.M. de Koningin in Kerstrede: ELK MOMENT KAN MEN ZICH TOT GOD WENDEN BUITENLANDS JAAROVERZICHT 1953 3 I jd a N Fan de Martinytoer r 1 Het afgelopen jaar beheerst door de dood van Stalin to STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong*s Nieuwsblad Wijziging dienstregeling N.S. De mole by de Alddyk tusken Wommels en Easterein 49e Jaargang Dinsdag 29 December 1953 No. 102 dit jaar F! Wordt vervolgd. nisten. stoere bou fine, de lege gollen inkeld keal stiet üm Tj. de L! MACHTSTRIJD IN RUSLAND VOEDSELACTIE IN BERLIJN DE ZIEKTE VAN CHURCHILL KOUDE OORLOG DUURDE VOORT HET EUROPESE LEGER IN DE BRANDING voor voor Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: Fa A. J. OSINGA te Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Lees onze krant zo van de pers, Want het nieuws is dan nog vers. N Is. n. en en rd yn g: uk -jd Se en en in lie en lat en id in in e- n- Bols wards Nieuwsblad rd 3s ir- de de ;st lat je LSt te A en is. w- 30 ja- is. le- let Op het baanvak Leeuwarden-Staveren zal ingaande 4 Januari, de om 17.58 van Sneek terugkerende trein voortaan te 18.06 van Sneek vertrekken en te 18.23 te Leeuwarden aankomen. Reizigers uit het Westen, uit Enkhuizen en uit Sta veren met bestemming Koudum-Molk- werum of Hindeloopen, die op werkda gen reizen met de boot van 15.43 van Enkhuizen, resp. met de boottrein van 16.58 van Staveren, die in i de genoemde plaatsen niet stopt, zal worden toege staan zonder bijbetaling tot Workum door te reizen (a. 17.10) en vandaar on middellijk met de trein van 17.13 uit Workum terug te keren naar hun be stemming. Laatstgenoemde trein, die ten behoeve van forensen reeds te Hindeloopen en Koudum-Molkwerum stopt, wordt daar toe enkele minuten later gesteld (Leeu warden v. 16.37, thans 16.35 Staveren a. 17.29, thans 17.26). Abonnementsprijs: f 1.50 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie BY IT OFLJOCHTSJEN Oer de léste dagen fan it stjerrende jier leit de glans fan aid sulver, hja binne jit oerbleaun ut it jier, dat al forglied yn it forline. It is nou gau dien, jit in pear bannige dagen foar de measte sakelju mei rekkenjen en lykmeitsjen, jit drokker foar dejingen, dy’t de hüshalding forsoargje sa’n hiel jier lang, mar, dy’t nou jit hur- der skreppe moatte mei al dy Sneinen en hjeldagen. Jit in pear dagen en dan ha wy wer in jier hawn. Men kin it net keare, de tinzen komme en geane nei rekkenskip en forantwurding, nei juster en moarn. Hwant in jier is foar elts rninske in rike haedstik yn it hoek, dat mar ien bliuwt biwarre en haldt syn wearde, foar Giet it üs net allegearre as de boeren Ek wy gean de rigen lans can hwat üs djür en kostber is. It eigen ryk hüslik domein. In trouwe, leave kammeraet en de bern, dy’t God üs joech. Elts mei syn eigen aerd, elts mei syn eigt.i problemen, mar allegearre üs sa dierber as it eigen libben. Hwat in rykdom! Wy mochten se dit jier De mole fan Van der Weg hat de put der üt. In wynmotor skynt it wurk better dwaen to kinnen. Dy rattelt it wetter nou üt de krite en de aid mole wachtet op de slopershammer. Mar in mole is nou ienris in bytsje mear as in ding dat allinne mar 'wetter mealt. Oer dat ’„bytsje mear” soe in boekje to skriuwen weze. Foar Van der Weg syn mole soene dizze rigels fan Auke Piers b.g. ek jilde kinne: Dou bleauste üs oan’t nou ta trou As pronkstik fan üs gea Noch treft jin faek dy’ Dyn keine, kreaze lea, O, aide mole bliuw by üs Wy fiele üs sünder dy net thüs. Van der Weg skynt it ek sa to fielen. Twa kear hat er