B HET ECONOMISCHE AANGEZICHT VAN FRIESLAND IN HET AFGELOPEN JAAR I EARSTE LUSTRUM PARREGEASTER MANLJUSSANG Bi i I v iPO Over het algemeen reden tot tevredenheid Fan de Martinytoer Brand eist 2 levens Tj. de J. us hjoed p p to sizzen BhinkiBBg waerd fiere! mei ütfiering en revu Feest op Soestdijk Hwat hat Qabe Skroar Cacao nog duurder? P' kanten HM I 50e Jaargang No. 5 Dinsdag 19 Januari 1954 I ,,'k Wou nog wel der vriendinnen. goede PIET. gekkeboel, Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bü vooruitbetaling) Advertentieprijs: 12 cent pet mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: Fa A. J. OSINGA te Bolsward Administratie- en Redactie-adress Marktstraat 15 Telefoon 451 - Na 18.50 uur 305 of 535 :(K 5157) Met van Smaken forskille, de iene hat de mem leaver, de oare de dochter. in Groningen levens geëist. De traditionele jaarlijkse rede van de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Friesland, be handelde ook dit jaar de economische situatie van het af gelopen jaar. Na verschillende internationale en nationale aspecten te hebben belicht, gaf spr. een overzicht van hetgeen het afgelopen jaar voor ons gewest op economisch gebied heeft gebracht. Hieraan ontlenen wij het volgende: üt de „Deutsche Messe” fan Fr. Schu bert. Fierders noch fiif 4-st. lieten, hwerfan binnamme „Twaalf rovers” fan Chigaroff in great sukses waerd. Foar ófwikseling joegen fjouwer fan de leden elkmis noch in solo. Nei it skoft folge dé revu, dy’t in byld joech fan alles hwat dit koar de earste fiif jier bilibbe hat. Nei deiepenings- mars waerd it publyk meinommen nei de earste rippetysje, nei Koudum yn ’e taep, troch d© Hichtumer kontreijen, by üs jierfeesten lans, nei it Warkumer konkours (hwer’t it echt by reinde op it podium), troch de Maastunnel, nei üs leden dy’t emigrearden nei Canada en U.S.A., ensfh. Alles waerd forboun en taljochte fan rymprolooch. Ófwikseling wie der genöch, fan koar- sang, toanielsketskes, solo’s, -kwartet ten, declamaesjes, redefieringen ensfh. Dat it de minsken skoan foldie, koene wy merkbite oan de prachtstimming yn de seal en binammen oan it feit dat de twadde jouns de seal noch foller wie as de earste. It koar hat nou 26 leden, wylst har ren al wer in stikmannich nijen opjoe gen. Wy sille hoopje dat dit manlju’s koar sa foartfarre mei, ünder de bitoef- te lieding fan Tjitte Bleeker. Sa ünder- elkoar as great© bruorren en nést „it korps” en „de sang” as freonen, skou- der oan skouder oparbeidzjend op it Paregeaster mêd fan soun doarpslib- ben. hoge prijs in de hand werkte. Later, toen de aanvoeren iets groter werden, liepen de prijzen enigszins terug. De resultaten in de niet-dgrarische be drijfstakken gaven in het algemeen geen reden tot klagen. De bedrijvigheid bewoog zich op een hoger niveau en vertoonde in vergelijking met ’t voor gaande jaar een grotere stabiliteit. Gaf de laatste helft van 1952 nog een ge ringe achteruitgang te zien, in de eer ste helft van 1953 kon van een zodani ge toenemeing worden gesproken, dat over het gehele jaar genomen een aan merkelijke vooruitgang bij de industrie geboekt werd, met name in Oostelijk Friesland. De mogelijkheden voor ver nieuwing en aanschaffing van machi nes en andere kapitaalgoederen waren in voldoende mate aanwezig, doch het ontbreken van de contante middelen vormde in vele gevallen een beletsel om deze mogelijkheden te verwezenlij ken. De voorziening met grond- en hulpstoffen leverde geen moeilijkheden op, hetgeen evenmin het geval was met de personeelsvoorziening, hoewel in en kele industriebedrijven aan de vraag naar geschoolde arbeidskrachten niet geheel kon worden voldaan. saek oan ’e weet to kommen, murk ik al ringen, dat men hjirre foar in swiere taek setten is. It is hjir gekkeboel, sei de bureauchef: De hiele dei troch rinkelt de tillefoan fan notarissen, rintmasters, tak- sateurs, eigenaers en oare bilanghawwen- den om krekt to witten, hoe ’t nou kom- konkours, hwer’t it meidi© (Haren Gr.) helle it in le priis yn de 2e ófd en in sulveren lauwertüke fanwege it heechst oantal punten. It koar dogt lykwols net folie oan priissjongen. De opset is nammers om eigen doarps- genoaten op ’e tiid ris hwat biede to kinnen. Sa haldde hja dan ek, mei it muzykkorps en de mingde sangfor. har concerten yn iepenloft en tsjerke, wylst elts op himsels har jierlikse ütfierin- gen hüldt. Fan’t jier wie ’t hwat bisünders. It manlju’s koar tierde it earste lustrum, hokker bitinking troch de nasjonale ramp in jier ütsteld -wie. Foar dizze gelegenheit hiene in pear fan de leden in revu skreaun: „Fiif jier lang manne- sang”, dy’t okkerjouns opfierd waerd yn it lokael. Foar it skoft songen hja „Zum Eingang”, „Gloria” en „Sanctus” As men üs aid© doarpskronyk ris yn- sjocht, kin men dêr yn fine, dat der op 24 July 1765 yn Parregea in hurd- draverij balden waerd om in sulveren swipe. Soks is yn 1954 net mear moog- lik, mar hwat wól moo^lik is? Dat der hjoed de dei, yn dit, siz mar lytse doarp, net allinne in muzykkorps bloeit, mar dêr nést in mingd sangkoar en in manlju’s koar. All© trije forieningen binne goede muzikale prestaesjes treast. Doe't seis jier forlyn it ynitiatyf nom- men waerd ta it oprjochtsjen fan dit manlju’s koar, hat mannichien de holle skodde. Dit gie to fier neffens d© meas- ten en soe wol gau in stille dea stjerre. Lykwols setten inkelde mannen harren to skoar en oant nou ta hawwe de pes simisten üngelyk hawn. It Parregeaster manlju’s koar hüldt faesje. Op it léste Saam weer thuis op Soestdijk, Men geniet, en bekijkt Grindelwald kiekjes; fris met zijn drieën In het Jungfrau-gebied, „O wat fijn!” roept Margriet, ,,'k Wou nog wel een dagje gaan skiën!” Feest vandaag op Soestdijk, Liefde eenvoud maakt rijk. Deze zon doet de bloemetjes tieren, Legt de klank in het lied, Nu de derde, Margriet, Blij haar elfde verjaardag mag vieren. net yn it offisjele stik, f l"30.is de noarm foar it meast foarkommende lan, In ünmooglike redaksje, hwer’t net ien mei wurkje kin. Deselde opmerkings moat men meitsje by de gebouwen. Dêr komt men likemin üt, hwant ek dêrre praet men fan in noarm foar gemiddelde en ien foar maximale gebouwen. Mar as de pleats nou min is, as in aid krepear- gefal is, hwat dan As it fierst to lyts is Voor ’t bordes van Soestdijk, Komt de klas tegelijk Op de jaardag van een In de tuinkamer ziet Men ze één met Margriet, Het zal vrolijk vast toegaan daarbinnen! Feest vandaag op Soestdijk, Een dankbre natie geeft blijk, Van het warme oranje waarderen. Hartewens die zij biedt: Groei voorspoedig Margriet Ook op jou daal’ de zegen des Heren. Bolswarils Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad tie per- koe, terwijl ook de zeer bevre digende gras- en hooioogst hierop van invloed was. Bij twee van de factoren welke een rol spelen bij deze productie stijging, hadden de zuivelfabrieken een werkzaam aandeel, namelijk de produc- tiecontróle en de veeziektebestrijding. De belangrijkste gebeurtenis van het afgelopen jaar was ongetwijfeld de op heffing van de maximumprijs voor con- sumptiemelk. Evenals in andere be drijfstakken begint men ook in de zui velindustrie in toenemende mate aan dacht te' schenken aan de bedrijfseffi ciency, als gevolg waarvan enkele fa brieken een systeem van tariefbeloning invoerden. De melkproductie heeft in het afgelopen