DE RAMP HERDACHT ■ll KRIS-KRAS door Nederland Qabe Skroar Fan de Martinytoer Alve Stêddentocht Ruiltransactie met Amerika? Afsluiting zeegaten biedt grote perspectieven t. STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND us hjoed to sizzen Y'" - Wi I 50e Jaargang No. 9 Dinsdag 2 Februari 1954 Hwat bat dy’t himsels forbyldt gjin Nu, een jaar later. trochsetter, Tsj. de J. PYTè Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Advertentieprijs: 12 cent pei mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: Fa A. J. OSINGA te Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Klokken in de storm. We dachten dat we het begrepen. Maar we hadden er geen idee van. We waren er niet bij, toen in die zwarte nacht de klokken begonnen te luiden in de dor pen op de eilanden, toen sirenes gilden, toen haastige stappen klonken in smal le straatjes en de klop op de deur werd gehoord met de angstkreet: het water komt! Toen boeren him vee lossneden uit de stallen en het probeerden op te drijven naar plaatsen, die men veilig waande, naar hoogten, die straks zouden onder lopen, naar dijken, die zouden bezwij ken Een jaar later. Weer klinken nu de klokken over de eilanden. Hylpen tsjüget it antyk, Stêd foar simmerdreamers, Dizze dei giet it publyk Net nel de sierkeamer. Hommels moat de lea foaroer, Fierder ’t iis lans toarke, Sjoch dy foarse- stompe toer! Hurder! op nei Warkum. Starum, foartiids hannelsrom, Wie in ealfrou ’s tige stom, Doe moast wolfeart wike. Lykwols, riders tink’ sa’n dei Net oer de aide stoarje nei, Hylpen moat bisike. Moarns, pürtsjuster noch, yn Ljouw’t, Drok gerüs, de starter jowt Oan de kloft it teken. Mei lantearntsjes op it boarst, Strampljend oer koarste en barst, Wurdt nei Snits ta streke. De dage boppe Snits, Komt op gielich oranje Hja roppe: alles kits! Men sjocht it oan har troanje, Stou fourt wer, fluch en rimpen Groetsje de wettertoer, like fris, krekt bigongen, Bols wards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad In tsjokke kristallen flier, Lelt oer kanael en marren; Woansdei nei foech sawn jier Kin ’t neffens it plan wer barre, Fol wyld sportive nocht, Hoop it dêr to rédden. Ride hünderten de tocht, De tocht fan de Êlve stêdden. Harns de aide „Stiennen Man” Tinkt: Koe ik mar mei yn ’t span, ’k Stean fan langst op teantsjes. Och, myn kans giet wer toloar, Jonges, hald de kop derfoar, Jim binne sa yn Frentsjer. Het aangebouwde huis bleef gespaard. De schade, die zeer aanzienlijk is, wordt door verzekering gedekt. Lucratief beroep. De Groninger recher che heeft de 41-jarige kleermaker J. la G. gearresteerd, die er van verdacht wordt zich op grote schaal aan huwe- lijkszwendel te hebben schuldig gemaakt Hij zou ongeveer 30000 gulden verduis terd hebben. dingen van aanvallen en bombardemen ten, oproepen, noodkreten. Toen kwamen daar de schrikkelijke sig nalen van wat een catastrophe moest zijn. Noodtoestand afgekondigd pol ders lopen vol militairen opgeroepen. We zagen soldaten met verlof, zich haastig reppend naar de stations Rode Kruismensen, E.H.B.O.ers, arbei ders met schoppen, in hun werkkleren op weg naar het raadhuis om zich te melden voor hulp en bijstand. Langza merhand begrepen we, dat een natio nale ramp zich voltrokken had. Dertig koeien omgekomen in brandende schuur. Bij een brand in een schuur aan de Molendijk te Nieuwland op Wal cheren