VACCINATIE IN ’T EERSTE LEVENSJAAR IS VAN GROOT BELANG KRISKRAS door Nederland Do.Oh Aet üs hjoed p p to sizzen Fan de Martinytoer Churchill Comet breekt record Alastrim („witte pokken99) en hoe haar te bestrijden Russisch schip gezonken De grote vier Hwat hat Qabe Skroar Aftreden van 50e Jaargang No. 7 Dinsdag 26 Januari 1954 pokken dit artikel nog PIET. t r Tj. de J. Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bü vooruitbetaling) Advertentieprijs: 12 cent pei mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie r Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: Fa A. J. OSINGA te Bolsward Administratie- en Redactie-adrest Marktstraat 15 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) De grote vier wij adviseren Speel nu geen zet op tegenzet, Ga nog eens nieuw de waarde leren Van de oude naastenliefdewet. Hij kan zich recht de rechte noemen, Die aller dienaar vrij wil zijn, En niet op rang en macht gaat roemen, Zo rijpen vruchten in Berlijn. de gierke-lder bij zijn woning opgehaald. Vermoed wordt, dat hij door de duister nis is misleid en in de kelder is geval len. De grote vier de wereld hope Misschien kan het dan toch bestaan, Gaan geforceerde deuren open, De „koude oorlog” van de baan. Atoombezit onder controle, Een scheutje water bij de wijn, Voor die in ’t mistig duister dolen, Zal ’t licht straks opgaan in Berlijn? Sit it him net oan de redens, dan oan it lear, oan de rider sit it net. In het Kieler Kanaal heeft zich een botsing voorgedaan tussen het Deense schip Karen Toft, 2249 ton, en het Rus sische schip Ligowo 1742 ton. Het Russische schip zonk, doch er vie len geen slachtoffers. Het Deense schip liep zware schade op; het kon echter de reis voortzetten. Het kanaal zal enige dagen gesloten blijven voor schepen van meer dan 8000 ton en met meer dan acht meter diep gang. Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad E. H. B. O. (En Helpt Biggen Ook). In Aarle-Rixtel raakte dezer dagen een varken in de sloot. De boer snelde toe en bracht het dier op het droge. Maar het had zoveel water binnengekregen, dat er geen levenstekenen meer te con stateren waren. Een E.H.B.O.er meende echter, dat nog niet alle hoop moest worden opgegeven, hij pakte het dier bij de voorpootjes en begon kunstmatige ademhaling toe te passen. Tien minuten later sloeg het varken de oogjes weer op, aldus de Volkskrant. Cyril Osborne, Brits conservatief par lementslid, heeft in zijn kieskring een toespraak gehouden, waarin hij onder meer zeide, dat ve-le politici van oordeel zijn, dat Winston Churchill zich terug zal trekken als koningin Elizabeth in Mei van haar reis door de landen van het Gementebest zal terugkeren. kers, hierdeboeren, skippers, winkellju, ambachtsfolk en nearingdwaenden. Mar de minste fan allegearre wie de boere- arbeider. Yn in arbeiderskeamer, op ’e romte, mei mear gebreken as gerief, siet syn hüshalding. Yn de iere moarn, Sneins en deis, sette er óf nei de pleats. De lytse bern koene har heit kwalik, hwant as hy jouns nei melken en fuor- jen thüskaem, wiene hja al wer yn it boppe- of ünderbêd. By sykte of krup- sjes wie alle skea en leed harres allin- nich. Wie der gjin wurk, dan stie allin- nich diakenij of earmbistjür foar harren Iepen of rieden hja by strange winter op it Heech Bolwurk om in stik spek. Mei baenfeijen of yn flaekshokken moast men de wi’ntertiid troch sjen to kom men en it mei wol in wónder hjitte dat krekt ónder dizze minsken safollen foun waerden dy’t harren geloof yn God en de minsken jit