BUITENLANDS JAAROVERZICHT 1953 Het „houten wambuis” fan Bolsward KRIS-KRAS door Nederïand e roar I R.O.N.9 üs hjoed p p to sizzen (SLOT) FRANKRIJK ONDANKBARE TAAK ADENAUER HEEFT HET GE MAKKELIJK DE MOEILIJKHEDEN ROND TRIEST ZUID-SLAVIE BLIJFT ZWAKKE PLEK EGYPTE WERD ZELFSTANDIG MOSSADEQS VAL WAAR GEVANGENEN HUN TIJD IN EENZAAMHEID SLETEN u W H. K. °g Hwat bringt üs de STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Rhee wil weer geweld 49e Jaargang Donderdag 31 December 1953 No. 103 Hwat bat a. i- op opmaken, tekenis krijgen. Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bü vooruitbetaling) Advertentieprijs: 12 cent pe mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie er- in- Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: Fa A. J. OSINGA te Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat IJ Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Een van de Franse bezwaren tegen het Europese leger is op dit ogenblik Frankrgks zwakke positie in Europa door de voortdurende aderlating in Indo-China, waar de oorlog tegen de communistische Vietminh nu al zeven jaren duurt, zonder dat men van edlge militaire vorderingen kan spreken. Men vreest door deze Indo-Chinese handen- binderjj een dominerende positie van West-Duitsland in Europa. Af gezien hiervan verheffen zich steeds meer stemmen in Frankrijk om het land niet te blijven opofferen aan de ondankbare taak in Indo-China. Economisch herstel, de defensie in Europa en een oorlog in Indo-China is te veel tegelijk. Men moet een keus maken, is de stelling van een steeds groeiende groep, ook in de boezem van de regering. 3 Nederlanders gedood bjj treinramp. Naar eerst thans bekend is geworden, hebben drie Nederlandse emigranten ’t leven verloren bij de treinramp, die op Kerstavond in Nieuw-Zeeland is ge beurd. Het is het echtpaar Ter Huppen- Beinema en de heer J. P. Angel. De heer Ter Huppen (23), die in Amster dam opticien was, vertrok op 27 De- Eisenhower. Ten-slotte nog enkele woorden over het eerste jaar van de republikeinse rege ring van Eisenhower, die in het begin van 1953 in Amerika aan het bewind is gekomen. De eerste helft van ’t jaar werd gekenmerkt door een grote mate van overeenste-mming tussen Eisenho wer en zijn oude tegenstander Robert Taft, die als parlementaire leider van de republikeinen de vijandschap vergat en zich loyaal in dienst van Eisenho wer stelde. Hij had een matigende in vloed en zijn dood deze zomer moet als een ernstig,verlies worden beschouwd. Het tweede halfjaar stond wat meer in het teken van McCarthy, die zijn aan vallen op de communisten die vol gens zijn beschuldigingen onder het de mocratische regime in het regerings apparaat hebben kunnen doordringen voortzette en enkele succesjes be haalde. Zo veel zelfs, dat hij heeft aan- gekondigd het communisme- het komen de jaar tot een verkiezingsinzet te zul len maken, zeer tegen de zin van Eisen- uit de wereld te helpen. Ook hierin zal men, naar wjj hopen, volgend jaar sla gen. Zahedi moet evenwel zeer voorzich tig optreden om niet de misplaatste naam van pro-Engels te krijgen, he-tgeen zijn positie binnenlands aanzienlijk moei- lijker zou maken. In goede tiid of minne dagen ’t Is meiinoar grif to dragen. an als lat :en ke ijn ad an- 30- en len er- re- er- eid in- fd sr, de an te- be let iet len tad »ch ;h- ijd st. ize ni- >rd st ag ide ai- f ie ;de ren rd. en ni- als or- >ch 18 eze tan •on ba- aar Co- tig *g an. ,ie- in- iad tin jen of ijn ;ze gd uk Vfr op er na lat De ar- 'an “n, Ide list in- or- •ta- be- ;ns hr. m- le- ie- op tte iau HI- ste :en en. ik- tur >od b. c. d. e. f. we Egypte- Ook aan de Zuidelijke oever van de Mid dellandse Zee streeft men naar een op lossing van de moeilijkheden. Het Egyp tische bewind van generaal Naguib heeft met Engeland de onderhandelingen over de ontruiming van de zóne van het Suez- kanaal, welke ontruiming gekoppeld was aan de toekomst van de