T roar AMERIKA NIET BEREID TOT KOEHANDEL TE BERLIJN E.D.G.-VERDRAG IN EERSTE KAMER KRIS-KRAS door Nederland Rusland wil bij Marianne in liet gevlei komen Bolswards In Egypte krachttoer van Naguib Kruis Nog e Faroek stemt in met scheiding Groene üs hjoed p Prov. Anjerfonds meer rumoer om P. de Boer Wat de Koreaanse kwestie betreft, TT Rusland is natuurlijk voor het In diase voorstel om de V.N. assemblée bijeen te roepen ter bespreking van deze kwestie, Amerika is er tegen. Een plicht om souvereiniteit over te dragen No. <5 Vrijdag 22 Januari 1954 Buitenlands Overzicht I STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND to sizzen Hwaf bat C/Clb 50e Jaargang band. sterk. J. S. *- KAMEROVERZICHT de Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Advertentieprijs: 12 cent per tnm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: Fa A. J. OSINGA te Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) De conferentie van de Grote Vier in Berlijn. De eerste zitting zal worden gehouden in het gebouw van de Geallieerden controlecommissie in Berlijn Schöneberg. Interieur van de zaal. Boefjesclub. De politie te Den Haag heeft 7 minderjarige jongens angehou- den in de leeftijd van 15 tot 20 jaar. Deze jongens, die een clubje vormden, gingen herhaaldelijk op roof uit. Bij een hunner werd de buit in een schuur tje in de tuin opgeslagen. Verbod trekhonden op komst. Er is ’n nieuwe wettolijke regeling op het ge bied van de dierenbescherming in voor bereiding, waarbij een algeheel verbod van het gebruik van trekhonden aan de orde zal komen. Nou bist yn manshannen, sei Noltsje- boer, doe fleach er mei de raem troch de jarresleat. Ex-koning Faroek van Egypte is be reid in te stemmen met de echtschei ding die door zijn echtgenote-, ex-konin» gin Narriman is aangevraagd. Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad de chu, uitgezonderd de iden. En daar- en ging de volledige winst naar de heer Rip. Stuk” waarin de brochure van Mobilisatie-Invaliden De gouden rand Smeedde een hechte Het groene merk Werd door ’t helpen Het Stads groene kruis Stond voor ieder heus Nu reeds vijftig jaar Om te helpen, klaar. Het deed dit onversaagd, Waar hulp maar werd gevraagd. Om meer te doen in nood, Wenst men het thans vergroot. Er komt heel wat kijken Om dat doel te bereiken. Reeds werkten er spontaan Vele stadgenoten aan. Zij staan zij aan zij En vragen U en mg: Ga U verenigen Om de noden te lenigen. Op uw belangstellende vraag, Wat is de stand nu vandaag? Komt op het einde der Marktstraat, Origineel en accuraat, De thermometer geplaatst. Die de stand weerkaatst. Helpt U het zover te krijgen Dat het kwik flink zal stijgen. Daarom de handen aan de spaden, Samen naar de 5000 graden. len, als hij niet door zijn grote Ame rikaanse bondgenoot in bedwang werd gehouden. Wat de kwestie der krijgsgevangenen betreft rijst de vraag wat er met de 20000 mannen zal gebeuren die door de V.N. worden losgelaten omdat ze niet naar Noord Korea of Rood China terug willen. Het lijkt er op dat voor zover het Noord-Koreanen zijn, ze zullen wor den opgenomen in de Zuid-Koreaanse legers en als het Chinezen zijn naar Formosa zullen worden gebracht en daar misschien zullen worden ingelijfd bij de troepen van Tsjang Kai Sjek. Voor zover de mannen daarmede zelf instemmen kan men er niets op aan merken, maai- als ze tot deze dienst neming worden gedwongen komen de door de Ver. Naties beleden rechten van de mens in het gedrang. van de en de F' It be- 7 zodanige wijze dat de heer [aaruit moest opmaken dat het j van de schrijver is, te insi- dat de tegen hem bestaande be- De in 1953 in Friesland gehouden An jerfondscollecte heeft in totaal opge bracht f 10.061.79 (v. jaar f8.825.99). Voor een uitkering uit die collecte ko lft en in aanmerking die verenigingen en instellingen, welker arbeid geacht kan