biwarren. Oan de oare kant kin it gjin minsk nij dwaen, dat de skreau om maetskiplik rjucht, dy’t yn it opkommende soasia- lisme to hearren wie, safolle fan harren grypt hat. Binammen yn Grins hat dit tsjerken en tsjerkelike gemeenten folie skea dien lyksa yn de Walden en oare kontrijen. En dêrom kin elts, dy’t in soune maetskippij foarstiet, hwer’t foar elts in plak en in reedlik bistean to fi tten is, wol bliid wêze, dat it de organi- saesje slagge is, hwat hja op eigen manneboet net birikke koene: in earlik en reedlik bistean en maetskiplike wear- dearring foar har persoan en har wurk. Foar de boerearbeider is de nije tiid hiel hwat oannimliker as de aide. Nou giet hy mei goed sechtich goune alle wiken nei hós, nou hat er syn frije da gen en Sneinen altome-ts, nou stiet de dokter en apotheker ek foar him klear as hy of syn hüshalding troch sykte of krupsjes bisocht wurdt.. Nou hat hy ek bernetaslach en kreamjild, ütkearing by wurkleazens en in eigen fortsjinne pen sioen. Nou gean ek syn bern nei skoalle oant fjirtsjin jier en folgje hüshaldskoalle, lanbouskoalle of Ulo. Nou wit er hwer- foar hy moarns de groppe mjukset en jouns it hea jowt of de jaren grypt. De boerearbeider is yn fiif en twintich jier gans in ein de maetskiplike Ijedder op stapt en torjucht. Hy hoecht him foar gjin minske mear to skamjen. Mei en troch syn organisaesje hat er ynfloed op wet en bistjür, stap foar stap kriget er erkenning en meisizzen oer algemie- ne saken. Men kin it kwea en it leed fan jierren hjir nea goed meitsje, de lju, dy’t yn it forline safolle tokoart kommen bin- ne, hja rêste greatendiels al fan har heukerich libben, mar dat it harren nei- team en opfolgers safolle better giet, dêroer kin elk him forheugje. De flok fan dy tiid, dat elts himsels mar rédde moast, is Godtank fan dizze maetskip pij ófnomd. En der mei men Nederlan lokkich om neame. Ek nou noch binne yn hiel hwat Jeropeeske lannen de boe- re-arbeider de paria’s fan de maetskip pij. Italië en Spanje, Poalen en de Bal kan sitte jit mei dit pynlike fraech- stik. De frede ónder mekoar is der jit fier. Mar yn Nederlan is dit yn de mo derne tiid oars net mear as in tryste neitins oan eardere tiden, yn it hjoed wurkje boeren en arbeiders oan it nije gebou fan de publykrjuchterlike bi- driuwsorganisaesje, dy’t yn de kearn neat oars bitsjut as de rjuchtfeardich- heit foar alle wurkers en alle bisit yn jn feilich ramt to bringen. De léste han wurdt deroan yn it Lanbouskip en de Produktskippen lein om frede en wol- feart to bringen en to hólden op de pleatscn en al har biwenners en wrot- ters. De grote vier een vast voornemen, Wij zien het nut van 't algemeen, Bewapening, atoomproblemen, We draaien er niet vaag omheen, Oostenrijk zit op ons te wachten, We trekken saam een rechte lijn, Als 't even kan, men hoort geen klachten We willen ’t goede in Berlijn. ren droegen hawwe yn earmoede en Ontbering. To swierder om’t hja neist it lytse lean en de lange dagen ek jit drage moasten de algemiene minach ting fan it oergreate diel fan de maet- •skippij. Ja, as der ien groep is, dy’t de aide tiid nea wer weromwinsket, dan is it dizze. Under de arbeiders wiene hja de minsten, dy’t allinnich it hurde jok fan in iensidige forearing fan it jild droegen hawwe. Wie de hierdeboer de tsjinner fan de lónhearre, de arbeider wie fan beide fakentiids de dupe. Mei tige lange da gen, lytse leanen en jowne brokken droech hy en syn hüshalding de swier- ste sile. Wie it boerelibben destiids hurd. sines wie altyd noch hurder. Skrabbe