roar EISENHOWER ONTWIKKELDE EEN KR1S-KRAS door Nederland „DYNAMISCH” PROGRAMMA Heit forlear de slach PYT. Fan de Martinytoer Dook (\Q.tVi&Ko,^cLi/^st&K Bejaardenzorg in Friesland Nieuwe kijk op het defensie vraagstuk Regeringsinvloed op boerenstand wordt verminderd STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND neergestort O 35 doden „Corner’ "5^ us hjoed p p <0 sizzen ’■'M Dinsdag 12 Januari 1954 No. 3 50e Jaargang Birjocht Ljouwerter Krante 8-1-54 Ne- worden aange- 5. 6. 7. 8. HOE KOMME WY DER UT? Tsj. d. J. 3. 4. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: Fa A. J. OSINGA te Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) hwat binne de gefolgen oare wike mear. Hwa’t himsels net rédde kin en fan jowne brokken libje moat, hinget oan in rottich tou. 2. de A. Bols wards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Qm kort te Dat sil in hiele opskuor jaen by alle lju, dy’t bilang hawwe by de prizen fan buorkerijen en lan. Nei in frij lange ta- rieding is nou noch hommels de Wet mei dy frjemde namme: Wet op de vervreemding van landbouwgronden” op 21 Des. 1953 yn it Steatsblêd komd en tagelyk is der in Keninklyk bislüt for- skynd, dat de wize oanjowt, hwerop dizze wet tapassing fine sil. Dat dizze wet komme soe in kear, dat koe men fan tinken wol ha, de bining fan de groun en pleatsen oan de oar- lochssituaesje hie al fierst to lang duor- re en it libben kriget syn rjuchten ien kear wer. Mei dat it hiele peil fan pri zen en leanen in hichte krige hat, dy’t trije kear sa heech leit as foar de oar- loch koe it net ütbliuwe of men soe mei dizze feiten ek by de agraryske eigendommen to meitsjen krije. Lykwols, it docht nou wol forgoed bli- ken, hoe men seis de swierrichheden forgreate hat troch net op tiid in for- stannige en reedlike groun- en prizen- polityk to fieren. Lju, dy’t it harren maklik meitsje troch de saek mar blau- blau to litten, meitsje de kno,op hoe lan ger hoe slimmer oant men gjin oare Wei mear sjocht, dan trochhakken en der komme stikkene einen fan. En sa sitte wy dan nou mei in nije wet, dy’t in hiele foroaring jaen sil by keap en forkeap. Oant nou ta waerden pleat- sen en lan forkoft tsjin de saneamde maksimumpriis of leger fansels. Dizze priis waerd op ütstel fan de Grounkea- mer fêststeld fan it Prizenbureau en by dy fêststelling koe men taksearje nei de priis foar 1940 mei in bipaelde forheging.- Praktysk wie it by pleatsen sa, dy’t mear oan foaroarlogse as nei- oarlogse tastannen tinken docht. Derby wie bipaeld, dat de hierder de earste keap hie as hy de maksimumpriis jaen woe. Dizze hiele situaesje hie de bi- klemming fan in ünnatuerlike tastan. Mar op himsels kloppe it mei de ien- sidige hierbisluten en as sadanich siet der in bipaeld systeem yn. Ik haw op dit en oare plakken oantoand, dat mei dit systeem de boel fêstrinne moast en dat dit allinnich mei de skyn foar de boerestan foardielich wie, mar it like tsjin dizze methoade kwea fjuchtsjen to wêzen. Mar nou giet it roer dochs yn oarewei. Mei in greate triuw, hwant oars rint it boatsje tsjin de wal. En sa’t it altyd giet mei ünbifaren skippers as dy to lang wachtsje, dan giet it wer fierst to rimpen en komt it skip lang net yn it soal. Hoe lang noch sille de lju miene, dat Lichtkranten in A’dam. Wethouder mr F. H. Q. van Wijck heeft op het stad huis een commissie geïnstalleerd, welke tot taak heeft te onderzoeken of het wenselijk en mogelijk zal zijn, dat op een of meer plaatsen in de hoofdstad lichtkrantinstallaties bracht. Roofoverval op koopman. Als verdacht van de roofoverval op een veekoopman bij Glane op 10 Nov. van het vorig jaar heeft de districts-recherche van rijkspolitie te Almelo, de 38-jarige K. uit Glanerbrug gearresteerd. Opvolger van Dr Plesman. De Raad van Bestuur van de KLM deelt mee, dat hij, in overleg met de Raad