de mole foar ófbraek forkocht hawn en twa kear hat er ’m wer- om kocht. Dizze wike kaem irnmen üt Wommels mei de frage by my: soene wy net hwat jild bymenoar krije kinne om de mole wetterticht to meitsjen? As dat koe, bliuwt de mole der stean. Sa leit it der dus hinne. Dyjingen dy’t der hwat jild foar oer ha, kinnen dit yn in slüf mei de namme der op by my troch de brievebus glide litte of oerskriuwe op myn girorekkening nü. 364486. As de Redaksje it lije wol, sille de bidragen efkes yn ’t koart forantwurde wurde. (Akkoard! Red.). It is noch net sa hiel lang forlyn dat der 11 molen mealden tusken de wei Worn- mels-Easterein en de Slachtedyk; nou steane der noch twa, en allinne de mole fan Miedema stiet noch yn ’t folie wurk. Sil der fan dy twa ien fordwine moatte? In selde lot as de spinnekop fan de Bar- gekop, it mooltsje fan Zwaagstra oan ’e wei fan Spannum mei Spyktille en de poldermole fan Wjelsryp dy’t al sloopt binne of sloopt wurde sille? It hinget óf fan dyjingen dy’t der in pear sinten foar oer hawwe en miskien is der dan ek noch hjir of dér subsydzje los to krijen. A. BOKMA, ’t Noard, Wommels. Lid Prov. Molenkommisje. vaardiger belastingstelsel en kwamen er tegen in opstand, dat zij weer het eerste offer moesten brengen, toen de regering hervormings- en saneringsplannen ten uitvoer ging leggen. Van linkse zijde werd sterk aangedrongen op terugroe ping van het parlement, da* zich op reces bevond (het was Augustus), opdat een aanval op de regering haar val ten gevol ge zou kunnen hebben. Vele M.R.P.-ers steunden dit streven, maar deinsden voor de gevolgen terug, toen bleek, dat het de socialisten weinig erns was met een nieuwe regering van het linkse centrum. Algemeen vreest men L Frankrijk Duits land meer dan Rusland. Vandaar dat dit land de aandrang zo terk was om eerst nog eens te trachten met de Russen tot een vergelijk te komen, in de hoop, dat de Duitse herbewapening overbodig zou blijken. Voor deze lieden was het bitse Russische antwoord op de Westelijke uit nodiging om naar Lugano te komen een koude douche, want zij voelden hun de argumenten uit de hand geslagen. Er werd sterke Amerikaanse druk op de Fransen voorspeld om het Europese leger nu eens goed te keuren. De Russen voel den, dat zij een tactische fout hadden ge maakt docr de Fransen de hoop tot over eenstemming te ontnemen en eind No vember (tijdens een moeilijk debat over het Europese leger in de Franse Kamer) kwamen zij met een nieuwe nota, waarin Reria geliquideerd In het binnenland en in de satelliet- landen heeft Stalins overlijden wel wat verandering gebracht. Er wordt nu wat meer belangstelling aan de dag gelegd de consumenten, de productie vredelievende doeleinden wordt ■wat verhoogd, bij de kwestie van de in Januari wegens moord en poging tot moord veroordeelde artsen, wier on schuld drie maanden later bleek, werd gesproken van „ontoelaatbare onderzoe kingsmethoden van de politie.” Betekent die een grotere rechtszekerheid? De boog, die vele jaren strak, te strak, ge spannen is geweest, werd wat losser ge hanteerd. Waarom? Een antwoord op deze vraag is niet zonder meer te geven. Een poging van de opvolgers van Stalin In de Kerstrede, die H. M. koningin Juliana op Eerste Kerstdag over beide zenders heeft uitgesproken, heeft Zjj in de allereerste plaats de F ebruariramp in de herinnering geroepen. „Er is veel wat ons verbindt, ook waar het water onze grond nu eindelijk verlaat. Er is veel goeds ontstaan, waar wij als volk dankbaar voor mogen zijn,” zei H. M., die zich vervolgens in het bijzonder tot de Nederlanders in den vreemde richtte. Tot hen zei de Koningin: „Gij daarginds zijt het, die zowel ons met de wereld, als de wereld met ons verbindt. Juist ook in tijd van nood hebt gij zo duidelijk bewezen, waardoor wij mede alom vriend schap ondervinden mochten.’’ Vervolgens legde H. M. er de nadruk op, dat het Kerstfeest niet als traditie, doch als actualiteit gevierd moet worden. „Duisternis is het, wat geboren wordt in deze wereld. En die maakt de geboorte van het Kerstkind noodzakelijk. Aan deze noodzakelijkheid dat het Licht ver schijnt kan door de mensen met eigen licht niet worden voldaan, maar het wordt door God gegeven. Actueel is, dat de wereld niet alleen in duisterhis verkeert, maar verlangt naar Licht, dat oplossing voor haai- brengt voor de meest ingrijpende problemen. Tegen verheerlijking van traditie en het vasthouden aan zinloze sleur keerde H. M. zich hierna. „Ongezond is het, traditie als een zware bal last in iedere nieuwe dag mee te slepen, en nog ongezonder ig het de toe komst hiermee te belasten en de dag van heden voor niets te laten pas seren.” De Koningin liet duidelijk uitkomen, dat zij niet sprak over „de vrucht van het verleden”, „het goede dat ons uit het verleden is gebleven, maar over „de holle kolos van dat wat achter ons hoort te liggen, maar die wij als een onhoudbare last op onze schouders meedragen.” „Die nutteloze ballast is het” aldus de Kerstrede „die ons ver moeid en traag maakt in het bevatten van de mogelijkheden, die elke dag geboden worden. Elk moment kan men zich tot God wenden.” Na het uitspreken van het vertrouwen, dat „alles uiteindelijk ten goede zal dienen” en de noodzaak voor een ieder troost en licht pm zich heen te verspreiden, besloot H. M. haar Kerstrede met allen „een werkelijk Kerstfeest” te wensen. allegearre bihalde, hwat in seine. De iene hiè dat en de oare hat miskien in set siik west, in tredde kaem ta steat en koe in eigen hüshalding bigjinne. Blide en soarchlike dingen hat it jier meibrocht foar üs allegearre, mar de woldieden oan sounens en opgong nei in goede takomst binne hast net to tellen. Hwa kin nei wearde skatte de seine, dy’t Gods goedens oer üs allegearre sa rynsk ütstruit hat. Nederlan is in kostlik lan en it Neder- lanske folk mei al syn stagen en stammen hat alle reden om dizze dagen ris djip to fielen, hoe great de woldieden binne, dy’t oan harren jown binne. Dér is alder- earst de jefte fan it Keningshüs, it aide, jimmer nij glanzjende Oranjehüs. Is der ien folk yn 'e wrald, dat mear reden ta tank hat as wy? Stiet ien folk op dizze ieroe sa ienriedich om de hege Frouwe en har hüsgesin? In frou sa djip fan sterk en fêst Kristen- dom, dat Hja üs allegearre optilt en mei- nimt as Hja sprekt. En is in folk net ryk, dat spontaen en echt syn Keninginne heechachtet en leavet? Wy hawwe yn de nei-oarlochske jierren in regear hawn, dat in hiel great diel fan it folk bymekoar halde koe troch it sykjen nei mienskiplike wegen en middels. Is it gjin wünder, dat yn dizze swiere jierren d° maetskiplike frede biwarre bleau sa as nearne yn ’e wrald. Dat de greate mannichte fan ar beiders en boeren, aide minsken en oare swakkere groepen it folie rommer hawn hawwe as yn de jierrr foar 1940. De wurkleazens is tige lyts; dit tichtbifolke lan hat it oant nou ta klear spile om de millioenen hüshaldingen, dy’t njir wenje, brea en wurk to jaen op in wize, dy’t de biwündering fan de hiele wrald opropt. It