worden de zelfwerkzaamheid van het Nederlandse volk op het gebied van we tenschap, kunst en cultuur in het alge meen te bevorderen en die met finan ciële moeilijkheden te kampen hebben. De beslissing op de aanvragen berust bij het Bestuur van het Provinciaal Anjerfonds. Belanghebbende verenigingen enz. wor den er op gewezen, dat aanvragen om een bijdrage, met duidelijke vermelding o.m. van haar doelstelling en de finan ciële omstandigheden, waarop de aan vraag wordt gebaseerd, zomede of al dan niet aan de in 1953 gehouden col lecte is medegewerkt, vóór 15 Februari a.s. moeten worden ingediend bij ge noemd bestuur, secretaris de heer A. Holkema, Referendaris ter Provinciale Griffie te Leeuwarden, telefoonno. 3541 (05100), bij wie eventueel nadere in lichtingen kunnen worden ingewonnen. Aanvragen, welke inmiddels reeds zgn ingediend, zullen zonder meer in behan deling worden genomen. Dit laatste geldt niet voor aanvragen, welke betrekking hebben op vorige col lecten. Het heeft niet veel zin aan de vooravond van de conferentie van Berlijn die immers Maandag bijeenkomt nog te speculeren over het resultaat. Over het algemeen verwacht men er in het Westen niet zo heel veel van en het geharrewar over het gebouw waar men zou bijeenkomen heeft het pessimisme nog wat ver sterkt. Ten slotte is voor die kwestie een oplossing gevonden door dat men besloot afwisselend in het westen en oosten van Berlijn te vergaderen. Van het oorspronkelijke voorstel der Westelijke ge allieerden om van elke vier bijeenkomsten er één in de Oostelijke zóne te houden, is dus niet veel overgebleven. I?e Westelijke ver tegenwoordigers gingen daarbij uit van de stelling dat er vier partijen bijeenkwamen: Amerika, Engeland, Frankrijk en Rusland, terwijl Moskou het blijkbaar zo bezag dat er twee partijen zijn, het Westen en het Oosten, in theorie althans, want in de practijk zullen de Russen alles ter conferentie doen om het Westen onder ling te verdelen. Naar wij vernemen heeft de heer P. de Boer, voorzitter van de Bond van Mobi- lisatie-Invaliden en van hunne Nabe staanden en Directeur van de Stichting „De Nederlandse Soldaat” te Drachten, een aanklacht wegens belediging inge diend tegen het „Haags Dagblad Daar in is n.l. een artikel verschenen „Twijfel achtig Bond Stichting „De Nederlandse Soldaat”, titeld „Rumoer om P. de Boer” wordt sproken op De Boer da de bedoeling nueren zwaren, die geleid hebben tot het straf proces, wel degelijk gegrond waren, al is de heer De Boer dan ook door de recther vrijgesproken. Geen interpellatie over prijsstijgingen De heer Brandenburg (cpn) had de Ka mer verzocht een interpellatie over de prijsstijgingen te mogen houden. Voor zitter Jonkman voelde d ar wel wat voor. Maar de heer Rip (a.r.) kwam roet in het communistische eten gooien. Waarom deze interpellatie? Kunnen wij dit pro bleem niet tegelijk behandelen bij de Algemene Politieke Beschouwingen, die binnenkort aan de orde zullen komen? Wellicht weten we dan ook wat meer en zijn de deskundigen het eens over de gang van zaken van het prijs verloop. Men moet toegeven, dat dit argument redelijk was. Zo redelijk zelfs, dat de gehele kvp.-fractie en de chu, uitgezonderd de heer Vixeboxse, hem steunden. En daar mede was het lot over de interpellatie- aanvraag bezegeld. Met 18-22 stemmen fabrieken waar veel communistische arbeiders werken. Die zijn er in Frank rijk veie en nog meer in Italië, zodat men zich ook daar, waar de economi sche toestand veel ernstiger is dan in Frankrijk, zorgen maakt. gelijk mogelijk is met de Sovjet-Unie, zodat opneming van W.