BERLIJNSE CONFERENTIE DREIGT VAST TE LOPEN IS VOLDOENDE ÉÉN NATIONALE FEESTDAG (jabe Skroar Dlverwachtingen in het Westen om- ■^trent Berlijn zijn op het einde van de week zó, dat men de oplossing van de Oostenrijkse kwestie nog als een mee valler zou beschouwen. Het is niet te verwachten, dat het nieuwe Russische voorstel inzake een veiligheidssysteem in Europa, dat speciaal bedoeld is de Franse openbare mening te beïnvloeden succes zal hebben. Op politieke vruch ten van die conferentie hoopt men eigen lijk niet meer, maar achter de scher men en met delegaties van allerlei lan den, die nu te Berlijn present zijn, schijnt men onderhandelingen over economi sche vraagstukken te hebben gevoerd, welke iets beloven. Zowel het Westen als het Oosten hebben behoefte aan ver sterking der handelsbetrekkingen en West-Duitsland hoopt ook op een ge makkelijker verkeer met O.-Duitsland. Monnet, de voorzitter van het Hoge Ge zagsorgaan, van de Kolen en Staalge meenschap, gaat naar Berlijn en men vermoedt, dat hij daar ook zal trachten het handelsverkeer der zes aangesloten landen met het Oosten te bevorderen; een Engelse particuliere handelsmissie is in Miskou en kan 4 milliard gulden aan orders krijgen, maar daar zijn ook bestellingen voor tankboten bij, die Ijl üs hjoed p p to sizzen No. n Hwat hat Buitenlands Overzicht Bolswards Daoh. (\.Qt Vrij op 30 April; werken op 5 Mei Oplossing voor Oostenrijk zou nog meevaller zijn Grondwetswijziging op komst Hwat bringt üs de R.O.N.? BLONDE STEUN VOOR FAROEK Groene Kruis STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND DF: Amerikanen zijn ook wel bereid met rood China over Korea en Indo (Voorlopige?) stabilisatie in Frankrijk Intern. Hardrijderij te Heerenveen 50e Jaargang Vrijdag 12 Februari 1954 1. 2. 3. 40. 5. 6. J.S. van renveen en Tiisdei 15 Febrewaris: a. b. c. d. uw g- I. Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie echt- .meer. óhan- Vries ra te ikema Vijnja itgen. overl. Onze gevederde vrienden hebben, vooral in de winter, onze zorg nodig. Zo denkt ook de stadstuinier van Bolsward, de heer Hazenberg, er over. Iedere dag verzorgt hij de vogels in het Julianapark. Een voorbeeld, dat aller navolging verdient. Een nieuwe tijd, die diepgaande wijzi gingen in het staatkundige en maat schappelijke bestol met zich meebrengt, eist een nieuwe grondwettelrjke basis. Deze grondgedachte heeft de staatscom- e. f. „SCHOTEL” WORDT „U. F. O.” In Britse luchtvaartkringen is een nieu we term ingevoerd ter vervanging van de populaire naam vliegende schotel”. Men zal voortaan spreken van de „U. F. O.” (Unidentified Flying Object” of tewel „ongeïdentificeerd vliegend voor werp”). VLUCHTENDE MEESTERS Tussen 1945 en 1954 zijn 80.000 van de 161.000 Oost-Duitse onderwijzers naar het Westen uitgeweken. De helft dus. „GENERAAL HITLER” GEVANGEN Soldaten van de „Kings African Rifles” hebben een Mau Mau-leider, die zich „generaal Hitler” noemt, gevangen ge nomen. Hwat lytser leauwe, hwat makliker deugd. 1954 Sjieu- laijum louma 1954 enaar melia Zeil- van jr Jo- van Lieu- en R. heer, U de ache- lerin- it die i zijn tzicht Verschijnt DINSDAGS «n VRIJDAGS Uitgave: Fa A. J. OSINGA te Bolsward Administratie- en Redactie-adrest Marktstraat 15 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) OP TIJD VOOR TIJDBOM Uit een Londense brievenbus is een tijd bom te voorschijn gekomen, die vele doden had kunnen maken indien de bus een kwartier later gelicht was. In de strijd tussen de Graaf en Huiskes moest laatstgenoemde het onderspit del ven met 5.21.1 tegen 5.22.2. De rit tussen Olsthoorn en Roozendaal gaf niet die spanning, welke verwacht werd, 5.30.8 en 5.36. Veel spanning was er tussen Karstesen en Van ’t Oever, waarin beide rjjders elkaar niets toega ven. Tijdens resp. 5.30.6 en 5.28.4. Na de spannende ronde tussen Doets en Dijkstra mocht de Heerenveenman uit eindelijk zegevierden. Tijden 5.43.5 en 5.43.7. Mocht v. d. Berg het op