Soedan, hervat. Over de Soedan werd men het in het begin van het jaar eens: verkie zingen en na drie jaar beperkte zelf standigheid de keus tussen aansluiting bij Egypte of algehele zelfstandigheid. De verkiezingen eindigden in een over winning van de nationale unionsten, die Egyptes steun hadden, maar die toch ook de blik op de zelfstandigheid ge richt houden. Op het punt van de ontruiming van de Zóne van het Suez-kanaal door de En gelse troepen zijn de partijen elkaar al aantal stemmen. Omdat men vreesde, dat bü geringe linkse (en rechtse, neo- fascistische) winst regeren in Italië al büzonder moeilijk zou worden, heeft men zün toevlucht genomen tot een kiesstelsel, dat de partü of verbonden partijen, die meer dan 50 pct. van het aantal stemmen behaalde, 65 pct. van het aantal zetels zou geven. Door de achteruitgang van de regeringspartijen (voor de chr.-democraten vergeleken met 1948 een val van 48.5 op 40 pet., al was er een herstel van de 36 pet. van de gemeenteraadsverkiezingen van vorig jaar) wist het regeringsblok maar 49.8 pct. van de stemmen op zich te verenigen, zodat het oude evenredige stelsel in werking trad. De regerings coalitie kreeg de geringe meerderheid van 303 op de 590 zetels in de Kamer, doch deze was niet voldoende om haar het leven te redden, want de bondge noten, die enkele klappen te incasseren hadden gekregen, zeiden het vertrouwen op. De sociaal-democraten van Saragat drongen aan op een uitbreiding van de regering naar links, met de socialisten van de communistische bondgenoot Nen- ni. Dit bleek ónmogelijk; van een uit- breiding.jiaar rechts (monarchisten en eventueel neo-fascisten) wilde De Gas- peri niets weten. Zijn regering, uitslui tend chr.-democraten bestaande, werd ten val gebracht: een regering van het centrum bleek evenmin mogelü'k. De sociaal-democraat Saragat verschoot veel kruit bij een poging Nenni van zün communistische vriendschap te be keren, hetgeen vergeefs was. De enige oplossing bleek een zakenkabinet, welks taak zou zijn de begroting in veilige haven te brengen. Pella, de minister van financiën van De Gasperi, werd half Augustus premier, maar het werd al spoedig duidelük, dat hü de monar chisten te vriend moest houden. Triest. De aandacht der Italianen werd al gauw van binnenlandse moeilükheden afge wend door de ontwikkeling in Triëst. Eind Augustus reageerde de Italiaanse regering met opvallende felheid op een bericht, dat Zuid-Slavië van plan zou zün zün zóne van Triëst (zóne B) bü Zuid-Slavisch grondgebied in te lüven, hetgeen niet zo gek veel verschil met de huidige toestand zou maken. Troe pen werden naar de grens gezonden en nota’s vol beschuldigingen werden ge wisseld. Steekt er niet heel veel in de Zuid-Slavische beschuldiging, dat Pella de zaken heeft opgeblazen om zijn po sitie in Italië door het paaien van na tionalisten te versterken? Hoe het zij, de storm was opgestoken, met de Westelüke mogendheden werd contact gezocht, men liet dóórscheme ren, dat de goedkeuring van het Euro pese leger door het Italiaanse parle ment (zelfs hier weer!) aanzienlü’k zou worden bevorderd door een voor Italië gunstige oplossing van de kwestie- Triëst. In 1948 hadden de geallieerden Italië het gehele gebied toegezegd in de mening, dat zij gemakkelijk niet te leveren riemen konden snüden van het Zuid-Slavische leer. Tito had toen nog niet met Rusland gebroken. Maar kort daarop moest ook Tito' het hof gemaakt worden. Deze eist nu eveneens het ge hele gebied of), op de stad na, maar vermoedelijk zal geen van beide par tijen genoegen nemen met een redelijke deling. In die geest gaat het ontacti sche besluit van de Westelijke mogend heden om zóne A, dat is het door de Engelsen en Amerikanen bezette gebied aan Italië over te dragen, dat hierdoor in gelijke positie met Tito zou komen, hetgeen deze de verslagen vüand niet gunt. In December was de scanning al weer aardig gezakt en werden de troe pen van de grens teruggetrokken. Een ccnferentie wordt voorbereid. Dinsdag 5 Januari: Fryske ütstjüring. 