zijn 3’0 koeien in de vlammen omgekomen. Een grote partij hooi en stro, een partijtje vlas, ruim 200 mud gedorst graan, voederbieten en land bouwmachines en verder landbouwgerei werden door het vuur vernield. De met riet gedekte schuur brandde geheel af. It lytse stedtsje Sleat, Yn stille rest woldiedich, Der ken bisikers leard, De mienskip stjit ienriedich. Hannen hoeg’ net mear slein, De riders wrott’ har waerm, Hja nim fol moed, optein De rjochting West, nei Starum. Farizéër is Farizéër to wêzen We zaten des Zondagsmorgens in onze veilige huizen, wij, die ver waren van het rampgebied. We zaten aan het ont bijt en we draaiden de radio aan. Mis schien was er een schip gestrand, want het had bar gestormd die nacht. En toen, klonken door de luidspreker be richten, die de echo wekten van andere tijdingen, zoals die op een zonnige Mei- morgen in 1940 hadden geklonken: mel- Een Nederlandse delegatie in Washing ton onderhandelt thans over de aankoop van katoenzaadolie uit de Amerikaanse surplusvoorraden. Het gaat hierbij om ’n hoeveelheid van 20000 ton, bestemd voor onze zeep- en margarine-industrie tot een waarde van f 23 millioen. De onderhandelingen zijn nog niet ge ëindigd, omdat de koopsom in ons land ter beschikking zal blijven van de Ame rikaanse regering, die, naar men in Ne derlandse regeringskringen hoopt, hier voor orders zal plaatsen bij de Ned. in dustrie, o.a. bij Fokker. De minister van Verkeer en Waterstaat mr. J. Algera, heeft op het jaarlijkse diner van de Buitenlandse Persvereni ging medegedeeld, dat de (zeer hoge) kosten, verbonden aan de afsluiting der zeegaten, ongeveer gelijk zijn aan de bedragen, welke noodzakelijk zijn om alle dijken te verhogen. De keuze tussen mogelijkheden is meer een technische aangelegenheid, doch de deskundigen zijn geneigd aan te nemen, dat de afsluiting technisch mogelijk is. Zal tot afsluiting worden besloten, dan ontwikkelen zich belangrijke perspectie ven. Afsluiting van de zee-armen be tekent dubbele veiligheid, nl. een weer- standslijn langs de afsluitdammen van 28 km en een gevormd door de bestaan de dijken ter lengte van 700 km. De ver keersmogelijkheden tussen de eilanden zouden aanmerkelijk groter worden en er zou een zoetwaterreservoir ontstaan van eminent belang voor de landbouw. Het project is haast om van te water tanden, hoewel het grote lasten op ons volk zal leggen. Maar toch moet het. Minister-president dr W. Drees herin nerde in zijn tafelrede aan de vloedgolf van menselijke solidariteit, die ons land na de ramp deelachtig werd en die alle internationale en politieke verschillen overspoelde. De Buitenlandse Persvereniging heeft een bomenlaan aangeboden, welke op Schouwen-Duiveland zal worden ge plant. Elk lid heeft een boom betaald, ook het erelid der vereniging, Sir Win ston Churchill. De steenzetter P. Huni- bregtse uit West-Kapelle, die als ver tegenwoordiger van het dijkleger aan wezig was, werd een schilderij aange boden. Wy bin noch As wiene wy Wy rédde 't nou moai wis. Straks kin ’t Frysk Folksliet songen. Blier blinkt it pompeblêd, Yn ’t delgean fan de sinne, Werom yn de haedstêd: It krüske is fortsjinne. Dokkum foartiids soms slim kwea, Sloech in sindling sa kroandea, Hja üntfange üs better. Stimpel set, allé, kom gau, Aenst sjogg’ wy wer üs Aldehou, Wy toane üs Frentsjer yn folie fleur, Soe Auke ’t der ófswitte? Muzyk: Les patineurs. Eise wurdt hjoed forjitten, Nou komt noch ’t dreechste ein. Mar neat haldt üs yn stokken, Wy wrakselje optein Op nei de Ijochtstêd Dokkum. Boalsert de Gysbert-stêd, It heamiel en de bolle; Lykwols, 't sit hjoed net glêd, As se üs der hélde wolle. Al stie op it Broereplein, Foar elk rys mei rezinen. Der waerd gjin acht op slein, Wy sjogge Harns to finen. Warkum stêd yn winterprael, Né. ’t stêdhüs mar net nei taeld. In mage dy’t hwat hol wurdt. Tosken yn in droege woarst, Fuort mar wer, mei streken fuort, Deun lans Tsjerkwert; Boalsert! Yn in omsjoch bin se tyn Drylts, De biwenners, ünderwyls Komme op de proppen. Op de saek fan Nooitgedagt Slaen de riders hjoed gjin acht, Op nei Sleat! wurdt roppen. De helpers. Toen kwamende kranten met berichten en foto’s. Toen werden we in het hart gegrepen door de beelden van ellende, 55-jarige Scheveningse dame beroofd maar ook door die andere golf, die zich geweldig verhief: de golf van bereidheid tot helpen, van naastenliefde en kame raadschap. Uit alle landen, tot ver over zee, zijn ze gekomen om te helpen: De Ameri kanen in hun helicopters en vliegende Peelbrand verwoest reservaat, 'n Zwa re peelbrand heeft ernstige schade toegebracht aan het natuurreservaat De Ospelse Peel bij Nederweert. Hon derd hectare woeste grond is platge brand. De brandweer is niet opgetre den. Het was onmogelijk het wild laaien de vuur te bedwingen; uit zich zelf is het in de ontginningen doodgelopen. Te veel van het goede. Bij de vier tuin bouwveilingen in Noord-Holland ligt een voorraad van meer dan 72 millioen kilo kool, uien, peen en bieten, waarvoor tot dusver nog geen afzetgebied is gevon den. van haar schoudertas, waarin zich ruim f 1000 bevond. De overvaller, die haar op de fiets naderde en juist toesloeg op het ogenblik, dat ze een woning wilde binnengaan, is nog nagezet door twee voorbijgangers. De man wist ech ter te ontkomen. Het is een jaar geleden, dat de Ramp over Nederland kwam. Een Ramp, waarvan wij niet hadden gedroomd, die wij niet meer hadden verwacht. Wij, een volk van dijkenbouwers en waterbe dwingers, hadden de zee getemd. Maar in die vreselijke nacht, voorafgaande aan de eerste Zondag van Februari, kreeg de vijand ons er bijna onder. Bijna Toen mensen, diep in de polder, met wijd open gesperde ogen het vuile wa ter zagen binnendringen onder de deur spleet, en na een gewoontegreep naar emmer en dweil, in panische angst vluchtten naar de zolder, nog hoger, op het dak, en daar zaten in inktzwarte duisternis, in striemende regen en sneeuw, in hun oren het geloei van de wind en het jagend klokkengeklep, dat verklonk in de oneindigheid. Toen ouders hun kinderen zagen weg glijden in het kolkende water, toen krampende handen zich ontspanden en verstijfde lichamen zonken in de zwarte stroom, toen huizen krakend ineen stortten en als lucifersdoosjes werden meegesleurd op het geweld van storm en water Van dat alles hoorden we pas dagen later, toen de balans kon worden opge maakt, toen de geruchten binnenkwa men van gebieden, die volledig waren afgesneden, waar alles blank stond, vaar een triest wapperende vlag het sein gaf, dat er nog leven huisde, leven, dat snel vervlood Geen gezellige nacht. Een Amsterdams echtpaar, dat met een kind Zondagmid dag een kantoorgebouw te Amsterdam bezocht en daar met de lift ging, zag zich genoodzaakt de gehele