-Duitsland in de Westelijke defensie noodzakelijk zal blijven. Hij zeide ook nog dat de rege ring der Ver. Staten geen belangstel ling had voor onderhandelingen over de verdeling van de macht in de wereld, omdat Amerika nu eenmaal geen bond genootschap mogelijk achtte met lan den, die de vrijheid onderdrukten. Dat betekent dus dat Amerika niet be reid is, tot een koehandel te Berlijn. Die verzekering is blijkbaar enerzijds be doeld als een geruststelling van West Duitsland, waar men nog wel eens uiting geeft aan de vrees dat Washing ton en Moskou het eens zouden worden ten koste van Duitsland, een vrees die nog enigszins is toegenomen, sedert Amerika zich bereid heeft verklaard met Rusland geheime besprekingen over het gebruik van atoom-energie voor vreedzame doeleinden, te openen, waaruit ook wel eens een gesprek over beperking der bewapening zou kunnen voortvloeien. Londen voelde hier ook nattigheid en heeft er op aangedron gen eventueel ook bij deze besprekin gen betrokken te worden. Maar Dulles’ uitlating betekende toch nog wel iets meer dan geruststelling. Duidelijk liet de Amerikaanse minister merken dat er geen compromis moge- lijk is tussen Amerika en Rusland op de basis van de huidige machtsverde ling. Opnieuw liet hij eigenlijk blijken dat Amerika op de duur er geen ge noegen mee zal nemen dat Rusland in Oost-Europa de satellietstaten in een ijzeren greep houdt. Misschien is dat in zekere zin -ook een geruststelling, n.l. voor de volken dier staten, die naar de vrijheid snakken, maar zij tekent toch een tendenz, welke misschien sommige groepen in Duitsland welkom is, doch in West-Europa maar matige waarde ring ontmoet. 4 meter hoog standbeeld voor Ir Lely. De Haarlemse beeldhouwer Mari An- driessen heeft het eigenlijke ontwerp in klei van het standbeeld van de gro te waterbouwkundige en staatsman dr Ir C. Lely voltooid. Volgende week reeds zal men beginnen, dit ontwerp in gips te gieten. Daarna zal het te Pa rijs, eveneens in gips, op de ware groot te 4 meter hoog worden ge bracht. Prinses Margriet kreeg veel post en cadeautjes. Ter gelegenheid van de elf de verjaardag van prinses Margriet heeft de post duizenden brieven en briefkaarten voor de jarige op Soest- dijk gebracht. Verder kwamen er vele, vaak zelfgemaakte, cadeautjes van kin deren uit het gehele land. De jarige had ’s morgens geen tijd deze brieven en geschenken te bekijken, want ze moest naar school. In afwachting daarvan stelt minister prof, dr L. J. M. Beel de Tweede Ka mer voor in het overgangsstadium geen nieuwe inschrijvingen in het register van trekhonden meer te doen plaats vinden. Pamfletten-regen. Aan het einde van de rede, die prof, mr A. Anema (a.r.) in de Eerste Kamer tijdens de E.D.G.- debatten heeft gehouden, werd van de publieke tribune een serie papiertjes met de leuze: „E.D.G. weg er mee!” naar beneden gestrooid en aanstonds door de toegeschoten boden vernietigd. De „strooier” werd van de tribune ver wijderd, doch ontkende. Bij fouillering bleek hij niets meer bij zich te hebben. Turfbrand in Drentse veen. Te Barger- compascuum ontstond Zaterdag een felle turfbrand op een perceel van de Vervener Hartman. Na enige uren kon de Emmer brandweer de brand blussen. Vele duizenden turven, die niet verze kerd waren, gingen in de vlammen op. Qommige commentatoren over de bui- tenlandse politiek verwachten van de Berlijnse conferentie wel weinig di rect resultaat, maar geloven dat ze kan leiden tot een verdere verbetering van de internationale sfeer, waarin dan ver dere conferenties misschien werkelijk vruchten zouden afwerpen. Anderen voorspellen dat we het oude Russische spel der propaganda weer zullen aanschouwen en dat Moskou vooral zal trachten Amerika in een on gunstig daglicht te stellen. Het kan het ongetwijfeld Washington lastig maken, mede omdat ook in Amerika de in zichten inzake de buitenlandse politiek allengs meer gaan uiteenlopen. Zo zijn er nu heel wat meer Ameri kaanse politici overtuigd, dat het wijs zou zijn communistisch China te er kennen dan voorheen, al wil de rege- ring-Eisenhower er nog niet van we ten. Verdeeld