18.52—19.00: „Koart om 'e hoeke”, nüs fan it kulturele mêd. 19.12—20.00: Folksforhalen fan E. B. Folkertsma. Ut üs lietesamling. „Frysk en Frümoedich”, Jan Hel frich set de lju op it skeip. Jitris in lietsje. „Nei de komeedzje’”, A. Vandam- me fornüt hwat der omgiet op it Frysk toaniel. „Geringe voldoening”. Waneer men dit jaar overziet, is er re den tot geringe voldoening. Diverse pro blemen, die gevaarlijke vormen hadden aangenomen, zoals de kwestie Perzië, gaan een bevredigende oplossing tege moet. De strü'd in Korea is ten einde, al wil het met de politieke oplossing niet vlotten. Een tegenslag in Europa is de voortdurende zwakheid van Frank- rü'k, dat door deze zwakheid een ver sterking van Duitsland ongewenst acht.. In de betrekkingen met Rusland Is wei nig verandering gekomen, ondanks vaak gehoord optimisme, maar toch kan men zich niet aan de indruk onttrekken, dat door het heengaan van Stalin het Rus sische dynamisme iets verminderd te Volgende maand komt de conferentie van de Grote Vier in Berlü’n. Ook het eventueel mislukken daarvan zal zijn lichtzijde hebben: het doorzetten van de Westelüke defensieve plannen, die dan niet meer door Frankrijk zullen kunnen worden tegengehouden. Laffe aanslagen op honden te N|jme- gen. Voor de tweede maal dit jaar blüken vele Nijmeegse honden het slachtoffer van vergiftigd voedsel te zün geworden. Betrof het deze zomer uit sluitend honden, die los liepen op het gemeentelijk landgoed Jonkerbos, thans zijn uit vele delen van de stad meldin gen binnengekomen. Op de meest uit eenlopende plaatsen trof men vergif tigd voedsel aan. Tot nu toe zijn reeds, voorzover bekend, tien honden deze maand door vergiftiging om het leven gekomen. Vrijdag 8 Januari: 18.4519.000. Litterair kwartier. Dr. F. Sierksma bespreekt: „Friesland annis domini 1940-’45” van Y. N. Ypma, uitgegeven bij fa J. Kam- minga te Dokkum- (I) Po-vlakte en maakt een coördinatie van het defensiestelsel van Zuid-Europa on- mogelük. In Zuid-Oost-Europa zijn juist grote vorderingen gemaakt door de toenadering tussen Zuid-Slavië, Grie kenland en Turkije (Balkanbond), maar het feit, dat deze laatste landen bond genoten zün van zowel Zuid-Slavië als Italië (door de Atlantische Verdedi- glngsorganisatie) heeft een wat scheve positie doen ontstaan. Dat in het gebied van de Middellandse Zee de Amerikanen hun belangen (en die van hun bondgenoten) duidelijk zien blükt uit de omstandigheid, dat zij in Griekenland het recht tot het bezetten van bases hebben verworven, evenals in Spanje, dat in ruil hiervoor economische en militaire steun zal ontvangen. Mi litair gezien is deze opneming van het Fascistische Spanje een aanwinst voor de Westelüke defensie, politiek gezien een minder grote schadepost dan men in vele Europese landen heeft doen voorkomen. Zwakke plek. De vijandschap tussen Italië en Zuid- jaren geleden gedaan, toen in een verge- r - I L-- 1 J- -i. 1.i-j-- dedigingsstelsel van West-Europa. Ge- brek aan overleg bemoeilükt de ver dediging van de toegangswegen tot de 1 luikje Perzië. Ook in Perzië zijn de kansen ten gunste van het Westen gekeerd. Mossadeq, de felle vyand van de Engelsen, kwam dit jaar steeds meer in moeilijkheden met de sjah e>n de diverse groepen, die hem tot dan toe bij zijn nationalistische stre ven met succes gesteund hadden. Maar zij maakten bezwaar egen zün dictato riale neigingen. De economische positie van het land ging door het ontbreken van de inkomsten uit de olie-industrie sterk achteruit. In Juli schortte Ame rika alle economische hulpverlening op. Om uit de impasse te geraken, zocht Mossadeq toenadering tot de Rus sen en om zijn binnenlandse positie te versterken, tot de communistische Toe- deh-partü- Dit werd zijn ondergang. In Augustus ondernam generaal Zahedi, gesteund door de sjah, die Mossadeq had ontslagen