van Commis sarissen, besloten heeft voorlopig nigt tot benoeming van een opvolger van dr Plesman over te gaan, zodat krachtens de statuten de directie opgedragen blijft aan de directeuren de he-ren F. von Balluseck, ir F. Besancon en M. J. van der Ploeg. Korte gesprekken goedkoper? Interlo- caal telefoneren zal als de Kroon in stemt met de door de PTT gedane voor stellen dit jaar belangrijk goedkoper worden, tenminste voor zover het korte gesprekken betreft, ruwweg gezegd ge sprekken die binnen de drie minuten blijven. Lange gesprekken worden duur der dan vroeger. Daar het overgrote aantal gesprekken korter dan drie mi nuten duurt, rekent de PTT over het geheel op een vermindering van de in komsten uit het interlocale telefoonver keer. Weer een nieuwe truc. Een echtpaar te Hilversum moest Woensdagavond op verjaarsbezoek en vertrok tegen tien uur met de auto naar het feestje. Oma Eieren-exporteur nummer één. Neder land is vorig jaar de grootste exporteur van eieren ter wereld geworden. Er wer den in 1953 meer dan anderhalf mil liard eieren uitgevoerd, om precies te zijn 1.681.305.883 stuks. Nog geen halve eeuw geleden, in 1907, voerde ons land nog meer eieren in dan uit. West-Duitsland was vorig jaar de be langrijkste afnemer met 1.328.000.000 stuks. gisenhower volgt een soortgelijk in zicht ten aanzien van de natuurlijke hulpbronnen, waarbij hij Washington alleen een woordje wil laten meespre ken in die gevallen waar de plaatselijke bemoeiingen met betrekking tot het Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (b<i vooruitbetaling) Advertentieprijs: 12 cent pei mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie gaan: het houdt in dat gebroken moet worden met het stel sel van de steeds verder om zich heen grijpende regeringsbemoeiing en de beperkingen dit zij oplegt aan de per soonlijke vrijheid, zonder evenwel en dit is het kardinale punt voor een name wordt genoemd, gehele rede naar voren As dat meiinoar f 30 is, dan bliuwt er f 120 oer. Dit sifer moat men diele troch trije, dos 120 3 f 40.-. En diz ze f 40.- nimt men 100 kear en dan hat men de lanpriis. Dat wurdt dos f 4000.-. Dat is dan de priis foar it neakene lan. Dan giet men fiérder mei de gebouwen en de nije wet skriuwt krekt foar, hoe’t dy takseard wurde moatte. Foar de wenning mei men de nijbouwearde mak- simael stelle op 30% fan de boukosten en foar de bidriuwsgebouwen op mak- simael 20%. Soe dos in pleats fan 75 pounsmiet nij kostje f 80.000- en nimt men foar de wenning f 30.000.- en it oare f 50.000.-, dan is de heechste priis f 9000.- en f 10.000.-, dus meiinoar f 19.000.- foar de gebouwen. It lan komt dan op f 1300.- de pounsmiet en sa krije wy dizze rekken foar de hiele pleats: 75 X f1300.- f97.500.- f 19.000.- f 116.500 foar in nije pleats fan 75 pm. Is de pleats net nij, mar wol goed, dan mei men 20% foar de wenning en 15% foar de bidriuwsgebouwen nimme en dan komt men op f 111.000.-. Sa stiet it biskreaun. En sa sil de nije wet tonei de maksi- mumprizen fêststelle moatte. It sprekt wol sa klear as in klüntsje, dat dizze regeling foar in flinke pleats hjir op del komt, dat de maksimumpriis alhiel forfallen is; Hwant der is gjin sprake fan, dat in pleats fan 75 pounsmiet lan f 110.000 opbringe sil. Dat liket der net nei. Allinnich oan neakene rinte fan it kaptael soe sa’n spul al op f 60.