de boer om de hier, hy moast op libben of dea jit in pea goune üt dy hannen we-i sjen to skuorren. Man en frou, bern fan njoggen jier moasten mei yn de beage om de hOnger to kearen, dy’t har ren in great diel fan it jier aloan bi- drige. Foar’t de sociale wetten hjir ek yn de lanhou tapassing founen, stie hy yn sa’n öfhinkelike posysje, dat hy meastentiids gjin inkeld wapen hie fan forwar. Alles moast hy him gewurde litte, ek as ónreedlike boeren en oer- dwylske boerebe-rn him narren of sti- kelen. Wis, der wiene doe, likegoed as nou, ek hiel hwat forstannige en reecl- like minsken ónder de boeren en boerin nen. Der is troch mannichien üt eigen forantwurdlikens en meilijen in bulte forsêfte en goed makke. Hja libje nou noch yn de forhalen fan arbeidershüs- haldingen fierder, dy waermhertige boerinnen, dy’t yn stilte de hilshaldi-g fan de arbeider mei op harren noed na men, faeks bóten de boer om. Mar men libbe allegearre ónder it wrede jok fan it kapitalisme. De iene makke de oare it libben swier en gjin steat, gjin wet haldde harren tobek. In hurde, wrede tiid wie it foar alle lytse lju, koumel- Een Britse Cornet 2, een verkeersvlieg tuig met straalaandrijving, is Vrijdag in zes uur en 22 minuten van het Lon- dense vliegveld Hatfield naar Khartoem gevlogen. Hiermede is het record op dit traject, dat op naam stond van een Avro Lincoln bommenwerper gehal veerd. Brommers vergaderden. Te Utrecht werd de eerste algemene vergadering van de Nederlandse Bromfietsbond ge houden, waarin werd medegedeeld, dat ons land thans reeds bijna 300.000 brom fietsers telt. In gierkelder gevallen. De 75-jarige H. Swinkels uit Overloon is levenloos uit Geen lucht in het aardgas. Deskundi gen van het directoraat-generaal voor de Energievoorziening staan afwijzend tegenover het idee, aardgas met lucht te vermengen. Reeds enkele jaren gele den, zo deelde men ons van de zijde van het ministerie van Economische Zaken mede, dat dit proces verschil lende bezwaren heeft. Wij gaan weer lenen. De Minister van Financiën besloot, een 3% Neder landse Staatslening uit te geven, ter grootte van f 300 millioen, tegen een koers van 99 Haags meisje verdwenen. Weer is in Den Haag een meisje verdwenen en wei Hendrika Maria Faber, geboren 31 Aug. 1934. Deze jongedame, wier opsporing door de kinderpolitie wordt verzocht, is sinds 22 December j.l. spoorloos. Zij werkte als dienstmeisje bij verschillen de adressen in de Haagse binnenstad en stond onder de hoede van de Voogdij raad. Als reden voor haar verdwijning wordt vermoed, dat zij vreesde in een inrichting te zullen worden opgenomen. Haar vader is inmiddels in de voogdij hersteld. Toen op Kerstavond in een Haags ziekenhuis het eerste geval van pokken was opgenomen, had nog niemand er vermoeden van, dat met zo’n razende snelheid de epidemie zou ontstaan, die momenteel heer en meester tracht te worden over onze Residentie. De buitengewoon grote besmettelijkheid van deze infectieziekte is inmiddels wel overduidelijk aan het licht getreden. Wij mogen werkelijk zeer dankbaar zijn, dat het ditmaal geen echte pokken betreft maar een verzwakte vorm, die gelukkig tot op heden niet van aard is veranderd. De grote vier gaan samen praten, Zat lang een dikke knoop in ’t touw, Men meet nu met gelijke maten, Elk krijgt de gunst in zijn gebouw. Bidault, Molotow, Dulles, Eden, Er zal voor niemand voorrang zijn, Men wil elkaar het beste bieden, De vlaggen waaien in Berlijn. Ambonees krjjgt twaalf jaar. De Bos sche rechtbank heeft de 26-jarige