nacht in ’t liftkamertje te vertoeven, omdat de lift tussen twee verdiepingen in bleef han gen en er niemand in het verlaten ge bouw was om de mensen te bevrijden. Radioballon 27 km hoog. Een door het KNMI te De Bilt opgelaten radiosonde heeft de zelden gehaalde hoogte van 27000 meter bereikt. Een radiosonde is een radiozendapparaatje, dat aan een ballon gebonden automatisch allerlei voor de weersvoorspelling belangrijke gegevens uitzendt. Weerkundigen op de begane grond vangen deze op en ge bruiken ze bij hun voorspellingen. Ge woonlijk komt een radiosonde niet ho ger dan 12000 15000 meter, omdat dan de aballon knapt. Dame beroofd van tas met f 1000. In de Brahmsstraat te Amsterdam is een Rijst goedkoper. Volgens mededeling van de groothandelsbedrijven zal de prijs van rijst binnenkort worden verlaagd. Dit is een gevolg van de wereldmarkt prijzen en het feit, dat Siam weer rijst gaat leveren. Hoeveel de prijsverlaging zal bedragen kon nog niet worden mee gedeeld. Ook suikerhoudende artikelen zullen als gevolg van de verlaging van de suikeraccijns in afzienbare tijd in prijs worden verlaagd. Barbaars hard is er gewerkt. Iedereen greep aan, niemand spaarde zichzelf. Onze Koningin plaste in grote water laarzen door de overstroomde gebieden, zoals de dijkwerkers rond Haar. Meis jes en vrouwen in overalls gingen aan het redderen, toen het reddingswerk was voltooid. Al het andere werd aan de kant gezet: dit ging vóór. En op een koude winderige avond stonden hoog op de laatste caissons de .reporters, die de wereld kond deden, dat het laatste dijk- gat was gedicht en de Slag bij Ouwer- kerk was gewonnen. Toen hebben de sirenes geloeid, zoals ze eens, vele jaren geleden, haar triomf- schreeuw ("ëtlen horen bij Den Oever, toen het laatste stroomgat in de af sluitdijk werd gedicht. Maar de muziek van de arbeid was in een andere toon aard gezet. Smart en leed hebben de overwinningskreet getransporteerd tot een ootmoedig dankgebed tot God, Die droeg ons voorgeslacht in nacht en stormgedruis, en die het volk van dit land deed worstelen, maar ook ontko men. Daarvan zingen de klokken. m birop komme soe. En Ier yn it bistür wol mear. kontrakten efkes mear rekkenje meije foar de gebouwen. Mar dat makket op in hier fan f 5000.- of f 6000.- heechtsens in bidrach fan f 200.- ut. Alle oare forhalen binne ün- wiere praetsjes. It sprekt fansels, dat ik hjir net mei bidoel, dat in pleats, dy’t foar 12 jier takseard wurdt, nou net heger leit, dan yn 1941. Dat wit elk wol, mar de hiernoarmen fan de léste tiid binne net forhege. oant f 1000.- dat it och sa mar in lyts stapke west op de goede wei. Hwant der is net ien oars yn de Groun- keamer, alle gearre sjogge hja it sa, dat de normale tastan dan pas birikt is, as de hier ien kear ek wer de forgoeding foar it kaptael hwat yn de gebouwen stutsen is, opbringe moat. Rinte, ünderhald en ófskriuwing fan dit kaptael hearre ta de normale ünderdielen fan de hier. Der sil lykwols noch wol in dei en in moarnsskoft forrinne, foar’t dizze normale tastan birikt is, mar ha- war, men giet dochs dy kant üt. Mar dit is ek alles, hwat foroare is. En nou moatte de 15000 hierde boeren, dy’t yn Fryslan binne harren net fan ’e wize bringe litte troch brieven of boad- skippen fan eigeners, dy’t harren to wit ten dogge, dat de nije regeling fan de Minister hierforheging bitsjut. Der