de 1500 M. te gen Broekman niet kunen bolwerken, op de 3000 M. tegen Wervers was hij evenwel verweg de meerdere. Tijden 5.32 en 5.37.2. ipel.” zich me- van tien, st •han- ijftig i an- niet- luid. nerde e tas i zijn deze zuur had, lletjc ie er enige ;r d i t dai Het tas twee Hen- um. 1954 ma en Pieter •andus n der >ma. ma en ans te Anne- lertine Har- 'eiten- n. van 1 der Vijnia. viert men de geboorte van een Oranje, symbool van de Nederlandse staat, op de vijfde Mei viert men de herleving van die staat. Dit was een argumentatie, die de heer Bruins Slot (a.r.) niet kon volgen. Hij vond het handhaven van beide dagen weinig aantrekkelijk. Er zal moeten worden gekozen tussen 5 Mei en 30 April. En die keus was voor hem niet moeilijk. Hij kiest de geboortedag van de Koningin. In het Oranjehuis heeft Nederland een levend symbool, een le vende kracht (Koningin Juliana moet gezien worden als draagster van het verzet en van de vrijheidsstrijd). Daar om kan men de bevrijdingsdag op 30 April vieren. Bovendien is, volgens de heer Bruins Slot, in de historie geble ken, dat nationale gedenkdagen niet blijvend gevierd kunnen worden. Aan de slag bij Waterloo denkt niemand meer en de eerste April, de dag waarop een begin werd gemaakt met onze vrijheid, is min of meer in het vergeetboek ge raakt. Niemand denkt er tenminste aan op die dag vrijaf te geven. Dit standpunt werd gedeeld door de heer Beernink (c.h.) die Oranje zag als symbool van onze vrijheid en een heid. En de heer Koersen (k.v.p.) kwam ten slotte tot dezelfde conclusie. Het liefst had hij twee nationale feestdagen maar in de practijk achtte hij dat on mogelijk, nu Koninginnedag op 30 April valt. Eén feestdag dus, maar dan een hele. Want een halve feestdag vond hij geen feestdag. er en s Ke- a Ca- r., on- >er 79 Maria nia te wedn. skum. De 22-jarige blondine Tomma Robinson uit de Amerikaanse staat Iowa vertoeft op het ogenblik in Europa en zij heeft een doel in haar leven: Zij werft leden voor een internationale organisatie, be stemd om de eer en goede naam ex-koning Faroek te herstellen. Zal ’t Groene Kruis nu schuldenvrij, Dan moet er nog een beetje bij, Het hoopt nog meer te krijgen, Het kwik dat moet nog stijgen. Gij, die nog wel kunt geven: Blijf niet aan ’t aardse kleven. De vraag om uit te breiden, Was immers nog bescheiden. Stadsuitbreiding waargenomen, Acht zij de tijd daarvoor gekomen, Haar plannen staan in verband Met Bolswards bevolkingsstand. Het stijgend kwik der thermometer Betekent: het medisch centrum beter! Daarom metsel ook een steen, Breng het naar de 5000 heen. Zeer zeker waren dan verschillende Ne- derlandse records ook weer verbeterd. Op de 3000 M. moest v. d. Voort het te gen Broekman afleggen met als tijden 5.15.2 en 5.25.2. Een zeer spannende rit zagen we tus sen Schiller en Hanzen, waarbij ze tot de laatste ronde gelijk op bleven. Na de bel voor de laatste ronde werd een ge weldige sprint ingzet, waarbij Hanzen (Noorw.) het eerst over de eindstreep reed. Tyden 5.25.6 en 5.27.5. 154. d en A LS er een vredesverdrag met Oosten- rijk komt, zou Rusland van de Hon gaarse en Roemeense regeringen toe stemming moeten hebben troepen in haar landen te legeren. Gegeven de hui dige verhoudingen zou Moskou die al licht kunnen krijgen of afdwingen, maar het zou toch een veel onprettiger situatie worden dan nu, de Hongaarse en Roemeense regeringen zouden hun volken moeilijk duidelijk kunnen maken waarom er Russische troepen in hun land moeten verblijven. Daarnaast zijn er economische kwesties. De Oostenrij kers zouden 150 millioen dollar moeten betalen voor door de Russen geëxploi teerde fabrieken die verouderd zijn, de Russen zouden afstand moeten doen van hun oliewinning in Zistersdorf, die drie millioen ton per jaar oplevert, ze zullen nog wel jarenlang 60 pct. van die pro- OLIFANT VERSTOORDE K.L.M.