Am bonees J. T. uit het woonoord Haalde- ren bij Nijmegen overeenkomstig de eis tot twaalf jaar gevangenisstraf veroor deeld. T. had in October zijn vrouw van een brug bij Grave in de Maas gewor pen, tengevolge waarvan zij was ver dronken. Meer dan 5 pet. De wethouders van Haarlem krijgen een salarisverhoging. Tot nu toe verdienden zij 7900 gulden. Dit bedrag ig’ verhoogd tot tien mille. Ged. Staten moeten dit besluit nog goedkeuren. ARTS OVER „WITTE POKKEN” Over alastrim (betere naam voor „witte pokken”) schreef een arts in ons blad bijgaande artikel. Een artikel, waarin de schrijver met klem wijst op het grote belang de kinderen in het eerste levensjaar te vaccineren (inenten). Dizzer dagen hat ien fan de trije boere- arbeidersorganisaesjes yn üs lan syn 50-jierrich bistean fierd. En mei rjucht hawwe by dit feest hege autoriteiten fan steat en tsjerke harren lokwinsken ütsprutsen mei it wurk fan dizze orga nisaesje. Elts woltinkend minske mei fan herten bliid wéze mei it feit, dat foar dizze groep warbere en earlike wurkers in foriening stifte is, dy’t har ren bystie yn har swier maetskiplik plak. De boerearbeider is yn dizze fyftich jier de wei gien fan safolle maetskiplike groepen, de wei fan de emancipaesje. Lang hawwe hja sitten op de ünderste tré fan de treppen, lang hawwe hja de hurde libbensstriid fiere moatten tsjin in like dom as unkristelik forachtsjen fan har persoan en har wurk. Bitter wie it lot, hwat hja tsientallen fan jier- ZUSTER VAN DUITSE KEIZER OVERLEDEN Landsgravin Margaretha van Hessen, ge boren prinses van Pruisen, een zuster van de laatste Duitse keizer en kleindochter van koningin Victoria van Engeland is in de nacht van Vrijdag op Zaterdag op 81-jarige leeftijd overleden. STAKENDE KLOKKENLUIDER In Interneppe (Italië) hebben de klok ken vari de kerk al tien dagen gezwegen. „En zij zullen niet weer luiden, voordat mijn loon voldoende is om er van te kunnen eten”, zegt klokkenluider Gio vanni Colom. Zeekadetten geëerd. Drie zeckadetten uit Maassluis, die onlangs met veel moeite een blinde hond van de verdrin kingsdood hebben gered, zullen elk een diploma voor dierlievend hulpbetoon ontvangen. Binnenkort Middenstandsnota’. Naar Ons Noorden verneemt, is aan het eind van deZe maand de middenstandsnota te verwachten. In een zeer uitvoerige nota wordt het middenstandsprobleem in geheel zijn omvang en met alle regio nale verschillen besproken. Het is de bedoeling dat dit rapport uitgangspunt is voor verdere debatten in de Ka mer. van encephalitis eigenlijk alleen maar bestaat, wanneer de eetste inenting later dan het eerste levensjaar geschiedt. Daar om is het juist nu ook weer zo verschrik kelijk moeilijk. Want alle personen, die in contact gekomen zijn met een Alas- trim-patiënt en die eerder dan twee jaar geleden geënt werden, behoren opnieuw ingeënt te worden. Dan Krijgen ze de ziekte zeker niet en ze zijn ook niet be smettelijk voor hun omgeving. Maar die mensen, wier ouders zo „verstandig” wa ren, hun kinderen niet lieten vaccineren, lopen of het risico dat ze ook* ziek wor den, of ze moeten zich aan een nog gro ter gevaar bloot stellen, n.l. de eerste vacciniatie. En voor dit laatste durft nie mand de verantwoording te dragen. Dus komt het er op neer, dat ze binnen 10 dagen na het contact met de patiënt in quarantaine moeten om daar te wachten, op de Alastrim die ze haast zeker zullen krijgen. Epidemieën zullen altijd blijven voorko men, ondanks de enorm grote vlucht die de medische wetenschap nog steeds neemt. De