in verband met het organi seren van een referendum ovei’ het ont binden van het parlement, een staats greep, welke eerst mislukte. De sjah vluchtte naar Rome, maar kon enkele dagen later de zegevierende generaal Zahedi begroeten. De rest van het jaar werd gezocht naar een basis voor een vergelijk met Engeland, waarbü Ameri ka zich zeer verdienstelijk maakte. Op 5 December werden de diplomatieke betrekkingen met Engeland (veertien zeer dicht genaderd. De Egyptenaren maanden tevoren door Mossadeq ver stemmen er in toe, dat Engelse technici broken) hersteld en getuigden beide voorlopig voor het onderhoud van de parijen van haar wens het olie-conflict i van de. uitgestrekte zolder zo de originele zware celdeur te voor- Slavië is een zwakke plek in het ver- ten hoekje waar schijn kwam, compleet met doorgeef- en ijzer beslag. Er bestaan plannen Burger en militair. Zeventig taarten werden bü het garnizoen Nunspeet be zorgd, net toen officieren en manschap pen zich voor het kerstdiner hadden gereed gemaakt. Omdat u ons zo'n mooi St. Nicolaasfeest hebt aangeboden, zei een schoolmeisje er bij, en omdat u tij dens de Kerstdagen hier moet zijn. Italië. Minder gelukkig dan de Duitse chr.-de mocraten zijn de Italiaanse geweest bij de verkiezingen van begin Juni. In Ita lië zün de communisten, gecombineerd met de linkse socialisten van Nenni, zeer sterk. In 1948, toen de chr. demo craten de absolute meerderheid beha-1- den, brachten zg het tot 31 pct. van ’t Bolswanis Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad bases zorgen (mits zonder uniform) en dat de Engelse troepen in geval van een aanval op een van de Arabische landen, weer terug komen. Aangezien de weg van de Sowjetunie (de aanvaller, die iedereen steeds in gedachten heeft) naar de Arabische landen uit Turks of Perzisch gebied loopt, wensen de En gelsen, op aandrang ook van Turküe, deze bepaling in elk geval uitgebreid te zien tot Turküe, dat als lid van de NAVO op speciale Engelse zorg aan spraak mag maken. Een overeenkomst wordt volgend jaar verwacht. cember 1951 naar Nieuw-Zeeland. Hü werkte in Wellington en is in Nieuw- Zeeland getrouwd met mej. J. M. Bei- nema, die in Haarlem coupeuse was. Het echtpaar was voor het Kerstverlof op weg van Welltington naar Auck land. Het derde slachtoffer, de heer J. P. Angel (23) was afkomstig uit Laren (N.H.). Hü vertrok in Maart 1952 naar Nieuw-Zeeland als ongeschoold arbei der. Voordien was hü leerling-monteur bij de N.S.F. in Hilversum. De heer An gel was ongehuwd. Dodelijke val. Doordat de dynamo be kneld raakte tussen vork en voorwiel van zün bromfiets, kwam de 45-jarige fabrieksarbeider G. H. ter V. uit Didam Dinsdagmorgen op de Westervoortsedijk in Arnhem te vallen.. Hü werd zo zwaar gewond, dat hij vrijwel onmiddellük overleed. Vooral toen in Juli na een lang gehar rewar over de repatriëring van de krügsgevangenen het einde van de oor log in Korea kwam, hoopte men in Frankrijk, dat hieruit de nieuwe geest van het Kremlin sprak, hetgeen dan een gunstige invloed zou hebben op de mo gelijkheid van een wapenstilstand in Indo-China. Na lange aarzeling verklaarde de re gering zich bereid met Ho Tsjl-minh, de rebellenleider, te onderhandelen, zij het met inschakeling van de regeringen van de Indo-Chinese staten, die met Frankrijk tegen de communisten strij den. In December liet Ho plotseling via een Zweedse courant iets van zich horen. Hij was bereid met de Fransen te on derhandelen over de onafhankelükheid van Indo-China. De moeilijkheid vor men echter de niet-communistische na tionalisten rondom keizer Bao Dai, wier positie Frankrijk door het toekennen van steeds groter onafhankelijkheid aan het opbouwen is, en die er weinig voor voelen op het altaar van Ho geofferd te worden. Daarnaast zijn de Amerika nen evenmin opgetogen, daar Indo-China een belangrijk gebied vormt in de keten van anti-communistische landen. Het is niet alleen meer