-REISSCHEMA Een KLM-toestel is drie uur na de start van het vliegveld Dum Dum op deze luchthaven teruggekeerd, omdat een olifant, die door het toestel naar New York werd vervoerd, uit zijn houten kooi was losgebroken. Het dier is in Calcutta uitgeladen en in afwachting van een steviger reiskist op het vliegveld achtergelaten. U zult het wel gelezen hebben. Op 30 April krijgen de meesten van ons een vrije dag en op 5 Mei zullen we alle maal moeten werken. Als we tenmin ste geen snipperdag nemen. Dit was ’t resultaat van het debat in de Tweede Kamer over de vraag of er plaats is voor een afzonderlijke viering van Ko ninginnedag en de bevrijdingsdag. En daarmede zal deze fameuze kwestie voorlopig wel zijn afgehandeld. De vrije dag op 30 April is een winst punt, want vorig jaai' kregen velen slechts een halve dag, terwijl zij op de bevrijdingsdag moesten werken. Maar deze toezegging van Minister-President Drees was lang niet voldoende om alle tegenstand tegen de afschaffing van de viering van de vijfde Mei te overwin nen. De ontevredenen over deze gang van zaken kon men vinden bjj de so cialisten, de liberalen, de mannen van Welter en bij één anti-revolutionnair. De heer Scheps (arb.) was zonder twij fel de grote woordvoerder van de op posanten. Naar zijn mening mag een volk de grote momenten van zijn ge schiedenis niet vergeten. Koninginne dag en bevrijdingsdag zijn twee geheel verschillende feiten, die daarom afzon derlijk moeten worden gevierd. De eer ste dag is verbonden aan een persoon, de tweede aan een groot nationaal ge beuren. Zou men deze feiten op één dag willen vieren, dan doet men aan de feestelijkheden geweld. De Regering had dit, volgens de heer Scheps, eerder moe ten inzien en zij had „de tredmolen van de dagelijkse arbeid” op de vijfde Mei moeten stilleggen. Zou zij dat bijv, in 1949 gedaan hebben, dan waren er nu beslist geen moeilijkheden geweest. De socialistische afgevaardigde werd van harte gesteund door de heer Rit meester (v.v.d.), die de viering van de vijfde Mei vooral voor de jeugd belang rijk achtte. En ook de heer Welter (k.n.p.) bleef niet achter. Is het nu zo geweldig als wjj eens twee dagen in een week vrijaf geven? zo vroeg hij zich af. De Kamerleden, die de Regering onder steunden, waren n.l. van mening, dat twee feestdagen in één week te veel van het goede was. „Ik heb in landen gewoond, waar men iedere maand twee nationale feestda gen had en de mensen leven er doorge- lukkig,” aldus de heer Welter. Men schaft de Tweede Kerstdag toch ook niet af omdat Nieuwjaarsdag in de zelfde week valt? Neen, voor de heer Welter stond het wel vast: twee afzon derlijke feestdagen. Op E oninginnedag 1 Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad 1954. en en <e, dv rts te ia en An na en indaal 7VTADAT gebleken was, dat men het over de Duitse kwestie niet eens kon worden, hebben de ministers van buitenlandse zaken der Grote Vier in ’n geheime bijeenkomst gesproken over het Russische voorstel tot het houden van een Vijfmogendhedenconferentie, dus waarbij ook rood China zou tegen woordig zijn. Ook daaromtrent schijnt men niet te zijn opgeschoten. Dulles bleef weigeren een conferentie met rood China over de gehele wereldpolitiek te houden en Eden en Bidault vielen hem daarin voorlopig bij. Voorlopig zeggen we, omdat, zoals bekend, de Ameri kanen om principiële redenen daarover niet met rood China willen praten, zij erkennen nog altijd de Chinese natio nalistische regering van Tsjang Kai Sjek op Formosa als de wettige rege ring over geheel China. Engeland en Frankrijk denken daarover minder star, maar hebben practische bezwaren tegen overleg met Peking, dat in de Korea- kwestie nog geen goede wil om tot vre de te komen toont en in Indo China de Vietminh steunt, die thans in Laos de Fransen geweldig in de knel brengen. Misschien is het Vietminh offensief zelfs wel begonnen om Frankrijk tot toegevendheid op de Berlijnse conferen tie te bewegen, maar vooralsnog blijkt daar niets van en blijft ’t Westen eens gezind. China te praten, maar nu