zijn in Amerika ook de meningen over het Russische aanbod ’n grote hoeveelheid van de Amerikaanse voorraden boter te kopen. Zoals bekend zit men in Amerika door de subsidie politiek met enorme voorraden land bouwproducten. Men zou er dus blij mee moeten zijn als men een belangrijk deel zou kwijt kunnen. Maar de groep van Mc Carthy verzet zich heftig te gen het aannemen van het Russische aanbod dat de Russen aan een grote hoeveelheid boter zou helpen tegen een lager prgs dan waarvoor de Amerikaan se regering ze van de boeren overnam en bovendien Moskou gelegenheid zou geven er allerlei propaganda mee te bedrijven. souvereiniteit overdraagt en een deel van zijn zelfbeschikkingrecht prijsgeeft. Dit bezwaar is volgens prof. Anema, onge grond. Door het E.D.G.-verdrag wordt de defensie aan ons nationale zelfbeschik kingsrecht onttrokken. Formeel gaat het bezwaar dus op. Maar de feiten zijr an ders. Die leren, dat geer, enkele mogend heid ook de grootste niet nog na tionaal defensierecht heeft. Men is ge dwongen om samen te werken. Op de landen rust dan ook de plicht het eigen nationale recht in overeenstemming te brengen met de feitelijke omstandighe den, zoals zij hitorisch zijn gegroeid. Volgens Prof. Anema leven we momen teel in een tijdperk, waarin.de inperking van het staatsgezag aan de orde is. Ook in het binnenland zien we dat, bijv, met de P.B.O. Er zijn mensen, die zich krampachtig willen vasthouden aan vroe gere rechten. Dat is fout. Er zijn er ook, die overal boven-nationale organen uit de grond willen stampen, zonder deze een voedingsbodem hebben. Dat is ook fout. Zou bouwt men luchtkastelen. Men moet slechts rechten overdragen, die geen zin meer hebben, omdat zij nationaal niet meer zijn te verwezenlijken. Aan deze voorwaarde voldoet het E.D.G.-verdrag. En daarom stemmen de a.r voor dit ont werp. Zouden wij dit niet doen, dan wordt ons land een passieve speelbal van de grote mogendheden. De Raad van Ministers heeft de belangrijkste positie in dit verdrag. Bij gewichtige besluiten is eenstemmigheid nodig. Zo is er dus voor ons de kans om een rol op het Euro pese toneel te spelen. Ook de k.v.p.-fractie verklaarde zich voor dit ontwerp. Volgens de heer Sassen vindt de grote tegenkanting van de Rus sen niet haar oorsprong in de angst voor de militaire kracht van de E.D.G- Neen, de bezwaren der Russen zijn louter poli tiek. Zij vrezen de eenwording van West- Europa, waardoor dit oude werelddeel weer veel van haar vroegere innerlijke kracht zal herwinnen. Met Prof. Anema waarschuwde hij de Regering, dat de geestelijke verzorging van de Nederland se militairen in E.D.G.-verband op de zelfde wijze als thans het geval is, moet worden voortgezet. De heer Sassen noem- ed deze kwestie „hoogst ernstig”, zodat Minister Staf zal moeten proberen deze waarborg te verkrijgen. Het schijnt dat dit nodig is dit kan men betreuren. fn Egypte heeft Naguib een kracht- JL toer uitgehaald door de leiders van de Mohammedaanse broederschap te laten arresteren en de organisatie zelf te ontbinden. Deze fanatieke Islamie- tische organisatie had grote invloed op de massa en trachtte blijkbaar Na- guib’s pogen om zowel in de binnen- als buitenlandse politiek op soepele wy- ze zijn doel te verwezenlijken, te hin deren. Naguibs bewind wordt steeds meer een dictatuur, met de gevaren daaraan verbonden. Het feit dat hij de machtige Broederschap aangreep, be wijst dat het extremisme tegen hem in 't geweer komt, en als de Egypti sche dictator niet spoedig door sociale hervormingen de massa bevredigt, kon den zijn da.gen wel eens geteld zijn. Van de Engels-Egyptische onderhande lingen geen nieuws, de Egyptenaren hadden, zoals boven bleek, de laatste tijd genoeg aan hun binnenlandse zor gen en de Engelsen hebben er ook, zij zitten met onder communistische lei ding staande guerilla-stakingen