jaar- een recordhoogte bereikt. Gedu rende het eerst© halfjaar lag deze in Friesland ongeveer 6% boven die in de overeenkomstige periode van 1952, in het derde kwartaal was zij 5% hoger. Het natt© weer heeft evenwel de hooi oogst ongunstig beïnvloed, waardoor ’t gewonnen hooi over het algemeen van zeer matige kwaliteit was. De varkenshouderij heeft zich gunsti ger ontwikkeld dan bij de aanvang van het jaar werd verwacht. W©1 zijn de baconprijzen enige malen verlaagd, maar ook de voederkosten werden la ger. Door goede prijzen voor de zware varkens werden de uitkomsten gunstig beïnvloed. De kippenhouderij heeft een zeer be vredigend jaar achter de rug. De ex port van eieren, vooral naar Duitsland, is zeer goed geweest. In de akkerbouw ondervond men de on gunstige invloed van de natte zomer, waardoor de opbrengsten der akker bouwproducten slechts matig genoemd kunnen worden. De gemiddelde op brengst per ha was belangrijk lager dan in 1952, dat evenwel als een jaar van record-opbrengsten kan worden aangemerkt. Alleen de opbrengsten der suikerbieten waren zeer groot, terwijl het suikergehalte goed was. De aard appeloogst is, gezien de aanvankelijke stand der gewassen, nog meegevallen. Kon in het voorjaar d© afzet van de diverse tuinbouw-producten nog tegen redelijke prijzen plaats vinden, in de zomer en herfst waren de uitkomsten voor de tuinbouw aanmerkelijk minder gunstig. Vooral klimatologische facto ren hebben d© groententeelt in 1953 on gunstig beïnvloed. Het natte en het ta melijk koude weer gedurende de zomer maanden was oorzaak, dat de opbreng sten van verschillend© gewassen bene den het gemiddelde bleven, terwijl de kwaliteit veel te wensen overliet. Het uitzonderlijk groeizame weer in de herfst had een snelle en grote aanvoer van herfstproducten tot gevolg, welke tot een ontwrichting van de markt leidde. Het met geneeskrachtige en aromati sche gewassen beteelde areaal was in Friesland enkele ha groter dan in het voorgaande jaar. De teelt van het drie kleurig viooltje, die een zeer belang rijke plaats in het totale areaal in neemt, is gedeeltelijk mislukt, tenge volge van de slechte kwaliteit van het zaaizaad en het droge en vrij koude voorjaar. Over het algemeen waren d© opbrengsten en de financiële resultaten voor de telers gunstig. Ook in het afgelopen jaar legden ver schillende gemeenten belangstelling aan de dag voor de kruidenteelt, doch de resultaten waren, op een enkele uit- zondering’na, slecht. De verwerkingsmogelijkheden voor de gewassen werden dit jaar aanmerkelijk verbeterd en uitgebreid, terwijl ook voor het wassen van de verse en het schonen van de gedroogde producten betere voorzieningen werden getroffen. Voor wat de zuivelindustrie betreft, zij vermeld, dat de melkaanvoer ongeveer 6% groter was dan in het voorgaande jaar. Voor een groot deel is deze stij ging een gevolg van de hogere produc- HOE KOMME WY DER UT? De leden van de Fryske Grounkeamer wiene it oer ien ding al hiel meimekoar iens, dat hja yn it bilang fan de goede forhaldingen net ré binne om de nije Wet op de forkeapprizen fan de groun sa ta to passen as it Keninklik Beslüt fan 18 Des. 1953 oanjowt. Hja binne fan doel gebrük to meitsjen fan har rjocht seis de noar- men op to stellen, al moat ek dêrre de Minister syn goedkarring oan jaen. Doe’t ik fan ’e wike cp ’c Grounkeamer wie Een uitslaande brand heeft Zondagavond twee De brand is door een tot nu toe onbe kende oorzaak uitgebroken in de voor kamer van perceel 25 in de Sledemen- nerstraat te Groningen, dat bewoond werd door de familie Kuiper. De ouders waren niet aanwezig, toen de vier m- deren sliepen. De brand werd ontdekt door een