er niets van goede wil van de zijde van Peking blijkt zijn de drie Westelijke ministers het, wat de practische verhouding tot rood China betreft eens En omdat rood China op zijn beurt tegemoetkomendheid in vraagstukken als Korea en Indo China blijkbaar afhankelijk maakt van erken ning van zijn regime en van zjjn recht als zeer grote mogendheid mee te pra ten in alle zaken van wereldpolitiek belang, draait men dus in een kringetje rond en is men ook wat China betreft, niets te Berljjn opgeschoten. Misschien wel tot vreugde van Rusland, dat wel is waar dit punt op de agenda van de conferentie van Berlijn plaatste vermoedelijk op aandrang van Peking maar er heel tevreden mee zal zijn dat het Westen contact met de rode Chinezen afwijst, zodat dit alleen voor Moskou gereserveerd blijft. Het lijkt niet waarschijnlijk, dat de Amerikanen voorlopig zullen terugkomen op hun standpunt. Men schijnt dat wel te kun nen afleiden uit hun bereidheid steun te verlenen aan het Zuid-Koreaanse plan een blok van anti-communistische Azia tische staten te vormen, waarin ook na tionalistisch China, dus Formosa is op genomen. Washington wenst echter ook Japan aan dit blok te zien toegevoegd en Zuid-Korea voelt daarvoor gege ven de bittere haat, welke er tegen de Japanners bestaat niet veel, maar schijnt bereid onder bepaalde voorwaar den aan de wens van Washington tege moet te komen. ductie krijgen, maar willen ze de exploi tatie uit handen geven? Dat Rusland militaire neutralisatie van Oostenrijk eist, zal geen bezwaar zijn, Wenen is bereid die status te aanvaarden, maar het wil zich toch economisch en cultu reel bij het Westen aansluiten en het is maar weer de vraag hoe de Russen daarover denken. De strategisch© kwes tie olijkt ons echter de belangrijkste en men is ten deze wel eens optimistischer geweest dan nu de onderhandelingen zullen aanvangen. En wanneer de Rus sen, zoals ze in 1949 bij de besprekingen over het verdrag met Oostenrijk deden de eis stellen dat eerst de Triëst-kwes- tie moet zijn opgelost, lijkt de kans op overeenstemming helemaal verkeken. Om die Triëst-kwestie zijn thans ook Italiaanse en Z.-Slavische waarnemers te Berlijn verschenen. Maar het is toch weinig waarschijnlijk, dat het nieuwe Italiaanse kabinet, dat gevormd zal worden door Scelba, een krachtig te genstander van communisten en neo fascisten, ©n steunen zal op chr. demo craten, soc.democraten, liberalen en re publikeinen, bij zijn eerste verschijnen voor het parlement Triëst al in de zak zal hebben. KAMEROVERZICHT Amerika als verboden strategische goe deren beschouwt; Myrdal, de voorzitter van de Europese Economische Commis si© der Ver. Naties, is ook al te Moskou en komt later o.a, naar Nederland. Men ziet het: op economisch gebied zoekt men elkaar. Het is voor het Wes ten ook nodig, nu in Amerika de be drijvigheid afneemt, het Europese pro ductievermogen sterk is gestegen en in Italië en Frankrijk reeds een werkloos heid heerst welke op zich zelf allerlei problemen oproept. Op economisch ge bied was in de laatste tijd in Frankrijk enige stabilisatie ingetreden, maar deze Werkloosheid en het feit, dat de rege ring weliswaar de minimumlonen enigs zins heeft verhoogd, maar de vakbonden niet tevreden zijn gesteld, dreigen die weer te verstoren. TINMIJN IN ZUID-KOREA Een der belangrijkste tinmijnen ter we reld is ontdekt dicht bij Oeltsjin aan de Oostkust van Zuid-Korea, aldus de Amerikaanse mijndeskundige Frank Compton. 