van de electriciëns beantwoord door uitslui tingen van de werkgevers die de in dustriële bedrijvigheid schaden en bo vendien ook in andere organisaties de lust tot staken aanwakkeren omdat in de Engelse arbeiderswereld in het al gemeen een loonsverhoging noodzake lijk wordt geacht. De krijgsgevangenen, 22500 in getal, die niet naar hun land terug willen, zullen nu inderdaad op 23 Januari wor den vrijgelaten. De Indiase troepen die te hunner bewaking dienden gaan naar hun vaderland, terug en de Koreaanse kwestie als geheel blijft in een impas se, gelukkig is het echter dat tot nog toe geen der partijen neiging toont de wapenen weer op te vatten, al zou Syngman Rhee het misschien wel wil- Zelfstandig Duits leger? Ook de wd had geen moeite met dit ont werp. Ieder land in West-Europa is af zonderlijk nu eenmaal niet te verdedigen, zo merkte de heer Wendelaar op. De E.D.G. is niet ideaal, maar niemand heeft een betere oplossing aan de hand gedaan. In ieder geval is een zelfstandig Duits leger, dat in de Nato zou worden opge nomen met een eigen generale staf, nog veel erger. En daar men de Duitsers op de duur toch moet bewapenen, kan men het beter nu doen in E.D.G.-verband. Dan staan zij tenminste onder een Euro pese defensie-regering. De heer Schermerhorn (arb.) was niet enthousiast over dit verdrag, maar ook hij wist niets beters. Hij had slechts de keus tussen de kans, dat dit verdrag de goede democratische elementen in West- Duitsland op de been zal helpen, en dat West-Europa zal worden overspeeld door de Russen. De keus was tenslotte niet moeilijk. Dat is reëel. Maar de verdragspartners konden de heer Schermerhorn toch niet bekoren. Het feit, dat de Duitsers zo veel voor het nieuwe Europa voelen, vond hij o zonder meer verdacht. En wat Frankrijk kreeg de heer Brandenburg zijn zin niet én Italië betreft, merkte hij op, dat in - - deze landen het communisme zeer sterk Zo is dan het veelbesproken verdrag in zake de Europese Defensie Gemeenschap in de Eerste Kamer aan de orde gekomen. En wel op een moment, dat de gehele wereld naar Berlijn kijkt, waar binnen kort de vier grote mogendheden met el kaar zullen confereren over de wereld situatie. Deed onze Senaat er wel wijs aan om dit verdrag te bespreken aan de vooravond van Berlijn? De communisten zeiden uiteraard dat dit niet het geval was. Zij verwachten van Berlijn wonde ren. Eén daarvan zal stellig de langver wachte vrede zijn, die na de gewonnen oorlog nog steeds niet is gekomen. Maar een voorwaarde voor die „vrede” zal voor de Russen ongetwijfeld zijn dat de E.D.G. niet zal doorgaan. Het was dus volgens de communisten hoogst onverstandig om dit verdrag aan de orde te stellen. De heer Brandenburg de fractievoorzitter deed een poging om het verdrag van de agenda af te voeren, maar de twee com munisten waren de enige voorstemmers. Niet minder dan 41 afgevaardigden lie ten hun „neen” horen. De debatten konden dus beginnen. En ongetwijfeld hadden de tegenstanders van de motie-Brandenburg het gelijk aan hun zijde. Niet zo zeer, zoals de heer Wendelaar (wd) opmerkte, omdat Berlijn zich aan het besluit van de Eerste Kamer toch niets gelegen zal laten liggen. Dit is een argu ment, waarin wellicht een kern van waar heid schuilt, maar dat toch ook ontkent, dat een klein land nog iets kan betekenen in de buitenlandse politiek als het een stabiele factor in ingewikkelde interna tionale verhoudingen is. Neen, wij kon den ons voor ditmaal verenigen met de heer Sassen (k.v.p.), die er op wees, dat de Wetselijke mogendheden de E.D.G. nooit zullen laten vallen. Aan die Rus sische eis kan men niet voldoen. Dit zou een geneutraliseerd Duitsland betekenen, hetgeen het gevaar voor de rest vai het vrije Europa, en zeker van Nederland, zal vergroten. Waarom moet dit verdrag aanvaard worden Het antwoord op deze vraag werd het