wurdt hjir nea in paradys en it minsk- lik forlangen kin hjir net bifredige wur de; alle woldieden roppe de hünger oan mear altyd wer op, mar hoe fier soene wy God en minsken oer. Jit halde wy de léste bledkanten yn üs hannen en mei mear sin as oars folje wy de letters fan üs dieden yn, wurd foar wurd. De hurde wyn, dy’t him yn dizze wünderlike hjerst kus halden hat, jaget efter de reinfleagen oan, de diken binne wiet en smoarch en mannich reed is drek en dridze. Yn de büthuzen kin men it wurk wol óf, de miellen wurde lytser, de earsten stean al droech. Dat is it béste plak yn dizze dagen. Smuk en rredich stiet it fé to heapluzjen, melkers en melksters oan ’e side. Mei in sêft rüzjen komme de speten yn de amers en de smoute kwink- slaggen gean oer en wer De hastigens en rimpenens fan oare tiden is fuort, men hat it oan tiid en men docht it jin ek better oan tiid. Wünderlik branne de Ijochtsjes oan de glinsterjende souders. De boer giet mei syn bisikers de rigen lans en lit mei stille trots de bisten sjen. De sifers fan opbringsten, de famylje- relaesjes komme mei alle hysünderheden üt syn wisse müle. Hjir leit syn ambysje, hjir blinkt syn bisit en syn eate, hjir stiet syn noed en soarch. Yn it lyts büthüs de kalve rierren en de hokkelingen, de ta komst, de forwachtinge. De skuorrereed is jit fierst to fol. De kij koene lang rinne dit jier, weinen, ark, biten, strie, it moat earst dér plak fine, de lege gollen moatte jit komme, in inkeld keal stiet ünwennich yn syn hokje. zij een conferentie van vier te Berlijn voorstelden zonder deelneming van China als voorwaarde te stellen, al zeiden zij, dit probleem op de ccnferentie onmid- dellijk aan de orde te zullen stellen. Niet alleen de Fransen waren dankbaar voor deze strohalm; ook de bijeenkomst van Bermuda (het tweede Russische doel wit naast de Franse Kamer) veranderde wat van karakter. Overleg over de nota kwam op de plaats van het Europese leger. Het Westen heeft de uitnodiging aangenomen A voorgesteld. Dit op aandrang van Ame rika, dat van het ges prei weinig heil ver- mogelijk iet tijdver lies te beperken. Want na Berlijn moet toch het Europese leger komen, is de niet- onwaarsi Frankrijk is haast, omdat om het volk brood te 'geven, zolang zij zelf niet hecht in het zadel zaten, tot zij de onderlinge strijd uitgestreden had den? Of eenvoudig het inzicht, dat een ontspanning verantwoord was, dat Stalin teveel in militaire termen had gedacht? Na Stalins dood nam het driemanschap Malenkow-Beria-Molotow het bewind over, maar de spanning tussen Malenkow en Beria beiden er op uit voor zich alleen de opvolging van Stalin te verze keren werd zo groot, dat een botsing niet vermeden kon worden. Malenkow bleek de sterkste en Beria verdween eind Juni in de gevangenis. Hem werd ten laste gelegd op diverse belangrijke posten in het staatsbestel aanhangers te hebben benoemd, terwijl hem ook samenzwering met kapitalistische landen in de schoe nen werd geschoven. Na een proces werd hij met 6 medeplichtigen aan de voor avond van Kerstmis geliquideerd. Opstand in Berlijn Niet alleen in Rusland nam men maat regelen het verzorgingspeil van de bevol king te verhogen; ook in de satellietlan- den, waar onrust was ontstaan, werden de levensmiddelenrantsoenen verhoogd. Oost-Duitsland deelde eveneens in deze vriendelijkheden: aan de evangelische kerk werd in Juni een aantal concessies gedaan, naar het westen gevluchte boeren zouden hun land weer kunnen terugkrij gen, kleine zelfstandigen hun bedrijf