enige manier om een epidemie snel onder de knie te krijgen, is het re- vaccineren (dus het herinenten) op grote schaal. En dit is slechts mogelijk, indien er geen gevaar voor encephalitis meer bestaat. Met andere woorden: het is van het grootste belang, dat der kind in het eerste levensjaar de eerste vacciniatie on dergaat. Aantal inw. in Friesland nam toe. Op 1 Januari van het vorige jaar bestond de bevolking van Friesland uit 234.758 mannen en 233.884 vrouwen, totaal 468.642 inwoners. Dit aantal vermeer derde in 1953 met 1284, zodat het aan tal Inwoners aan het einde van het jaar 469.926 bedroeg namelijk 235.523 man nen en 234.403 vrouwen. Nutricia wil uitbreiden. In Venezuela zijn onderhandelingen gaande over de vestiging van een zuivelfabriek door Nu tricia te Zoetermeer. Er wordt o.a. nog van gedachten gewisseld over de deel neming van beleggers van de Antillen in het bedrijf. De fabriek zal worden ge bouwd by het oliecentrum Maracaibo in de staat Zulia. Waarschijnlijk kan in Maart met de bouw worden begon nen. zakken, begi zien dan kleine rode vlekjes, die in het midden een donkerrood puntje hebben. Op dit puntje zit een blaasje, dat helder vocht bevat en steeds groter wordt. Als we de patiënt drie dagen later terugzien, is de puist zo groot ah een erwt en de volgende dag wordt de inhoud geel. Het is een versch.ikelijk gezicht, zo iemand die van boven tot onder vol zit met puisten. En toch voelt hij zich op dit ogenblik meestal heel goed. Maar ook dat duurt niet zo heel lang, want na nog enkele dagen gaat de temperatuur op nieuw omhoog en de toestand van de patiënt achteruit. In deze periode van de ziekte bestaat er een groot gevaar voor allerlei complicaties, zoals b.v. longont steking. Gelukkig kunnen we tegenwoor dig deze gevaren bestrijden met penni- cilline en antibiotica, zodat hierdoor in ieder geval het aantal sterfgevallen niet meer zo groot is als vroeger. VERKENNINGSVLIEGTUIG SPEURT NAAR WOLVEN Een verkenningsvliegtuig is te hulp ge roepen door 3000 jagers en soldaten, die in de bergen rondom Lyons jacht maken op een wolvin en haar twee vraatzuchtige jongen, die een gevaar voor kinderen vormen. Op het hoofd van de drie dieren staat een prijs ter waarde van f 1000. De boeren begeleiden hun kinderen naar school met het geweer in de aanslag. VREEMD HARIG DIER GEVANGEN Een harig en op een beer gelijkend beest*, dat zoölogen nog niet kunnen thuisbren gen, kwam Dinsdagnacht in Calcutta aan. Het was opgesloten in een speciale kooi aan boord van een gecharterd vliegtuig. De zending is geadresseerd aan de Lon- dense dierentuin. Bos en Veld. Uit de diaconieën in de classis Heerenveen is een stichting ge vormd die zich ten doel stelt onder de naam „Bos en Veld” een verpleeghuis voor chronische ziekten te expk iteren. De villa Blauw Hós te Oranjewoud zal hiertoe worden verbouwd. Papierbakken in treinen. De Spoorwe gen nemen opnieuw een proef met pa pierbakken in de electrische treinen. Deze bakken, 1000 in totaal, zijn ge plaatst onder de tafeltjes boven de ver- warmingskokers. Bierverbruik stijgt. Het bierverbruik in Nederland is in 1953 gestegen van 11.2 liter per hoofd van de bevolking tot 12.5 liter per hoofd. In België is het verbruik 127 liter per hoofd van de bevolking. De directie van Heinekens bierbrouwe rij verklaarde op de jaarvergadering van de N.V., dat de stijging het gevolg is van de reclame-campagnes voor het bier. Wisselen door een luikje. De Hoge Raad is van oordeel, dat geldwisselen door een winkelier, die automaten heeft