buur vrouw, die er in slaagde de zevenjarige Rennie uit huis te halen. Toen de brandweer arriveerde en hoord© dat er nog kinderen in huis waren, slaagde zij er in, met behulp van zuurstofmaskers de zesjarige Grietje, d© driejarige Jan en de anderhalfjarige Wiert uit ’t huis te halen. De kinderen sliepen resp. in een tussenkamer en een alkoof en op de grond. De zesjarige Grietje was reeds ter plaatse overleden, ze was ge- Maar ’t is wet op Soestdijk, Als vacantie verstrijkt: Meisjes vlug weer je schriften opzoeken. Altijd spelen, kan niet, Opgewekt stapt Margriet Naar haar bank in de school van Kees Boeke. H.K.H. prinses Margriet, het derde prinsekind van de Koninklijke familie, viert vandaag haar elfde verjaardag. Hierbij gaan onze gedachten ongetwijfeld weer terug naar de donkere dagen in 1943, toen haar geboorte in Ottawa, waar het Koninklijk, gezin toen verbleef, een ongekende vreugde bracht bij alle Neder landers en de band tussen het vorstenhuis Oranje en ons volk, ondanks de grote afstand, weer werd verstevigd. Wij hopen, dat zij deze dag nog vele malen in gezondheid moge gedenken. in binnen- en buitenland behouden; bij de keuringen van het Zuivel Kwaliteits Bureau behaalde zij de hoogste punten. De productie van kaas vertoonde in vergelijking met 1952 een stijging van 15% 16%, waarbij valt op te merken, dat de productie van volvette kaas meer is gestegen dan die van 40 De binnenlandse afzet van kaas nam met ongeveer 4% toe. Hoewel ook de export ten opzichte van 1952 een stijging vertoonde, was deze niet voldoende om de verhoogde pro ductie geheel op te vangen, terwijl ook de financiële uitkomsten minder waren dan in het voorgaande jaar. België, tot 1952 de voornaamste afnemer, moest de eerste plaats aan West-Duitsland afstaan. De uitvoer naar Engeland was weinig lonend, terwijl de betekenis van Frankrijk als afnemer steeds verder inkromp. Italië trad meer op de voor grond, terwijl ook Zweden een groot kwantum afnam. De gedurende de laatste jaren gecon stateerde stijgende tendenz in de pro ductie van gecondenseerde melk heeft zich ook in het verslagjaar voortgezet. Nederland verschijnt thans als eerste op de ranglijst van gecondenseerde melk exporterende landen. Voor wat d© handel in granen, zaden en peulvruchten beti-eft trok de stij gende export van groene erwten, met name naar West Duitsland, de aan dacht. Door het buitengewoon zachte weer in de maanden November en De cember was er een achteruitgang in de consumptie van peulvruchten te be speuren, waardoor de handel uiterst stil afliep. De exportvooruitzichten voor landbouwzaaizaden met uitzondering van zaailjjnzaad laten zich zeer somber aanzien, aangezien in het buitenland een streven valt waar te nemen tot de opbouw van een eigen zaaizaadvoorzie- ning, waarbij het sluiten der grenzen voor import uit het buitenland op de voorgrond staat. In tegenstelling met het voorafgaande jaar kan van de handel in vee gezegd worden, dat deze in 1953 een zeer be vredigend verloop heeft gehad. De bin nenlands© vraag bleef goed en op te merken viel, dat de vraag naar de be tere kwaliteiten overheerste. Met de maatregelen tot bestrijding van het mond -en klauwzeer werden zeer gun stige resultaten verkregen waardoor deze ziekte in het afgelopen jaar wei nig voorkwam. Mede hierdoor kon ge regeld naar verschillende landen wor den geëxporteerd. De resultaten in de exportslachterij en de vleeswarenindustrie kunnen weinig bevredigend worden genoemd. De uit voer van vers geslacht rund- en kalfs vlees vertoont, vergeleken bij 1952, een geheel ander beeld dan de export van vers geslacht schapen- en varkens vlees. Aan kalfs- en rundvlees