en levensmiddelenkaarten die hun ontnomen waren. Dit wekte evenwel geen tevreden heid en toen op 16 Juni een aant-.l bouw vakarbeiders in Oo$t-Berlijn protesteerde tegen een verhoging van zonder loonsverhoging, groeide dit pro test door massale toeloop al heel gauw uit tot een felle politieke demonstratie van afkeer van het communisme. De vol gende dag staakte iedereen, de rode vlag werd van de Brandenburger poort ge haald, men sloeg aan het branden en plunderen. De politie bleek machteloos en niet betrouwbaar en tegen de middag grepen de Russen in om de orde te her stellen. In West-Berlijn gingen de Ame rikanen op grote schaal voedselpakketten aan Oost-Duitsers uitdelen, die zich gre tig leenden voor deze vreedzame propa ganda, zeer tot woede van de commu- de prestatienorm Westelijke koppen bijeen te steken. Weer t i i i t»i i j n land zag blijkbaar ge sprek over Duitsland, stand in Berlijn en de grote verkiezings overwinning van Adenauer in West- Duitsland niet te verwonderen zou zijn. Men mocht dus rekenen op een langdu rige voortzetting van de koude oorlog en tegenover dit probleem was eensgezind heid in het Westen ec. vereiste. Dit tweede' Bermuda was geheel anders van karakter dan het eerste (mislukte). Stond toen een gedachtenwisseling met de Rus sen op de voorgrond, nu zou de defensie nummer één zijn, en wel de defensie op lange termijn; het evenwicht tussen oor logsdreiging, atoomwapens, gewone wa- Hammarskjöld Ook in de Westelijke wereld heeft de dood van Stalin invloed gehad. De nei ging, die vorig jaar in Westelijke kringen al bestond, om het gevaar van een oorlog minder groot te achten en meer aandacht aan de financiële problemen van de Westelijke defensie te besteden, is er aanzienlijk door versterkt. De nieuwe Russische machthebbers maakten enkele vriendelijke gebaren: zij converseerden gezellig op cocktailparties, zij stonden in met de benoeming van de Zweed Ham marskjöld tot secretaris-generaal van de Ver. Naties en de toon van hun redevoe ringen werd over het algemeen wat min der agressief en beledigend. De indruk won veld, dat er met de nieuwe macht hebbers wel eens zou kunnen worden ge sproken over een oplossing van netelige mis wêze as wy net tankber en bliid binne mei al hwat wy al krigen. Fan de oerheit yn lan, provinsje en gemeente giet in sterke positive ynfloed üt op alle libber.s- terreinen. Jonge, frisse keardels en min sken fan ripere leeftiid hawwe mienskip- lik de leije yn hannen en der giet hwat fan üt. De tiid, dat de lied ig yn hannen wie fan forkalkte adel of rfgintefamyljes is forgoed foarby. Hja moatte bikwaem en aktyf wêze, oars kinne hja it tempo net byhalde en wurde oan ’e kant reage. Eltse gewoane arbeiders-, boere- of boar- gerjonge, dy’t hwat yn 'e marse hat, kin syn kansen rounom gripe en op alle lib- bensterreinen sjocht men de risseltaten. In sterke libbensdrift hat üs folk nei de oar- loch oangrypt en as it slagget dit yn de jongerein oer to plantsjen, dan „sal het waerachtig wel gaen”. Mar wy witte ek de oare kant fan it lib ben. Wy hawwe yn de bange nacht, dy’t wy nea forjitte sille, fornomd, dat alle minskewurk stiet under de driging fan Gods krêft. Lyts en ünmachtich hawwe wy tüzenen fan üs folk forlern gean sjoen, doe’t de stoarm '<n ure de macht krige oer rninske en lan. Mar ek yn syn krêft ha wy helpe mochten en ütrêdding brocht safolle as koe. It aide jier rint stil syn léste gong, jit efkes en it is foarby en mei de dichter Woldemar Voullaire sizze wy: It aide jier