1954. Slet je, zv tra te iannes te Al- larius lurich. insma i. Jan l Hee- teven Mak- ra en >mkje, arsma Sielke Wons. iee te ia te In de conferentie te Berlijn is het overleg over de Duitse kwestie vastgelopen op de wederzijdse vrees voor een verenigd Duitsland dat geheel onafhankelijk zijn beslissingen over de buitenlandse poli tiek zou kunnen nemen. De Russen vrezen, dat een dergelijk Duits land, dat na vrije verkiezingen waarschijnlijk onder een anti-Russi- sche regering zou staan, zich zou aansluiten bij het Westerse defen- siestelsel. Zij willen als er één Duitsland zou komen, dat neutraliseren en onder verhoudingen die de beste kansen geven voor het infiltreren van Russische invloed. Het Westen wil geen verenigd Duitsland, dat geheel los van West-Europa zou staan, omdat dit als de Russen er niet spoedig de baas zouden spelen, toch op de wip zou zitten en door een chantagepolitiek allerlei concessies zou trachten af te dwingen, welke het spoedig tot een geweldige macht in Europa zou den maken. Bovendien zou West-Europa onverdedigbaar worden te gen een aanval uit het Oosten als Duitsland niet in het Westers defensiestelsel wordt opgenomen. Onder overweldigende belangstelling werden j.l. Woensdag op de banen van de Kon. ijsvereniging „Thialf” te Hee- de internationale langebaan- wedstrijden op de 1500 en 3000 M. ge houden. Onder het spelen van het Noorse Nederlandse volkslied werden de rij ders persoonlijk welkom geheten door de commissaris der Koningin, Mr H. P. Linthorst Homan. Aan deze langebaanwedstrijden ging vooraf een hardrijderij op de kortebaan over een afstand van 160 M. waarvoor op de lijst prijkten de nos.: 1. Maatse; 2. Geert Dijkstra; 3. Johansen (Noor); en 4. Egb. van der Ploeg. Met spanning werd deze wedstrijd te gemoet gezien, doch onze jongens kre gen hierbij op hun Friese schaatsen geen kans. Inmiddels werd onder een aanhouden de sneeuwval een aanvang gemaakt met de 1500 M. rijderij. (De nos. 1 Maarse en 2. Johansen kwa men helaas, wegens het rijden in de korte baan niet uit in de 1500 en 3000 M.). Na het startschot van de Commissaris der Koningin openden de nos. 3. Kar stesen (Noor) en Huiskes (Ned.) deze wedstrijd, welke spannende rit werd ge wonnen door Huiskes. Tijd resp. 2.33.3 en 2.33. Vervolgens noteerden we Hansen (Noor) tegen Wim de Graaf, tijden 2.35.6 en 2.31.9; v. d. Voort teg©n van ’t Oever resp. 2.31.4 en 2.33.3; v. d. Berg tegen Broekman, 2.37.6 en 2.30.3; Schu ier tegen Olsthoorn 2.33.6 en 2.36.3; Theo Dijkstra tegen Wervers .2.42.2 en 2.39; Doets tegen Roozendaal 2.41.8 en 2.37.4. Door de aanhoudende sneeuwval was ’t buitengewoon jammer dat de baan voor I de 3000 M. niet meer in die conditie was als in het begin van dg middag. 18.52—19.00 en 19.12—20.00. Fryske ütstjüring. „Op memme skerte”, berneferskes üt earder tiid. „Koart om ’e hoek©”, nijs fan it kulturele mêd. Folksforhalen van E. B. Folkert- sma. Meditaesje fan Ds J. van Tuinen fan Skettens. Ut üs lietesamling. „Sa seit men dat yn ’t Frysk,” Sweitse Swetser jowt wer les. „Nei de komeedzje”, A. Vandamme fornijt hwat der omgiet op it Fryske toaniel. missie-Van Schaik beheerst, die thans na bijna vier jaren van studie haar eindrapport heeft uitgebracht in de vorm van een ontwerpgrondwet, die indien zij door de Staten-Generaal tot wet wordt verheven ingrijpende wij zigingen zal brengen in de ordening van het Nederlandse staatsleven. Tot de belangrijkste voorstellen van de commissie behoren: Een wijziging van de troonopvol ging, waardoor de historische ver bondenheid met het Huis Oranje Nassau zeker wordt gesteld. De mogelijkheid tot het optreden van een Regentschapsraad, indien geen geschikte candidaat aanwezig is, om het regentschap over de troon te voeren. Verhoging van de leeftijd voor troonopvolging van 18 tot 21 jaar. Beperking van het begrotingsrecht van de Eerste Kamer en het gelijk tijdig aftreden van de leden der Eerste en Tweede Kamer. Opheffing van het processieverbod en Een vorm van erkenning van Am sterdam als hoofdstad door de Grondwet te doen spreken van „in huldiging des Konings in de hoofd stad Amsterdam”. De Noorse schaatsenrijders en de Ned. kernploeg zijn Maandagavond op Schiphol gearriveerd, om samen enkele wedstrijden in Nederland te rijden. De belangstelling ging natuurlijk uit naar Hjallis Andersen, die men hier ziet met links Wim v. d. Voort en rechts Kees Broekman.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1