- hier komme en dan moasten alle lésten en ünderhaldskosten der jit oerhinne. Dat soe bitsjutte in hier fan f90- sahwat en dat lit de pachtnoarm wer net ta. Hoe wol soks komme meidertiid? En Dêroer de De Boodschap over de Toestand van de Unie, die President Eisen hower Donderdagmiddag persoonlijk in de verenigde zitting van het Congres heeft uitgesproken, verschilt van haar voorgangster in 1953 in vrijwel alles behalve dan in naam. Verleden jaar sprak hij zijn boodschap uit twee weken nadat hij zijn intrek had genomen in het Witte Huis. Er was toen weinig te rapporteren en ten aanzien van de hervormingen die de eerste Republikeinse Regering na 20 jaar voornemens was aan te bren gen was zij meer of minder gebonden aan de begroting, die de voorafgaande regering had opgesteld. Bovendien besloten de ver antwoordelijke Republikeinen behoedzaam tewerk te gaan en niet hals over kop allerlei problemen aan te vatten. Daarom was „onderzoek” het parool van het eerste regeringsjaar van Eisen hower. De resultaten van dit onderzoek komen in de tweede Bood schap over de Toestand van de Unie van de President naar voren. moderne industriële samenleving de economische en sociale waarborgen voor de enkeling die in moeilijkheden verkeert te verminderen. Nergens is dit punt mogelijk duidelij ker tot uitdrukking gekomen dan in de beschouwingen van Eisenhower over de economisch#kracht en de economische ontwikkeling. „Wij zullen deze belang rijke kwestie niet aan het toeval over laten”, verklaarde hij. De President somt vervolgens een aan tal maatregelen op om malaise tegen te gaan en programma’s m.b.t. belastin gen, monetair beleid, sociale voorzie ningen, en ten behoeve van landbouw en openbare werken, waarover hij het Congres nog nadere bijzonderheden zal verstrekken op 28 Januari. Boven dien, zo verklaarde hij, worden nog enkele andere ingrijpende plannen in reserve gehouden „voor het geval zich nieuwe omstandigheden voordoen”. Het Congres wordt verzocht zijn goed keuring te hechten aan een herziening van het gehele belastingstelsel, vooral ten gunste van de kleine luiden en om en om fabrikan- paste op. Nauwelijks was de wagen weg, of er werd gebeld en een man zei tegen Oma: „Ik moest even zeggen, dat er op de hoek, even verder op. een auto- ongeluk is gebeurd.” Oma snelde dadelijk naar het aangege ven punt. Er was echter niets te zien, wat de vrouw wel bevreemdde. Zij spoedde zich naar huis terug en toen Oma thuiskwam, miste zij haar hand tasje, inhou'dende een belangrijk gelds bedrag en enkele kostbare voorwerpen. De recherche zoekt naar de dief met de nieuwe truc, van wie Oma slechts een vaag signalement wist te geven. - Vreugde van korte duur. Verwacht wordt, dat de regering met ingang van 1 April de egalisatie der kolenprijzen geheel of gedeeltelijk zal opheffen, zo dat de prijzen der brandstoffen dan Weer zullen stijgen. Nederlandse kunst in den vreemde. De laatste voorbereidingen worden getrof fen om in de Verenigde Staten en in Canada tentoonstellingen te houden van Nederlandse schilderijen uit de zeven tiende eeuw. Ontsnapten gegrepen. Twee mannen die enkele dagen geleden zijn ontsnapt uit het gesticht te Avereest, zijn door de centrale recherche in Amsterdam aangehouden. De mannen, die ter beschikking van de regering waren gesteld en nog enkele Te veel schade? De in 1945 opgerichte schadeverzekeringsmij. De Nationale Unie” te Den Haag besloot, haar be drijf niet langer voort te zetten en staakte tegelijkertijd haar betalingen. f 2000 spaargeld van arbeider gestolen. De arbeider B., wonende in een huis aan de grens van Roosendaal, ontdekte Vrijdag, dat uit zijn woning een bedrag van f 2000, waarover hij had gespaard, was gestolen. In een kleine schuur had hij een sleutel hangen, die ook werd gebruikt door de bij hem wonende zoon. Met die sleutel heeft de dief zich eenvoudig toegang tot het huis verschaft. Hei Patino tinmillionair Fortsjinne net ien knaekje Hjir fielde in tüke keapman wer: Leafde is gjin hannelssaekje. Heit Patino, jou doel wie mis, ’k Soe my mear net oanstelle. Freegje ris hwa’t de wiiste is, Wy sizze’: Jou Isabellg! Heit Pation tinmillioair Bliek der by troch to wêzen; „In middenstanner” wol sjedêr Hat dy dyn hert bilêzen Heit Patino: gjin sprake fan, Ik sil de wet dy stelle, Dou folgest leaf myn