han gen, niet in strijd is met de wet. Bljjf jij maar weg. De burgemeester van Hardenberg heeft een marktkoop man uit Hengelo niet toegelaten tot de markt, omdat deze koopman zich anti- semietisch had geuit. Welkom jonggeborene. De directie van de Rijkspostspaarbank heeft een ver rassing in petto voor de ouders van alle jonggeborenen in ons land. Reeds deze* week is men n.l. begonnen met de toe zending van spaarbusjes in de vorm van een ronde reclamezuil, die vergezeld gaan van een waardebon van f 1.In dien alles naar wens gaat, zal deze spaar-propaganda-actie de Rijkspost spaarbank ongeveer twee ton per jaar kosten, want men rekent op ca. 200.000 geboorten per 12 maanden. Aruba wenst zelfstandigheid. Aruba wenst zich geheel los te maken van het verband der Antillen en een zelfstan dig deel van het nieuwe koninkrijk te vormen. Deens koninklijk paar naar Nederland. De koning en de koningin van Denemar ken zullen in de tweede helft van April (van 26 tot 30) een staatsbezoek aan ons land brengen. Twaalf mensen dakloos. Een gezin van twaalf personen te Zwartemeer in Drente is door brand dakloos geworden. De keet, waarin zij woonden, geraakte door onbekende oorzaak in brand en is totaal in de as gelegd. Slechts een bus met zilvergeld kon worden gered. Vechtpartij werd dief noodlottig. De politie te Roosendaal heeft een goede vangst gedaan toen zij in een café aan de Bredaselaan werd ontboden, waar ’n bezoeker met de kastelein in een ge vecht was gewikkeld. De hardhandige klant bleek namelijk een uit Zevenaar ontvluchte arrestant te zijn, die in ge zelschap van een minderjarige jongen (wiens opsporing eveneens was ver zocht) een strooptocht door Nederland maakte. Aanvankelijk werd hierop niet veel acht geslagen, maar toen men enige jaren later tot de conclusie was gekomen, dat hij het bij het rechte eind had en dat het inenten van personen met koepokken (de z.g. vaccinia) wel degelijk een immuniteit t.o.v. echte pokken en Alastrim geeft, werd er op grote schaal begonnen met het vaccineren. De resultaten waren ge weldig. Epidemieën werden aanmerklijk zeldzamer in die streken waar de bevol king goed geïmmuniseerd was en bij zo juist besmette personen, die nog snel wer den ingeënt, verliep de ziekte veel mil der en zelden dodelijk. Maar het vaccineren bieek ook zijn ge varen te hebben. Encephalitis was vaak een dodelijk gevolg. Dit is dan ook de reden geweest, waarom de vaccinatie- plicht ir. ons land in 1929 werd af ge schaft en er sindsdien vele kinderen on gevaccineerd zijn opgïgroeid. Deze jonge mensen, die overal in ons land in de meest verschillende bedrijven werkzaam zijn, zijn alle voor 100 vatbaar zowel voor pokken als Alastrim. En wat nog erger is, ze zijn dan natuurlijk ook zeer besmettelijk en kunnen de ziekte gemak kelijk weer op anderen overbrengen, wat in een dicht bevolkt en slecht gevacci neerd land als Nederland (in 1951 bleek in Tilburg, dat van iedere 7 volwassen nersonen er 1 nog nooit was ingeënt!) wel heel gemakkelijk i-. Tegenwoordig weet men, dat het gevaar SCHEER-RECORD In Nieuw-Zeeland heeft de eigenaar van een houtzaagmolen het gepresteerd op één dag in negen uur tijd 456 schapen te scheren. Hoewel hij slechts amateur is, heeft hij hiermede een nieuw wereld record gevestigd. ROKEN IN DE REGEN.... Sinds 15 Dec., de dag waarop de „Regie Frangaise” waterdichte sigaretten in de handel bracht onder de naam „Air France” is het niet moeilijk meer om in de regen te blijven roken. Het papier van deze sigaretten, dat absoluut water