een Franse oorlog, maar een Westelijke oorlog geworden, die in dit Zuidoost-Aziatische land ge voerd wordt. Zonder meer behoeft, men daar geen vrede te verwachten. Een aantal Fransen, dat een eind wil maken aan de Indo-Chinese oorlog, acht een concentratie van krachten op het moederland en Noord-Afrika wen selijker, ondanks de ook daar groeien de moeilijkheden. Marokko en Tunesië protectoraten van Frankrijk, willen hun onafhankelijkheid bevestigd zien, het geen op grote groepen Franse kolonis ten in die gebieden stuit, daar dezen hun bevoorrechte politieke positie be dreigd zien. Als overal in de Aziatische en Arabische wereld groeit hier het na tionalisme en in beide landen hadden de staatshoofden zich aan de zijde van de nationalisten geschaard. In Tunesië is het niet tot een uitbarsting gekomen maar in Marokko is de sultan afgezet en vervangen door een stropop van de Fransen. Geen Chr. ambachtsschool in Sneek? De Sneker raad heeft zich met 11-6 stemmen verenigd, met het advies van B. en W. geen toestemming te verle nen tot de bouw van ’n Chr. ambachts school. Tien weken voor ontvoerders. De ge broeders H. B. en J. G. B. uit Vlagt- wedde, die onlangs hun zuster uit het gesticht „Tot Christelüke Liefdadig heid” te Wagenborgen ontvoerden, zün door de rechtbank te Groningen tot 10 weken gevangenisstraf veroordeeld, met een proeftüd van drie jaar. Raadsleden te laat in de kroeg. De 5 Geldropse raadsleden, de gemeente ambtenaar en de twee particulieren, die na de installatie van de nieuwe gemeen teraad na het sluitingsuur in een café vertoefden en deswege geverbaliseerd werden, zün door de Eindhovense kan tonrechter, mr A. Roeffen, veroordeeld tot een boete van tien gulden ieder of vqf dagen hechtenis. Even voor twaalf op de bewuste avond had een der raads leden de burgemeester telefonisch ver zocht om verlenging van het politie-uur. Dit verzoek werd geweigerd. Kwart over twaalf verschenen drie agenten in het café. Alle vüftien aanwezigen kre gen een proces-verbaal. 10.000 emigranten minder dan in 1952. Volgens de voorlopige cijfers zijn dit jaar bijna 38000 Nederlanders geëmi greerd, d.w.z.. ongeveer 10.000 minder dan in 1952. Van de 37.936 emigranten gingen er 54 naai- Argentinië (in 1952 134), naar Australië 7790 (15.828), naar Brazilië 614 (251), naar Canada 20.051 (20.653), naar Nieuw-Zeeland 2574 (4575, naar Zuid-Afrika 3441 (4177), naar de Ver. Staten 2796 (2634) en naar de overige landen, exclusief Europa 616 (408). Meubelfabriek in Gouda afgebrand. Door korts'uiting is Dinsdagmorgen om streeks acht uur in de meubelfabriek van de firma Van der Kleyn aan de Kattensingel te Gouda een felle brand uitgebroken, die in een kwartier tijds de gehele uit hout opgetrokken fabriek tot ’n puinhoop maakte. De totale scha de- wordt geraamd op f 100.000. Enige tijd geleden werd bij de officiële ingebruikneming van het gerestaureerde Stadhuis te Workum de aandacht geves tigd op de aldaar in het gebouw bewaard gebleven oud cachot. De betekenis van zo’n opbergplaats van gevangenen op de raadhuiszolder te Workum behoeft niet te worden onderschat, maa deze stad kan niet alleen bogen op deze bezienswaardig heid. Want ook Bolsvard bezit iets der gelijks, al is dit dan niet ongeschonden behouden gebleven. Duidelijk is n.l. op de zolder, dicht bij de plek waar de toren met een zeer zware constructie op de vloed is „geplant het restant terug te vinden van wat men in Bolsward het „houten wambuis” .placht te noemen. Een gedeelte van het met oud-eiken planken gedekte zoldertje en niet te vergeten de inkervingen van verschillende delinquenten, die hier bun uren in ledigheid moesten zien om te krijgen. Diverse huismerken, initialen en jaartallen staan in de balk gegrift en uit het jaartal 1642 mogen we opmaken, dat dit cachot dus reeds in de eerste helft van de 17e eeuw aanwezig was. Een bij zonder interessante vondst werd enkele Adenauer. Gezien tegen de sombere Franse ach tergrond is de taak van Adenauer, de West-Duitse Bondskanselier, al heel eenvoudig. Het land wijdt zich met volle energie aan het herwinnen van de eco nomische en politieke posities, die door de oorlog verloren zijn gegaan. Parle mentair is er geen vuiltje aan de lucht, want na de verkiezingen van September beschikt Adenauers partij, de chr.