houliksplan, Bigrepen, Isebella dte kleine zakenlieden ten aan te moedigen. Het agrarisch programma dat gis teren per afzonderlijke boodschap zou worden ingediend is blijkbaar ge richt op het geven van een compromis oplossing. De President wenst geleide lijk de regeringsinvloed op de boeren stand te verminderen en tegelijkertijd de geleide prijzenpolitiek voort te zet ten. VEELWIJVERIJ De Minister van Onderwijs van India heeft medegedeeld dat er een bijzonde re reden bestaat voor de veelwijverij in het gebied van Chandigarth in Pend- sjaab. In dit gebied, aan de voet van een ge bergte, moet men n.l. op sommige plaatsen dertien of vijftien km lopen om water te krijgen. Een vrouw kan op één dag maar één keer heen en terug naar de bron en een man heeft niet genoeg aan één emmer water. „Daarom is de enige oplossing, er meer vrouwen op na te houden”. men mei in sintrale regeling, dy’t it hiele lan bislaen moat, de saken better regelje kin as tichte by hüs? Hoe lang sil it duorje, dat hja ynsjogge, dat de lju seis rjuchtfeardige forhaldingen meitsje moatte troch bigryp foar el- koar en net oanleune tsjin wetten en keninklyke bisluten, dy’t dit nea sa goed dwaen kinne? Dat is de flok fan de oarlochstiid en de passiviteit fan it gewisse. En dizze kwael is tige slim, hwant hja hat it moreel oantaesten, En om dat alles, hoe skean en krom it ek is, gau went, rekket de greate man- nichte de koers alhiel kwyt en leit men jin del by forhaldingen, dy’t nimmen rjucht prate kin omt hja sa krom bin ne as in hispel. Sa stiet it derby en nou wol it Regeai’ de oare wei wer op. En op himsels moat men hjir bliid om wêze. Sjocht men lykwols nei it middel, dan leau ik net, dat it hjir yn Fryslan goed jern spinne sil. Ik ha der in swiere holle yn en mien dat de nije wet krekt dy lju reitsje sil, dy’t der it minst forlet fan hawwe. JJet richtsnoer van de Amerikaanse buitenlandse politiek blijft onge wijzigd. Het is opmerkelijk dat Eisen hower voorstelt in grote lijnen de mili taire en de technisch steun voort te zet ten, terwijl de economische steun alleen gehandhaafd zal worden ten behoeve van enkele „kwetsbare gebieden”. Duidelijk deed hij uitkomen dat hij een voorstander is van een verschuiving van steun naar handel, door een vrijer en gezonder stelsel van handeldrijven aan te bevelen. Een van de belangrijkste nieuwigheden in het voorstel van Eisenhower is de Heit Patino tinmillionair Seach doe syn fügel i'leanen. Sa bryk ha ’k it wierlik nea noch heard, Fuortdreaun syn Kroantngsdreamen, Ut Skotlan waerd hja helle Hwer’t hja krekt foar it alter lei, O, o, myn Isabelle. Man doodgereden. De 46-jarige Zwolle naar G. O. K. is op de verkeersweg ZwolleKampen door een autobus aan gereden en gedood. De man stak met zijn fiets aan de hand, de weg over. - Baby gestikt. Door een walmende pe troleumlamp is Zondagmorgen een baby van twee maanden van het echtpaar Brouwer te Vught gestikt. De baby was in de vroege ochtend ge voed, waarna de ouders de petroleum lamp lieten branden en weer naar bed gingen. Ton schade in Zutphen. Het onvoorzich tige spel met vuur van kinderen ig de oorzaak geweest van een brand te Zut phen, die een silo en een loods van het overslagbedrijf Peters bijna geheel heeft verwoest. De hier opgeslagen 55 ton melkpoeder (eigendom van de regering) en 30 ton bloem, gingen verloren. 