werd ongeveer 28% meer, aan varkens- en schapenvlees respectievelijk 47% en 40% minder uitgevoerd. In totaal liep hierdoor de export met circa 20% te rug. De belangrijkst© invoerlanden wa ren Frankrijk, West- en Oost Duits land, België, Luxemburg en Italië. Hoewel de uitvoer van gezouten spek, voornamelijk naar Duitsland, nog aan zienlijk was, kon deze het peil van ’52 in genen dele benaderen. De afzet hier van verliep dikwijls zeer stroef tenge volge van de grote concurrentie van andere uitvoerlanden. In het begin van het jaar waren ©r nog belangrijke hoeveelheden pootaardappe- len voor de komende voorjaarscampag- ne aanwezig. De prijzen konden zich behoorlijk handhaven, terwijl die van enkele soorten nog iets aantrokken. Door de aanhoudende regens werd het aardappelgewas ernstig bedreigd door de aardappelziekte, doch door vroegtij dig ingrijpen wist men uitbreiding van deze ziekte te voorkomen. Onder in vloed van de eerste berichten omtrent de ziekteaantasting en de daardoor te verwachten kleine oogst werden spe ciaal de kleinere maten vlot verkocht tegen vrij hoge prijzen. Toen later de oogst aan kleine en middelmaat poot- aardappelen veel groter bleek te zijn dan normaal, daalden de prijzen be langrijk. De handel in consumptieaardappelen had een kalm verloop. Het nieuwe aard- appelseizoen werd vertraagd, doordat een strenge nachtvorst in Mei veel schade aan de gewassen veroorzaakte. Door het regenachtige weer, dat de ge hele zomer aanhield, waren de aanvoe ren in den beginne klein, hetgeen een of alderwetsk, hoe dan Mei men dan leger gean dan de earste noarm? Fragen en neat as fragen en de kop rint jin troch, sei de bureau-chef yn Ljouwert. Allinnich hierforheging bringt üs net op it 'goede paed. De forheging moat mei tsjinje om de greate efterstan yn de ge- bouwensitewaesje to forbetterjen, dan is it in algemien bilang. Dan bringt de hier- de boer hwat minder nei de üntfanger en kriget er dêrtroch in bettere pleats. Hwant dat mei men net en nea forjitte. In minne pleats is foa- in hierder alle dagen skea, lést en argewaesje. It is de hierdeboer, dy’t mei it lekke dak en de minne souders omkrüst, mei de lytse jarrekolk en de fochtige keamers. Ja op den dür sil de eigen it ek ris fornimme, mar de hierder tsien kear mear. It is al- derearst de hierdeboer, dy’t bilang hat by goede moderne gebouwen mei wettjrlie- ding en elektrisiteit en de Wet hie daliks nei de oarloch beide partijen twinge moatten om har bilang ek üt to fieren. Der is fierst to lang miend, dat men by in pleats de gebouwen der op ta hie en dat it allinnich mar gie om it tal pouns- mietten goed lan. It kaptael yn goede gebouwen kin men net oer de holle sjen, dat bisnijt himsels. Doe’t men eartiids foar 5 jier hierde, wie it al mis, mar nou’t men minstens foar 12 jier in pleats oan- giet en praktysk fake..tiids foar it libben, is de gebouwenkwestje sa bilangryk. dat men dizze wylde boe’ net langer sa tinne litte kin. Ek hjir is dizze frijheit bande- leasheit. De wiere friiheit sjocht der oars üt en dêr moat de Wetjower der de min sken hinneliede. Hja moat de profiteurs nei beide kanten de pas ófsnije en de bil- like hierder en forhieruer wyn yn ’e sei- len blieze. Mei dizze Wet en ninklike bislüt is de saek net holpen, it ünrjocht forgreatet en de minne deroan binne legio. Lit Fryslan it seis better dwaen en mei alle krêft de goede forhaldingen hjirre bifêstigje. Dat is in great algemien bilang. Hoewel de botermarkt vrijwel het ge hele jaar d© invloed ondervond van de Amerikaanse overschotten, konden al le aanvoeren vlot worden geruimd, dank zij het feit, dat Oost-Europa in de markt kwam. Ook Engeland kocht