giet hinne, nimt freugd en triennen mei As w’ op ’e nij bigjinne, wiis üs dan wer Jins wei! pens en financiële draagkracht zou moe ten worden bepaald; met het Europese leger als afronding van de Westerse op bouw zou nu eindelijk eens haast moeten worden gemaakt. De dood van Joseph Stalin in het begin van Maart heeft de politieke ontwikkeling van dit jaar een alles overheersend stempel opgedrukt. Vooral de eerste maanden na zijn dood meenden velen aanwijzingen te zien dat de Sowjetunie bereid was in internationale zaken het roer om te gooien, maar daarvan is tot nu toe niet veel gebleken. Dat het in Korea na langdurige onderhandelingen in Juli tot een wapenstilstand kwam, •bewijst ia deze weinig. Het betrof hier een conflict, waarbij de Sowjet unie nog maar weinig te winnen had. kwesties. Vooral Churchill was deze visie toegedaan. Hij meende, dat de gebeur tenissen achter de schermen in Rusland veel belangrijker waren dan naar buiten was gebleken, zoals hij in Mei in een belangrijke rede in het Lagerhuis zei. Hij wilde gehoor geven aan het Russische argument, dat Rusland bevreesd was voor de kapitalistische landen en voor Duitsland in het bijzonder en stelde on derlinge garantieverdragen a la Locarno voor. Bij deze gelegenheid drong hij ook aan op het houden van een conferentie van de grote mogendheden op het hoog ste niveau. Algemene problemen zouden aan de orde moeten komen, een straffe agenda was dverbodig. Dit thema van een nieuw gesprek heeft het gehele jaar de wereldpolitiek verder beheerst. De re actie er op was in Amerika allesbehalve bemoedigend; men herinnerde zich de ongelukkige gevojgen van ferenties in de oorlogsjaren. Eisenhower Ruslands goede wil: Ko- iplossing voor Oostenrijk. Churchill bleef aanhouden en voor half Juni werd een voorbespeking van de Wetselijke Drie op de Bermuda-eilanden vastgesteld ter bepaling van een gemeen schappelijk standpunt. Ziekte van Chur chill stak een spaak in het wiel. In plaats van de regeringshoofden kwamen nu de ministers van buitenlandse zaken bijeen in New York, van welke conferentie.geen resultaten te melden waren. Het Europese leger Naast deze kwestie was het Europese le ger een punt van belang. In het Franse parlement is op het ogenblik geen meer derheid te vinden voor de goedkeuring van het verdrag van het Europese leger en het daaraan gekoppelde verdrag, dat West-Duitsland zijn souvereiniteit zal geven. In alle partijen bevinden zich te genstanders van het Europese leger op grond van uiteenlopende motieven. De communisten zijn er enbloc tegen, de Gaullisten eveneens; deze laatsten wen sen de integriteit van het Franse leger niet aangetast te zien, maar zouden wel vrede hebben met een Duits nationaal leger; voorstaanders (onder bepaalde voorwaarden, zoals grotere deelneming van de Engelsen en een politieke autori teit) zijn de socialisten en de rk. volks- democraten (de partij van Schuman en Bidault); de radicalen en onafhankelijke conservatieven (Pinay en Laniel) zijn zeer verdeeld, maar met goede wil wel tot medewerking te krijgen. Er is dus wel een meerderheid te forceren, maar daarmede is de regeringscoalitie verbroken. De Gaullisten, die sinds Juni in de regering Laniel vertegenwoordigd zijn, zouden ze ker uit de regering lopen, maar hun plaats kan niet worden ingenomen door de so cialisten, voorstanders van het Europese leger, maar op sociaal er. economisch ter rein tegenstanders van de nu gevoerde politiek. Een dergelijke verandering van coalitie zou de