43 meisjes nemen ontslag. Een conflict tussen de N.V. Jutefabrieken Ter Horst en Co. en 49 meisjes van de naaierij van deze fabriek, is niet opgelost. Drie en veertig meisjes hebben het ontslag, waarmee de directie van genoemde fa briek heeft gedreigd, aanvaard. In een vergadering, welke Zaterdagmid dag op initiatief van het Chr. Nat. Vakverbond in Rijssen werd gehouden, is dit besluit genomen. Het CNV wil alsnog trachten betaling te krijgen van de twee dagen loon over de Kerstdagen voor de betrokken meis jes. Man vond gasdood in badkamer. In Ap- pingedam is gisteravond de heer S. S. door gasverstikking om het leven ge komen. Zijn huisgenoten vonden hem bewusteloos in de badkamer. Geruime tijd is getracht met een zuurstofappa raat de levensgeesten op te wekken, doch zonder resultaat. Heit Patino tinmillionair Bisiet in kleine dochter. In echt Amearikaenske stjer Dy’t boaskjen ier oarilokke. Hei Patino woe soks wol oan, Sei: pas nou op dyn tellen, In ealmanskielk de Franske kroan! Soks wie hwat, Isabelle! Onder auspiciën van de Stichting Fries land voor Maatschappelijk Werk werd te Leeuwarden de eerste van een reeks middagbijeenkomsten gehouden, be stemd voor leidinggevende personen uit de bejaardentehuizen in Friesland. Deze bijeenkomsten dragen een instructief karakter en hebben ten doel een aantal aspecten te belichten, waarmede men in de practijk van de bejaardenzorg te maken heeft. Het programma bevat de volgende on derwerpen: Psychologie van de ouderdom; Lichamelijke situatie van bejaar den; Chronische zieken onder bejaarden; Ontspanning en dienstbetoon voor bejaarden; Arbeidsmogelijkheden voor bejaar den; Voeding en voedselbereiding voor bejaarden; Financiële zaken, testementaire be schikkingen e.d.; Sociale Wetgeving. Het eerstgenoemde onderwerp werd in geleid door Dr Firtos uit Franeker, die in een boeiende voordracht de achter grond schetste van bepaalde handelin gen van ouder worden mensen. Op zijn inleiding vólgde een gedachtenwis seling, die de spreker gelegenheid gaf op enkele punten nog iets dieper in te gaan. Dat deze instructieve middagbijeenkom sten in een behoefte voorzien, blijkt wel uit het grote aantal aanmeldingen. De Stichting heeft inmiddels een nieuw onderwerp in studie genomen, n.l. de eventuele behoefte aan verpleeghuizen voor chronisch zieke bejaarden. T.z.t. kan hieromtrent een rapport worden tegemoet gezien. Ook wordt gewerkt aan een nieuwe enquête naar het aan tal tehuizen, hun opname-capaciteit, geldende verpleegprijzen e.d. Aan de Stichting is verzocht hieromtrent een prospectus samen te stellen ten dien ste van hen, die een opname in een der Friese tehuizen moeten voorbereiden. De mogelijkheid hiervan zal worden on derzocht. voorkomen van overstromingen, de wa tervoorziening en dergelijke projecten tekort schieten of niet economisch zijn. Van meer belang is dat de nieuwe Re publikeinse Regering aandringt op het verlenen van regeringssteun bij de op lossing van menselijke problemen. Of schoon dienaangaande nog nadere bij zonderheden zullen volgen stelt Eisen- ^ijn Boodschap, die niet minder dan 70.000 woorden telde, bevat een groot aantal voorstellen. Toch omvat het nog niet het gehele programma van Eisenhower tot in onderdelen: een twaalftal bijzondere boodschappen zul len volgens de President nog volgen. Eisenhower heeft ongetwijfeld een „dy namisch” programma ontwikkeld. Het is ook een groots programma. Ten overstaan van een Congres dat vrijwel evenveel Republikeinse»als Democrati sche leden telt vroeg de President de steun van beide partijen, niet alleen voor zijn buitenlandse politiek maar ook voor zijn plannen ten aanzien van binnenlandse aangelegenheden. In de boodschap zijn de belangrijkste richtsnoeren van het moderne Republi keinse regeringsbeleid uiteengezet. Het omvat een opsomming van uitvoerbare en op de praktijk gerichte voorstellen, die gebaseerd zijn op een inzicht in de maatschappelijke problemen, dat wel nergens met doch uit zijn komt. Hwat hat QabeSk „nieuwe kijk” op het defensieprogram- ma. De belangrijkste kenmerken daar van zijn: het uitsluitend gebruik van atoomwapens voor verdediging en de daaruit voortvloeiende nieuwe verhou ding tussen mens en materiaal; sterke nadruk op het luchtwapen en als een belangrijk onderdeel van het plan grotere beweeglijkheid en grotere pa raatheid