dicht is, dank zij een nieuw procédé, dat reeds verscheidene jaren In studie was, brandt zonder enige geur te ver spreiden. Wanneer de puisten tien dagen bestaan, gaan ze indrogen. Er komen korsten op de plaatsen waar eerst de blaasjes zaten. Deze korsten, die in de loop van enige weken afvallen, zijn buitengewoon be smettelijk. Daarom is het beslist nood zakelijk, dat de patënt geïsoleerd blijft, totdat alle korsten zijn verdwenen. Waar de korst afvalt, blijft meestal een litteken over. Een mooie gave huid wordt hier door blijvend verminkt. Alleen al om het pokdalige gelaat is het daarom zaak voor ieder meisje en iedere vrouw om er zo veel mogelijk zorg voor te dragen, dat ze deze ziekte niet kan oplopen. Hierover aan het eind van dit artikel nog een en kel woordje. Zoals reeds in de pers werd medegedeeld, hebben we in Den Haag nu eens echt met de z.g. Alastrim te maken. Het is dus niet hetzelfde als de epidemie die in 1929 in Rotterdam voorkwam, want dat bleek achteraf toch werkelijk pokken te zijn. Alsastrim is een ziekte, die men in Ame rika naast de pokken v-J ziet. Het woord zelf is naar men zegt uit Brazilië afkom- j stig en zou zoveel betekenen als „dat, wat Op het moment dat de temperatuur gaat snd reidr. De2e ziekt’e is’veel zakken, begint de uitslag te komen. We goedaardlger ]dan de echte pokken> het. geen wel blijkt uit het feit, dat het sterfte cijfer ongeveer 50 maal zo laag ligt. Aan het begin van een epidemie is echter nooit uit te maken, waar mer mee te doen heeft. Dat kunnen we pas na enige tijd uit het verloop van de ziektegevallen constateren. Het virus (de smetstof) van pokken en Alastrim is in het laborato rium n.l. niet van elkaar te onder scheiden. Daarom is het veiliger om al tijd maar direct aan echte pokken te den ken en alle maatregelen voor isolatie te treffen. Per slot is ook Alastrim zeer be- smettelijk en niet geheel ongevaarlijk. In 1789 publiceerde Edward Jenner zijn proefnemingen over de koepokinenting. In de 13e eeuw maakte Europa voor het eerst kennis met deze ziekte, die in ons werelddeel grimmig om zich heen greep en dood en verderf onder de mensen zaaide. Grote groepen van de bevolking vielen ten offer aan de pokken. En dit heeft eeuwenlang geduurd. Het gaat ook zo volkomen ongemerkt, die besmetting. Een hand van iemand, die de ziekte juist heeft doorgemaakt en nog niet geheel „schoon” is, is voldoende. Het binnenkomen in een ruimte, waar kort geleden een pokkenpatiënt werd ver pleegd, kan U ziek maken. De persoon, die net even bij een zieke met pokken is geweest en niet de nodige ontsmettings- maatregelen heeft genomen, kan gemak kelijk met de infecteuze stof die hij bij zich draagt vele anderen besmetten. Is dit eenmaal gebeurd, dan zullen de besmette personen, onbewust van het kwaad dat zij bij zich dragen, nog rustig tien tot veertien dagen blijven rondlopen met het gevoel dat ze volkomen gezond zijn. Besmettelijk zijn ze gedurende die tijd gelukkig niet. Dit komt pas, wan neer de uitslag optreedt. Nadat deze tijd van quasie-gezondheid het genoemde aantal dagen heeft geduurd, gaat de tem peratuur oplopen en kan de koorts in 2 a 3 dagen tot 41 graden stijgen, om dan plotseling weer tot normale waarde te dalen. Gedurende de toename van de koorts klaagt de patiënt over hoofdpijn, pijn in de benen en vooral over zeer he vige lendenpijn. De pijn in de lendenen is zo erg, dat hierop gedurende een pok kenepidemie al haast de diagnose gesteld kan worden.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1