M.R.P. (volksdemocra- ten) niet onwelgevallig zijn, want deze vooruitstrevende groep met een belang rijke aanhang onder de arbeiders en de kleine burgerij, voelt zich in het conser vatieve milieu niet zo erg op haar gemak. Dat is wel gebleken in Augustus, toen het overheidspersoneel (waartoe ook het spoorwegpersoneel behoort) in staking ging tegen een voorgestelde kleine ver hoging van de lage pensioengerechtigde leeftijd. De arbeiders eisen een betere verdeling van de lasten door een recht- forantwurding, jefte, in great stik libben, in bilangryk i kear skreaun wurde kin. Elts wurd dêrfan dergelijke con- stelde als voorwaarde voor een conferen tie, blijken van rea en een oi lijke uitwerking dat vele kleinere vuurkracht hebben dan de huidige eenheden met conventionele wa- kwantitatieve be am kwalitatieve bewapeningspro- ren, zoals op het ogenblik geschiedt, legt zeer zware v-*— -- J- *•- vraag, mag pening verwaarlozen? Zijn er geen geval len, waarin atoomwapens niet goed bruik baar zijn, zoals b.v. in de beperkte oor log, die in Korea is gevoerd? xin wil men het streven naar uitbanning van het atoomwapen (de V.N. zijn daarmede be- Nog niet, zoals blijkt uit [e, die Eisenhower op 8 December hier een laatste aanbod nen? Notawisselingen Onderwijl was de notawisseling tussen Rusland en het Westen over een confe rentie over Duitsland en Oostenrijk weer hervat. Van Westelijke zijde hield men vast aan de eis, dat eerst tot algemene en vrije verkiezingen in geheel Duitsland moest worden besloten, voordat men de volgende stappen tot hereniging van het land zou kunnen gaan bespreken. Rus land bleef aandringen op een uitgebreider conferentie ter bespreking van de span ning in de wereld in het algemeen. Dit zou de aanwezigheid van communistisch China als vijfde bondgenoot vereisen, waarmee de Amerikanen niet konden in stemmen. Deze hebben Mao Tse-toeng nog niet erkend en willen zich in hun Aziatische politiek nog helemaal niet vastleggen. Toen de Westelijken begin November hun eisen betreffende de agenda hadden laten vallen en de uitnodiging om naar Lugano te komen herhaald werd, kwa men opnieuw de onaanvaardbare Rus sische eisen naar voren. Churchill achtte toen wederom het ogenblik gekomen de stelde hij de Bermuda-eilanden voor. Rus- ;een heil in een ge- hetgeen na de op- de pressie inzake en 4 Januari Dit op aandrang wacht en het maar zo spoedig achter de rug wil hebben om In beperken. Eu ichijnhjke Amerikaanse opinie. 1 minder opgetogen over deze pas op 17 Januari de nieuwe president in functie treedt, hetgeen ge paard gaat met het ontslag van de huidige regering. Men verwacht dan een moeiza me crisis, zodat de Franse stem geduren de die periode met vei linderd gezag zal spreken. Het atoomwapen Naar aanleiding van het eerste punt nog het volgende; In Amerika is een discussie ontstaan over de militaire politiek. De nieuwe atoomwapens Ir.bben een derge lijke uitwerking dat vele kleinere een heden, welke daarmede worden uitgerust, een groter 1— pens. Men zou dus een perking kunnen paren vooruitgang. Twee x x gramma’s naast elkaar te blijven uitvoe- 'P - - - lasten op, maar, is de eerste men de conventionele bewa pening verwaarlozen? Zijn er geen g< ten, waarin atoomwapens niet goed bi baar zijn, zoals b.v. in de beperkt: Korea is gevoerd? .on wil men i naar uitbanning van het zig) opgéven? Nog niet, zoals blijkt uit de rede, die E' in de V.N. heeft gehouden. Of gold het 1 van de Amerika-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1