zowel van de staande troepen als van de reservetroepen en de indus triële hulpbronnen. jaren in het gesticht moesten doorbren gen, waren bij familie ondergedoken. Zij zijn inmiddels weer op transport naar Avereest gesteld. Er werd meer gevlogen. Het aantal door de KLM in 1953 vervoerde passa giers was ongeveer 604.000, ongeveer 17% meer dan verleden jaar en een aantal, groter dan ooit tevoren. Te veel van het goede. Omdat er in ons land een zekere collecte-moeheid heerst, wil het ministerie van Maatschappelijk Werk de inzamelingen wettelijk gaan regelen. Arme kleine! Een vierjarig jongetje, dat naast een aanhangwagen liep, wel ke te Utrecht door enige werklieden werd weggeduwd, kwam te vallen, ge raakte onder de zware wielen en werd terstond gedood. Zwarte lonen. De ledenvergadering van de Ned. Aannemersbond en de Pa troonsbond voor de Bouwbedrijven be sloot, de regering te verzoeken, het Buitengewoon Besluit Arbeidsverhou dingen in dier voege te wijzigen, dat aan- van hower voor: uitbreiding van de werk lozensteun en andere sociale voorzie ningen tot een verdere 161/2 millioen Amerikanen; regeringssteun ten behoe ve van particuliere ziektekostenverze keringen, waardoor het mogelijk wordt een groter aantal personen hierin te be trekken zonder de geneeskundige ver zorging te „socialiseren”; regerings steun aan plaatselijke scholenbouw projecten; de reorganisatie van rege- ringswaarborgen ten behoeve van le ningen voor de woningbouw en andere dergelijke maatregelen. De „Yoke Peter”, de „Cornet” die als eerste 19 maanden geleden een dienst voor verkeersvliegtuigen met straal aandrijving heeft geopend, is Zondag met 29 passagiers (o.w. 10 kinderen) en zes leden van de bemanning tussen de eilanden Elba en Monte Cristo in de Middellandse Zee neergestort. Nadat de nacht reeds over de plaats van de ramp was gevallen, voeren twee vissersboten een klein haventje aan de Zuidkust van Elba binnen met vijftien slachtoffers aan boord. Er is tot nu toe geen spoor van overlevenden gevonden. Tot de inzittenden behoorde de beken de oorlogscorrespondent van de B.B.C., Chester Wilnot, de schrijver van het boek „Struggle for Europe”. De „Yoke Peter”, een vliegtuig van de BOAC, was op weg van Singapore naar Londen en had bij een tussenlanding in Rome nog een passagier aan boord genomen. Lit ik yn koarte wurden sizze, hwat de nije wet wol. Oant nou ta waerd in pleats op wearde steld neffens taksaes- je. In spul fan 70 of 80 pounsmiet kaem dan op likemoch 70 of 80 tüzen goune. Stie der in béste buorkerij op dan gie men hwat heger, stie der in min aid spul op, dan gie men hwat leger. Mar nou moat it oars. Alderearst moat men it Ian apart tak searje. Derfoar moat men brüke de noarmen fan de nije wet, dy foar dizze kontrij binne: f130 oant f170 de H.A. Dat is de hiernoarm. Lit üs sizze f 150 gemiddeld. Derfan moat men êflüke de lésten fan it IRn, dus wetterskipslêsten, grounlêsten, polderlêsten, reedlêsten en sa mear. ook de arbeiders strafrechtelijk sprakelijk zijn voor het ontvangen niet wettelijke lonen. Hoe zit dat? De commissaris der derlanden te Bandoeng verzocht de In donesische autoriteiten aldaar nadere inlichtingen te verstrekken over de ar restatie van vijf Nederlanders. -r- Losgeslagen kraan behouden. Het ge lukte de bemanning van de reddingboot „Cornelia Blanker!’1 vier runners naar de drijvende kraan te brengen, waarna dit losgeslagen gevaarte in de kokende zee voor de Walcherense kust weer aan de sleepboot „Ebro” kon worden vast gemaakt. De Koninklijke nieuwjaarsreceptie. H.M. de Koningin en Prins Bernhard zullen op 13 Januari ten paleize te Am sterdam de gebruikelijke nieuwjaars receptie houden, waarna, op 14 en 15 Januari, de leden van het corps diplo matique een diner zal worden aange boden. <iss .1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1