-dem. unie, in de Bondsdag (onze Tweede Ka mer) over de absolute meerderheid en met haar bondgenoten zelfs over een meerderheid van twee-derde. In de Bondsraad (bestaande uit de vertegen woordigers van de Lander, provincies, welke zijn te vergelijken met de staten In de Ver. Staten) beschikt Adenauer sinds in November de gemeenteraad van Hamburg (dit is n.l. een „Land”) zijn socialistische meerderheid heeft verloren, zodat nu dus regeringsgetrou wen naar de Bondsdag worden gezon den ook over deze meerderheid van tweederde. Dit is daarom zo belangrijk omdat nu niets meer een grondwetsher ziening in de weg zou staan, wanneer het constitutionele Hof te Karlsruhe 't verdrag van het Europese leger in strijd mét de grondwet mocht achten. Een belangrijk aspect van de verkiezin gen was verder, dat de communisten en de extreme rechtse partijen een ge voelige nederlaag hebben geleden. President Rhee heeft d' geallieerden in een nieuwjaarsboodschap verzocht „een einde te maken aan de nutteloze bespre kingen met de communisten” en zich aan te sluiten bij de Zuidkoreaan republiek, om „in een laatste grote slag de commu nistische strijdkracht, die naar de vernie tiging van de vrije werell streven, te ver slaan”. In zijn boodschap zei de president verder nog, dat een beslissende oorlog tegen het communisme „onvermijdelijk en noodza kelijk” is en hij herhaalde zijn vroegere bedreiging, de eenheid van Korea „met geweld” tot stand te zullen brengen. hower, die deze demagogie veroordeelt. Het optreden van de republikeinen heeft in landbouwkringen wat onrust gewekt. Men is daar gewend aan beschermende prüzen van de landbouwproducten en nu, door grote overschotten, de prijzen daarvan sterker dalen dan de andere prijzen, en de regering Eisenhower de bescherming liefst nog overboord zou willen zetten, komt men in opstand, Dat is o.a.. gebleken in Wisconsin, waar voor het eerst in de geschiedenis een democraat een zetel in het Huis van Afgevaardigden veroverd heeft, ondanks het feit, dat de republikeinse candidaht erg schermde met de popu lariteit van Eisenhower. Dit was weer een tussentijdse verkiezing, maar zü vormt een waarschuwing voor de rege ring. De stemmen van de boeren hebben indertijd Roosevelt en Truman aan overwinningen geholpen. om hier de oude situatie te herstellen, daar dit met zeer eenvoudige middelen is te bereiken. Te meer, daar in de prenten- collecte van het „Friesch Museum” te Leeuwarden nog een in de vorige eeuw door A. Martin vervaa- digde tekening blijkt te bestaan, die het „houten wam buis” van Bolsward in de oorspronkelijke gedaante weergeeft. Een uitstekende leid draad bij eventuele restauratie dus. De Gemeente Bolsward, die ook nog enige andere attributen betreffende de antieke wijze van strafpleging bezit, zou er on getwijfeld een attractie voor de vreem delingen rijker op worden. Wanneer de oude toestand hersteld zou kunnen wor den, wordt ook de samenhang tussen het fraaie poortje aan de Wipstraat (het „ge vangenpoortje” dat Jan Pieters in 1614 voor 86 gulden en 6 stuiver: leverde), de toren aan de achterzijde va i het stadhuis en de „Vierschaar”, waar recht werd ge sproken, weer duidelij’ Een belangwek kend onderdeel van de geschiedenis van Bolsward zou op deze wijze opnieuw „le vend” worden en de Latijnse spreuk on der de geketende vrouwenfiguur, „For tuna Patienta Victa”, u.i. „Het ongeluk door lijdzaamheid overwonnen”, zal i.v.m. het „houten wambuis” voor de bur gers van Bolsward weer een zinvolle be- -

Bolswards Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1