duidelijkst gegeven door de nestor van de Eerste Kamer, de 81- jarige Prof. Anema (a.r.), die op het gebied van internationaal recht een grote vermaardheid heeft. In een redevoering van veertig minuten heeft hij zijn prin cipiële en politieke visie op dit moeilijke verdrag gegeven. Zo voortreffeliik, dat zijn redevoering weer tot de beste be hoorde. Een bewijs, dat men nooit te oud is voor de politiek. Velen vinden het een onoverkomelijk bezwaar, dat een land ZNngerustheid is in Frankrijk gewekt '“'niet alleen wegens de Amerikaanse druk op Parijs om de E.D.G. te aan vaarden, maar ook om hef besluit der Amerikaanse regering om bestellingen voor oorlogsmateriaal waaruit de Amerikaanse militaire hulp voor ee^ gedeelte bestaat niet te geven aan is. Volgens hem een bewijs dat Geloof en Kerk niet voldoende zijn om het com munisme te weren. Frankrijk en Italië, twee zwakke schakels, waarvan de hoog leraar niet veel -wil weten, maar waar mee hij het toch zal moeten doen. Op het moment, dat wij dit overzicht gereed moesten maken, waren de debatten nog volop aan de gang.'Het is dus nog niet mogelijk om in te gaan op de redevoerin gen van de andere sprekers. Daarop zul len we ongetwijfeld de volgende week nog terugkomen. rjat zou het grootste succes zijn dat Moskou te Berlijn zou kunnen be reiken en het Westen zal natuurlijk zijn best doen eendrachtig te blijven. Daar om komen de Westelijke ministers mis- schien al heden te Berlijn bijeen voor overleg. De Russen zullen Frankrijks aarzeling inzake de E.D.G. trachten uit te buiten, Amerika’s verzet tegen de erkenning van Rood China, enz. Veel verwachten blijkbaar de Oosten rijkers van de conferentie, zij hebben zich vooral tot de vier betrokken re geringen gewend met het verzoek op deze conferentie nu eens tot een vre desverdrag met hun land te komen, zo dat Oostenrijk zijn souvereiniteit her krijgt. Wenen wees er daarbij op dat het be trekkelijk nog kleine verschillen van mening tussen Rusland en de Weste lijke Drie zijn welke het tot standko- men van zo’n verdrag verhinderen. Dat is inderdaad zo, maar men kan ’t Oos tenrijkse vraagstuk niet los zien van het geheel der Europese vraagstukken. Men kan er wel op rekenen dat de Rus sen als ze bepaalde concessies inzake Oostenrijk doen van het Westen in ruil Concessies op het veel moeilijker ge bied der Duitse kwestie zullen eisen. F-n daarom is het ook nog lang niet ze ker dat Oostenrijk veel pleizier van deze conferentie zal beleven. Wat de Duitse kwestie betreft is het niet onmogelijk dat de Russen nog wat in petto hebben. Er is wel voortdurend beweerd dat Moskou tracht Frankrijk in het gevlij te komen, om het tot stand komen van de W.-Duitse deel neming aan de Westelijke defensie te Verhinderen, maar er is ook nog een andere weg voor Moskou. Bijv, door een verenigd, geneutraliseerd Duitsland grenswijzigingen in het Oosten aan te bieden, welke ook voor de W.-Duitsers zeer aanlokkelijk zouden zijn. Txe West-Duitse bondskanselier dr Adenauer zal geen vertrouwen in dergelijke Russische aanbiedingen stel len, hij blijft een standvastig voorstan der van Duitse militaire samenwerking met het Westen, maar de Duitse soc.- dem. en ook groepen die de regering nader staan dan dezen denken daar heel anders over. Ook in de Engelse Labourpartij gaan stemmen op, die me nen dat men de plannen om West- Duitsland te bewapenen nu maar beter even uitstellen kan, omdat de Berlijnse conferentie misschien overeenstemming over een hereniging van Duitsland en een beperking van de bewapening in ’t algemeen kan brengen. Dat lijkt wel zeer optimistisch en is geheel tegengesteld aan de mening van de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Foster Dulles, die nog pas heeft betoogd dat hij niet gelooft dat er reeds thans een duurzaam ver-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1