is gjin wMd fan wier. De Minister hat oer oe hieren gjin inkeld bislüt nomd en kin dat ek net nimme. Derfoar binne de Grounkeamers en dy allinne. Mei fol- sleine wissichheit moatte dos alle hierde- boeren sokke brieven biskógje as „loos alarm”. Ek al komme sokke orieven fan de domeinen of oare ryksynstansjes. Dy ambtenaren binne mis. De hieren bliuwe gelyk, mei dizze ütsündering, dat nije goederenwagens, Franse pontonniers, brandweermannen uit Italië, Duitsers, ditmaal niet met geweren maar met spaden en onze eigen mensen, mannen en vrouwen, jongens en meisjes, Rode Kruissoldaten en schippers, mariniers en grondwerkers, studenten en matro zen. Lange kolonnes vrachtauto’s rol den ons land binnen en een geweldige Vloot trok op en langs de waterwegen. In de steden, in de dorpen rammelden de collectebussen, reden de vrachtwa gens, hoog opgeladen met goederen. En daar stroomden ze ook binnen, de vluch telingen, de ogen nog starend in een gruwelijk verleden; de zielige, verma gerde dieren, bevuild en geschaafd. Maar gered! Het offensief van de zee was terugge lopen. Bijna vredig kabbelde het water, dat zo wreed had geheerst. Op de golf slag deinden de kadavers, dobberde het wrakhout, het meubilair. En gestaag kwamen de meldingen binnen van méér doden, méér vermisten. Nog was het einde niet Noch de eigners noch de hierders moatte aloan wer kjel wurde fan foroaringen. Der moat safolle as müglik -en billik is op dit punt rêst wêze en dertroch in bi- paelde wissichheit yn de bidriuwsfiering. Allinnich op ien punt is der foroaring komd en dat is op it punt fan de gebou wen. It is algemien bikend, dat dermei nou al jierren lang to min rekken halden is. Dat mei net langer sa fier buten de redelikheit en de rentabiliteit bliuwe. Koe men foar de pleats seis by de bi- steande tariven gean fan f 300 f 800, it is nou sa makke, dat men fan f 400.- gean kin. Men sjocht wol, hoeden om en tagiet. It is Gratis reisje. Een loods uit Cork, die het Nederlandse schip Rijndam van de Ierse kust naar open zee had gebracht, kan door de storm niet van boord ge haald worden. De man maakt nu gra tis een reis naar Amerika mee. Hiel oars stiet it mei de keapprizen fan lan en pleatsen. Der sitte greate swier- richheden. Alderearst yn it nije systeem. De Minister wol, dat de pleatsen tonei sa takseard wurde sille, dat men earst de priis foar it bleate lan, dernei de priis fan it wengedielte en dernei de priis fan it bidriuwsgedielte fan de gebouwen tak- seare sil. Yn trijen dos!En oer dat sys teem tinke de lju üngelyk. Yn de Groun- keamers ek. Hjir yn Fryslan wol men dy kant Ijeaver net üt. Men seit, dat in pleats ien gehiel is. Meastentiids binne de gebouwen sa ynrjuchte, dat it wengedielte geleidelik oerrint yn it bidriuwsgedielte. y stj el pen is dat hast altyd sa. Boppedat is de wearde fan it wenge dielte ófhinkelik fan it bidriuwsgedielte. Der binne pleatsen, hwer’t in hiel kastiel foarstiet, mar hwerfan it bidriuwsgedielte folie lytser en minder goed is. Soe men nou dy wente apart takseare moatte, dan soe de priis fan it gehiel fierst to heech komme to lizzen. Hwant in boer siket gjin wente üt, mar alderearst lan en bi- driuwsgebouwen. Der leit foar him it swiertepunt. Hwant der moat it fan kom me. En in aparte taksaesje fan it wenge dielte is op himsels ek al sa’n fremde saek. Hwant men kin dit net gelyk stelle mei wenten