regelmatig, zodat aan het einde des jaars geen voorraden van betekenis meer aanwezig waren. De uitvoer naar België liep sterk terug, hetgeen deels te wijten is aan de steeds toenemende sluikhandel. De Friese boter bleef haar goede naam In verband met de stijging van de ca caobonen op de wereldmarkt zijn de prijzen van de chocolade en cacao sinds 1 Januari reeds met 159o omhoog ge gaan. Verwacht wordt dat het hierbij niet zal blijven als de stijging zich nog voortzet op de wereldmarkt. De chocoladerepen zijn inmiddels reeds gestegen van 20 tot 25 cent per stuk en er wordt thans onderhandeld, om deze prijs op 30 cent te brengen. Overeenstemming schijnt ©r evenwel nog niet te bestaan. Ik bin der dan ek tige wiis mei dat de hiele Grounkeamer foar Fryslan sein hat: „Dit dogge wy sa net”. Wy sille seis bi- sykje in stelsel to meitsjen, dat mear en better to brüken is en hwat mear oanslüt by de werklike priisforhaldingen yn Fryslan. Hwant in taksaesje neffens dizze noarmen bringt yn ien klap it spul yn trewyn. Dat kin in wylde boel wurd- de en dêr hawwe wy üt noch yn forlet fan. De lanprizen kin men hjoed net frij litte, dat makket de wei iepen foar in hiel soad üngerjochtichheit en men kin de maksimumprizen ek net op in to heech peil sette, hwant dan bitsjut dat itselde. Dat der hwat barre moat is gjin nijs, mar net sa. It wünderlike is hjir al wer, dat men dizze kwestje, dy’t men sa lang lizze litten hat, fan de forkearde kant oan- pakt. Hie men de moed hawn earst de hierkwestje ris mear yn it lyk to breid- zjen, dan hie it mei de keapprizen helte fnakliker gien. Oan dy hierprizen mankeare twa din gen: hja binne foar pleatsen to leech en hja misse in bipaling, dy’t de eigeners twingt foar goed ünderhald to soargjen. Neffens myn ynsjoch hie men fuort nei de oarloch al, it sa stelle moatten: de hie- ren kinne in stik heger, mar fan d? he- gere hier moat in fiks diel brükt wurde foar it ünderhald, de fornijing en de modernisearring fan de gebouwen. Dat hie foar it bilang fan de boeren, foar de hiele lanbou en foar it hiele folk de goe de wei west. me silmar wy kinne op dit stuit net meat sizze as yn de Wet en it Keninklik bislüt stiet. Hoe’t dat allegearre tapast wirdt en tapast wurde kin, hoefolle frij- ichheit de taksateurs krije sille en hwat foech yn dizzen de Grounkeamer oer- haldt, dat moat jit bliken dwaen. Nim nou it earste en bilangrykste punt mar ris. Hoe wurdt it losse lan hifke. Der stiet fan f 130.per H.A. „Voor de in het desbetreffende gebied per categorie meest voorkomende objecten.” Hwat is dat, Hokfor lan komt yn de swiere greid- hoeke it meast foar? Puik lan, bést lan, goed lan, knippich lan, üneagael lan, lan mei in heale meter greide of tsien tomme. mei in tichte fine seadde of mei in iepene holle seadde en alle soarten dêr tusken yn. Klaei op fean, hwer heart dat by en gean sa mar troch. Der binne likefolle soarten lan as perselen en de südkant is faek wer oars as de noardkant. It is galich, ynpannich, bulterich, ünsljocht, ja hwat is it net? En ho' toar soarte komt yn de greidhoeke it measte foar. Yn for- ban mei lizzing en kwaliteit mei men oant f 170.gean. Hwannear mei men dat? En hoe moat men taksearje as it iene goed en it oare hwat minder s Mei men ünder de f 130.gean of net? Der is gjin minske, dy’t wit hoe’t men hjir mei oan moat. Der wurde inkeld twa sifers jown: f 130.en f 170.per ha. Mar net ien wit hoe’t men hjirmei oan moat. As it iene it minimum en it oare it maksimum wie, dan koe men tominsten om ris hwat neijers oer dizze bilangrike dêrtusken jins gong gean. Mar sr stiet it it nije Ke- i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1