fan oare minsken. Hwa soe in wente ütsykje fier op ’e romte, yn Boven de honderd. Op 1 Januari waren er in ons land 28 vrouwen van 100 jaar en ouder. De oudste van hen is de 104- jarige mevr. Chr. KarnebeekBaks te Eibergen. Bij de eeuwwisseling waren in ons land nog maar 10 personen met meer dan tien kruisjes achter de rug. Huishoudster stal f 4000. Een 45-ja- rige huishoudster heeft maandenlang ’n apothekers-assistente bestolen voor in totaal f 4000. De assistente miste ge regeld geld en ging ten slotte naar de politie. Eerst viel de verdenking op de - - t - dienstbode. Maar deze bleek onschuldig, Hja komme fül yn t fjür, Ten slotte viel de verdenking op de huishoudster van een der buren, die wel eens bij de dienstbode op visite kwam, Nei Drylst om it twadde stimpel. Deze bekende; f 3000 zijn achter haald. modder en drek somtiden as er der net wêze moast om syn bidriuw? Al is dy wente op himsels goed, dan kin men dat dochs net losmeitsje fan it plak, hwer’t er stiet. En it like de measte leden fan de Grounkeamer dan ek sa ta, dat dit greate swierrichheden jaen soe by de praktyske tapassing. Fansels moat der rekken halden wurde mei de gebouwen, mar it gehiel seit folie mear as de split sing yn twaën. Nou ha wy der wol in swiere mütse yn, dat de Minister syn systeem loslitte sil foar Fryslan allinne. Tomear om’t it ek yn Arnhim by de Sin- trale Grounkeamer dan de saek neffens twa systemen yi sokken binne d< It is derom mar goed, dat de froast de taksateurs hwat lins jowt, d. .1 kinne de wurksumheden jit efkes ütsteld wurde. Ien ding stiet lykwols neffens myn oar- diel wol fêst. Hoe’t it bislüt fan de Mi nister ek ütfalle sil, de Fryske Groun keamer sil by de tapassing alles dwaen om foar to kommen, dat de pri. i fan pleatsen mei ien klap de hiphte ynfleane. Hwant der komme üngelokken fan. In geleidelike oanpassing as de ütkomsten fan de bidriuwen dit talitte, sil net üt- bliuwe kinne. Mar gjin wylde jacht en üngelokkige nije keapers, dat is wanoarde. Der is alles oar gelegen, dat de goede tastannen yn de agraryske bidriuwen net forsteurd wurde, der hat de mienskip gjin forlet fan. Dan soene ek de arbeidsforhaldin- gen op en nij de weromslach ünderfine en soe it iene mei it oare bidoarn wurde. Der mei de plattelansbifolking net wer hinne. Er der moatte wy allegearre mei- mekoar om tinke. Hwant in folk is dan allinnich soun as al har leden yn reed- like forhaldingen in stikje brea winne kinne Dat is algemien bilang! De echte alderwetske winter is er dan wer. Jonge minsken hiene him al dea for- klearre, mar hy is sa libben as in fisk. En op de Grounkeamer yn Ljeuwert is men der al sa wiis mei. Hwant dit komt as in geskink fan boppen. Nou kin men alle taksaesjes fan pleatsen en lan stop- sette mei goed fatsoen fanwege de win ter. Is it net in hearlik tafal? Hwant men sit jit ta kop en earen yn de riedsels en yn de fragen, hwat kant men it ütstjüre moat om de forhaldingen tusken boeren en laneigners yn goede banen to brin- gen of to halden. Oer de hiernoarmen foar it nije jier is men mei algemiene stimmen ta ien bislüt komd. Dy bliuwe hwat it lan oanbilanget gelyk. Alle argu- minten pro en contra tsji mekoar op- weagjend, hawwe de leden fan i. bistjur dit bislüt nomd. En hja hawwe der goed oan dien, tinkt my. s-, 4 s 'i -’ei k;

Bolswards Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1